Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

ROZHLIADNIME SA

Žijeme v kritickej dobe technologickej a environmentálnej transformácie, kedy je nevyhnutné, aby sme sa zaujímali a starali o budovanie reálnych vzťahov a skutočných sociálnych väzieb.
Vedci a vedkyne hovoria, že trávime priemerne 4 hodiny denne na telefónoch. Nadmerné používanie smartfónov, a najmä sociálnych sietí, priamo súvisí s pocitmi sociálnej úzkosti a depresie.

Preto som sa rozhodla vytvoriť hru BEEN THERE TOGETHER.

Vznikla ako reakcia na mobilné hry, odráža našu pozornosť a záujem od obrazoviek späť na svet, v ktorom sa nachádzame.
Pomocou otázok a úloh nás inšpiruje vyjsť z našej virtuálnej bubliny a trénovať našu sociálnu odvahu. Vytváraním vzťahu s okolím napomáha k tomu, aby sme sa vo svojom prostredí cítili komfortnejšie.

BEEN THERE TOGETHER existuje vo formáte fyzických kariet a mobilnej aplikácie. Hra je vytvorená pre jedného hráča alebo hráčku tak, aby bolo možné zahrať si ju kedykoľvek a kdekoľvek, napríklad na zastávke autobusu, v parku, v meste alebo na festivale.BEEN THERE TOGETHER má široký potenciál

Môžeme ju premeniť zo zábavnej aktivity na nástroj, ktorý nám pomôže porozumieť a pracovať s viacerými sociálnymi problémami. Čím špecifickejší obsah, tým intenzívnejšie hranie, preto od vytvorenia originálnej verzie hry vzniklo viac ako 25 unikátnych verzií, špeciálne vyrobených pre rôzne udalosti, miesta alebo situácie.

Vytvorili sme už napríklad:

  • Verziu pre deti v nemocniciach, ktorá v súčasnosti pomáha deťom a vychovávateľkám pri komunikácii a vytváraní priateľstiev na 17 oddeleniach na bratislavských Kramároch.
  • Verziu pre stredoškolákov a stredoškoláčky, ktorá pomáha na školách rozvíjať kritické myslenie a sociálne zručnosti.
  • Uskutočnili sme napríklad aj workshop, ktorý reflektoval priestor Hlavnej vlakovej stanice v Bratislave.
  • Vytvorili sme aj mestské verzie a to pre Bratislavu, Ostravu, Banskú Štiavnicu a mestskú časť Praga vo Varšave.
  • Viac ako 1500 ľudí sa s hrou mohlo stretnúť na rôznych konferenciách, podujatiach a festivalochSPOZNAJME SA

Príbeh BEEN THERE TOGETHER

Moje meno je Nina Mikušková a príbeh hry BEEN THERE TOGETHER je aj mojím príbehom. Študovala som konceptuálne umenie a pomerne veľa cestovala. Často som sama prichádzala do nových miest a situácií, kde ma zaujímalo, ako ľudia tvoria komunity a ako využívajú verejný priestor.Uvedomila som si, že „pocit nudy" vo verejnom priestore je zásadný.

Práve vtedy totiž nastáva moment, kedy sa môžeme začať zaujímať o svoje okolie a ľudí, s ktorými trávime čas. Často však ešte predtým, ako tento „pocit nudy" môže nastať, siahneme po svojom telefóne.
Mobily nás ihneď vrátia do našich sociálnych bublín plných vecí, ktoré poznáme a ktoré sa nám páčia. Dôležité však na verejnom priestore je, že sa v ňom nachádzajú všetci, čiže aj ľudia mimo našich sociálnych bublín.

Preto vznikla BEEN THERE TOGETHER, hra, ktorá nás podporuje v tom aby sme sa nebáli zaujímať sa o prostredie v ktorom sa nachádzame. Podnecuje nás byť vnímavejší a citlivejší k nášmu okoliu a k ľuďom, s ktorými zdieľame priestor.BEEN THERE TOGETHER existuje aj vo forme mobilnej aplikácie. Pýtate sa, ako sa odlišuje od ostatných mobilných hier?

Jej cieľom je odrážať našu pozornosť z obrazovky naspäť na svet, v ktorom sa nachádzame. Nepožíva náročnú grafiku alebo charaktery. Premyslenou vizuálnou čistotou na ľudí pôsobí nenútene a prirodzene a je vďaka tomu dostupná širokému publiku.

Ľudia majú hry radi preto, lebo im dovoľujú robiť veci – môžu niečo postaviť, niečo prekonať, získavajú dojem, že dokážu niečo zmeniť. Moja hra chce rovnako vzbudiť pocit, že môžete niečo zmeniť, avšak táto zmena sa deje priamo v realite. Hra v nás podnecuje a trénuje odvahu robiť veci aj v skutočnosti.

Od roku 2017 pomáha BEEN THERE TOGETHER ľuďom zoznamovať sa na festivaloch aj konferenciách, rozoberať dôležité spoločenské témy a prepájať rôzne zamerané skupiny vo verejnom priestore.PÝTAJME SA

Ako sa hra hrá?

BEEN THERE TOGETHER má naozaj jednoduché pravidlá.

Vyberiete si kartu a posnažíte sa splniť, čo je na nej napísané. Pokiaľ to splníte, idete ďalej. Ak chcete, kartu môžete preskočiť.

Jednou z výhod hry je tiež to, že súperíte sami proti svojej vlastnej komfortnej zóne. Každý z nás má svoju sociálnu odvahu nastavenú inak, preto som do hry nechcela dávať obmedzenia, ktoré by od nej ľudí odradili. Naopak, chcem hráčov a hráčky čo najviac povzbudiť k tomu, aby hru vnímali ako zábavný tréning interakcie s okolím.

Aj preto som vytvorila 4 rôzne kategórie, medzi ktorými sa môžete voľne pohybovať.ZDIEĽAJME

Prečo som sa rozhodla pustiť do STARTLAB kampane?

Za posledné dva roky som sa sústredila najmä na tvorbu fyzických kariet, avšak v rozvoji mobilnej aplikácie BEEN THERE TOGETHER vnímam obrovský potenciál.

Spolu s tímom BEEN THERE TOGETHER máme za sebou rezidenciu v GOOGLE Campus Varšava, kde sme s odborníkmi z celého sveta konzultovali plán s cieľom prerobiť aplikáciu BEEN THERE TOGETHER tak, aby napĺňala potreby hráčov a hráčiek v rôznych situáciách.SPOLUPRACUJME

Ako budú investované financie z vašich darov?
Pre budúcnosť a spoločenský dosah hry je v súčasnosti nevyhnutné :

  • kompletne aktualizovať web stránku a urobiť ju prístupnou vo viacerých jazykoch
  • zlepšiť mobilnú aplikáciu a pridať ďalšie funkcie
  • vytvoriť a spustiť online obchod

Vďaka vašim darom budeme môcť dostať BEEN THERE TOGETHER ku každému, kto z hry môže mať osoh. Veríme, že vďaka nej budú ľudia vo verejnom priestore odvážnejšie prejavovať solidaritu, empatiu a osobnú angažovanosť.

Poďme spolu znovu objavovať priestor okolo nás a zároveň aj samých seba!

Ďakujeme!


StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

ODMENY ODOSLANÉ!

Update #3, 20.12.2019

Nebolo to ľahké, ale zvládli sme to!


Všetky Startlabové odmeny sú na ceste k vám (niektorí nám už píšete, že už aj dorazili ;)). Odosielali sme to na dva krát, keď sme prvú várku mali, rovno sme ju odoslali aby sa všetko stíhalo, preto ak ešte čakáte ale váš kamarát už má, nezúfajte mala by dnes, najneskôr v pondelok prísť. Veríme, že stihne prísť ku všetkým z vás, ktorí chcú hru venovať ako vianočný darček.

Budeme radi ak nám napíšete ako sa vám hra páči.
Prajeme krásne a prítomné Vianočné sviatky a Šťastný a zdravý Nový rok!
Ďakujeme za vašu podporu. Buďme tu spolu.

BEEN THERE TOGETHER

​ĎAKOVAČKA! Kampaň ukončená na 120 %

Update #2, 17.12.2019

120% = 3347 EUR

Toľko sa nám podarilo spolu s vami vyzbierať! ĎAKUJEME!
Veľmi sa tešíme, že sa teraz môžeme pustiť do práce - zabaliť vám hru, aby k vám stihla prísť pred Vianocami a na nový rok sa pustiť do redesignu aplikácie, spustenia e-shopu a vylepšenia webstránky. Pomohli ste nám posunúť našu prácu na nový level!

Chceli by sme spolu s touto skvelou správou poďakovať všetkým, ktorí nám s kampaňou pomohli. Nie je to len tak, boli to náročné mesiace, ktoré by sme nezvládli, keby nebolo Romy Grajcarovej, Dominiky Belanskej a Petra Gašparíka, ktorí nám pomohli s textami na StartLab. Terezy Michalovej, ktorá nám natočila video, Lucie Páchovej, ktorá mu dodala zvuk. Moniky Bočkovej, Lenky Boreckej, Arnolda Kissa, Alexandry Verzier, Katka Svobodová, Jána Sipocza ktorí si v ňom zahrali. Jakub Lysy nám spravil reprezentatívnu landing page. Diana Skuhrovcová a Šimpe Ondruš, ktorí sa starali o sociálne siete. Branči Kováč, Katka Balážiová, Kristína Tormová, Lýdia Ondrušová, Tamara Stohlová, Diana Jakubíková, Michaela Eliášová, Zuz Stories, CisaroveNoveSaty, ktorí nám pomohli promovať našu hru. Ivana Kuncová, ktorá sa postarala o reklamy. Eva Mødchen Andrasova, ktorá vyrobila úžasné peňaženky a Filip Diera a Linda Pavelková, ktorí sa postarali o kinetický objekt. T3 - kultúrny prostriedok, Teach For Slovakia, Bystro - Komunitná Obývačka a Cyklo Kuchyňa, ktorí nás v kampani podporili vo svojich kruhoch a všetkým ďalším, ktorí našu kampaň zdieľali.
A vám, za to že ste nás podporili!
ĎAKUJEME #beentheretogether

ĎAKUJEME! Dosiahli sme 100%

Update #1, 13.12.2019

UAAA! :) dali sme spolu 100 %!
Veľmi sa tešíme, že ani cent z vašej podpory neprepadne a že vám všetkým budeme môcť zaslať sľúbené odmeny, ĎAKUJEME! :)
Ale ešte chvíľu nekončíme! Máme posledných 21 hodín kampane!
Pokiaľ poznáte niekoho, kto chce mať hru BEEN THERE TOGETHER do Vianoc doma, stíha si ju ešte do soboty rána kúpiť cez www.startlab.sk/beentheretogether
Po skončení kampane bude musieť čakať na to, kým spustíme e-shop.
(Lebo my ho vďaka vašej podpore ozaj spustíme!:))

Podporovatelia171

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Nina Mikuskova

Nina Mikuskova

Nina Mikušková

Nina Mikušková (*1991 - žije a pracuje v Bratislave)

Nina je absolventkou Fakulty Výtvarných Umění v Brne, ateliéru Tělového designu Lenky Klodovej (2010-2017). Počas štúdia získala skúsenosti, na Belgickom KASK (2013), štúdiom dokumentárnej fotografie. Na Zagrebskej Akadémií (2015) sa zaoberala sociálne angažovaným umením a v Škótskom Dundee (2015) práce sa zameriavala na verejný priestor. Na začiatku roku 2017 sa vrátila z pracovnej stáže v Glasgovskej CCA, kde spolupracovala s kurátorkou Vivianou Checchiou na Public Engagement programe a príprave výstavy o sociálne angažovanom umení.

Jej práce sa často zaoberajú každodenným životom, komunitami a vyzývajú k participácií. Zaujíma sa o rozostrenie rozdielu medzi umením a životom ako metódou na posilnenie angažovanosti v každodennom živote.

V súčasnosti venuje svoju pozornosť a čas občianskemu združeniu Björn a sociálne angažovanej hre BEEN THERE TOGETHER.

Spolu s autorkou na kampani spolupracujú aj ďaľší ľudia, ktorým by sa chcela touto cestou poďakovať.
Práca na videu: Tereza Michalová
Zvuk videa: Lucie Páchová
Edit textov: Romana Grajcarová, Dominika Belanská, Peter Gašparík
Účinkujúci vo videu: Arnold A. Kiss, Monika Bočková, Lenka Borecká, Alexandra Verzier, Katarína Svobodová, Ján Šipöcz
Design a výroba peňaženiek: Eva Andrášová
Bavlnené vrecúška: Eva Mikušková
Kinetický objekt: Linda Pavelková
Grafický design webstránky: Jakub Lysý

Názov organizácie Björn
Miesto realizácie projektu Bratislava
Web www.beentheretogether.cards

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt