Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Naša banskobystrická kapela Maringotka vznikla už koncom roku 2009, keď sme sa ako partia kamarátov rozhodli pripomenúť si blížiace sa 100. výročie jedného z najautentickejších hudobníkov všetkých čias - Djanga Reinhardta.

V prvej polovici 20. storočia tento kočujúci belgický rómsky gitarista po úraze so zvyšnými tromi funkčnými prstami na ľavej ruke založil tzv. gypsy jazz alebo jazz manouche. Spojil tak severoamerický jazz s prvkami rómskej hudby, čím vznikol veľmi optimistický a temperamentný variant swingu, ktorý sa postupne z jeho Maringotky dostal do celého sveta, a to trvá až dodnes. Django Reinhardt žije nasledovníkmi, festivalmi a gitarovými školami, hoci u nás je jeho dielo stále skôr neznáme.Ohúrení Djangovou tvorbou sme ako kapela Maringotka začali hrávať gypsy jazz a šíriť jeho odkaz ako jedni z prvých na Slovensku. Vo viacerých zostavách sme dodnes odohrali desiatky koncertov doma i v zahraničí. V roku 2013 sme vyhrali súťaž Mladých talentov Bratislavských jazzových dní, vďaka čomu sme mohli otvárať 40. ročník tohto festivalu na hlavnom pódiu o rok neskôr.Vždy sme snívali o vlastnom CD, avšak nahrávanie Djangovej tvorby ako takej nám neprišlo ako dosť silná motivácia. Posledných pár rokov sme zbierali hudobné nápady gitaristov Róberta Schranza a Juraja Havlíka, ktoré za pomoci huslistu Paliho Mateja a kontrabasistu Róberta Ragana Jr. dostali v súčasnej zostave Maringotky svoju finálnu podobu. Odrazu to celé dávalo zmysel, a tak sme sa s novými skladbami zavreli do štúdia.Prvý album Maringotky s názvom Poza bučky by sme chceli vydať v období tohtoročných Vianoc. Trinásť autorských skladieb podľa nás predstavuje celkom autentický počin a zároveň "taký slovenský gypsy jazz" v zmysle tradície Djanga Reinhardta, kde sa gypsy jazzové nápady miestami miešajú s prvkami slovenskej ľudovej hudby. Začiatkom roku 2019 by sme chceli album pokrstiť a dostať ho ďalej medzi ľudí, aby prinášal radosť široko-ďaleko.

Budeme nesmierne radi, ak sa rozhodnete podporiť vydanie prvého albumu Maringotky Poza bučky. Budete ho počuť ako prví.

Poďakovania

Poďakovania

Novinky1

VĎAKA VÁM ČOSKORO VYDÁ MARINGOTKA SVOJ DEBUT POZA BUČKY!

Update #1, 25.12.2018

Podporovateľky a podporovatelia cez StartLab, nesmierne si vážime vašu pomoc, získali sme od vás 105% z cieľovej sumy!

Náš sen sa tak stane skutočnosťou.

Šťastné a veselé a všetko dobré do nového roku praje Maringotka, takže Robert Schranz, Pali Matej, Robert Ragan Jr. a Juraj Havlík.

Do počutia...

Podporovatelia63

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Juraj Havlík

Juraj Havlík

Jeden z iniciátorov záchrany banskobystrického amfiteátra, spoluzakladateľ Neformálnej skupiny ľudí spája(ť_je )umenie a štatutár nadväzujúceho O.Z. za! amfiteáter, ktoré dnes realizuje Letné kino na amfiteátri. Spolutvorca prvej Mapy technických pamiatok Banskej Bystrice a nadšenec pre záchranu Medeného hámra. Mimo toho hudobník koncertujúci v gypsy jazzovej kapele Maringotka, s vlastnou tvorbou v Clube de esquiar alebo osamote s brazílskou hudbou 60. a 70. rokov. Spoluautor Spevníka Deža Ursinyho. Pochádza z Banskej Bystrice, momentálne študuje sociológiu - urbánne štúdiá na FSS MU v Brne.

Róbert Schranz

Róbert Schranz

Dlhoročný nadšenec gypsy jazzu,snaží sa rozšíriť tento žáner na Slovensku.

Pavol Matej

Pavol Matej

Huslista obľubujúci najmä akustické žánre ako gypsy jazz, swing, folk, bluegrass..

Meno a priezvisko Juraj Havlík

Kontaktujte autoraPoďakovania (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

Kontakt