Bašta – kultúrno-komunitné centrum

Bašta – kultúrno-komunitné centrum

V bardejovskej Hrubej bašte to vďaka miestnym aktívnym ľuďom žije pestrými kultúrnymi a komunitnými aktivitami, no doteraz, žiaľ, len počas leta. Tento rok sme sa to však rozhodli zmeniť. Pomôžte nám dostať viac tepla a svetla do Bašty a od 30. apríla v nej už bude živo pravidelne a po celý rok.

Lokálny rozvoj
História
Vzdelávanie a veda
Bašta – kultúrno-komunitné centrum
Získaná suma
107%

6 254 €

z cieľovej sumy
5 850 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Občianske združenie Different, spolu s ďalšími nadšencami, už piaty rok oživujú priestory dlhodobo prázdnej a nevyužívanej Hrubej bašty v centre Bardejova. Vďaka tomu sa vždy v letných mesiacoch brány tejto unikátnej Bašty otvárajú a návštevníci v nej môžu obdivovať kus histórie aj kombináciu stredovekej a socialistickej architektúry, v ktorej samotní Bardejovčania vytárajú žánrovo pestré kultúrne aktivity, remeselné workshopy, neformálne vzdelávania či komunitné stretnutia.
Tento rok je pre nás prelomový a Baštu už na zimu zavrieť nechceme..


PREČO POTREBUJEME VAŠU POMOC?

Po rokoch pravidelných brigád na úprave priestoru a infraštruktúry sme došli do štádia, kedy počet aktivít v Bašte stále rastie a tiež si zaslúžia svoju pravidelnosť.
Všetky kultúrne podujatia v Bašte sú neziskového charakteru, hoci majú svoje vstupné, no to nám pomáha zaplatiť umelcov a základné náklady spojené s organizáciou, preto všetky doterajšie úpravy sa nám darili krok po kroku realizovať vďaka malým grantom, venovaním 2 % z daní, individuálnym darcom, voľnému času všetkých, čo na Bašte pracujú a trpezlivosti ich blízkych :)Usilovne pracujeme na tom, aby sme už od tejto jari mohli mať pravidelne otvorenú Baštu, no aby to mohlo všetko fungovať, chýbajú nám ešte financie, ktoré sa ťažko zháňajú cez grantové programy a to najmä na infra panely a odborné práce, ktoré si nevieme urobiť sami.


NA ČO PRESNE BUDÚ POUŽITÉ VAŠE DARY?

TEPLO - 15 infra panelov, ktoré vnesú teplo do celého prvého poschodia a vďaka ktorým, sa aj v Bašte budete cítiť, akoby na Vás svietilo slnko (keď zavriete oči:) 3000 €
SVETLO - elektroinštalačné práce a materiál pre 2 podlažia: 2000 €
ODMENY A POPLATKY - materiál a poštovné potrebné k zaslaniu odmien pre podporovateľov tejto kampane: 500 €, poplatok za kampaň: 350 €.

Ak by vyzbieraná suma bola vyššia, v Bašte bude ešte VIAC SVETLA - potiahneme elektrické rozvody aj po ďalších podlažiach.

ČO ZNAMENÁ CELOROČNE FUNGUJÚCA BAŠTA?

  • Pravidelný program (štvrtkové filmy, piatkové koncerty, sobotné divadlo alebo diskusie, nedeľné popoludnia s detiskami, ...)
  • Pravidelné výstavy a kreatívne workshopy
  • Priestor pre hosťujúce aktivity a miestne komunity
  • Denne otvorená malá kaviarnička spojená s čajovňou
  • Sprevádzanie návštevníkov po priestoroch Bašty s výkladom jej histórie

Počas leta sa dejú tieto aktivity na viacerých podlažiach Bašty, avšak pokračovať v nich aj počas zimy sa nám podarí najmä vďaka Vašej pomoci, ktorá je nasmerovaná do "zateplenia" a osvetlenia dvoch podlaží, kam sa v chladných mesiacoch budú môcť všetky aktivity presunúť.

Začíname už 30. apríla 2017!


PREČO TO ROBÍME?

Pretože nám v našom meste chýbali žánrovo pestré kultúrne aktivity a nezávislý priestor, kde by sa mohli stretávať rôzne komunity ľudí, nielen pri príležitosti nejakého podujatia, ale aj len tak počas bežného dňa. Priestor, v ktorom by sa mohli realizovať samotní obyvatelia mesta. Rozhodli sme sa, že nebudeme čakať a začneme s tým sami. Od Mesta Bardejov sa nám ako občianskemu združeniu Different podarilo získať Hrubú Baštu do dlhodobého prenájmu a postupne sa k nám pridali ďalšie lokálne občianske združenia (Kandelaber, Cech architektov,...), umelci a jednotlivci, ktorým nevadili tony prachu a pustili sa s nami do úprav aj oživovania tohto unikátneho priestoru.


PREČO PODPORIŤ TÚTO KAMPAŇ?


VEĽMI PEKNE ĎAKUJEME ZA KAŽDÚ POMOC!

(Všetky Vaše odmeny sa budem snažiť odoslať čím skôr, najneskôr však do 31.mája 2017)

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Voľný vstup

Minimálna výška príspevku

10

Odmenou pre teba bude lístok s voľným vstupom na jedno podujatie v Bašte - podľa vlastného výberu a radosť z podpory :)

Výnimočné tričko

Minimálna výška príspevku

20

Tričko s ilustráciou Bašty z grafickej dielne Jakub LenArt, ktoré je vytvorené len pre podporovateľov tejto kampane a inde na svete sa už nebude dať zohnať :)
Rôzne veľkosti, mužské aj ženské.

Výnimočný vak

Minimálna výška príspevku

37

Ručne šitý bavlnený vak od bardejovskej značky Zanka s ilustráciou Bašty z grafickej dielne Jakub LenArt, ktorý je špeciálne vytvorený len pre podporovateľov tejto kampane a tiež ho už nikde inde nezoženiete :)


Výnimočné Meno v Bašte

Minimálna výška príspevku

55

Záleží Ti na kultúre ako takej? Máš rád/a koncerty, diskusie, divadelné predstavenia, filmy alebo workshopy? Potom si správny/a kulturofil/ka a Tvoje meno si zaslúži zvečnenie nápisom v Bašte.

Výnimočné rande v Bašte

Minimálna výška príspevku

70

Pozvi svoju polovičku na rande! Predstav si: Ty + tvoj/a milý/milá + príjemný večer v Bašte + rezervovaný stôl s vínkom a domácou vegánskou pomazánkou = spoločný večer v skvelom historicko-kultúrnom prostredí.

Škridľa z Bašty

Minimálna výška príspevku

100

Ako významnému podporovateľovi Ti venujeme jednu zo strešných škridiel, ktoré kedysi slúžili Bašte, s vyrytým poďakovaním a Tvojím menom.

Pozvanie na pivko a fenomenálnu bábovku od člena/členov OZ Different

Minimálna výška príspevku

100

Vyber si od koho z nás Differenťákov (kľudne aj od všetkých naraz:) by si rád/a dostal/a pozvanie na pivko, ku ktorému nám Bibi upečie fenomenálnu bábovku z Gazdovstva Andrejová.

Voľný vstup po celý rok

Minimálna výška príspevku

250

Lístok, ktorý Ti zabezpečí okrem radosti z podpory aj voľný vstup na všetky aktivity v Bašte na 12 mesiacov.

Novinky

46 hodín do konca kampane a 5 dní do otváračky

Update #3, 25.04.2017

Samé dobré správy! Kampaň máme splnenú na 77%, do jej ukončenia nám ostávajú necelé dva dni a my stále nestrácame nádej. Ďakujeme, že nám držíte palce a že o Bašte dávate vedieť i ostatným. Presne toto nás posúva ďalej. Ďakujeme krásne!

Za týždeň v Bašte nastali neskutočné zmeny, a to všetko vďaka intenzívnym dobrovoľníckym prácam. Fotka pred (malá miestnosť):

Priestor už dostáva krásne kontúry, zmeny vidieť na každom kroku. Strop je už na 98% dokončený, pustili sme sa do maľovania a brúsenia podlahy. Malá miestnosť teraz:

Aktuálne to vo veľkej miestnosti vyzerá takto:

Dnes maľujeme podlahu vo veľkej miestnosti, do konca týždňa inštalujeme svetlá a vyhrievacie panely a v nedeľu 30.04. vás všetkých pozývame na zaslúžilú oslavu pozítivnych Baštových zmien - otváračku s nasledovným programom:


Už sme skoro v polovici!

Update #2, 18.04.2017

Ahojte,

sme skoro v polovici našej cieľovej sumy. Tešíme sa, lebo za cca týždeň pribudlo Bašte 1600€, čo je úžasné. Už je celkom isté, že v Bašte bude teplo. Stále je ale čo robiť a do konca kampane nám ostáva už len 8 dní. Preto ak máte okolo seba ešte nerozhodntých alebo váhajúcich kamošov, pripomente im to, Bašta sa vám svojim priestorom a kultúrou odvďačí :)

Dúfame, že ste si cez sviatky oddýchli, my sme nazaháľali a poctivo na Bašte makali. Momentálne to na prácach v Bašte vyzerá asi nasledovne:

V malej miestnosti už máme naťahanú elektrinu, pomaly pribúdajú i drevené dosky na zateplený strop, vyspravujeme a maľujeme steny a nový náter dostáva i drevený strop.

Tento týždeň sa chystáme dať do laty veľkú miestnosť :) Dvere Bašty sú otvorené i pre šikovné ruky, ktoré by radi pridali ruku k dielu i fyzickým spôsobom. Držte nám palce nech to všetko stihneme a pomedzi to, nezabudnite dať o nás vedieť i ostatným :)

Veľká vďaka, vaša Bašta.


Prvý týždeň, prvá tisícka

Update #1, 07.04.2017

Máme za sebou prvý týždeň kampane, počas ktorého sme spoločne Bašte vyzbierali prvú tisícku. Tešíme sa, že predsa len v zime bude v Bašte o niečo teplejšie a vďaka 32 podporovateľom a podporovateľkám bude mať 5 vyhrievacích panelov!

A asi takto to bude vyzerať. Toto je naša naivná art vizualizácia, keďže náš dvorný grafik je momentálne odcestovaný.

Okrem toho nezaháľame a naše pravidelné sobotné brigády a práce na sfunkčení Bašty sme rozšírili i na cez-týždňovky, po práci. Momentálne pokračujú práce na zateplení stropu na 1.poschodí - po uložení sklennej vaty a fólie sa strop prikrýva drevenými doskami, barový pult je už v náznakoch postavený, diery v strope sa gitujú a dosky maľujú. Ako to na našich brigádkach vyzerá si pozrite na tomto časozbernom videu z marca 2017:


Ďakujeme vám za podporu a vaše milé slová, ktoré nás povzbudzujú makať ďalej. Kampaň ešte nekončí, máme pred sebou ešte dlhú cestu, preto ak môžte, dajte o nás vedieť i svojim kamarátom či rodine a kto môžte, sharujte i na FB.

Vďak. Aby v zime v Bardejove opäť kultúra nezmrzla! :)Podporovatelia

👤 Edita Gurská

🎁 Výnimočné tričko

💬 Veľkosť dámske XL

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Potrebujem tu vidieť okrúhle číslo :P

19 €

👤 lk

💬 Congrats 104! :)

104 €

👤 Ing. Ján Gurský, PhD.

🎁 Pozvanie na pivko a fenomenálnu bábovku od člena/členov OZ Different

💬 Očakávam pozvanie na pivko od Lukáša Jonova :-)

100 €

👤 Margita Horváthová

🎁 Výnimočné Meno v Bašte

55 €

👤 Edita Maxinová

🎁 Výnimočné Meno v Bašte

💬 Janík Maxin a Hanka Maxinová

110 €

👤 Michal Kuchta

🎁 Výnimočné Meno v Bašte

💬 Gratulujem!

55 €

👤 Marianna Patrášová

🎁 Výnimočné tričko

20 €

👤 Lukáš Katuščák

💬 Na bašty pozitívnej deviácie

20 €

👤 Peter Gurský

🎁 Výnimočné tričko

💬 Veľkosť trička L alebo XL

22 €

👤 Ivana Kačmárová

🎁 Výnimočné tričko

21 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Milan Škorupa

25 €

👤 Tomas Kravec

🎁 Výnimočné tričko

💬 Ak by bolo M tak by som bol :)

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Mateášikovci

💬 Tešíme sa, keď všetky tie zmeny uvidíme

50 €

👤 Lenka

5 €

👤 Ondrej Zajac

5 €

👤 Vladik

10 €

👤 Šupeľak

🎁 Výnimočné Meno v Bašte

55 €

👤 martin krakovsky

10 €

👤 Fero

20 €

👤 Katarina Hancovska

10 €

👤 Peter Danko

5 €

👤 Jana Šargová

💬 Držím vám palce :)

20 €

👤 Marek Janicek

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Pavol Celuch

🎁 Voľný vstup po celý rok

💬 Držím vám palce zo zahraničia.

250 €

👤 čibirib hopá

🎁 Výnimočné tričko

20 €

👤 Slavo

💬 Nech sa darí :)

10 €

   1 2 3 4 ... 6

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Different - občianske združenie

Different - občianske združenie

Marianna  Potanovičová

Marianna Potanovičová

Treťosektoráčka, ktorá pomáha s crowdfundingovou kampaňou k Bašte, fascinovavná Baštou ako priestorom a nadšená z Bašty ako z ľudí, ktorí ju tvoria. Človek, ktorý obľubuje kultúru a v Bardejove organizuje literárne večery Bodka v rámci spriateleného OZtka Kandelaber a mnoho iného...

Lukáš Jonov

Lukáš Jonov

Film, hudba a všetko s tým spojené. V Differente mám na starosti Kino Kameň, ale montujem sa aj do chodu podujatí všetkého druhu. Však príďte do Bašty na akciu a niekde ma tam nájdete. hawq

František Maxin

František Maxin

Som šéf Differentu a moja žena povedala, že som blázon. Namiesto voľného času murujem steny v bašte abo rozkazujem a nikto ma nepočúva. Ani peniaze domov nenosím, ani ma nikto nemá rád. V pracovnej dobe sa snažím naučiť Rómov písať a počítať. Tiež ma nemajú radi.

Veronika Burgerová

Veronika Burgerová

Som dramaturgička fascinovaná háčkovaním.

Jakub Lenart

Jakub Lenart

Ilustrátor, architekt a treťosektorový nadšenec

Peter Kováčik

Peter Kováčik

rád robím čo ma baví a baví ma, keď robím čo mám rád

Edita (Bibi) Maxinová

Edita (Bibi) Maxinová

Som žena šéfa Differentu a inak s nimi nemám nič spoločné. Sú to blázni. Opravovať starú baštu a chcieť z toho urobiť niečo kultúrne, sa inak nazvať nedá.

Rudo Muzelák

Rudo Muzelák

...robím, čo môžem. :-)

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Voľný vstup

Minimálna výška príspevku

10

Odmenou pre teba bude lístok s voľným vstupom na jedno podujatie v Bašte - podľa vlastného výberu a radosť z podpory :)

Výnimočné tričko

Minimálna výška príspevku

20

Tričko s ilustráciou Bašty z grafickej dielne Jakub LenArt, ktoré je vytvorené len pre podporovateľov tejto kampane a inde na svete sa už nebude dať zohnať :)
Rôzne veľkosti, mužské aj ženské.

Výnimočný vak

Minimálna výška príspevku

37

Ručne šitý bavlnený vak od bardejovskej značky Zanka s ilustráciou Bašty z grafickej dielne Jakub LenArt, ktorý je špeciálne vytvorený len pre podporovateľov tejto kampane a tiež ho už nikde inde nezoženiete :)


Výnimočné Meno v Bašte

Minimálna výška príspevku

55

Záleží Ti na kultúre ako takej? Máš rád/a koncerty, diskusie, divadelné predstavenia, filmy alebo workshopy? Potom si správny/a kulturofil/ka a Tvoje meno si zaslúži zvečnenie nápisom v Bašte.

Výnimočné rande v Bašte

Minimálna výška príspevku

70

Pozvi svoju polovičku na rande! Predstav si: Ty + tvoj/a milý/milá + príjemný večer v Bašte + rezervovaný stôl s vínkom a domácou vegánskou pomazánkou = spoločný večer v skvelom historicko-kultúrnom prostredí.

Škridľa z Bašty

Minimálna výška príspevku

100

Ako významnému podporovateľovi Ti venujeme jednu zo strešných škridiel, ktoré kedysi slúžili Bašte, s vyrytým poďakovaním a Tvojím menom.

Pozvanie na pivko a fenomenálnu bábovku od člena/členov OZ Different

Minimálna výška príspevku

100

Vyber si od koho z nás Differenťákov (kľudne aj od všetkých naraz:) by si rád/a dostal/a pozvanie na pivko, ku ktorému nám Bibi upečie fenomenálnu bábovku z Gazdovstva Andrejová.

Voľný vstup po celý rok

Minimálna výška príspevku

250

Lístok, ktorý Ti zabezpečí okrem radosti z podpory aj voľný vstup na všetky aktivity v Bašte na 12 mesiacov.