Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

DOMŠKOLA MOMO

Sme OZ priateľov, detí a rodičov, ktorí sa rozhodli pre alternatívne a domáce vzdelávanie.Vytvárame vzdelávaciu skupinu a priestor, kde by sa deti mohli socializovať a zdielať čas pri vzdelávacích aktivitách, inšpirovaných waldorfskou, intuitívnou, montessori a lesnou pedagogikou. Tento priestor bude priamo pri lese, v mestskej časti Bratislava Čunovo, kde chceme, ako zázemie postaviť mongolskú jurtu. Našim hlavným cieľom je zabezpečiť deťom bohaté detstvo na radosť, priateľov, smiech a čerstvý vzduch ako aj viesť ich k samostatnosti, zodpovednosti, tvorivosti aby mohli rozvinúť svoj maximálny potenciál.V poobedných hodinách sa bude priestor jurty využívať ako detský klub pre všetky deti z okolia, kde sa budú organizovať krúžky, workshopy, športove aktivity ale aj spoločné volné hry priamo v lese. Považujeme to za veľký prínos do oblasti s rádiom cca 60km, od Gabčíkova po Petržalku, ktoré úplne postrádajú školu aj mimoškolské vzdelávacie a spoločenské aktivity (krúžky). Rodiča zo šiestich obci, ako sú Vojka nad Dunajom, Dobrohošť, Rajka a Čunovo, Jarovce a Rusovce budú mať možnosť ušetriť si cestovanie v špičke po Bratislave a môžu si s deťmi vychutnať pobyt v prírode, popri tom ako sa ich dieťa bude vyžívať vo vybranej aktivite.

Cez víkend sa budú v Jurte organizovať workshopy, výstavy a semináre, s rôznymi, pre komunitu zaujímavými témami, čo zvýši aj celkovú kultúrnu aktivitu v celej tejto oblasti.


PREČO SME SA ROZHODLI PRIPRAVIŤ TENTO PROJEKT

Absencia akejkoľvek školy od Gabčíkova až po Petržalku je jeden z hlavný h dôvodov, prečo sme sa rozhodli v tomto smere konať. Obce ako Vojka nad Dunajom, Dobrohošť, Čunovo a Rajka, nemajú žiadnu ZŠ a ani sa v najbližších rokoch neplánuje postaviť. Ešte pred pár rokmi boli aspoň deti z Čunova prijate do ZŠ v Rusovciach alebo v Jarovciach (čo sú najbližšie obce smerom k centru Bratislavy). Dnes tieto ZŠ prijímajú v prvom rade deti zo svojej obce a už im neostáva miesto. Oficiálna spádová škola pre deti z Čunova je pre školský rok 2020/21 ZŠ Budatínska v Petržalke. (Mimulé roky to bola tiež Budatínska a predtým Turnianska v Petržalke). ZŠ Budatínska je od Čunova vzdialená hoci "len" 15km, ale reálne cesta v špičke trvá vyše 45minút.

Pre deti z Rajky je najbližšou školou až Turnianska v Petržalke a deti z Vojky nad Dunajom a Dobrohošti musia cestovať až do Gabčíkova lebo Bratislava pre ne nemá miesto.

Chceli by sme im takto základné vzdelanie priblížiť, čo najviac a umožniť im tento ušetrený čas stráviť príjemnými chvíľami s rodinou či inými zmysluplnými aktivitami.


LES JE PRE DIEŤA TOU NAJKOMPLEXNEJŠOU UČEBŇOU

Les nesie v sebe láskavosť, múdrosť a schopnosť liečiť. Jeho dary pôsobia na deti pomaly a dávajú im priestor, aby im mohli porozumieť a dozrieť v ten pravý čas. Aj sám les každý rok zažíva, že jeho listy a kvety zakvitnú až vtedy, keď sú na to pripravené.

ČASOVÝ HORIZONT

Otvorenie Domškoly Momo a detského klubu plánujeme na 03.09.2020, pričom samotná Jurta je postavená do dvoch týždňov.

Finančnú podporu potrebujeme na postavenie Mongolskú Jurty a jej zariadenie, ktoré by napĺňalo potreby detí vo všetkých smeroch.

Náklady:
J
urta na kľúč: 9,5m priemer : 17 000eur (izolovaná podlaha, základ, Jurta, komín, postavenie Jurty), túto položku financujeme sami.

Vaše dary použijeme na ďalšie vybavenie jurty: drevený základ: 3 000€, pec na kúrenie 1 600€, eko toalety, umývadlá: 3 000€, veľký stôl, stoličky 500, tabuľa 400€, vzdelávacie pomôcky na začiatok: 500€.


Práve Tí z Vás, ktorí si vedia predstaviť byť súčasťou takejto vzdelávacej skupinky, pripadne by to aspoň teoreticky dopriali svojim deťom alebo sa im tá myšlienka páči, sú presne tí, ktorých hľadáme. Preto Vás týmto prosíme o pomoc pri realizácii nášho sna.


ČO JE MONGOLSKÁ JURTA?

Mongolská jurta je kruhový ekodom tvorený z čisto prírodných materiálov ako drevo, latka, ovčia vlna, hlina či slama, plsť. Je vhodná pre oddych, rekreáciu, zábavu, hry s deťmi, prácu, vzdelávanie či podnikanie.Mongolskú jurtu, ako naše zázemie, sme si vybrali preto, lebo predstavuje zdravý, ekologický priestor a dokonale spojenie s prírodou. Je to ľahko demontovateľná a mobilná stavba, ktorú je možne prispôsobiť a zariadiť podľa našich predstáv. Navyše obsahuje recyklovateľné ekologické materiály a suroviny šetrné k životnému prostrediu.Ďakujem za Vás čas, strávený záujmom o náš projekt. Všetci vieme aký je čas vzácny. Nech sa rozhodnete akokoľvek, už tým sa na ňom podieľate:).

Prajem nám všetkým, nech radosť vedie naše kroky, vo všetkom, čo robíme.

V prípade otázok ma kľudne kontaktujte na domskolamomo@gmail.com alebo FB: Domškola Momo, rada odpoviem:).

Podporiť

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Podporovatelia7

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Daniela Anushev

Daniela Anushev

Moje meno je Daniela Anushev a bývam s mojou dcérkou Miah a našim zverincom (2 psy, 2 mačky, škrečok, 2 kozičky, 2 kohúti a 20 sliepok). v malebnej dedinke Vojka nad Dunajom.
Moja práca s deťmi začala už počas štúdia doučovaním angličtiny, ktorému som s radosťou venovala veľkú časť voľného času. Už vtedy ma bavilo sledovať jedinečnosť detí vo vzťahu k učeniu a spontánne a flexibilné využívať rôzne spôsoby ako im látku priblížiť, zabavnejšou a zaujímavejšou formou aby som v nich vyvolala chcenie sa danú tému naučiť..
Táto moja vášeň ma priviedla až do Kambodže, kde som ako dobrovoľnícka učila angličtinu v škole pre deti zo sociálne slabých rodín Honour Village, ktorú pre ne založil istý Budhistický mních. . Tam tie deti boli také šťastné, že sú v škole, že nepotrebovali žiadnu extra motiváciu. Boli vďačne, že sa im niekto venuje a priam lačne nasávali všetko, čo sme sa učili. Napriek tomu sme sa tiež snažili aby to bolo pre ne čo najhravejšie, čo sa im veľmi páčilo.
V snahe nájsť rovnako napĺňajúcu a zmysluplnú prácu aj po návrate domov, som sa pridala k OZ Bol raz jeden človek, ako dobrovoľnícka, kde sme strávili spolu s kamošmi nespočet nádherných chvíľ, či už pri rôznych umeleckých činnostiach alebo len nečinnostiach.
Úplne som sa do témy vzdelávania však ponorila až počas tehotenstva s mojou dcérkou, kedy som si uvedomila, že jedného dňa aj ona príde do veku, kedy sa budeme rozhodovať, čo so školou a ako každý rodič, som už vtedy chcela vybrať to najlepšie. Od toho momentu sa moje pátranie po naj možnostiach nezastavilo až doteraz, keď sme sa s kamarátkou Martinou Másovou rozhodli, že sa inšpirujeme a tiež pridáme svoje vedomosti a činy aby sme aktívne prispeli k zdravému, vyživujúcemu a harmonickému vzdelávaniu našich detí a samozrejme aj detí, ktoré sa k nám pridajú. Počas tejto cesty hľadania a vzdelávania sa som natrafila na veľa ľudí, ktorí mi pomohli sa posúvať vpred, ísť viac do hĺbky a zažívať teóriu aj v praxi. Cenné hodiny Waldorfskeho vzdelávania, intuitívnej pedagogiky a následné pôsobenie na Waldorfskej Domškole boli pre mňa ako svetlom v tme, ktoré mi ukázalo, že sa to skutočne dá. Svetlom na tejto ceste mi je aj moje dieťa a ja som sa rozhodla ho s najväčšou radosťou nasledovať. Je to jedno z mojich najväčších dobrodružstiev.

Martina  Másová

Martina Másová
Volám Martina a mam dvoch synčekov - Samuelko 1,5r a Riško 6,5r. Práve Riško je hlavným dôvodom, prečo sme s Danielkou založili Domškolu Momo.

Som naklonená alternatívnemu spôsobu výchovy detí a vnímania ich potrieb. Dospela som k tomu počas môjho prvého tehotenstva. Vtedy akoby sa všetko spomalilo a začala som veci, aj život ako taký, vnímať inak. Prišli ku mne prvé knižky o vnímavom tehotenstve, čo ma priviedlo až k myšlienke plánovaného domáceho pôrodu. Tak sa obaja moji synčekovia narodili bezpečne v našom láskyplnom domove. Od narodenia Riška, uplatňujem vnímavé a kontaktne rodičovstvo. Od malička sme s Riškom strávili najviac času v lese, pri močiaroch či jazere a každý deň sme objavovali čaro prírody, a všetky zakutia nášho okolia. Sledovať, ako dieťatko všetko pomaly a pozorne vníma, objavuje a nasáva, je nádherné.

Slobodné vzdelávanie je mi k srdcu blízke, pretože deťom umožňuje objavovať svet a hľadať to čo ich baví. Vtedy sú deti naozaj šťastné a na tom záleží. Mojím želaním je, aby sa moje deti aj naďalej vyvíjali podľa svojho tempa a dozrievali v ten správny čas. Aby sa učili zážitkovou formou a v prírode, kde strávili celé svoje detstvo. Aby sa naďalej podporovala ich túžba objavovať svet a seba samého, rozvíjať ich potenciál, lebo len vtedy má učenie zmysel.

Viem, že Riško prišiel do môjho života, aby mi ukázal všetky tieto nové cestičky, po ktorých už od tehotenstva spoločne kráčame a budeme po nich kráčať všetci spoločne aj naďalej. Aj Domškola Momo je jednou z týchto ciest, preto verím, že je tou našou najlepšiu voľbou.

Meno a priezvisko Daniela Anushev
Telefónne číslo 0915381775
Web www.domskolamomo.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt