Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

„Nakrúcanie tohto filmu bola v každom ohľade extrémna skúsenosť, a to nielen fyzická, pretože sme nakrúcali na Antarktíde. Musela som myslieť nemysliteľné. Nechať za sebou väzenie antropomorfizmu. Prestať byť človekom."
Viera Čákanyová, režisérka filmu


Ľudská identita dospela do krízového bodu. Umelá inteligencia exponenciálne rastie a klimatická kríza je čoraz naliehavejšia a nezvratná. FREM je unikátnym experimentálnym dokumentom, ktorý odráža podobu nového sveta a zobrazuje svet prírody za hranicami ľudského vnímania skutočnosti.

Je výsledkom izolovaného nakrúcania v extrémnych podmienkach na Ostrove Kráľa Juraja pri pobreží Antarktídy. FREM skúma túto nádhernú ohrozenú krajinu nezvyčajným spôsobom, vzrušujúco odľudštenou optikou neľudskej entity s vlastným vedomím. Dron sa skúmavo plíži ľadovou rovinou, zvláštne zmätočným spôsobom a opatrne objavuje krajinu Antarktídy. Náhle prerušované fragmenty zvukov či hovoreného slova a roztekajúci sa obraz vytvárajú spolu s tajuplným vizuálnym spracovaním znepokojivú filozofickú reflexiu limitov antropocentrického myslenia.

Predstava nového technologického vedomia objavujúceho svet okolo nás bola hnacím motorom a obrovskou výzvou pre trojčlenný filmársky štáb. Aby sme si mohli predstaviť novú budúcnosť, musíme sa na svet pozerať inak. Aj napriek ich strašnému vplyvu na životné prostredie, ľudia nie sú v prírode tým hlavným hráčom. Umelá inteligencia je očitým svedkom prírodného ekosystému, ktorý onedlho čakajú radikálne zmeny. FREM nás stavia do pozície tohto svedka.

Film Viery Čákanyovej je strhujúcou zmesou úchvatnej vizuality, experimentálneho zvukového dizajnu a predtuchy o nevyhnutnom príbehu, ktorý neponúka jednoduché odpovede ani upokojujúce uhly pohľadu na blížiacu sa ekologickú katastrofu. Namiesto toho predstavuje výraznú a miestami až nepríjemnú reakciu na posthumanistické myslenie, je hrozivým futuristickým zobrazením jednej z najkrajších a najextrémnejších krajín na Zemi.

FREM čaká vo februári medzinárodná premiéra na áčkovom medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, jednom z najvýznamnejších svetových filmových podujatí. Na tento úspech chceme nadviazať viackanálovou slovenskou distribúciou v marci po slávnostnom uvedení filmu, ktorej obsahom budú aj medziodborové diskusie s expertmi.Na čo použijeme peniaze?

FREM otvára dôležité témy, ktoré chceme dostať k čo najširšiemu publiku. Okrem bežnej distribúcie v kamenných kinách po celom Slovensku chceme film uvádzať aj v prostredí galérie súčasného umenia a alternatívnych projekčných centrách. Chceme zasiahnuť širokú divácku základňu, vrátane študentského publika, ktoré vieme efektívne osloviť cez kanály našej vzdelávacej platformy Dokument na kolesách.

Po vybraných premietaniach budú nasledovať diskusie s režisérkou Vierou Čákanyovou a špičkovými odborníkmi z rôznych odborov. Dôraz na medziodborovosť je kľúčový. Diskusií po filme sa zúčastní napríklad progresívny enviromentálny filozof a kurátor Lukáš Likavčan, renomovaná filmová teoretička, poetka a francúzska prekladateľka Mária Ferenčuhová, kognitívny vedec a informatik Martin Takáč, či iní odborníci z vedeckých prostredí.

V rámci alternatívnej distribúcie chceme nadviazať na tradíciu Expanded Cinema a konceptuálny umelecky ambiciózny projekt vysunúť z prostredia kina do priestoru súčasnej galérie. Projekcie v tomto duchu sa uskutočnia napríklad v prestížnej galérii súčasného umenia Nová synagóga v Žiline.

Vaša podpora pomôže dofinancovať viackanálovú distribúciu filmu a umožní ho čo najefektívnejšie dostať k rôznym cieľovým skupinám v projekčných miestach po celom Slovensku. Pomôžete tak na verejných platformách rozohrať dôležitý dialóg o potrebe nových perspektív v epoche klimatickej krízy.


„Nastáva doba, keď je nevyhnutná zmena perspektívy – súvisí to s redefinovaním našej pozície a situácie vo svete. Musíme si naozaj do hĺbky uvedomiť, že sme súčasťou ekosystému tejto planéty, rovnako ako iné biologické organizmy. Zdanie privilegovanej pozície je zdrojom pýchy a arogancie a prináša fatálne dôsledky. Chcela som nastaviť tento typ pohľadu: človek je z nadhľadu len mikroskopický subjekt v krajine. V mojom filme je myšlienka neodvratnej zmeny, ktorej svedkom možno bude iná než ľudská inteligencia. Chcela som sprostredkovať tento zážitok – je to vlastne v prvom rade ‚zážitkový film',"
Viera Čákanyová v rozhovore pre angažovaný mesačník KapitálKto sme? Aké máme skúsenosti?

Za slovenskou distribúciou filmu FREM stojí distribučná platforma Film Expanded. Zameriavame sa na realizáciu inovatívnych foriem distribučných stratégií pre autorský dokumentárny film. Objavujeme a rozširujeme rámce prezentácie dokumentárneho filmu. Spájame klasickú a alternatívnu distribúciu. Dianie filmu zasádzame do nových kontextov s medziodborovým presahom. Divácky zážitok obohacujeme o odborný dialóg a reflexiu. Film Expanded dlhodobo zastrešuje napríklad projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách, ktorý patrí k najetablovanejším iniciatívam svojho druhu na Slovensku. Stojí za koncepciou a produkciou diskusno-vzdelávacích formátov Hrdinovia medzi nami Mečiar na školách či Spýtaj sa vašich 89, s ktorými sme navštívili stovky škôl a dokumentárne filmy prezentovali tisíckam študentov.


Tvorcovia filmu

Režisérka filmu FREM Viera Čákanyová vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na Filmovej a televíznej fakulte bratislavskej VŠMU, kde si neskôr spravila doktorát a dnes vyučuje v Ateliéri dokumentárnej tvorby. Dokument vyštudovala na pražskej FAMU, kde bola na festivale FAMUfest ocenená za svoje študentské filmy Piraňa (2007) a Alda (2009). Jej krátke dokumentárne filmy sú súčasťou poviedkových projektov Gottland (2014) či Slovensko 2.0 (2014). V súčasnosti sa okrem vlastnej dokumentárnej tvorby venuje dramaturgii a spolupracuje na filmových projektoch s televíziou či neziskovými organizáciami.

Nina Numankadić je riaditeľkou významnej VOD platformy Doc Alliance Films. Je producentkou filmu FREM produkovaným českou spoločnosťou Hypermarket Film. Spolu so slovenským dokumentaristom Petrom Kerekesom vedie prípravný pitchingový workshop pre filmových profesionálov Emerging Producers organizovaný Medzinárodným festivalom dokumentárnych filmov Ji.hlava.

Slovenským koproducentom filmu FREM je Ivan Ostrochovský (Punkchart films). Jeho celovečerný dokumentárny debut Zamatoví teroristi (2013), ktorý vytvoril spolu s Petrom Kerekesom a Pavlom Pekarčíkom, v svetovej premiére uviedlo Berlinale v roku 2014. V roku 2015 debutoval v hranom filme snímkou Koza, s ktorou sa v svetovej premiére vrátil na Berlinale a ako historicky prvý slovenský film získal nomináciu na Cenu za najlepší debut. Jeho úspech pokračoval ďalej, uviedlo ho viac ako 50 medzinárodných festivalov a získal viac ako 20 cien. Ako producent má na konte napríklad snímky Punk je hned! od Juraja Šlauku, Nina od Juraja Lehotského, Richard Müller: Nespoznaný od Mira Rema či Hotel Úsvit od Márie Rumanovej. Je členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a členom Európskej filmovej akadémie.

Kompletný zoznam tvorcov filmu a donorov nájdete tu >>


Ďakujeme za Vašu podporu!

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Podporovatelia46

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Film Expanded

Film Expanded

Film Expanded je aktívnym prvkom v sieti slovenskej audiovízie. Zameriavame sa na realizáciu inovatívnych foriem distribučných stratégií pre autorský dokumentárny film. Objavujeme a rozširujeme rámce prezentácie dokumentárneho filmu. Spájame klasickú a alternatívnu distribúciu. Dianie filmu zasádzame do nových kontextov s medziodborovým presahom. Divácky zážitok obohacujeme o odborný dialóg a reflexiu. Zaujímajú nás umelecky ambiciózne aj angažované dokumentárne filmy.

Film Expanded v r. 2018 založili Matej Sotník, Adam Straka a Roman Pivovarník. Platforma dlhodobo zastrešuje projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách, ktorý patrí k najetablovanejším iniciatívam svojho druhu na Slovensku. Stojí za koncepciou a produkciou diskusno-vzdelávacích formátov Hrdinovia medzi nami, Mečiar na školách či Spýtaj sa vašich 89. Film Expanded je hlavným slovenským partnerom a spoluorganizátorom prestížneho medzinárodného worskhopu Ex Oriente Film zameraného na vývoj kreatívnych dokumentov. Film Expanded takisto organizuje Ozveny Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava, prednášky a rozmanité filmové udalosti v Bratislave a regiónoch. Cieli na výrazné a aktuálne otázky verejného diania, prehlbuje občianske vedomie a to spoločne s osvetou dokumentárneho filmu, ktorou je charakteristická činnosť Film Expanded.

Matej Sotník je spoluzakladateľom platformy Film Expanded. S dokumentaristami Marekom Šulíkom a Mirom Remom založil vzdelávaciu platformu Dokument na kolesách. Venuje sa mysleniu a písaniu o filme. Je členom redakčnej rady a vedúcim filmovej sekcie angažovaného mesačníka o umení Kapitál, v Kinečko – online svet filmu viedol dokumentárnu rubriku. Študuje na Katedre audiovizuálnych štúdií na FTF VŠMU, filmovú scenáristiku a dramaturgiu študoval na Akadémii umení, semester strávil na Katedre dokumentárnej tvorby pražskej FAMU.

Adam Straka je absolventom Katedry audiovizuálnych štúdií na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. V rámci Film Expanded zabezpečuje premietanie dokumentárnych filmov spojené s diskusiami na stredných školách pod názvom Dokument na kolesách. Od marca 2019 je šéfom Kina Film Europe. Od roku 2018 je členom redakcie online časopisu Kinečko.

Názov organizácie Film Expanded
Miesto realizácie projektu Bratislava
Web https://filmexpanded.com

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt