Bežkovanie na Kojšovskej holi

Bežkovanie na Kojšovskej holi

Na Kojšovskej holi sa nachádza areál bežeckého lyžovania, ktorý spravuje LK METROPOL. Dnes sú to dobrovoľníci a nadšenci, ktorí upravujú bežkárske okruhy pre všetkých, ktorí tento šport milujú. Majú však zastaralú techniku, ktorá je nespoľahlivá. Novým impulzom pre rozvoj bežkovania v Košickom kraji by nepochybne bol pracovný skúter schopný zdolať náročný terén a množstvo snehu.

Lokálny rozvoj
Šport
Bežkovanie na Kojšovskej holi
Získaná suma
117%

11 730 €

z cieľovej sumy
10 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Máme chuť, máme dobrovoľníkov, máme sneh - chýba dobrá technika na prácu

Chceme pre Kojšu nový skúter - Prečo?

Kojšovská hoľa, Kojšovka, Kojša - takto všelijako vravíme miestu, ktoré sa v zime mení na bielu rozprávku. V posledných rokoch čím ďalej, tým vzácnejšiu, pretože "tu dole" je sneh čím ďalej, tým kratšie. Košičania, Gelničania, Medzevčania k nej majú na skok, je to to najvyššie, čo sa v okolí nachádza. Bežkárske trate na nej si vďaka svojim 1136 m.n m. dokážu prírodný sneh udržať 2,5 mesiaca v roku, keď je silná zima aj 4. Preto tu Lyžiarsky Klub METROPOL Košice prevádzkuje Lyžiarsky bežecký areál už viac ako 20 rokov. Na úpravu tratí sa používal ratrak Lavina PL1000, ktorý upravoval "nahrubo" a po ňom nastupoval skúter Buran 640 (prezývaný aj Harley Sibíru), ktorý ťahal "žehličku". Posledné dva roky ratrak pokazený drieme pod plachtou a starý ruský skúter Buran nevládze. Tiež má dni spočítané. Preto sa často stáva, že keď napadne viac snehu, trate sa skrátka upraviť nedajú a sú odsúdené na externú výpomoc. 

BURAN 640 a Jožko

Aký je Areál bežeckého lyžovania na Kojši?

Areál má za sebou slávnu históriu a splní nároky aj vrcholovým športovcom. 5 kilometrový okruh má prevýšenie 180m - to je slušný parameter. 

Bežkárske trate na Kojši sú výzvou pre začiatočníkov a splneným snom pre profesionálov. 

V areáli si môžu začiatočníci, pokročilí ale aj profi atléti vybrať podľa svojho uváženie z troch okruhov:

  • 2 kilometrový 
  • 3 kilometrový
  • 5 kilometrový

Ten najdlhší, 5 kilometrový okruh, je po technickej stránke na vysokej úrovni a je certifikovaný. Jeho autorom je Juraj Tóth, zakladateľ LK Metropol a dodnes aktívny veľký nadšenec bežeckého lyžovania. V roku 2001 sa na okruhu konali Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach dospelých a dorastu. Na Kojšovskú hoľu merala cestu celá vtedajšia Slovenská reprezentácia. Neskôr sa tu konalo množstvo ďalších pretekov a podujatí a vychovalo sa tu veľa skvelých talentov.

Po čom túžime? 

Oprášme zašlú slávu bežkovania na Kojši

#makeKOJSAgreatAGAIN

"Túžime po tom, aby bolo bežkovanie na Kojšovskej holi samozrejmosťou, aby dobrovoľníci nemuseli zápasiť s technikou a aby boli trate vždy upravené bež ohľadu na to, koľko snehu za noc napadlo. Veríme, že kúpa kvalitného pracovného skútra, nám toto želanie splní. Hodnota nového, napríklad LYNX 69 RANGER, sa pohybuje okolo 17.000 eur. Ale keby sa aj nepodarilo vyzbierať túto sumu, nevadí, poobzeráme sa po jazdenom. Ďalšou skvelou vecou na tejto kampani je, že nás spája, mobilizuje a motivuje. Máme pred sebou cieľ, hovoríme o tom s priateľmi a bojujeme za svoj sen ako komunita, spoločne. Keby sa to aj nepodarilo, aj tak sa čosi dosiahlo."  Vlado Olejník, člen LK Metropol. 

Kadiaľ sa ide na Kojšovskú hoľu?

Všetky cesty vedú do Ríma, ale niektoré vedú aj na Kojšovku:)

Na Kojšovskú hoľu sa dá dostať z Gelnice a zo Zlatej Idky. Súkromné vlastníctvo ciest a účelových komunikácii, ale aj vrtochy počasia robia dopravu autom niekedy problematickou. Pešibusom to však ide stále a to je zároveň najčastejšie využívaná forma dopravy k Areálu bežeckého lyžovania. V budúcnosti sa plánuje aj prerábka dnes už nefunkčnej sedačkovej lanovky zo Zlatej Idky. 

Východ Slnka z tratí na Kojšovskej holi.

Východ slnka ako bonus

Bežkovanie je jedným z najefektívnejších športov vôbec, kde sa zapája 80% všetkých svalov tela. Keď k tomu prirátame pobyt na čerstvom vzduchu a otužovanie na snehu, máme aj skvelú zbraň proti zúriacej pandémii. 

Zabojujte spolu s nami a podporte nás. Nový skúter by mohol začať pracovať už začiatkom budúcej zimy v decembri 2021. Držme si palce!

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Len tak, pre dobrý pocit
Len tak, pre dobrý pocit

Minimálna výška príspevku

15

Proste len tak, nech zahreje pri srdci.

Doručenie: ihneď

Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate
Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

Minimálna výška príspevku

30

Za váš príspevok budeme celú nasledujúcu sezónu upravovať bežkárske trate na Kojšovskej holi a vy tam budete mať dvere vždy otvorené.

Doručenie: ihneď

Čiapka s brmbolcom
Čiapka s brmbolcom

Minimálna výška príspevku

45

Aký by to bol bežkár bez funkčnej čiapky s brmbolcom od značky ATEX. Grafické návrhy sú špeciálne vytvorené pre bežkárov na Kojšovke (foto je ilustračná, čiapka ale bude z rovnakého pera návrhára Martina Michalča)

Doručenie: do septembra

Občerstvenie po bežkovačke od PRO-body.sk + brmbolcová čiapka
Občerstvenie po bežkovačke od PRO-body.sk + brmbolcová čiapka

Minimálna výška príspevku

60

Nič nepadne tak dobre, ako keď Vás niekto po bežkovačke ponúkne teplým čajom, pivkom či kvalitnou energetickou tyčinkou z lokálnej manufaktúry MARVA a Kompava. V domčeku pri trati pre vás takéto občerstvenie zaobstará športový obchod PRO-BODY Košice (https://pro-body.sk/). K tomu pribalíme aj brmbolcovú funkčnú čapicu.

Doručenie: ihneď

Požičanie bežkárskeho setu na 3 dni od JAKA SKI Jahodná + funkčná čiapka
Požičanie bežkárskeho setu na 3 dni od JAKA SKI Jahodná + funkčná čiapka

Minimálna výška príspevku

70

Trojdňové zapožičanie bežkárskeho setu (lyže, palice aj topánky) od lyžiarskej školy JAKA SKI, ktorá pôsobí v neďalekom lyžiarskom stredisku Jahodná, bude tou správnou voľbou pre všetkých , ktorý by chceli vyskúšať iný typ bežiek, objaviť nové štýly, či s bežkovaním začať. K tomu Vám pribalíme aj brmbolcovú čiapku v originálnom dizajne.

Doručenie: sezóna 21/22

Kurz bežkovania s profi inštruktorom na Kojšovke
Kurz bežkovania s profi inštruktorom na Kojšovke

Minimálna výška príspevku

100

Priamo na Kojšove sa o vylepšenie vášho štýlu, alebo o naučenie sa základov postará profi inštruktor z LK Metropol.

Doručenie: sezóna 21/22

Intenzívny kurz bežkovania vo vami vybranej lokalite od Školy bežkovania ORAVEC
Intenzívny kurz bežkovania vo vami vybranej lokalite od Školy bežkovania ORAVEC

Minimálna výška príspevku

150

Jedna z najlepších akadémií bežkovania ORAVEC, Vám poskytne intenzívny kurz bežkovania vo vami zvolenej lokalite. Pôsobia na Skalke, Štrbskom plese, Králikoch, Donovaloch, Levoči aj pri Demänovskej ľadovej jaskyni. Nech už ste začiatočník, či pokročilý, stále vedia ponúknuť zaujímavý program. Viac info tu: https://www.kurzybezkovania.sk/

Doručenie: sezóna 21/22

Lavínový kurz od STUDENY FRONT.sk
Lavínový kurz od STUDENY FRONT.sk

Minimálna výška príspevku

180

Sneh ako sneh - je super ho mať vždy pod kontrolou. Preto vám ponúkame, ako odmenu za podporu našej kampane, lavínový kurz od partie najskúsenejších "horskáčov" a sprievodcov. Hovoria si "studenyfront" a z ich vedomostí budete môcť čerpať aj vy.

Doručenie: Sezóna 21/22

Bežkársky set na mieru od SWIXstore.sk
Bežkársky set na mieru od SWIXstore.sk

Minimálna výška príspevku

1 000

Profesionáli zo Swixstore.sk si Vás premerajú, vyskúšajú, čo viete a čo by ste chceli vedieť, a podľa toho navrhnú a upravia bežkársky set špeciálne pre vaše potreby, Lyže, viazanie, topánky aj paličky od prémiových značiek, a k tomu aj nejaké to poradenstvo o tom, ako s čím správne mazať.

Doručenie: sezóna 2021

Novinky

POZVÁNKA: Bežkárska sezóna 2021/2022 na Kojšovskej holi OTVORENÁ

Update #2, 08.12.2021

S úplne novou silou sme sa vrhli do úpravy bežkárskych tratí na Kojšovskej holi. Podmienky sú dobré, snehu pribúda a my máme kvalitnú techniku na ťahanie stôp. 
A to aj vďaka Vám!

Máme upravené všetky okruhy (1km - 2km - 3km - 5km) na voľný štýl aj klasiku, bežkovanie je ZADARMO a otvorené máme 24 hodín 7 dní v týždni. 
Z podpory, ktorú ste nám v rámci kampane preukázali, sme zakúpili "second hand" skúter LYNX Ranger 69 Alpine. K nemu sme vo vlastnej réžii vymysleli a pozvárali "žehličku" a sklápací stopovač.
Máme aj nové logo a veľa energie držať sa nášho heslo "Make Kojša great again"  - teda ako by Trump povedal : "Vráťme Kojši zašlú slávu".
Keď si prídete hore zabežkovať ( čo veríme, že prídete), a bude sa Vám páči čo uvidíte, budeme radi za príspevok na PHM a všetko ostatné čo okolo starostlivosti sa o trate vyvstane.

Číslo účtu LK METROPOL :  SK37 8330 0000 0021 0208 1189

Alebo nás podporte kúpou peknej čiapky značky CRAFT s našim logom v cene 20 eur. Zakúpiť si ju môžete počas víkendov priamo na tratiach ( v zelenej búdke) alebo cez eshop PRO-body.sk 
A aby sa nezabudlo - sledujte aktuálne dianie ONLINE:
Web kamera s aktuálnymi fotkami a teplotou: https://lkmetropol.sk/
Instagram: kojsovka.bezkarske.trate
Facebook: https://www.facebook.com/makekojsagreatagain
Ďakujeme!
Vaši  bežkári z Kojšovky 

Upravili sme trate pred víkendom - ako veľké poďakovanie

Update #1, 12.03.2021

Hore na Kojšovskej holi na vás čaká upravený 1km okruh na klasický štýl aj na skate. Tento okruh je vhodný aj pre začiatočníkov. Snehu je hore dosť a preto sú zjazdné aj ostatné okruhy, avšak kvôli nádielke nového snehu sme ich nemali s čím poriadne upraviť. Klasickým štýlom ich však zdoláte. Veríme že nám počasie bude priať a tento víkend strávime spoločne na bežkách v Areáli bežeckého lyžovania na Kojšovskej holi. 
PS: Nezabudnite, že zbierka na novú techniku na úpravu tratí beží do 20.3.2021. Budeme veľmi radi, keď o tom poviete priateľom a známym. Čim viac sa nám podarí vyzbierať, tým lepší skúter si budeme vedieť dovoliť. Ďakujeme

Podporovatelia

👤 Vlado Olejnik

💬 Zbierku som zacal a tak ju aj symbolicky ukoncujem. Som rad, ze projekt bol uspesny. Dakujem vsetkym podporovatelom a vidime sa na “Kojsi”✌️

46 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

💬 Držím prsty!

15 €

👤 Martin Hegedus

🎁 Čiapka s brmbolcom

💬 Plameňe

103 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

30 €

👤 Zita Baníková

30 €

👤 T. M.

🎁 Občerstvenie po bežkovačke od PRO-body.sk + brmbolcová čiapka

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Pavol Horanic

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

33 €

👤 Mybalance Myduolife

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

33 €

👤 Juraj Sabol

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

15 €

👤 pro-body.sk Košice

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

💬 Spolu sme to dali ✌️ tešíme sa s s Vami ????

50 €

👤 M O

💬 A ja sa neostrihám! #makeKOJSAgreatAGAIN My name is Giovanni Giorgio, but everybody calls me Giorgio

11 €

👤 Silvia Hanusová

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

💬 Kojšov je moja srdcovka, čo som sa tam nastála v rade na vlek :D

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Čiapka s brmbolcom

53 €

👤 Nina Špilárová

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 K O

💬 Matejik povedal ze ked tu bude 11.111€ ostriha sa ????#adiosJuan

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Maria Dizdarevic

💬 Aj ja Vas podporujem a verim, ze na bezky sa coskoro dostanem tiez ❤️

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

15 €

👤 Vili Karásek

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

💬 Držím palce :-))

30 €

👤 Lubomir Redaj

🎁 Občerstvenie po bežkovačke od PRO-body.sk + brmbolcová čiapka

60 €

👤 MPBAU SK, s.r.o.

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

15 €

👤 Kristínka Orság

50 €

👤 Petronela Školníková

5 €

👤 Martina Egryová

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Len tak, pre dobrý pocit

15 €

👤 Boris Ďurčo

🎁 Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

30 €

   1 2 3 4 ... 12

Autori

Miesto realizácie projektu

Košický kraj

OZ Vitalcity

OZ Vitalcity

OZ Vitalcity je občianske združenie, ktoré sa svojimi aktivitami stará o športové vyžitie v prírode na Východnom Slovensku, najmä vo Volovských vrchoch. Máme za sebou 6 ročníkov trailových bežeckých pretekov "Horský Beh Smolník", prípravu bežkárskych pretekov a sánkovačky "(ne)Zmrzni na Kojši" a ako dobrovoľníci sa dlhodobo angažujeme na bežkárskych tratiach na Kojšovskej holi.

Vladimir Olejnik

Vladimir Olejnik

https://www.lkmetropol.sk/onas

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Len tak, pre dobrý pocit
Len tak, pre dobrý pocit

Minimálna výška príspevku

15

Proste len tak, nech zahreje pri srdci.

Doručenie: ihneď

Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate
Celosezónny „skipass“ na upravené bežkárske trate

Minimálna výška príspevku

30

Za váš príspevok budeme celú nasledujúcu sezónu upravovať bežkárske trate na Kojšovskej holi a vy tam budete mať dvere vždy otvorené.

Doručenie: ihneď

Čiapka s brmbolcom
Čiapka s brmbolcom

Minimálna výška príspevku

45

Aký by to bol bežkár bez funkčnej čiapky s brmbolcom od značky ATEX. Grafické návrhy sú špeciálne vytvorené pre bežkárov na Kojšovke (foto je ilustračná, čiapka ale bude z rovnakého pera návrhára Martina Michalča)

Doručenie: do septembra

Občerstvenie po bežkovačke od PRO-body.sk + brmbolcová čiapka
Občerstvenie po bežkovačke od PRO-body.sk + brmbolcová čiapka

Minimálna výška príspevku

60

Nič nepadne tak dobre, ako keď Vás niekto po bežkovačke ponúkne teplým čajom, pivkom či kvalitnou energetickou tyčinkou z lokálnej manufaktúry MARVA a Kompava. V domčeku pri trati pre vás takéto občerstvenie zaobstará športový obchod PRO-BODY Košice (https://pro-body.sk/). K tomu pribalíme aj brmbolcovú funkčnú čapicu.

Doručenie: ihneď

Požičanie bežkárskeho setu na 3 dni od JAKA SKI Jahodná + funkčná čiapka
Požičanie bežkárskeho setu na 3 dni od JAKA SKI Jahodná + funkčná čiapka

Minimálna výška príspevku

70

Trojdňové zapožičanie bežkárskeho setu (lyže, palice aj topánky) od lyžiarskej školy JAKA SKI, ktorá pôsobí v neďalekom lyžiarskom stredisku Jahodná, bude tou správnou voľbou pre všetkých , ktorý by chceli vyskúšať iný typ bežiek, objaviť nové štýly, či s bežkovaním začať. K tomu Vám pribalíme aj brmbolcovú čiapku v originálnom dizajne.

Doručenie: sezóna 21/22

Kurz bežkovania s profi inštruktorom na Kojšovke
Kurz bežkovania s profi inštruktorom na Kojšovke

Minimálna výška príspevku

100

Priamo na Kojšove sa o vylepšenie vášho štýlu, alebo o naučenie sa základov postará profi inštruktor z LK Metropol.

Doručenie: sezóna 21/22

Intenzívny kurz bežkovania vo vami vybranej lokalite od Školy bežkovania ORAVEC
Intenzívny kurz bežkovania vo vami vybranej lokalite od Školy bežkovania ORAVEC

Minimálna výška príspevku

150

Jedna z najlepších akadémií bežkovania ORAVEC, Vám poskytne intenzívny kurz bežkovania vo vami zvolenej lokalite. Pôsobia na Skalke, Štrbskom plese, Králikoch, Donovaloch, Levoči aj pri Demänovskej ľadovej jaskyni. Nech už ste začiatočník, či pokročilý, stále vedia ponúknuť zaujímavý program. Viac info tu: https://www.kurzybezkovania.sk/

Doručenie: sezóna 21/22

Lavínový kurz od STUDENY FRONT.sk
Lavínový kurz od STUDENY FRONT.sk

Minimálna výška príspevku

180

Sneh ako sneh - je super ho mať vždy pod kontrolou. Preto vám ponúkame, ako odmenu za podporu našej kampane, lavínový kurz od partie najskúsenejších "horskáčov" a sprievodcov. Hovoria si "studenyfront" a z ich vedomostí budete môcť čerpať aj vy.

Doručenie: Sezóna 21/22

Bežkársky set na mieru od SWIXstore.sk
Bežkársky set na mieru od SWIXstore.sk

Minimálna výška príspevku

1 000

Profesionáli zo Swixstore.sk si Vás premerajú, vyskúšajú, čo viete a čo by ste chceli vedieť, a podľa toho navrhnú a upravia bežkársky set špeciálne pre vaše potreby, Lyže, viazanie, topánky aj paličky od prémiových značiek, a k tomu aj nejaké to poradenstvo o tom, ako s čím správne mazať.

Doručenie: sezóna 2021