Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Vo vydavateľstve E.J. pripravujeme knižnú sériu komiksov pre tínedžerov pod názvom Nežný komiks. Vychádza k 30. výročiu Novembra '89. Pomôžte nám ich vydať.

Polovica z tvorcov týchto komiksov bola ešte deťmi, keď ľudia stáli na námestiach a tá druhá ešte ani nebola na svete. Dnes všetci žijú v slobodnej krajine. Avšak nemuselo to tak byť, keby im slobodu nevybojovali rodičia a starí rodičia. Pripomínajme si preto, že to nie je samozrejmé. Aby sa história neopakovala ešte skôr, než si ktokoľvek z nás dokáže vôbec predstaviť.

Vydávame štyri komiksy, štyri rôzne príbehy na pozadí historických udalostí roku 1989. Je na nich veľmi veľa práce, robí ju množstvo ľudí a treba na ňu celkom dosť papiera. Aj preto sa púšťame do crowdfundingu.

Časť produkcie hradíme z vlastných zdrojov, časť pokryjú naši partneri no a zvyšok potrebujeme získať s vašou pomocou, za ktorú sa vám poďakujeme zaslaním vydaných knižiek. Alebo nás jednoducho podporíte preto, lebo veríte rovnako ako my, že ide o zmysluplnú vec.Prvý komiks zo série je už na svete, vyšiel v lete. Volá sa Čierna oslava a rozpráva príbeh na pozadí málo známej udalosti, ktorá sa v Bratislave odohrala len deň pred azda najdôležitejším dňom nežnej revolúcie. Tri ďalšie komiksy sú v procese tvorby, všetky sú už napísané a teraz sa kreslia, vyfarbujú a sádzajú.Komiks číslo dva sa volá Bežná, odohráva sa v Martine a hovorí o revolučných dňoch v bežnej rodine, opisuje, ako situáciu prežívala tínedžerka Lucia. Bola pre ňu dôležitejšia zmena pomerov, alebo jej idol Tomáš a nemožnosť utiecť pred otravnými mladšími súrodencami?Komiks číslo tri sa vracia do Bratislavy v deň, kedy sa na Námestí SNP zišlo najviac ľudí, ktorí žiadali koniec vlády jednej strany. Avšak než sa na konci príbehu na námestí zídu, odohrá sa napínavý, miestami až supermanovský príbeh stredoškoláka Daniela, jeho kamarátov, stratených kľúčov a zázračnej bundy.Posledný zo série komiksov je tak trošku horor, je zľahka strašidelný, fantasticky vystavaný a vezme vás na letné dobrodružstvo na dedinu. Čomu všetkému sme schopní uveriť, čo si povymýšľať a čoho sa báť. A čo napokon, po roku 1989, bolo zrazu úplne inak. Dozviete sa v príbehu s názvom Unesení.
Money, money, money...

Rozpočet tohto projektu je obrovský, preto potrebujeme viacero zdrojov. Otvorene hovoríme, že máme aj komerčných partnerov. Spoločnosti O2 a Slovenská sporiteľňa prispeli na tvorbu komiksov, významne nás podporuje aj kníhkupectvo Martinus. Sme im zaviazaní za to, že nám veria. Bez nich by sme sa na začiatku ani nepohli z miesta.

Možno sa oprávnene pýtate, prečo sme sa teda pustili do projektu, ktorý je nad naše možnosti. Občas to napadne aj nám, keďže už máme za sebou dlhú cestu. Tu je odpoveď: veríme, že na dôležité udalosti dejín sa nesmie zabúdať. A že by o nich mali vedieť aj mladí ľudia, ktorí sú základom spoločnosti a toho, ako bude ďalej vyzerať.


O čo teda ide?

Vydávame štyri príbehy, ktoré hovoria o Nežnej revolúcii a období okolo nej. Rozprávame ich formou komiksu, aby boli prístupné, zaujímavé a dali sa pomerne rýchlo prečítať.

Séria komiksov je určená najmä pre mladých ľudí, ale rovnako aj pre ich rodičov či starých rodičov, ktorí boli v novembri 1989 pri tom.

Nežný komiks chce načať debatu na tému Nežnej revolúcie, chce vyvolať otázky a rozprúdiť medzi mladými ľuďmi diskusiu o súčasných dejinách. Nemá ambíciu nahradiť látku z učebníc, ani nepodáva dokonalý opis histórie. Naopak, ponúka príbehy. Príbehy, ktoré sa v nedávnej minulosti odohrali. Možno takto, možno trochu inak. Priestor na bádanie o tom, ako to vtedy bolo, ostáva otvorený.Štyri knihy pripravujú štyri dvojice autorov. Prvý diel s názvom Čierna oslava je už na svete, napísal ho Michal Hvorecký a nakreslila Klára Štefanovičová. Druhý diel sa volá Bežná a pripravujú ho Tereza Oľhová a Mária Kralovič, tretí s názvom PÉ ER DÉ píše Soňa Balážová a kreslí Dávid Marcin. Sériu uzavrú štvrtou časťou s názvom Unesení Daniel Majling a Jozef Gľaba.

Dizajn série má na starosti grafický dizajnér Boris Meluš, dramaturgicky sériu zastrešuje scenárista a spisovateľ Ján Púček. S konzultáciami ohľadne dejepisných faktov nám pomáha historik Martin Mocko a korektúry má na starosti Dana Brezňanová. Celú produkciu zastrešuje Jana H. Hoffstädter a jej vydavateľstvo E.J.Publishing.


Potrebujeme vás

Napriek tomu, že máme aj finančnú podporu partnerov, nestačí to. Financie, ktoré sme už investovali pokrývajú najmä tieto položky: honoráre pre autorov a autorky, dizajn, dramaturgiu a kompletnú produkciu. Čo ešte potrebujeme dofinancovať je tlač a propagácia. Knižky robíme v najvyššej kvalite, v plnej farbe a s použitím kvalitných, ekologických papierov i razby. Záleží nám na tom, aby bola každá jedna kniha nielen literárnym zážitkom a informačným kanálom, ale aj výtvarným dielom.Kto sú autori?


1.komiks

Čierna oslava

Napísal Michal Hvorecký
Nakreslila Klára Štefanovičová


MICHAL HVORECKÝ je spisovateľ, publicista a prekladateľ. Od 90-tych rokov neodmysliteľná postava progresívnej línie slovenskej literatúry, autor čitateľsky úspešných poviedkových zbierok a románov. Jeho nedávna próza Trol vyšla v niekoľkých jazykoch a v Nemecku ju zaradili medzi knižné udalosti roka 2018. Z nemeckého jazyka preložil niekoľko úspešných literárnych diel, medzi inými aj Amerického cisára od Martina Pollacka, či komiks Reinharda Kleista Nick Cave. Michal zároveň pravidelne komentuje spoločenské dianie, o Slovensku píše aj pre nemecké periodiká. Vlani mu vyšla prvá kniha pre deti Bratislava čarovná metropola, okrem slovenčiny rovno aj vo francúzskom preklade. Tento rok napísal román Tahiti Utópia a komiks Čierna oslava, zároveň pracuje na ďalšej knihe pre deti. Po rodičovskej dovolenke sa v týchto dňoch vracia do vedenia knižnice Goetheho inštitútu, kde pracuje.

KLÁRA ŠTEFANOVIČOVÁ je študentkou voľnej grafiky na VŠVU v Bratislave. Predtým úspešne skončila Strednú priemyselnú a umeleckú školu v Hodoníne. Absolvovala stáž v Tokiu a anglickom meste Plymouth. Popri voľnej tvorbe, v ktorej dáva prednosť minimalizmu a abstrakcii, sa intenzívne venuje komiksu, ilustrácii a grafickému dizajnu. V komikse často čerpá inšpiráciu z pobytu v Japonsku a z japonskej kultúry. Ako umelkyňa však naďalej hľadá nové prístupy a formy, medzi ktoré možno zaradiť aj práce rôznych formátov a techník. Dôležitým prvkom jej voľnej tvorby, komiksu i ilustrácie býva čiernobiela kresba a opakovanie vzorov, tvarov či štruktúry. Okrem umenia je Klára milovníčkou jazyka, krížoviek a veľmi rada cestuje. Komiks Čierna oslava, ktorý vyšiel tento rok v júli je jej knižný debut.


2.komiks

Bežná

Napísala Tereza Oľhová
Nakreslila Mária Kralovič


TEREZA OĽHOVÁ vyštudovala scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Počas štúdia absolvovala ročnú stáž na filmovej škole v Bruseli. V roku 2015 debutovala spolu s Martinou Sľúkovou úspešnou knižkou Inak sa mám fajn. O dva roky neskôr ju spoločne zdramatizovali pre divadelné štúdio L+S, ktoré hru uviedlo. Tereza sa venuje písaniu filmových scenárov a poviedok, televíznej a rozhlasovej tvorbe. V roku 2017 napísala scenár ku krátkemu filmu Alexandry Gojdičovej Pomocníci, sestre Márii Kralovič robila dramaturgiu jej animovaného filmu Fifi Fatale. Pre rozhlas napísala Tereza v roku 2016 pôvodnú rozhlasovú hru v cykle Ako to bolo ďalej, podľa diela Jozefa Gregora Tajovského Statky-zmätky. Pravidelne prispieva aj do rozhlasových cyklov Sobotník či Poézia mesta. Toho roku píše senár pre komiks Bežná.

MÁRIA KRALOVIČ vyštudovala Školu úžitkového výtvarníctva v Kremnici a animáciu na VŠMU v Bratislave. Počas štúdia absolvovala stáž na Escola de superior de theatro e cinema v Lisabone a neskôr pokračovala doktorandským štúdiom na VŠMU. Na tej istej škole momentálne pracuje a vyučuje v odbore animácia. Jej posledný film s názvom Fifi Fatale bol za rok 2018 nominovaný na ocenenie Slnko v sieti. Okrem animácie sa Mária vo veľkej miere venuje ilustrácii a dizajnu, kreslí napríklad pre detský časopis Bublina. Za svoju tvorbu získala niekoľko ocenení a jej filmy uvádzali slovenské aj zahraničné festivaly. Ako animátorka sa podieľala aj na tvorbe populárneho detského seriálu Mimi a Líza. Momentálne kreslí komiks Bežná, do ktorého robí ručne aj lettering.


3.komiks

PÉ-ER-DÉ

Napísala Soňa Balážová
Nakreslil Dávid Marcin


SOŇA BALAŽOVÁ vyštudovala dramaturgiu a scenáristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Po skončení štúdia sa rôznymi formami venuje tvorbe pre deti a mládež. Podľa jej scenára vznikli v roku 2015 pre spoločnosť Lidl dve populárne rozhlasové hry Tri prasiatka a Soľ nad zlato v réžii Roba Horňáka.
Od roku 2017 jej v časopise Slniečko pravidelne vychádza dobrodružná komiksová séria s názvom Zlatý Zub, ktorú tvorí s Dávidom Marcinom. Jej prvá séria vyšla i v knižnej verzii vo vydavateľstve LIC. V súčasnosti pripravujú pre Slniečko jej tretie pokračovanie plné záhad a stromov. Momentálne Soňa pracuje na viacerých projektoch určených deťom. Okrem toho sa vo vydavateľstve Absynt stará o sociálne siete. V roku 2018 spoluzaložila spoločnosť Disco sailing, ktorá sa venuje propagácii, distribúcii a vzdelávaniu v rámci krátkometrážnej audiovizuálnej tvorby, a ako koordinátorka projektu sa spolupodieľa na vzdelávacom projekte Pop Up Film Residency.

DÁVID MARCIN je slovenský ilustrátor, komiksový výtvarník a pedagóg. Tvorí prevažne digitálne za pomoci grafických programov. V spolupráci s českým spisovateľom Petrom Měrkom vytvoril grafickú novelu Van Gogh 21.storočia i jej nepriame pokračovanie Van Gogh a úsvit dejín. Obe vyšli aj v zahraničí. Dávid tiež prednedávnom, v spolupráci s Jurajom Čorbom, dokončil rozsiahlu grafickú novelu POLyS, ktorá vyjde v slovenčine na jeseň tohto roku. Okrem toho spolupracuje so scenáristkou Soňou Balážovou na detských komiksových sériách Zlatý zub a Supermária, ktoré vychádzajú v časopise Slniečko. Zlatý zub vyšiel v lete 2019 aj knižne. V týchto dňoch kreslí komiks PE ER DE a popri tom výtvarne spolupracuje na špeciálnom vydaní magazínu Sóda, venovanému výročiu Nežnej revolúcie. Dávid je tiež spoluzakladateľom občianskeho združenia Pomimo, ktoré sa sústredí na publikovanie komiksového zborníka, výtvarné kurzy a prednášky o komikse a ilustrácii.


4.komiks

UNESENÍ

Napísal Daniel Majling
Nakreslil Jozef Gľaba


DANIEL MAJLING je dramaturg a píšuci autor. Vyštudoval dramaturgiu na VŠMU, kde momentálne pôsobí ako pedagóg. Dramaturga robí od roku 2014 v Slovenskom národnom divadle, predtým pôsobil v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Okrem toho sa rád venuje literárnej tvorbe. V roku 2015 debutoval komiksom Rudo, ktorý vychádzal najprv online, v knižnej podobe ho neskôr vydalo české vydavateľstvo Labyrint.Toto leto vyšla jeho rozšírená verzia aj v slovenskom jazyku. Daniel je tiež autorom knihy Ruzká klazika (2017), ktorá sa dostala medzi finalistov literárnej súťaže Anasoft Litera. V roku 2018 napísal a nakreslil komiksový román Zóna a momentálne pracuje na scenári komiksu Unesení.

JOZEF GĽABA je ilustrátor, grafik a príležitostný maliar. Študuje na VŠVU v Bratislave na Katedre grafiky a iných médií. V roku 2018 absolvoval internú stáž v Laboratóriu ilustrácie. Počiatočným impulzom jeho tvorby bola estetika streetart a graffiti, ktoré ovplyvňovali jeho prácu počas začiatkov štúdia. V súčasnosti sa Jozef venuje najmä digitálnej ilustrácii a voľnej grafike, pričom jeho ťažiskovou technikou je sieťotlač, hĺbkotlač a linoryt. V rámci ilustrácie sa venuje tvorbe pre deti aj dospelých, a tiež produktovej ilustrácii. Jeho práce nájdete v sieti potravín Kraj, v detskom časopise Slniečko, alebo v ilustrovanom vydaní Denníka N, ktoré vyšlo v spolupráci s VŠVU v roku 2019. Jozef tvorí s humorom, rád používa slovné hračky a má zmysel pre detail a kompozíciu. V týchto dňoch sa naplno venuje komiksu Unesení.Podporiť

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcov

Novinky2

Takto budú komiksy vyzerať!

Update #2, 16.10.2019

Milí priatelia,

predstavujeme všetky štyri knižné obálky našej série Nežný komiks, nech sa páči!

Zároveň úprimne ďakujeme za vašu podporu. Dve tretiny sú úspešne vyzbierané. Kampaň pokračuje, prosím nenechajte si to pre seba a zdieľajte. Spread the word,please.

Tadááá, obálky! A všetkým krásny deň! ...vaše E.J.Publishing
Polovica za nami, polovica pred nami!

Update #1, 04.10.2019

Milí priatelia,

podarilo sa nám vďaka vám vyzbierať už polovicu potrebných prostriedkov na dokončenie komiksov. ĎAKUJEME! Ste skvelí.

Budeme radi, ak nás podporíte aj ďalej a budete túto kampaň šíriť medzi svojich priateľov.

My v týchto chvíľach dokončujeme obálky troch zvyšných komiksov a čoskoro vám ich ukážeme. Je sa na čo tešiť! :)

Prajem krásny víkend a držme si palce.

s úctou

jana h. hoffstädter, E.J.Publishing

Podporovatelia124

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Jana H. Hoffstädter

Jana H. Hoffstädter

Založila a vedie vydavateľstvo E.J. Publishing. Pracovala ako lektorka nemeckého jazyka so špecializáciou na vzdelávanie dospelých, momentálne však neučí, naplno sa venuje vydavateľstvu. Okrem toho aj prekladu, písaniu a editovaniu. Je autorkou jednej knižky pre deti a pracuje na ďalších. Voľakedy bola redaktorkou denníka Sme, ale to je už skutočne dávno. Dnes občas prispieva do online magazínu Kurník. Okrem toho veľa číta, vkuse na niečo pindá a je závislá na káve a cukre. Má 11-ročného syna Eda.

Zuzana Suchová

Zuzana Suchová

Špecializuje sa na individuálne darcovstvo online, integrovaný fundraising a ich rozvoj v organizáciach. Občas na tieto témy prednáša. Vo svojom voľnom čase vedie aj facebookovú skupinu Inšpirácie z fundraisingu. Vyštudovala na Fakulte marketingovej komunikácie Univerzity Sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pracovala ako account, brand marketing, produkt manažérka v niekoľkých medzinárodných spoločnostiach. Z 16 rokov v oblasti marketingu pracuje s neziskovými organizáciami takmer desať. Viedla kampane konzultovala či spolupracovala na projektoch organizácií Divé maky, dakujeme.sk, OZ SAVIO, Nadácii Cvernovka, OZ Vagus, OZ Za našu vodu, pre dokumentárne filmy Biele vrany a hrdinova medzi nami, Nota Bene. Spolu s ďalšími iniciovala online zbierku pre protestujúcich farmárov. Neposlednom rade zodpovedala za fundrasingovú časť v prezidentskej kampani Zuzany
Čaputovej.

Meno a priezvisko Jana H. Hoffstädter
Web www.ejpublishing.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt