Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Kniha Posledné impérium – Texty o agónii Ruska hovorí o rizikách, ktoré pre nás, Slovákov a Európanov, predstavuje a aj v blízkej budúcnosti bude predstavovať Rusko, ale predovšetkým naša vlastná hlúposť, naivita a historické (bez)vedomie. Kniha nie je žiadna učebnica, ale rozhodol som sa ju venovať práve učiteľkám a učiteľom, ktorí učia naše deti kriticky myslieť. Ktorej konkrétnej učiteľke alebo učiteľovi knihu pošleme môžete rozhodnúť aj vy. Ak poznáte učiteľov alebo učiteľky, ktorí sa venujú kritickému mysleniu, vedú k nemu deti a myslíte si, že táto kniha by mohla byť pre nich prospešnou pomôckou, darujte im ju. Stačí ak podporíte vydanie knihy sumou 12 € a my ju vami určeným učiteľom pošleme. Výber učiteľov môžete nechať aj na nás. Každým násobkom sumy darujete knihu ďalšiemu.

"Posledné impérium" som zostavil z textov, ktoré som v priebehu posledných štyroch rokov písal pre Sme, Aktuality, Pravdu, Jetotak a iné médiá, z doteraz nepublikovaných textov a pre spestrenie aj z niekoľkých úvah v angličtine - zverejnených aj nezverejnených. Pri písaní som vychádzal z mojich skúseností z práce na rôznych kontinentoch sveta v rámci práce pre Svetovú banku, štúdia globálnych trendov a rizík a z konzultácií s viacerými dôvernými znalcami ruskej minulosti i súčasnosti. A samozrejme aj z pozorného sledovania súčasného aj minulého vývoja v Rusku, v Ukrajine a v Ruskom okupovaných krajinách v Európe aj v Ázii na ruskojazyčnom internete a v blogosfére. Niektoré z textov, ktoré v knihe nájdete si v tlači prečítalo 40 či 50 tisíc ľudí, niektoré aj viac, ale iné len pár tisíc – no a niektoré majú v knihe premiéru.

Texty budú v knihe rozdelené do Prológu a štyroch častí: Prvá je Storočie vojen a úpadku, druhá Alternatíva pre Slovensko? – iste chápete, že ten otáznik je obrovský – tretia Slovanskí bratia s textami venovanými holubičím vzťahom medzi Rusmi, Poliakmi, Ukrajincami, Chorvátmi, Srbmi a ďalšími „bratskými" národmi a konečne posledná časť Na prahu konca obsahuje fakty o problémoch, ktorým čelí dnešné Rusko a úvahy o možných scenároch a rizikách jeho agónie a rozpadu.


Kniha vyjde vo vydavateľstve Artforum.


Ako použijeme vašu pomoc?

Vaša podpora nám pomôže pokryť časť nákladov na vydanie knihy, prípadne náklad zvýšiť.


Čo sa kedy stane?

Kniha bude pripravená do tlače koncom marca 2018, vyjde najneskôr 13. apríla 2018.


O autorovi

Juraj Mesík je ochranár, analytik globálnych trendov, prednášajúci a autor stoviek textov napísaných pre slovenské a zahraničné médiá.

Organizáciu Ekotrend, ktorú viedol, rozpustila v roku 1985 komunistická Štátna bezpečnosť, ale v ochranárskych aktivitách pokračoval aj potom. V roku 1988 absolvoval štúdium medicíny, v roku 1989 bol poslancom "revolučného" Federálneho zhromaždenia, neskôr sa stal zakladajúcim predsedom Strany zelených, v 90-tych rokoch riadil Nadáciu Ekopolis a pôsobil vo vedení mnohých neziskových organizácii a kampaní zapojených do zápasu o budúcnosť Slovenska. V rokoch 2003 až 2008 pracoval ako starší špecialista v Svetovej Banke vo Washingtone na projektoch v Tanzánii, Nigérii, Thajsku, Moldavsku a v ďalších krajinách sveta. Od roku 2008 je na voľnej nohe a píše a prednáša najmä o trendoch a rizikách, ktoré považuje za dôležité pre celý svet.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

Kniha je v tlači!

Update #3, 10.05.2018

Vážení priatelia a priateľky,

kniha je konečne v tlači a 25.mája by mala doraziť do bratislavského Artfóra - vzápätí sa postaráme o to, aby ste čo najskôr dostali svoje darcovské exempláre.

Veľká vďaka za vašu trpezlivosť a podporu tomuto projektu,

s prianím príjemneho odpoludnia a blížiaceho sa víkendu,

Juraj Mesík

Poďakovanie, ešte 10 dní a text, čo nevyšiel

Update #2, 28.03.2018

Milí priatelia,

dovoľte mi poďakovať sa všetkým 32 štedrým darcom, ktorí ste doteraz prispeli k tomu, že už máme vyzbierané 2/3 cieľovej sumy. Na zvyšnú tretinu nám zostáva ešte necelých 10 dní. Pokiaľ si spomeniete na nejakých svojich priateľov, ktorí by mohli mať záujem prispieť,prosím upozornite ich na túto možnosť. Po tom, čo náš širokorozchodný Róbert včera ukázal, že to jadro, o ktorom ako premiér tak rád rozprával, bolo jadro Euroázijskej a nie Európskej únie, sa možno nájde viac ľudí, ktorí by mu aj podporou tejto knihy radi poslali odkaz, nech si ide do východných stepí sám.

Ako malý bonus vás možno zaujme neuverejnený text, ktorý som napísal pred mesiacom pre aktuality.sk, ale ich vedenie sa rozhodlo neuverejniť ho. Moja spolupráca s týmto médiom tak po viac ako polroku skončila a momentálne viac-menej nemám kde publikovať. Možno si mladíci vo vedení slovenských médií myslia, že Slováci už o Rusku vedia dosť a netreba ich ním zbytočne zaťažovať: no, každá generácia má právo na svoje omyly, len škoda, že niektoré omyly bývajú veľmi drahé. Nasťu Rybku a kokaínové lietadlo, o ktorých píšem, už medzitým prekryli ďalšie udalosti - otrávenie Skripalovcov v Anglicku a odpoveď Západu na tento zločin či tragický požiar v Kemerove - ale oba príbehy, rovnako ako Putinove raketové expozé v Manéži, zostanú pozoruhodnými momentami vo vývoji "toho tam dubiska", ku ktorému by sa časť našich spoluobčanov tak rada chýlila.

Ešte raz veľká vďaka za vašu pomoc a podporu,

Juraj Mesík

Sex trénerka Rybka a 400 kíl kokaínu v diplomatickej pošte

To je rýchlosť! Ešte pred chvíľou sme bežali „do jadra" a už naše Troškovo bezpečne a s jasaním Smeruje na Balkán. Nedá sa pritom vylúčiť, že po prípadných predčasných voľbách vyrazíme pod vedením Dumka, polygamistov, inkvizície a náckov vlakom družby rovno do ruských stepí.

Radkyne, politici a korupcia nie sú len slovenský jav. Počuli ste už o „sex-trénerke" Nasti Rybke? Ak ste ešte nezabudli jazyk okupantov pozrite si toto 25 minútové video - tá sranda stojí za to. Pre ostatných aspoň stručne:

Keď sa do ruského Fondu proti korupcii po bábuškách a kozákoch dovalilo aj komando polonahých slečien v latexe, dal si team bojovníka proti korupcii Alexeja Navaľného prácu zistiť kto tie dámy boli. Z pátrania sa vynorila dievčinka s nickom Nasťa Rybka pôsobiaca v „eskortných službách". Postupne zistili, že sa Nasťa stala milenkou ruského oligarchu Deripasku, v roku 2016 trávila čas na jeho jachte a o zážitkoch napísala príručku „Zvádzanie bohatých pre chudobných". Z obsahu knihy, fotografií a videí z jachty zistili nielen to, že s Nasťou sa na jachte plavil aj vicepremiér Prichoďko, šedá eminencia ruskej zahraničnej politiky, ale aj to, že Prichoďko a Deripaska – dobrý známy šéfa Trumpovej volebnej kampane Manaforta - spolu diskutovali o zasahovaní do volieb v USA.

Akonáhle sa kauza Nasťa Rybka prevalila, začala sa o Nasťu zaujímať KGB. Rybka zbalila kufre a vykĺzla zo sťahujúcej sa siete do Thajska. Tam ju polícia zatkla za ilegálnu prácu – teda za „sex-tréningy" pre ruských turistov. Vzápätí do Bangkoku priletel Nikolaj Patrušev, ex-šéf KGB a šéf Bezpečnostnej rady Ruska. Vraj riešiť bezpečnosť ruských turistov v Thajsku. Pred fraktúrami penisu? Nasťa nezaváhala a z basy požiadala americké médiá o pomoc a úrady o politický azyl. Výmenou sľúbila vypovedať o tom, čo počula od oligarchov a politikov o zasahovaní do amerických volieb. Uvidíme, či Rybka pobyt v Thajsku prežije, či ju vydajú Rusom a gulagu, alebo či sa jej podarí zachrániť sa.

Ešte Rybka ani neoschla a už sa prevalil ďalší prípad. Polícia v Buenos Aires zachytila16 kufrov so 400 kg kokaínu. Kufre boli uskladnené na ruskej ambasáde a odtiaľ leteli do Moskvy lietadlom ruskej vlády. Keďže Argentínci Rusov informovali, boli kuriéri zadržaní. To sú ale malé ryby: na uskladnenie koksu na ambasáde a dopravu vládnym IL96 bola potrebná spolupráca oveľa vyšších hráčov. Ale ako vysokých?

Je dlho známe, ako KGB desaťročia zarábala obchodom s narkotikami a vie sa aj to, že polovica - dnes možno viac - pracovníkov ruských ambasád sú KGBáci s diplomatickým pasom. Je tiež isté, že kanál do Moskvy cez ambasádu fungoval dlho: nik nepošle 400 kíl koksu za 60 miliónov dolárov neoverenou cestou. Ako vysoko ale kokaín smeroval vedia len v Moskve. Po čerstvom TV rauši podplukovníka KGB v ktorom hrozil svetu – Floride zvlášť – raketami, akých vraj na svete niet, zaplavili ruskú blogosféru komentáre v duchu „koks už bezpečne dorazil!". Delírium sa nápadne podobalo na blúznenie Hitlera v bunkri na jar 1945. Medzi mužikmi sa ale vždy nájde dosť vďačne veriacich, že krajina čo nevie vyrobiť poriadne auto, mobil či počítač, dokáže vyrobiť lepšie rakety a zbrane ako USA a Západ.

Kým Rusov zabávala sexy Rybka, kokaín a rakety nad Floridou, autonómne autá Waymo najazdili piaty milión míľ: posledný milión za menej ako 3 mesiace. V Kalifornii nový zákon umožňuje 50 firmám testovať autonómne autá už bez toho, aby za volantom sedel človek – stačí operátor v centrále. Do tretice z civilizácie: po tom, čo súd v Stuttgarte usúdil, že zákazy jazdy áut na naftu sú v mestách najefektívnejším opatrením na zlepšenie ovzdušia a ochranu zdravia ľudí, najvyšší správny súd Nemecka 27.2. platnosť zákazov vstupu dieselových áut do miest potvrdil. Ešteže v Bratislave nakupujú ďalšie naftové autobusy...

Juraj Mesík, 24.2.2018

Obsah knihy

Update #1, 12.03.2018

Prológ

O 48 rokov neskôr: Prejav na zhromaždení k výročiu okupácie

Okupovaní rusofili: Kde sa vzala naša nekritickosť k Rusku

Cesty do Ruska alebo krajina snov a skutočností


Storočie vojen a úpadku 1917 – 2017

Ako sa Rusko nestalo Kanadou ani Fínskom

Rebrandingy vrahov: od Čeky po FSB

Morbídny kvíz: Koho v Európe Rusi za posledných 100 rokov neprepadli?

Holubice s raketami: storočie ruských porážok

Mier pre naše časy

Ako Američania zachránili Rusko pred porážkou

Ako Američania zachránili Rusko prvý raz: Leninov hladomor 1921 – 1922

VOSR a koniec ruského človeka


Alternatíva pre Slovensko?

Ženská obriezka a chudoba. O čom snívajú dvaja ruskí duchovní

Mier v Európe bez NATO?

Orbán, Fico, Le Penová – noví ideoví lídri ľavice

Od Kominterny k Fašinterne

Ako zaostáva veda v Rusku: plač matky Slávy nad perifériou Európy

Ako pracuje KGB: Nepublikovaný list priateľom na Univerzite Mateja Bela

Súmrak Sputnikov

Chorá krajina chorých ľudí

Hry svätého Meldónia nebudú

Miliardári a mužici Putinovho samoderžavia

Európska krajina s ôsmimi tisícmi mešít Ruský slon – náš vzor?


Slovanskí bratia

Európa, Ukrajina, my

Ruský vpád do Ukrajiny – šanca na zmenu

Chvála NATO a NSA

Róbert Fico sa nechal brutálne oklamať!

Americká okupácia a civilizácia, čo aj dnes začína až za Petržalkou

Európsku trať do Donecka!

Československo 1968, Ukrajina 2014

Otvorený list lídrom Západu

Rusi, ktorí rozvrátili Donbas

List slovenských a českých osobností občanom Ukrajiny k druhému výročiu okupácie Krymu

Čo priniesol Ficovi posol od Putina?

Terorizmus odvádza pozornosť od väčších problémov

Potemkinovské dediny, máj 2016

Fico, Moskva a neúčinné sankcie

Kam mieril Putinov Buk na Ukrajine?

Tupik v Donbase, tupik v Sýrii. Nervozita Moskvy rastie

Dňom ústavy 1993 nevymažeme z dejín Deň podlosti 1939

Kapitán na Auróre: hurá k azbuke!


Na prahu konca

Milo Minderbinder – pán Dunaja, Labe, Visly

Lúzer roku 2014: Podplukovník bol, podplukovník zostal

Je Putin rukojemníkom Kadyrova?

Kam sa prebombarduje Putin?

Prvých 225 Rusov, ktorí zahynuli vo vojne

Prečo Rusko upadá – Veselé i neveselé zážitky z diskusného fóra s Rusmi

Germany´s Rash Rush for Russian Gas

Poľsko-litovský šachmat Gazpromu

Žaba na jadrovej bombe

Načo Putin potrebuje Alaha?

Ruské voľby poskytujú cenné informácie o Rusoch

Z Bratislavy Putinovi s láskou

Soči, Irkutsk a finále Ruska

Plánujete kúpu auta? Počkajte si na elektrické!

Spoločnosti starnú nie preto, že upadajú, ale preto, že to dokážu

Rusko a Nigéria – dve tváre demografickej krízy

Will Russian Federation survive until 2031? Russia, China and climate change predicament

Foreign rocket engines for North Korea: Why?

Mračná nad Moskvou

Rusko sa vyľudňuje, Rusi znova vymierajú


Slovo na záver: časová schránka

Podporovatelia60

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Juraj Mesík

Juraj Mesík

Som ochranár, analytik globálnych trendov, prednášajúci a autor stoviek textov napísaných pre slovenské a zahraničné médiá.
Organizáciu Ekotrend, ktorú som viedol, rozpustila v roku 1985 komunistická Štátna bezpečnosť, ale v ochranárskych aktivitách som pokračoval.
V roku 1988 som absolvoval štúdium medicíny, v roku 1989 som bol poslancom “revolučného” Federálneho zhromaždenia, neskôr sa stal
zakladajúcim predsedom Strany zelených.
V 90-tych rokoch som riadil Nadáciu Ekopolis a pôsobil vo vedení mnohých neziskových organizácii a kampaní zapojených do zápasu o budúcnosť Slovenska.
V rokoch 2003 až 2008 som pracoval ako starší špecialista v Svetovej Banke vo Washingtone na projektoch v Tanzánii, Nigérii, Thajsku, Moldavsku a v ďalších krajinách sveta.
Od roku 2008 som na voľnej nohe a píšem a prednášam najmä o trendch a rizikách, ktoré považujem za dôležité pre celý svet.

Vladimír Michal

Vladimír Michal

Knihkupec, v súčasnosti najmä vydavateľ.
Ide o toto :
Dobrý text + dobrá grafika + dobrá obálka je spolu skvelá kniha.
Posunie vás ďalej v hľadaní.
Prežijete s ňou dobrodružstvo myslenia.

Meno a priezvisko Juraj Mesík

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt