VIŠTUCKÉ LIPKY: Zachráňme historickú aleju za obcou Vištuk

VIŠTUCKÉ LIPKY: Zachráňme historickú aleju za obcou Vištuk

Pod Malými Karpatami sa nachádza výnimočná aleja s bohatou a zaujímavou históriou. Žiaľ, v súčasnej dobe sme svedkami toho, ako chátra a stromov v nej postupne ubúda. S partiou dobrovoľníkov preto chceme v októbri 2021 pristúpiť k výsadbe nových stromov. Pomôžete nám získať na to prostriedky?

Ekológia
Lokálny rozvoj
VIŠTUCKÉ LIPKY: Zachráňme historickú aleju za obcou Vištuk
Získaná suma
117%

9 117 €

z cieľovej sumy
7 777 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

ĎAKUJEME! Cieľovú sumu sa podarilo vyzbierať. Zbierka však naďalej pokračuje.

Čím je tá naša aleja tak zaujímavá?

Ak sa spýtate obyvateľov obce Vištuk a ľudí z okolia na najväčšie dominanty obce, najčastejšie uvedú kostol, miestny rybník a aleju za dedinou. Aleju tam ľudovo nazývajú „aleja na Lipky“ alebo aj „hradská“, pretože v minulosti viedla cez lipový háj až na hrad Červený Kameň.

Aleja za obcou Vištuk viedla kedysi až na Červený Kameň (hrad v pozadí).

Dejiny aleje siahajú do čias Márie Terézie

Stromová aleja lemuje cestu z Vištuka smerom k rázcestiu na spojnici medzi Modrou a Trnavou. Aleju na tomto mieste možno nájsť už na mapách z 19. storočia:

  • zažila Uhorsko,
  • prežila 2 svetové vojny,
  • prekonala 4 režimy,
  • nezdolalo ju ani 9 štátnych zriadení (zatiaľ).
Aleja na mape z III. vojenského mapovania v roku 1889.

Obyvatelia regiónu však v posledných rokoch len so smútkom v očiach sledujú, ako stromy postupne odchádzajú...


Ak sa staré stromy neošetria a nedoplnia novými, hrozí, že o túto jedinečnú súčasť malokarpatského regiónu prídeme raz a navždy. Tomu sme sa rozhodli zabrániť. Záchranou aleje chceme ukázať, že nám nie je ľahostajné dedičstvo našich predkov, a chceme ho sprístupniť aj generáciám našich detí, vnúčat a pravnúčat.

Čerešne vysadené v roku 1938 možno v aleji vidieť dodnes (fotografia z r. 1953).

Nejde nám len o výsadbu stromov, ale o komplexnú obnovu aleje

Dali sme preto dokopy tím šikovných dobrovoľníkov a odborníkov. Pod záštitou Sokratovho inštitútu a v spolupráci s obcou Vištuk, Bratislavským samosprávnym krajom, Nadáciou Ekopolis a Nadáciou Revia doplníme starú aleju o 55 nových stromov.

Čo je však rovnako dôležité, chceme nechať odborne posúdiť a ošetriť 45 starých orechov a čerešní, ktoré už v aleji máme. Pri príležitosti 777. výročia prvej písomnej zmienky o obci Vištuk tak spoločnými silami skultivujeme vstup do našej obce.

Náš plán obnovy aleje zahŕňa výsadbu nových stromov aj ošetrenie tých starých.

Chcete byť aj vy súčasťou úspešného príbehu vištuckej aleje?

Počas trištvrte roka nepretržitej práce sa nám podarilo získať viac ako desiatku úradných povolení a tiež väčšinu prostriedkov na obnovu aleje. Ešte stále však potrebujeme peniaze na:

  • samotné sadenice,
  • zálievky nových stromov,
  • dendrologické posudky starých čerešní a orechov
  • odborné arboristické práce spojené s ošetrením starých stromov.

Prispejte do zbierky a pomôžte nám dotiahnuť naše úsilie do konca. Vráťme spolu aleji jej krásu a dôstojnosť. Za odmenu môžete získať darček v podobe výrobkov od našich šikovných miestnych podporovateľov, ktorým tiež na aleji záleží.

Miestni obyvatelia si adoptovali sadenice

Rodinky z Vištuka, miestne spolky, ale aj jednotlivci a firmy si mali možnosť adoptovať po jednej sadenici. To znamená, že v rámci tejto zbierky si mohli zakúpiť stromček, ktorý si za pomoci odborného dohľadu spoločne s ostatnými koncom októbra zasadíme.

Dovýsadbu nových stromov uskutočníme formou rodovej aleje.

Vištučania budú po výsadbe stromu dohliadať nielen na blaho svojho stromčeka, ale raz za čas budú mať príležitosť zúčastniť sa na spoločnom zbere odpadkov v aleji. Miestna komunita bude zapojená do obnovy aleje, vďaka čomu sa upevní jej vzťah k životnému prostrediu, v ktorom žije.

V hornej časti aleje vysadíme spoločne 55 lipiek.

ĎAKUJEME ZA VAŠU PODPORU

Bližšie informácie o našom projekte nájdete na FB stránke:

Vištucké lipky

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

UNIKÁTNA PAMIATKA - 4 POHĽADNICE S MOTÍVOM LIPIEK
UNIKÁTNA PAMIATKA - 4 POHĽADNICE S MOTÍVOM LIPIEK

Minimálna výška príspevku

15

Decká z miestnej ZŠ sa veľmi tešia, že aleja za Vištukom ožije novými stromčekmi. Namaľovali preto krásne obrázky s motívmi vištuckej aleje a vy ich teraz môžete získať ako spomienku na 777. výročie obce, teda na rok, kedy sa aleja dosádzala.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA
BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA

Minimálna výška príspevku

20

Zdravie nad zlato. Ani sa nenazdáme a opäť je tu jeseň, čas vírusov a nachladnutí. Miestna bylinkárka preto prichystala mix bylinkových vrecúšok, ktoré obsahujú sušenú lipu, levanduľu, mätu a medovku. Bylinky boli nazbierané vo Vištuku a nasušené priamo pre vás. K vrecúšku pridáme aj pamätnú pohľadnicu s motívom vištuckej aleje od žiakov miestnej ZŠ.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA
RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA

Minimálna výška príspevku

15

Vďaka miestnej rodine Kočnerovcov a ich čokoládovni Mlsná Emma si skutoční pôžitkári môžu pochutnať na nezameniteľnej bio fair trade čokoláde s jedinečným umeleckým dizajnom. K čokoláde (70 g) získate na pamiatku aj pohľadnicu s motívom vištuckej aleje. Ideálne s osobným odberom v Pezinku, prípadne poštou.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

KNIHA OD VIŠTUCKEJ SPISOVATEĽKY AJ S VENOVANÍM + POHĽADNICA
KNIHA OD VIŠTUCKEJ SPISOVATEĽKY AJ S VENOVANÍM + POHĽADNICA

Minimálna výška príspevku

25

Poznáte tvorbu úspešných vištuckých autoriek? Čo kniha, to iný príbeh. Vyberte si jednu z nich a na pamiatku k nej získate pohľadnicu s motívom vištuckej aleje. Na výber sú tieto tituly: KATARÍNA KEREKESOVÁ (knižky pre deti) - Websterovci, Mimi a Líza. LUCIA OLRINKOVÁ (pikantné romány) - Ako slaný karamel, Plakať som si zakázala, Plakať je dovolené, Spoločníčka. TATIANA ŠULÍKOVÁ (poetická spoveď na pomedzí balady a textilného výtvarníctva) - Kto kúše vankúše. KATARÍNA PIVARČIOVÁ (ľúbostný román): Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

PREHLIADKA PRAŽIARNE KÁVY
PREHLIADKA PRAŽIARNE KÁVY

Minimálna výška príspevku

30

Zaujíma vás, ako sa vyrába káva? Tak potom práve pre vás je určená táto odmena – prehliadka pražiarne svetovo ocenenej kávy EBENICA COFFEE v Modre pre 1 osobu. Pri kávičke sa dozviete o celom procese jej výroby: od pestovania, zberu a spracovania kávy až po príchod vriec so zelenou kávou do Modry. V pražiarni vám prezradia, ako prebieha samotné praženie a v čom spočíva tajomstvo majstra pražiara. A popri tom samozrejme aj ochutnáte skvelé kávy a zistíte, aké spektrum chuťových tónov vám kvalitná a správne upražená káva vie ponúknuť. Prehliadka sa uskutoční v rámci skupiny 25 osôb, za dodržania aktuálne platných hygienických pravidiel. Termín prehliadky vám bude vopred oznámený mailom.

Doručenie: Ohľadom termínu prehliadky vás kontaktujeme mailom.

KALENDÁR S MOTÍVMI VIŠTUCKÝCH LIPIEK
KALENDÁR S MOTÍVMI VIŠTUCKÝCH LIPIEK

Minimálna výška príspevku

50

O čo sa s nami stavíte, že ešte nemáte kalendár na rok 2022? A možno aj máte - ale určite nie takýto! Nástenný kalendár obsahuje krásne detské výtvory, ktoré na námet iniciatívy za obnovu aleje nakreslili a namaľovali žiaci z miestnej ZŠ. Unikátna pamiatka na výsadbu aleje pri príležitosti jubilejného 777. výročia obce Vištuk.

Doručenie: do 30 dní od ukončenia zbierky

Novinky

Pozývame vás na otvorenie aleje

Update #6, 21.10.2021

Konečne je to tu, priatelia.

Cez víkend sa vo vištuckej aleji uskutoční výsadba mladých lipiek. Za výsadbou je rok intenzívnej práce, ktorú nebolo vidno. Táto neviditeľná práca sa však konečne zhmotní a aj vy môžete byť pri tom.

Vidíme sa na týchto súradniciach: 48°20'31.3"N 17°22'30.0"E

Bližšie informácie nájdete na FB stránke Vištucké Lipky.

OD UKONČENIA ZBIERKY UPLYNUL MESIAC

Update #5, 10.10.2021

Presne pred mesiacom sa skončila zbierka, v ktorej ste mohli podporiť výsadbu nových stromov za Vištukom. A nielen to. Za vaše príspevky ste mohli získať najrôznejšie odmeny od našich lokálnych sponzorov.

Ak ste si v rámci zbierky vybrali odmenu, v týchto dňoch by ste ju už mali mať doma alebo je prinajmenšom na ceste k vám.


Ako ste spokojní s darčekmi? Potešili vás? Je medzi vami niekto, ku komu sa odmena ešte nedostala a ani sme vás nejakým nedopatrením ešte nekontaktovali? Dajte nám o sebe vedieť.

ZBIERKA PRE VIŠTUCKÚ ALEJU PREKONALA NAŠE OČAKÁVANIA

Update #4, 11.09.2021

Zbierku sme uzavreli s nemým úžasom, obdivom a pokorou voči každému jednému z vás. To, ako sa Vištučania a ďalší podporovatelia alejí počas kampane spojili pre spoločný cieľ, v takomto rozsahu Vištuk možno ešte nikdy nezažil.

Zapojili sa miestne spolky, rodiny, známe osobnosti, miestna cirkev, firmy, environmentálne organizácie, lokálne i celonárodné médiá.

Dokázali ste, ako významné sú pre vás prírodné a kultúrne hodnoty, a my vám zo srdca ďakujeme, že v tom ste spolu s nami - či už ste nás podporili finančným príspevkom, propagáciou, povzbudivým slovom alebo lajkami.

Veríme, že Vištucké lipky budú o tom podávať správu ešte našim prapravnúčatám.

Adoptívnym rodinám a spolkom sa v nadchádzajúcich dňoch ozveme s bližšími informáciami k výsadbe. Ak ste si za príspevok do zbierky vybrali niektorú z odmien, v priebehu tohto mesiaca vás budeme kontaktovať.

LIPA PODPORIL LIPKY, PODPORTE ICH AJ VY.

Update #3, 07.09.2021

Do ukončenia zbierky zostávajú ešte 3 dni. Pomôžte vištuckej aleji a vyberte si za odmenu jeden z darčekov od našich vištuckých sponzorov. Iniciatívu za obnovu aleje podporil aj spevák, hudobník a skladateľ Peter Lipa v tomto videu.

SPOLOČNE SME TO DOKÁZALI!

Update #2, 04.09.2021

Milí naši "lipkári", s radosťou a pokorou sa Vám chceme poďakovať za podporu zbierky pre vištuckú aleju. Vďaka Vám sa totiž podarila vyzbierať cieľová suma, ktorá je nevyhnutne potrebná na obnovu našej milovanej aleje.

Či ste prispeli piatimi eurami alebo ste ako rodina, spolok či jednotlivec pristúpili rovno k adopcii mladej lipky, preukázali ste tým úžasnú podporu, ktorá sa navždy spečatila v dejinách obce Vištuk. Ďakujeme za každú podporu, zdieľanie či dobré slovo, ktorým ste dopomohli k tomuto veľkému úspechu.

ČO BUDE ĎALEJ?

Sme radi, že si môžeme konečne utrieť pot z tváre a pristúpiť k objednávaniu sadeníc a výsadbového materiálu. Zbierka bude prebiehať ešte posledný týždeň, počas ktorého navyšujeme cieľovú sumu na 9000 €. Tieto prostriedky použijeme v rámci slávnostného "otvorenia" aleje, kedy prebehne:
--> udeľovanie certifikátov o adopcii
--> výstava
detských výtvorov
--> osadenie informačnej tabule
v aleji
--> občerstvenie pre tých, ktorí prídu sadiť
Kampaň teda v tejto chvíli nekončí. Ešte týždeň môžete podporiť zbierku a získať množstvo zaujímavých darčekov pre vás a vašich blízkych. ĎAKUJEME.

SME UŽ LEN MINIKRÔČIK OD NAPLNENIA CIEĽOVEJ SUMY!

Update #1, 01.09.2021

Milí naši vzácni podporovatelia, pre vištuckú aleju zostáva vyzbierať už len zhruba posledných 100 eur. Ak ste Vy alebo Vaši známi ešte projekt nepodporili - a radi by ste, za Vaše príspevky môžete získať darčeky od vištuckých sponzorov ALEBO môžete prispieť aj obyčajnou 5-eurovkou. Pod políčkom "Odmenou mi bude dobrý pocit" kliknite na "Vybrať odmenu" a zvoľte ľubovoľnú sumu, ktorou chcete prispieť.
Vištucké lipky vám to nezabudnú! :-)

Podporovatelia

👤 Marian Paul

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA

20 €

👤 František Kopca

🎁 UNIKÁTNA PAMIATKA - 4 POHĽADNICE S MOTÍVOM LIPIEK

💬 Teším sa na krásnu alej!

25 €

👤 Veronika Solárová

💬 Držím palce :)

10 €

👤 Peter Kuchta

🎁 RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA

15 €

👤 Simona Posch

💬 Všetko najlepšie Marek! Je to úžasný projekt a jedinečný darček k 30. :)

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 PREHLIADKA PRAŽIARNE KÁVY

30 €

👤 Kamila Havalová

🎁 KALENDÁR S MOTÍVMI VIŠTUCKÝCH LIPIEK

100 €

👤 Jana Jeneiova

🎁 UNIKÁTNA PAMIATKA - 4 POHĽADNICE S MOTÍVOM LIPIEK

20 €

👤 Marek Šulík

20 €

👤 Mgr.art. Zuzana Kočnerová - GLASS IN

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 KNIHA OD VIŠTUCKEJ SPISOVATEĽKY AJ S VENOVANÍM + POHĽADNICA

25 €

👤 Ján Dzurindák

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

25 €

👤 Štefan Devera

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 roman feder

🎁 KALENDÁR S MOTÍVMI VIŠTUCKÝCH LIPIEK

50 €

👤 Sidónia Féderová

🎁 RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Dana Freyová

💬 Lýceum Modra drží place :))

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA

💬 Držím palce:)

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA

20 €

👤 Ľuboš Hajko

20 €

👤 Jana Ďaďová

10 €

👤 Peter Jancovic

10 €

👤 Miroslav Jedlička

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

50 €

👤 Jaroslav Freund

💬 Chcel som Ti dať zahrať v relácii Hráme jubilantom :) , ale toto bude pre Teba asi krajší darček. Tak nech sa Ti v živote vydarí všetko tak, ako tento projekt s Vištuckými lipkami ;)

50 €

   1 2 3 4 ... 6

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Občianske združenie Za zelený Vištuk

Občianske združenie Za zelený Vištuk

Združenie občanov, ktorým leží na srdci životné prostredie v obci Vištuk.

Marek Ochaba

Marek Ochaba

koordinátor projektu obnovy aleje, inak miestny aktivista, redaktor, prekladateľ a psychológ

Daniela Šprochová

Daniela Šprochová

ekonómka, komunikácia s verejnosťou a organizácia výsadby

Ronald Jenei

Ronald Jenei

metodik realizácie výsadby a povýsadbovej starostlivosti, predseda OZ Za zelený Vištuk, ítečkár a otec troch dcér

Michala Laláková

Michala Laláková

marketingová manažérka, informačná kampaň

Peter Polakovič

Peter Polakovič

miestny poslanec žijúci v bezprostrednej blízkosti aleje a člen komisie životného prostredia

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

UNIKÁTNA PAMIATKA - 4 POHĽADNICE S MOTÍVOM LIPIEK
UNIKÁTNA PAMIATKA - 4 POHĽADNICE S MOTÍVOM LIPIEK

Minimálna výška príspevku

15

Decká z miestnej ZŠ sa veľmi tešia, že aleja za Vištukom ožije novými stromčekmi. Namaľovali preto krásne obrázky s motívmi vištuckej aleje a vy ich teraz môžete získať ako spomienku na 777. výročie obce, teda na rok, kedy sa aleja dosádzala.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA
BYLINKOVÉ VRECÚŠKO + POHĽADNICA

Minimálna výška príspevku

20

Zdravie nad zlato. Ani sa nenazdáme a opäť je tu jeseň, čas vírusov a nachladnutí. Miestna bylinkárka preto prichystala mix bylinkových vrecúšok, ktoré obsahujú sušenú lipu, levanduľu, mätu a medovku. Bylinky boli nazbierané vo Vištuku a nasušené priamo pre vás. K vrecúšku pridáme aj pamätnú pohľadnicu s motívom vištuckej aleje od žiakov miestnej ZŠ.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA
RUČNE PLNENÁ ČOKOLÁDA ZOTTER + POHĽADNICA

Minimálna výška príspevku

15

Vďaka miestnej rodine Kočnerovcov a ich čokoládovni Mlsná Emma si skutoční pôžitkári môžu pochutnať na nezameniteľnej bio fair trade čokoláde s jedinečným umeleckým dizajnom. K čokoláde (70 g) získate na pamiatku aj pohľadnicu s motívom vištuckej aleje. Ideálne s osobným odberom v Pezinku, prípadne poštou.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

KNIHA OD VIŠTUCKEJ SPISOVATEĽKY AJ S VENOVANÍM + POHĽADNICA
KNIHA OD VIŠTUCKEJ SPISOVATEĽKY AJ S VENOVANÍM + POHĽADNICA

Minimálna výška príspevku

25

Poznáte tvorbu úspešných vištuckých autoriek? Čo kniha, to iný príbeh. Vyberte si jednu z nich a na pamiatku k nej získate pohľadnicu s motívom vištuckej aleje. Na výber sú tieto tituly: KATARÍNA KEREKESOVÁ (knižky pre deti) - Websterovci, Mimi a Líza. LUCIA OLRINKOVÁ (pikantné romány) - Ako slaný karamel, Plakať som si zakázala, Plakať je dovolené, Spoločníčka. TATIANA ŠULÍKOVÁ (poetická spoveď na pomedzí balady a textilného výtvarníctva) - Kto kúše vankúše. KATARÍNA PIVARČIOVÁ (ľúbostný román): Sedem dôkazov, že ťa skutočne miluje.

Doručenie: do 14 dní od ukončenia zbierky

PREHLIADKA PRAŽIARNE KÁVY
PREHLIADKA PRAŽIARNE KÁVY

Minimálna výška príspevku

30

Zaujíma vás, ako sa vyrába káva? Tak potom práve pre vás je určená táto odmena – prehliadka pražiarne svetovo ocenenej kávy EBENICA COFFEE v Modre pre 1 osobu. Pri kávičke sa dozviete o celom procese jej výroby: od pestovania, zberu a spracovania kávy až po príchod vriec so zelenou kávou do Modry. V pražiarni vám prezradia, ako prebieha samotné praženie a v čom spočíva tajomstvo majstra pražiara. A popri tom samozrejme aj ochutnáte skvelé kávy a zistíte, aké spektrum chuťových tónov vám kvalitná a správne upražená káva vie ponúknuť. Prehliadka sa uskutoční v rámci skupiny 25 osôb, za dodržania aktuálne platných hygienických pravidiel. Termín prehliadky vám bude vopred oznámený mailom.

Doručenie: Ohľadom termínu prehliadky vás kontaktujeme mailom.

KALENDÁR S MOTÍVMI VIŠTUCKÝCH LIPIEK
KALENDÁR S MOTÍVMI VIŠTUCKÝCH LIPIEK

Minimálna výška príspevku

50

O čo sa s nami stavíte, že ešte nemáte kalendár na rok 2022? A možno aj máte - ale určite nie takýto! Nástenný kalendár obsahuje krásne detské výtvory, ktoré na námet iniciatívy za obnovu aleje nakreslili a namaľovali žiaci z miestnej ZŠ. Unikátna pamiatka na výsadbu aleje pri príležitosti jubilejného 777. výročia obce Vištuk.

Doručenie: do 30 dní od ukončenia zbierky