Adoptuj si včielku

Adoptuj si včielku

Vybudovať v malebnej obci Chvojnica (okres Myjava) na území CHKO Biele Karpaty včelnicu s možnosťou adoptovať si včielku, či rovno celú včeliu rodinu, stať sa jej podporovateľom, navštíviť ju a dozvedieť sa niečo o ťažkom živote včiel osladenom medíkom.

Ekológia
Lokálny rozvoj
Adoptuj si včielku
Získaná suma
180%

9 014 €

z cieľovej sumy
5 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Na úvod malá úloha: Skús nájsť na obrázku včeliu matku...

pomôcka: včelia matka je včielka s najväčším zadočkom.

Našiel(la) si? Si šikovný(á)... Zvládneš to ale aj naživo? Tak ma podpor a príď si svoju matku nájsť na moju včelnicu naživo. Táto matka sa volá "Chvojničanka", ale ty môžeš dať tej svojej meno aké chceš. Môžeš získať aj podiel na mede, ktorý za jeden rok rodinka tvojej matky vyprodukuje.

Základom superorganizmu včelstva je včelia matka. Tá celý život nerobí nič iné, len kladie vajíčka. Denne ich nakladie 2000-3000, čo je jedno vajíčko každý 40 sekúnd.

Kto som a prečo sa venujeme včelám

Som mladý človek po tridsiatke, ktorého najväčšou záľubou sa stal život včiel a ich chov.  Ich usilovnosť, pracovitosť, ale aj organizovanosť by mala byť pre ľudí vzorom. Včielky obetujú celý svoj život pre jeden jediný cieľ a to je prežitie svojho druhu. Práve preto žijú na zemi už viac ako 80 miliónov rokov. Pre prežitie ľudstva sú včielky životne dôležité. Albert Einstein raz povedal "Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.“ Týmto projektom chcem dať širokej verejnosti možnosť, nie len tento projekt finančne podporiť a získať sladké odmeny, ale aj sa do neho aktívne zapojiť.

Včielka robotnica žije menej ako 40 dní, počas ktorých opelí najmenej 1000 kvetov, vyprodukuje jednu kávovú lyžičku medu. Pre nás je to len jedna lyžička medu, ale pre včielku jeden celý život.

Čo je cieľom môjho projektu?

Cieľom projektu je vybudovať nový domov pre 10 včelích rodín, zabezpečiť im tú najlepšiu starostlivosť a čo najlepšie „pracovné“ podmienky. Na to je prostredie CHKO Bielych Karpát úplne ideálnym prostredím, keďže táto oblasť je ľudskou činnosťou zasiahnutá iba minimálne. Včielky tak majú ideálne podmienky pre svoj život a ich výsledné produkty sa vyznačujú vysokou kvalitou. V roku 2021 bol náš kvetový med ohodnotený bronzovou medailou Medového laboratória SAV, pri hodnotení jeho antibakteriálneho potenciálu. Chceme tiež, prostredníctvom osobných návštev priblížiť život včiel aj bežným ľuďom „nevčelárom“, ukázať zblízka továreň na výrobu medu a predstaviť nepísané zákony, ktoré platia vo včeľom domove.

Včely vyletujú počas leta do práce od skorého rána (4:00 hod) a pracujú celý deň až do večera (cca 17:00 hod). Prirovnanie „usilovný ako včela“ má teda svoje opodstatnenie.

Ako použijem vašu podporu?

Vybudujem domov pre 10 včelích rodín, v ktorých bude žiť počas hlavnej sezóny viac ako pol milióna včielok. Peniažky sú potrebné na nákup domčekov pre včielky (úle), kvalitné matky, celoročnú starostlivosť a na záver včelárskej sezóny na ich liečenie a kŕmenie, aby v zdraví a sile prečkali aj tú najdlhšiu a najtuhšiu zimu a opäť sa v jari mohli s radosťou vrhnúť späť do práce.

Včely nespia zimným spánkom ako iné živočíchy. Okolo včelej kráľovnej vytvoria chumáč, v ktorom pohybom krídel udržujú stabilnú teplotu okolo 36ºC počas celej zimy. Či je vonku 0ºC alebo -30 ºC.

Kde bude projekt realizovaný?

Projekt bude realizovaný v malebnej obci Chvojnica, ktorá sa nachádza v kopaničiarskom regióne v oblasti CHKO Biele Karpaty, priamo pod lesom s minimálnymi zásahmi do okolitej prírody.

Kedy bude projekt realizovaný?

Začiatok realizácie bude v priebehu októbra 2021, kedy začnem s terénnou úpravou stanoviska, nákupom včelích domčekov (úľov) a osadením prvých včelích rodín, tak aby včielky zimovali už vo svojom novom domove. Prvý medík a teda aj vaše sladké odmeny môžete očakávať v priebehu mesiaca jún 2022. Odmeny, ktoré sú formou osobnej návštevy je možné realizovať v mesiacoch máj až september 2022.

Čo plánujeme do budúcnosti?

Plány do budúcna mám veľmi smelé. Chcem zriadiť a sprevádzkovať apidomček, v ktorom ležíte priamo na včelích úľoch. Včielky počujete aj cítite, ale oni sa k Vám nedostanú, takže nemusíte mať žiadne obavy. Pobyt v apidomčeku blahodarne pôsobí najmä na alergikov a ľudí s vysokým krvným tlakom. V budúcnosti chcem spracovávať širšiu škálu včelích produktov, ako je napríklad propolis, peľ, výroba medoviny a iné. Ale o tom možno v ďalšom projekte.

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Malé včelie prekvapenie
Malé včelie prekvapenie

Minimálna výška príspevku

5

Obdržíte malé prekvapenie, takú malú mačku ehm včielku vo vreci ;)

Doručenie: máj až september 2022

Adoptuj si včielku robotnicu
Adoptuj si včielku robotnicu

Minimálna výška príspevku

50

Obdržíte 3 vzorky rôznych druhov sladkého medíku, odznak včielky a poďakovanie za podporu.

Doručenie: jún až september 2022

Adoptuj si včielku strážkyňu
Adoptuj si včielku strážkyňu

Minimálna výška príspevku

50

Privítam Vás na mojej včelnici na osobnej návšteve a porozprávam Vám o živote včiel. Vyskúšate si včelárske remeslo v praxi, dozviete sa veľa nového a zaujímavého a na záver ochutnáme aj zo sladkej odmeny.

Doručenie: máj až september 2022

Adoptuj si včeliu matku
Adoptuj si včeliu matku

Minimálna výška príspevku

200

Včelej matke bude priradené Vami zvolené meno. 25 % jednoročnej produkcie medu od rodiny, ktorej hlavou je vaša matka, bude patriť Vám. Budete dostávať pravidelné správy o tom ako sa vašej matke darí. Privítam Vás na mojej včelnici na osobnej návšteve a porozprávam Vám o živote včiel. Vyskúšate si včelárske remeslo v praxi, dozviete sa veľa nového a zaujímavého a na záver ochutnáme aj zo sladkej odmeny.

Doručenie: jún až september 2022

Adoptuj si včielku mladušku
Adoptuj si včielku mladušku

Minimálna výška príspevku

15

Obdržíte pohár sladkého medíku, odznak včielky a poďakovanie za podporu.

Doručenie: jún až september 2022

Adoptuj si včeliu rodinku
Adoptuj si včeliu rodinku

Minimálna výška príspevku

300

Včelí domček ponesie Vami zvolené meno. 50 % jednoročnej produkcie medu vašej rodiny bude patriť Vám. Budete dostávať pravidelné správy o rozvoji a stave vašej včelej rodinky. Privítam Vás na mojej včelnici na osobnej návšteve a porozprávam Vám o živote včiel. Vyskúšate si včelárske remeslo v praxi, dozviete sa veľa nového a zaujímavého a na záver ochutnáme aj zo sladkej odmeny.

Doručenie: jún až september 2022

Novinky

Starý projekt končí, nový začína...

Update #3, 02.11.2022

Ahojte podporovatelia,

Náš prvý projekt zo StarLabu sme úspešne ukončili. Odmeny vo forme sladkých medíkov a včelích prekvapení sú už doručené. Ak náhodou niekomu odmena doručená nebola, prosím určite nás ihneď kontaktuj na našom maili chvojnickymedik@gmail.com a vykonáme urýchlene nápravu, predsa len v toľkej administratíve sa niečo stratiť mohlo, sme len ľudia.

Na našej včelnici sme počas sezóny privítali viac ako 60 návštevníkov, ktorí sa dozvedeli veľa zaujímavého zo života včielok, skontrolovali svoje adoptívne rodiny a včelie matičky a ochutnali aj z nášho sladkého medíku. Tí, ktorí ste návštevu tento rok nestihli, nezúfajte, brány našej včelnice sa pre Vás a aj nových návštevníkov otvoria na jar budúceho roku.

Tento včelársky rok bol pre nás veľmi náročný časovo, ale aj fyzicky, nakoľko bolo potrebné obhospodáriť našu už pomerne veľkú včelnicu, venovať sa rodinke a najmenšiemu včelárovi, chodiť každý deň do práce a popri tom sa naplno venovať projektu. Snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby ste boli vy, naši podporovatelia maximálne spokojní. Veríme však, že sme to aj vo vašich očiach zvládli. Ako sme to zvládli v očiach včielok uvidíme na jar, a to v akej sile sa nám predvedú. Včielky si tento rok mimoriadne užili a boli aj mimoriadne produktívne. Podarilo sa im vyprodukovať až 10 rôznych druhov medu (medík repkový, agátový, slnečnicový, kvetový lesný, lipový, medovicový, facéliový, repka+inkarnát, kvetový Chvojnická Jar a medík z lúčnych kvetov Chvojnické leto). Všetky môžete u nás ochutnať, ak nás prídete osobne navštíviť.  Aká bude ďalšia včelárska sezóna ukáže až sama matička príroda, my a aj včielky sa na ňu veľmi tešíme.

Aktuálne zimujeme na našej adoptívnej včelnici v CHKO Biele Karpaty v obci Chvojnica 20 adoptívnych včelích rodín a matičiek, a niekoľko nových mladých rodín, ktoré na svoju adopciu iba čakajú. Minulú sezónu hodnotíme ako veľmi úspešnú a preto sme sa Vám rozhodli aj tento rok predstaviť náš nový projekt, o ktorom sa môžete viac dozvedieť na www.startlab.sk/chvojnickymedik2.

Pokračujeme v adopciách včelích rodiniek, pripravujeme pre Vás náučnú spoločenskú hru o včielkach, budete mať možnosť zakúpiť si náš medík alebo nás opäť navštíviť na našej včelnici. Cieľom nového projektu je vyzbierať finančnú pomoc na opravu a prestavbu našej stávajúcej včelej unimobunky a pretvoriť ju na apidomček s miestom na prednášky, ochutnávky medíkov a hlavne relaxáciu pri včielkach.

Ďakujeme za podporu a tešíme sa na ďalšiu sezónu strávenú pri  včielkach ;)

Adoptované včielky už nosia prvý medík

Update #2, 17.05.2022

Ahojte priatelia, kamaráti, známi aj neznámi,

od ukončenia projektu už prešlo niekoľko mesiacov. Preto sa Vám hlásime s novinkami a začiatkom fungovania nášho projektu. Zimné mesiace sme venovali najmä príprave na to, aby sme štart projektu zvládli čo najlepšie. Po zime sme už netrpezlivo čakali na prvé dlhšie oteplenie, aby sme adoptívne rodinky mohli previezť ku nám na stanovisko do Chvojnice. Predtým sa nám podarilo rozšíriť našu rodinku o nového malého včelára.
V polovici apríla sme doviezli 12 nových adoptívnych rodín, umiestnili sme ich do nových domčekov a čakali ako sa im bude u nás páčiť. Prevoz včielok je náročná úloha, pri ktorej môžu nastať nemalé problémy. Nám sa problémy až na pár žihadiel v ruke a malú dierku v úliku vyhli. Od začiatku mája už včielky prinášajú prvý nektár, ktorý spracovávajú na pre nás známejší sladký medík. Minulý rok sme začínali zo 4 rodinkami. Tento rok sme ich úspešne prezimovali 8. A aká je situácia dnes?
Áno, ak ste správne rátali na stanovisku máme 20 včelích rodín, a počas sezóny ešte pravdepodobne pár pribudne. Určite ste si všimli, že každá rodinka ma inak vysoký domček. Je to preto, že každá rodina je iná, rôzne silná, ale verte každá rodina pracuje naplno 24/7. Ide predsa o ich prežitie, a preto robia každý deň maximum. Každá adoptívna rodinka je označená tabuľkou s menom, ktoré si jej adoptívna rodina zvolila.
Čo sa týka odmien pre prispievateľov

Odmeny vo forme sladkého medíku a včelieho prekvapenia
budú distribuované po prvom vytáčaní medu. Presný termín je veľmi ťažké určiť, keďže medík musí v medníkoch najprv dozrieť a až potom sa z nich môže vytočiť. Predpokladáme, že to bude najneskôr v priebehu mesiaca jún.
Odmeny vo forme osobnej návštevy začneme realizovať od začiatku júna. K tomu budeme posielať zvlášť email, všetkým ktorých sa to týka, so všetkými potrebnými informáciami a dostupnými termínmi. Nemusíte mať obavy, každý svoju odmenu dostane, našou snahou je aby ste boli maximálne spokojný a z návštevy mali nezabudnuteľný zážitok.

Na záver by som chcel ešte raz všetkým veľmi pekne poďakovať za podporu nášho projektu a veľmi sa tešíme na vaše osobné návštevy u nás na včelnici.

ĎAKUJEME

Don´t worry BEE happy ;)

Prípravy na realizáciu projektu sú v plnom prúde

Update #1, 14.10.2021

Ahojte, asi je na mieste začať obrovským poďakovaním pre všetkých takmer 200 z vás, ktorí pomohli nášmu projektu uzrieť svetlo sveta. Máte čestné miesto v našich srdiečkach.

Aktivity k realizácii projektu sú už naplno rozbehnuté. Na mieste kde ubytujeme nie 10, ale nakoniec až 12 adoptívnych včelích rodín už prebehli terénne úpravy, stojany na ktoré umiestnime úle sú tiež už pripravené. Včelie domčeky máme zakúpené a sú uložené u nás. Teraz nás čaká ich maľovanie, aby boli chránené proti poveternostným vplyvom a slúžili včielkam niekoľko rokov. Potom nás bude čakať stĺkanie a drôtikovanie rámikov, na ktorých včielky budujú svoje dielo. Na náš projekt ich budeme potrebovať takmer 500. Takže cez zimu sa určite nudiť nebudeme. Na jar budú do nových domovov osadené včelie rodinky a nám už nezostane nič iné len im držať palce a zabezpečiť tú najlepšiu starostlivosť.

Svoje odmeny budete môcť očakávať v budúcom roku podľa priazne či nepriazne počasia v mesiacoch máj až september.

Ak máte akékoľvek otázky k projektu neváhajte nás kontaktovať na našom maily chvojnickymedik@gmail.com a naše aktivity môžete sledovať a tiež sa pýtať aj na našom Instagrame Chvojnickymedik.

Na záver všetkým Vám ešte jedno veľké ĎAKUJEM

Podporovatelia

👤 Milan Horváth

🎁 Adoptuj si včeliu matku

💬 Rozsirovat ule a zvacsovat populaciu vciel je super. Rad to podporim

200 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Malé včelie prekvapenie

7 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Malé včelie prekvapenie

7 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včeliu matku

💬 Tak veľká gratulácia k dobrému výsledku... je vidieť že dobrí ľudia ešte existujú na tom treba stavať a len v tom pokračovať a bude to dobré ...lebo je to teraz aj veľký záväzok ...

252 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včielku strážkyňu

50 €

👤 Lenka Sabová

🎁 Adoptuj si včielku strážkyňu

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včeliu matku

200 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včielku robotnicu

50 €

👤 Miloš Sopko

🎁 Adoptuj si včeliu matku

💬 Robíte skvelú vec. Bodaj by vás včelárov bolo viac. Držím palce a prajem veľa zdravia vám aj včielkam. Dúfam, že sa uvidíme :)

200 €

👤 Martin Polak

🎁 Adoptuj si včeliu rodinku

💬 Dobrý deň. Ak by to bolo možné poprosil by som aby naša včelia rodinka niesla meno “Dedko George”. Veľmi pekne ďakujem, Martin Polak

300 €

👤 Denisa Lavrovičová

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Keďže sama som už neraz zachránila včielku pred smrťou len vďaka vode a cukru, tento projekt ma nevýslovne potešil a som rada, že sa dá takto ľahko podporiť :)

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Pavol Jurcik

🎁 Adoptuj si včeliu matku

💬 A vyber mi taku co bude silno makat:))

200 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včielku robotnicu

50 €

👤 Marek Chudík Chudík

🎁 Adoptuj si včielku robotnicu

50 €

👤 Matúš Hirkala

🎁 Adoptuj si včielku strážkyňu

💬 Hasiči sú všade. ????‍????

50 €

👤 Jozko Gál

🎁 Adoptuj si včielku strážkyňu

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Malé včelie prekvapenie

7 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včeliu rodinku

💬 Perfektný nápad :-)

300 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včielku robotnicu

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včeliu rodinku

300 €

👤 Združenie domových samospráv, o.z.

🎁 Adoptuj si včeliu rodinku

300 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Adoptuj si včielku robotnicu

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

15 €

👤 Romana Tabak

🎁 Adoptuj si včielku robotnicu

💬 <3

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Malé včelie prekvapenie

17 €

👤 Eliška Jedináková

🎁 Malé včelie prekvapenie

💬 Ak by ste mali v budúcnosti dostupný medik na predaj, rada kúpim. Držím palce :)

12 €

👤 Petronela Bašnák Rudzananová

10 €

   1 2 3 4 ... 7

Autori

Miesto realizácie projektu

Trenčiansky kraj

Ľudovít  Vámoš

Ľudovít Vámoš

Na vysokej škole som vyštudoval odbor environmentálne manažérstvo, ale nakoľko sa mi nepodarilo zamestnať v odbore, stala sa príroda a jej ochrana mojou záľubou. Prostredníctvom záujmu o prírodu som sa dostal na jeden workshop, ktorí bol zameraný na chov a ochranu včiel. Zaujímavosti a zákonitosti zo života včiel ma pohltili natoľko, že som sa rozhodol, že sa stanem včelárom. Absolvoval som základný kurz chovu včiel, zakúpil základné vybavenie a vybudoval malú včelnicu s dvoma včelstvami. Od vtedy pretieklo veľa vody Dunajom, prečítal som množstvo kníh, pri videách s tematikou chovu včiel som strávil aj stovky hodín. Tejto záľube sa venujem už viac ako 2 roky. Aktuálne sa môj včelín rozrástol už na 8 včelích rodín, ale do budúcna stále plánujem rozširovanie, k čomu dúfam dopomôže aj tento projekt.

Vyúčtovanie

Projekt bude naplno rozbehnutý na jar nakoľko aktuálne už nie je vhodné obdobie na presun včelstiev. Keďže tie sú už zazimované. Presun včelstiev bude buď na konci zimy alebo na jar, približne v marci, apríli. Aktuálne už prebehla terénna príprava stanoviska, zváranie stojanov na úle, nákup úľov a všetkého príslušenstva potrebného pre chov včielok a ich ubytovanie. V zime bude prebiehať maľovanie úľov, stĺkanie a drôtikovanie rámikov. Odosielanie odmien bude prebiehať po prvom vytáčaní medu (približne v máji), a osobné návštevy začnú od apríla. Keďže bolo predaných viac včelích rodín ako sa pôvodne plánovalo, budeme budovať domov nie pre 10 ale pre 12 včelích rodín.

12 včelích rodín
2 400
12 komplet úľov
3 500
Stojany na úle
500
terénne úpravy stanoviska
700
včelárske oblečenie a rukavice na osobné prehliadky
300
pozorovací úľ
200
poštovné
350
odznaky
200
tašky
300
epipen
150
propagácia projektu
114
poháre na med a viečka
300
Náklady spolu
9 014

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Malé včelie prekvapenie
Malé včelie prekvapenie

Minimálna výška príspevku

5

Obdržíte malé prekvapenie, takú malú mačku ehm včielku vo vreci ;)

Doručenie: máj až september 2022

Adoptuj si včielku robotnicu
Adoptuj si včielku robotnicu

Minimálna výška príspevku

50

Obdržíte 3 vzorky rôznych druhov sladkého medíku, odznak včielky a poďakovanie za podporu.

Doručenie: jún až september 2022

Adoptuj si včielku strážkyňu
Adoptuj si včielku strážkyňu

Minimálna výška príspevku

50

Privítam Vás na mojej včelnici na osobnej návšteve a porozprávam Vám o živote včiel. Vyskúšate si včelárske remeslo v praxi, dozviete sa veľa nového a zaujímavého a na záver ochutnáme aj zo sladkej odmeny.

Doručenie: máj až september 2022

Adoptuj si včeliu matku
Adoptuj si včeliu matku

Minimálna výška príspevku

200

Včelej matke bude priradené Vami zvolené meno. 25 % jednoročnej produkcie medu od rodiny, ktorej hlavou je vaša matka, bude patriť Vám. Budete dostávať pravidelné správy o tom ako sa vašej matke darí. Privítam Vás na mojej včelnici na osobnej návšteve a porozprávam Vám o živote včiel. Vyskúšate si včelárske remeslo v praxi, dozviete sa veľa nového a zaujímavého a na záver ochutnáme aj zo sladkej odmeny.

Doručenie: jún až september 2022

Adoptuj si včielku mladušku
Adoptuj si včielku mladušku

Minimálna výška príspevku

15

Obdržíte pohár sladkého medíku, odznak včielky a poďakovanie za podporu.

Doručenie: jún až september 2022

Adoptuj si včeliu rodinku
Adoptuj si včeliu rodinku

Minimálna výška príspevku

300

Včelí domček ponesie Vami zvolené meno. 50 % jednoročnej produkcie medu vašej rodiny bude patriť Vám. Budete dostávať pravidelné správy o rozvoji a stave vašej včelej rodinky. Privítam Vás na mojej včelnici na osobnej návšteve a porozprávam Vám o živote včiel. Vyskúšate si včelárske remeslo v praxi, dozviete sa veľa nového a zaujímavého a na záver ochutnáme aj zo sladkej odmeny.

Doručenie: jún až september 2022