Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Príbeh listov Eve

Príbeh sa začína v 70-tych rokoch, keď mladý Dežo Ursiny písal listy Eve Rosenbaumovej. Listy plné príbehov ľudí, plné lásky, plné ťažkostí, listy aké sa dnes už skoro nepíšu.

Dežo nikdy nebol spisovateľom, ale vždy ním vlastne chcel byť. Písal veľa: básní, textov, no najmä veľa listov. V našom vydavateľstve sme pred niekoľkými rokmi vydali už knihu jeho listov Zdenke Krejčovej Moja milá pani. Boli to listy jeho poslednej veľkej láske. Minulý rok vyšli listy, ktoré si Dežo vymieňal so svojím synom Kubom.

Tentoraz by sme chceli vydať knihu listov Eve, ktorá bola Dežovou prvou veľkou láskou. Mali vtedy niečo cez dvadsať rokov a žili v dobe kedy umierala aj posledná nádej 60tych rokov. A Dežo vtedy vyzeral nejako takto:

Eva Rosenbaumová si listy odkladala a ihneď pochopila ich literárny potenciál. Akoby listy neboli určné len jej samej, no rovno viacerým ľuďom. Zároveň však v sebe niesli príbeh jej života, príbeh intímny, zamotaný. Preto listy uložila do trezoru a nechcela ich počas svojho života uverejniť. Petrovi Zajacovi, svojmu priateľovi, však povedala: "Keď ja zomriem, tak s tým niečo rob. Ty už budeš vedieť čo."

Tesne pred smrťou v roku 2014 listy nakoniec Eva Petrovi zverila. A Peter ich zveril nám, vydavateľstvu Artforum.


Príbeh knihy Jabloň v zime

A tu sa začína príbeh knihy. To, aby sa z popísaných listov papiera stala kniha je pomerne dlhý a náročný proces.

Rozhodnutie vydať knihu nebolo až také ťažké. Pevne veríme, že má zmysel, že ľudí zaujme tak, ako zaujala nás. Jednak preto, lebo to nie je len príbeh vzťahu Deža a Evy ale aj príbeh doby, o ktorej je treba hovoriť. No aj preto, lebo to, ako Dežo píše je zaujímavé a krásne.A tak sme sa pustili do práce. V prvom rade bolo treba listy prepísať. Tento proces bol dlhý a náročný a to nielen preto, že celý rukopis má okolo 500 strán ale najmä preto, že listy písané na písacom stroji na preklepový papier dopĺňajú rukou písané poznámky, ktoré je občas ťažko rozšifrovať, či správne zaradiť do textu. Aha:


Potom nasledoval veľmi dôležitý krok a to dať listy do správneho poradia. Viete si predstaviť, že prišli Petrovi ako krabica plná papierov...Tejto zásadnej úlohy sa zodpovedne zhostil Peter Zajac.

Zároveň na scénu nastúpil ďalší dôležitý človek, grafik, Rado Bielený. Začal rozmýšľať ako z listov urobiť knihu, ktorá by sa nám a najmä vám páčila. Vyzerá to tak, že kniha bude musieť mať dva zväzky, ktoré sa však nebudú dať kúpiť samostatne. Keď budeme mať návrhy obálok, radi sa s vami o ne podelíme! Zatiaľ sa radi delíme aspoň s kúskami z listov:


Keďže bude kniha veľmi hrubá (teda tie dve knihy dokopy...) museli sme zavolať do tlačiarne, aby nám dopredu objednali dosť papiera.

A ešte k názvu: knihu sme nazvali Jabloň v zime, čo je preklad názvu Dežovej pesničky Apple Tree in Winter, asi najznámejšej skladby z albumu Provisorium, ktorá vznikla v tom čase keď aj listy Eve.Prečo potrebujeme vás?

A práve tu sa do príbehu dostávate vy, naši priatelia, priaznivci dobrých kníh, vy, čo máte radi Deža, jeho hudbu, no aj vy, čo sa radi dozvedáte pravdivé príbehy z našej spoločnej minulosti. Budeme veľmi radi ak nám pomôžete zrealizovať tento projekt, ktorý je finančne náročný. Veríme, že si táto kniha zaslúži byť krásna a starostlivo pripravená a má miesto na pultoch kníhkupectiev. S vašou pomocou sa nám to podarí zrealizovať. Budeme môcť vydať krásnu knihu, nielen obsahom ale aj formou.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky9

Sviatok lásky v Artfore s Jabloňou

Update #9, 06.02.2017

Milí naši,

toto bude posledná správa, ktorú vám všetkým posielame cez skvelý Startlab. Kniha žije svojím životom, no ako ste si isto všimli, ešte sme ju oficiálne do života neuviedli. prišiel však ten správny čas. Príďte s nami osláviť sviatok lásky tým najlepším možným spôsobom - s knihou, ktorá jej je plná až po okraj.

Vás, milí spoluvydavatelia, teda špeciálne pozývame: príďte 14.2.2017 o 19:00 do Artfora na Koziu symbolicky uviesť do života knihu lásky, knihu listov Deža Ursinyho Eve Rosembaumovej. Peter Zajac, vďaka ktorému Jabloň v zime vyšla a Ivan Štrpka, blízky priateľ a textár Deža Ursinyho, nám spolu s Oliverom Rehákom priblížia dobu a svet 20-ročného Deža.


Budeme veľmi radi, ak prídete a spolu s nami, Ivanom, Petrom a Oliverom zažijete príjemný večer a oslávime tak aj našu úspešnú spoluprácu!

Vaši Artforáci

PF a predposledný raz

Update #8, 22.12.2016

Milí naši priatelia a podporovatelia, milé naše priateľky a podporovateľky,

píšeme vám takto cez startlab predposledný raz, ešte vám v januári pošlem pozvánku na akýsi krst, ktorý sa veľmi pravdepodobne uskutoční na Valentína.

Všetci by ste vaše odmeny už mali mať doma, ak tak nie je neváhajte nás kontaktovať!

Ak chcete sledovať život knihy, určite sledujte náš Fejsbúk.

Tak teda posledné ďakujeme a prajeme vám krásne sviatky a ešte krajší rok 2017!

Vaši všetci Artforáci.

Kniha je na pultoch a možno už aj u vás

Update #7, 13.12.2016

Milí priatelia,

niektorí z vás si už na pošte našli balíčky s knihou. Môžte ju už nájsť aj na pultoch všetkých dobrých kníhkupectiev. Kniha je krásna a to aj vďaka vám, aha:

Sme veľmi radi, že kniha je, že je krásna a že sa dostáva do rúk, políc a sŕdc mnohých ľudí. Ďakujeme, že sme mohli tento projekt vďaka vám zrealizovať. Ďakujeme za vašu podporu a to nielen tú finančnú, ale aj za všetky milé slová podpory a nadšenia, ktoré nám posielate.

Tí z vás, ktorí ste modré či zelené krásavice ešte nedostali, nezúfajte. Asi ste si ako odmenu vybrali knihu v kombinácii s taškou či tričkom. Tie sú už na ceste z Prahy k nám a ihneď ako dorazia, rozbalíme veľké balíky a vyrobíme z nich 90 malých balíčkov a tie pošleme k vám. Do Vianoc budú vo vašich (tých najsprávnejších) rukách.

Ešte raz vám všetkým ĎAKUJEME!

Posledné novinky pred vydaním

Update #6, 16.11.2016

Milí naši,

kniha je v tlačiarni, z čoho sa neuveriteľne tešíme.

Keďže po zalomení sme zistili, že kniha má v skutočnosti menej strán než sme očakávali, rozhodli sme sa, že bude jednozväzková a nie dvojzväzková ako sa pôvodne plánovalo. Keďže ale bola grafika už hotová v dvoch farbách, napadlo nám vytlačiť ju v dvoch farebných mutáciách.
Na pultoch kníhkupectiev Artforum teda nájdete aj modré aj zelené Jablone, inde budú len zimné, modré. A vy, naši spoluvydavatelia si, samozrejme, môžete svoju farbu vybrať v dotazníku.

A takto krásne sa kniha tlačí, fotky nám poslala naša paní tiskařka Hanka z Protisku:


Takže, už nám ostáva len počkať a snáď sa dočkáme. Zatiaľ to vyzerá tak, že 30. novembra bude kniha tu.

My sa už neuveriteľne tešíme, snáď aj vy!

ĎAKUJEME!

Update #5, 04.11.2016

Milí naši, takto posviatkovo s miernym oneskorením, no o to srdečnejšie, vám všetkým veľmi, preveľmi ĎAKUJEME!

Ste úžasní a vašu dôveru si nesmierne vážime. Pevne veríme, že ju nesklameme a pripravíme vám a vašim priateľom či blízkym pekné (pred) vianočné darčeky.

Včera sme začali s rátaním odmien, nech vieme koľko ktorých vyrobiť. Najmä ale finišujeme práce na knihe: včera sme napríklad vyberali papier na obálku a predsádky, dnes budeme sedieť nad presnými farbami tlače.

Ak chcete sledovať čo je nové s knihou, určite sledujte našu fejsbúkovskú stránku!

Ak patríte k fanúšikom vinylov, radi by sme vám radi dali do pozornosti kampaň, ktorú nedávno rozbehol Dežov syn Kubo a ponúka ďalšie zaujímavé darčeky.

Ešte raz vám všetkým ďakujeme!


Ideme do finále

Update #4, 26.10.2016

Milí naši spoluvydavatelia,

ideme do finále. Nielen v kampani, ale aj s knihou. Máme už všetky texty, ktoré majú vo worde 656 strán (chystajte miesto v policiach...), dnes skenujeme obrazové materiály k listom a už pár dní zalamujeme o sto šesť.

Máme tiež návrhy na všetky vaše odmeny, tuto hľa taška:

A takto nejako budú vyzerať dva zväzky knihy Jabloň v zime:

Keďže nás čaká naozaj cieľová rovinka, posledné tri dni kampane, chceme vás naposledy požiadať, aby ste túto stránku zdieľali cez sociálne siete alebo iným spôsobom. Skúste sa zamyslieť či ste už o tomto našom spoločnom projekte povedali všetkým svojim kamarátom a známym, ktorých by to mohlo zaujímať. Majú totiž už len posledné tri dni!

Opäť vám všetkým veľmi ďakujeme za podporu!

Artforum

Sme skoro v polovici a máme novinku

Update #3, 13.10.2016

Milí priatelia, priaznivci a podporovatelia,

dnes sa ocitneme presne v polovici kampane. Za 15 dní sme vďaka sto šestnástim ľuďom, vám, vyzbierali 3519 euro. Ešte toľko isto dní je pred nami. Počet dní je jasný, cieľová suma zahalená v hmle a viac vo vašich než v našich rukách.

Pri tejto príležitosti by sme sa s vami radi podelili o návrhy dizajnu tričiek. Aha:

Ak viete o niekom, komu by sa mohlo takéto tričko páčiť, o niekom, kto má rád Deža a rád by sa z jeho listov Eve dozvedel viac, prosím, neváhajte s ním či s ňou túto našu spoločnú kampaň zdieľať.

Ešte 15 dní, priatelia!

Priatelia, jasáme!

Update #2, 06.10.2016

Dosiahli sme cieľovú sumu za rekordne krátky čas! Sme zvedaví či sa vďaka vám zaradíme nielen medzi najrýchlejšie kampane ale aj medzi kampane s najvyššou vyzbieranou sumou.

Dnes však jasáme a roztápame sa vďakou vám všetkým!

Hurá, hurá. hurá!

Vaši všetci nadšení Artforáci

Ďakujeme a všetko najlepšie

Update #1, 05.10.2016

Milí priatelia,

chceme sa vám všetkým v mene nášho prípravného tímu veľmi veľmi poďakovať. Dosiahli sme 90% nami vytýčenej sumy za menej ako týždeň, to sa nám teda ani nesnívalo, že to pôjde takto rýchlo. Veľmi nás tešia aj slová podpory a najmä to, že nadšenie z Dežovych listov zdieľate s nami. Dosiahnutím stého percenta však kampaň ani náhodou nekončí! Veď predsa máme ešte 24 krásnych jesenných dní a vy okolo seba máte istotne ešte veľa priateľov, ktorí sa tomuto projektu potešia rovnako ako vy, skúste im teda dať o ňom vedieť.

Už čoskoro pribudnú vizuály tričiek (o ktoré je nevídaný záujem) a tašiek, tešíme sa na ne (vy určite ešte viac).

A ešte pár slov. Včera by mal Dežo narodeniny, šesťdesiate deviate. A dnes Václav Havel, osemdesiate. Obaja ich už oslavujú inde, no je príjemné, že si na nich môžme pri tejto príležitosti spomenúť. Prinajmenšom tak, že si pustíme pesničku, napríklad dnes túto:

Alebo, že sa zamyslíme ako ich a naša doba súvisí, napríklad tuto: Manuál pro budoucnost.

Sme v Artfore veľmi radi, že môžme aj spolu s vami pokračovať v tom, v čom Václav Havel aj Dežo Ursiny nepoľavili celý svoj život: v hľadaní pravdy. A pevne veríme, že nám v tom pomôže aj táto kniha.

Takže všetko najlepšie, Dežo, Václave! Nech žijete ešte dlho v tom, čo ste nám tu nechali!

A vám všetkým ďakujeme a hurá ďalej, do ďalších dní!

Artforum

Podporovatelia167

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Veronika Michalová

Veronika Michalová

Pracujem vo vydavateľstve Artforum. Od zháňania práv na preklady, čítanie našich možných budúcich kníh, cez naháňanie grafikov, ilustrátorov a prekladateľov až po administráciu webstránky - to všetko je náplňou mojej práce.

Peter Lábsky

Peter Lábsky

Pracuje v Artfore a spravuje túto kampaň. Ak máte otázky či dotazy, kontaktujte práve jeho.

Vladimír Michal

Vladimír Michal

Knihkupec, v súčasnosti najmä vydavateľ.
Ide o toto :
Dobrý text + dobrá grafika + dobrá obálka je spolu skvelá kniha.
Posunie vás ďalej v hľadaní.
Prežijete s ňou dobrodružstvo myslenia.

Peter Zajac

Peter Zajac

Literárny vedec a politik, milovník literatúry a jej príbehov. Editor pripravovanej knihy.

Rado Bielený

Rado Bielený

Je produktom reklamnej brandže. Pri tvorbe kníh oddychuje. Žije, pracuje a tvorí v Bratislave.

Názov organizácie Artforum spol. s.r.o.
Miesto realizácie projektu Bratislava
Adresa Kozia 20, 81103 Bratislava, Slovensko
Web www.vydavatelstvoartforum.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt