Som na hlavu. No a?

„Vieš, ja mám problém, som psychicky chorá.“ „Naozaj? A bola si v blázinci? V kazajke?“ „Nie, to nie..“. „Aha...,“ povie zarazene, odvráti zrak a onedlho si ma odstráni z priateľov na Fejsbúku. Na spoločnú kávu už nepôjdeme. Sama seba sa pýtam, naozaj to musí takto byť? A vtom mi v hlave skrsne myšlienka dať to všetko na papier a vydať knihu.

Literatúra
Zdravie
Som na hlavu. No a?
Získaná suma
171 %
2 570 €
z cieľovej sumy
1 500 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte


Niekedy sa zdá, že sme všetci tak trochu na hlavu. No čo to vlastne znamená, byť na hlavu? Aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom? Je hanba navštíviť psychoterapeuta? Mnohí ľudia si pod pojmom psychoterapia predstavia vyrozprávanie sa zo svojich starostí. Je to však naozaj tak? Sú lieky na psychiku škodlivé alebo dokážu pomôcť? Prečo je psychoterapia zahalená toľkými mýtmi?

Volám sa Klára Kusá a priznávam, som tak trochu na hlavu. V tejto knihe píšem o samovražedných úvahách, o vzťahových trampotách, o problémoch s workoholizmom či so sebapoškodzovaním. V skratke, píšem o mojom páde nadol a o snahe vyšplhať sa opäť na vrchol. Podarí sa mi to?
Rada pomáham druhým ľuďom. V roku 2018 som preto založila iniciatívu a neskôr občianske združenie Psychiatria nie je na hlavu. Jeho cieľom je búranie negatívnych mýtov o psychických poruchám. Srdcom som umelkyňa, študujem fotografiu na Vysokej škole výtvarných umení. Venujem sa aj písaniu poézie, maľbe, grafickému dizajnu, videu a hudbe.

Keďže moje umelecké jadro nepoľaví, veľmi mi záleží na finálnom grafickom a tlačiarenskom spracovaní knihy. Preto som sa rozhodla pre spoluprácu so šikovnou grafičkou Lindou Berkyovou. Kniha obsahuje mnou fotené čiernobiele analógové fotografie dokumentujúce život s psychickou poruchou. Fotografie budú tlačené na špeciálny papier, aby vynikla ich autenticita. Knižka bude zviazaná šitou väzbou, jej tlač zabezpečí slovenská tlačiareň Devin Printing house, s.r.o."Aj keď sa situácia postupne mení, strach zo psychiatrie a s ním spojená stigma stále pretrvávajú. Samotní psychiatri to zmeniť nedokážu. Chýbajú u nás knihy ľudí, ktorí svoju kožu, navyše 90 percent popálenú, ukazujú iným. Klára Kusá skĺbila vo svojej knihe vlastné zážitky, umenie aj odborné názory na to, s čím sa trápi a bojuje. A hraničná porucha osobnosti patrí k tým, ktoré prinášajú najviac utrpenia. Patrí jej preto vďaka a uznanie za - na Slovensku - neobvyklú odvahu a statočnosť. Verím, že z knihy sa poučia nielen iní pacienti a ich blízki, ale aj odborníci."

MUDr. Peter Breier, psychiaterKnihu podporil český grantový program Čistá duše občianskeho združenia Green Doors z. ú v Českej republike. Ich grant mi umožní zaplatiť časť nákladov na vydanie knihy.Mojím cieľom je vydať knižku, ktorú si nájdete na záver tohto náročného roka :) pod stromčekom. Jej vydanie je naplánované na mesiac december 2020. Ak sa nám podarí vyzbierať viac peniažkov, kniha bude dostupná v kníhkupectvách, kam sa nám ju podarí dopraviť koncom roka 2020, začiatkom roka 2021.

Peniažky využijem na tlač knižky, ich expedíciu a honoráre šikovným ľuďom, ktorí na knihe spolupracovali.


Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Výtlačok knižky

Minimálna výška príspevku
12

Ak ma podporíte sumou 12 eur, dostanete výtlačok knižky medzi prvými. Knižka vám bude doručená priamo na poštu, do miestečka, kde bývate :)

Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Minimálna výška príspevku
14

Ak ma podporíte sumou 14 eur, dostanete výtlačok knižky medzi prvými.

Zároveň vám knižka bude doručená do pohodlia vášho domova (kuriérom). Vy tak nemusíte nikam chodiť a riešiť vybavovačky-podpisovačky-čakačky :)

Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Minimálna výška príspevku
17

Ak sa rozhodnete podporiť ma sumou 17 eur, knižku nielenže dostanete priamo domov, navyše vám ju aj rada podpíšem spolu s venovaním podľa vlastného želania :)

Výtlačok knižky + moja kresba/maľba (veľkosť A4 :)

Minimálna výška príspevku
25

Ak sa ma rozhodnete podporiť tuto veľkorysou sumou, k výtlačku knižky, vám pribalím jednu z mojich kresbičiek/malieb veľkosti A4 podľa vášho výberu.

Teším sa vopred na výbery!


Videohovor s autorkou knihy

Minimálna výška príspevku
50

Pre záujemcov o túto problematiku ponúkam možnosť videohovoru, kde sa so mnou môžete porozprávať o stigme psychických porúch, slovenskom zdravotníctve (Ach jo, ja viem!), procese vydaní knihy takéhoto rázu a mnohom inom. (Skúsme sa dohodnúť na hodinke).

Osobné stretnutie s Klárou, autorkou knihy

Minimálna výška príspevku
150

Pre vážnych záujemcov o túto problematiku ponúkam možnosť osobného stretnutia, na ktorom sa môžeme pozhovárať o psychických ťažkostiach, stave „psychoodvetvia" všeobecne, stigme, mýtoch či živote s emočnou nestabilitou (Zároveň prosím dbajte na to, že nie som odborníčka a odborné rady dávať nemôžem, ďakujem vopred).

Novinky

Nové aktivity /update/

Update #6, 08.09.2021

Zdravím vás všetkých po dlhšom čase!

Som veľmi rada, že aj vďaka vám je moja knižka „Som na hlavu. No a?“ na svete. Ako som ešte počas kampane avizovala, výstava v Artfore spojená s diskusiou mala byť ďalším plánom. Nanešťastie, situácia sa značne zhoršila a priestor, kde som mala vystavovať, sa prerába. Rozhodla som sa teda s výstavou počkať do konca pandémie.

Mrzí ma, že vás nechávam takto čakať, no viaceré veci podarili a rada by som sa o ne podelila. Ak sa zaujímate o psychické ťažkosti, s naším občianskym združením Psychiatria nie je na hlavu organizujeme sériu podujatí Odvahou proti stigme na rozličné témy. Podujatia sa budú konať v termíne od septembra do decembra. Budete tak mať možnosť porozprávať sa aj so mnou a debatovať na rôzne témy o psychike s príslušným odborníkom. Viac nájdete tu.

Ak vás zaujalo moje umenie a ste fanúšikmi, v októbri ma čaká skupinová výstava v KALAB-e. Všetko sa včas dozviete, stačí sledovať sociálne siete tu.

Verím, že vám tieto aktivity budú dočasnou náhradou za výstavu v Artfore. Tú usporiadam tiež, no zdá sa mi zmysluplné za momentálnych podmienok počkať.

Ďakujem vám za pochopenie a teším sa aj na prípadné stretnutia s vami!

Klára Kusá

Kde si môžem kúpiť knihu?

Update #5, 03.01.2021

Zdravím vás,

prehupli sme sa do nového roka a ja vám chcem oznámiť, že moju knižku si môžete kúpiť vo všetkých kníhkupectvách (Artforum, Martinus, Panta Rhei a rôzne iné internetové shopy).

Budem vám vďačná za akúkoľvek spätnú väzbu ku knihe a verím, že si z nej niečo odnesiete.

Držím vám palce v tejto ťažkej dobe, hlavne veľa zdravia a trpezlivosti.

Klára Kusá

Ďakujem.

Update #4, 17.10.2020

Zdravím vás,

touto mojou poslednou správou by som vás chcela informovať o tom, že kampaň je úspešne ukončená. Za jej úspech by som sa vám chcela poďakovať niekoľkými náhľadmi do procesu výroby knižky.

Ale ešte prv dôležitá vec: Vzhľadom na výslednú sumu 2570 eur sa okrem knižky budete môcť tešiť aj na výstavu a diskusiu! Budete o oboch včas informovaní na sociálnych sieťach, nižšie uvádzam linky.

No a teraz prvý náhľad knižky:

prvé makety knižky

vyberám papier :)

Na Instagrame knižky sa môžete aktívne zapojiť do procesu vyberania papiera a iných rozhodnutí o finálnom vzhľade. Viac tu.

Na Facebooku nájdete rôzne tipy na filmy a iné zdroje o psychickom zdraví, ktoré som v knižke neuvádzala. Viac tu.

Verím, že sa z knižky budete tešiť rovnako ako ja pri dolaďovaní finálnych detailov jej vzhľadu. Mojím cieľom je, aby ste z nej mali pekný zážitok, informačný i vizuálny.

Prajem vám všetkým v tomto náročnejšom koronakrízovom období veľa zdravia a trpezlivosti :)

Klára

Splnená výzva rovná sa nová výzva!

Update #3, 29.09.2020

Zdravím vás,

a opätovne ďakujem za podporu tejto kampane, ktorá dopadla nad očakávania, a to sme 15 dní pred jej koncom. Aj preto som sa rozhodla pre malú výzvu. Ak sa nám to spoločne podarí potiahnuť to na 2500 eur, spolu s vydaním knihy spravím aj diskusiu a menšiu výstavu. Na bratislavských stenách si budete môcť prezrieť umelecké diela, ktoré som robila ja aj iní ľudia. Čo poviete? Skúsime to?

Medzi mojich favoritov na výstavu patria tieto:

1.Odtlačky s príbehmi ľudí s psychickými ťažkosťami, ktoré som zbierala nejaký čas (viac o projekte tu.)


2.Maľby a kresby, ktoré som vytvorila počas obdobia koronakrízy.3.Fotografie z čias korony.


Myslím, že takýto umelecký prejav by moje destigmatizačné úsilie len podporil. Čo poviete?

Teším sa na novú výzvu, spolu to zvládneme!

Klára Kusá

Článok o knihe na hlavu, emočnej nestabilite a živote v koronakríze

Update #2, 22.09.2020

Zdravím Vás,

chcem sa vám poďakovať za štedrosť len za 7 dní som od vás získala obrovskú podporu, vďaka ktorej si knihy môžem rozdistribuovať aj do kníhkupectiev. Inak povedané, podarilo sa mi vyzbierať potrebnú sumu! Ďakujem vám!

Ešte vám zamávam fotkou s mojou maľbou v pozadí ako prejav vďaky :)

Ale späť k veci: vážim si to.

Zároveň vás chcem upozorniť, že vyšiel článok, ktorý by vás mohol zaujať, hovorí viac o mne, mojej pripravovanej knihe, emočnej nestabilite ako takej a o tom ako som prežívala a prežívam koronakrízu.

Ďakujem

Klára Kusá

AKO PREBIEHA VÝROBA KNIHY V MOJOM SVETE?

Update #1, 20.09.2020

Zdravím vás a ďakujem za toľkú podporu len po niekoľkých dňoch od začiatku kampane! Vážim si to, veľmi. Ak by nikoho z vás zaujímalo ako prebiehal môj proces výroby tejto knihy a s čím som sa každodenne stretávala, môžete sa pozrieť na Instagram tejto knižky. Zverejňujem tu častokrát aj nepríjemné momenty a nálady, úplne banálne situácie v byte ako upchaté odtoky :) , fotím svoje pracovné prostredie a rôzne iné situácie.

Nech sa páči, viac nájdete tu. :)

Fotografie budú pribúdať každým dňom. Pekné prezeranie.

Klára

Podporovatelia
kaliakra Melde 12 €

🎁 Výtlačok knižky

✏ Drzim palce

Anonymný podporovateľ 30 €
Veronika Zatková 14 €

🎁 Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

JUDr Jana Capekova 17 €

🎁 Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Alena Kováčová 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Michaela Konečná 25 €

🎁 Výtlačok knižky + moja kresba/maľba (veľkosť A4 :)

Ivana Čellárová 17 €

🎁 Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Anonymný podporovateľ 10 €
Šárka Danielisova 25 €

🎁 Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Anonymný podporovateľ 20 €
Anonymný podporovateľ 19 €

🎁 Výtlačok knižky

Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Výtlačok knižky + moja kresba/maľba (veľkosť A4 :)

Peter Laubert 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Monika Antolíková 12 €

🎁 Výtlačok knižky

✏ Pevné verím, že sa ti podarí všetko, čo si si s týmto projektom zaumienila. Skvelá práca! Myslím tým projekt komplexne. Ľudia o tebe vedia a rozprávajú sa o tom všetkom . Ato je cieľ!

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Matej Tomasovic 17 €

🎁 Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Anonymný podporovateľ 5 €

✏ Otvorenie tejto témy je dôležité a prospešné pre spoločnosť. Držím palce.

Veronika Malovcová 14 €

🎁 Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Peter Kopča 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Dominik Mačejovský 20 €

🎁 Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Iva Šerá 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Peter Molnár 14 €

🎁 Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Robert Slovak 40 €

🎁 Výtlačok knižky + moja kresba/maľba (veľkosť A4 :)

Tomáš Horváth 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Maria Friedmannova 17 €

🎁 Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Jarka Jankova 20 €

🎁 Výtlačok knižky

Ivana Maderova 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Lucia Vybohova 12 €

🎁 Výtlačok knižky

Lucia Paskova 120 €

🎁 Výtlačok knižky

Autori
Klára  Kusá

Klára Kusá

Vyúčtovanie

Knižku „Som na hlavu. No a?“ som úspešne vydala, fanúšikovia si ju môžu kúpiť v kníhkupectvách: Artforum, Martinus, PANTA RHEI - Sieť kníhkupectiev. Okrem toho knižku nájdu v mnohých internetových kníhkupectvách. Publikácia „Som na hlavu. No a?“ mala ohlas, mnohí ľudia mi na základe nej písali, pomohlo to aj propagácii nášho občianskeho zduženia Psychiatria nie je na hlavu (ďalej len „PNH“). Mnohým ľuďom s rovnakou psychickou poruchou dodala nádej. Viacerí odborníci a odborníčky na základe nej pochopili, že aj my, pacienti, dokážeme mať veľké talenty a vysoký intelekt, no platíme za ne istú cenu. Momentálne je kniha stále dostupná v kníhkupectvách, s PNH stále podnikáme rôzne aktivity, najnovšie podujatia s názvom „Odvahou proti stigme“.

štítkovanie IKAR
156
poštovné
303
tlač
1 748
grafika
200
balné
49
výstava
250
Náklady spolu
2 706
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Výtlačok knižky

Minimálna výška príspevku
12

Ak ma podporíte sumou 12 eur, dostanete výtlačok knižky medzi prvými. Knižka vám bude doručená priamo na poštu, do miestečka, kde bývate :)

Výtlačok knižky priamo k vám domov (kuriérom :)

Minimálna výška príspevku
14

Ak ma podporíte sumou 14 eur, dostanete výtlačok knižky medzi prvými.

Zároveň vám knižka bude doručená do pohodlia vášho domova (kuriérom). Vy tak nemusíte nikam chodiť a riešiť vybavovačky-podpisovačky-čakačky :)

Výtlačok knižky s venovaním a podpisom k vám domov

Minimálna výška príspevku
17

Ak sa rozhodnete podporiť ma sumou 17 eur, knižku nielenže dostanete priamo domov, navyše vám ju aj rada podpíšem spolu s venovaním podľa vlastného želania :)

Výtlačok knižky + moja kresba/maľba (veľkosť A4 :)

Minimálna výška príspevku
25

Ak sa ma rozhodnete podporiť tuto veľkorysou sumou, k výtlačku knižky, vám pribalím jednu z mojich kresbičiek/malieb veľkosti A4 podľa vášho výberu.

Teším sa vopred na výbery!


Videohovor s autorkou knihy

Minimálna výška príspevku
50

Pre záujemcov o túto problematiku ponúkam možnosť videohovoru, kde sa so mnou môžete porozprávať o stigme psychických porúch, slovenskom zdravotníctve (Ach jo, ja viem!), procese vydaní knihy takéhoto rázu a mnohom inom. (Skúsme sa dohodnúť na hodinke).

Osobné stretnutie s Klárou, autorkou knihy

Minimálna výška príspevku
150

Pre vážnych záujemcov o túto problematiku ponúkam možnosť osobného stretnutia, na ktorom sa môžeme pozhovárať o psychických ťažkostiach, stave „psychoodvetvia" všeobecne, stigme, mýtoch či živote s emočnou nestabilitou (Zároveň prosím dbajte na to, že nie som odborníčka a odborné rady dávať nemôžem, ďakujem vopred).