Pomáhajte darčekmi, podeľte sa o svoj talent. Toto sú tipy, ako môžete robiť dobro každý deň

Pomáhajte darčekmi, podeľte sa o svoj talent. Toto sú tipy, ako môžete robiť dobro každý deň
30. jún 2022 Inšpirácie

Pracovná vyťaženosť ani nižší príjem by vás nemali odradiť od pomáhania – či už obľúbenej neziskovke, zvieratám v útulku alebo obci pri organizácii podujatia. Aby sme vás inšpirovali a ukázali vám, že robiť dobro sa dá aj v malom, opýtali sme sa našich kolegýň a kolegu, ako pomáhajú svetu okolo seba.

Zapojte do života dobrovoľníctvo

Dobrovoľníci sú považovaní za cennú súčasť mnohých organizácií, keďže práve vďaka ich nezištnej pomoci dokážu realizovať niektoré svoje aktivity. Pomáhať tam, kde je to najviac treba, sa snaží aj riaditeľka Centra pre filantropiu n.o. a správkyňa Nadácie CpF Zuzana Thullnerová. Niektoré jej dobrovoľnícke aktivity sú dlhodobé a opakujúce sa, ďalšie sú jednorazové, iné prichádzajú v čase krízy. Nedávno napríklad pomáhala ľuďom utekajúcim z Ukrajiny na bratislavskej Hlavnej stanici a v Asistenčnom centre pomoci.

Zuzka s dobrovoľníctvom začala už ako študentka. Spolu so svojou profesorkou založila arteterapeutické centrum Terra Therapeutica, kde umením liečila deti so sluchovým postihnutím. Ako matka sa začala zapájať do aktivít Materského centra TIK-TAK, v rámci ktorého pravidelne organizuje burzu detského oblečenia a potrieb. V Ivanke pri Dunaji, kde v súčasnosti žije, iniciovala vznik pouličnej knižnice. Keď si chce ktokoľvek požičať knihu, nemusí ísť do verejnej knižnice, ale dostane ju aj priamo na ulici a navyše zdarma,opisuje. Zuzka považuje dobrovoľníctvo za dôležitú súčasť svojho života. Teším sa na nové zážitky, skúsenosti a stretnutia s ľuďmi, ktorých by som inak nemala šancu spoznať,“ vraví.

Odovzdajte svoje zručnosti

Máte nadanie na cudzie jazyky? Alebo talent na spev, tanec, či inú umeleckú činnosť? Podeľte sa o ne s mladšou generáciou. Napríklad Barbora Krištofíková, ktorá v CpF koordinuje grantové programy, už od svojich 17 rokov učí deti vo folklórnom súbore Vienok tancovať ľudové tance. „Popri tom sa učia aj tradíciám, kolektívnosti, či zodpovednosti. Neskôr sa vedia postarať o kroje, nájdu si kamarátov a tvoria si krásne hodnoty do života,“ vysvetľuje.

Baška tvrdí, že predtým, než sa do lekcií pustila, nevedela, že má schopnosť učiť deti tancovať. „Začala som to milovať, pretože som videla, že deti sú šťastné, keď sa niečo naučia a baví ich to aj vďaka mne,“ hovorí. Za najlepšiu spätnú väzbu považuje pokroky dieťaťa, ktoré nemá veľký talent a hoci to obe strany stojí veľa námahy, výsledný pocit je na nezaplatenie.

Ak máte sami talent, ktorý by ste chceli a vedeli odovzdať ďalej, nemusíte sa zamerať len na najmenších. Vašu pomoc ocenia aj študenti zo sociálne slabších skupín. Rodičia im zvyčajne nedokážu financovať krúžky či iné aktivity zamerané na ich rozvoj. Príležitosti v tejto sfére ponúka Bratislavské dobrovoľnícke centrum v rámci svojho programu DobroZUŠka.

Vytvorte sídliskovú komunitu

Ľudia potrebujú na svoj vývoj komunitu, blízke, známe a bezpečné prostredie. Nie každá samospráva však dokáže svojim obyvateľom zabezpečiť takéto miesto. Podobne to bolo aj na Kramároch. Lucia Gregorová, programová manažérka nadačných fondov pri Nadácii CpF, preto s kamarátkami pred 10 rokmi založila Rodinné centrum Kramárik. Stretávajú sa v ňom rodiny z Kramárov aj iných častí Bratislavy.

Takéto rodinné centrá fungujú aj v iných mestách. Väčšinou sú zriadené ako občianske združenia či neziskovky a ich udržiavanie je najmä na pleciach dobrovoľníkov a angažovaných obyvateľov. Tí to mnohokrát, podobne ako naša kolegyňa, robia popri vlastnom zamestnaní. Lucka však hovorí, že aj keď ju práca okolo centra stojí veľa času a energie, dáva jej aj mnoho benefitov. Spoznala som ľudí z okolia, vďaka čomu sa mi tu lepšie žije – už to nie je len anonymné sídlisko, ale miesto, kde každú chvíľu stretnem niekoho známeho,hovorí.

Lucia je navyše presvedčená, že táto forma pomoci má zmysel. „Jedného dňa mi prišiel e-mail s poďakovaním od mladej rodiny, ktorá sa sem prisťahovala bez zázemia a nikoho nepoznala. Vďaka Kramáriku spoznala miestne rodiny, získala miesto, kde sa cíti dobre, bezpečne a našla svoj druhý domov... To vás dobije aj na niekoľko rokov a dá všetkej námahe, vynaloženému času a úsiliu zmysel,“ dopĺňa Lucia.

Spojte pomoc s obdarovaním

Stále viac ľudí odmieta materiálne dary a sviatok či úspech radšej oslávia podporou dobrej veci. Možnosť, ako spojiť obdarovanie s pomocou, našla Barbora Paulenová, programová manažérka Nadácie Orange. Mám dobrý pocit, keď obdarovanie blízkych spojím s finančnou podporou neziskových organizácií, prispením ku vzniku dobrej veci, či postavením sa za dôležité témy,vysvetľuje. Za celoročný zdroj pomáhajúcich darčekov považuje StartLab. Keďže fungujeme na princípe odmenového crowdfundingu, za podporu projektu si môžete vždy vybrať rôzne zaujímavé odmeny.

Barbi podporuje vydanie kníh, ktoré následne daruje rodine či známym k ich sviatku. Niekedy kúpi jeden titul navyše a obohatí ním miestnu knižnicu. Naša kolegyňa označuje za vhodné darčeky aj grafiku, fotografie, či zážitky. „Stáva sa mi, že darčeky mám doma aj pol roka vopred, keďže neexistuje nevhodný čas na finančnú podporu užitočnej a pre ľudí prospešnej veci,“ tvrdí.

Podporte organizácie finančne

Mimovládky si peniaze na svoje fungovanie zháňajú samy, a to z viacerých zdrojov. Jedným z nich sú individuálni darcovia. Najväčším darcovským systémom pre neziskovky je DARUJME.sk. O jeho chod sa stará naša kolegyňa Zuzana Behríková, ktorá zmysluplnosť svojej práce potvrdzuje aj v súkromí. Svetu okolo seba pomáha najmä finančnými darmi. „Pre pracovné a rodinné povinnosti nestíham iným pomáhať tak, ako v minulosti. V tomto životnom období je pre mňa jednoduchšie pomáhať tak, že prácu neziskoviek pravidelne finančne podporujem,vraví Zuzka.

Faktom je, že finančná pomoc je pre mnohé organizácie kľúčová. Tento spôsob pomoci vyzdvihol aj náš kolega a odborník na tému občianskej spoločnosti Boris Strečanský. Peniaze majú podľa neho oproti hmotným darom zásadnú výhodu – univerzálnu zameniteľnosť za to, čo je najviac potrebné v danej chvíli. Preto sú často ‚lepšie' ako veci či tovar,povedal Boris.

Buďte aktívni tam, kde žijete

Aktívny prístup namiesto kritizovania vecí okolo seba volí jeden zo zakladateľov CpF, Marcel Dávid Zajac. „Záleží mi na tom, v akom prostredí bývam. To závisí aj od toho, ako je organizovaná naša komunita,“ vysvetľuje Marcel, čo ho vedie k aktivizmu. Dodáva, že v komunite nestačí iba žiť, ale je potrebné ju rozvíjať a hľadať riešenia problémov. „Ak chceme bývať v čistom prostredí, musíme sa oň starať a musíme vedieť aj obmedziť našu rozpínavosť. Musíme v ňom chrániť, šetriť, recyklovať, zazeleňovať, vysádzať, obchádzať,...“ Marcel sa v rámci snahy o zachovanie zelene v Karlovej Vsi zapája do petícií a územného plánovania. Rovnako je aktívny pri riešení problémov v miestnej škole, kde sa stal hlasom nespokojných rodičov. „Už dlhé roky podporujem tlak učiteľov a pracovníkov škôl na celoslovenský systém vzdelávania,“ hovorí.

Marcelov občiansky aktivizmus sa prejavuje aj vtedy, keď je potrebné spojiť sa a vyjsť do ulíc. Zúčastnil sa niekoľkých protikorupčných protestov či zhromaždení Za slušné Slovensko. „Spoločnosť je zložená z jednotlivcov, a preto by mala vyhovovať nielen požiadavkám väčšín, ale každému z nás. A ja si dobrú organizáciu spoločnosti rád objednám, hoci aj na námestiach,“ hovorí.

Marcel sa tiež snaží spojiť svoju odbornosť so znalosťou legislatívy a využiť ju na napĺňanie predstavy o tom, čo je pre komunitu a pre neho ako jej člena, dobré. „A tak ma láska k sebe samému priviedla až do pozície verejnej služby. Myslím, že to je vec, ktorou som pomohol aj celej komunite,“ dodáva.

Pomáhajte v obci

Ste svedkom toho, že vo vašej komunite niečo nefunguje a máte nápad, ako to zlepšiť? Pustite sa do toho. Podobne ako Jana Zaicová, ktorá v CpF pracuje ako programová koordinátorka Nadácie SPP. Spolu s pár známymi pred 12 rokmi založila občianske združenie, ktoré podporuje aktívny život v Moravskom Svätom Jáne. „Naším cieľom je zaplátať dieru, na ktorú nemá nikto čas, ani prostriedky,“ hovorí Janka.

Združenie 90871.sk sa angažuje v rôznych oblastiach, či už ide o ekológiu, kultúru alebo šport a snaží sa nevynechávať z aktivít žiadnu skupinu obyvateľov. Pre seniorov v miestnom Domove sociálnych služieb organizuje projekt Darujme Vianoce, pre deti z materskej školy Náučnú zelenú oázu. Nedávno zrealizovalo podujatie Fest Zdravo, kde predajcovia ponúkali zdravé produkty.

Janka tvrdí, že vďaka tejto činnosti má pocit užitočnosti, spokojnosti a toho, že do svojej komunity prináša niečo nové a prispieva tak k zmene. „S tým prichádzajú aj nové skúsenosti a či už sú pozitívne alebo negatívne, vždy ma nakopnú a posúvajú ďalej,“ dodáva. Za benefit považuje aj to, že stretáva nových a inšpiratívnych ľudí, ale aj známych, s ktorými nie je v dennom kontakte. „Spoločne zdieľame nadšenie z dobre urobenej veci,“ hovorí Janka.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na
vytvorenie úspešnej kampane.

Máte projekt, ktorý
chcete uviesť do života?

Odoberajte tipy a inšpirácie na vytvorenie úspešnej kampane.

Na StartLabe môžete financovať svoj projekt aj vy

Pomôžeme vám rozbehnúť vlastnú kampaň