Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Sme skupina divadelníkov a pripravujeme spoločenskú hru o slovenskom divadle. Hru vydávame sami pre vás, aby divadlo nebola len nedostupná budova, ale aby každý mohol nahliadnuť do zákulisia, histórie a celkového fungovania magického organizmu. Hru chceme vydať pri príležitosti 100. výročia vzniku SND, ktoré je zároveň oslavou storočnice slovenského profesionálneho divadla. Pomôžte nám, aby sme hru mohli vydať v čo najvyššom náklade a priblížiť tak slovenské divadlo všetkým.Určite poznáte vedomostné spoločenské hry, napríklad o dejinách Slovenska, Európy, ale aj o filmoch alebo prírode. O divadle sme takúto hru nenašli, tak sme si povedali, že práve teraz, keď naše divadlo oslavuje okrúhle narodeniny, ju spravíme sami.Sme ľudia, ktorí majú radi divadlo. Je našou profesiou, hoci každý z nás pôsobí v inej oblasti – Max je režisér, Miro dramaturg, Martina je divadelná kritička a historička a Lucka je primárne grafička a šperkárka, Saša art designerka, ale dievčatá sú čím ďalej, tým častejšie aj scénografky a kostýmové výtvarníčky.

Spoločne sme si uvedomili, že sto rokov je dosť na to, aby sa udialo veľmi veľa zaujímavého, aby vznikli diela a zrodili sa osobnosti, ktoré ovplyvnili a ovplyvňujú našu spoločnosť. Viete ako vzniká divadelné predstavenie? Poznáte našich divadelných tvorcov a tvorkyne, obľúbené herečky a hercov alebo prelomové udalosti? Orientujete sa v divadelných pojmoch? Formou spoločenskej hry sa dostanete bližšie ku všetkým informáciám. Mnohé z nich každý pozná, ale natrafíte aj na také, o ktorých ste ani netušili.

Okrem obsahovej stránky nezanedbávame ani vizuálnu. Naše dizajnérky pracujú čo najviac bezodpadovo a ekologicky. Ich výtvarná koncepcia zohľadňuje obsah, preto namiesto figúrok používame stoličky (bez plastu!) alebo látkový hrací plán, ktorý pripomína oponu.


O hre

Pripravujeme pre vás Spoločenskú hru v iks dejstvách, ktorá bude mať tri herné verzie, pomocou ktorých nahliadnete do všetkých zákutí divadla. Základná – vedomostná verzia funguje na princípe otázok a odpovedí, ktoré pokrývajú 100 rokov slovenského divadla na celom Slovensku. 1200 otázok je rozdelených do šiestich kategórií – divadelné hry, dejiny, tvorcovia a tvorkyne, herečky a herci, fotografie a pojmy. V troch kolách si preveríte svoje vedomosti vo všetkých kategóriách.

Pri druhej, zábavnej alebo „párty" verzii, prejdete formou rôznych hravých úloh celým skúšobným procesom divadelnej inscenácie. Od výberu textu cez prvú čítačku, návrh scény a kostýmov, hereckú skúšku, ale aj cez získavanie financií až k premiére.

Posledná verzia hry je „Časová priamka", pri ktorej vo vymedzenom čase zoraďujete udalosti na základe fotografií na časovú priamku.Okrem hmatateľného produktu – spoločnskej hry – pripravujeme aj sériu verejných hraní v rôznych divadlách po Slovensku. V praxi to bude vyzerať asi tak, že sa stretneme s divákmi a diváčkami v kaviarni divadla a spoločne si zahráme hru. Pomôžeme s odpoveďami na komplikovanejšie otázky, pobavíme sa o kontextoch a spoločne sa zabavíme pri dobrom drinku. Crowdfundingujeme však len na materiálne pokrytie hry.Bez vás to nepôjde

Ako to už v divadle chodí, nemáme zatiaľ žiadneho sponzora ani podporu „zhora". Každý z nášho tímu spolupracuje na hre len vo svojom voľnom čase a bez nároku na honorár. Robíme to preto, pretože veríme, že takýto projekt má zmysel. Peniaze, ktoré zháňame, použijeme iba na pokrytie základných nákladov, ako je materiál, výroba a propagácia. Okrem informačnej a zábavnej hodnoty, ktorú vďaka svojmu know-how dodáme my, by sme chceli, aby bola hra aj dizajnovo príťažlivá a kvalitná. A keďže nejde o bežný produkt a chceli by sme hru vydať v čo najväčšom množstve, potrebujeme vašu pomoc.


Autori

Max Sobek

Vyštudoval divadelnú réžiu na DF VŠMU. Je divadelný influencer a oddaný divák. Okrem réžie viacerých scénických čítaní má za sebou tvorbu zopár inscenácií, na škole zarezonovali tituly Ticho alebo Len koniec sveta. Taktiež režíroval lecture-performance Podenky v Štúdiu 12. Absolvoval asistentskú stáž v Národním divadle Praha. Zúčastňuje sa na mnohých divadelných festivaloch a konferenciách. Vo voľnom čase si privyrába ako barman. Orientuje sa na súčasné divadlo, ktoré otvára témy, akými sa sám zaoberá v súkromnom živote, aby tak mohol vyjadriť svoj pohľad na svet. Má slabosť pre nemecké, ale aj každé iné dobré divadlo. Momentálne sa venuje písaniu grantov a prekladaniu z nemčiny. Je zakladateľom Divadla iks o.z.

Miro Dacho

Na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave vyštudoval teóriu a kritiku divadelného umenia, divadelnú réžiu a dramaturgiu. Absolvoval tu doktorandské štúdium. V roku 2018 sa habilitoval. Je pedagógom Katedry réžie a dramaturgie Divadelnej fakulty VŠMU. Autorsky a dramaturgicky spolupracoval s niekoľkými českými divadlami a s väčšinou slovenských profesionálnych divadiel, s viacerými opakovane. Účinkoval v inscenáciách divadla Ludus, Štúdia 12, na DF VŠMU, v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Je autorom divadelných hier For Sale a Paperback, pravidelne spolupracuje s Rozhlasom a televíziou Slovenska. V rokoch 2018 – 2019 bol interným dramaturgom Činohry SND. V súčasnosti je interným dramaturgom SKD v Martine. Najčastejšie pracuje v tandeme s režisérom Lukášom Brutovským.

Martina Mašlárová

Divadelná teoretička a kritička, doktorandka a pedagogička na Katedre divadelných štúdií Divadelnej fakulty VŠMU. Stála pri zrode o.z. MLOKi a on-line časopisu www.mloki.sk, zameraného na divadelnú reflexiu, spolupracuje s projektom Monitoring divadiel a s bratislavským Divadelným ústavom, predovšetkým ako redaktorka časopisu kød – konkrétne o divadle, zameraného na profesionálne divadlo. Ako dramaturgička, kurátorka či porotkyňa (ale aj „klikačka" titulkov či editorka programových brožúr a pod.) spolupracovala s festivalmi Dotyky a spojenia, Nová dráma, Divadelná Nitra, Bábková Žilina a i. Taktiež sa venuje neprofesionálnemu divadlu ako redaktorka festivalových denníkov a ako porotkyňa postupových súťaží. Príležitostne prekladá z francúzštiny a angličtiny, momentálne pracuje na preklade knihy Marka Fishera How to Write about Theatre. Rada cestuje – za divadlom aj pre vlastné potešenie.

Lucia Gamanová a Oleksandra Bakushina

Tieto skvelé dievčatá sa starajú o výtvarnú stránku. Lucia Gamanová vyštudovala šperk a grafický dizajn na VŠVU. Oleksandra Bakushina pochádza z Ukrajiny a na VŠVU, po tvorivých skúsenostiach z rôznych katedier, končí svoje štúdium v ateliéri Art design. Obe vystavovali na popredných európskych výstavách, čo svedčí o ich funkčnej a kreatívnej spolupráci.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

ĎAKUJEME

Update #3, 14.05.2020

Dnes bola naša kampaň na Startlabe úspešne ukončená. Všetkým vám patrí veľká vďaka! Vyzbierali sme neskutočných 9567 eur a teda dosiahli až 120%, čo sme ani v najlepších snoch nečakali. To všetko vďaka úžasným 366 podporovateľom. ????????????
Naša cesta však ešte nie je na konci a čaká nás veľa práce. Predpokladáme, že v lete by mohla hra už kompletne existovať. O všetkom vás budeme včas informovať.

Ďakujeme, že ste s nami a že môžeme spolu takýmto spôsobom osláviť 100 rokov slovenského profesionálneho divadla. ????


Ideme do finále!

Update #2, 11.05.2020

Je to neuveriteľné, ale vyzerá to tak, že sa nám podarí vyzvierať obrovskú sumu. Všetkým vám patrí veľké ďakujeme.

Ostávajú nám dva a pol dňa. Potom sa však naša práca a úsilie nekončí. Startlabové peniaze sú len malá časť z rozpočtu na hru. Ďalej sa budeme snažiť získať prostriedky na výrobu, aby sme mohli vydať Spoločenskú hru v iks dejstvách v čo najväčšom počte.

Vaše hry, ktoré ste si objednali, môžete očakávať v priebehu leta. Trvá nám to dlhšie ako sme predpokladali, ale asi nemusíme vysvetľovať, účinkovanie Covidu-19... Nemusíte sa však obávať, určite sa k vám dostanú.

Budeme radi, ak o nás ešte tieto dva dni poviete známym, prípadne nás zazdieľate.

Ďakujeme za podporu a tešíme sa, keď sa všetci uvidíme v divadle alebo aspoň pri hraní Spoločenskej hry v iks dejstvách.

Vaše Divadlo iks.

Štvrtina je za nami! Ďakujeme.

Update #1, 14.03.2020

Ďakujeme za podporu všetkým doterajším podporovateľom. Sme veľmi radi, že sa nám podarilo presvedčiť vás. Avšak - pokračujeme. Cesta pred nami je ešte dlhá. Budeme radi, ak sa o nás zmienite aj známym.

Ani v čase karantény nezaháľame, či v príprave otázok, či v príprave dizajnu. Porzite si prvé skúšky tlače. (:

Podporovatelia369

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Max Sobek

Max Sobek

Max Sobek
Vyštudoval divadelnú réžiu na DF VŠMU. Je divadelný influencer a oddaný divák. Okrem réžie viacerých scénických čítaní má za sebou tvorbu zopár inscenácií, na škole zarezonovali tituly Ticho alebo Len koniec sveta. Taktiež režíroval lecture-performance Podenky v Štúdiu 12. Absolvoval asistentskú stáž v Národním divadle Praha. Zúčastňuje sa na mnohých divadelných festivaloch a konferenciách. Vo voľnom čase si privyrába ako barman. Orientuje sa na súčasné divadlo, ktoré otvára témy, akými sa sám zaoberá v súkromnom živote, aby tak mohol vyjadriť svoj pohľad na svet. Má slabosť pre nemecké, ale aj každé iné dobré divadlo. Momentálne sa venuje písaniu grantov a prekladaniu z nemčiny. Je zakladateľom Divadla iks.

Názov organizácie Divadlo iks
Miesto realizácie projektu Bratislava - Nové mesto

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt