Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Prvá publikácia zameraná na módnu fotografiu Karola Kállaya, v ktorej nájdete množstvo obrazového materiálu, kunsthistorických textov a dôležité míľniky autorovho života. Atraktívny fotografický materiál je súčasťou rozsiahleho pôvodného a sčasti nikdy nepublikovaného archívu. Karol Kállay si vyslúžil obdiv nielen na poli dokumentárnej fotografie. Svojou progresívnou tvorbou ovplyvnil vnímanie módnej fotografie v Československu a taktiež pôsobil vo Francúzsku či v Nemecku.

Teraz je na nás, aby sme jeho odkaz uchovali.
O PUBLIKÁCII

Ak sa pohybujete v oblasti módy intenzívne alebo k nej máte aspoň nejaký vzťah, jedno nás v tejto téme spája. Odev vyjadruje osobnosť každého z nás. Je našou neverbálnou komunikáciou, na základe ktorej sa dokážeme identifikovať. Fotograf Karol Kállay sa intenzívne venoval svetu módy a módnej fotografii viac ako 30 rokov. Fascinovala ho krása, ženy, a tiež možnosť vycestovať do zahraničia v čase, keď to nebolo dovolené každému. Aj vďaka nemu bol československý časopis Móda, v ktorom sa vynímali jeho fotografie, prestížny a nadčasový.Kállay bol neprehliadnuteľným výtvarným umelcom, kniha Zaostrené na krásu túto skutočnosť iba potvrdzuje. Nájdeme v nej chronologické usporiadanie obrazovej galérie módnych fotografií, snímky zo zákulisia, vďaka ktorým môžeme nahliadnuť do uvažovania Karola Kállaya. V inej časti knihy sa nachádzajú obrazy, ktoré sa nezriedka svojou vizualitou vymedzujú od mainstreamového estetického vnímania fotografie. Kállayov profesionálny prístup a výtvarná hodnota ovplyvnili smerovanie československej módnej fotografie a preto sa snažíme o jej zachovanie aj v knižnej forme. Kniha Karol Kállay – Zaostrené na krásu je určená pre každého, kto má záujem o vzdelávanie sa v oblasti módy a módnej fotografie.O DIZAJNE

Na prebale knihy je použitá typografia, potlačená na červenej transparentnej fólii. Po odokrytí prebalu, sa nám objaví na knižných doskách potlačená už čistá Kállayova fotografia. Červená farba sa objavuje v dobovej tiráži časopisu Móda, kde používali červeno-zelenú typografiu. Fólia nám taktiež pripomína prostredie červenej komory. Nadpisové písmo Jaroslav, je od československého písmara Tomáša Brousila a sprevádza nás celou knihou. V deväťdesiat stupňovom natočení sú umiestnené mená autorov a čísla strán v celej publikácií. Textový aparát v slovenskom jazyku je s odsunutými odstavcami od sadzby na začiatku a na konci jednotlivých kapitol. Toto vyosenie odstavcov nám slúži k lepšej orientácii v texte. Slovenský jazyk je vysádzaný písmom Deva od slovenského dizajnéra Jána Filípka a anglický jazyk nesie písmo Helvetica Neue od americkej spoločnosti Linotype.O FOTOGRAFOVI

"Karol Kállay bol v našom prostredí jednoznačne výraznou osobnosťou, ktorá dokázala vykročiť z limitov socialistického režimu v ústrety práci, čo ho napĺňala. Ctižiadosť, disciplína a skvelá jazyková vybavenosť v prepojení so sociálnou otvorenosťou a záujmom o módu a krásne ženy ho viedli po mnohých neoverených chodníčkoch.
Hoci sa tento typ fotografie ešte donedávna považoval za „služobný" a výtvarné kvality sa mu začali prisudzovať pomerne nedávno, analýza viac než tridsiatich rokov práce Karola Kállaya nepochybne potvrdzuje, že na poli európskej módnej fotografie má svoje miesto a právom sa považuje za zakladateľa tohto žánru na Slovensku."

Zuzana ŠidlíkováKarol Kállay pôsobil ako fotograf v slobodnom povolaní. Reportážna a módna fotografia patrili spolu s krajinárskou fotografiou medzi jeho obľúbené žánre. Takisto nemôžeme zabudnúť ani na portrétnu fotografiu, ktorú výborne vyjadril v knihe Slováci. Spolupracoval s prestížnymi zahraničnými magazínmi Spiegel, Stern, Focus, Paris Match, Illustré. Publikoval v časopisoch Jardin de Modes, Sibylle a Saison, ktoré sa venovali móde. Bol členom Medzinárodnej federácie umeleckej fotografie (FIAP) vo Švajčiarsku, poprednej agentúry Bilderberg v nemeckom Hamburgu, členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov a za fotografické knihy Pieseň o Slovensku a Los Angeles získal vrátane iných ocenení aj Cenu UNESCO za najkrajšie knihy sveta.KTO SME

Na fotografii je jedna časť tímu projektu Karol Kállay - Zaostrené na krásu. Všetci sú absolventmi katedry Fotografie a nových médií alebo študentmi na katedre Vizuálnej komunikácie Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Okrem kamarátstva všetkých troch spája túžba po práci, v ktorej môžu tvorivo a s radosťou pracovať. Tento zámer sa im podaril aj v tomto projekte. Zľava tvorca projektu, grafický dizajnér, výtvarník a pedagóg Richard Kučera Guzmán, nasleduje Ester Šabíková, výtvarníčka, ktorá sa postarala o postprodukciu a scany fotografií a Daša Vašková, výtvarníčka, sa taktiež intenzívne venovala najmä postprodukcií fotografií a social media marketingu.
Druhou časťou tímu sú autorky textov, slovenské kunsthistoričky. Zuzana Šidlíková v súčasnosti pôsobí ako kurátorka zbierky módy a textilu v Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave. Zuzana nám vo svojich textoch priblíži svet módy a život Karola Kállaya. V Slovenskej národnej galérii pôsobí Lucia Almášiová, ktorá spracovala najmä časť o histórii módnej fotografie na Slovensku a Kállayovu biografiu.O STAVE PROJEKTU

Kniha sa nachádza vo finálnej fáze, čo znamená, že čoskoro bude nasledovať jej tlač. Na pokrytie zvyšných nákladov potrebujeme vašu pomoc. Stačí váš klik na PODPORIŤ. Ďalej si zvoľte možnosť a sumu, ktorou ste ochotní projektu pomôcť a my vás za to odmeníme!

Knihu máme naplánovanú do tlače tak, aby sa k vám dostala ešte pred Vianocami a mohla poslúžiť ako jedinečný darček. Všetky odmeny za podporu vám budú doručené v priebehu decembra. A aby sme nezabudli – za každý jeden finančný príspevok získavate naše veľké: ĎAKUJEME!AKO NÁS MȎŽETE PODPORIŤ?

> za váš dar aspoň 29€ vám zašleme knižku. Cena knihy v predaji bude 39,9€
> knihu si môžete prevziať aj osobne v kreatívnych priestoroch Novej Cvernovky v Bratislave priamo v agentúre RICHIE.. v ktorej vznikla
> máte šancu získať jedinečné reprodukcie od Karola Kállaya, zo zadnej strany fotografie signované pečiatkou s názvom projektu
> v jednej z odmien si môžete okrem iného vybrať odmenu víkendovú jazdu s BMW 1 s plnou nádržou
ĎAKUJEME!

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky5

Nové darčeky a posledné dni kampane!

Update #5, 02.11.2019

Už nám ostávajú iba necelé 4 dni do naplnenia cieľovej sumy. Momentálne máme 88%. Aktuálne sme pre vás pripravili novinky v podobe darčekov —špičkové reprodukcie fotografií od Karola Kállaya, ktoré si odteraz môžete objednať aj po jednom kuse. Ak ste niekedy túžili mať "Kállaya na stene", teraz je tá vhodná chvíľa! Fotografie ktoré sme pridali sú v rozmeroch 30 x 21 cm alebo 42 x 20 cm. Všetko archival inject print, na zadnej strane fotografie signované pečiatkou projektu.

Skvelý článok v Denníku N

Update #4, 25.10.2019

Redaktorka kultúry z Denníka N, Jana Močková, podporila náš projekt a vďaka nej si o nás môžete prečítať vo víkendovej prílohe Denníka N. Napísala skvelý článok, v ktorom sa dozviete veľa nových infromácií z pripravovanej knihy Karola Kállaya.

Teší nás že kniha dostáva viac a viac priestoru na rôznych platformách. Skočte si počas celého víkendu pre novinový výtlačok k vášmu najbližšiemu predajcovi. Článok taktiež nájdete aj na webstránke Denníka N online!

Ďakujeme!

Prvý míľnik splnený!

Update #3, 25.10.2019

S veľkým potešením by sme vám chceli oznámiť, že naša kampaň dosiahla už viac ako 60% z cieľovej sumy! A to všetko len vďaka vám!

Váš záujem nás nesmierne teší. Dodáva nám viac síl a motivácie pracovať usilovnejšie na vydaní publikácie. Taktiež sme šťastní z milých komentárov, ktoré denne nachádzame s vašimi podporami.

Ďakujeme!!!

Živý rozhovor pre Rádio Devín

Update #2, 19.10.2019

V piatok skoro ráno sme poskytli živý rozhovor pre Rádio Devín v rámci relácie Ranné ladenie. Tešíme sa tomu, že sme dostali túto možnosť aj napriek faktu, že skoré rána sú pre nás výzvou. Rozhovor viedla skvelá a milá moderátorka Jarmila Vitovičová, ktorá sa rozprávala s autorom projektu Richardom Kučerom Guzmánom a Dašou Vaškovou, ktorá je zodpovedná postprodukciu fotografií a komunikáciu s médiami.

>>>>> odkaz na rozhovor tu <<<<<

Nový článok na portáli STARTITUP

Update #1, 17.10.2019

Ako prebiehal výskum ku knihe Karol Kállay - Zaostrené na krásu, alebo ako sa zmenila dámska móda na Slovensku od obdobia socializmu?
>>> Prečítajte si rozhovor s nami a zistite oveľa viac o príbehu vzniku novej unikátnej knihy na Startitup <<<


Podporovatelia180

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Richard Guzman

Richard Guzman

Richard Kučera Guzmán, grafický dizajnér, výtvarník a pedagóg, ktorý založil kreatívnu agentúru RICHIE.. Richard je autorom projektu publikácie Karol Kállay – Zaostrené na krásu, ktorá sa venuje Kállayovej fotografickej tvorbe v oblasti módy. Richard vyštudoval výtvarné umenie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, Katedra Fotografie a nových médií, kde aktuálne dokončuje magisterské štúdium na Katedre Vizuálnej komunikácie. Spolupracoval s galériami a kultúrnymi inštitúciami, ako je napríklad Slovenská národná galéria, Zoya Gallery alebo Slovenské národné múzeum. V súčasnosti pedagogicky pôsobí na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. Je autorom dizajnu mnohých publikácií, vďaka jeho práci sa výtvarná monografia: Rudolf Sikora – Sám s fotografiou, zaradila medzi Najkrajšie knihy Slovenska za rok 2017. Ako výtvarník pôsobí od roku 2014 a má za sebou viacero kolektívnych a samostatných výstav.

Autorkami textov sú dve slovenské kunsthistoričky. Jednou z nich je Zuzana Šidlíková, ktorá v súčasnosti pôsobí ako kurátorka zbierky módy a textilu v Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave. Má za sebou viacero projektov venovaných histórii módy, ako je napríklad známa výstava Nech šije! / Móda na Slovensku 1945 – 1989 / SNG. V Slovenskej národnej galérii pôsobí druhá kunsthistorička, Lucia Almášiová, ktorá vypracovala najmä časť o histórii módnej fotografie na Slovensku. Od roku 2012 v SNG pôsobí ako kurátorka Zbierky fotomédií a za sebou má viacero výstav, napríklad Svetlo na hrane. Moderna a neskorá moderna. Architektúra vo fotografii.

Názov organizácie RICHIE..
Miesto realizácie projektu Bratislava
Web www.richiestudio.com

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt