Obnovme online identitu Jara Filipa

Jaro Filip po sebe zanechal veľký odkaz. Okrem iného aj v oblasti internetu. Pomôžte nám obnoviť jeho online dedičstvo.

Hudba
Obnovme online identitu Jara Filipa
Získaná suma
148 %
1 478 €
z cieľovej sumy
1 000 €
flexibilné financovanie
Kampaň bola
ukončená
O projekte

Bol veľkou a určite nenahraditeľnou osobnosťou slovenskej kultúry. Len málo umelcov sa môže pochváliť takým širokým záberom pôsobnosti a talentom. Herec, spevák, dramaturg, zabávač, muzikant. On sa nimi nemal potrebu chváliť, lebo čas, ktorý mu ostal do poslednej minúty spotreboval svojimi ďalšími "záľubami".

Jaro Filip ukazuje v televíznej relácii deťom aké hry sa dajú hrať na počítačoch (1986)


Satelity, mobily, počítače, internet aj hry. Jaro Filip nimi žil a neváhal do toho pri každej príležitosti zaťahovať aj svoje okolie. Jeho záľuba v technológiách boli pre širokú verejnosť pomerne skrytou vášňou, no napriek tomu sa stal jedným z prvých propagátorov internetu a jeho výhod na Slovensku.

Aj keď to väčšina ľudí v tej dobe netušila, "JFK" bol našim prvým blogerom, spoluzakladal prvý online magazín, organizoval prvú online politickú diskusiu, na web dotiahol množstvo umelcov a vytváral sociálnu sieť dávno pred facebookom aj pokecom. O internete dokonca spieval aj v titulnej piesni albumu Cez okno, ktorý na CD obsahoval okrem hudby aj softwarovú stopu s inštalačkou Internet Explorera.


Microsite albumu Cez Okno s ukážkami, textami a linkom na prvý slovenský eshop.


Túto stránku jeho osobnosti niektorí poznali z jeho pôsobenia v rádiu, iní z priameho kontaktu v online prostredí, ktorý aktívne vyhľadával, no väčšina národa ju postrehla až keď ho v tú neslávnu noc našli bezvládneho sedieť za počítačom.

Online komunita si uctila jeho pamiatku rôznymi spôsobmi. Jedným z nich bol aj redizajn a doplnenie jeho osobného webu, ktorý fungoval pod názvom FilipSurf, presunutého z pôvodnej stránky na eunete na samostatnú doménu.


Jarove osobné stránky fungujúce do jeho smrti a pôvodný magazín Sieťovka, ktorý fungoval od roku 1997.


To bolo v roku 2000. Odvtedy vyšli rôzne spomienkové albumy, konali sa koncerty, vyšla kniha, ale jeho online odkaz pomaly a potichu chátral. Odkazy na stránke jeden po druhom strácali zdroje, na ktoré smerovali až sa väčšina z nich celkom vytratila. Tento fenomén pre novodobých historikov nie je ničím novým. Odhnívanie linkov je tým pomyselným zubom času, ktorý nás pripravuje o značnú časť kultúrneho dedičstva a napriek tomu sa proti nemu robí ďaleko menej, než pre záchranu stredovekých vykopávok, ktoré pod zemou na rozdiel od zmazaných dát počkajú aj celé stáročia.

Povedali sme si preto, že kto iný, než mediálna škola by mala v tomto smere konať, a preto na FMK UCM vznikli postupne dve záverečné práce s cieľom zdokumentovať a uchovať to, čo nám po Filipovi ostalo. Prvým krokom je obnovenie a doplnenie webovej stránky www.jarofilip.sk.


Čo presne ideme robiť?

Vytvoríme trvale prístupnú virtuálnu lokalitu, na ktorej okrem iného nájdete

 • Encyklopedický prehľad Filipovej tvorby s ukážkami
 • Rozhovory s ľudmi, ktorých ovplyvnil
 • Rôzne digitalizované stopy po jeho offline aktivitách
 • Kompletný archív audiozáznamov relácie Apropo Plus vo forme, v akej ich sám nahrával na web
 • Prvú slovenskú emailovú drámu SME-L
 • Filipove herné recenzie a články z magazínu Riki
 • Archív jeho článkov z nultého online magazínu Sieťovka
 • Databázu linkov, ktoré denne odporúčal od februára 1997
 • Prepis historicky prvého live online rozhovoru s M. Dzurindom, ktorý Filip ručne prepisoval cez IRC
 • Záznam online prenosu krstu albumu Ten čo hrával s Dežom


Uvedenie webu by sme chceli slávnostne oznámiť a spojiť so stretnutím ľudí, ktorí Filipa poznali práve z jeho online stránky. Ukazuje sa, že ide o ďaleko širšiu komunitu než sa spočiatku zdalo. Veríme, že aj po rokoch si online komunita okolo Jara, bude mať čo povedať minimálne tak ako umelci, ktorí sa pravidelne stretávajú pri rôznych pripomienkach jeho hudobnej tvorby.


Web je však len začiatok. Ak uvidíme záujem, pokúsime sa iniciovať ďalšie kroky.

Napadá nám napríklad:

 • Reedícia vypredanej a trvalo nedostupnej knihy Mariána Jaslovského "Človek hromadného výskytu" a jej doplnenie o rozhovory, ktoré v dobe jej prvého vydania nebolo možné urobiť. Autor ani vydavateľstvo sa tejto myšlienke nebránia.
 • Sprístupnenie prepisov Filipových známych aj menej známych klavírnych kompozícií, v pôvodnej aj zjednodušenej verzii určenej pre výučbu, pretože chceme, aby jeho hudobný odkaz ostal živý aj mimo nahrávok. S týmto krokom nám prisľúbil pomoc Marcel Vén, autor hudobnej zložky projektu Režimy.

Ak sa nazbiera dostatok financií, inicujeme vytvorenie pamätníka,ktorý by pozostával z Filipovej pýchy, obrovského satelitu dodnes postaveného na streche domu vedľa jeho bratislavského bytu. Tento pamätník osadíme zariadením, ktoré bude uchovávať obsah

webu a zabezpečovať jeho prístupnosť v jeho blízkosti bez ohľadu na ďalší vývoj internetovej siete.


Prečo práve takýmto spôsobom?

Pretože Jaro by crowdfunding určite využíval! A aj preto, že ľudí, ktorí mali Jara radi, je veľmi veľa. A toto je skvelá šanca, ako z nich spraviť spoluúčastníkov takejto pocty. Myslíme si, že je správne dať ľuďom možnosť podieľať sa na takomto projekte a budeme radi, ak sa rozhodnú pomôcť aj inak než finančne.Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Zapíš sa ako prvý do knihy návštev!

Minimálna výška príspevku
10

V múzeu nesmie chýbať kniha návštev. A ani v tomto "online múzeu" to nebude inak! A vy môžete byť prví, ktorí sa do nej zapíšu! Pošleme vám mail skôr, než oficiálne zverejníme nový web. Prvú "vstupenku" na túto prehliadku ponúkame v predpredaji - za 10 eur. Pošleme vám ju na mail.

Vaše meno na večnej tabuli darcov

Minimálna výška príspevku
30

Na novej webovej stránke umiestnime tabuľu darcov, ktorá bude obsahovať mená darcov, ktorí darovali aspoň 30 eur v crowdfundingovej kampani.

Pozvánka na krst

Minimálna výška príspevku
50

Tí najvernejší fanúšikovia to myslia vážne - a pre takýchto ľudí by bola škoda, keby neboli pri "znovuzrodení" webu Jara Filipa. Za 50 eur u nás máte lístok na túto výnimočnú udalosť istý!

Krstný otec webu

Minimálna výška príspevku
500

Obyčajné písmo na tabuli darcov sa vám máli a prísť na krst len ako divák je proti vášmu presvedčeniu? Nuž, pre toho najštedrejšieho tu máme príležitosť stať sa krstným otcom (alebo mamou).

Novinky

Vianočný darček pre Jara

Update #6, 05.12.2018

Ďakujeme. Za vašu trpezlivosť aj dôveru v to, že vaša investícia do resuscitácie Jarovho webu mala zmysel. Za posledných 16 mesiacov sme spravili veľa krokov tam a späť rôznymi smermi, aby sme zistili, že táto cesta bude ešte dlhá, ale výsledkom je, že sa nám podarilo splniť jej prvú etapu pre ktorú sme tu hľadali podporu.

Jadro projektu obnovy jeho digitálnej identity vznikalo za posledných 5 rokov formou záverečnej bakalárskej a diplomovej práce (áno, stále sa robia aj také čo prinášajú niečo nové ;)). Jej autor je dnes absolvent a robí to, čo vyštudoval (lebo aj to sa ešte stále deje) a školiteľ po jej obhajobe vypísal desať nových tém (jednu z nich opäť venovanú FIlipovi). Do nášho tímu pribudol nový človek, s ktorým sme začali diskusiu o tom, ako by mal byť finálne realizovaný, aby naplnil našu predstavu o udržateľnosti. Z možných riešení sme napokon vybrali jedno, ktoré sme vyhodnotili ako najvhodnejšie. Čas ukáže či sme vybrali dobre, no my sme si vybrali dátum, kedy nový web ukážeme vám.

Rozhodli sme sa využiť príležitosť a prepojiť prebiehajúcu sériu koncertov kapely, ktorá sa rozhodla hrávať Jarov repertoár a doplniť jej zastávku v Bratislave o krst a ďalší sprievodný program. Chceli sme, aby sa celé podujatie nieslo v duchu "ľudí hromadného výskytu", skromne a bez hviezdnych mien. Okrem najväčších hitov v podaní kapely Richarda Baloga sa na pódiu ukáže aj Denis Bango z punkovej kapely Wilderness, ktorý netradične sadne za klávesy, aby oživil neznáme, no tak nejak povedomé melódie z Filipovho zabudnutého klavírneho albumu. Po zvyšok večera budú hrať Jarove obľúbené songy, ktoré bude vyberať jeho priateľ a kolega Bohuš Kraus.

Lístky na podujatie sú už v predpredaji, tešíme sa na Vás!

https://www.interticket.sk/program/vecer-jara-filipa-2044

Ak si projekt podporil/a sumou presahujúcou 50 eur, získavaš pozvanie na krst automaticky. Aby sme ťa mohli zaradiť na zoznam hostí, potrebujeme do nedele (teda 8. decembra) potvrdiť tvoju účasť mailom. Ak máš akékoľvek otázky, neváhaj sa spýtať.

Podarilo sa to. Ďakujeme!

Update #5, 24.07.2017

Približne trojtýždňová kampaň bola dotiahnutá do úspešného konca. „Za cieľ sme si dali vyzbieranie rovnej tisícky. Okrem webu je pre nás dôležité spraviť aj propagáciu - nielen novej webovej stránke, ale aj online pozostalosti po Jarovi," uvádza Michal Kabát, jeden z autorov projektu a dodáva: „Myslím, že dostať Jarove aktivity v online prostredí do širšieho povedomia, sa nám sčasti podarilo už vďaka samotnej kampani.

Známe osobnosti, speváci, herci, komici, ale aj fanúšikovia. Tí všetci sa zapojili do kampane - či už podporou zdieľaním informácií na sociálnych sieťach alebo príspevkom. „Úprimne, prekvapilo ma, koľko ľudí sa o našu kampaň začalo zaujímať. Mnohí, ktorých sme oslovili, majú s Jarom aj osobnú skúsenosť. Znova sa potvrdilo, že Jaro Filip bol človek, ktorý dokázal byť snáď na viacerých miestach naraz," konštatuje Ján Janočko, ďalší z autorov projektu.

A nešlo len o Filipovych rovesníkov. Bloger a komik vystupujúci pod pseudonymom "Mladý hejter" údajne s podporou neváhal ani chvíľu: „Bola to priam povinnosť. Prispieť na dobrú vec a podporiť tak odkaz skvelého umelca? Jasné, takémuto projektu som rád pomohol," uviedol.

Obnovenie digitálnej identity Jara Filipa začalo bakalárskou prácou, pokračovalo diplomovou a teraz majú za sebou úspešnú kampaň. Ján Janočko ešte ako študent a Michal Kabát ako výskumný pracovník na FMK UCM v Trnave začali projekt, ktorý už čoskoro dostane aj novú webovú stránku. „Dôležité bude zozbierať čo najviac materiálu a následne novú stránku uviesť do života. Budeme na tom pracovať v našom voľnom čase, takže to chvíľu potrvá. Veríme však, že na jeseň bude hotová. Aby sme sa motivovali, stanovili sme si interne aj dátum pre jej krst. Medzitým budeme postupne zverejňovať rozhovory, ktoré vznikli počas výskumu a malé ukážky toho, čo sme ešte objavili. Fanúšikovia sa majú na čo tešiť," hovorí Michal Kabát o najbližších plánoch s projektom.

Spustením webu vraj partia priaznivcov Jara Filipa nekončí. S odhaľovaním ďalších plánov sú však zdržanliví: „Bola by škoda nechať to tak. Jasné, máme v hlave plány, ako projekt rozšíriť. Ale nerád by som hovoril dopredu. Dokončíme túto časť a potom sa určite vrhneme na ďalšiu!" zakončil Ján Janočko a zároveň sľúbil, že jesenný krst webu naozaj "bude stáť za to".

Pre viac informácií sledujte túto stránku alebo oficiálny tribute fanpage na facebooku: www.FB.com/JaroFilipTribute.

​Posledná šanca!

Update #4, 13.07.2017

Napriek tomu, že sme už vyzbierali dosť peňazí (a za to vám ďakujeme), stále máte šancu náš projekt podporiť.

Prečo? Napríklad aj preto, že máte šancu sa dostať na krst webu. Vy a jeden váš hosť. Veľa iných šancí už nebude. Sľubujeme, že to bude dobré a že to bude pocta Jarovi so všetkým, čo k tomu patrí.

Foto: pexels.xom

Máte ešte pár hodín, tak neváhajte! :)

Jaro a technológie

Update #3, 12.07.2017

Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a aj tým, ktorí ešte len prispejú.

A teraz poodhalíme čosi zo zákulisia. Pripravili sme niekoľko rozhovor s osobnosťami, ktoré Jara poznali. Porozprávali nám (nielen) o tom, čo všetko ich pán umelec v rámci techniky a internetu naučil.
A porozprávali sme sa aj so známymi osobnosťami súčasnosti. Aj o tom, aké majú spomienky na Jara Filipa - veľkého propagátora všetkého, čo je online.

Pridávame odmenu - dostupnú každému!

Update #2, 07.07.2017

Každý, kto nám prispel, dostane mail s aktuálnou informáciou, že nový web je spustený - minimálne 24 hodín predtým, než vyjdeme von s touto radostnou správou. A tak budete mať, okrem dobrého pocitu, šancu byť medzi prvými, ktorí napíšu do online Knihy návštev.

Foto: pixabay.com


Čo ak nazbierame dosť (alebo ešte viac)?

Update #1, 29.06.2017

Cieľom nášho crowdfundingu je v prvom rade obnovenie webovej pozostalosti po Jarovi Filipovi. Práve on bol jedným z prvých internetových priekopníkov u nás, s vlastnou webovou stránkou. Okrem jej vysokého veku bola (a do istej miery stále je) jedinečná tým, že uchovávala zaujímavé odkazy na tvorbu Jara Filipa, vrátane tých, ktoré boli dostupné len v online verzii. Svojim spôsobom to bolo jediné úložisko online aktivít tohto umelca.

Mnoho linkov dnes už nefunguje. Niektoré sa však dajú obnoviť. A o to sa pokúsime. Pridáme tiež viac obsahu - nahrávky, texty, blogy či články, ktorých je Jaro "páchateľom". A tiež rozhovory s jeho priateľmi - z online aj offline prostredia.

(To aby ste verili, že sme tie rozhovory naozaj robili :)

K tomuto obnoveniu pozostalosti by sme v prípade dostatočného množstva vyzbieraných peňazí mohli pridať aj jej slávnostný krst. Tak, ako majú slávnostný krst knihy či hudobné nosiče, nevidíme dôvod nespraviť podobnú slávnosť aj pre webovú stránku. Bola by to pocta Jarovým aktivitám, stretnutie ľudí, ktorí participovali na našom výskume ako aj možné stretnutie komunity SME-L, v ktorej sa Jaro Filip počas svojho života významne angažoval. Čím viac peňazí vyzbierame, tým lepší krst spravíme. Viac zábavy, lepšia hudba a väčšia pocta veľkému umelcovi Jarovho formátu :).

Na bytovke, v ktorej Jaro býval, sa tiež nachádza skutočný artefakt. Jeho prvý televízny satelit. Ozrutné "čudo" je nedostupné, skutočný fanúšik ho však ocení. Strecha bola prerábaná a opravovaná, napriek tomu je satelit stále tam, kde bol už od začiatku svojho pôsobenia v Jarových službách.

Nejeden zberateľ či fanúšik techniky by sa mu potešil. Ak vyzbierame dosť peňazí, dáme ho zo strechy dolu. Obrovským kladkostrojom? Teleportom? Žeriavom? Nechajte sa prekvapiť!


Podporovatelia
👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Ivan Leščák

🎁 Pozvánka na krst

114 €

👤 Ján Markus

30 €

👤 Martin Petrik

💬 Skvelý nápad - Jaro bol výnimočný človek s veľkým Č

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Tomas + Peta Mikulikovci

💬 Jeden z prvych online Slovakov, celozivotny propagator PC a internetu a este nema online identitu 21. storocia?

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Drzim palce

10 €

👤 Juraj Stevcik

🎁 Vaše meno na večnej tabuli darcov

30 €

👤 Ľubomir Čaňo

🎁 Vaše meno na večnej tabuli darcov

💬 Na celý svet sa dívať s Jarom Filipom cez okno!

30 €

👤 Jakub Ptačin

🎁 Pozvánka na krst

💬 Super!

30 €

👤 Samuel Prílepok

💬 Do batôžka posielam!

10 €

👤 Dusan Skorec

💬 Najlepsi umelec a muzikant kedy sa u nas narodil.

10 €

👤 Eva Dudzíková

20 €

👤 Juraj Bencúr

20 €

👤 Juraj Basár

10 €

👤 Dodo Lopušek

🎁 Vaše meno na večnej tabuli darcov

98 €

👤 Maros

10 €

👤 Silvia Rutland

5 €

👤 Zdenka

💬 Nech Vam to vyjde!

10 €

👤 Jozef Priczel

💬 Jarovi

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Chcem podporiť

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Vaše meno na večnej tabuli darcov

30 €

👤 Marián Psár

🎁 Zapíš sa ako prvý do knihy návštev!

💬 Stálo absolútne za to

10 €

👤 Lukas Fila

🎁 Vaše meno na večnej tabuli darcov

30 €

👤 Valdemar Švábenský

5 €

👤 Adam Oleš

🎁 Zapíš sa ako prvý do knihy návštev!

💬 Už sa neviem dočkať! :)

10 €

👤 Petra Chebenová

50 €

👤 Peter Janička

🎁 Vaše meno na večnej tabuli darcov

30 €

   1 2 3
Autori
Ján Janočko

Ján Janočko

Michal Kabát, PhD.

Michal Kabát, PhD.

Som pedagóg a výskumný pracovník <http://www.fmk.sk/tedi>Katedry digitálnych hier na FMK UCM v Trnave</a>, organizátor herného festivalu <a href="http://www.unicon.lol">UniCon</a>. Občas mám veľké oči, ale učím sa s tým žiť.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Zapíš sa ako prvý do knihy návštev!

Minimálna výška príspevku
10

V múzeu nesmie chýbať kniha návštev. A ani v tomto "online múzeu" to nebude inak! A vy môžete byť prví, ktorí sa do nej zapíšu! Pošleme vám mail skôr, než oficiálne zverejníme nový web. Prvú "vstupenku" na túto prehliadku ponúkame v predpredaji - za 10 eur. Pošleme vám ju na mail.

Vaše meno na večnej tabuli darcov

Minimálna výška príspevku
30

Na novej webovej stránke umiestnime tabuľu darcov, ktorá bude obsahovať mená darcov, ktorí darovali aspoň 30 eur v crowdfundingovej kampani.

Pozvánka na krst

Minimálna výška príspevku
50

Tí najvernejší fanúšikovia to myslia vážne - a pre takýchto ľudí by bola škoda, keby neboli pri "znovuzrodení" webu Jara Filipa. Za 50 eur u nás máte lístok na túto výnimočnú udalosť istý!

Krstný otec webu

Minimálna výška príspevku
500

Obyčajné písmo na tabuli darcov sa vám máli a prísť na krst len ako divák je proti vášmu presvedčeniu? Nuž, pre toho najštedrejšieho tu máme príležitosť stať sa krstným otcom (alebo mamou).