Moc korupcie

Spoznajte zákulisie boja za lepšie Slovensko. Podporte tlač a distribúciu knihy #MocKorupcie!

Literatúra
Občiansky aktivizmus
Moc korupcie
Získaná suma
250 %
9 995 €
z cieľovej sumy
4 000 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

O čom je kniha?

V tomto unikátnom príbehu nazriete do kuchyne Transparency. Už vyše 20 rokov sa snažíme poukazovať na korupciu a zneužívanie moci. Prinášame odhalenia aj odborné riešenia pre lepšie Slovensko.

Zistíte, ako vychádzame s politikmi a aký vplyv na našu prácu má George Soros. Dočítate sa o kauze Predsedníctva so Zuzanou Hlávkovou, alebo čo pomohlo odkryť schránkové firmy za Váhostavom.

Prezradíme, ako skutočne prebiehalo stretnutie s Ficom, ako sme pozerali futbal s Dzurindom a jedli párky s Kaliňákom. Priznáme si aj zlyhania a konflikty, ale aj komplikované vzťahy s inými neziskovkami či médiami.

Čo je cieľom?

Touto knihou chceme nielen priniesť zaujímavý príbeh, ale aj inšpirovať nových protikorupčných aktivistov, presvedčiť a motivovať rezignovaných a informovať dezinformovaných.

Popis kapitol:

 1. Prológ: ODKLÍNANIE KRAJINY
  Kedysi bola transparentnosť cudzím slovom, o boji s korupciou sa hovorilo opatrne. Dnes tieto témy hýbu krajinou. Ako sa na tento príbeh pozerajú ľudia zvnútra Transparency?
 2. Prvá kapitola: EMÍLIA
  Globálna značka Transparency sa u nás presadila vďaka zápalu mladej absolventky ekonómie, ktorá našla odvahu hovoriť o korupcii a načúval jej aj Mikuláš Dzurinda.
 3. Druhá kapitola: GABRIEL
  Krajinu môžu posúvať aj aktivisti, ak sú schopní presadiť zaujímavé myšlienky vo verejnej diskusii. Druhý riaditeľ to dokázal aj vďaka svojmu neortodoxnému prístupu.
 4. Tretia kapitola: POLITICI V TRANSPARENCY, TRANSPARENCY V POLITIKE
  Kontrola politikov patrí do DNA protikorupčnej organizácie. Ako nám kritiku oplácali a dokázali sme si ich vždy udržať od tela?
 5. Štvrtá kapitola: MÝTY A FAKTY, ALEBO NA ČO SA NÁS ĽUDIA PÝTAJÚ
  Zahraniční agenti, Sorosovi zapredanci, liberálna mafia – aj takto nás niektorí vnímajú. Kto nás financuje, čo za to chce a aké sú naše vzťahy s inými mimovládkami a médiami?
 6. Piata kapitola: AJ PÁR ĽUDÍ DOKÁŽE MENIŤ SLOVENSKO
  Ako vznikla kauza predsedníctva so Zuzanou Hlávkovou, ktorá podkopala imidž MZV za Miroslava Lajčáka? Čo nás viedlo k mapovaniu schránkového vlastníctva Váhostavu?
 7. Šiesta kapitola: CESTA PRED NAMI
  Kedy porazíme korupciu? Kde sú hranice transparentnosti? A pomôže nám viac priamej demokracie?
 8. Epilóg: ČO MÔŽEM SPRAVIŤ PRE SPRAVODLIVEJŠIE SLOVENSKO?
  Bojovať s korupciou vie každý z nás vo svojom bežnom živote: 8 tipov, ako na to.

Čím je kniha zaujímavá?

Okrem obsahu zaujme jedinečné spracovanie - s otvormi, ktoré sú nápadom grafika Martina Bajaníka. Majú symbolizovať priehľadnosť (transparentnosť), ale ponúkajú aj iné interpretácie. Okrem dier, ktoré vyleptáva korupcia, evokuje napríklad otvory po guľkách, ktoré zanechali strely vrahov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Nádejame sa, že aj tento nápad pomôže čitateľom pristupovať k tomuto príbehu so skutočne otvorenou mysľou.

Kto sú autori?

 • Gabriel Šípoš - Od r. 2001 pracoval v inštitúte INEKO, hlavne na zlepšovaní profesionality a etiky médií (blog Slovak Press Watch). Od r. 2009 je riaditeľom Transparency.
 • Ľuboš Kostelanský - Po 15-ročnej praxi v Trenčianskych novinách, denníkoch Pravda a HN a v TASR sa od r. 2018 v Transparency venuje samospráve, justícii ako aj investigatívnej činnosti.
 • Michal Piško - Po 11 rokoch v Denníku SME pôsobí r. od 2015 v Transparency, kde sa venuje samospráve a štátnym firmám, rebríčkom transparentnosti, ako aj výskumu o korupcii.
 • Martin Bajaník (grafika knihy) - pracoval v prestížnych reklamných agentúrach a neskôr založil vlastnú agentúru Pekne & Dobre. Za svoju prácu získal množstvo ocenení.

Na čo použijeme získané zdroje?

 • 3311 €: Tlač 700 ks jedinečnej knihy od Gabriela Šípoša, Ľuboša Kostelanského, Michala Piška a grafika Martina Bajaníka, ktorý vytvoril obálku a grafický koncept.
 • 689 €: Distribúcia knihy do 205 knižníc pre odbornú i širokú verejnosť:
  • 1 národná knižnica a 1 parlamentná knižnica,
  • 5 vedeckých knižníc,
  • 52 akademických knižníc,
  • 146 verejných krajských, regionálnych a mestských knižníc,
  • Distribúcia vybraným bojovníkom proti korupcii, novinárom i politikom.

Ak získame viac ako 4000 €:

 • 400 €: Distribúcia knihy ďalším stovkám bojovníkov proti korupcii, novinárom i politikom.
 • 800 €: Krst knihy, čítačka so známou osobnosťou a online prenos (zásah stoviek čitateľov z nových cieľových skupín).
 • 1000 €: Načítanie audioknihy a jej voľná distribúcia pre záujemcov.
 • Čím viac vyzbierame, tým budeme schopní vytlačiť a distribuovať viac kusov.


ĎAKUJEME ZA VAŠU PODPORU!

Všetky poďakovania za podporu zasielame podporovateľom
do konca novembra 2020
(poštou alebo osobne).

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Chcem knihu

Chcem knihu

Minimálna výška príspevku
20

Zaujíma ma táto kniha a chcem ju mať vo svojej knižnici.

Doručenie: Do konca novembra
Chcem knihu aj rytiersku nálepku

Chcem knihu aj rytiersku nálepku

Minimálna výška príspevku
40

Výtlačok knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency. Ku knihe si nalepím aj túto exkluzívnu nálepku pre hrdinov boja proti korupcii.

Doručenie: Do konca novembra
Chcem knihu s rytierskou nálepkou a suvenírmi Slovensko bez korupcie

Chcem knihu s rytierskou nálepkou a suvenírmi Slovensko bez korupcie

Minimálna výška príspevku
80

Výtlačok knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie. Okrem knihy a nálepky sa chcem potešiť aj z praktickej kľúčenky a záložky.

Doručenie: Do konca novembra
Chcem knihu aj ako dar pre blízkeho a exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency

Chcem knihu aj ako dar pre blízkeho a exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency

Minimálna výška príspevku
150

2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency. Okrem knihy a nálepky sa chcem potešiť aj z kľúčenky a záložky Slovensko bez korupcie a suvenírov Rytier/Bojovníčka Transparency.

Doručenie: Po skončení kampane
Chcem knihy, exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency a aj pohľad do zákulisia

Chcem knihy, exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency a aj pohľad do zákulisia

Minimálna výška príspevku
500

2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency + návšteva zákulisia Transparency (pobyt na pracovisku) + pozvánka na krst knihy s verejným čítaním známou osobnosťou (ak získame dosť zdrojov a bude možné fyzické stretnutie). Okrem výtlačkov knihy sa chcem potešiť z praktických suvenírov a exkluzívnych darčekov, ale aj možnosti osobne spoznať zákulisie Transparency.

Doručenie: Do konca novembra

Chcem všetko a k tomu ešte aj večeru s autormi

Minimálna výška príspevku
1 000

2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency + večera s riaditeľom a/lebo autormi knihy + pozvánka na krst knihy s verejným čítaním známou osobnosťou (ak získame dosť zdrojov a bude možné fyzické stretnutie). Okrem výtlačkov knihy sa chcem potešiť z praktických suvenírov a exkluzívnych darčekov, ale aj možnosti ísť na večeru s autormi knihy.

Doručenie: Po skončení kampane
Novinky

Kniha Moc korupcie už aj vo vašej knižnici

Update #4, 23.02.2021

Milí naši podporovatelia a podporovateľky,

od ukončenia našej kampane, v ktorej ste nás finančne podporili, uplynulo vyše štvrťroka. Sľúbili sme Vám, že ak sa vyzbiera aspoň 4-tisíc eur, rozošleme výtlačky do 205 knižníc, aby k nej mala prístup odborná i široká verejnosť.

Na splnení tohto sľubu sme pracovali od januára, tlačiareň nám knihy dodávala po desiatkach, balili sme ich, štítkovali obálky a odnášali zásielky na poštu. Aktuálne knihu už niekoľko knižníc, ktoré ju už obdržali a zaradili do katalógu, ponúka možnosť vypožičať si ju. 

Veríme, že kniha sa na knižničných pultoch dlho nezohreje a nájde si svojich čitateľov i čitateľky v mestských, krajských, vedeckých i akademických knižniciach.

Zároveň sa tešíme z prvých ohlasov na ňu na hodnotiacej platforme Good Reads: https://www.goodreads.com/book/show/57046513-moc-korupcie-z-kulisie-n-ho-boja-za-lep-ie-slovensko

V týchto dňoch finalizujeme audio a elektronickú podobu knihy. O presných detailoch, kde a ako ju získať, Vás budeme čoskoro informovať.Ďakujeme Vám za priazeň a trpezlivosť. V prípade otázok neváhajte napísať na podporte(at)transparency.sk.

Ďakujeme ešte raz za Vašu podporu!

Pozvánka na autorské čítanie z knihy Moc korupcie už dnes od 16:30 online

Update #3, 29.11.2020

Rád by som Vás osobne pozval na premiérové online čítanie úryvkov z knihy Moc korupcie: Zákulisie nášho boja za lepšie Slovensko, ktoré sa uskutoční už dnes od 16:30 na facebooku.

Kniha odhaľuje spôsob práce jednej z najvplyvnejších protikorupčných mimovládok. Chceme ňou inšpirovať aktivistov, ktorí bojujú s korupciou vo svojom okolí, presvedčiť a motivovať rezignovaných a informovať dezinformovaných. Túto knihu napísali traja pracovníci Transparency - Michal Piško, Ľuboš Kostelanský a Gabriel Šípoš - a po vizuálnej stránke spracoval renomovaný grafik Martin Bajaník.

Čítačka s následnou diskusiou sa vďaka podpore od Vás darcov bude vysielať naživo z .klubu pod lampou a moderovať ju bude herec Ludwig Bagin.

Pridajte sa a zapojte sa do diskusie priamo počas čítačky na Facebooku Transparency alebo .týždňa aj Vy. Tešíme sa na vás!

Sledujte naživo v nedeľu 29.11. od 16:30
https://www.facebook.com/events/361940121537401/.

https://youtu.be/kN1rDNrVcS8

Gabriel Šípoš
riaditeľ Transparency

Magická hranica

Update #2, 15.10.2020

ĎAKUJEME všetkým doterajším darcom, ktorí podporili tlač a distribúciu novej knihy Transparency #MocKorupcie: Zákulisie nášho boja za lepšie Slovensko.


Vaše príspevky už prekročili magickú hranicu 4000 €. Vďaka vám môžeme vytlačiť 700 kníh a dopraviť ich do vyše 200 knižníc po celom Slovensku. Tu však nekončíme.

Pomôžte nám získať prostriedky na distribúciu knihy ďalším stovkám bojovníkov proti korupcii, aktivistom, novinárom i politikom.

Chceme ňou inšpirovať nových protikorupčných aktivistov, presvedčiť a motivovať rezignovaných a informovať dezinformovaných.

Čím viac spolu vyzbierame, tým viac toho s knihou dokážeme!

Ste skvelí. Úprimná vďaka.

Tisícka za 24 hodín!

Update #1, 05.10.2020

Za 24 hodín sa Vám spoločne podarilo vyzbierať už 1000 €! Tešíme sa, že vďaka Vašej podpore budeme môcť vytlačiť a rozdistribuovať jedinečnú knihu #MocKorupcie: Zákulisie nášho boja za lepšie Slovensko. Ste skvelí, len tak ďalej

❤️ ĎAKUJEME!

Podporovatelia
Borislav Paulis 20 €

🎁 Chcem knihu

Ružena Rausova 20 €
Milan Koleják 100 €

🎁 Chcem knihu

Pavol Michalka 10 €
pavel Šulovský 20 €

🎁 Chcem knihu

✏ Držím palce, nie je všetko také jednoduché.

Anonymný podporovateľ 20 €
Martin Bukna 20 €

🎁 Chcem knihu

Jakub Ač 20 €
Marta Lomnická 20 €

🎁 Chcem knihu

Jaroslav Suja 20 €

🎁 Chcem knihu

Milan Safko 25 €

🎁 Chcem knihu

Anonymný podporovateľ 20 €

✏ RESPECT !

Estera Lichvarčíková 25 €

🎁 Chcem knihu

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Chcem knihu

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Chcem knihu

✏ Dakujeme

Michal Tupy 25 €

🎁 Chcem knihu

✏ Nenechajte sa nicim a nikym odradit, bojujeme nielen pre nas ale aj pre nase deti a ich deti.

Michal Dolňan 20 €

🎁 Chcem knihu

✏ Držím Vám palce do ďalšej práce, nakoľko našu krajinu ešte čakajú ťažké časy.

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Chcem knihu

Martin Bajužík 20 €
Marek Macko 20 €

🎁 Chcem knihu

Peter Rudy 40 €

🎁 Chcem knihu

✏ Ďakujem

Martina Némethová 20 €

🎁 Chcem knihu

LET.IS SYSTEM, s.r.o. 20 €
Terezia Palickova 40 €

🎁 Chcem knihu

✏ Dobra praca!

Petra Supekova 20 €

🎁 Chcem knihu

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Chcem knihu

Anonymný podporovateľ 20 €

✏ Zdravím Vás pán Šípoš, náš Šrobárčan, na ktorého som hrdá. Želám veľa zdravia a energie. Urobili ste kus dobrej práce. Ak by Vám to čas dovolil, potešili by ste ma podpisom v knihe. Ďakujem.

Vanda Hlavackova 20 €

🎁 Chcem knihu

Miroslav Kozák 20 €

🎁 Chcem knihu

Anonymný podporovateľ 11 €
Autori
Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Zuzana Grochalová

Zuzana Grochalová

Koordinátorka kampane

Komentáre
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

Chcem knihu

Chcem knihu

Minimálna výška príspevku
20

Zaujíma ma táto kniha a chcem ju mať vo svojej knižnici.

Doručenie: Do konca novembra
Chcem knihu aj rytiersku nálepku

Chcem knihu aj rytiersku nálepku

Minimálna výška príspevku
40

Výtlačok knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency. Ku knihe si nalepím aj túto exkluzívnu nálepku pre hrdinov boja proti korupcii.

Doručenie: Do konca novembra
Chcem knihu s rytierskou nálepkou a suvenírmi Slovensko bez korupcie

Chcem knihu s rytierskou nálepkou a suvenírmi Slovensko bez korupcie

Minimálna výška príspevku
80

Výtlačok knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie. Okrem knihy a nálepky sa chcem potešiť aj z praktickej kľúčenky a záložky.

Doručenie: Do konca novembra
Chcem knihu aj ako dar pre blízkeho a exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency

Chcem knihu aj ako dar pre blízkeho a exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency

Minimálna výška príspevku
150

2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency. Okrem knihy a nálepky sa chcem potešiť aj z kľúčenky a záložky Slovensko bez korupcie a suvenírov Rytier/Bojovníčka Transparency.

Doručenie: Po skončení kampane
Chcem knihy, exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency a aj pohľad do zákulisia

Chcem knihy, exkluzívne suveníry Slovensko bez korupcie a Rytieri Transparency a aj pohľad do zákulisia

Minimálna výška príspevku
500

2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency + návšteva zákulisia Transparency (pobyt na pracovisku) + pozvánka na krst knihy s verejným čítaním známou osobnosťou (ak získame dosť zdrojov a bude možné fyzické stretnutie). Okrem výtlačkov knihy sa chcem potešiť z praktických suvenírov a exkluzívnych darčekov, ale aj možnosti osobne spoznať zákulisie Transparency.

Doručenie: Do konca novembra

Chcem všetko a k tomu ešte aj večeru s autormi

Minimálna výška príspevku
1 000

2 výtlačky knihy s venovaním + nálepka Rytieri/Bojovníčky Transparency + kľúčenka a záložka Slovensko bez korupcie + 1 tričko a hrnček Rytier/Bojovníčka Transparency + večera s riaditeľom a/lebo autormi knihy + pozvánka na krst knihy s verejným čítaním známou osobnosťou (ak získame dosť zdrojov a bude možné fyzické stretnutie). Okrem výtlačkov knihy sa chcem potešiť z praktických suvenírov a exkluzívnych darčekov, ale aj možnosti ísť na večeru s autormi knihy.

Doručenie: Po skončení kampane