Pomôžte deťom, aby mohli poznávať svet v lesnom klube

Sme OZ Poď von! a chceme,aby deti trávili vonku viac zmysluplného času. Vidíme obrovské benefity v outdoorovom vzdelávaní. Chýba nám však stabilné miesto,kde by sme sa venovali deťom v lesnom klube, organizovali zážitkové akcie, workshopy a kurzy o lesnej pedagogike. Na tento účel chceme zakúpiť a útulne zariadiť jurtu. Podporte náš projekt a podporíte deti, ktoré chcú svoje detstvo stráviť vonku.

Lokálny rozvoj
Vzdelávanie a veda
Pomôžte deťom, aby mohli poznávať svet v lesnom klube
Získaná suma
75 %
3 893 €
z cieľovej sumy
5 200 €
6 dní
do skončenia kampane
O projekte

Ak by ste mali tú možnosť, čo by ste zmenili na svojom detstve?

My nič. Bolo parádne. V škôlke sme si pod starými smrekmi stavali bunkre a šišky rozhodli o víťazoch i porazených. Naši nás museli ťahať domov, čo nám bolo tak super. Boli sme ufúľaní, ale šťastní. Na ulici sme mali kopec kamarátov a do večera sme hrali vybíjanú s paradajkou v ruke. Západ slnka sme utekali pozerať na blízku lúku a snažili sme sa chytiť aspoň jedného cvrčka. Dedo z posledného domu ulice nám naložil plné tričká čerešní. Zažali prvé lampy a museli sme domov. Tí starší ostali hrať skrývačky.. Nemali sme nálepkové knihy ani domáce pracovné zošity. No nenudili sme sa. Dnešné deti takéto zošity majú... No častokrát sa stáva, že keď je vonku "škaredo", škôlkari ostávajú v triede. Keď je mokro, nesmú ísť na trávu. Keď je blato, nesmú prísť domov špinaví. O prírode sa učia z interaktívnych tabúľ. Tetrapak síce separujú, no netušia odkiaľ mlieko prichádza. Majú mnoho akademických vedomostí, no chýba im odolnosť voči nepriaznivým podmienkam, odvaha a neraz i zodpovednosť v rizikovejších situáciách. Chceme dať deťom podobné detstvo aké sme mali my. Obohatené o vedomosti súčasnej pedagogiky, ktoré sme ako učitelia získali. 

Ako majú deti raz ochrániť  prírodu, ak im nikto neukáže, že je skutočne živá?

Prečo sme sa rozhodli realizovať tento projekt

Ako mamky vidíme, že deti sú vonku šťastné, spokojné, prirodzene zvedavé a učia sa spontánne pri momentoch zážitku či úžasu nad obyčajnými prírodnými zákonitosťami. 

Ako pedagógovia vnímame, že učenie sa by nemalo byť vlievanie akademických vedomostí do pasívne sediacich detí. Učenie sa má byť o hre, o momentálnom záujme, o radosti z toho, že poznávam niečo nové, o otázkach a odpovediach, o reálnych veciach v reálnom prostredí. 

Každý, kto má deti alebo pracuje s deťmi už videl a zažil, aký vplyv má na nich otvorené prírodné prostredie. Nielenže pozitívne vplýva na fyzické a mentálne zdravie, deti sú vonku šťastné, hýbu sa viac ako dnu, lepšie spia aj jedia. Príroda tiež ponúka nespočetné množstvo podnetov pre kognitívny, sociálny a emočný rozvoj osobnosti. Jednoducho povedané, deti sa vonku v prírode majú báječne a má to na nich priaznivý účinok.

Chceme deti učiť pre život. Chceme, aby z nich nikdy nevyhasol oheň zvedavosti a záujmu. Chceme odpovedať na všetky otázky. Chceme, aby boli odvážne, odolné voči nepriaznivým podmienkam, vedeli sa prispôsobovať, aby kriticky mysleli sami za seba, aby boli zodpovedné a vytrvalé a v neposlednom rade láskavé a empatické. Chceme, aby poznávali rukami a učili sa otvorenou mysľou.

To všetko sa v lesnom klube pri pobyte v prírode dá osvojiť.Čo vlastne potrebujeme

Ako OZ, ktoré sa venuje prevažne outdoorovej tematike by sme chceli mať vlastnú základňu, v peknom prírodnom prostredí, ktorá by mala multifunkčnú úlohu.

1. LESNÝ KLUB. Chceli by sme deťom v predškolskom veku ponúknuť alternatívu k štátnej materskej škole. Aby sme mohli fungovať ako klub (škôlka), ktorý vie pravidelne poskytovať starostlivosť o deti, potrebujeme vybudovať zázemie, kde sa s deťmi vieme ráno stretnúť, kde začíname aj končíme deň, kde sa sušíme, kde obedujeme, kde oddychujeme aj sa hráme, kde sa skryjeme pri veľmi nepriaznivom počasí.

2. AKTIVITY OZ. Okrem lesného klubu by sme radi organizovali outdoorove aktivity pre rodiny, školy aj širokú verejnosť. Myslíme si, že by v našom meste bol záujem o inšpiratívne prednášky so zaujímavými hosťami, o rôzne workshopy, kurzy a školenia z rôznych oblastí. Vlastné miesto pre tieto aktivity by nám uľahčilo množstvo komplikácií s nájomnými priestormi.

Hľadáme finančne dostupné alternatívy a jurta nám vychádza ako najdostupnejšia a zároveň aj najútulnejšia verzia. Podarilo sa nám získať pozemok, krásnu záhradu so stromami, kde by sme jurtu postavili. V jej okolí plánujeme postaviť tiež ohnisko, prírodné ihrisko, altánok a vyvýšené záhony na pestovanie vlastnej zeleniny. 

Prečo by ste nás mali podporiť?

Sme OZ a obrovská časť práce na budovaní Svetlušky je dobrovoľníckeho charakteru. Veľmi nám záleží na detstve našich detí  a vidíme veľký prínos vo výchove a vzdelávaní v lesnom klube. Po celom svete sú lesné škôlky obľúbenou alternatívou k štátnym MŠ a dokonca už aj výskum stojí za presvedčením, že deti potrebujú tráviť viac času vonku. Lesné kluby nie sú podporované štátom. Taktiež vnímame, že v našom meste a celkovo na východe Slovenska je oveľa menej iniciatív, ktoré sa "starajú" o potreby bežných detí, rodín, mladých. Založili sme OZ, aby sme to mohli aspoň v našom malom meste zmeniť. Ako začínajúca iniciatíva nemáme nárok na 2 % z daní, ani na finančnú podporu z nadácií veľkých firiem. Našou jedinou nádejou ste vy, naši sympatizanti, dobrí ľudia, ktorí prispejete na náš projekt.

Ako použijeme vašu finančnú podporu?

Naša cieľová suma je 5200€
Reálna suma, ktorú potrebujeme na výstavbu jurty už aj s izoláciou je 6600€ Ideálna suma, ktorú na spustenie lesnej škôlky potrebujeme je 8000€
 Z vašej podpory budeme schopní zabezpečiť nasledovné:
 • 3200€ - jurta
 • 2000€ - drevená konštrukcia, izolácia a podlaha pod jurtu 
 • 1400€ - izolácia do stien z prírodnej vlny
 • 800€ - piecka na tuhé palivo + príslušenstvo
 • 1000€ - elektrická prípojka
Ak by sa vyzbierala vyššia suma, využijeme ju takto:
 • 300€ - detské matrace
 • 100€ - nádoba na zber dažďovej vody a kompostér
 • 200€ - vyvýšené záhony pre pestovanie vlastnej zeleniny
 • 300€ - záhradné sedenie pre aktivity a obed vonku
 • 500€ - prírodné ihrisko v areáli zázemia
 • 200€ - outdoorové pomôcky pre hru v zázemí a starostlivosť o záhradu
 • 1000€ - vstupná zastrešená terasa

Kedy a kde bude projekt realizovaný

Výstavbu jurty a zariadenie zázemia plánujeme na leto 2021. Projekt sa uskutoční v Sabinove za pomoci dobrovoľníkov a lokálnych remeselníkov. 

Ak nenazbierame cieľovú sumu v plnom rozsahu, financie budú vrátene darcom a OZ nedostane žiadnu finančnú podporu.

Všetkým dobrodincom, sponzorom a sympatizantom vopred ďakujeme za akúkoľvek pomoc a podporu!

VIAC INFO:  www.podvon.com

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Lesné aktivity

Lesné aktivity

Minimálna výška príspevku
20

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 20€, pošleme Vám malý zošit outdoorových aktivít pre deti predškolského veku v pdf verzii ako malú vďaku za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 969
Doručenie: leto 2021
Plátená taška s logom

Plátená taška s logom

Minimálna výška príspevku
50

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 50€, pošleme Vám plátenú tašku s logom Svetlušky ako malú vďaku za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 42
Doručenie: leto 2021
Bufka s logom

Bufka s logom

Minimálna výška príspevku
100

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 100€, pošleme Vám funkčnú šatku s našim logom a k tomu zošit Lesných aktivít ako malé poďakovanie za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 47
Doručenie: leto 2021
Bufka s logom

Bufka s logom

Minimálna výška príspevku
100

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 100€, pošleme Vám funkčnú šatku s našim logom a k tomu zošit Lesných aktivít ako malé poďakovanie za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 48
Doručenie: leto 2021
Vrecúško na lesné poklady

Vrecúško na lesné poklady

Minimálna výška príspevku
100

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 100€, pošleme Vám malý batôžtek a zošit Lesných aktivít ako malé poďakovanie za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 50
Doručenie: leto 2021
Kurz kváskovania v jurte

Kurz kváskovania v jurte

Minimálna výška príspevku
150

Za Vašu štedrú pomoc Vám ako vďaku ponúkame kurz kváskovania v príjemnom prostredí jurty

Počet zostávajúcich odmien 9
Doručenie: leto/jeseň 2021
WORKSHOP: Outdoorova výchova v rodinách

WORKSHOP: Outdoorova výchova v rodinách

Minimálna výška príspevku
300

Za Vašu štedrú pomoc Vám ponúkame jedinečný workshop o outdoorovej výchove. Prezradíme Vám ako prepájať výchovu a pobyt vonku, ako nájsť zaujímavé aktivity pre rôzne vekové kategórie a ako vychovať odolné, zodpovedné a odvážne deti. Workshop sa uskutoční v novopostavenej jurte.

Počet zostávajúcich odmien 10
Doručenie: leto/jeseň 2021
Zážitková noc v jurte

Zážitková noc v jurte

Minimálna výška príspevku
500

Firmám a jednotlivcom, ktorí sa rozhodnú pomôcť lesnému klubu touto štedrou sumou ponúkame ako naše poďakovanie inšpiratívny večer a noc v jurte. Posedenie pri víne so zaujímavým hosťom, teambuilding, nocovačka. Akokoľvek to nazveme, noc v mongolskom stane bude určite nezabudnuteľná :)

Počet zostávajúcich odmien 10
Doručenie: leto 2021
Podporovatelia
Gabriella Balkó 5 €
Anonymný podporovateľ 10 €
Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Lesné aktivity

Richard Pavlovský 10 €
Kristian Kostal 20 €

🎁 Lesné aktivity

Ema Lacková 5 €
Martin Djačovský 20 €
Veronika Vrtielkova 5 €

✏ Vždy sa vami rada inšpirujem. Nech sa vám to podarí 😊

Anonymný podporovateľ 50 €

🎁 Plátená taška s logom

Martin Regáli 20 €

🎁 Lesné aktivity

Mária Tomčová 20 €

🎁 Lesné aktivity

Peritexh,s.r.o. 100 €
Dominika Havrillová Havrillová 20 €

🎁 Lesné aktivity

✏ ❤️ Nech Vám to vyjde!

Jana Ižariková 20 €
Anonymný podporovateľ 10 €

✏ Držím palce !!!

Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Lesné aktivity

✏ Držím palce!

pali hradisky 50 €

🎁 Plátená taška s logom

Vika a Patrik Škovrankovci 35 €

🎁 Lesné aktivity

Anonymný podporovateľ 100 €

🎁 Bufka s logom

✏ Veľa šťastia!

Ľudmila Daráková 20 €
Anonymný podporovateľ 30 €
Martin Bilák 20 €

🎁 Lesné aktivity

Anonymný podporovateľ 20 €
Lucia Lalíová 5 €
Anonymný podporovateľ 20 €

🎁 Lesné aktivity

✏ Ach veľmi sa teším tomuto projektu. Snáď sa vydarí,moc Vám to prajem..Práve dobrovoľničím v podobnej jurte-lesnom klube v Litve a je to paráda!!!:)

Michaela Zelenková 20 €

🎁 Lesné aktivity

✏ Krásna myšlienka :)

Erika Vrábľová 5 €
Anonymný podporovateľ 15 €

✏ Držím palce tuho a prajem veľa radosti vonku :)

Anonymný podporovateľ 10 €
Veronika Smetanková 30 €
Autori
Miesto realizácie projektu

Prešovský kraj

OZ Poď von!

OZ Poď von!

Hlavným poslaním združenia je služba, pomoc a podpora občanom v oblastiach vzdelávania, environmentálneho cítenia, rozvoja kritického myslenia, výchovy k sebapoznaniu, seba rozvoju a zodpovednosti. Občianske združenie Poď von! je zriaďovateľom Lesného klubu Svetluška, ktoré ponúka alternatívne predprimárne vzdelávanie s prvkami lesnej pedagogiky.

Komentáre
Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Lesné aktivity

Lesné aktivity

Minimálna výška príspevku
20

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 20€, pošleme Vám malý zošit outdoorových aktivít pre deti predškolského veku v pdf verzii ako malú vďaku za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 969
Doručenie: leto 2021
Plátená taška s logom

Plátená taška s logom

Minimálna výška príspevku
50

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 50€, pošleme Vám plátenú tašku s logom Svetlušky ako malú vďaku za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 42
Doručenie: leto 2021
Bufka s logom

Bufka s logom

Minimálna výška príspevku
100

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 100€, pošleme Vám funkčnú šatku s našim logom a k tomu zošit Lesných aktivít ako malé poďakovanie za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 47
Doručenie: leto 2021
Bufka s logom

Bufka s logom

Minimálna výška príspevku
100

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 100€, pošleme Vám funkčnú šatku s našim logom a k tomu zošit Lesných aktivít ako malé poďakovanie za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 48
Doručenie: leto 2021
Vrecúško na lesné poklady

Vrecúško na lesné poklady

Minimálna výška príspevku
100

Ak sa nás rozhodnete podporiť sumou 100€, pošleme Vám malý batôžtek a zošit Lesných aktivít ako malé poďakovanie za Vašu štedrú pomoc.

Počet zostávajúcich odmien 50
Doručenie: leto 2021
Kurz kváskovania v jurte

Kurz kváskovania v jurte

Minimálna výška príspevku
150

Za Vašu štedrú pomoc Vám ako vďaku ponúkame kurz kváskovania v príjemnom prostredí jurty

Počet zostávajúcich odmien 9
Doručenie: leto/jeseň 2021
WORKSHOP: Outdoorova výchova v rodinách

WORKSHOP: Outdoorova výchova v rodinách

Minimálna výška príspevku
300

Za Vašu štedrú pomoc Vám ponúkame jedinečný workshop o outdoorovej výchove. Prezradíme Vám ako prepájať výchovu a pobyt vonku, ako nájsť zaujímavé aktivity pre rôzne vekové kategórie a ako vychovať odolné, zodpovedné a odvážne deti. Workshop sa uskutoční v novopostavenej jurte.

Počet zostávajúcich odmien 10
Doručenie: leto/jeseň 2021
Zážitková noc v jurte

Zážitková noc v jurte

Minimálna výška príspevku
500

Firmám a jednotlivcom, ktorí sa rozhodnú pomôcť lesnému klubu touto štedrou sumou ponúkame ako naše poďakovanie inšpiratívny večer a noc v jurte. Posedenie pri víne so zaujímavým hosťom, teambuilding, nocovačka. Akokoľvek to nazveme, noc v mongolskom stane bude určite nezabudnuteľná :)

Počet zostávajúcich odmien 10
Doručenie: leto 2021