Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

O HMOTE

HMOTA je celoslovenský študentský časopis, ktorý spája a zviditeľňuje mladých žurnalistov a umelcov. Cieľom časopisu je podporovať šikovných mladých ľudí a podnecovať ich k zdokonaleniu ich umeleckej tvorby. Vytvárame študentom priestor na vyjadrenie sa, posunutie hodnotných myšlienok širšej verejnosti a zverejnenie ich tvorby. Zároveň sme súčasťou silnej a úprimnej komunity ľudí s podobnými záujmami. Tvoríme priateľstvá a vzájomne sa inšpirujeme. Zhmotňujeme svoj pohľad na svet, umenie, kultúru a samotný život.


krst časopisu HMOTA na Priestore, odfotila Daniela Dolinská


Vychádzame štyrikrát ročne, jedno číslo časopisu do každého ročného obdobia. Určíme si tému čísla, ktorú rozoberáme z rôznych pohľadov. Reflektujeme ju cez rôzne formy umenia. Každé vydanie je unikátne svojím vzhľadom a náladou, ktorú reprezentuje. Myslíme aj ekologicky, preto má časopis recyklovaný papier a posielame ho v recyklovaných obálkach bez plastového odpadu.KTO TVORÍ HMOTU?

Časopis tvorí vo svojom voľnom čase skupina nadšených študentov stredných a vysokých škôl. Záleží nám na zlepšovaní kvality časopisu a rozvoji umeleckých aktivít členov. Sme roztrúsení po celom Slovensku, ale HMOTA nás navzájom spája.


HMOTA na Pohode, odfotila Ema Krajčovičová


Kreatívny tím stojí aj za praktickými záležitosťami, ktoré sú s časopisom spojené. Vybavujeme právne záležitosti, telefonujeme a píšeme maily, objednávame časopisy, staráme sa o marketing a distribúciu, nadväzujeme spolupráce, zjednocujeme komunitu, reflektujeme chyby a neustále sa snažíme zlepšovať. Rastieme spoločne s časopisom.


HMOTA na The Paddock market, odfotila Laura Bilíková


O ČOM BUDE JARNÁ HMOTA?

Bude hravá, pestrá, pre malých aj veľkých, vážna aj zábavná, plná prekvapení. Zaspomínali sme si na detské časy cez úvahy, fotografie či samotnú návštevu škôlky. Posvietili si na malých hrdinov, ktorí robia veľké veci. Pripravili sme tipy pre vás ohľadom pestovania rastliniek. Navštívili farebnú Bublinu a všeličo sa podozvedali. Venovali sme sa aj problému generačnej chudoby a prevencii týraných detí. Pozreli sme sa aj na umelecké smery, ktoré nám pripomínajú detskú slobodu. Pripravili rozhovor s Dominikou Šikulincovou o jej hravej ilustrácii aj kadečom inom. Napísali veselé jarné básienky a venovali sme sa aj detským knižkám či fenoménu Pippi vo filme.Toto a ešte oveľa viac nájdeš v jarnej HMOTE, ktorá je farebnejšia, obsiahlejšia a dúfame, že aj kvalitnejšia. Okrem toho sme k nej pripravili aj rôzne doplnky či už radostný detský playlist, instagramový filter alebo krátke informačné video o nás.

formát: B5
počet strán
: 88PREČO POTREBUJEME VAŠU POMOC?

Veľmi nám záleží na tom, aby sme stále rozvíjali kvalitu nášho časopisu. Snažíme sa neustále zlepšovať jeho obsah, no rovnako aj dizajn. Tlačíme na papier, ktorý je šetrný k prírode, máme lepenú väzbu a kompaktnú veľkosť, vďaka, ktorej si môžete zobrať časopis kamkoľvek. Aby však jarná HMOTA mohla uzrieť svetlo sveta, potrebujeme Vašu pomoc. Práve vďaka vašej podpore môže náš projekt rozvíjať tvorbu mladých nádejných umelcov a každým číslom sa zlepšovať.


krst časopisu HMOTA na Priestore, odfotila Daniela Dolinská


Vyzbierané peniaze použijeme najmä na tlač a distribúciu jarných časopisov. Predpokladaný náklad je 350 kusov. Ak by sa nám, vďaka vám, podarilo vyzbierať viac ako minimálnu sumu, náklad (s radosťou) navýšime. Časopisom poskytujeme náhľad do myslenia mladých ľudí o umení, kultúre, ale aj samotnom živote. Rozvíjame a zviditeľňujeme mladých nádejných autorov, ktorých tvorba sa vďaka vašej podpore dostane k širšej verejnosti.


vytváranie moodboardu jarného čísla, odfotila Martina Pecháčková


AKO HMOTA VZNIKLA?

Časopis založila Laura Bilíková, študentka z Trenčína, keď mala sedemnásť rokov. Cítila, že na Slovensku chýba platforma, ktorá spája mladých kreatívcov a rozhodla sa to zmeniť. Postupne oslovila šikovných študentov a spoločne sme začali pracovať na vytváraní časopisu. Radostne a s plným nasadením. Páči sa nám, keď sú časopisy textovo hodnotné aj vizuálne pútavé. Tieto aj ďalšie prvky sa snažíme z čísla na číslo zlepšovať. Máme radi kvalitu a myslíme udržateľne. Okrem toho tvoríme komunitu mladých ľudí, ktorí sa navzájom inšpirujú. Vznikajú nádherné priateľstvá. HMOTA je pre nás všetkých láska.


tvorenie jarného čísla, odfotila Martina Pecháčková


MALÉ VEĽKÉ ÚSPECHY

K dnešnému dňu sa nám podarilo vydať už šesť čísiel, tri virtuálne a tri tlačené. Kvalita sa od čísla na číslo líši, taktiež tím sa rozrastá a úlohy sa znásobili. Chceme HMOTU robiť čo najviac profesionálne a naplno, pretože má pre nás veľký zmysel a obohacuje nás.


HMOTA a ocenená šéfredaktorka v programe LEAF Award


Máme aj zopár malých veľkých úspechov. Získali sme ocenenie a finančné ohodnotenie v programe LEAF Award, kde sa náš projekt ocitol až v samotnom finále. Okrem toho sa nám podarilo nadviazať niekoľko hodnotných a veľmi pekných spoluprác, získali sme mentoring pre grafikov od zakladateľa značky Popular - Michala Rafaja, zažili kreatívne popoludnie v redakcii časopisu Bublina alebo získali novinárske akreditácie na letné festivaly Atmosféra, Končiny či FLAAM. Spolupracujeme aj s neziskovkou VOICES a vydavateľstvami, ktoré sú nám blízke. Video nám natočil šikovný Emanuel Kucbel z Tochka Productions. Vďaka HMOTE sme sa objavili aj v Nedeľnej chvíľke poézie či na stretnutí s pani prezidentkou. Z týchto malých veľkých úspechov sa veľmi tešíme sa a sme za ne nekonečne vďační.


natáčanie videa s TOCHKOU, odfotila Lujza Lehocká


Spájame rozličné uhly pohľadu na tému. Dýchame umením, ale aj každodenným životom. Prepájame ľudí do kreatívnej spleti, vyhľadávame šikovných spisovateľov, fotografov, grafikov, ilustrátorov a poetov. Táto zmes ľudí spoločne tvorí niečo hmotné. Rozvíjame nehmotné.

Zhmotnenie kreativity a umenia.

HMOTAĎakujeme vám za prejavenú dôveru a všetky milé slová podpory, ktoré od vás dostávame.

Podporiť

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Podporovatelia95

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Laura Bilíková

Laura Bilíková

Laura Bilíková

Má 18 rokov a je v maturitnom ročníku na gymnáziu v Trenčíne. Laura je zakladateľkou a šéfredaktorkou časopisu HMOTA. Mala pocit, že na Slovensku chýba platforma, ktorá by spájala a zviditeľňovala kreatívnych študentov. Pozíciu šéfredaktorky si vyskúšala už predtým, a to v školskom časopise Veget. Vo voľňom čase sa venuje najmä písaniu (poézie, prózy i žurnalistických útvarov), rada číta a pozerá filmy, najmä tie dokumentárne. Zaujímajú ju aj dejiny literatúry a filozofia. Občas moderuje diskusie alebo organizuje menšie podujatia. Veľa sa usmieva, rada nosí trblietky a začína nové veci. Neúspech nevníma negatívne, skôr ju podnieti k aktívnejšej práci na sebe a projektoch, ktoré realizuje. V budúcnosti by chcela vyštudovať réžiu dokumentárneho filmu.

Laura Dimová

Laura Dimová

Má 19 rokov a je absolventkou odboru reklamná tvorba Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne a momentálne sa uchádza o štúdium marketingovej komunikácie. Venuje sa najmä počítačovej grafike, ale aj fotografií, copywritttingu a marketingu. Za svoje štvorročné štúdium sa zúčastnila množstva súťaží v oblasti reklamy a dizajnu a cez svoj voľný čas praxovala vo firmách zaoberajúcich sa kreatívnym priemyslom, napríklad v RTVS, Unimedia a QBSW. Viac ako rok a pol je dobrovoľne súčasťou kreatívneho tímu časopisu HMOTA, ktorému vytvára grafický kontent na sociálne siete, novú reklamnú kampaň a identitu i marketingovú stratégiu. Baví ju byť kreatívna, zachytávať smrteľnosť a hrať sa so slovami. Jej najdôležitejšiou hodnotou v živote je neustále sa zlepšovať a kariérne rásť.

Lujza Lehocká

Lujza Lehocká

Má 19 rokov a v roku 2015 začala pracovať ako dobrovoľníčka pre Voices n.o., kde sa venuje rozvoju komunitného života v meste Trenčín a od roku 2018 spoluorganizuje moderný mestský kvíz Oflajn, ktorý štartovným podporuje dalšie komunitné projekty v meste. Keď vznikal projekt Hmota s cieľom rozvíjať kreativitu mladých ľudí a prezentovať pohľad mladej generácie na kultúru a umenie, neváhala a s nadšením sa k tejto iniciatíve pridala. V časopise je od jeho vzniku a od počiatku sa podieľala na rozvoji celého projektu. Momentálne je zástupkyňou šéfredaktorky a aktívnou členkou redakčnej rady. Spolu s kreatívnym tímom sa stará o celkový chod časopisu, predaj a zároveň vymýšľa a pracuje na budúcich projektoch občianskeho združenia.

Názov organizácie občianske združenie HMOTA
Miesto realizácie projektu Soblahov
Web https://casopishmota.sk/

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt