Najznámejšie experimenty vo fyzike

To nemyslíte vážne! A na takéto hlúposti sa dávajú peniaze? Toto robia vedci? To mi vysvetlite, prečo radšej nerobia niečo užitočné. Hm? Kto a kedy bude potrebovať takéto niečo?

Literatúra
Vzdelávanie a veda
Najznámejšie experimenty vo fyzike
Získaná suma
289 %
17 313 €
z cieľovej sumy
6 000 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

Takže... Viete čo (okrem iného) skúmal Albert Einstein?
Skúmal, prečo sa Merkúr točí okolo Slnka tak, ako sa točí.
A viete, čo skúmal Erwin Schrödinger?
Akým spôsobom sa častice pohybujú v priestore. No a poznáte Michaela Faradaya? Že nepoznáte?
To bol vedec, ktorý bol zvedavý na to, čo sa deje v prázdnom priestore medzi magnetom a drôtom.

.A TOTO UŽ JE NA ČO DOBRÉ? ČO Z TOHO BUDEME MAŤ?

Hrdinami knižky, ktorú by sme radi vydali aj s vašou pomocou, sú štyria spolužiaci.
Doobeda majú školu, poobede trochu tiež. Potom idú domov a niektorí z nich si píšu domáce úlohy. Iní zase píšu spolužiakom, že čo na domácu úlohu vlastne majú robiť, lebo nedávali pozor. No a ak nejdú niekam von, sú až do večera online.
Ale dnes idú všetci štyria domov obkľukou cez mesto. Jeden z nich musí v meste počkať na mamu – musia ísť k zubárovi pre nejakú kartu (alebo čosi také) a potom kúpiť mladšej sestre do školy papuče (alebo čosi také).
Cukráreň je plná ľudí, šálky s čajom štrngocú, vzadu v rohu niekto telefonuje. V rádiu hrajú niečo fakt dosť dobré, ale prerušia to správy, že na Marse pristalo nejaké vozítko a...

– Čože?
– Že na Marse pristalo nejaké vozítko.
– A čo tam bude robiť?
– Nejaké kamienky tam bude zbierať, či čo.
– A to už je na čo dobré? Čo z toho budeme mať?

Čo teda robia vlastne vedci v práci? A ako sa to týka štyroch spolužiakov na zmrzke? Ako sa to týka ich kamošov? A týka sa ich to vôbec?

Je celkom možné, že väčšina z nás sa už vo svojom okolí stretla s otázkou "No a na čo už je toto dobré?". Možno sme si tú otázku neraz položili aj my sami, keď sme sa v novinách alebo na internete dočítali o nejakom vedeckom objave. A čudovali sme sa, keď bol tento objav opísaný ako niečo „mimoriadne" alebo „prevratné".
Ba čo viac: všetci vedci sa zhodli, že ten objav je niečo „dlho očakávané". No a my sami sme si ani nevedeli predstaviť, že „na čo je taký objav dôležitý". Vlastne sme tomu celému ani trochu nerozumeli.

Prečo je teda dôležité, že Merkúr sa točí okolo Slnka „nejako divne" a „inak, než sme si mysleli"? Načo je dobré vedieť, ako sa šíria častice v priestore? Veď väčšina ľudí ani nevie, čo sú častice, a už vôbec nie to, že sa šíria v priestore. A tamten... ako bolo to meno?... Faraday?... to bol ten s tými magnetkami? Skrátka - prečo sa veda zapodieva takýmito vecami a nie iba niečim praktickým? Prečo niektorí vedci skúmajú veci akoby „odtrhnuté" od každodenného života?

.MY A NAŠA KNIHA

Knihu sme vymysleli a napísali my dvaja: Samuel Kováčik, fyzik, zakladateľ projektu Vedátor. Študoval teoretickú fyziku na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2017 založil platformu pre vedcov na popularizáciu vedy Vedátor, ktorá prináša blogy, popularizačné vedecké prednášky aj podcasty; a Ján Kurinec - výtvarník a ilustrátor, ktorý zbožňuje vedu rovnako ako výtvarné umenie a je spoluautorom knihy KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM, ktorú sa podarilo vďaka kampani na StartLab vydať.

Obaja Vám, opäť, sľubujeme, že nikto z vás túto knižku nebude musieť vrátiť na policu len preto, že jej nerozumie. A každé cudzie slovo, na ktoré tu natrafíte, vysvetlíme správne a hlavne jednoducho.

.KDE, ČO A KEDY?

Kniha má 72 strán.
Cieľovou skupinou našej knižky sú decká stredného školského veku (11/12 - 14/15 rokov) - čiže žiaci, ktorých fyzika onedlho čaká alebo sa ju už učia v škole. Naša kniha je síce určená deťom, ale je aj pre Vás - pre ich rodičov, pre ich učiteľov.
Knižku dokončujeme v priebehu októbra 2020. Prostriedky získané v kampani použijeme na tlač knihy, ktorú plánujeme na koniec roka.
Knižky budeme rozposielať v januári 2021. S Novým rokom príde aj nová kniha :)

Ukážky z knihy si môžete prečítať tu.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

Minimálna výška príspevku
16

Za podporu kampane sumou od 16 eur sa vám odvďačíme zaslaním knižky Najznámejšie experimenty vo fyzike. Poštovné je na nás.

Doručenie: Január 2021
2× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

2× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

Minimálna výška príspevku
30

Za podporu kampane sumou od 30 eur sa vám odvďačíme zaslaním 2 kníh Najznámejšie experimenty vo fyzike = jednu si necháte, jednu posuniete ďalej :) Poštovné je na nás.

Doručenie: Január 2021
2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

Minimálna výška príspevku
40

Za podporu kampane sumou od 40 eur sa vám odvďačíme zaslaním 2 kníh Najznámejšie experimenty vo fyzike a 1× kniha Klikal som a čítal som.kniha pre decká 10+ o úvode do kritického/vedeckého myslenia. (Kniha bola podporená cez Startlab v lete 2020)

Doručenie: Január 2021
Fyzikálne kombo poštou

Fyzikálne kombo poštou

Minimálna výška príspevku
100

Za podporu kampane sumou od 100 eur sa vám odvďačíme celým fyzikálnym kombom! 2× kniha Najznámejšie experimenty vo fyzike 1× kniha Klikal som a čítal som (kniha o kritickom rozmýšľaní pre decká 10+) . + Dve grafiky na zarámovanie od ilustrátora knihy +1× tričko z webu Vedator.sk - hviezdy svietia aj cez deň, no vidíte ich len v noci. Toto tričko je biele a má bielu potlač, ktorá však fosforeskuje a v noci na ňom vidno špirálovú galaxiu.

Doručenie: Január 2021
1× kniha + 9× kniha Darček pre školy poštou

1× kniha + 9× kniha Darček pre školy poštou

Minimálna výška príspevku
150

Za váš príspevok od 150 eur sa vám poďakujeme zaslaním 10× kníh Najznámejšie experimenty vo fyzike- darček pre školy, učiteľov, žiakov/výhercov olympiád a pod., aby sa kniha o fyzike šírila tak, ako sa šíria častice v priestore. A z toho jedna knižka, samozrejme, pre vás :)

Doručenie: Január 2021
Novinky

Bienále ilustrácií v Bratislave 2021 + + + ilustrácie z knihy o fyzike :)

Update #7, 17.10.2021

Ahojte všetci - - - pridávame ešte jednu novinku ku knižke o fyzike /// Ilustrácie z knihy NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE už sú vystavené na Medzinárodnej súťažnej prehliadke originálov ilustrácií kníh pre deti: Bienále ilustrácií Bratislava. Výstava sa koná 15.10.2021 – 9.1.2022 v priestoroch Bratislavského hradu. Výstavu odporúčame nielen kvôli našim "fyzikálnym ilustráciám" :) ale najmä preto, že na tohtoročné bienále sa prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí zaslali vyše 2 700 ilustrácií a takmer 500 kníh - - - a knižka o fyzike je medzi nimi :)

Ak teda budete blúdiť na jeseň alebo počas zimy bratislavskými uličkami, nenechajte si ujsť výstavu ilustrácií z celého sveta na Bratislavskom hrade...majte sa!!!Experimenty vo fyzike - Continuo

Update #6, 09.08.2021

Ahoj všetci.
Posielame dve novinky o tom, ako sa má kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE:

1.
Okrem vás všetkých, ktorí ste knihu láskavo podporili, prišiel dar aj od Nadácie ZSE.
Z príspevku Nadácie ZSE (3000€) bolo:
Nadácii ZSE bolo venovaných 550 ks, ktoré rozdá/rozdala podľa svojich plánov (do škôl, školských klubov a pod.)
Ďalej do daru (pre žiakov aj inštitúcie) z financií, ktoré boli od Nadácii ZSE bolo:
50 ks
bolo venovaných škole ZŠ Kniežaťa Pribinu v Nitre (osobne zástupcovi riaditeľky Pavlovi Madovi)
10 ks
bolo venovaných OZ Divé Maky (osobne koordinátorke štipendijného programu Sidónii Ševčíkovej)
10 ks
bolo venovaných ZŠ v Bojnej (po otvorení škôl budú odovzdané starostovi Bojnej Jozefovi Stankovskému)
5 ks
bolo odovzdaných Slovenskej akadémii vied/Ústavu experimentálnej psychológie
5 ks
bolo venovaných časopisu Quark, ktorý popularizuje prírodné vedy.
2 ks
boli odovzdané Krajskej knižnici Karola Kmeťku v Nitre (osobne Ľudmile Hlavatej, zástupkyni oddelenia knižničných a informačných služieb).

2.
Ilustrácie z knihy boli vybraté na nominačnej výstave a budú "reprezentovať" (spolu s ďalšími 14timi ilustrátormi a ilustrátorkami) Slovenskú republiku na medzinárodnom Bienále ilustrácií v Bratislave 2021.
Posielame link:
https://www.bibiana.sk/sk/podujatia/vykonny-vybor-vybral-slovenskych-reprezentantov-na-bib-2021

Majte sa a všetko dobré

Ahoj všetci :) posielame fotku aj s informáciou, že (aj napriek zdržaniu) si knižka vykračuje do sveta...

Update #5, 02.02.2021

Tlač > pošta > balíčky

Update #4, 25.01.2021

Ahoj všetci! Hlásime sa s novinkami - v pondelok, 1. februára, začneme posielať prvé knihy. Žiaľ, táto nešťastná situácia neobišla ani nás a kvôli vírusu sa spomalila tlač v Nitre :( Chceme sa ospravedlniť za zdržanie a zároveň poďakovať vopred za pochopenie. Prvých 500ks odíde začiatkom budúceho týždňa...velikánska vďaka za trpezlivosť!!!

Január 2021

Update #3, 12.01.2021

Ahojte všetci: v prvom rade vám prajeme všetko dobré do nadchádzajúceho roka a aby sa všetko okolo nás už len zlepšovalo. Napriek celej situácii, ktorá je momentálne na Slovensku, sa ale nemení nič na tom, že knižku o fyzike budeme rozposielať tento mesiac. Koncom januára '21 teda začnú vyrážať prvé balíčky a prostredníctvom tejto Startlabovej pošty vám budem/e písať každú novinku. Ešte raz všetko dobré! s/j

: Ďakujeme...

Update #2, 04.12.2020

Ahoj všetci - obaja autori, Samo Kováčik aj Janko Kurinec, by sme sa vám chceli poďakovať za podporu knihy o fyzike. Skúšobné výtlačky sú skontrolované, celá knižka je úspešne v tlači, valce sa točia, naberajú farbu, stránky sa zošívajú...počas vianočných sviatkov a začiatkom roka budeme chystať balíčky a koncom januára 2021 bude všetko pripravené na odoslanie. Prostredníctvom Startlabu vám napíšeme o každej novinke. Príjemné sviatky všetkým, najmä pokoj a zdravie a nech si pod stromčekom nájdete ani nie tak to, čo si želáte, ale to, čo vás ozaj spraví šťastnými - pretože často sú to dve rozdielne veci. Ďakujeme ešte raz. s/j

:nová kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE

Update #1, 12.10.2020

Ahoj všetci!

v upršaný jesenný deň posielame novinky o pripravovanej knihe - tentoraz o fyzike :)

Autormi sme my dvaja: Samuel Kováčik (teoretický fyzik a zakladateľ projektu vedator.sk) a ja, Ján Kurinec (ilustrátor a knižný grafik a spoluautor knihy Klikal som a čítal som)

Poďte si prečítať viac na startlab.sk. :)

A vopred velikánska vďaka, že podporujete popularizáciu vedy a vzdelania!!!

Podporovatelia
👤 Emilia Otcenasova

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Dada Ihringova

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 maria hildebrandova

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Fyzikálne kombo poštou

100 €

👤 Martin Matovič

🎁 2× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

30 €

👤 Barbora Formelová

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Lucia Kralovičová

🎁 2× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

💬 Teším sa a ďakujem. :)

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Mário Štefaňák

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Kristina Kolenova

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

18 €

👤 Vladimír RNDr. Vráb

🎁 Fyzikálne kombo poštou

💬 Držím palce 👌

100 €

👤 Braňo Tichý

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

45 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Martin Pikulík

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

💬 Len tak dalej. :)

16 €

👤 Monika Bachrata

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

💬 Tešíme sa veľmi

17 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

40 €

👤 Martina Šufliarska

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

20 €

👤 Dominik Bodnár Bodnár

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Michal Kohút

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

20 €

👤 Martin Zachar

🎁 2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

💬 Skvela kniha!! Len tak dalej! Maria=Majka V z Oravy

16 €

👤 Helena Straková Straková

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

16 €

   1 2 3 4 ... 24
Autori
Ján Kurinec

Ján Kurinec

Vyúčtovanie

Knihu NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE sme písali s prestávkami asi 8 mesiacov. Na knihe sme robili najprv dvaja: Samo Kováčik (štruktúra kapitol, odborná stránka textov) a Ján Kurinec (ilustrácie, vizuálna koncepcia a spolupráca na textoch). Postupne sa k nám pridal Lukáš Konečný (fyzik, ktorý knihu svojimi postrehmi z odborov fyzika a chémia vylepšil) a Mirka Režná (tá mala na starosti jazykové korektúry, konzultácie z oblasti detskej literatúry etc.). Kniha o fyzike je v tlači, koncom januára '21 ju budeme posielať poštou. Vďaka Nadácii ZSE sa okrem toho dostane do škôl aj 600 kníh navyše a náš počin podporil aj Fond na podporu umenia. Ceny vo vyúčtovaní kampane sú zaokrúhlené:

Tlač knihy (kniha o fyzike + kniha o kritickom myslení k darom pre podporovateľov; skúšobné výtlačky pred tlačou)
11 080
Tlač grafík a tričiek pre podporovateľov
130
Poštové A3 obálky
130
Poštovné (hromadná zásielka + tlač adries na nálepky)
1 290
Financie pre autorov (odborné texty, spolupráca na textoch, ilustrácie a knižná grafika, propagácia na sociálnych sieťach, recenzia textov, jazykové korektúry a konzultácie k detskej literatúre)
3 800
Náklady spolu
16 430
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Páči sa vám projekt, a hoci za vašu podporu nič nečakáte, chcete prispieť. Ľubovoľnou sumou. Ďakujeme!

1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

1× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

Minimálna výška príspevku
16

Za podporu kampane sumou od 16 eur sa vám odvďačíme zaslaním knižky Najznámejšie experimenty vo fyzike. Poštovné je na nás.

Doručenie: Január 2021
2× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

2× kniha NAJZNÁMEJŠIE EXPERIMENTY VO FYZIKE poštou

Minimálna výška príspevku
30

Za podporu kampane sumou od 30 eur sa vám odvďačíme zaslaním 2 kníh Najznámejšie experimenty vo fyzike = jednu si necháte, jednu posuniete ďalej :) Poštovné je na nás.

Doručenie: Január 2021
2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

2× kniha o fyzike + 1× kniha o úvode do kritického/vedeckého myslenia KLIKAL SOM A ČÍTAL SOM poštou

Minimálna výška príspevku
40

Za podporu kampane sumou od 40 eur sa vám odvďačíme zaslaním 2 kníh Najznámejšie experimenty vo fyzike a 1× kniha Klikal som a čítal som.kniha pre decká 10+ o úvode do kritického/vedeckého myslenia. (Kniha bola podporená cez Startlab v lete 2020)

Doručenie: Január 2021
Fyzikálne kombo poštou

Fyzikálne kombo poštou

Minimálna výška príspevku
100

Za podporu kampane sumou od 100 eur sa vám odvďačíme celým fyzikálnym kombom! 2× kniha Najznámejšie experimenty vo fyzike 1× kniha Klikal som a čítal som (kniha o kritickom rozmýšľaní pre decká 10+) . + Dve grafiky na zarámovanie od ilustrátora knihy +1× tričko z webu Vedator.sk - hviezdy svietia aj cez deň, no vidíte ich len v noci. Toto tričko je biele a má bielu potlač, ktorá však fosforeskuje a v noci na ňom vidno špirálovú galaxiu.

Doručenie: Január 2021
1× kniha + 9× kniha Darček pre školy poštou

1× kniha + 9× kniha Darček pre školy poštou

Minimálna výška príspevku
150

Za váš príspevok od 150 eur sa vám poďakujeme zaslaním 10× kníh Najznámejšie experimenty vo fyzike- darček pre školy, učiteľov, žiakov/výhercov olympiád a pod., aby sa kniha o fyzike šírila tak, ako sa šíria častice v priestore. A z toho jedna knižka, samozrejme, pre vás :)

Doručenie: Január 2021