Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Znace po šarišski? A znace, jak śe dakedi rospravjaľi rosprafki?

Dze bulo, tam bulo je detská kniha s tradičnými ľudovými rozprávkami v netradičnej forme. Celá je totiž napísaná v šarišskom nárečí!

A nie sú to veru ani také obyčajné rozprávky. Naše rosprafki pochádzajú z regiónu Šariš a sú súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu. Knižka nadväzuje na dlhoročnú tradíciu ľudových rozprávaní a otvorí vám dvere do šarišskej chiže, kde sa ľudia počas dlhých večerov zabávali vymýšľaním a počúvaním príbehov.O KNIHE

Knižka obsahuje päť rozprávok, ktoré sme starostlivo vybrali a ilustrovali. Dozviete sa napríklad, ako zdanlivo lenivý Pecuchar dokázal zachrániť princeznú z diamantového zámku, ako zbojník Kľimko prekabátil aj samotného kráľa, či ako prešibaná princezná Cilka vyhrala nad svojim namysleným nápadníkom. Súčasťou každej knihy je aj šarišsko-slovenský slovník, ktorý zmäteným čitateľom pomôže pochopiť neznáme šarišské výrazy.

Kniha zaručene poteší nielen deti, ale každého, kto má vichod v śerdečku.O AUDIOKNIHE

Keďže sa tieto príbehy kedysi najmä rozprávali a počúvali, rozhodli sme sa dať rozprávkam aj zvukovú podobu. Ku každej knihe tak dostanete aj jej audioverziu na CD. Ľubozvučnou šarištinou sa vám z neho prihovoria Igor Latta a Vasiľ Rusiňák, herci z Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Vďaka nim sa na chvíľu budete cítiť, ako keby ste počúvali skutočných ľudových rozprávačov. Na dotvorenie atmosféry sa každá rozprávka začína úryvkom z piesní od skvelého hudobníka Michala Smetanku.O PÔVODE ROZPRÁVOK

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden etnológ a folklorista menom Ján Lazorík, ktorému záležalo na zachovaní ľudových tradícií a šarišského nárečia. Cestoval kade-tade po regióne Šariš a zbieral a nahrával príbehy rôznych ľudových rozprávačov. Potom ich bez úprav prepisoval, aby im neubral na autentickosti. Dze bulo, tam bulo je výberom z jeho diela.


Autor fotografie: Miroslav FabiánJán Lazorík. Autor fotografie: Miroslav Fabián


O ILUSTRÁCIÁCH

Ilustrácie, grafiku a celkový vzhľad knihy má na starosti grafická dizajnérka a ilustrátorka Katarína Rybnická, ktorá pôsobí na východnom Slovensku. Venuje sa knižnému a obalovému dizajnu a má za sebou už viacero knižných projektov. Svoju prácu na Dze bulo, tam bulo opísala takto: "Zaujala a potešila ma téma, no najmä osobnosť Jána Lazoríka. Táto kniha nie je pre mňa len bežným zadaním, ale aj výzvou ako zobraziť tradičné šarišské rosprafki pre súčasného čitateľa."


O MYŠLIENKE

Ján Lazorík vždy tvrdil, že máme poznať svoju minulosť a nehanbiť sa za to, odkiaľ pochádzame. Touto knižkou by sme chceli vzdať hold tejto myšlienke a ukázať, že nám ešte stále záleží na našej lokálnej histórii a kultúrnom dedičstve. Veríme, že Dze bulo, tam bulo má potenciál vybudovať pozitívny vzťah Šarišanov k svojmu regiónu i k samotnému nárečiu. Zároveň si myslíme, že kniha dokáže zaujať aj ľudí mimo región - je to v prvom rade zbierka rozprávok s krásnymi ilustráciami.O VAŠEJ PODPORE

Rozprávky sme už skúšali čítať deťom a - páčili sa!
S vašou podporou budeme nabudúce namiesto papierov čítať deťom zo skutočnej knižky!


Autorka projektu Aďka číta deťom na Skapal pes fest 2019. Autor fotografie: Vlado Majcher


Deň detí v Košiciach


V súčasnosti máme načítané všetky rozprávky, kniha je takmer dokončená a chystá sa do tlačiarne. Aj napriek vlastným zdrojom a podpore sponzorov potrebujeme vašu podporu na:

  • tlač knihy
  • honorár pre ilustrátorku a grafičku
  • vydanie CD nosiča
  • náklady na propagáciu knihy

Podporte nás a vyberte si za odmenu darček, ktorý vás či vašich blízkych najviac poteší. Naplánovali sme to tak, že knihu a všetky darčeky dostanete ešte pred Vianocami.Dzekujeme šumňe!

..........................................................................................................................StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

Kniha je na ceste za Vami!

Update #3, 17.12.2019

Vážení podporovatelia a podporovateľky,

s hrdosťou Vám predstavujeme knihu Dze bulo, tam bulo!

Ak ste si knihu objednali poštou alebo kuriérom, kontrolujte si v najbližších dňoch schránky a telefóny. Všetky knihy sme už totiž rozposlali.

Ak ste si knihu objednali na osobný odber, už dnes si ich môžete vyzdvihnúť v prešovskom Artfore alebo košickej Šopa Gallery.

Ak by ste si chceli kúpiť ďalšiu knihu alebo poznáte niekoho, kto by mal o ňu záujem, od zajtra bude v predaji v kníhkupectve Artforum a Mestskom informačnom centre v Prešove.

Ďakujeme Vám ešte raz za podporu a dúfame, že sa Vám kniha aj CD budú páčiť.

Prajeme krásne sviatky!

Tím Dze bulo

Kampaň je za nami!

Update #2, 10.12.2019

Milí podporovatelia a podporovateľky!

Kampaň je úspešne za nami - náš cieľ sme splnili na neuveriteľných 223%!

V prvom rade vám posielame jedno obrovské D Z E K U J E M E! Nesmierne si vážime každý váš príspevok, každé zdieľanie a každý odkaz na startlabe či na facebooku. Bez vašej podpory by sa nám knihu nikdy nepodarilo vydať.

Zároveň vás prosíme o trpezlivosť. Väčší počet kníh znamená aj viac práce, celý proces teda trvá dlhšie, ako sme plánovali. Robíme však naozaj všetko preto, aby ste svoju knihu dostali ešte pred Vianocami.

AUDIOKNIHA

Ak ste si ako poďakovanie vybrali audioknihu, v najbližších dňoch obdržíte email s odkazom, cez ktorý si knihu budete môcť stiahnuť. Prajeme príjemné počúvanie!

KNIHA - OSOBNÝ ODBER

Ak ste si vybrali knihu na osobný odber, počká vás v prešovskom kníhkupectve Artforum od stredy 18.12. Artforum nájdete na Hlavnej ulici. https://goo.gl/maps/YLMjcUTa1M3DxYGX7

KNIHA - POŠTOU

Z časových dôvodov sme sa rozhodli knihu radšej poslať kuriérom. Je tak istejšie, že k vám dorazí načas. Ak ste si teda objednali knihu poštou, pošlite nám dodatočne svoje telefónne číslo na náš email saris.dzebulo@gmail.com. Ak by ste chceli zmeniť dodaciu adresu, informujte nás o tom v maili. Knihy začneme rozposielať v pondelok 16.12.

KOŠICE A OKOLIE - NOVÉ ODBERNÉ MIESTO

Knihu si od budúceho týždňa budete môcť vyzdvihnúť už aj v Košiciach, a to konkrétne v Šopa Gallery https://www.facebook.com/sopagallery/ Nájdete ju na Hlavnej ulici. https://goo.gl/maps/KHPPa9xyHijkWcMy6

Ďalšiu možnosť na vyzdvihnutie knihy v Košiciach budete mať v sobotu v Tabačke na MAME market - prvom vianočnom dizajnovom markete v Košiciach. Stretnete tam našu ilustrátorku a možno aj ďalších členov tímu! https://www.facebook.com/events/2422797314629265/

Ak by ste mali záujem o jednu z týchto alternatív, dajte nám prosím vedieť do piatka 13.12. na saris.dzebulo@gmail.com, aby sme správny počet kníh mohli dopraviť v správnom čase na správne miesto.

NA ZÁVER

Ak by vám bolo čokoľvek nejasné alebo by ste mali otázky, ktoré vám tento email nezodpovedal, neváhajte sa na nás obrátiť.

S pozdravom,

tím Dze bulo, tam bulo


Kampaň bola úspešná!

Update #1, 18.11.2019

Drahí podporovatelia a podporovateľky!

S nesmiernou radosťou vám oznamujeme, že už po týždni sme naplnili náš cieľ a kampaň je považovaná za úspešnú!

V prvom rade posielame jedno obrovské ĎAKUJEM všetkým naším podporovateľom. Vďaka vám sa náš nápad vydať túto knihu konečne môže stať skutočnosťou. Veľmi si vážime každý príspevok. Verte, že každý váš odkaz nás zahrial pri śerdečku. Bez vás by sa to nikdy nepodarilo!

Čo to teda znamená v praxi? Už sa nemusíte báť, že by sa kampaň mohla skončiť neúspešne a vy by ste sa knižky nikdy nedočkali. Teraz si môžete byť na 100% istí, že si ju prelistujete či vypočujete už pred Vianocami.

Taktiež to ale znamená, že kampaň stále beží. Knižka sa stále dá objednať, preto neváhajte náš projekt zdieľať s vašimi blízkimi a kamarátmi, ktorí by o ňu tiež mohli mať záujem. Čím vyššiu sumu vyzbierame, tým vyšší náklad budeme môcť vydať.

Ešte raz vám ďakujeme a dúfame, že sa na knihu tešíte minimálne rovnako ako my.

Naśčeśľivo a naj śe vam šickim dari!

S pozdravom,

tím Dze bulo, tam bulo

Podporovatelia274

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Andrea Kušnírová

Andrea Kušnírová

Narodila som sa v Prešove (i kec bars hutoric ňeznam), vyštudovala som angličtinu a švédčinu na Masarykovej univerzite v Brne a pracujem ako učiteľka angličtiny. O jazyky som sa vždy veľmi intenzívne zaujímala, čo ma postupne priviedlo aj k práci so šarištinou. Do projektu som sa pustila, keď som začala študovať na Sokratovom inštitúte. Rozhodla som sa urobiť všetko preto, aby som upriamila pozornosť nielen na krásy a vzácnosti ľudových rozprávaní, ale aj na svojskosti samotného šarišského nárečia.

Katarína Rybnická

Katarína Rybnická

Som grafická dizajnérka a ilustrátorka. Zaujala a potešila ma téma, no najmä osobnosť Jána Lazoríka, ktorú si Andrea Kušnírová vybrala. Andrea venovala množstvo energie a entuziazmu, aby spopularizovala tému a osobnosť, ktorá by nemala zostať opomenutá. Táto kniha nie je pre mňa len bežným zadaním, ale aj výzvou ako zobraziť tradičné šarišské rosprafki pre súčasného čitateľa.

Meno a priezvisko Andrea Kušnírová

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt