PRÁVNE HRDINSTVÁ - 12 príbehov odvážnych ľudí v talároch

Súdna moc na Slovensku čelí vážnym obvineniam a rekordne nízkej dôvere verejnosti. Je však dôležité hovoriť aj o čestných osobnostiach práva a ich činoch. Preto vydávame knihu s 12 inšpiratívnymi príbehmi sudcov a právnikov, ktorí odvážne ochránili hodnoty práva a ľudskosti vo svojej krajine. Podporte vydanie knihy a povzbuďte tým právnikov aj verejnosť, aby sa nahlas zastali spravodlivosti.

Literatúra
Občiansky aktivizmus
História
PRÁVNE HRDINSTVÁ - 12 príbehov odvážnych ľudí v talároch
Získaná suma
126 %
3 794 €
z cieľovej sumy
3 000 €
Kampaň bola
úspešná
O projekte

Vydávame knižku s dvanástimi inšpiratívnymi príbehmi sudcov a právnikov, ktorí zmenili vývoj spravodlivosti vo svojich krajinách. V knihe predstavujeme 11 príbehov reálnych osobností z právneho sveta a jeden fiktívny z literárneho diela Margaret Atwood, autorky Príbehu služobníčky. Kniha je určená nielen pre právnikov a právničky, ale aj pre širokú verejnosť.

Knihu významného nórskeho profesora práva Hansa Pettera Gravera do slovenčiny preloží Eva Lavríková.

Nadviazali sme spoluprácu s Právnickou fakultou Trnavskej univerzity v Trnave, ktorej, aj vďaka vašim darom, venujeme časť nákladu. Ku knižke sa tak dostanú aj budúci právnici a právničky pod vedením vysokoškolskej učiteľky a právničky Lucie Berdisovej.

Vydanie knižky budú sprevádzať online diskusie v Klube pod lampou a vzdelávacie posty na sociálnych sieťach.

Čo chceme dosiahnuť?

V slovenskom právnom poriadku by sme chceli vidieť viac charakterných a poctivých ľudí. Radi by sme inšpirovali súčasných a budúcich právnikov a právničky, aby našli odvahu riešiť etické dilemy čestne aj vtedy, keď čelia rôznym tlakom. Zároveň chceme povzbudiť ľudí z verejnosti, aby sa postavili voči bezpráviu vo svojom okolí. 

Nie je dôležité len naučiť sa rozoznať etickú dilemu a hľadať zodpovedajúce riešenia, ale aj nájsť sebavedomie a odvahu sa podľa nich zachovať.*

*Lucia Berdisová

Ako použijeme vašu podporu

Peniaze získané z vašich darov použijeme na zaplatenie prekladateľky, grafika a korektorky. 3025 eur sme už získali z Active Citizen Fund (tzv. Nórskych fondov) na tlač 750 ks kníh. Všetko, čo vyzbierame nad rámec tejto kampane, pôjde na zvýšenie nákladu.

Kedy si budete môcť knihu prečítať?

Momentálne intenzívne pracujeme na preklade a odborných konzultáciách k textu. Knižka by mala vyjsť najneskôr v septembri. Potom ju zašleme našim podporovateľom a podporovateľkám, Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave a pripravíme ju do distribúcie, aby sa k nej mohla dostať aj široká verejnosť.

O AUTOROVI KNIHY

Hans Petter Graver je nórsky profesor práva na Právnickej fakulte Univerzity v Osle, ktorú v rokoch 2008 - 2015 viedol ako dekan. Je členom Nórskej akadémie vied a v roku 2020 získal ocenenie Akademik roka.

V oblasti práva, súdnictva, sociológie práva a právnej vedy vydal 20 publikácií. Je autorom jednej zo základných učebníc správneho práva v Nórsku. Jeho najnovšie práce sa zaoberajú etikou v práve a úlohou súdnictva, keď je právny štát spochybňovaný autoritárstvom.

O VYDAVATEĽOVI

Knižku vydáva Sokratov inštitút, vzdelávací program Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Sokratov inštitút prepája mladých schopných ľudí z celého Slovenska a vzdeláva ich k líderstvu, spoločenskej zodpovednosti a angažovanosti prostredníctvom ich lokálnych projektov. Sokratov inštitút okrem ročného vzdelávacieho programu organizuje aj verejné prednášky, diskusie a vydáva vzdelávacie publikácie.PRÁVNE HRDINKY A HRDINOVIA

Právna hrdinka/hrdina je sudca alebo právnik, ktorý sa odmieta podieľať na metódach útlaku.*

*Hans Petter Graver

V knihe sa napríklad dočítate aj tieto príbehy:

  • Odvážny sudca Mandrup Pedersen Schønnebøl sa postavil verejnej mienke, oblastným sudcom aj advokátom, čím zrušil právne opodstatnenie upaľovania čarodejníc na hraniciach. 
  • Keď sa v roku 1933 dostal Hitler k moci, nemecký sudca Lothar Kreyssig zvažoval, že podá výpoveď. Nakoniec to vyhodnotil ako nedostatočný krok. Keď Hitlerovo Nemecko nariadilo vyvražďovanie ľudí s mentálnym postihnutím, Kreyssig ako oblastný sudca obžaloval Hitlerov štáb z vraždy.
  • Sudkyňa Iris Yassmin Barrios v Guatemale odsúdila vrcholných vojenských predstaviteľov za masakre počas dlhoročnej občianskej vojny. Od 17. storočia je prvou sudkyňou, ktorá na úrovni národného súdu stíhala bývalú hlavu štátu.
  • Poľská prezidentka Najvyššieho súdu Małgorzata Gersdorf obhajuje nezávislosť súdnej moci proti vláde.

Za podporu projektu ďakujeme:

Active Citizens Fund 

Open Society Foundation

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Kniha pre právnickú fakultu

Kniha pre právnickú fakultu

Minimálna výška príspevku
11

Venujte knihu Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Knihu študenti a študentky práva využijú najmä na predmete Etické dilemy v právnických povolaniach.

Doručenie: Knihu doručíme fakulte najneskôr v septembri 2021

Kniha pre vás

Minimálna výška príspevku
14

Získajte pre seba knihu, ktorá vás môže inšpirovať pri vlastnom rozhodovaní v náročných situáciách.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021

Kniha pre vás + druhá pre právnickú fakultu

Minimálna výška príspevku
25

Urobte radosť sebe a podporte aj vzdelávanie budúcich právnikov a právničiek z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021
Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

Minimálna výška príspevku
26

Okrem knihy Právne hrdinstvá od nás získate aj knižku Všetko malo byť inak, Slovensko po roku 1945. Martin M. Šimečka v nej pútavo rozpráva svoj osobný príbeh, ktorý dopĺňajú historické fakty, zaujímavosti, odkazy na filmy, videá a knižky. Celá kniha je pretkaná bohatým obrazovým materiálom. Historický kontext v knihe popísal Martin Posch, mladý vedec z Historického ústavu SAV, absolvent Sokratovho inštitútu.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021
Kniha pre vás + tričko

Kniha pre vás + tričko

Minimálna výška príspevku
30

Okrem knihy od nás dostanete aj tričko s claimom "Zmena je vo mne" z kvalitnej ekobavlny. V ponuke je v čiernej alebo v sivej farbe, pre mužov aj ženy a v rôznych veľkostiach.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021

Kniha s vaším menom

Minimálna výška príspevku
50

Vaše meno uvedieme v knihe medzi špeciálnymi podporovateľmi a jeden exemplár doručíme až k vám domov.

Doručenie: Najneskôr do septembra 2021
Kniha pre vás + účasť na workshope Sokratovho inštitútu

Kniha pre vás + účasť na workshope Sokratovho inštitútu

Minimálna výška príspevku
300

Zažite Sokratov inštitút naživo. Môžete sa zúčastniť jedného štvordňového workshopu s plnou penziou podľa vlastného výberu. Do júna 2022 tak budete mať možnosť stráviť čas s aktuálnymi študentami Sokratovho inštitútu vo Vzdelávacom centre Zaježová alebo v Tatrách.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021
Novinky

Poďakovanie

Update #2, 13.04.2021

Milí naši podporovatelia a podporovateľky,

veľmi vám ďakujeme za podporu a všetky povzbudzujúce správy. Ste fantastickí!  Vďaka vám, 153 darcom a darkyniam, sme vyzbierali 3784 eur. Minimálne 33 knižiek Právne hrdinstvá, 12 príbehov odvážnych ľudí v talároch poputuje Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave.

Nesmierne sa tešíme, že sa nám podarilo získať dostatok peňazí, aby sme mohli knihu vydať. Momentálne stále pokračujeme v preklade textu a konzultáciách s odborníkmi. V septembri by sme chceli knihu vytlačiť a pokrstiť. Ak to pandemická situácia dovolí, svoju osobnú účasť na krste prisľúbil aj samotný autor knihy Hans Petter Graver. Určite vás budeme o tejto udalosti informovať.

Všetky odmeny za vaše dary vám doručíme po vydaní knihy v septembri. Medzitým si môžete pozrieť záznam z diskusie z Klubu pod lampou o tom, ako oživiť dôveru ľudí v súdnictvo alebo si prečítať rozhovor s Hansom Petterom Graverom na portáli Čierna labuť. Ak vás naša činnosť zaujíma, sledujte nás na Facebooku alebo Instagrame.

Ešte raz ďakujeme za vašu podporu, je to pre nás obrovské povzbudenie a zároveň veľký záväzok robiť našu prácu čo najlepšie.

Za tím Sokratovho inštitútu,
Jana Ďaďová

Sme za polovicou

Update #1, 01.04.2021

Milí naši podporovatelia a podporovateľky,

veľmi vám ďakujeme za vaše doterajšie dary a zdieľania kampane. Sme naozaj milo prekvapení vašou podporou a povzbudivými slovami. Veľmi si ceníme, že až 18 z vás sa rozhodlo knižkou podporiť aj budúcich právnikov na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave.

V stredu 7.4. o 18:00 ste srdečne pozvaní na diskusiu "Ako oživiť dôveru v súdnictvo?" s advokátkou z Via Iuris Evou Kováčechovou, právničkou a vysokoškolskou učiteľkou Luciou Berdisovou a predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Diskusiu môžete sledovať z pohodlia domova, lebo ju budeme naživo streamovať z Klubu pod lampou. Viac informácií nájdete vo facebookovej udalosti.
Do konca kampane ostáva ešte 11 dní a potrebujeme vyzbierať takmer 1300 eur, aby bola naša kampaň úspešná. Preto by sme vás ešte radi poprosili, aby ste o kampani povedali vašim známym a rozšírili ju napríklad zdieľaním cez svoje sociálne siete. 

Ešte raz ďakujeme, prajeme príjemné veľkonočné sviatky a držte nám palce!

Tím Sokratovho inštitútu
Jana Ďaďová a Tomáš Hallon
Podporovatelia
Radka Smatanikova 10 €
Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha pre vás + druhá pre právnickú fakultu

✏ Drzim palce

Marta Szántaiová 50 €

🎁 Kniha s vaším menom

Anonymný podporovateľ 26 €

🎁 Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

✏ Dakujeme

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Tomáš Kravec 300 €

🎁 Kniha pre vás + účasť na workshope Sokratovho inštitútu

✏ Robíte úžasné veci za čo vám patrí vďaka :-)

Anonymný podporovateľ 26 €

🎁 Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

Dorota Lazoriková 14 €

🎁 Kniha pre vás

Lucia Jamrišková 25 €

🎁 Kniha pre vás + druhá pre právnickú fakultu

Lukáš Záhorec 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Ivana Figuli 14 €

🎁 Kniha pre vás

Dominika Čitbajová 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha pre vás + druhá pre právnickú fakultu

✏ Skvela iniciativa! 👍👏🙏 Trochu sa obavam o kvalitu prekladu. Drzim palce, aby sa podaril.🤞

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Broňa Kurišová 30 €

🎁 Kniha pre vás + tričko

✏ Nech sa Vám to podarí zrealizovať. Po všetkých tých Jankovských, Trnkoch a politických právnikoch by bolo fajn spoznať osudy aj charakternejších ľudí.

Ľubica Chnápková 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 15 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Radka Babeľová 14 €

🎁 Kniha pre vás

Júlia Renčová 26 €

🎁 Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

Zuzana Maruškinová 14 €

🎁 Kniha pre vás

Andrea Cecetkova 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 15 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha pre vás + druhá pre právnickú fakultu

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Anonymný podporovateľ 14 €

🎁 Kniha pre vás

Dominik Fabian 14 €

🎁 Kniha pre vás

Autori
Miesto realizácie projektu

Celé Slovensko

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica

CEEV Živica je občianske združenie, ktoré sa už 20 rokov venuje vzdelávaniu, environmentálnej výchove a občianskemu aktivizmu. Medzi naše programy patrí aj Sokratov inštitút, ktorý vzdeláva a sieťuje mladých sociálnych lídrov. Naši študenti doteraz rozbehli viac ako 100 úspešných verejnoprospešných projektov po celom Slovensku. Viac na www.sokratovinstitut.sk

Komentáre
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Kniha pre právnickú fakultu

Kniha pre právnickú fakultu

Minimálna výška príspevku
11

Venujte knihu Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Knihu študenti a študentky práva využijú najmä na predmete Etické dilemy v právnických povolaniach.

Doručenie: Knihu doručíme fakulte najneskôr v septembri 2021

Kniha pre vás

Minimálna výška príspevku
14

Získajte pre seba knihu, ktorá vás môže inšpirovať pri vlastnom rozhodovaní v náročných situáciách.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021

Kniha pre vás + druhá pre právnickú fakultu

Minimálna výška príspevku
25

Urobte radosť sebe a podporte aj vzdelávanie budúcich právnikov a právničiek z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021
Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

Dve knihy zo Sokratovho inštitútu pre vás

Minimálna výška príspevku
26

Okrem knihy Právne hrdinstvá od nás získate aj knižku Všetko malo byť inak, Slovensko po roku 1945. Martin M. Šimečka v nej pútavo rozpráva svoj osobný príbeh, ktorý dopĺňajú historické fakty, zaujímavosti, odkazy na filmy, videá a knižky. Celá kniha je pretkaná bohatým obrazovým materiálom. Historický kontext v knihe popísal Martin Posch, mladý vedec z Historického ústavu SAV, absolvent Sokratovho inštitútu.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021
Kniha pre vás + tričko

Kniha pre vás + tričko

Minimálna výška príspevku
30

Okrem knihy od nás dostanete aj tričko s claimom "Zmena je vo mne" z kvalitnej ekobavlny. V ponuke je v čiernej alebo v sivej farbe, pre mužov aj ženy a v rôznych veľkostiach.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021

Kniha s vaším menom

Minimálna výška príspevku
50

Vaše meno uvedieme v knihe medzi špeciálnymi podporovateľmi a jeden exemplár doručíme až k vám domov.

Doručenie: Najneskôr do septembra 2021
Kniha pre vás + účasť na workshope Sokratovho inštitútu

Kniha pre vás + účasť na workshope Sokratovho inštitútu

Minimálna výška príspevku
300

Zažite Sokratov inštitút naživo. Môžete sa zúčastniť jedného štvordňového workshopu s plnou penziou podľa vlastného výberu. Do júna 2022 tak budete mať možnosť stráviť čas s aktuálnymi študentami Sokratovho inštitútu vo Vzdelávacom centre Zaježová alebo v Tatrách.

Doručenie: Najneskôr v septembri 2021