Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

"Ach jaaaj! Dočerta! Teda, poviem ti, že len tak niečomu uveriť je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie!"


Hrdinom knižky, ktorú by sme radi vydali aj s Vašou pomocou, je chlapec Peťo. Ten sa jedného dňa dozvie neskutočné veci. Že aké? Tak napríklad, že na dne Tichého oceána našli plutvu morskej panny. A ešte to, že ak si človek potrie tvár citrónovou šťavou, stane sa pred kamerou neviditeľným. A ešte, že Zem je plochá a vyzerá ako palacinka. A ešte, že čarovné kamene mu vyliečia zubný kaz. Ufff... Ale dozvedel sa aj obyčajnejšie veci - že tenisky, ktoré predávajú na námestí sú oveľa lepšie než tie, ktoré predávajú vedľa v uličke. Fakt! A že mobil, ktorý predávajú na začiatku pešej zóny je lepší než ten, ktorý predávajú na konci. A dozvie sa to z telky, z rádia, z internetu, z knihy, ktorú mu darovala spolužiačka...

Ok - ale ako má Peťo zistiť, či je to pravda? A dá sa to vôbec? Idem si s ním o tom pokecať.

To, čo čítal, nebol dobrodružný román, ani básničky, ani comics o superhrdinovi: To, čo Peťo prečítal, sa tvárilo ako fakt. V telke, v rádiu, na internete, písali, že je to skutočnosť. Jeho spolužiačka vravela, že sa to naozaj stalo. Jeho sused na ulici povedal, že "prisámvačku to je pravda!" Vo farebnej knižke bolo napísané, že ak spraví hento a tamto a to i ono, prinesie mu to v živote šťastie!

Ja aj Peťo Vám sľubujeme, že nikto z vás túto knižku nebude musieť vrátiť na policu len preto, že jej nerozumie. A každé cudzie slovo, na ktoré tu natrafíte, vysvetlíme správne a hlavne jednoducho. Alebo to nakreslíme.

.DETI A KAMARÁTI A SRANDA

Asi všetci máme vo svojom okolí niekoho, kto je svojím spôsobom sčítaný, zvedavý a zaujíma ho, ako fungujú veci okolo nás. Ale v skutočnosti nemá potuchy o skutočnej vede a o tom, ako funguje. Možno je to náš obľúbený spevák, herec, youtuber, bloger či vloger, naša najlepšia kamarátka, moderátor, influencer, ktorí sa nadchýňajú pre horoskopy či numerologické rady - pretože "toľko náhod určite nie je v poriadku!". A pritom netušia (často nie vlastnou vinou), čo je to kritické a vedecké myslenie a prečo sa o ňom v poslednom čase (hoci je to už vyše dvetisíc rokov) hovorí a píše a prečo s tým ľudia otravujú...

Ok - ale ako má Peťo zistiť, či je to pravda? A dá sa to vôbec? A prečo s tým teda ľudia otravujú?

.DETI A ABRAKADABRA A PRÚSER

Naša kniha sa zameriava na pramene, z ktorých decká v súčasnosti prijímajú najviac informácií - internet a telka. S nárastom informácií rastie aj nárast dezinformácií – či už úmyselných alebo neúmyselných – a teda rastie aj naša zodpovednosť naučiť deti pracovať s týmito informáciami, aby sa nestali ľahkými obeťami iracionálnych a pseudovedeckých výmyslov. Nie - výmysly nie sú neškodné. Kvôli výmyslom robia ľudia horšie rozhodnutia, často s fatálnymi následkami pre seba samých, či pre svoje deti, ktoré sa ešte nevedia rozhodovať samé za seba. Pseudoveda a povery poskytujú ľuďom ľahké odpovede. Peťo sa v knihe rozčuľuje právom - zistiť, či nás niekto nevodí za nos, vyžaduje naozaj pevnú vôľu a náš vlastný čas.

Ok - tak ale ako má Peťo zistiť, či je toto všetko pravda? A dá sa to vôbec?

.O ČOM JE/NIE JE NAŠA KNIHA?

Nie, nie, nie - máme síce na mysli vedu, ale nebudeme písať ani vzorce, ani tabuľky, ani poučky, ani grafy...čestné slovo. Téma kritického, resp. vedeckého myslenia je v súčasnosti veľmi aktuálna, o čom svedčí aj množstvo vydaných kníh na túto tému. Doteraz to však boli vždy knihy iba pre dospelákov, resp. žiakov na stredných školách. No s kritickým a vedeckým rozmýšľaním je treba začať ešte skôr!

Cieľovou skupinou našej knižky sú decká stredného školského veku (11/12 - 14/15 rokov). Kniha je síce určená deťom, ale je aj pre Vás - pre ich rodičov, pre ich učiteľov.

.TAK TEDA - O ČOM JE/NIE JE NAŠA KNIHA?

O poplašnom zariadení! O tom, aby mali nielen decká, ale každý po prečítaní knihy v hlave poplašné zariadenie, ktoré začne fungovať pri každej novej informácii, ktorú počujeme alebo čítame. No a táto skvelá turbo mašina by nám pred očami mala rozsvietiť nápis: Na základe čoho si ja myslím to, čo si myslím? Na základe čoho mi ty hovoríš to, čo hovoríš? A niekedy je to poplašné naozaj nepríjemné...To je hlavnou myšlienkou knihy: automaticky rozmýšľaj nad každou novinkou, ktorú počuješ alebo čítaš.

Kniha sa z ničoho nevysmieva, nehodnotí, ani neponižuje žiaden názor. A čo je najdôležitejšie(!) - autori neprezentujú vlastné názory na to, či je niečo pravdou alebo nie je. Kniha "nerozdáva rozumy" a nehovorí čitateľom, čomu by mali veriť a čomu nie. Chce dať mladým ľuďom NÁVOD NA ROZMÝŠĽANIE spôsobom, ktorý sa v dnešnej dobe prezentuje ako vedecké myslenie, kritické rozmýšľanie.

Kniha je napísaná ako jeden dlhý (a dúfame, že aj zábavný) rozhovor, kde čitateľa zastupuje chlapec Peťo - ak je Peťo presvedčený o niečom, čo nevie dokázať, kniha ho na to upozorní. Poradí mu, ako skontrolovať druhých, ale aj samého seba. V texte sa píše aj o postupoch, ako si kontrolovať knihy, ktoré práve čítame (áno, áno, áno - aj túto našu), články na internetoch, správy v telke a tak ďalej.

Pretože často uveríme iným ľuďom iba preto, že sú nám sympatickí, zábavní, žoviálni a hovoria inými slovami to, čo si myslíme aj my. Dávajú nám za pravdu a nám sa to páči (veď predsa potvrdzujú to, čo si myslíme aj my!!!) - a pritom sa môžeme mýliť my aj oni.


.MY A NAŠA KNIHA

Autormi knihy sú Marek Jurkovič, ktorý sa tejto téme venoval na Slovenskej akadémii vied ako vedecký pracovník; Janko Kurinec - výtvarník a ilustrátor, ktorý zbožňuje vedu rovnako ako výtvarné umenie; Mirka Režná, ktorá kontroluje texty, všimne si každú zabudnutú čiarku a upozorní na každé krkolomné súvetie. No a nakoniec kniha uzrie svetlo sveta aj vďaka všetkým Vám, ktorí jej vydanie podporíte. :)

Financie vyzbierané na StartLabe budú použité na tlač knihy, na dary pre podporovateľov a ako odmena pre autorov... Ak bud kampaň úspešná, knižka uzrie svetlo sveta do 2 mesiacov.

A ozaj, skoro by sme zabudli - na konci knihy je rozprávka! Len nevieme, či sa Peťovi bude páčiť - jednak v nej nie sú žiadne čárymáry; to, či sa niekto mýli, vôbec nezáleží na tom, či má dobré srdiečko; veci, ktoré vidíme na vlastné oči vôbec nemusia byť pravdivé, no a ľudia z príbehu sú skutoční, nie vymyslení.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky4

:knižka KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM je už na ceste

Update #4, 17.06.2020

:ahoj všetci????knihy dnes odchádzajú poštou????takže do konca tohoto, maximálne do konca budúceho týždňa by ste ich už všetci mali mať doma! Do zahraničia možno poputujú kúsok dlhšie...

V každom prípade - ak by sa čokoľvek prihodilo a pošta by do konca budúceho týždňa nedorazila, dajte nám vedieť na jan.kurinec@gmail.com.

Velikánska (naozaj velikánska) vďaka ešte raz a vidíme sa pri pokračovaní...!

:sto percent

Update #3, 13.04.2020

Ahojte všetci podporovatelia a čitatelia a fanúšikovia...podarilo sa vyzbierať plnú sumu plánovanú pre vydanie našej knihy KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM! Velikánska vďaka Vám všetkým - - - kampaň pokračuje ešte pár dní ďalej, takže ak môžete, zdieľajte info o našej knihe, poprípade pripájajte link na startlab vo svojich emailoch :)

No najmä chceme oznámiť, že do dvoch mesiacov (ale určite skôr!!!) knižka vyjde a začneme ju posielať (pre niektorých z Vás aj s darčekmi).


Vďaka ešte raz, že podporujete vzdelanie a popularizáciu vedy a vedeckého myslenia!

_ukážky kapitol na našej FB stránke - - -

Update #2, 23.03.2020

tuto môžete klikať a potom čítať! ďakujeme!!! https://www.facebook.com/Klikal-som-a-%C4%8D%C3%ADtal-som-101685154772273/?modal=admin_todo_tour

Ukážky z knihy

Update #1, 07.03.2020

Podporovatelia249

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Ján Kurinec

Ján Kurinec

Volám sa Ján Kurinec a s myšlienkou napísať takúto knihu pre mládež som prišiel asi tri roky dozadu. Som aj (múdro povedané) tzv. editorom, tejto našej knihy, čiže za to, ako celá knižka vyznie, akú bude mať atmošku a či ju vôbec ľudia pochopia tak, ako sme ju mysleli, som zodpovedný ja.

15 rokov som pracoval ako učiteľ výtvarnej tvorby - učil som deti a mládež kresliť, trochu maľovať, trochu robiť grafiku, ešte menej modelovať z hliny. Popri tom som po večeroch ilustroval knihy. Najmä beletriu. Rozprávky, povesti, vymyslené historky, zase povesti, zase rozprávky, občas poéziu...

Kým som ja ilustroval a kreslil obrázky, tak sa na Slovenskej akadémii vied rozbiehal výskum, ktorý sa zameriaval na to, prečo ľudia veria nezmyslom. Výskum beží doteraz a nezameriava sa iba na to, aby sa zistilo "prečo", ale aj "ako" sa proti nezmyslom, hoaxom, dezinformáciám okolo seba brániť. Výskumníci navyše nepíšu iba odborné príspevky na konferencie, ale vydávajú na túto tému aj tzv. popularizačnú literatúru - čiže výsledky svojho výskumu sa snažia opísať jednoduchou rečou a podať ich tak, aby im rozumeli aj ľudia, ktorí nie sú vedcami.

A toto je veľmi dôležité a o to som sa/sme sa snažili aj my v tejto knihe - aby sa poznanie, ktoré je vyskúmané a dokázané a overené dostalo medzi ľudí a ľudia s ným potom vedeli pracovať.

Pre dospelého čitateľa na túto tému vyšlo viac kníh - vďaka Slovenskej akadémii vied a Ústavu experimentálnej psychológie aj v našom jazyku, ale existujú aj výborné preklady na túto tému zo zahraničia. Všetky sú však, ako píšem, pre dospelého čitateľa.

Ja som si však vyhútal takúto vec: popularizačné texty zjednodušiť ešte viac a priblížiť ich detskému čitateľovi (píšem "detskému", ale kniha je najmä pre tých "druhostupňových", ktorí už začínajú rozmýšľať o svete a o živote hlbšie).

Čo sú to vlastne tie nezmysly? Ako ich rozpoznám? Ako sa voči nim môžem brániť? Dá sa to vôbec? Ako skontrolujem druhých ľudí, či so mnou nemanipulujú? Ako skontrolujem samého seba? A dá sa to teda vôbec?

Dalo by sa toho o tejto knihe popísať veľmi veľa - nebudem to naťahovať. Som rád, že každý, kto na tejto knihe pracoval, je odborníkom vo svojom remesle. A dúfam, že táto kniha naštartuje mladých ľudí k overovaniu si informácií, k overovaniu si noviniek, ktoré ku nim budú prúdiť celý život.

Volám sa Ján Kurinec, som ilustrátorom, občas knižným grafikom (Spolupráca so SAV Bratislava, spolupráca z vydavateľstvami IKAR, Albatros, VMS, IRIS a i. , cena Bibiany za Najkrajšiu knihu jesene 2019) a toto je príbeh Peťa, ktorý sa dozvedel veľmi, ale naozaj veľmi zaujímavé veci...

Meno a priezvisko Ján Kurinec
Telefónne číslo 0904409213
Web https://www.jankurinec.com/

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt