Milka a Milko, detská knižka o palacinkách, rodine a láske v nej

Rýdzo Slovenských leporel je ako šafranu. Je komplikovanejšie ich vyrobiť a je to finančne náročnejšie, ako ich dať tlačiť do Číny. Spisovateľka Marka Staviarska a výtvarník Marek Holeša by radi také vyrobili. Nielen pre svoje tri detičky. Aj pre všetky ostatné. Ručne maľované, od srdca napísané, zdanlivo o pripálených palacinkách a pritom o RODINE, pomáhaní si, spoločnom hraní. A o LÁSKE.

Literatúra
Milka a Milko, detská knižka o palacinkách, rodine a láske v nej
Získaná suma
102 %
3 556 €
z cieľovej sumy
3 500 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

Sme mama a tato troch deťúreniec. Tato je maliar, mama píše knižky. Túžba vyrobiť spoločnú knižku tu bola odjakživa. Aj pokusy začať boli. Ale viete aký je život. Rýchly. :)

O ČOM?

Rodinný život je ako cirkusové vystúpenie – trochu šialený, pestrofarebný, plný vecí a ľudí, občas nebezpečný a napínavý, ale je v ňom celé srdce a mnoho premnoho lásky a aj sa veľa nasmejete. – Veď to dobre poznáte. :)Počas pandémie, medzi stenami bytu, to všetko bolo ešte intenzívnejšie, aj hroziace konflikty, samozrejme, ale nakoniec nám vždy pomohla kooperácia, vzájomná pomoc a spoločná hra. A tak sme si povedali: O tom bude naša prvá spoločná knižka!
O rodinnom živote,
ktorý je ako na kolotoči a nie vždy úplne ideálny, ale láskou a vzájomnou pomocou to môžeme zvládnuť! Je aj o potrebe vzájomnej blízkosti a o tom, aké skvelé je sedieť pri spoločnom stole, aj keď medzi tým trebárs pripálite palacinky...

A tak máme napísané verše a naše deti ich už vedia naspamäť (teda okrem Dorotky, tá má rok a jej obľúbené slová sú tata a mama) a intenzívne pracujeme na krásnych maľovaných ilustráciách a na precíznom grafickom spracovaní.

Knižka je veršovaná, s láskavým humorom. Básnička - príbeh súrodencov Milka a Milky, ktorí sa radi hrajú nie len sami, ale aj s mamkou a ockom. A veru ako radi! Ale zatiaľ, čo sa hrajú, tancujú kolo kolo mlynské, stane sa čosi hrozné – pripália sa palacinky! Našťastie si všetci pomáhajú a novú večeru nenechajú len na ocka. S novými palacinkami si spolu sadnú k večeri. Och, ako oni ľúbia byť spolu pri jednom stole!

Básnička je veselá, trošililinku napínavá (veď čo keď ostanú bez večere!) a plná lásky. Pre detičky od 2-7 rokov. Starší si môžu skúšať čítať aj sami, ale aj tak, aj keď už vedia čítať, majú najradšej, keď im čítate vy - aj vy to tak máte?


VYROBENÉ NA SLOVENSKU

Rýdzo Slovenských leporel je veľmi málinko. Hlavné dôvody sú tieto:

  • Príprava ilustrácií do tlače - a ešte k tomu ručne maľovaných je náročná - technicky aj časovo.
  • Ďalším dôvodom je cena tlače. Na Slovensku existuje len jedna tlačiareň, ktorá sa venuje tlači leporel a to GRAFOBAL Skalica, ktorá má históriu i prax a tiež kvalitu. Tlačila aj takú kultovú knižočku akou je leporelo Môj Macík. Radi by sme Milka a Milku tlačili práve v Grafobale. Bude to však finančne náročnejšie ako v Číne. Ale povedzte – neťahalo by vás to radšej do Skalice na trdelník?

Prečo leporelo a nie klasická papierová knižka? Leporelo je knižka odolná voči rôznym nástrahám aj tých najmenších nezbedníkov – ako trhanie, či kydanie, a zároveň ich ani nepichne žiadnym zákerným ostrým rohom, ani neporeže papierom. Au. Veď viete, ako to bolí. :)


AKO?

Marku pri písaní inšpirovali velikánky slovenskej literatúry ako Mária Ďuríčková, Mária Rázusová Martáková, či Ľudmila Podjavorinská. Alebo tiež spomínaný Môj Macík v preklade Márie Rázusovej Martákovej.

Marek si obrázky najskôr nakreslil ceruzou. Bola to preňho veru výzva! Nie je ilustrátor, ale maliar. Preto sa musel na chvíľu vžiť do role ilustrátora a naštudoval si snáď všetky leporelá na svete! Zvolil techniku gvašu a veselú farebnosť. Presne takú, akú doma máme. Lebo však – taký pravý „cirkusový" rodinný život je predsa poriadne farebný! Čo však bolo preňho ešte náročnejšie - že si po maľovaní štetcom musel sadnúť k počítaču a dlhé-predlhé hodiny obrázok retušovať, aby bol vhodný do tlače.

Knižku vydáme na jeseň v našom malom rodinnom vydavateľstve STAVIARSKY, ktoré združuje diela otca a troch súrodencov Staviarskych. Ak by sa vám chcelo prispieť k vzniku tejto novučičkej knižky podporením tohto projektu, a pokryli by sme tak aspoň časť nákladov (najväčšiu časť nákladov tvorí práve tlač - s tou by sme potrebovali najviac pomôcť. Vďaka vyzbieranej sume by sme mohli pokryť väčšinu nákladov na ňu. Ďalšími našimi nákladmi sú odmeny pre grafičku a korektora, či rôzne materiálno technické náklady.), boli by sme nesmierne vďační a šťastní. A vy i vaše detičky, veríme, spokojní s veselou a láskyplnou knižkou (do tvorby ktorej vkladáme kopce, ba až hory lásky), aj s ďalšími zaujímavými odmenami.

Plánujeme vydať 2000 kusov. Každé euro vyzbierané navyše nad všetky potrebné náklady bude použité na ďalšiu tvorbu (máme tajne do zálohy vymyslené už i pokračovanie príbehu dvoch súrodencov - Milka a Milky, ale pšššt, nikomu nehovorte!) :)

Do rodiny sme „pribrali" grafičku - skvelú Katarínu Rybnickú, ktorá ku každému projektu, na ktorom pracuje pristupuje s veľkou zodpovednosťou, tvorivosťou a precíznosťou.


KTO?

Marka Staviarska, mamka Marínky (7), Adamka (5) a Dorotky (1), sa narodila a žije v Prešove, doteraz napísala 4 knižky: Marínka Somarinka, Eliška a jej kamaráti, Opováž sa toto prečítať! a Príšeráci. Potom nakrútila ako producetka film Loli paradička, lebo film - jeho produkciu a distribúciu aj študovala na VŠMU, vydáva knižky svojmu otcovi Víťovi Staviarskemu a aj hudbu vydáva. Keď sa dalo, chodievala na školy hovoriť deťom o tom, ako sa vyrába film, ale tretinu života prežila ako jarmočná predavačka hračiek.

Marek Holeša, tato Marínky, Adamka a Dorotky, pochádza zo Žiliny, študoval maľbu na AU v Banskej Bystrici, ale aj na VŠVU v Bratislave a robil scénografa na Loli paradičke, ale popri tom aj predavača oblečenia, či kníh.

Katka Rybnická, grafička a výtvarníčka zo Sobraniec, absolventka TUKE – Grafického dizajnu, ktorá bola už pár krát nominovaná na grafické ceny a pár ich aj dostala – napríklad knižka Záchytka Víťa Staviarskeho bola vybraná medzi Najkrajšie knihy Slovenska 2016 a knižka Kivader vo finále Národnej Ceny za dizajn.

Matúš Marcinčin – ocko štyroch detičiek, pán učiteľ na základnej škole v Petrovanoch, literárny redaktor a korektor.


VESELÝ VIDEOKLIP

Pripravili sme si pre vás s našim rodinným tímom aj veselý a farebný videoklip s pesničkou, v ktorej sa spieva o čom je knižôčka. Text pesničky plánujeme tiež dostať do knižky, aby ste si po prečítaní mohli i zaspievať. Pieseň naspievala Barbora Švidraňová, V klipe uvidíte, že sme si ani slovíčko nevymysleli, ale že všetko, čo je v knižke napísané i nakreslené je naozaj. :)ĎAKUJEME VRELO!


Marka, Marek, Marínka, Adamko a Dorotka :)

Na instagrame nás nájdete ako: @staviarskamarka, @marekholesa
Na Facebooku ako: Staviarsky alebo Milka a Milko

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Knižka a poštovné

Minimálna výška príspevku
10

Čerstvučká novučičká knižka vrátane poštovného.

Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a poštovné

Minimálna výška príspevku
15

Čerstvučká knižôčka Milka a Milko a pracovný zošit s veselými úlohami podľa ktorých sa dozviete ako sa nakrúca film - Marínka Somarinka

2 knižky Milka a Milko a poštovné

Minimálna výška príspevku
20

Dve čerstvučké knižôčky Milka a Milko k vám domov.

Milka a Milko a knižka Príšeráci! s podpisom

Minimálna výška príspevku
25

Čerstvučká knižôčka Milka a Milko a knižka Príšeráci s podpisom autorky Marky Staviarskej. Vrátane poštovného.

Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a knižka Príšeráci! a poštovné

Minimálna výška príspevku
35

Čerstvučká knižôčka Milka a Milko, pracovný zošit s veselými úlohami podľa ktorých sa dozviete ako sa nakrúca film - Marínka Somarinka a fantazijno-dobrodružný príbeh Príšeráci! s podpisom autorky Marky Staviarskej. Vrátane poštovného.


5x Milka a Milko

Minimálna výška príspevku
50

Milka a Milko pre celú partiu detičiek :) Vrátane poštovného.

3x Milka a Milko, 2x pracovný zošit Marínka Somarinka, 2x knižka Príšeráci!

Minimálna výška príspevku
70

Knižná bomba! :) 3x novučičkí Milka a Milko, 2x pracovný zošit s veselými úlohami o nakrúcaní filmu Marínka Somarinka a 2x dobrodružno-fantazijný príbeh Príšeráci! Vrátane poštovného.

Balík kníh podľa chuti

Minimálna výška príspevku
100

Vyber si balík 10tich kníh podľa svojho výberu z nášho vydavateľstva STAVIARSKY. Knihy nájdeš na www.staviarsky.sk alebo www.eshopa.sk

Novinky

Čo nové s Milkou a Milkom?

Update #2, 07.10.2020

Chvíľku sme sa neozvali. Milka a Milko totiž trávili čas v počítačoch. Najprv sa celé noci retušovalo, potom to prevzala grafička Katka Rybnická a zalamovalo sa a pripravovalo do tlače. Potom odišli Milka aj s Milkom do Skalice - do tlačiarne Grafobal. Tam sa všetko muselo pekne precízne pripraviť na tlač, do ktorej čoskoro knižočka pôjde, aby sa nič nepokazilo. Na fotkách, napríklad, vidíte ilustrátora, ktorý je spokojný s farbami na digitálnych nátlačkoch. Keďže je táto tlačiareň jediná na Slovensku, ktorá sa špecializuje na leporelá a tlač a výroba knižočky nie je vôbec jednoduchá, bude to ešte chvíľku trvať. Ale nebojte sa, zbehne to rýchlo a budeme ju, voňavú, držať v rukách. ❤️Marka a Marek o knižke Milka a Milko

Update #1, 20.08.2020

Marka a Marek - tvorcovia Milka a Milky porozprávajú čosi o knižke, trošku o sebe a ich najstaršia dcérka - Marínka zarecituje kúsok z básničky Milka a Milko. Do konca kampane ostávajú už len tri dni, pevne dúfame, že sa skončí "happy endom" a čoskoro budete toto farebné, ručne maľované leporelo držať v rukách. Ďakujeme všetkým! :)

Podporovatelia
Anonymný podporovateľ 15 €

🎁 Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a poštovné

Jana Vnukova 35 €

🎁 Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a knižka Príšeráci! a poštovné

Anonymný podporovateľ 870 €
Dominika Lacková 25 €

🎁 Milka a Milko a knižka Príšeráci! s podpisom

Daniela Tomešová 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

Zuzana Bartosova 10 €

🎁 Knižka a poštovné

✏ Veľa šťastia ❤️

Diana Pruchnerovicova 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Anonymný podporovateľ 15 €

🎁 Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a poštovné

Pavlína Staviarská 50 €

🎁 5x Milka a Milko

✏ Držíme palce a už teraz sa tešíme na knižku.

Anonymný podporovateľ 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Ivana Stanová 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Anezka Antoniou 30 €
Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

Martin Dzurňák 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

✏ Ďakujeme :)

Katarína Matuškovičová 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Anonymný podporovateľ 10 €
Anonymný podporovateľ 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Tereza Oľhová 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

Miriama Sedlakova 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Anonymný podporovateľ 500 €
Maria Hribova 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Ivana Štalmachová 25 €

🎁 Milka a Milko a knižka Príšeráci! s podpisom

✏ Ste perfektní, good luck ;)

Lenka Partilova 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

Vanda Raýmanová 35 €

🎁 Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a knižka Príšeráci! a poštovné

Jana Kapiašová 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Markéta Andričíková 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Peter Gärtner 20 €

🎁 2 knižky Milka a Milko a poštovné

✏ Držím palce!

Anonymný podporovateľ 300 €
Barbora Batovska 10 €

🎁 Knižka a poštovné

Autori
Staviarsky production s.r.o.

Staviarsky production s.r.o.

Marek  Holeša

Marek Holeša

Marek Holeša, tato Marínky, Adamka a Dorotky, pochádza zo Žiliny, žije v Prešove, študoval maľbu na Akadémii umení v Banskej Bystrici, ale aj na VŠVU v Bratislave a robil scénografa na filme Loli paradička, ale popri tom aj predavača oblečenia, či kníh. Maľbe sa venuje naďalej (najmä v noci - keď si nájde chvíľku času :) )

Komentáre
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Knižka a poštovné

Minimálna výška príspevku
10

Čerstvučká novučičká knižka vrátane poštovného.

Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a poštovné

Minimálna výška príspevku
15

Čerstvučká knižôčka Milka a Milko a pracovný zošit s veselými úlohami podľa ktorých sa dozviete ako sa nakrúca film - Marínka Somarinka

2 knižky Milka a Milko a poštovné

Minimálna výška príspevku
20

Dve čerstvučké knižôčky Milka a Milko k vám domov.

Milka a Milko a knižka Príšeráci! s podpisom

Minimálna výška príspevku
25

Čerstvučká knižôčka Milka a Milko a knižka Príšeráci s podpisom autorky Marky Staviarskej. Vrátane poštovného.

Knižka Milka a Milko, pracovný zošit Marínka Somarinka a knižka Príšeráci! a poštovné

Minimálna výška príspevku
35

Čerstvučká knižôčka Milka a Milko, pracovný zošit s veselými úlohami podľa ktorých sa dozviete ako sa nakrúca film - Marínka Somarinka a fantazijno-dobrodružný príbeh Príšeráci! s podpisom autorky Marky Staviarskej. Vrátane poštovného.


5x Milka a Milko

Minimálna výška príspevku
50

Milka a Milko pre celú partiu detičiek :) Vrátane poštovného.

3x Milka a Milko, 2x pracovný zošit Marínka Somarinka, 2x knižka Príšeráci!

Minimálna výška príspevku
70

Knižná bomba! :) 3x novučičkí Milka a Milko, 2x pracovný zošit s veselými úlohami o nakrúcaní filmu Marínka Somarinka a 2x dobrodružno-fantazijný príbeh Príšeráci! Vrátane poštovného.

Balík kníh podľa chuti

Minimálna výška príspevku
100

Vyber si balík 10tich kníh podľa svojho výberu z nášho vydavateľstva STAVIARSKY. Knihy nájdeš na www.staviarsky.sk alebo www.eshopa.sk