Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Téma

Domov, útek, tok času
Domov ako miesto kde cítite teplo, lásku, bezpečie. Ale aj depresie, úzkostné stavy, nekomfortnú zónu vyjadrovania, smrť. Domov vnímaný či už ako domček z ktorého sa dymí, ale aj ako domovský štát. Rodnú zem.


Útek
Útek za niečím lepším. Útek do (zo) seba samého. Útek za samostatnosťou.


Tok času
Vnímaný ako realita, ktorá sa nikdy nezmení. Zanecháva stopy, jazvy. Záchytný bod, o ktorý sa môžeš oprieť ale zároveň sa môže stať tvojím nepriateľom. Minulosť, súčasnosť, budúcnosť. Medzičas. Veličina...V projekte vychádzame z básní Ivana Martina Jirousa, predstaviteľa čekého undergroundu počas normalizácie. Básne z obdobia, kedy sedel vo väzení za to, že chcel svoju slobodu, a potom z básní po normalizácii. Následne sa opierame o knihu Karla Satoriu - Povolanie Človek. Karel Satoria, trapistický mních, ktorý bol v kláštore, píše o modlitbe z pohľadu človeka, pre ktorého je modlitba úprimný, vnútorný rozhovor.


Čo chceme divákovi povedať?

Chceme dať divákovi podnety a otázky. Chceme, aby mal každý jeden z vás v priestore osobný a veľmi intímny zážitok. Aby žil v tej chvíli sám pre seba.
Nechceme divákovi povedať že "Toto si myslím a takto to musí byť".


Na čo prispievate?

  1. Tvorbu a realizáciu projektu, ktorého premiéra sa zatiaľ pohybuje niekde začiatkom júna (časom sa upresní).
  2. Tvorbu nového priestoru a novej nezávislej platformy v Nitre
  3. Ľahšia realizácia ďalších predstavení (ak by to vyšlo, mali by sme základné technické zabezpečenie).


Akou formou robíme predstavenia?

Hlavne ľudsky. Skúšobný proces by sa dal nazvať ako performance, pretože z veľkej časti dávame priestor hercovi ako človeku, ktorý tvorí na základe svojho myšlienkového základu. Používame do veľkej miery pohyb. Pohyb nevnímame ako niečo, čo musí byť krásne a upratané, ale ako formu čistého, ľudského prejavu bez klamstiev.


Návrh scénografieRéžia a scénografia: Róbert Mačkay
Dramaturgia a text: Michaela Čajkovičová
Hudba: Tomáš Urík
Pohybová spolupráca: Zuzana Burianová
Herci: Andrej Remeník, Henrieta Virágová, Viktória Anna Lesayová
Návrh scénografie: Hana Kopernik
Grafika: Alžbeta Gáborová

I.M.Jirous

Konečne zase doma.
Zahrada zarostlá.
Kopřiva dvoudomá,
lebeda
chybí jen otep indiga
na provaz konopný.

V maštali žíznivý kúň.
A kočka sere v lilijích.
V kuchyni holka azijská
smutne a výhružne očima zablýská.
A v krvi líh.
Podáváš čertu prst
a on ti žere z ruky.

Hlasivky odumřely v krku.
Jak moudrý Voskovec byl,
teprve teď opravdu víš.
Doma jseš tam, kde se oběsíš.
StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky6

Modifikácia projektu!!!!!

Update #6, 09.02.2020

Modifikácia projektu!!!!!!!!!

Prišli sme zrazu, skoro odnikadiaľ, takže nech sa páči:
Magorov Jeruzalem je projekt.
Pod týmto projektom sa robí divadelné performatívne predstavenie podľa textov Ivana Martina Jirousa a Karla Satoriu. V réžii Róberta Mačkaya, dramaturgia a scenár: Michaela Čajkovičová, herecká zložka v taktovke Heni Virágovej, Andreja Remeníka a Viky Lessayovej, na pohybovej zložke spolupracujeme so Zuzanou Burianovou a o hudobnú zložku sa postará Tomáš Uhrík.
Zároveň sa pod týmto projektom organizuje udalosť: "NESKÁKAŤ POD VLAK!", ktorej organizátormi sú Heňa Virágová, Michaela Čajkovičová a Róbert Mačkay, s podporou dalších skvelých ľudí a organizácií.
Názov Magorov Jeruzalem je práve odkaz na Jirousovu tvorbu, vďaka ktorej sa deje toto všetko.
Zároveň posúvame našu myšlienku ďalej, nie len na tvorbu predstavenia, ale aj na vytvorenie, alebo vnuknutie myšlienky na vznik kultúrneho priestoru u nás, v Nitre. Neprispievate len na inscenáciu neznámych mladých tvorcov, ktorí si zmysleli vo svojom voľnom čase urobiť jednu vec. Začíname, a preto potrebujeme techniku, priestor a Vašu podporu. Ďakujeme.

Kde poputujú peniaze?

Update #5, 05.02.2020

Ak sa podarí vyzbierať peniaze tak peniaze poputujú aj na realizovanie akcií v skladových priestoroch železnice v Nitre. Dajme možnosť multižánrovej kultúre. Spájajme dobré veci aby vznikli ešte lepšie!

NESKÁKAŤ POD VLAK! - inštalácia všetkého umenia

Update #4, 04.02.2020

https://www.facebook.com/events/521665388468407/

Tvorcovia projektu Magorov Jeruzalem vyzývajú všetkých začínajúcich, ale aj zabehnutých umelcov zo všetkých smerov, aby prezentovali svoju tvorbu širokej verejnosti. Sme skupina mladých ľudí, ktorí chcú s tvorbou performatívneho predstavenia vytvoriť nové, multifunkčné kultúrne centrum v Nitre.
Preto oslovujeme vás, umelcov všetkých kategórií, či ide o výtvarníkov, hudobné, výtvarné či svetelné inštalácie, performerov, spisovateľov, hudobníkov, a všetkých , ktorí svoju tvorbu doteraz nemali kde prezentovať.
Chceme zorganizovať nezištnú akciu - Neskákať pod vlak!, kde sa ukáže potenciál nového priestoru, ktorý môže v budúcnosti vzniknúť našou spoločnou silou v Nitre. Pre túto akciu sme si zvolili staré sklady železníc.
Budeme sa snažiť zabezpečiť čo najviac prostriedkov pre vašu prezentáciu, fantázii sa medze nekladú! Či už máte s kapelou vytvorených len pár pesničiek, napísaných pár básní, predstavu o väčšej výtvarnej inštalácii alebo iné nápady, táto príležitosť je presne pre vás!
Stačí poslať na mail magorov.jeruzalem@gmail.com pár informácií o vás, kto ste, s čím by ste sa chceli prezentovať a spoločne vytvoríme multimediálnu performance/výstavu/koncert/čítačku, otvorenú verejnosti.

Deadline prihlasovania je do 16.2.2020 a dátum akcie je stanovený na 22.2., čas sa upresní podľa počtu a rozmanitosti umelcov. Okrem toho vás týmto chceme pozvať na tento manifest spolupatričnosti, inšpirácie a tvorby.
Môžete nás aj podporiť na startlabe: https://www.startlab.sk/projekty/1244-utek--cas-domov/ tešíme sa na vás!

Kde nás môžte vidieť a otvorene s nami diskutovať

Update #3, 03.02.2020

Bližsie o projekte a o zámeroch tvorivého tímu Magorov Jeruzalem. Uvidíte aj krátku performance. Bude diskusia a priestor na otázky.

10.február/18:00/Antikvariát Pod Vŕškom Nitra

17.február/čas uvidíte na stránke/Na Kus reči Levice

20.február/čas uvidíte na stránke/Lifehouse Nitra

22.február/čas uvidíte na stránke/NESKÁKAŤ POD VLAK!/Sklady železníc Nitra - INŠTALÁCIA VŠETKÉHO UMENIA POD JEDNOU STRECHOU


Ochutnávka z obchytkávania

Update #2, 30.01.2020

Malá ochutnávka z čias, kedy sa Róbert Mačkay prvý krát obchytkával s témou.

https://www.youtube.com/watch?v=JklmhbUpHRI

Máme aj Facebook

Update #1, 24.01.2020

  • Na našej facebookovej stránke nájdete všetky novinky, vtipné videá
  • Aj keď neprispejete tak aspoň zazdieľajte

Podporovatelia19

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Róbert Mačkay

Róbert Mačkay

Mladý začínajúci režisér. V svojej tvorbe využívam mnou pomenovanú výtvarno-technickú scénografiu. Snažím sa aby veci vychádzali z vnútra. Chcem autenticitu. Či sa mi to darí musíte povedať sami.

Henrieta  Virágová

Henrieta Virágová

Moje meno je Henrieta Virágová a mám 24 rokov.
- Výherkyňa niekoľkých recitačných súťaží Slovenských ale aj medzinárodných ( aj Hviezdoslavovho Kubína)
- Členka súboru Kameň na ceste. S týmto súborom vyhrali niekoľko amatérskych súťaží nie len činoherných ale aj divadla poézie pod vedením Renáty Jurčovej.
- Aktívnou členkou občianskeho združenia Na Ceste, ktoré sa venuje rôznym umeleckým aktivitám.
- Momentálne pracuje ako herečka pre Divadelné centrum.
- Ako to už býva zvykom, popri svojej umeleckej činnosti ju môžete stretnúť aj v Music a cafe v Nitre, kde Vám môže pivko načapovať alebo kávičku pripraviť.
- Okrem iného je aj študentkou odboru Špeciálnej pedagogiky

Tomáš Urík

Tomáš Urík

Člen amatérskeho divadelného zoskupenia Populus, kde participuje úlohou hudobného skladateľa pre divadelné hry.
Je študentom UKF, Hudby a zvukového dizajnu.

Viktória Anna Lesayová

Viktória Anna Lesayová

Viki je študentom VŠMÚ na katedre divadelných štúdií, odbor vedy o umení a kultúre. Taktiež bola v detstve komparzistkou v DAB a v neposlednom rade pracovala pod vedením Šimona Spišáka v predstaveniach Hamlet a Deti zo stanice Zoo. Mimo všetkého sa venuje aj psychológii a humanitným vedám a rada by to spojila s umeleckým remeslom.

Michaela  Čajkovičová

Michaela Čajkovičová

Mám 18 rokov, som študentkou na gymnáziu. Od šiestich sa venujem divadlu v súboroch Modré Traky a Modré DIVADLO pod vedením Štefana Foltána. Posledné roky navštevujem ZUŠ Jozefa Rosinského v Nitre pod vedením Marici Šiškovej, kde tento rok režírujem hru Ivana Štrpku - Tristan Tára. V minulosti som sa zúčastnila rôznych workshopov od klasických divadelných princípov cez prácu so slovom až po fyzické divadlo. V budúcnosti by som chcela ísť študovať na réžiu na DAMÚ alebo JAMÚ.

Hana Kopernik

Hana Kopernik

Návrh scénografie

Alžbeta  Gáborová

Alžbeta Gáborová

Grafika

Zuzana Burianová

Zuzana Burianová

Je absolventkou tanečného umenia na Vysokej škole Múzických umení v Bratislave. Ukončila aj bakalársky stupeň na Concordia university v Montreale v Kanade v obore choreografia súčasného tanca (v triede Michaela Montanara – Sirc du Soleil). Študovala aj interpretáciu moderného tanca na Stavanger University v Nórsku.

V súčasnosti sa Zuzana venuje vlastnej choreografickej činnosti, hosťuje v tanečných inscenáciách a venuje sa tvorbe tanečných filmov. Vedie súbor Tanečné divadlo Alternatív, kde spolupracuje s hudobníkmi, filmármi (Dog Docs) a tanečníkmi pre rozvoj tanečného umenia v Žiline a okolí. (www.tdacko.eu)

Choreografie za posl.5 rokov: „i“ (2018), , Framing (2017), Indigo (2017), Konverzácie (2015), Dandó (2014), Egoland (2014), „30 rokov cesty“ (2016)

Tanečné filmy: Kto z koho (2012), 30rokov cesty (2016), Reč Dychu (2006), The way you speak(2007), Denníky(2010), Tragoolater (2013), Keď srce správne bije (2017) , Ľubošov regres (2012) + krátke filmové produkcie ako výsledky workshopov

Spolupracovala na niekoľkých tanečných filmových projektoch s významnými choreografmi a režisérmi (Matej Matejka a Milan Kozánek – konflikt apatie, David Butula – hlasy těla, Peter Pikna-
Denníky, o.z. Dog Docs, …

Spolupracovala na tanečných predstaveniach s choreografmi a tanečníkmi ako: Jaroslav Viňarský, Mathew Roggers, Carmen Ruiz, Milan Kozánek, Peter Šavel, Katarína Brestovanská, Kiani Del Valé, Daniel Raček, Kei Mimakiová …

Andrej  Remeník

Andrej Remeník

Štúdium herectva absolvoval na VŠMU v roku 2018 pod vedením prof. Ľubomíra Vajdičku. Počas štúdia účinkoval vo viacerých inscenáciách SND, ako Pán Mimo, Budenbrookovci, Ako sa Lomidrevo stal kráľom alebo Časy, časy, mrcha časy.

Popritom spolupracoval aj s menšími divadlami ako Arteatro alebo Teatro Colorato. Účinkoval v Prešovskom národnom divadle v inscenácii Cesta hrdinov. Pravidelne čítava pre literárny klub.sk a Literárny cirkus K.K. Bagalu. Venuje sa spevu, hre na gitare a skladaniu vlastných piesní, s ktorými vystupuje spolu s kapelou.

Meno a priezvisko Róbert Mačkay
Telefónne číslo 0917542351

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt