Buď pri tom: Tvoríme novú generáciu turistických útulní

Vaša podpora počas kampane nám vyrazila dych. Do architektonickej výzvy sa prihlásilo viac ako 100 ateliérov. Vybrať tri kvalitné návrhy bude mission impossible. No ak všetko pôjde podľa plánu, útulňu, ktorú postavíme v Muránskej planine za zdroje z kampane, bude určite stáť za to. Máme tiež dostatok prostriedkov na opravu 4 existujúcich útulní. Ďakujeme.

Lokálny rozvoj
Šport
Buď pri tom: Tvoríme novú generáciu turistických útulní
Získaná suma
610 %
61 038 €
z cieľovej sumy
10 000 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

Ďakujeme 1xxx krát!

S veľkou podporou prichádza veľká zodpovednosť

Pôvodný zámer zorganizovať architektonickú súťaž na nové útulne sa nám trochu rozrástol.
Preto, aj vďaka vašej podpore, ďalej:

 • zrealizujeme architektonickú súťaž
 • vytvoríme online správcu slovenských útulní
 • ak všetko pôjde podľa plánu, postavíme jednu útulňu (miesto upresníme)
 • darujeme ďalšie dva návrhy slovenským samosprávam alebo organizáciám
 • pomôžeme s opravou 4 existujúcich slovenských útulní

Kto stojí za projektom?

Vášniví turisti. V Hikemates spájame hory a ľudí. Vedieme najväčší turistický klub na Slovensku. A do projektu sme sa pustili spolu s našimi priateľmi z madebythe: Bláznami do papiera, ktorí chcú zmeniť Slovensko k lepšiemu.


Spoločne prinášame limitované kolekcie Poustrov, ktoré spájajú šikovnosť lokálnych dizajnérov a krásy našej prírody. Na neziskovky, ktoré obdivujeme, sme takto prispeli už 23.000 eur. Teraz prišiel čas spraviť niečo vlastné.

O čo nám ide?

O to, aby boli slovenské útulne architektonickým skvostom. Naším zámerom je vytvárať nové priestory pre spojenie človeka s prírodou. Šetrne, s čo najmenším negatívnym dopadom na okolie. A s ohľadom na našu históriu a tradície. Kvalitná architektúra dokáže nielen zaujať ľudí, skrášliť prostredie v lone prírody, ale aj ušetriť náklady na samotnú stavbu aj údržbu.

Útulne budú umiestnené v bezprostrednej blízkosti turistických chodníkov v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach v rôznych lokalitách na Slovensku. Podstatné je, aby bolo možné návrh s minimálnymi obmenami postaviť kdekoľvek.

Sprístupníme ich tým, ktorí budú mať záujem postaviť ich a starať sa o ne. Poskytneme im celú projektovú dokumentáciu a finančné prepočty. Už dnes rokujeme o spolupráci s Národným parkom Muránska planina a oslovujeme ďalších.

Foto: Bivak pod Skuto, Unsplash

Ako bude vyzerať architektonická súťaž?

 1. Na webe turistickeutulne.sk sme vypísali zadanie pre architektov, z ktorého vzídu návrhy nových turistických útulní. Prihlásiť sa budú môcť všetky ateliéry, ktoré splnia pravidlá. Účasť je honorovaná.
 2. Spomedzi prihlásených ateliérov vyberieme za pomoci odborníkov tri víťazné ateliéry. Každý z vybraných bude mať za úlohu vypracovať ideový zámer a projektovú dokumentáciu turistickej útulne.
 3. Po vypracovaní ideového zámeru absolvujú architekti konzultáciu s panelom odborníkov.
 4. Najneskôr do 21. júla 2021 odovzdajú uchádzači rozpracovaný ideový zámer do projektovej dokumentácie, ktorá bude zohľadňovať všetky pripomienky odborníkov.

Finálne návrhy nových turistických útulní odprezentujeme na www.turistickeutulne.sk a na našich sociálnych sietiach.

Kto vám s tým bude pomáhať?

Okrem madebythe: a Hikemates ďakujeme za podporu viacerým partnerom zo strany médií aj samospráv. V porote máme naozajstný panel odborníkov:

 • Ing. arch. Josef Mádr, Autorizovaný architekt ČKA, vedúci ateliéru FA ČVUT v Praze
 • MArch Samuel Netočný, Architekt
 • Ing. Ján Šmídt, Riaditeľ Správy Národného parku Muránska planina
 • Ing. arch. Marián Lucký, Autorizovaný architekt SKA, vedúci architekt v Lucký architects

Kde plánujete zrealizovať ďalšie útulne?

Sme presvedčení, že kvalitná architektúra s rešpektom k slovenským tradíciám má v horách svoje miesto. Ale treba to robiť citlivo. Na miestach, kde nehrozí pretlak turistov ako pri Zrakovej pyramíde v Súľove. Práve preto chceme našu prvú útulňu postaviť v okolí Muránskej planiny. Ide o krásny región, ktorému rozumná miera turizmu len a len pomôže.

Vraj máme namiesto stavby nových útulní pomôcť s opravou tých existujúcich. Vraj ich je dosť veľa. A niektoré sú v žalostnom stave. Súhlasíme. A radi pomôžeme.

Už teraz sme sa dohodli so správcami útulne Ramža, že im pomôžeme materiálne aj brigádou na opravu ich útulne, ktorú sme zobrazili aj v jednom z našich (už vypredaných) Poustrov.

Kampaň som už nestihol. Aké odmeny som zmeškal?

Odmeny do kampane sme venovali spoločne madebythe: aj Hikemates. Z kampane si pokryjeme len výrobné náklady na ich zhotovenie, celý profit prenechávame projektu útulní.

Ste ešte zelenáči. Zobrali ste si na seba príliš veľké sústo.

Je pravda, že sme mladí, ale určite nie neskúsení. Niektorí už máme skúsenosti so stavbou vyhliadky v Spišskom Hrhove. Za architektonickú stránku projektu zodpovedá Ing. arch. Josef Mádr. A za prevedenie kampane Hikemates a madebythe:

Na Slovensku sa vám to nemôže podariť. Je s tým veľa byrokracie. A správy národných parkov s tým nebudú súhlasiť.

Asi najčastejšia reakcia na náš nápad. Neboj sa. Poistili sme sa dopredu. Náš projekt pozitívne oslovil predstaviteľov NP Muránska planina a CHKO Cerová vrchovina, s ktorými sme už teraz v jednaní o možnostiach výstavby až 3 útulní na ich území. Naším zámerom je aby ľudia objavili nové a menej známe lokality. Blízkosť regiónu Gemer navyše podporuje myšlienku rozvoja miestneho turizmu v tomto kúte Slovenska, ktorý si zaslúži pozornosť.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Poustr: Limba

Poustr: Limba

Minimálna výška príspevku
30

Vo Veľkej Fatre ostaneme s ďalším Poustrom od Adrieny Lehockej. V juhovýchodnom svahu Rakytova sa nachádza priam rozprávková útulňa Limba. Zastav sa tu pri potulkách veľkofatranským hrebeňom. Odmenou ti bude výhľad na nízkotatranské vrcholy, masív Prašivej, či Ďurkovú. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Vydraž si vypredaný kus

Poustr: Vydraž si vypredaný kus

Minimálna výška príspevku
30

"Nechystáte dotlač Poustrov?" Najčastejšie otázka. Dotlač sme nikdy neplánovali. A inak tomu nie je ani teraz. Z každej kolekcie nám však na sklade zostalo pár kusov z nevyzdvihnutých objednávok. Teraz ich dávame všetky do Startlab dražby. A ako to funguje? Stačí si zakúpiť túto odmenu. A prihodiť niečo extra. Čím vyššou sumou nás podporíš, tým vyššie budeš v poradí podporovateľov, ktorí si budú vyberať ako prví. Zavoláme ti s dostupnými kusmi a vyberieš si ten, ku ktorému by si sa inak nedostal. A možno sa ti ujde aj prvý Kriváň, či dávno vypredaný Slovenský raj.

Doručenie: Po ukončení kampane
Staň sa členom Hikemates (členstvo, nášivka & nálepky)

Staň sa členom Hikemates (členstvo, nášivka & nálepky)

Minimálna výška príspevku
40

Byť členom najväčšieho turistického klubu na Slovensku, to nie je len tak. Získaš komplexné poistenie na hory, až 50% zľavy na horských chatách a kopec ďalších výhod. K tomu ti pribalíme Hikemates odznak, nášivku a poriadne nálepky. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Útulňový kit: Daruj ho súčasnej útulni

Útulňový kit: Daruj ho súčasnej útulni

Minimálna výška príspevku
120

Chceš pomôcť jednej z kultových útulní? Skvelé! Vďaka tvojej podpore zakúpime praktický kit tým, ktoré ho najviac potrebujú. A čo bude súčasťou takého kitu? Lekárnička, metla, sekera, lopata, sviečky, kartuše a zápalky. Všetko, bez čoho sa žiadna útulňa nezaobíde.

Doručenie: Po ukončení kampane
Navždy s nami: Jeden z konceptov ponesie tvoje meno

Navždy s nami: Jeden z konceptov ponesie tvoje meno

Minimálna výška príspevku
1 000

To chce naozaj odvahu! A my ju odmeníme. Jeden z 3 konceptov nových útulní pomenujeme na tvoju počesť. Ak sa nám ho podarí zrealizovať, tvoje meno bude na čestnom mieste priamo v útulni.

Doručenie: Po ukončení kampane
Zážitok: Exkurzia so správcom Muránskej planiny pre 5 osôb

Zážitok: Exkurzia so správcom Muránskej planiny pre 5 osôb

Minimálna výška príspevku
750

Objavte spolu so 4 kamošmi krásy jedného z najkrajších a najmenej dotknutných národných parkov na Slovensku. Na celodennú VIP exkurziu so správcom NP budete ešte dlho spomínať.

Doručenie: Po ukončení kampane
Zážitok: Prvá noc v novej útulni

Zážitok: Prvá noc v novej útulni

Minimálna výška príspevku
1 000

Ty a tvoji kamoši budete prví, kto sa zapíšu do knihy návštev a prespia prvú noc v novej útulni v Muránskej planine. Len vy, hviezdy, les a nová útulňa. Na nezaplatenie.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Smalťák

Poustr: Smalťák

Minimálna výška príspevku
20

Niet nad výhľad z vrcholu či hrebeňa pri šálke čaju. Poriadny Smalťák preto nesmie chýbať v tvojej horskej výbave. Vyber si tvoj obľúbený design, kultový Kriváň alebo hrebeňovku Tatier. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

Minimálna výška príspevku
20

Po každej tlači Poustrov nám zostáva zvyškový papier. Ten nevyhadzujeme. Tvoríme z neho miniPoustre. Grafiky vo formáte A5, ktoré zachytávajú Poustre, ktoré sa už dávno vypredali. Po skončení kampane ťa budeme kontaktovať s výberom kolekcie Poustrov - I, II alebo III. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Andrejcová

Poustr: Andrejcová

Minimálna výška príspevku
30

Jedna z najkrajších slovenských útulní. Nielen pre kultovú atmosféru, ale aj pre neopakovateľný výhľad na panorámu Vysokých Tatier. Podpor našu kampaň a pripomeň si toto miesto Poustrom od Adriána Macha. Poštovné je v cene.

Doručenie: po ukončení kampane
Poustr: Ramža

Poustr: Ramža

Minimálna výška príspevku
30

Kým si neprenocoval v Ramži, nemôžeš sa označiť za znalca slovenských útulní. Na prvý pohľad drobná útulňa poskytuje nocľah všetkým, ktorí prechádzajú hrebeňom Nízkych Tatier. Aj preto nechýba v našej kolekcii od Filipa Horníka. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Salaš pod Suchým

Poustr: Salaš pod Suchým

Minimálna výška príspevku
30

Ak si prešiel hlavným hrebeňom Veľkej Fatry, určite si prenocoval v jednej z kolíb, či salašov. Nám učaroval Salaš pod Suchým. Kto ho navštívil vie, že je ľahko rozpoznateľný vďaka výraznej zelenej streche ako na Poustri od Nikolety Gajarovej. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Hikemates balík: Členstvo, kit & odznak

Hikemates balík: Členstvo, kit & odznak

Minimálna výška príspevku
60

Vieš ako spoznáš pravého turistu? Je členom najväčšieho turistického klubu Hikemates. V batohu mu nechýba poriadny turistický kit. Občas prespí v útulni. A z diaľky sa mu leskne náš členský odznak. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Zážitok: Spoločná túra

Zážitok: Spoločná túra

Minimálna výška príspevku
300

Tvoja podpora si zaslúži niečo špeciálne. Vezmeme ťa na špeciálnu túru. Veď najlepšie priateľstvá vznikajú na horách. A k tomu si odnesieš pamätný Poustr ;)

Doručenie: Po ukončení kampane
Novinky

014: Prvý návrh útulne a ďalšie júlové novinky

Update #14, 17.08.2021

Drahí prispievatelia,

Prinášame vám prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa nám za posledný mesiac podarilo. A že toho nebolo málo :)

Návrh prvej z troch turistických útulní je na svete!

Máme veľkú radosť, že vám môžeme konečne ukázať prvý z návrhov, za ktorým stojí kolektív autorov Robert Provazník, Matthias Arnould, Michaela Vatraľová a Tomáš Bačinský.

Minimalistickú útulňu Jozefa Maka zasadíme do nádherného prostredia bukového lesa v Malých Karpatoch. A to v lokalite Mihalinová, priamo na Ceste hrdinov SNP, najdlhšej turistickej magistrály na Slovensku.

Návrh so sedlovou strechou zapadá do prostredia lesa a nesnaží sa v ňom vynikať, skôr s nim splynúť. Dvojpodlažné riešenie dáva dostatok priestoru na dobrý spánok, ale aj pohodlné stolovanie a úkryt pred nepriazňou počasia. Dôraz na praktické využitie priestoru je viditeľný v riešeniach ako úložný priestor na drevo, poličky, priestor na sušenie vecí a spojenie plochy na spanie s vsuvným stolíkom.

Útulňa bude priestorom pre oddych, nielen fyzický, ale aj psychický, a tiež miestom pre prenocovanie každého okoloidúceho turistu, ktorý to bude potrebovať.

Nabližšie mesiace nás čaká proces schvaľovania a samotná výstavba útulne.

To by nebolo možné nebyť podpory Trnavského samosprávneho kraja, ktorý spolu s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj (KOCRTT) prispejú na materiál a realizáciu stavby sumou 30.000 eur.

Nevieme ako vy, ale my sa už na prvú noc v novej útulni veľmi tešíme!

Onedlho vám taktiež predstavíme zvyšné dva návrhy,
ktoré tímy architektov dokončujú!

Všetky detailné informácie nájdete na turistickeutulne.sk

....

Oprava senníka pod Krstou horou

Aj vďaka vašim príspevkom zo Startlab kampane máme dostatok prostriedkov
aby sme pomohli celkovo 4 útulniam s rekonštrukciou.

Prvá to už má za sebou!

Dobrovoľníci a kamoši z OZ Sloboda pohybu takto nádherne opravili strechu senníka pod Krstou horou pri Ružomberku. Tak čo, nájdete aspoň 5 rozdielov?

Teší nás, že aj vďaka vašej podpore môžeme tvoriť novú generáciu
turistických útulní na Slovensku.

Prajeme vám aby ste si užili zvyšok leta na horách!
Zambo, Paťo, Ivan, Jakub, Maťo a Dávid

PS: Naša pomoc nekončí. V júli sme predstavili novú kolekciu Poustrov. A ich predajom priamo podporili kultové tatranské chaty, ktoré zažili neľahké obdobie. Ešte stále môžete prispieť. Na našich e-shopoch madebythe: a Hikemates nájdete posledné kusy z tejto kolekcie. Alebo si vybehnite na niektorú z chát ;)

013: Júnový súhrn noviniek

Update #13, 08.07.2021

Drahí prispievatelia,

Dlhšie od nás nebolo počuť. Preto sme sa rozhodli priniesť vám júnový súhrn všetkého dôležitého, čo sa nám za posledné týždne podarilo ("aj nepodarilo").

Architektonické návrhy

Minulý týždeň nám architekti predstavili prvé návrhy nových útulní. Spolu s odborníkmi (porotou, ochranármi, lesníkmi a majiteľmi pozemkov) sme jednotlivé návrhy posúdili a spripomienkovali. Architekti majú teraz necelý mesiac na to, aby pripomienky zapracovali a vytvorili finálne návrhy útulní.

Tie by nám mali predstaviť už koncom júla :) 

Podarilo sa nám získať financie na materiál a výstavbu druhej útulne!

Počas kampane sme vďaka vašej pomoci vyzbierali viac ako 60 000 €, z ktorých zaplatíme architektonickú výzvu, rekonštrukcie niekoľkých existujúcich útulní a materiál a výstavbu útulne v Muránskej Planine.

Nechceme však, aby dva ďalšie návrhy ostali len na papieri. Preto sme oslovili župy, samosprávy a organizácie cestovného ruchu s ponukou spolupráce na tomto projekte. Trnavský samosprávny kraj spolu s Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj sa rozhodli našu ponuku využiť. A na realizáciu projektu vyčlenili vo svojom rozpočte 30 000 €. Financie použijeme na realizáciu útulne v Malých Karpatoch.

V polovici júna sme s Trnavským samosprávnym krajom, Krajskou organizáciou cestovného ruchu Trnavský kraj, Lesmi Slovenskej republiky, Štátnou ochranou prírody a Klubom slovenských turistov podpísali na mieste novej útulne Memorandum o spolupráci.

Foto: TTSK

Odosielanie odmien

Takmer všetky odmeny z našej kampane sú k dnešnému dňu odoslané. Ostáva nám odoslať už len pár odmien podporovateľom, ktorým sa nám bohužiaľ nepodarilo dovolať. Ak ešte svoju odmenu náhodou nemáš, napíš nám prosím na ahoj@madebythe.sk

Naše ospravedlnenie

Počas kampane sme precenili naše sily a priznávame, že sme spravili chyby. Odmeny častokrát meškali a naše reakcie boli vzhľadom na preplnený inbox pomalšie. Chceme sa vám za to úprimne ospravedlniť.

Veríme, že napriek menším zaváhaniam vás potešili júnové novinky a posun celého projektu turistických útulní.

Ešte raz ďakujeme za vašu podporu a prajeme vám veľa oddychu počas letných dní. Paťo, Ivan, Jakub, Zambo, Maťo a Dávid

012: Zásielky na ceste k vám + osobný odber

Update #12, 24.05.2021

Drahí prispievatelia,

Máme skvelé správy!

Minulý týždeň sme vám stihli rozposlať väčšinu odmien.

Podarilo sa nám dokonca vytvoriť vlastný rekord v počte odoslaných zásielok za jeden deň (približne 504).

Pripravili sme zásielky s odmenami k osobnému vyzdvihnutiu.

Keďže je vás spolu viac ako 200, ktorí ste si zvolili osobný odber, odmeny si môžete vyzdvihnúť vo viacerých termínoch a to:

- 25. a 27. mája (od 15:00 – 18:00)

- 1. a 3. júna (od 15:00 – 18:00)

Ďalšie inštrukcie s adresou nájdeš v dodatočnom emaily, ktorý sme ti odoslali. 

Veríme, že sa odmeny čoskoro dostanú ku všetkým prispievateľom.

Ďakujeme za železnú trpezlivosť a veríme, že vám spravia radosť, 

Ivan, Jakub, Patrik a Zambo

Ako pokračujeme s útulňami?

Dobrými správami nekončíme.

Minulý týždeň sa nám podarilo podpísať autorské zmlúvy s tromi vybranými ateliérmi.

A to nie je všetko!

Taktiež sme vybrali lokality, kde nové útulne v budúcnosti môžu vzniknúť.

V Muránskej planine, Volovských vrchoch a v Malých Karpatoch.

Tú poslednú sme už stihli s architektami a dotknutými organizáciami prezrieť priamo na mieste. 

Teraz nás čaká fáza vypracovávania návrhov.

Ak ťa zaujíma ako projekt útulní pokračuje sleduj novinky na www.turistickeutulne.sk

Sme tak o ďalší malý krok bližšie k novým turistickým útulniam.

PS: Vieš si predstaviť ráno v tomto bukovom lese? My áno :)

011: Kam ti zašleme odmenu?

Update #11, 30.04.2021

Drahí prispievatelia,

Pred chvíľou sme obdržali finálny zoznam všetkých prispievateľov.

Ak si si vybral/a fyzickú odmenu, ešte dnes ti príde osobitný email ohľadom výberu dopravy.

Prosím venujte mu pozornosť. Bez adries doručovať nevieme.

A chceli by sme to stihnúť ešte budúci týždeň.

Je vás viac ako 1000. A už sa na vás chystáme.

Prajeme ti krásny slnečný deň,

Ivan, Jakub, Patrik a Zambo

Ako pokračujeme s útulňami?

Máme skvelé správy!

Počas týždňa sme s panelom odborníkov vyberali tri víťazné ateliéry.

Náročná úloha. Veď obdržali sme celkovo 101 prihlášok.

A nakoniec panel odborníkov diskutoval takmer 2 hodiny.

Tri vybrané čoskoro zverejníme na www.turistickeutulne.sk

Tie budú nasledovné týždne vypracovávať návrhy.

Sme tak o ďalší malý krok bližšie k novým turistickým útulniam.

10: Kedy budeme posielať odmeny?

Update #10, 22.04.2021

Drahí prispievatelia,

Mnohí sa pýtate, kedy budeme odosielať odmeny.

V tejto chvíli čakáme na finálny zoznam prispievateľov od Startlabu.

Ten by sme mali obdržať až 10 dní po skončení kampane, t.j. začiatkom budúceho týźdňa.

Hneď na to vám pošleme email ohľadne výberu dopravy a ďalšie informácie k doručeniu.

....

Kým čakáme, potrebujeme riešiť tých, ktorí si ako odmenu vybrali dražbu vypredaného Poustru.

Táto odmena je pre nás logistickým aj logickým orieškom.

Tí 180 z vás, ktorí ste si ho vydražili, obdržíte v najbližších hodinách email s dotazníkom.

Venujte mu prosím pozornosť. Čas na vyplnenie máte do konca týždňa, t.j. 25.4.

.....

Ako pokračujeme s projektom útulní?

Pokračujeme v hodnoteniach prihlášok do architektonickej výzvy.

101 prihlásených ateliérov sme naozaj nečakali. Nejaký čas nám to pretriedenie zaberie.

Držte nám palce, aby sme s panelom odborníkov vybrali tých najlepších,

Prajeme krásny slnečný deň,

Ivan, Jakub, Patrik a Zambo

09: 1830 krát Ďakujeme!

Update #9, 15.04.2021

Drahí prispievatelia,

Máme za sebou spoločnú cestu na konci ktorej svieti neuveriteľných 60.943 eur.

Na začiatku kampane sme o podobnej podpore ani nesnívali.

Patrí vám za to jedno veľké ĎAKUJEME.

Na čo sa môžete tešiť?

Pôvodný zámer zorganizovať architektonickú súťaž na nové útulne sa nám trochu rozrástol.

Preto, aj vďaka vašej podpore:

 • zrealizujeme architektonickú súťaž – jej priebeh sleduj na turistickeutulne.sk
 • vytvoríme online správcu slovenských útulní
 • ak všetko pôjde podľa plánu, jednu útulňu postavíme v Muránskej planine (miesto upresníme)
 • darujeme ďalšie dva návrhy slovenským samosprávam alebo iným organizáciám, ktoré budú mať záujem útulne postaviť
 • pomôžeme s opravou 4 existujúcich slovenských útulní

To, ako s darovanými peniazmi naložíme, budeme transparentne komunikovať na turistickeutulne.sk

Kedy mi doručíte odmenu?

Fyzické odmeny môžeš očakávať najneskôr mesiac po skončení kampane.

Aby všetko prebehlo hladko, potrebujeme od teba pár ďalších informácií. Preto ti onedlho pošleme dotazník. To aby sme si zistili tvoju adresu, preferencie ohľadom spôsobu doručenia a aby sme vedeli, aký variant miniPoustrov, či smalťákov ti poslať. Ohľadom dražby Poustrov ťa budeme telefonicky kontaktovať.

Nášmu dotazníku venuj prosím pozornosť. Bez jeho vyplnenia ti odmena nepríde.

.....

Naša Startlab kampaň je v tejto chvíli ukončená.

Máme za sebou prvý krok z dlhej cesty k novým útulniam dostupným pre všetkých.

Podpora od 1830 z vás je pre nás veľkým záväzkom aby sme našu cestu úspešne zvládli. Ďakujeme!

Ivan, Jakub, Patrik a Zambo08: Ešte nie je dobojované. V hre je tretia oprava útulne.

Update #8, 14.04.2021

Drahý podporovateľ,

Pred mesiacom sme vstupovali do našej kampane.

Zajtra, vo štvrtok o 16:45 sa naša kampaň skončí.

Čaká na nás posledných pár desiatok metrov.

Ďakujeme ti, že ich absolvujeme spoločne.

Prečo má zmysel podporiť kampaň aj v posledných hodinách?

Ak dosiahneme míľnik 60.000 eur, pomôžeme ďalšej slovenskej útulni s opravou.

Ako je to s tými opravami?

Prvou potvrdenou útulňou na opravu je Ramža, ktorú si asi pamätáš z vypredanej grafiky.

Druhou rozjednanou útulňou je Nižná Kľaková v Muránskej planine.

Radi by sme opravili ešte jednu.

Dáme to?

Čo architektonická výzva?

Zajtra sa končí prihlasovanie na webe www.turistickeutulne.sk.

Už teraz však máme 20 kvalitných prihlášok.

Ak poznáš ešte niekoho, kto s prihlásením váha, prepošli im ju.

Ďakujeme,

Ivan, Jakub, Paťo a Zambo

07: Ostáva 7 dní

Update #7, 08.04.2021

Drahý podporovateľ,

dostali sme sa do záverečnej fázy kampane.

Aj vďaka tvojej podpore sme doteraz vyzbierali viac ako 55.000 eur. Ďakujeme!

Ostáva posledných 7 dní, kedy môžeme spoločne pomôcť ďalším útulniam.

Preto by sme ťa chceli poprosiť o malú drobnosť.

Povedz svetu o našej kampani

Rodičom, súrodencom, starkému, starkej a priateľom. Alebo spolužiakovi, ktorému si sa dlhšie neozval/a.

Ako na to? Stačí jeden klik. Kampaň môžeš zdieľať priamo cez Startlab.

Odmien je ešte dostatok pre každého. Smalťáky, Hikemates členstvo s ročným poistením na hory alebo Poustr limitka s motívom kultovej útulne Limba.

...

Vážime si každú podporu. Bez nej by sme nedokráčali tak ďaleko.

Ostávajú nám posledné "stovky metrov".

Zvládnime ich spoločne!

Paťo, Ivan, Jakub a Zambo

06: Prechádzame do druhej fázy

Update #6, 20.03.2021

Drahí podporovatelia,

v piatok večer, 3 dni po spustení kampane, sme vďaka vašej podpore vyzbierali 40 000 eur. Nová útulňa bude. A nemusíme sa pri tom spoliehať na žiadne externé zdroje.

Je namieste položiť si otázku, čo robiť s kampaňou zvyšných 26 dní.

Mohli by sme to už uzavrieť. A odpočítavať čas do 16. apríla, kedy vám môžeme odosielať odmeny.

Ale to by bola veľká škoda.

...

Aj vďaka Denníku N, Startitupu a Rádiu Expres sa nám podarilo otvoriť diskusiu na tému, čo patrí a čo nepatrí do slovenskej prírody.

Sme presvedčení, že kvalitná architektúra s rešpektom k slovenským tradíciám má v horách svoje miesto. Ale treba to robiť citlivo. Na miestach, kde nehrozí pretlak turistov ako pri Zrakovej pyramíde v Súľove. Práve preto chceme našu útulňu postaviť v okolí Muránskej planiny. Ide o krásny región, ktorému rozumná miera turizmu len a len pomôže.

...

Chápeme ale aj tých z vás, ktorí volajú po oprave existujúcich útulní.

S veľkou podporou prichádza veľká zodpovednosť

Preto, ak naša kampaň bude ďalej rásť, pri sume 45.000 pripravíme na portáli hikemates.com Online správcu útulní. Digitálnu mapu, v ktorej uvidíš aktuálny stav útulne, či je narubané drevo alebo či sa máš vopred pripraviť na špeciálne podmienky.

Pokiaľ vieme, je ich vyše 200. Tak to aby sme začali plánovať.

Potom, za každých 5.000 eur, ktoré vyzbierame nad túto sumu, prispejeme materiálom a spoločnou brigádou na opravu jednej z existujúcich slovenských útulní.

...

Máš tip na útulňu, ktorá potrebuje opravu?

Už čoskoro zverejníme v našich skupinách Hikemates a madebythe: anketu, do ktorej sa môžeš zapojiť. Navrhni nám takú, ktorá si to zaslúži najviac. A ak vieš, pridaj kontakt aj na správcu. Ďalej to už doriešime my :)

...

Dnes to bolo trochu dlhšie, ale rozlúčime sa s tebou podobne ako v našom videu:

Tak poďme na to, veď robota sa sama nespraví.

Paťo, Ivan, Jakub a Zambo

05: Materiál na novú útulňu 100% bude. Čo ďalej?

Update #5, 18.03.2021

Drahí podporovatelia,

menej ako 48 hodín po spustení kampane konštatujeme, že sa nám vďaka vašej podpore podarilo dosiahnuť ďalší míľnik.

Z vyzbieranej sumy 30.000 eur vieme pokryť celý materiál na výstavbu novej útulne.

Má zmysel podporovať kampaň ďalej? Samozrejme, že áno.

Nečakali sme, že tento mílnik prekonáme. Mysleli sme si, že zvyšné financie na realizáciu stavby budeme hľadať z iných zdrojov ako sú napríklad verejné granty.

Ak však spoločnými silami vyzbierame 40.000 eur, budeme schopní pokryť výstavbu priamo z kampane a nemusíme sa spoliehať na externé zdroje.

...

Koľko bude stáť výstavba jednej útulne?

Predpokladáme celkové náklady zrhuba 20.000 eur.

Nevyzbierali ste už viac?

To, že sme už vyzbierali 30.000 eur neznamená, že nám zostáva toľko peňazí na stavbu. 30% zhltne architektonická výzva, 15% náklady na výrobu odmien a 10% na kampaň. Takže na opravu existujúcej útulne a stavbu novej nám zostáva zhruba 15.000 eur. Zvyšok sme chceli riešiť cez granty. Takto sa na ne nebudeme musieť spoliehať.

Paťo, Ivan, Jakub a Zambo

...

P.S.: Ak si prešiel hlavným hrebeňom Veľkej Fatry, určite si prenocoval v jednej z kolíb, či salašov. Nám učaroval Salaš pod Suchým. Limitovaný Poustr tejto ikonickej útulne sme odomkli ako novú odmenu.

04: 24 hodín a štvrtý splnený cieľ ❤️

Update #4, 17.03.2021

Drahí podporovatelia,

Ešte len včera sme plní obáv spúšťali našu kampaň.

Ubehlo 24 hodín a my sa tešíme z toho, že sme prekonali predposledný míľnik, 25.000 eur.

Vďaka vašej podpore tak máme pokryté náklady na zhruba dve tretiny stavebného materiálu na novú útulňu. A za to vám patrí naozaj veľká vďaka.

...

Ostáva nám už len necelých 5.000 eur. A útulňa bude realitou.

Sme naozaj blízko. Dáme to?

...

Čo budete robiť, ak vyzbierate viac?

Neboj sa. Pripravili sme sa aj na túto možnosť. Viac ti povieme, keď sa nám podarí dosiahnuť 30.000 eur. Tak drž palce :)

Paťo, Ivan, Jakub a Zambo 

03: Prepisovali sme rekordy

Update #3, 17.03.2021

Drahí podporovatelia,

Neprešlo ani 16 hodín od spustenia kampane a dostali sme sa cez ďalšiu métu, 20.000 eur.

To znamená, že máme pokryté náklady na zhruba tretinu stavebného materiálu na novú útulňu.

Teší nás podpora už vyše 600 z vás aj všetky odkazy, ktoré nám posielate.

...

Inak, od Startlabu máme zákulisné info, že sa vlna podpory zdvihla tak rýchlo, že prekonala aj doteraz najúspešnejší štart kampane, ktorý mala na Startlabe satirická stránka Zomri.

Jej autorom sa podarilo získať 7 000€ za 4 hodiny, cieľ projektu turistických útulní vo výške 10 000€ sa však podarilo vyzbierať za neuveriteľných 43 minút. ❤️

...

Pokračujeme v zbieraní prostriedkov na materiál na novú útulňu.

Ďalší významný míľnik je 25.000 eur.

Prispieť môžete zdieľaním kampane s hashtagom #ZažiÚtulne alebo dokúpením ďalšieho z Poustrov či miniPoustrov. Novú grafiku útulne nahodíme, keď sa vypredá.

...

P.S.: Ďakujeme nemenovanému darcovi za podporu 1000 eur. Tiež trom z vás za podporu cez 300 eur.

02: Sníva sa nám?

Update #2, 16.03.2021

Drahí podporovatelia,

necelé 4 hodiny po začiatku kampane na Startlabe svieti suma 15.000 eur.

To znamená, že sa okrem architektonickej štúdie postaráme aj o opravu existujúcej útulne.

Tešíme sa, len čo obmedzenia pominú, dáme vám viac info.

Srdečná vďaka ❤️

...

Odteraz už zbierame prostriedky na materiál na novú útulňu.

Pri 20.000 eurách budeme mať pokrytú zhruba tretinu z ceny materiálu.

Zároveň označujeme Poustr: Andrejcová za oficiálne vypredaný.

Zostáva ešte niekoľko kusov Poustr: Ramža. Nová grafika bude. Ale nahodíme ju, keď sa vypredá.

...

Inak, na Startlabe je super, že môžeš odmeny aj kombinovať.

Preto si môžeš vybrať viaceré Poustre, miniPoustre alebo ďalšie odmeny.

Paťo, Ivan, Jakub a Zambo 

P.S.: Momentálne najvyššia čiastka v dražbe za starší Poustr z našej osobnej kolekcie je 150 eur. Takáto šanca na vypredaný kus tu ešte nebola.

01: Cieľ splnený. Tri návrhy budú. Teraz zbierame na opravu útulne

Update #1, 16.03.2021

Drahí podporovatelia, sami tomu nemôžeme uveriť, ale náš 30-dňový cieľ sme vyzbierali za 43 minút. 

Dokonca sme v rámci toho stihli zhodiť server Starlabu.

Tu však ani zďaleka nekončíme! Práve naopak, pokračujeme ďalej. Keď sa nám podarí vyzbierať 15 000€ zaplatíme materiál na rekonštrukciu niektorej z existujúcich útulní.

Tu je pár ďalších spôsobov ako nám môžeš pomôcť:

 • zdieľaj info o kampani na svojich sociálnych sieťach,
 • zdieľaj naše kampaňové video,
 • prezdieľaj naše príspevky na socials

Ďakujeme za tvoju podporu,

Paťo, Ivan, Jakub, Zambo

Podporovatelia
Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Poustr: Ramža

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

Matej Farkaš 20 €

🎁 MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

✏ Ahojte chalani, máte úžasný nápad a držím vám palce. Ak by ste mali záujem o pomoc pri stavaní útulne, bude mi cťou sa prihlásiť za dobrovoľníka. Profesne sa venujem stavebnému dozoru a som veľký fanúšik drevených stavieb a práve takýchto malých jednoduchých, ale architektonicky pôsobivých stavbičiek.

Anonymný podporovateľ 120 €

🎁 Útulňový kit: Daruj ho súčasnej útulni

✏ Nech vam to vyjde!

Martin Štrba 30 €

🎁 Poustr: Ramža

Katarina Schifferova 40 €

✏ Skvela iniciativa, vdaka za vsetky vase aktivity! :)

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

Vladimir Botko 30 €
Petra Majtanova 60 €

🎁 Hikemates balík: Členstvo, kit & odznak

✏ Ja Vás žeriem, toto je úžasná iniciatíva

Dominika Balková 10 €

✏ Skvely napad,snad to vyjde:))

Anonymný podporovateľ 5 €
Frantiček Jelenčiak 50 €
Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Poustr: Salaš pod Suchým

Andrej Durica 30 €

🎁 Poustr: Andrejcová

Jakub Jankovič 30 €

🎁 Poustr: Vydraž si vypredaný kus

Sima Malanová 34 €

🎁 Poustr: Vydraž si vypredaný kus

✏ Jedete bomby! Slovenské Hory jsou láska ❤ Hrozně moc vám fandím!

VKU Harmanec, s.r.o. 30 €

🎁 Poustr: Ramža

✏ Drzim vam palce, chalani a snad sa realnej stavby dozijem :)

Anonymný podporovateľ 60 €

🎁 Poustr: Salaš pod Suchým

Katarina Kybova 30 €

🎁 MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

✏ Velmi pekny projekt!

Ales Buban 30 €

🎁 Poustr: Salaš pod Suchým

Anonymný podporovateľ 300 €

🎁 Zážitok: Spoločná túra

Nina Oszlik Halamova 30 €

🎁 Poustr: Andrejcová

Daša Majerová 20 €

🎁 MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

✏ Držím palce :)

Michal Babčák 40 €

🎁 MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

Alexandra Pejková 30 €

🎁 Poustr: Ramža

✏ Tak teda ešte raz :)

Anonymný podporovateľ 30 €

🎁 Poustr: Salaš pod Suchým

Martin Pospisil 10 €
Anonymný podporovateľ 100 €
Juraj Glavas 30 €

🎁 Poustr: Ramža

Katarína Žabková 5 €

✏ Skvelá práca nech sa vám darí robíte skvelé veci

Autori
Miesto realizácie projektu

Celé Slovensko

KST Hikemates

KST Hikemates

Sme najväčším turistickým klubom KST na Slovensku. Spájame hory a ľudí. Spoznávaním samých seba, učením sa rešpektovať prírodu a zažívaním nových dobrodružstiev formujeme svoje lepšie “ja” a silnejšie “my”, aby sa nám tu vďaka tomu dobre žilo.

madebythe:

madebythe:

Chceme zmeniť Slovensko. Naším poslaním je pomôcť ľuďom využiť svoj potenciál naplno. Zaktivizovať ich k pomoci komunitám a neziskovým projektom. A zmeniť im uhol pohľadu. Tvoríme poctivé remeselné produkty, ktoré sú šetrné k prírode, svojím dizajnom robia radosť a prispievajú na dobrú vec.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Poustr: Limba

Poustr: Limba

Minimálna výška príspevku
30

Vo Veľkej Fatre ostaneme s ďalším Poustrom od Adrieny Lehockej. V juhovýchodnom svahu Rakytova sa nachádza priam rozprávková útulňa Limba. Zastav sa tu pri potulkách veľkofatranským hrebeňom. Odmenou ti bude výhľad na nízkotatranské vrcholy, masív Prašivej, či Ďurkovú. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Vydraž si vypredaný kus

Poustr: Vydraž si vypredaný kus

Minimálna výška príspevku
30

"Nechystáte dotlač Poustrov?" Najčastejšie otázka. Dotlač sme nikdy neplánovali. A inak tomu nie je ani teraz. Z každej kolekcie nám však na sklade zostalo pár kusov z nevyzdvihnutých objednávok. Teraz ich dávame všetky do Startlab dražby. A ako to funguje? Stačí si zakúpiť túto odmenu. A prihodiť niečo extra. Čím vyššou sumou nás podporíš, tým vyššie budeš v poradí podporovateľov, ktorí si budú vyberať ako prví. Zavoláme ti s dostupnými kusmi a vyberieš si ten, ku ktorému by si sa inak nedostal. A možno sa ti ujde aj prvý Kriváň, či dávno vypredaný Slovenský raj.

Doručenie: Po ukončení kampane
Staň sa členom Hikemates (členstvo, nášivka & nálepky)

Staň sa členom Hikemates (členstvo, nášivka & nálepky)

Minimálna výška príspevku
40

Byť členom najväčšieho turistického klubu na Slovensku, to nie je len tak. Získaš komplexné poistenie na hory, až 50% zľavy na horských chatách a kopec ďalších výhod. K tomu ti pribalíme Hikemates odznak, nášivku a poriadne nálepky. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Útulňový kit: Daruj ho súčasnej útulni

Útulňový kit: Daruj ho súčasnej útulni

Minimálna výška príspevku
120

Chceš pomôcť jednej z kultových útulní? Skvelé! Vďaka tvojej podpore zakúpime praktický kit tým, ktoré ho najviac potrebujú. A čo bude súčasťou takého kitu? Lekárnička, metla, sekera, lopata, sviečky, kartuše a zápalky. Všetko, bez čoho sa žiadna útulňa nezaobíde.

Doručenie: Po ukončení kampane
Navždy s nami: Jeden z konceptov ponesie tvoje meno

Navždy s nami: Jeden z konceptov ponesie tvoje meno

Minimálna výška príspevku
1 000

To chce naozaj odvahu! A my ju odmeníme. Jeden z 3 konceptov nových útulní pomenujeme na tvoju počesť. Ak sa nám ho podarí zrealizovať, tvoje meno bude na čestnom mieste priamo v útulni.

Doručenie: Po ukončení kampane
Zážitok: Exkurzia so správcom Muránskej planiny pre 5 osôb

Zážitok: Exkurzia so správcom Muránskej planiny pre 5 osôb

Minimálna výška príspevku
750

Objavte spolu so 4 kamošmi krásy jedného z najkrajších a najmenej dotknutných národných parkov na Slovensku. Na celodennú VIP exkurziu so správcom NP budete ešte dlho spomínať.

Doručenie: Po ukončení kampane
Zážitok: Prvá noc v novej útulni

Zážitok: Prvá noc v novej útulni

Minimálna výška príspevku
1 000

Ty a tvoji kamoši budete prví, kto sa zapíšu do knihy návštev a prespia prvú noc v novej útulni v Muránskej planine. Len vy, hviezdy, les a nová útulňa. Na nezaplatenie.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Smalťák

Poustr: Smalťák

Minimálna výška príspevku
20

Niet nad výhľad z vrcholu či hrebeňa pri šálke čaju. Poriadny Smalťák preto nesmie chýbať v tvojej horskej výbave. Vyber si tvoj obľúbený design, kultový Kriváň alebo hrebeňovku Tatier. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

MiniPoustr: Jedna z prvých kolekcií

Minimálna výška príspevku
20

Po každej tlači Poustrov nám zostáva zvyškový papier. Ten nevyhadzujeme. Tvoríme z neho miniPoustre. Grafiky vo formáte A5, ktoré zachytávajú Poustre, ktoré sa už dávno vypredali. Po skončení kampane ťa budeme kontaktovať s výberom kolekcie Poustrov - I, II alebo III. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Andrejcová

Poustr: Andrejcová

Minimálna výška príspevku
30

Jedna z najkrajších slovenských útulní. Nielen pre kultovú atmosféru, ale aj pre neopakovateľný výhľad na panorámu Vysokých Tatier. Podpor našu kampaň a pripomeň si toto miesto Poustrom od Adriána Macha. Poštovné je v cene.

Doručenie: po ukončení kampane
Poustr: Ramža

Poustr: Ramža

Minimálna výška príspevku
30

Kým si neprenocoval v Ramži, nemôžeš sa označiť za znalca slovenských útulní. Na prvý pohľad drobná útulňa poskytuje nocľah všetkým, ktorí prechádzajú hrebeňom Nízkych Tatier. Aj preto nechýba v našej kolekcii od Filipa Horníka. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Poustr: Salaš pod Suchým

Poustr: Salaš pod Suchým

Minimálna výška príspevku
30

Ak si prešiel hlavným hrebeňom Veľkej Fatry, určite si prenocoval v jednej z kolíb, či salašov. Nám učaroval Salaš pod Suchým. Kto ho navštívil vie, že je ľahko rozpoznateľný vďaka výraznej zelenej streche ako na Poustri od Nikolety Gajarovej. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Hikemates balík: Členstvo, kit & odznak

Hikemates balík: Členstvo, kit & odznak

Minimálna výška príspevku
60

Vieš ako spoznáš pravého turistu? Je členom najväčšieho turistického klubu Hikemates. V batohu mu nechýba poriadny turistický kit. Občas prespí v útulni. A z diaľky sa mu leskne náš členský odznak. Poštovné je v cene.

Doručenie: Po ukončení kampane
Zážitok: Spoločná túra

Zážitok: Spoločná túra

Minimálna výška príspevku
300

Tvoja podpora si zaslúži niečo špeciálne. Vezmeme ťa na špeciálnu túru. Veď najlepšie priateľstvá vznikajú na horách. A k tomu si odnesieš pamätný Poustr ;)

Doručenie: Po ukončení kampane