Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

Odmeny

Odmeny

O projekte

O projekte

Jedinečnosť okolitej prírody, zdokumentované stopy ľudskej činnosti od staroveku, stále živé tradície a príbehy ľudí zo života v Malachove v minulosti vo fotografiách. Po rokoch naplnených inými aktivitami zameranými na skrášlenie a propagáciu Malachova (Malachovské náučné chodníky, Múzeum v Kováčovie dome) sa členovia OZ Malachovská dolina rozhodli zdokumentovať históriu aj súčasnosť vo forme knižnej publikácie. Skúsená autorka monografií Marianna Bárdiová oslovila aj ďalších autorov (spolu je ich 15), aby pre ďalšie generácie zaznamenali okrem prírodných pozoruhodností aj tie kultúrne a spoločenské. Nadšenec miestnej histórie si pribral ďalšie témy, zozbierali sa ľudové piesne aj historické predmety a spomienky obyvateľov. Pozornosť bola venovaná aj histórii a súčasnosti spolkového života v obci a silnej športovej základni. Obyvatelia Malachova sa ochotne zapojili do výskumu, a najmä vďaka nim a pre nich uzrie čoskoro svetlo sveta kniha, ktorá nesmie chýbať v žiadnej malachovskej domácnosti a ani na našej knižnej poličke na konečnej zastávke autobusu.

Naša polička - samoobslužná knižnica na konečnej zastávke, ktorú zdobí socha Velestúr od miestneho akademického sochára M. Bárdiho. Jeho diel nájdete v obci viac.

Ortútske jazierko je domovom mnohých vzácnych živočíchov a jeho okolie je balzamom na dušu. V knihe predstavujeme aj ďalšie pozoruhodné miesta v okolí obce.

Tzv. dolnopršiansky cintorín pripomína časy pred zlúčením Dolných Pršian a Malachova. Kapitoly o histórii napísal náš historik nadšenec, ktorý vyniesol na svetlo sveta mnohé dovtedy neznáme informácie o ľuďoch a udalostiach. Cez osobné príbehy prenikáme viac aj do dejinných udalostí, ktoré ovplyvňujú náš život do súčasnosti.

Členovia jednej z najstarších organizácií v Malachove - Slovenského ovocinárskeho spolku, neskôr Slovenského zväzu záhradkárov, sa stretávali vždy na Jána na guláši Pod Krížom. V Malachove je stále silná ovocinárska tradícia, miestna organizácia tu prevádzkuje muštáreň. Po tohtoročnej bohatej úrode sa môžeme tešiť na kvalitnú jablkovicu!

Tradícia Jánskych gulášov bola obnovená na Rekreačnej lúke Pod Skalkou. Toto miesto vzniklo vďaka projektu OZ Malachovská dolina, ktorý podporil Ekopolis v programe Zelené oázy. Miesto slúži nielen Malachovčanom, ale aj "cezpoľným", je zároveň dobrým východiskovým miestom na túry po Malachovských náučných chodníkoch (prírodovedný, banský).

S malachovskými ochotníkmi je vždy veselo. Tu v hre Ženské oddelenie od S. Štepku. Súbor Malá Chova je pokračovateľom živej tradície ochotníckeho divadla v Malachove. Vystúpenia bývajú na Vianoce a na Veľkú noc.

Starší obyvatelia v Malachove sa ochotne zapojili do zberu spomienok, piesní a historických predmetov. Našu pamätníčku Máriu Kapustovú, dcéru známeho valaškára J. Snopka, tu spovedá etnomuzikologička A. Lukáčová.

Práce na knihe financovala obec Malachov za pomoci Fondu na podporu umenia. Keďže kniha nám narástla viac, ako sme predpokladali, a bude obsahovať aj veľa obrazového materiálu, potrebujeme na jej tlač vyzbierať ďalšie financie.

Obraciame sa týmto na všetkých obyvateľov aj fanúšikov Malachova, aby na toto dielo prispeli aj finančne.Veríme, že kniha poteší každého čitateľa a bude spájať nielen rôzne generácie Malachovčanov, ale aj starousadlíkov a nových obyvateľov obce.


Podporiť

Novinky2

Takto sa kedysi plťkovalo na Ortútskom jazierku...

Update #2, 16.10.2018

V knihe sa dozviete napríklad aj:

prečo do Malachova chodil spisovateľ Ján Bodenek a skladatelia Tibor Andrašovan či Andrej Očenáš, ako fungoval horolezecký oddiel našej TJ, alebo ako v 50. rokoch presviedčali roľníkov do družstva. Dočítate sa tam, ktorý z Malachovských turistov vedel krásne zaspievať pieseň Santa Lucia, ako Malachovskí futbalisti v roku 1980 "valcovali" svojich súperov a ako vznikol názov Turecká studnička. Tiež uvidíte, ako vyzerala tetka Pucka, alebo s akými kopačkami hrávali prví futbalisti.

Viete, čo je toto?

Update #1, 15.10.2018


Naši obyvatelia majú rôzne koníčky a dosahujú v nich pekné výsledky. Na čo slúžil tento dômyselný aparát sa dozviete v časti o chovateľoch.

Podporovatelia34

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Marianna Bárdiová

Marianna Bárdiová

Muzikologička, múzejníčka a pedagogička. Zaoberám sa hudobnou, čiastočne literárnou a výtvarnou históriou Banskobystrického regiónu a významnými osobnosťami, publikujem články, štúdie, rozhlasové príspevky, monografie, zostavujem zborníky, pripravila som množstvo výstav a kultúrnych podujatí. S rodinou žijem v Malachove a angažujem sa tu v rozličných aktivitách. Svoje skúsenosti uplatňujem pri spracovaní knihy o obci Malachov, pretože som si obľúbila jej ľudí, prostredie, okolitú prírodu, bohatú a zaujímavú históriu.

Adam Lichý

Adam Lichý

V Malachove žijem od narodenia. Z Malachova pochádzajú aj moji predkovia. Pred 120 rokmi sa tu narodil môj starý otec - drevorobotník Ondrej Štesko. Pracujem v súkromnej firme v Banskej Bystrici, kde riešim rôzne projekty zamerané na oblasť prírodných vied. Vzhľadom na moje profesijné zameranie sa pochopiteľne zaujímam aj o prírodu a krajinu v mieste, v ktorom žijem. Rovnako ma však láka aj poznávanie histórie svojej obce. Aj preto verím, že tejto prvej súhrnnej publikácii o Malachove mám čo priniesť a veľmi si cením, že som dostal možnosť zúčastniť sa na jej tvorbe.

Ľuba  Kubišová

Ľuba Kubišová

Malachov sa pre mňa stal druhým domovom, keď sme si tu s manželom - Malachovčanom - postavili dom a narodili sa nám deti. Viac som ho začala spoznávať pri tvorbe Malachovských novín. Vtedy som mohla bližšie spoznať mnoho úžasných ľudí, s ktorými bola radosť viesť rozhovory. Nadchli ma aktivity OZ Malachovská dolina a v OZ Malachovská škola som pocítila silu komunity a ozajstného susedstva. S c.k. Malachov máme veľa zážitkov aj mimo Malachova. Mojou snahou je, aby sa to súčasné "živé striebro", nikdy nestratilo, čomu by mala napomôcť aj táto kniha.

Názov organizácie Občianske združenie Malachovská dolina
Sídlo Malachov
Adresa Ortútska cesta 145, Malachov, Malachov
Web https://malachovska-dolina.webnode.sk/

Kontaktujte autoraOdmeny (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

Kontakt