FREM - REQIUEM ZA HOMO SAPIENS

FREM - REQIUEM ZA HOMO SAPIENS

Pomôžte nám dostať k širokému publiku dokumentárny film o umelej inteligencii, ktorá objavuje zanikajúcu podobu sveta Antarktídy v období planetárnej ekologickej krízy.

Ekológia
Film
FREM - REQIUEM ZA HOMO SAPIENS
Získaná suma
102%

3 057 €

z cieľovej sumy
3 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

„Nakrúcanie tohto filmu bola v každom ohľade extrémna skúsenosť, a to nielen fyzická, pretože sme nakrúcali na Antarktíde. Musela som myslieť nemysliteľné. Nechať za sebou väzenie antropomorfizmu. Prestať byť človekom."
Viera Čákanyová, režisérka filmu


Ľudská identita dospela do krízového bodu. Umelá inteligencia exponenciálne rastie a klimatická kríza je čoraz naliehavejšia a nezvratná. FREM je unikátnym experimentálnym dokumentom, ktorý odráža podobu nového sveta a zobrazuje svet prírody za hranicami ľudského vnímania skutočnosti.

Je výsledkom izolovaného nakrúcania v extrémnych podmienkach na Ostrove Kráľa Juraja pri pobreží Antarktídy. FREM skúma túto nádhernú ohrozenú krajinu nezvyčajným spôsobom, vzrušujúco odľudštenou optikou neľudskej entity s vlastným vedomím. Dron sa skúmavo plíži ľadovou rovinou, zvláštne zmätočným spôsobom a opatrne objavuje krajinu Antarktídy. Náhle prerušované fragmenty zvukov či hovoreného slova a roztekajúci sa obraz vytvárajú spolu s tajuplným vizuálnym spracovaním znepokojivú filozofickú reflexiu limitov antropocentrického myslenia.

Predstava nového technologického vedomia objavujúceho svet okolo nás bola hnacím motorom a obrovskou výzvou pre trojčlenný filmársky štáb. Aby sme si mohli predstaviť novú budúcnosť, musíme sa na svet pozerať inak. Aj napriek ich strašnému vplyvu na životné prostredie, ľudia nie sú v prírode tým hlavným hráčom. Umelá inteligencia je očitým svedkom prírodného ekosystému, ktorý onedlho čakajú radikálne zmeny. FREM nás stavia do pozície tohto svedka.

Film Viery Čákanyovej je strhujúcou zmesou úchvatnej vizuality, experimentálneho zvukového dizajnu a predtuchy o nevyhnutnom príbehu, ktorý neponúka jednoduché odpovede ani upokojujúce uhly pohľadu na blížiacu sa ekologickú katastrofu. Namiesto toho predstavuje výraznú a miestami až nepríjemnú reakciu na posthumanistické myslenie, je hrozivým futuristickým zobrazením jednej z najkrajších a najextrémnejších krajín na Zemi.

FREM čaká vo februári medzinárodná premiéra na áčkovom medzinárodnom filmovom festivale Berlinale, jednom z najvýznamnejších svetových filmových podujatí. Na tento úspech chceme nadviazať viackanálovou slovenskou distribúciou v marci po slávnostnom uvedení filmu, ktorej obsahom budú aj medziodborové diskusie s expertmi.Na čo použijeme peniaze?

FREM otvára dôležité témy, ktoré chceme dostať k čo najširšiemu publiku. Okrem bežnej distribúcie v kamenných kinách po celom Slovensku chceme film uvádzať aj v prostredí galérie súčasného umenia a alternatívnych projekčných centrách. Chceme zasiahnuť širokú divácku základňu, vrátane študentského publika, ktoré vieme efektívne osloviť cez kanály našej vzdelávacej platformy Dokument na kolesách.

Po vybraných premietaniach budú nasledovať diskusie s režisérkou Vierou Čákanyovou a špičkovými odborníkmi z rôznych odborov. Dôraz na medziodborovosť je kľúčový. Diskusií po filme sa zúčastní napríklad progresívny enviromentálny filozof a kurátor Lukáš Likavčan, renomovaná filmová teoretička, poetka a francúzska prekladateľka Mária Ferenčuhová, kognitívny vedec a informatik Martin Takáč, či iní odborníci z vedeckých prostredí.

V rámci alternatívnej distribúcie chceme nadviazať na tradíciu Expanded Cinema a konceptuálny umelecky ambiciózny projekt vysunúť z prostredia kina do priestoru súčasnej galérie. Projekcie v tomto duchu sa uskutočnia napríklad v prestížnej galérii súčasného umenia Nová synagóga v Žiline.

Vaša podpora pomôže dofinancovať viackanálovú distribúciu filmu a umožní ho čo najefektívnejšie dostať k rôznym cieľovým skupinám v projekčných miestach po celom Slovensku. Pomôžete tak na verejných platformách rozohrať dôležitý dialóg o potrebe nových perspektív v epoche klimatickej krízy.


„Nastáva doba, keď je nevyhnutná zmena perspektívy – súvisí to s redefinovaním našej pozície a situácie vo svete. Musíme si naozaj do hĺbky uvedomiť, že sme súčasťou ekosystému tejto planéty, rovnako ako iné biologické organizmy. Zdanie privilegovanej pozície je zdrojom pýchy a arogancie a prináša fatálne dôsledky. Chcela som nastaviť tento typ pohľadu: človek je z nadhľadu len mikroskopický subjekt v krajine. V mojom filme je myšlienka neodvratnej zmeny, ktorej svedkom možno bude iná než ľudská inteligencia. Chcela som sprostredkovať tento zážitok – je to vlastne v prvom rade ‚zážitkový film',"
Viera Čákanyová v rozhovore pre angažovaný mesačník KapitálKto sme? Aké máme skúsenosti?

Za slovenskou distribúciou filmu FREM stojí distribučná platforma Film Expanded. Zameriavame sa na realizáciu inovatívnych foriem distribučných stratégií pre autorský dokumentárny film. Objavujeme a rozširujeme rámce prezentácie dokumentárneho filmu. Spájame klasickú a alternatívnu distribúciu. Dianie filmu zasádzame do nových kontextov s medziodborovým presahom. Divácky zážitok obohacujeme o odborný dialóg a reflexiu. Film Expanded dlhodobo zastrešuje napríklad projekt alternatívnej distribúcie a mediálneho vzdelávania Dokument na kolesách, ktorý patrí k najetablovanejším iniciatívam svojho druhu na Slovensku. Stojí za koncepciou a produkciou diskusno-vzdelávacích formátov Hrdinovia medzi nami Mečiar na školách či Spýtaj sa vašich 89, s ktorými sme navštívili stovky škôl a dokumentárne filmy prezentovali tisíckam študentov.


Tvorcovia filmu

Režisérka filmu FREM Viera Čákanyová vyštudovala scenáristiku a dramaturgiu na Filmovej a televíznej fakulte bratislavskej VŠMU, kde si neskôr spravila doktorát a dnes vyučuje v Ateliéri dokumentárnej tvorby. Dokument vyštudovala na pražskej FAMU, kde bola na festivale FAMUfest ocenená za svoje študentské filmy Piraňa (2007) a Alda (2009). Jej krátke dokumentárne filmy sú súčasťou poviedkových projektov Gottland (2014) či Slovensko 2.0 (2014). V súčasnosti sa okrem vlastnej dokumentárnej tvorby venuje dramaturgii a spolupracuje na filmových projektoch s televíziou či neziskovými organizáciami.

Nina Numankadić je riaditeľkou významnej VOD platformy Doc Alliance Films. Je producentkou filmu FREM produkovaným českou spoločnosťou Hypermarket Film. Spolu so slovenským dokumentaristom Petrom Kerekesom vedie prípravný pitchingový workshop pre filmových profesionálov Emerging Producers organizovaný Medzinárodným festivalom dokumentárnych filmov Ji.hlava.

Slovenským koproducentom filmu FREM je Ivan Ostrochovský (Punkchart films). Jeho celovečerný dokumentárny debut Zamatoví teroristi (2013), ktorý vytvoril spolu s Petrom Kerekesom a Pavlom Pekarčíkom, v svetovej premiére uviedlo Berlinale v roku 2014. V roku 2015 debutoval v hranom filme snímkou Koza, s ktorou sa v svetovej premiére vrátil na Berlinale a ako historicky prvý slovenský film získal nomináciu na Cenu za najlepší debut. Jeho úspech pokračoval ďalej, uviedlo ho viac ako 50 medzinárodných festivalov a získal viac ako 20 cien. Ako producent má na konte napríklad snímky Punk je hned! od Juraja Šlauku, Nina od Juraja Lehotského, Richard Müller: Nespoznaný od Mira Rema či Hotel Úsvit od Márie Rumanovej. Je členom Slovenskej filmovej a televíznej akadémie a členom Európskej filmovej akadémie.

Kompletný zoznam tvorcov filmu a donorov nájdete tu >>


Ďakujeme za Vašu podporu!

O projekte

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Plagát filmu FREM

Minimálna výška príspevku

15

Plagát k filmu z ekologického papiera vytvorený grafickou dizajnérkou Adélou Vorbovou

Plagát filmu FREM s podpisom režisérky

Minimálna výška príspevku

20

Plagát k filmu z ekologického papiera vytvorený grafickou dizajnérkou Adélou Vorbovou

​2 x vstupenka na bratislavskú premiéru filmu

Minimálna výška príspevku

35

2 x vstupenka na bratislavskú premiéru filmu za účasti jeho tvorcov spojená s diskusiou

Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

Minimálna výška príspevku

15

Kniha "Co je nového v umělé inteligenci" od Roman Bartáka

Kniha počítačového vedca Romana Bartáka z českého vydavateľstva Nová Beseda prináša prehľad aktuálnych celosvetových trendov vo výskume umelej inteligencie, vysvetľuje jej podstatu a používané techniky. Čitateľ sa dozvie, akú škálu problémov sa pokúšajú systémy založené na umelej inteligencii riešiť, ako tieto systémy fungujú a aké otázky so sebou prináša pokrok na poli umelej inteligencie.

Kniha esejí "Klimatická kríza"

Minimálna výška príspevku

15

Klimatická kríza je treťou zbierkou edície, ktorú zostavuje umelecký kolektív APART, výskumné a umeleckého združenie Display a angažovaný mesačník Kapitál. Vo výbere piatich textov sa snaží nahliadať na problematiku klimatickej krízy z rôznych perspektív, či už vo vzťahu k jej mediálnej estetickej reprezentácii, nekropolitike a starostlivosti o divočinu, práci a kapitálu alebo psychoanalýze a etike. Klimatickú krízu chápe tiež ako feministický problém. Čakajú vás texty T.J. Demosa, Critical Art Ensemble, Karmíny, Wendy Lynne Lee, Donny M. Orange.

Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

Minimálna výška príspevku

15

Eco-Friendly taška s vizuálom filmu od grafickej dizajnérky Adély Vorbovej

Mesačné predplatné na Dafilms.sk​​

Minimálna výška príspevku

15

Mesačné predplatné novovznikajúceho slovenského streamovacieho portálu DAFilms.sk, kde nájdete to najlepšie z českej a slovenskej tvorby - autorské dokumenty, filmy na pomedzí žánrov, experimenty či artové hrané filmy a tiež prístup k medzinárodnému katalógu filmov

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

1 400 €

👤 Zuzana Orosova

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

400 €

👤 Paula Ďurinová

🎁 Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

20 €

👤 Ingrid Ďurinová

🎁 Plagát filmu FREM

15 €

👤 Ester Šabíková

🎁 Plagát filmu FREM

15 €

👤 Marta Karchnakova

🎁 ​2 x vstupenka na bratislavskú premiéru filmu

35 €

👤 Michaela Strakošová

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

6 €

👤 Peter Gašparík

🎁 Kniha esejí "Klimatická kríza"

15 €

👤 Rudolf Leška

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

30 €

👤 Tomas Hudak

🎁 Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

25 €

👤 Barbora Bírová

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha esejí "Klimatická kríza"

20 €

👤 Simona Móciková

🎁 Kniha esejí "Klimatická kríza"

15 €

👤 Andrea Kutlikova

🎁 Kniha esejí "Klimatická kríza"

💬 Velmi vam drzime palce!

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

15 €

👤 Ivana Hucíková

🎁 ​2 x vstupenka na bratislavskú premiéru filmu

35 €

👤 Nataša Findrová

🎁 Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 RIchard Chomo

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

15 €

👤 peter kotrha

🎁 Kniha esejí "Klimatická kríza"

15 €

👤 Eva Križková

🎁 Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

15 €

👤 Barbora Jombikova

🎁 Mesačné predplatné na Dafilms.sk​​

20 €

👤 marek kuchta

20 €

👤 Boris Meluš

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

💬 Very nice!

42 €

👤 Alena Petejová

🎁 Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

15 €

👤 Juraj Mesík

💬 Teším sa na jeho vzhliadnutie a držím palce!

20 €

   1 2

Autori

Film Expanded

Film Expanded

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Plagát filmu FREM

Minimálna výška príspevku

15

Plagát k filmu z ekologického papiera vytvorený grafickou dizajnérkou Adélou Vorbovou

Plagát filmu FREM s podpisom režisérky

Minimálna výška príspevku

20

Plagát k filmu z ekologického papiera vytvorený grafickou dizajnérkou Adélou Vorbovou

​2 x vstupenka na bratislavskú premiéru filmu

Minimálna výška príspevku

35

2 x vstupenka na bratislavskú premiéru filmu za účasti jeho tvorcov spojená s diskusiou

Kniha "Co je nového v umělé inteligenci"

Minimálna výška príspevku

15

Kniha "Co je nového v umělé inteligenci" od Roman Bartáka

Kniha počítačového vedca Romana Bartáka z českého vydavateľstva Nová Beseda prináša prehľad aktuálnych celosvetových trendov vo výskume umelej inteligencie, vysvetľuje jej podstatu a používané techniky. Čitateľ sa dozvie, akú škálu problémov sa pokúšajú systémy založené na umelej inteligencii riešiť, ako tieto systémy fungujú a aké otázky so sebou prináša pokrok na poli umelej inteligencie.

Kniha esejí "Klimatická kríza"

Minimálna výška príspevku

15

Klimatická kríza je treťou zbierkou edície, ktorú zostavuje umelecký kolektív APART, výskumné a umeleckého združenie Display a angažovaný mesačník Kapitál. Vo výbere piatich textov sa snaží nahliadať na problematiku klimatickej krízy z rôznych perspektív, či už vo vzťahu k jej mediálnej estetickej reprezentácii, nekropolitike a starostlivosti o divočinu, práci a kapitálu alebo psychoanalýze a etike. Klimatickú krízu chápe tiež ako feministický problém. Čakajú vás texty T.J. Demosa, Critical Art Ensemble, Karmíny, Wendy Lynne Lee, Donny M. Orange.

Eco-Friendly taška s vizuálom filmu

Minimálna výška príspevku

15

Eco-Friendly taška s vizuálom filmu od grafickej dizajnérky Adély Vorbovej

Mesačné predplatné na Dafilms.sk​​

Minimálna výška príspevku

15

Mesačné predplatné novovznikajúceho slovenského streamovacieho portálu DAFilms.sk, kde nájdete to najlepšie z českej a slovenskej tvorby - autorské dokumenty, filmy na pomedzí žánrov, experimenty či artové hrané filmy a tiež prístup k medzinárodnému katalógu filmov