Bežkárske‌ ‌trate‌ ‌na‌ ‌Čertovici‌

Bežkárske‌ ‌trate‌ ‌na‌ ‌Čertovici‌

Sedlo Čertovica v Nízkych Tatrách ponúka ideálne podmienky na vytvorenie bežkárskych tratí. Priemerná nadmorská výška viac ako 1000 m n.m. je garanciou prírodného snehu minimálne počas dvoch mesiacov v roku. Pomôžte nám už túto zimu pripraviť profesionálne bežkárske trate s kilometrami zážitkov.

Lokálny rozvoj
Šport
Bežkárske‌ ‌trate‌ ‌na‌ ‌Čertovici‌
Získaná suma
199%

19 851 €

z cieľovej sumy
10 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Po minulej sezóne máme za sebou testovací ročník, kedy sme sprístupnili 15 kilometrov bežkárskych tratí pomocou staršieho ratraku, ktorého limity nám nedovoľujú pripraviť seriózne trate do ďalších sezón. Ratrak sme viac času opravovali, ako na ňom jazdili a aj tak sme ho presvedčili iba na zatáčanie do jednej strany.

Aj napriek provizórnemu režimu sme sa nevzdali a záujem verejnosti nás povzbudil v ďalšom snažení.

Našim cieľom je od tejto zimnej sezóny pre vás pripravovať profesionálne a bezpečné bežkárske trate v unikátnom prostredí Nízkych Tatier.

Vzhľadom na ťažké vysokohorské podmienky potrebujeme adekvátne technické vybavenie, ktoré dokážeme zabezpečiť len s vašou pomocou. Pomôžte nám kúpiť ratrak.

Odmenou pre Vás budú, okrem zážitkových a bežkárskych odmien, ktoré za podporu získate, aj nádherné výhľady na Horehronie, Vysoké a Nízke Tatry. Pokojné chvíle plné oddychu si užijete počas prechádzok na menej náročných tratiach aj s celou rodinou.

Aktívni a náročnejší športovci si prídu na svoje na dlhších tratiach s väčšími prevýšeniami s redším vzduchom.Prečo bežkovanie na Čertovici?

Vysoká nadmorská výška a dostupnosť z Horehronia aj Liptova

Priemerná nadmorská výška pripravovaných bežkárskych tratí na Čertovici je nad 1000 m n.m. s najvyšším bodom 1415 m n.m. (Útulňa Líška), čo zaručuje ideálne snehové podmienky na minimálne dva mesiace počas celého roka. Tým sa rieši problém posledných rokov s nedostatkom snehu v nižšie položených bežkárskych komplexoch. V okolí Čertovice sa nachádzajú desiatky kilometrov udržiavaných lesných ciest.

Zároveň výborná dostupnosť nástupu na trate v sedle Čertovica po ceste prvej triedy autom z Brezna za 20 minút a za pol hodinu z Liptovského Mikuláša (D1), spolu s turistickou autobusovou zimnou linkou z Brezna, predurčuje Čertovicu na dejisko zimných športov a oddychu v prírode.

Výsledkom projektu bude prevádzka desiatok kilometrov bežkárskych tratí v okolí horského prechodu Čertovica a v okolí priľahlých obcí (Jarabá, Mýto pod Ďumbierom, Braväcovo) už počas nasledujúcej zimnej sezóny 2020/2021. Vďaka unikátnej polohe poskytnú trate okrem športového zážitku a oddychu v prírode aj výhľady na Horehronie, Vysoké a Nízke Tatry.

Sedlo Čertovica má bohatú históriu zimných športov. Občianske združenie Horské Spoločenstvo chce prevádzkou bežkárskych tratí, ktoré budú dostupné pre každého, na tieto tradície nadviazať a obnoviť ich.

Čo je nevyhnutné na prípravu bežkárskych tratí?

Získané prostriedky použijeme primárne na kúpu ratraku

V OZ Horské Spoločenstvo veríme, že sa veci dajú robiť aj na Horehroní. Preto sa vždy snažíme hľadať riešenia. Rozhodli sme sa podporiť turizmus v regióne a priblížiť hory ľuďom. Počas leta ľudia radi využívajú prostredie Nízkych Tatier na oddych, my im chceme sprístupniť ďalšiu možnosť trávenia voľného času aj cez zimu. 

Príspevky použijeme na financovanie kúpy profesionálneho ratraku, vďaka ktorému môžeme pripravovať trate na bežecké lyžovanie aj v náročných podmienkach vysokohorského prostredia. Vzhľadom na veľké záveje a premenlivé podmienky na úpravu tratí nestačí snežný skúter či štvorkolka. 

V prípade získania ďalších prostriedkov ich využijeme na technické zabezpečenie prevádzky tratí, získanie radlice “stopár” určenej na tvorenie klasickej bežkárskej stopy, potrebnú infraštruktúru (informačné tabule, smerovníky) a spustenie požičovne bežkárskeho vybavenia v priestoroch Domčeku Horskej Služby na Čertovici.

Vďaka ratraku budeme môcť pripravovať profesionálne trate na bežecké lyžovanie aj v náročných podmienkach vysokohorského prostredia.

Kedy a kde budeme bežkovať?

V závislosti od snehových podmienok chceme sprístupniť trate už počas nadchádzajúcej zimnej sezóny 2020/2021. Ako prvú spustíme 6 kilometrovú nenáročnú vyhliadkovú hobby trať Čertovica - Útulňa Líška - Záver Líškovej doliny - a späť s panoramatickými výhľadmi.Vyhliadková jazda do obce Jarabá je 9 kilometrová "zjazdárska" trať s klesavým charakterom (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Letisko - Horná Jarabá - Kyslá), na konci ktorej uvíta bežkárov chata Jarabatá. 

Za optimálnych snehových podmienok pripravíme aj náročnejšie trate. Sem patrí 20 kilometrový okruh (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Rázcestie nad Bukovinkou - Čučoriedky - Letisko - Sedlo za Lenivou - Čertovica) a prepojenie s bežkárskymi traťami "Pohanské" nad obcou Mýto po Ďumbierom po magistrále, ktorá sa tiahne 16 kilometrov hrebeňom (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Letisko - Šanské - Pohanské). 

Prepojenie s obcou Braväcovo na Horehroní zabezpečí južná 15 kilometrová trasa (Čertovica - Sedlo za Lenivou - Rázcestie nad Bukovinkou - Leňušská dolina - Braväcovo)

Ideálny východiskový bod na trate je horské sedlo Čertovica, v blízkosti turistickej značky Čertovica motorest (1229 m n. m.), kde sa nachádza aj turistická ubytovňa Domček Horskej Služby, ktorý bude slúžiť aj ako zázemie pre požičovňu bežkárskeho vybavenia.

O nás

Za projektom stojí OZ Horské Spoločenstvo, ktorému nie je ľahostajná budúcnosť regiónu a chce zveľaďovať a rozvíjať prostredie v ktorom žijeme. Hory sú nám inšpiráciou a nachádzame v nich skutočné hodnoty, ktoré chceme prezentovať aj ďalším ľuďom. 

Bežkárske trate na Čertovici spájajú vysokohorský charakter prostredia so skvelou dostupnosťou z Horehronia aj Liptova.

Chceme ľuďom sprostredkovať a priblížiť im bezpečný pobyt na horách aj počas zimného obdobia a to v podobe bežeckého lyžovania. Poznáme benefity pohybu v prírode pomocou bežiek a uvedomujeme si, že klimatické zmeny nútia prevádzkarov bežeckých tratí používať umelé zasnežovanie alebo sa posúvať do vyšších nadmorských výšok. Bežkárske trate na Čertovici spájajú vysokohorský charakter prostredia so skvelou dostupnosťou z Horehronia aj Liptova.

Už sme zrealizovali:

ĎUMBIERFEST - horský multižánrový festival

Andrejcová Vertikal - bežecké preteky do vrchu

Útulňa Andrejcová - renovácia a správa horskej útulne

Domček Horskej Služby na Čertovici - renovácia a správa turistickej ubytovne

Horehronská Trailová Liga - lokálna bežecká liga

Čistenie turistických chodníkov a zber odpadu v prírode

Bežkárske trate na Čertovici - skúšobná prevádzka v sezóne 2019/2020

Autori projektu:

HORSKÉ SPOLOČENSTVO, občianske združenie - Marek Šurina, Michal Vojtas

Kreatívni partneri:

Gryc.sk - Marek Gandžala

Ersor - Andrej Trocha

Kontakt:

horskespolocenstvo@gmail.com

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Upravené trate počas celej sezóny
Upravené trate počas celej sezóny

Minimálna výška príspevku

20

Na prevádzku bežkárskych tratí prispievajú návštevníci dobrovoľným vstupným. Vy nám prispejete na prípravu a prevádzku tratí na celú sezónu.

Doručenie: január 2021

Bežkársky set na celý deň
Bežkársky set na celý deň

Minimálna výška príspevku

40

Ako podporovateľ bežkárskych tratí si môžete od nás požičať výstroj na bežkovanie na celý deň a vychutnať si výhľady na Horehronie, Nízke aj Vysoké Tatry.

Doručenie: február 2021

Jazda na ratraku
Jazda na ratraku

Minimálna výška príspevku

40

Vychutnajte si dobrodružnú jazdu v ratraku, divoké záveje či stromy na ceste. Zažite na vlastnej koži náročné zimné podmienky z kabíny ratraku a spoznajte prípravu bežkárskych tratí z inej perspektívy.

Doručenie: február 2021

Noc na Domčeku Horskej Služby + bežky alebo čiapka alebo jazda ratrakom
Noc na Domčeku Horskej Služby + bežky alebo čiapka alebo jazda ratrakom

Minimálna výška príspevku

80

Aby ste mohli využiť bežkárske trate naplno, ubytujeme vás na jednu noc priamo na Domčeku Horskej Služby na Čertovici a k tomu si môžete vybrať jeden darček a to unikátnu bežkársku čiapku alebo využijete požičanie bežiek na celý deň alebo si užijete jazdu na ratraku.

Doručenie: február 2021

Kurz bežeckého lyžovania
Kurz bežeckého lyžovania

Minimálna výška príspevku

100

Okrem upravených tratí počas celej sezóny sa budete môcť zúčastniť jednodňového kurzu bežeckého lyžovania s profesionálnym lektorom, na ktorý vám požičiame bežecké vybavenie.

Doručenie: február 2021

Kombinácia dvoch darčekov
Kombinácia dvoch darčekov

Minimálna výška príspevku

100

Môžete si vybrať dve odmeny podľa svojho výberu. Na výber máte unikátnu bežkársku čiapku, požičanie bežkárskeho setu na celý deň alebo jazdu na ratraku.

Doručenie: február 2021

Noc na Domčeku Horskej Služby pre pár s raňajkami
Noc na Domčeku Horskej Služby pre pár s raňajkami

Minimálna výška príspevku

100

Okrem upravených tratí počas celej sezóny si užijete ubytovanie pre dve osoby na jednu noc na Domčeku Horskej Služby na Čertovici aj s raňajkami.

Doručenie: január 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby + 2 darčeky
Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby + 2 darčeky

Minimálna výška príspevku

200

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho máte od nás noc na Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici. Počas pobytu si môžete obidvaja vybrať, či si požičiate bežky, užijete si jazdu na ratraku alebo dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + Ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na dve noci + wellness alebo darček
Vaše meno na ďakovnej doske + Ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na dve noci + wellness alebo darček

Minimálna výška príspevku

300

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho máte od nás dve noci na Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici pre dve osoby. Počas pobytu si môžete vybrať, či si požičiate bežky, užijete si jazdu na ratraku alebo dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na Čertovici pre 4 osoby + wellness alebo darčeky
Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na Čertovici pre 4 osoby + wellness alebo darčeky

Minimálna výška príspevku

500

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho si užijete dve noci s celou rodinou alebo partiou na Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici. Počas pobytu si môžete všetci vybrať, či si požičiate bežky, užijete si jazdu na ratraku alebo dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + celý Domček Horskej Služby pre vás + wellness + darčeky pre všetkých
Vaše meno na ďakovnej doske + celý Domček Horskej Služby pre vás + wellness + darčeky pre všetkých

Minimálna výška príspevku

1 000

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho si užijete Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici, ktorý bude na celú noc len váš. Počas pobytu si môžete všetci požičať bežky, užiť si jazdu na ratraku a dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Bežkárska čiapka
Bežkárska čiapka

Minimálna výška príspevku

40

Aby ste si mohli naplno vychutnať bežkárske trasy, dostanete unikátnu bežkársku čiapku z funkčných materiálov, vytvorenú len pre podporovateľov bežkárskych tratí na Čertovici.

Doručenie: február 2021

Novinky

Kurzy bežeckého lyžovania na Čertovici!

Update #8, 23.01.2022

Bežkárske trate na Čertovici začali vďaka vám už svoju druhú sezónu. Neustále bojujeme s prírodnými živlami a opravami na technike, no každým týždňom sa snažíme o vylepšenie tratí, aj keď nie vždy sa nám darí. Tento rok nás veľmi mrzí nedotiahnuté značenie, ktoré nevydržalo vietor a mráz na Čertovici, či problémové parkovanie, no o to viac sa snažíme o kvalitu pripravených tratí, či zabezpečenie čo najširšej ponuky bežiek v našej mini požičovni. Ďalšiu dobrú správu prinášame dnes a tou je realizácia kurzov bežeckého lyžovania na Čertovici.
Jednou z odmien za podporu bežkárskych boli aj kurzy bežeckého lyžovania. Minulý rok nám to nedovolili zrealizovať najprv opatrenia a neskôr už nevyhovovali snehové podmienky. Tieto dni nám na decembrový ľadový základ pripadol čerstvý sneh a v zmysle aktuálne platných opatrení môžeme pristúpiť ku organizovaniu kurzov bežkovania. 
Naučte sa bežkovať alebo si zlepšite techniku bežkovania s kvalifikovaným inštruktorom. Aby bežecké lyžovanie v horskom teréne pre vás nebolo trápením, a mohli ste si naplno užiť okolitú prírodu a nekonečné výhľady. Tieto fotografie z čertovických tratí pre vás nafotil Martin Žilka (@photomartini).
Vďaka individuálnemu prístupu v malých skupinách a výučbe podľa metodiky bežeckého lyžovania je kurz vhodný pre pokročilých, ktorí si chcú zlepšiť techniku, ale hlavne začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť správne pohybové návyky a zbaviť sa strachu z kopcovitých tratí. Vyučujeme klasickú aj voľnú, korčuliarsku techniku. Vybavenie na klasickú techniku je možné požičať v Domčeku HS na Čertovici.

Postará sa o vás kvalifikovaný inštruktor bežeckého lyžovania PaedDr. Milan Paľaga.
Prihlásiť sa môžete cez tento formulár: https://forms.gle/nsiNncVyhb41oH1h8 

Kurzy sú otvorené aj pre všetkých ostatných, ktorí ich nemajú ako odmenu za zbierku.

Okrem kurzov môžete využiť aj ďalšie odmeny, ktoré ste nestihli absolvovať minulú sezónu. 

Viac informácií o ubytovaní, požičovni alebo permanentke s čelenkou získate osobne na Domčeku Horskej Služby alebo cez mail horskespolocenstvo@gmail.com či 0944 929 173. 

Ďakujeme :)
OZ Horské Spoločenstvo
Bežkárske trate Čertovica


Zbierka bola úspešná ? Čo nasleduje ďalej?

Update #7, 06.01.2021

? Až 533 prispievateľov sa spojilo, aby sme mohli spustiť úpravu tratí na Čertovici. Zbierka je úspešne ukončená a sme príjemne prekvapený z vášho veľkého záujmu podieľať sa na príprave tohto projektu.

Všetkým patrí veľká vďaka! ?

Pokračujeme v prácach

Ukončením zbierky ale naozajstná práca iba začína. Po poslednom silnom snežení na niektorých úsekoch padli pod náporom snehu na trate stromy a tie v týchto dňoch odstraňujeme. Intenzívne sa venujeme prerezávaniu tratí, ktoré nám uľahčila spolupráca s turistami z KST Banskej Bystrici - Kremnička. Ešte v novembri sme spolu prerezali slepú trasu za Líškou. 

Za pomoc s prerezávaním trás ďakujeme skialpinistom Gabovi a Vilovi z Brezna a občianskemu združeniu V poHYBE z Hybe za ochotu a vypožičanie technického vybavenia.
Hneď, ako budeme mať k dispozícii vyzbierané príspevky, sa pustíme do samotnej prípravy tratí, aby ste si mohli vaše odmeny užiť čo najskôr (v súlade s aktuálnymi nariadeniami). 

Ak všetko dobre dopadne, ratrak na ktorý sa nás tak veľa vyzbieralo, by mohol na Čertovicu doraziť už tento piatok. Budeme sa snažiť posadiť ho, na najvyššie položené trate na Slovensku, už tento víkend. Držte nám palce, aby sa toho pri tejto akcii pokazilo čo najmenej.

Nezabúdajme na bezpečnosť!

Napriek tomu, že v mestách to tak nevyzerá, na horách sú lokality, kde sa bežkuje. Na bežky áno, ale zodpovedne! Individuálny pobyt v prírode využite naozaj individuálne a v prípade stretnutí (napr. na parkovisku) maximálne dodržujte prevenciu ROR (RÚŠKO - ODSTUP - RUKY/DEZINFEKCIA) a cielene sa nestretávajte sa.

Požičovňa bežiek

Od budúceho týždňa spúšťame v spolupráci s outdoorovým obchodom Geošport Nemecká požičovňu bežiek ktorú nájdete v Domčeku Horskej Služby na Čertovici.

Požičanie a vyzdvihnutie bude možné len po predošlej telelefonickej alebo mailovej objednávke na domceknacertovici@gmail.com resp. na čísle 0944 929 173.

K dispozícií bude zatiaľ 10 párov kvalitných fínskych lyží Peltonen (7 s mohérovým protisklzovým pásom pod nohou, 3 s nanogripovou sklznicou). Topánky Alpina vo veľkostiach od 36 po 45 a palice delta REX so zápestným pútkom na suchý zips. Detailny cenník spresníme čoskoro, prípadne v rámci objednávky.

Aktuálne informácie

Aktuálne info o všetkých tratiach v Banskobystrickom kraji nájdete na www.zahoramizadolami.sk v sekcii "Akčná zima".

Informácie o aktuálnej dopravnej situácii a počasí nájdete na facebook stránke Domčeku Horskej Služby na Čertovici, v jeho priestoroch budeme prevádzkovať požičovňu bežiek, ktoré už dorazili a tešia sa na vás.

O aktuálne info o stave bežkárskych tratí sa budeme deliť na facebookovej stránke Bežkárske trate Čertovica a o aktuálne zážitky z tratí sa podelíme na Instagrame v stories nášho profilu (@bezkarske_trate_certovica).

Ďakujeme!

OZ Horské Spoločenstvo

Dnes v noci končí zbierka. Čo bude nasledovať ďalej?

Update #6, 01.01.2021

Drahí priatelia a podporovatelia, s novým rokom sa zbierka na Startlabe končí, čo bude nasledovať ďalej? Prečítajte si všetky dôležité informácie o aktuálnej sezóne bežkárskych tratí na Čertovici ?

Kampaň je už teraz úspešná, za čo sme vám nesmierne vďační! Realizácii projektu by už nič nemalo brániť v ceste, hoci plnú sumu na ratrak aj tak nedosiahneme.
Mnohí z vás sú už nedočkaví a pýtajú sa, ako to s tými našimi a vašimi traťami v okolí Čertovice vyzerá, zvlášť keď u nás intenzívne sneží a je tu iný, zimný rozprávkový svet ❄️ V tomto maily vám zodpovieme väčšinu otázok.

Ratrak

Našli a dohodli sme odkúpenie stroja, ktorý spĺňa naše požiadavky. Najradšej by sme ho už mali na Čertovici, ale čakáme do skončenia kampane a pripísania vyzbieranej sumy na náš účet. To by sa malo stať v rámci prvého alebo druhého januárového týždňa, kedy si ratrak dovezieme.

Len aby sme ozrejmili, stroje určené na úpravu snehu sú rôzne a podľa toho sa líši aj ich cena. Pri novších cena začína niekde pri 50 až 100 tisíc eur. My sme vybrali starší, zachovalý ratrak určený na úpravu zjazdoviek, je široký tak akurát na šírku miestnych lesných ciest a my tak nemusíme niektoré trasy prechádzať dvakrát. Skúter alebo štvorkolku sme vylúčili okamžite po tom, ako sme videli niekoľko metrové záveje, ktoré sa pri silnom vetre u nás na Čertovici vyskytujú.

Trate

Už minulý rok sme vytvorili sieť tratí, na ktorých by to hlavne podľa snehových možností išlo.

V ideálnom stave sme schopní vytvoriť až 44 kilometrov tratí, so šírkou 5 metrov, na ktorých bude dosť miesta pre dve stopy po krajoch na klasický štýl a priestor pre skejt v strede.

Frekvencia úprav

V prípade priaznivého počasia a finančnej situácie plánujeme prejsť čo najviac kilometrov tratí minimálne v rámci víkendu (piatok, sobota, nedeľa) a podľa potreby aj cez týždeň.

Poplatok za trate

Netreba vysvetľovať, že samotná činnosť je vysoko stratová, len servis stroja sa každoročne pohybuje v tisíckach eur. Preto sa na nej okrem samosprávy a viacerých subjektov musia spolupodieľať aj samotní bežkári, tak ako je to zvykom všade. Suma bude po vzore ostatných lokalít 2 eurá a zaplatiť ju môžete v hotovosti na vybraných miestach alebo prevodom cez QR kód. O spôsoboch platby a konkrétnych miestach Vás ešte budeme informovať. Podporovatelia, ktorí prispeli do zbierky na ratrak samozrejme platiť nemusia.

Autobusové spojenie

Banskobystrický samosprávny kraj v spolupráci so SAD Zvolen posilní aj túto zimu víkendovú autobusovú linku z Brezna na Čertovicu určenú pre bežkárov. Ski bus určený pre návštevníkov lyžiarskych stredísk pod Chopkom bude stáť na Pohanskom, ale na Čertovicu, či Jarabú zachádzať nebude.

Požičovňa bežiek

Naše občianske združenie Horské spoločenstvo spustí s bežkárskymi traťami aj prevádzku požičovne bežiek, ktorú nájdete v priestoroch Domček HS na Čertovici. Z počiatku bude k dispozícií desať párov lyží Peltonen s protisklzovým pásom pod nohou, na ktorých sa naučia aj začiatočníci.

Škola bežkovania

V rámci odmien pre našich podporovateľov, ale aj pre ostatných záujemcov pripravujeme na Čertovici kurzy bežkovania s bývalou olympioničkou Ľubomírou Kalinovou.

Aktuálne info

Všetky aktuálne informácie k bežkárskym tratiam nájdete na našej stránke Bežkárske trate Čertovica.
Aktuálne informácie z Čertovice a okolia (zjazdovky, turistika aj dopravná situácia na ceste) nájdete na stránke Domček HS na Čertovici.
Kompletné a aktuálne info o všetkých upravovaných bežkárskych tratiach v Banskobystrický samosprávny kraj aj s interaktívnou mapou a praktickými možnosťami nájdete na www.zahoramizadolami.sk v sekcii
"Akčná zima".

Ďakujeme vám za priazeň či podporu. Posledné príspevky môžete posielať až do noci prvého dňa v roku na ➡️ startlab.sk/bezkarsketrate

Kurzy bežkovania na Čertovici pre podporovateľov aj verejnosť

Update #5, 29.12.2020

Do konca zbierky ostávajú posledné tri dni!

Veríme, že sa nám ešte podarí navýšiť sumu a za vaše príspevky si budeme môcť okrem základného vybavenia na skate dovoliť aj stopovač na klasiku.

Jedna z odmien pre našich podporovateľov je kurz bežkovania. Vašou lektorkou bude Ľubomíra Kalinová bývalá slovenská biatlonistka. Reprezentovala Slovensko na zimných olympijských hrách vo Vancouvri 2010 a dvoch majstrovstvách sveta v Antholz-Anterselve 2007 a v Pchjongčchangu 2009.

Pozrite si videopozvánku:

Naučíme sa, ako mať lepší pocit z bežkovania.

Na kurze sa naučíme bežkovať tak, aby sme si ho mohli užiť a nebolo pre nás trápením. Na získanie lepšieho pocitu na bežkách je potrebné poznať svoju výbavu a správne ju použiť alebo správne vybrať, ak ju ešte nemáme. Naučíme sa mať cit pri odraze a techniku, ktorá zabezpečí, že nás bežkovanie nebude bolieť a pohyb bude efektívny. Kedže sme v členitom teréne, naučíme sa ako bezpečne zlyžovať strmšie zjazdy a ako sa zbytočne "nenarobiť" pri stúpaniach.

Kurzy budú prístupné aj pre verejnosť, pre čerstvé informácie sledujte našu stránku https://www.facebook.com/bezkarsketratecertovica.

Ďakujeme za vašu podporu!

(video) Kampaň sa blíži ku koncu. Na aký kvalitný ratrak a vybavenie sa vyzbierame?

Update #4, 22.12.2020

Ahojte,
verejná zbierka na spustenie bežkárskych tratí na Čertovici sa blíži do finále. Ostávajú už len posledné dni príprav na to, aby sme boli mohli vytvoriť čo najkvalitnejšie trate. Už o pár dní či týždňov sa budeme môcť bežkovať na najvyšie položených upravených tratiach na Slovensku. 

Pozrite si video s našim tímom, v ktorom nás podporila aj bývalá reprezentantka Slovenska v biatlone Terka Poliaková.
Prispieť môžete už len do konca roka ? startlab.sk/bezkarsketrate


Každé zdieľanie či malý príspevok pomôže.

Ďakujeme!

Trasy bežkárskych tratí

Update #3, 19.12.2020

Milý podporovatelia,
sme vám nesmierne vďační, že sme prekročili minimálnu hranicu potrebnú na to, aby nám boli odovzdané vaše príspevky a vám vaše odmeny. Teraz už "len" začína boj o čo najkvalitnejší ratrak. Ešte stále potrebujeme niekoľko tisíc, aby sme mohli hneď po sviatkoch upravovať trate na funkčnom ratraku, ktorý nebude treba pred sezónou zdĺhavo opravovať a budeme sa môcť spoľahnúť, že vydrží až do posledného jarného snehu.
Neustále pracujeme na tom, aby sme vám priniesli čo najkvalitnejší zážitok počas prechádzok po lese a hrebeňoch hôľ na bežkách. Pripravili sme pre vás mapu trás, ktoré budeme v závislosti od snehových podmienok upravovať. 
(Mapa v plnom rozlíšení ➡️ bit.ly/2LL1gbY)
Po nástupe Čertovickou (1) traťou na hlavný hrebeň Nízkych Tatier s výhľadmi na Vysoké Tatry, si môžete na sedle Lenivá vybrať, či pôjdete na panoramatickú trasu okolo vrcholu Beňuška, popri útulni Líška Malý líšči okruh (2) alebo zjazdovať Jarabskou trasou (3) do obce Jarabá ku legendárnej chate Jarabatá . Môžete sa tiež vydať na náš najväčší Čučoriedkový okruh (4) s najväčším prevýšením, ktorý odporúčame skúsenejším bežkárom. V prípade priaznivých snehových podmienok by sme chceli spojiť Mýtňanskou  (5) trasou Čertovicu s bežkárskymi traťami Pohanské a tiež vytvoriť spojenie s Horehroním traťou Braväcká (6).
Na trase "Jarabská", ktorej zjazdový charakter zvládnu aj hobby bežci. 
Ďakujeme vám za priazeň a vašu podporu!

Chceme vás ešte poprosiť o zaslanie tohto projektu známym, ktorí by mohli prispieť a pomôcť nám tak pripraviť profesionálne trate bez obáv zo zlyhania techniky.

▶️startlab.sk/bezkarsketrate ◀️

Pekné predsviatočné obdobie,
Tím projektu bežkárske trate na Čertovici

Náhľad odmeny pre vás - bežkárske čiapky

Update #2, 09.12.2020

Tešíme sa, že ste nám pomohli vyzbierať už viac ako polovicu potrebnej sumy! Blížime sa k finálnej sume, ktorá nám zaistí, že peniaze naozaj dostaneme a rozumne využijeme. Ak sa vyzbiera menej ako 10 000 €, nepríde k nám nič, vrátia sa vám príspevky na účet či kartu a vaše odmeny ostanú u nás. Veríme ale, že sa nám to podarí a po novom roku sa budeme bežkovať na upravených tratiach a spolu sa tešiť z odmien. 

Jedna z odmien, ktorú pre vás pripravujeme, sú bežkárske čiapky od tradičného výrobcu športového oblečenia - československej značky ELEVEN
Čiapky Eleven sú vyrobené z najkvalitnejších vysoko funkčných materiálov. Sú ideálne pre športovcov, ale obľúbené sú aj pre bežné nosenie.

Bežkárske čiapky si môžete vybrať z veľkosti M - využijú ženy, juniori a sadnú pánom s menším obvodom hlavy, veľkosť L - pre pánov s väčším obvodom hlavy a tiež pre niektoré ženy s väčším objemom vlasov.
  • L 58-61cm
  • M 54-57cm
Technológia sublimácie zaručuje farebnú stálosť. Elastická zimná čiapka je vhodná na beh aj bežky, turistiku ale zabezpečí komfort aj pre bežné nosenie.

Ďakujeme za podporu a veríme, že to spolu dotiahneme do úspešného konca. Kampaň končí spolu s týmto rokom, neostáva veľa času. Preto vás prosíme o zdieľanie linku a videa startlab.sk/bezkarsketrate medzi vašimi známymi. 

startlab.sk/bezkarsketrateAktuálne dianie na Čertovici môžete sledovať na novej facebookovej stránke Bežkárske trate Čertovica.

Ďakujeme!
Kolektív autorov projektu Bežkárske trate na Čertovici


Prečítajte si náš príbeh skúšobnej prevádzky v minulej zimnej sezóne

Update #1, 29.11.2020

SKÚŠOBNÁ PREVÁDZKA UPRAVOVANÝCH BEŽECKÝCH TRATÍ NA ČERTOVICI A OKOLÍ JE ZA NAMI. ZHRŇME SI ČO SME OD TOHO OČAKÁVALI A AKÁ BOLA REALITA.

Príprava pred zimou


Na jeseň sa nám za peniaze z Vašich 2% podarilo kúpiť staručký ratračik. V septembri sa podarila aj parádna brigáda, kedy nám pri prepiľovaní budúcej bežkárskej trate pomohli dobrovoľníci z IT spoločnosti DXC Technology Slovakia (viď https://www.facebook.com/notes/horsk%C3%A9-spolo%C4%8Denstvo/vec-%C4%8Distili-sme-chodn%C3%ADky/439683236640675/ ) Vďaka nim bola polovica trasy na Líšku perfektne pripravená a rozšírená do maximálnej šírky. Pred zimou sme intenzívne komunikovali s vlastníkmi lesných ciest Lesmi Mesta Brezno a OZ Beňuš ako aj s orgánmi ochrany prírody, aby sme mali na prevádzku potrebné povolenia. Nakoniec sa to všetko podarilo, za čo sa im chceme poďakovať.


ratračik dorazil domovSlabá zima


Zima ku nám prišla až začiatkom februára. Omeškanie sme využili na pár nutných oprav aby sme vôbec mohli so strojom chodiť a robiť to na čo sme sa tak dlho tešili. Na nejaké brutálne opravy sme nemali čas a ani peniaze. Najprv sme potrebovali zistiť, čo vôbec dokážeme s touto technikou spraviť a či vlastne má zmysel vrážať peniaze do 40-ročného ratraku. Takže sme to skúsili, najprv na Líšku a potom do Jarabej, čo boli trate pri ktorých sme sa nebáli, že by sme sa nevrátili. Plán bol upravovať trate minimálne pred sobotou a nedeľou, čo sa nám aj darilo. Banskobystrický samosprávny kraj posilnil cez víkendy spojenie z Brezna na Čertovicu čo bol o dôvod viac aby sme miestnych nadšencov bežkovania nesklamali. Aj napriek slabej zime sme však evidovali nárast bežkárov, ktorí cielene navštívili Čertovicu kvôli upraveným tratiam, čomu sa tešíme.


oprava defektu


na Vianoce sme mali šťastie

Úprava tratí


7. februára sme prvý krát prešli trasu z Čertovice na Útulňu Líška pod Beňuškou. Táto trasa dlhá 4,5 km patrí medzi najvyššie položené bežkárske trate na Slovensku. Samotná útulňa stojí vo výške 1421 m n. m. a slúži ako útočisko pre všetkých návštevníkov. Od útulne pokračuje bežkárska trasa po vrstevnici okolo Beňušky asi 1,5 km kde však končí a nedá sa tak dokončiť veľmi pekný panoramatický okruh. Túto zimu sme ju celú prešli iba jeden krát, kvôli limitom ratraku. Celkovo má trasa v jednom smere 6 km a je výborná pre bežkárov začiatočníkov. Táto trasa bola pre nás priorita a sme radi, že ju ľudia spoznali.
Celkovo iba dva krát sme prešli trasu Čertovica - Jarabá, jeden z dôvodov bol aj technický stav ratraku. Táto trasa bola však často navštevovaná pre jej panoramatické výhľady. Zo Sedla za Lenivou má iba klesajúci charakter, takže pred obedom alebo olovrantom v Chate Jarabatá u Čika sa mohli bežkári príjemne prevetrať a pokochať.


počas prvej jazdy bolo ešte na viacerých miestach málo snehu
padnuté stromy na ceste do Jarabej
Trasa z Jarabej do Sedla za Lenivou je dlhá 7 km a prekonáva výškový rozdiel takmer 400m. Sú z nej krásne výhľady na centrálnu časť Nízkych Tatier s masívom Ďumbiera
padnutých stromov bolo viacOčakávania


Vedeli sme do čoho a s čím asi ideme. Hlavný cieľ bol otestovať kúpený stroj, podmienky na tratiach a verejnosť, či produkt tohto typu bude žiadúci a v neposlednom rade finančne sebestačný. Samozrejme sme chceli a potrebovali nabrať aj nejaké skúsenosti.
Predpoklad bol, že za málo peňazí veľa muziky neurobíme, ale aspoň sa o to môžeme pokúsiť.

Realita


Tým, že sme dokázali za daných podmienok upravovať aspoň trať na Líšku každý víkend dva krát, sme sa opäť presvedčili že keď sa chce, tak sa dá. S kvalitou tratí sme celkom spokojní, snažili sme sa vyťažiť z minima maximum. Lepšie sme to fakt upraviť nevedeli. Kto bol, vie. Zdalo by sa, že to nič nie je, sedieť v kabíne a držať nohu na plyne. V skutočnosti to však také jednoduché nebolo. Napríklad aj kvôli nefunkčným stieračom či odmrazovaniu okien musíte prvú polhodinu stáť každých 300 metrov aby ste si odškrabali či utreli okno, z vonku aj z vnútra. Zadné hydraulické rameno veľmi neposlúchalo čo bol dôvod aby ste zbytočne necúvali, čo sa tiež veľmi nedalo ak neviete vytočiť pravotočivú zákrutu, proste musíte si zacúvať. Prvé jazdy boli zaujímave aj kvôli tomu, že na ceste bolo padnutých zopár stromov, našťastie sme to predpokladali a mali sme po ruke motorovú pílu.
Čo sa týka nákladov na prevádzku, všetky pokrylo občianske združenie Horské spoločenstvo z vašich 2% a darov . Od Čika z Jarabatej sme dostali cca 20 l nafty, od pár priateľov cca 60 eur.
Naša informačná osveta samozrejme nebola dostatočná, podobne to bolo aj s označením trás, ktoré nebolo žiadne. Keďže sme sa tomuto ročníku aktívne venovali asi traja a naraz vždy asi po jednom, nemali sme veľké očakávania, hlavný cieľ bol spoznať miestne pomery a proste skúsiť čo to dá, s čím sme maximálne spokojní.


Ratračik a jeho stanovisko pri Domčeku Horskej služby na Čertovici


krásne výhľady na Vysoké Tatry počas bežkovania na trase Sedllo za Lenivou - Líška


Ďumbiersky masív (vrchol Štiavnice, Ďumbier ledva vidno) ako na dlani z trasy Sedlo za Lenivou - Jarabá


cez víkendy bola návštevnosť pomerne slušná


Nie je to ideálny menčester, ale lepšie ako nič. Stopu pre klasiku sme zatiaľ nemali ako spraviť. Na viacerých miestach robili problém záveje, ktoré sme sa snažili odstrániť. Prerezávacia brigáda mala však svoj zmysel.
Na Lenivej posledný prevádzkový víkend 7. marca (posledný kvôli kvalite snehu a koronavírusu), v pozadí kopec Lajštróch


ten menčester naozaj nebol najhorší :) šírka trate minimálne 4 metre


Pri Útulni Líška to vyzerá asi takto

Vízia


Po tejto zime vieme, že bežecké trate na Čertovici majú zmysel aj potenciál. Ak poznáte trate Bielej stopy na Skalke, tak viete že bežky sú mimoriadne populárny šport. Chceli by sme do tejto oblasti priniesť trochu života a využiť príležitosti ktoré nám kraj a príroda ponúkajú. Čertovica je jedno z najvyššie položených stredísk na Slovensku a aj pri súčasnom trende otepľovania a extrémnom počasí máme istotu aspoň dvoch mesiacov snehovej pokrývky. Chceme preto do budúcej zimy pripraviť všetko tak, aby sa bežecké trate na Čertovici stali značkou kvality a ideálnym priestorom pre rekreáciu a oddych. Je to otázka pár peňazí a pár šikovných rúk. Sledujte nás a držte nám palce.

Podporovatelia

👤 Lívia Sojková

🎁 Jazda na ratraku

40 €

👤 Diana Švantnerová

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Ľubomír Medveď

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Tomas Uhlar

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Barbora Bočová

🎁 Bežkárska čiapka

40 €

👤 Peter Minarovič

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Jaroslava Hlinkova

10 €

👤 Juraj Maslík

🎁 Bežkárska čiapka

50 €

👤 Martin Bukovec

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Mikulaš Kéri

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bežkárska čiapka

40 €

👤 Marcel Benko

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Jazda na ratraku

40 €

👤 Zuzana Triznová

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Miroslava KrumpalovA

🎁 Jazda na ratraku

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

40 €

👤 Pavol Turňa

10 €

👤 Matúš Lopušný s rodinou

🎁 Bežkárska čiapka

40 €

👤 Vladimír Halečka

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

💬 Prajeme veľa energie do ďalších projektov

20 €

👤 Janka Svantnerova

🎁 Upravené trate počas celej sezóny

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kurz bežeckého lyžovania

💬 Držím palce a teším sa sa na trate

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bežkárska čiapka

40 €

👤 Pavol Murín

🎁 Bežkárska čiapka

40 €

👤 STS HIKING

🎁 Vaše meno na ďakovnej doske + Ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na dve noci + wellness alebo darček

💬 HIKING.SK a Nizkotatranska stihacka drzia palce, aby tento projekt dobre dopadol.

300 €

👤 Edita Nagyová

🎁 Bežkárska čiapka

💬 Veľa šťastia pri tomto projekte. Aj my sa tešíme na super upravené trate. Fanúšičky bežkovania Edita a Júlia

80 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

   1 2 3 4 ... 19

Autori

Miesto realizácie projektu

Banskobystrický kraj

HORSKÉ SPOLOČENSTVO, občianske združenie

HORSKÉ SPOLOČENSTVO, občianske združenie

Horské Spoločenstvo združuje aktívnych a iniciatívnych ľudí, ktorým nie je ľahostajná budúcnosť našich regiónov. Rozvíjame domovinu, zveľaďujeme prostredie, pomáhame si navzájom a hľadáme cestu, ako sa to všetko dá. Hory nás inšpirujú a my chceme inšpirovať ďalších, aby sa sami pričinili o rozvoj svojho kraja.

Vyúčtovanie

Projekt profi bežkárskych tratí na Čertovici bol od začiatku veľkým snom s ešte väčším rozpočtom. Od začiatku nás sprevádzalo riziko neúspechu, no verili sme, že to spoločne zvládneme. A zvládli sme. 15.1 - len dva týždne po ukončení zbierky sme s novým ratrakom upravili prvé kilometre tratí vo vysohorskom prostredí Nízkych Tatier a aj napriek ďalším veľmi vysokým nákladom spojených s prevádzkou sme dokázali potiahnuť sezónu až do neskorej jari. Bol to výborný rozbeh do ďalších bežkárskych sezón na Čertovici.

Ratrak
20 400
Servis a doplnky ratraku
8 678
Kampaň Startlab do konca sezóny
2 507
PHM, mazivá a doprava
3 159
Značenie tratí
1 269
Ďalšie náklady
1 365
Náklady spolu
37 378

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Upravené trate počas celej sezóny
Upravené trate počas celej sezóny

Minimálna výška príspevku

20

Na prevádzku bežkárskych tratí prispievajú návštevníci dobrovoľným vstupným. Vy nám prispejete na prípravu a prevádzku tratí na celú sezónu.

Doručenie: január 2021

Bežkársky set na celý deň
Bežkársky set na celý deň

Minimálna výška príspevku

40

Ako podporovateľ bežkárskych tratí si môžete od nás požičať výstroj na bežkovanie na celý deň a vychutnať si výhľady na Horehronie, Nízke aj Vysoké Tatry.

Doručenie: február 2021

Jazda na ratraku
Jazda na ratraku

Minimálna výška príspevku

40

Vychutnajte si dobrodružnú jazdu v ratraku, divoké záveje či stromy na ceste. Zažite na vlastnej koži náročné zimné podmienky z kabíny ratraku a spoznajte prípravu bežkárskych tratí z inej perspektívy.

Doručenie: február 2021

Noc na Domčeku Horskej Služby + bežky alebo čiapka alebo jazda ratrakom
Noc na Domčeku Horskej Služby + bežky alebo čiapka alebo jazda ratrakom

Minimálna výška príspevku

80

Aby ste mohli využiť bežkárske trate naplno, ubytujeme vás na jednu noc priamo na Domčeku Horskej Služby na Čertovici a k tomu si môžete vybrať jeden darček a to unikátnu bežkársku čiapku alebo využijete požičanie bežiek na celý deň alebo si užijete jazdu na ratraku.

Doručenie: február 2021

Kurz bežeckého lyžovania
Kurz bežeckého lyžovania

Minimálna výška príspevku

100

Okrem upravených tratí počas celej sezóny sa budete môcť zúčastniť jednodňového kurzu bežeckého lyžovania s profesionálnym lektorom, na ktorý vám požičiame bežecké vybavenie.

Doručenie: február 2021

Kombinácia dvoch darčekov
Kombinácia dvoch darčekov

Minimálna výška príspevku

100

Môžete si vybrať dve odmeny podľa svojho výberu. Na výber máte unikátnu bežkársku čiapku, požičanie bežkárskeho setu na celý deň alebo jazdu na ratraku.

Doručenie: február 2021

Noc na Domčeku Horskej Služby pre pár s raňajkami
Noc na Domčeku Horskej Služby pre pár s raňajkami

Minimálna výška príspevku

100

Okrem upravených tratí počas celej sezóny si užijete ubytovanie pre dve osoby na jednu noc na Domčeku Horskej Služby na Čertovici aj s raňajkami.

Doručenie: január 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby + 2 darčeky
Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby + 2 darčeky

Minimálna výška príspevku

200

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho máte od nás noc na Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici. Počas pobytu si môžete obidvaja vybrať, či si požičiate bežky, užijete si jazdu na ratraku alebo dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + Ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na dve noci + wellness alebo darček
Vaše meno na ďakovnej doske + Ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na dve noci + wellness alebo darček

Minimálna výška príspevku

300

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho máte od nás dve noci na Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici pre dve osoby. Počas pobytu si môžete vybrať, či si požičiate bežky, užijete si jazdu na ratraku alebo dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na Čertovici pre 4 osoby + wellness alebo darčeky
Vaše meno na ďakovnej doske + ubytovanie na Domčeku Horskej Služby na Čertovici pre 4 osoby + wellness alebo darčeky

Minimálna výška príspevku

500

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho si užijete dve noci s celou rodinou alebo partiou na Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici. Počas pobytu si môžete všetci vybrať, či si požičiate bežky, užijete si jazdu na ratraku alebo dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Vaše meno na ďakovnej doske + celý Domček Horskej Služby pre vás + wellness + darčeky pre všetkých
Vaše meno na ďakovnej doske + celý Domček Horskej Služby pre vás + wellness + darčeky pre všetkých

Minimálna výška príspevku

1 000

Okrem upravených tratí počas celej sezóny umiestnime vaše meno na ďakovnú a informačnú tabuľu o bežkárskych tratiach, kde budú zobrazení naši hlavní partneri a darcovia. Okrem toho si užijete Domčeku Horskej Služby priamo na Čertovici, ktorý bude na celú noc len váš. Počas pobytu si môžete všetci požičať bežky, užiť si jazdu na ratraku a dostanete bežkárske čiapky.

Doručenie: február 2021

Bežkárska čiapka
Bežkárska čiapka

Minimálna výška príspevku

40

Aby ste si mohli naplno vychutnať bežkárske trasy, dostanete unikátnu bežkársku čiapku z funkčných materiálov, vytvorenú len pre podporovateľov bežkárskych tratí na Čertovici.

Doručenie: február 2021