Dúhový PRIDE Bratislava 2017

Dúhový PRIDE Bratislava 2017

Dúhový PRIDE Bratislava 2017 je už 7. ročník festivalu, ktorý nadväzuje na myšlienku PRIDE sprievodov po celom svete, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na to, kým sú alebo koho milujú. PRIDE je farebnou prechádzkou po Bratislave, kde sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ukázali, že ide o úplne bežných ľudí, ktorí chcú mať rovnakú šancu na šťastný život.

Podujatie
Ľudské práva
Dúhový PRIDE Bratislava 2017
Získaná suma
80%

4 021 €

z cieľovej sumy
5 000 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Dúhový PRIDE Bratislava je najvýznamnejším podujatím LGBTI komunity na Slovensku. 19. augusta 2017 sa na Hviezdoslavovom námestí a následne v priľahlých uliciach uskutoční už 7. ročník festivalu, ktorý nadväzuje na myšlienku podobných sprievodov po celom svete, že všetci ľudia sú si rovní bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. PRIDE je farebnou prechádzkou po Bratislave, počas ktorej sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ukázali, že ide o úplne bežných ľudí na Slovensku, ktorí chcú mať rovnakú šancu ako všetci ostatní udržať si zdravie, ísť si za šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú.

Zorganizovať takéto náročné podujatie a zabezpečiť jeho bezpečnosť a hladký priebeh musíme aj bez veľkých firemných sponzorov a podpory štátu. Úspech nášho spoločného PRIDE tak závisí aj na vašej finančnej podpore.

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Print od Michaely Chmelíčkovej

Minimálna výška príspevku

150

Získaš jedinečné dielo Michaely Chmelíčkovej sieťotlačový print vytlačený v limitovanom počte 10 ks na kvalitnom papieri s rozmermi 40x50 cm, možnosť výberu farby (neon, orange alebo čierna). Zanechaj na seba kontakt, aby sme dohodli spôsob doručenia.

Michaela Chmelíčková je absolventkou vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Prostredníctvom svojej značky Planeta 220 prezentuje vlastnú tvorbu, ale aj výrazné autorské tričká a printy. Jej štýl je charakteristický hravosťou, minimalistickou štylizáciou a jednoduchou linkou. Michaela sa inak venuje grafickému dizajnu a všetkým jeho formám: tvorbe vizuálnych identít značiek, dizajnu webstránok, kníh, publikácii a veľkú časť tvorí aj reklamná ilustrácia. Žije a tvorí v Bratislave.

Dúhová vlajka

Minimálna výška príspevku

10

Ak sa rozhodneš pre túto odmenu, tak svoju vlajočku si môžeš vyzdvihnúť priamo na Dúhovom PRIDE Bratislava v stánku organizátorov 19. augusta na Hviezdoslavovom námestí po preukázaní sa e-mailom a menom, ktoré zadáš pri platbe. Vlajky nedoručujeme.

Odznak Dúhový PRIDE Bratislava

Minimálna výška príspevku

10

Ak sa rozhodneš pre túto odmenu, tak svoj odznak si môžeš vyzdvihnúť priamo na Dúhovom PRIDE Bratislava v stánku organizátorov 19. augusta na Hviezdoslavovom námestí po preukázaní sa e-mailom a menom, ktoré zadáš pri platbe. Odznaky nedoručujeme.

Nosič na dieťa #DOMOVNAMAME, Dana Kleinert

Minimálna výška príspevku

30

Dostaneš nosič na dieťa #DOMOVNAMAME od Dany Kleinert.

Aj Slovak Fashion Council podporuje PRIDE.
Krásu jedinečnosti vnímame ako dôležitú, neoddeliteľnú a prirodzenú súčasť života.
Rovnako tak cítime aj potrebu pomôcť tam, kde to ľudia potrebujú. Projektom #DOMOVNAMAME sme pomohli viac ako 2600 rodičom, ktorí utekajúc pred vojnou vo svojej krajine nemali ako nosiť svoje deti. Nosiče pomohli dvakrát - sú ušité na Slovensku, kde tak dostali prácu ľudia dlhodobo nezamestnaní, chránené dielne, či marginalizované skupiny. Detské nosiče dobrovoľníci odviezli priamo na hranice, či do táborov.


Projekt #DOMOVNAMAME je najnovšie v užšom výbere Národnej ceny za dizajn 2017 v kategórii „Dizajn s pridanou hodnotou", ktorú organizuje Slovenské centrum dizajnu.
Veríme, že vám nosič spraví radosť.
Tešíme sa na PRIDE BRATISLAVA a určite #PRIDEme," hovorí Dana Kleinert, dizajnérka a riaditeľka SLOVAK FASHION COUNCIL.
Obraz od Andreja Dúbravského

Minimálna výška príspevku

1 000

Získaš obraz Západ slnka za rohom, rozmery: 40x30 cm, olej.

Andrej Dúbravský je absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislava, kde pôsobil v 4. ateliéri profesora Ivana Csudaia a štúdium dokončil v Ateliéri +-XXI Daniela Fischera. Jeho tvorba plná sexuality istým spôsobom rozvírila vody mladej súčasnej slovenskej maľby. Andrej Dúbravský je gay a maľuje obrazy s (aj) homosexuálnou tematikou. V roku 2012 vyhral cenu VÚB Maľbu roka. Jeho tvorba sa predáva a má komerčný úspech a takisto sa nachádza v zbierke Slovenskej národnej galérie. Úspešne vystavoval v New Yorku, Berlíne či Prahe.

Print od Mareka Menkeho

Minimálna výška príspevku

25

Ilustrácia Bettie vznikla pri príležitosti koncertu kapely Die Selektion. Podnetom mi boli Bettie Page a vintage ilustrácie od Jim of Switzerland. Dvojfarebná risografia v rozmeroch 310 × 440 mm na 250g Munken Pure papieri, signované.

Marek Menke je absolvent vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde sa zaoberal históriou slovenského komiksu a vydal občasník pre komiksovú kultúru BÄM! Venuje sa grafickému dizajnu, reklame, ilustrácií a komiksu.
Obraz od Andrey Kopeckej

Minimálna výška príspevku

350

Dočasnosť (čerešne) 90x75cm z roku 2015, akryl na plátne. Zanechaj na seba kontakt, aby sme dohodli spôsob doručenia.

Andrea Kopecká študovala maľbu na VŠVU v Bratislave, výtvarný talent však využíva aj mimo plátna. Patrí k najoriginálnejším tatérom u nás, tetovania z jej dielne často využívajú motívy tradičných ľudových výšivok. V maliarskej tvorbe chápe plátno ako živý materiál, v ktorom deštruktívnymi postupmi zanecháva rôzne štruktúry a stopy. Podobne ako pri tetovaní, aj tu pracuje so záznamom procesu zraňovania a hojenia.

Výšivka od Ivany Šátekovej

Minimálna výška príspevku

300

Dostaneš výšivku, ktorú Ivana Šáteková vyšíva špeciálne pre Dúhový PRIDE Bratislava – Slovenské mamičky pekných synov máte (priemer 20 cm).

Ivana Šáteková je absolventka VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 získala Cenu Nadácie Tatra banky. Vo svojej tvorbe používa najmä maľbu a kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete. Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským otázkam. Je členkou kresliarskeho tria Dzive.
Print od Juliany Chomovej

Minimálna výška príspevku

30

Print sa volá Totem a je to zo série Čarodejov učeň (Der Zauberlehrung) podľa rovnomennej poviedky od Goetheho. Je to trojfarebná sieťotlač formátu B3 (35x50 cm) na čiernom 300g papieri, ručne tlačená aj signovaná. Zanechaj na seba kontakt, aby sme dohodli spôsob doručenia.

Juliana Chomová odišla po skončení VŠVU do Prahy venovať sa komiksovej ilustrácii. Detskej komiksovej knihe však dalo šancu aj slovenské vydavateľstvo a Juliána tak mohla spolupracovať na knihe Šlabikár päťmestia. Po nej začala riešiť vlastný projekt komiks pre dospelých, Magnus v roku X91, v spolupráci so scenáristkou Klárou Kolářovou z FAMU.

Novinky

Dúhový PRIDE Bratislava je o viditeľnosti LGBTI ľudí. Podporili ho aj osobnosti z umenia.

Update #1, 02.08.2017

BRATISLAVA, 2. augusta 2017: Festival Dúhový PRIDE Bratislava 2017 sa uskutoční 19. augusta 2017. Prináša tému viditeľnosti LGBTI ľudí v slovenskej spoločnosti. Headlinerom 7. ročníka podujatia bude skupina Puding pani Elvisovej. Výzvu na online darcovstvo v prospech podujatia podporili svojimi dielami významné slovenské výtvarníčky a výtvarníci.

Už 7. ročník tradičného festivalu Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutoční 19. augusta 2017 od 13:00 na Hviezdoslavovom námestí. PRIDE je pestrofarebnou prechádzkou ulicami Starého mesta počas ktorej sa k LGBTI ľuďom pridávajú ich rodiny, priatelia, kolegovia a známi, aby ukázali, že ide o úplne bežných ľudí na Slovensku, ktorí chcú mať rovnakú šancu ako všetci ostatní udržať si zdravie, ísť si za šťastím, zarobiť si na živobytie, byť v bezpečí vo svojej krajine a starať sa o tých, ktorých milujú. Hlavným cieľom podujatia je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych ľudí v ich plnej rozmanitosti na Slovensku.

Prečo je zviditeľnenie LGBTI ľudí na Slovensku tak dôležité? Naša legislatíva vôbec neuznáva páry rovnakého pohlavia a ich rodiny – neexistujú tu registrované partnerstvá a manželstvo je od roku 2014 pre tieto páry zakázané v ústave. Transrodoví ľudia sú nútení pri legálnej zmene rodu podstúpiť sterilizáciu. „Skúsenosti z posledného polstoročia hnutia za práva LGBTI ľudí v Amerike a Európe hovoria jednoznačne. Hlavným dôvodom, prečo väčšina začala akceptovať LGBTI ľudí ako rovnoprávnu súčasť spoločnosti, je že osobne spoznali LGBTI ľudí vo svojich rodinách, na pracoviskách, v školách, v susedstve, v cirkevných spoločenstvách, v športových tímoch a pod.", zdôrazňuje hovorca Dúhového PRIDE Martin Macko. A tu máme na Slovensku obrovskú rezervu. Podľa reprezentatívneho prieskumu agentúry Focus pre Iniciatívu Inakosť z júna 2016 iba 35 % ľudí na Slovensku osobne pozná nejakého geja alebo lesbu. „Ohromujúce je, že aj po viac ako 26 rokoch demokracie a rozvoja občianskej spoločnosti takmer dve tretiny ľudí na Slovensku nepoznajú alebo nevedia o žiadnom gejovi alebo lesbe v ich okolí", dodáva Macko. Rovnaký prieskum potvrdil dôležitosť osobnej skúsenosti pre zlepšenie postavenia LGBT ľudí na Slovensku, keď iba 7,6 % ľudí, ktorí majú osobnú skúsenosť s gejmi a lesbami uviedlo že bola negatívna (6,3 % skôr negatívna a len 1,3 % veľmi negatívna). Zmenu prinášajú mladí ľudia, z ktorých už takmer 60 % osobne pozná gejov a lesby.

Predsedníčka Dúhového PRIDE Diana Pruchnerovičová hovorí: „Vzhľadom na rast politického extrémizmu na Slovensku považujeme za mimoriadne dôležité, aby aj vrcholní predstavitelia štátu, mesta, spoločnosti a firemného sektora symbolicky vyjadrili politiku spájania: postoj, že aj LGBTI ľudia sú rovnoprávnou súčasťou štátu, národa, spoločnosti a miestnej komunity. Keď postavíme diskusiu o postavení LGBTI ľudí na tom, čo máme spoločné, keď namiesto rozdielov zdôrazníme hodnoty, sny a presvedčenia, ktoré nás spájajú, bude ťažké vnímať LGBTI ľudí ako „tých druhých", „odlišných" alebo dokonca nepriateľov „našich" hodnôt."

Vďaka našim partnerom a množstvu dobrovoľníkov sa nám podarilo získať nevyhnutné prostriedky na zorganizovanie takto náročného podujatia a zabezpečenie jeho bezpečnosti. Mali by stačiť na pokrytie úplne najnevyhnutejších výdavkov ale bez ďalších zdrojov by bolo podujatie nedôstojné na európsku metropolu v roku 2017. Aj preto sme zverejnili výzvu na darcovskom portáli startlab.sk. „Online darcovstvo považujem za dobrovoľné vstupné, čím viac ľudí ho zaplatí tým kvalitnejšie podujatie zviditeľňujúce slovenskú LGBTI komunitu im vieme pripraviť", vysvetľuje hovorkyňa Dúhového PRIDE Natália Tomeková . „Veľmi nás teší, že nás tento rok podporili významné slovenské výtvarníčky a výtvarníci a venovali nám odmeny pre darcov. Ivana Šáteková sa rozhodla pre nás urobiť výšivku Slovenské mamičky pekných synov máte, Juliana Chomová darovala print Totem, Michaela Chmelíčková print z kolekcie Teleport, Andrea Kopecká svoj obraz Dočasnosť (čerešne) a Andrej Dúbravský svoj obraz Západ slnka za rohom", dodáva Tomeková. Ivana Šáteková vysvetľuje svoju motiváciu: „Nedokážem sa zmieriť, že ešte v 21. storočí musia ľudia bojovať za svoje práva a za to, aby boli tolerovaní a akceptovaní. Už je najvyšší čas prebrať sa zo stredoveku a prijať fakt, že inakosť je prirodzenosť."

Podujatie bude moderovať Ludwig Bagin a headlinerom bude slovenská skupina Puding pani Elvisovej. Konkrétne informácie o programe a partneroch podujatia budú obsahom druhej tlačovej správy tesne pred jeho konaním.


Zviditeľniť nás môžeš aj na Facebooku a k svojej profilovej fotke pridať Frame #PRIDEm na Dúhový PRIDE Bratislava! Ako na to:

1. Otvor si link: https://www.facebook.com/profilepicframes
2. Vyhľadaj si Dúhový PRIDE Bratislava.
3. Vyber si svoju profilovú fotku a použi ju.

Podporovatelia

👤 Lucia Plaváková

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Dominika VonAbsinth

🎁 Nosič na dieťa #DOMOVNAMAME, Dana Kleinert

30 €

👤 Milan

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Dúhová vlajka

10 €

👤 Martin Minich

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nosič na dieťa #DOMOVNAMAME, Dana Kleinert

50 €

👤 Veronika Štefečková

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Je čas na zmenu

10 €

👤 Zuzana

8 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Jozef Vernic

💬 Drzim palce

58 €

👤 Natália Heliová

🎁 Odznak Dúhový PRIDE Bratislava

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Vanda Hlaváčková

🎁 Dúhová vlajka

10 €

👤 Viera Satinská

20 €

👤 Irena Duric

25 €

👤 Matej Kurian

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

30 €

👤 Nik Trendowski

🎁 Obraz od Andreja Dúbravského

1 000 €

👤 Simona Veselá

🎁 Dúhová vlajka

💬 Ďakujem <3

10 €

👤 Ondrej Prostrednik

20 €

👤 Veronika Hraskovs

💬 Super a dakujem

50 €

👤 marianjean

💬 Som rad ze som gay

85 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Marek Buban

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Katarína Brčáková

🎁 Print od Mareka Menkeho

💬 <3

25 €

   1 2 3 4

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Dúhový PRIDE Bratislava

Dúhový PRIDE Bratislava

Ján Šajban

Ján Šajban

.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Print od Michaely Chmelíčkovej

Minimálna výška príspevku

150

Získaš jedinečné dielo Michaely Chmelíčkovej sieťotlačový print vytlačený v limitovanom počte 10 ks na kvalitnom papieri s rozmermi 40x50 cm, možnosť výberu farby (neon, orange alebo čierna). Zanechaj na seba kontakt, aby sme dohodli spôsob doručenia.

Michaela Chmelíčková je absolventkou vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Prostredníctvom svojej značky Planeta 220 prezentuje vlastnú tvorbu, ale aj výrazné autorské tričká a printy. Jej štýl je charakteristický hravosťou, minimalistickou štylizáciou a jednoduchou linkou. Michaela sa inak venuje grafickému dizajnu a všetkým jeho formám: tvorbe vizuálnych identít značiek, dizajnu webstránok, kníh, publikácii a veľkú časť tvorí aj reklamná ilustrácia. Žije a tvorí v Bratislave.

Dúhová vlajka

Minimálna výška príspevku

10

Ak sa rozhodneš pre túto odmenu, tak svoju vlajočku si môžeš vyzdvihnúť priamo na Dúhovom PRIDE Bratislava v stánku organizátorov 19. augusta na Hviezdoslavovom námestí po preukázaní sa e-mailom a menom, ktoré zadáš pri platbe. Vlajky nedoručujeme.

Odznak Dúhový PRIDE Bratislava

Minimálna výška príspevku

10

Ak sa rozhodneš pre túto odmenu, tak svoj odznak si môžeš vyzdvihnúť priamo na Dúhovom PRIDE Bratislava v stánku organizátorov 19. augusta na Hviezdoslavovom námestí po preukázaní sa e-mailom a menom, ktoré zadáš pri platbe. Odznaky nedoručujeme.

Nosič na dieťa #DOMOVNAMAME, Dana Kleinert

Minimálna výška príspevku

30

Dostaneš nosič na dieťa #DOMOVNAMAME od Dany Kleinert.

Aj Slovak Fashion Council podporuje PRIDE.
Krásu jedinečnosti vnímame ako dôležitú, neoddeliteľnú a prirodzenú súčasť života.
Rovnako tak cítime aj potrebu pomôcť tam, kde to ľudia potrebujú. Projektom #DOMOVNAMAME sme pomohli viac ako 2600 rodičom, ktorí utekajúc pred vojnou vo svojej krajine nemali ako nosiť svoje deti. Nosiče pomohli dvakrát - sú ušité na Slovensku, kde tak dostali prácu ľudia dlhodobo nezamestnaní, chránené dielne, či marginalizované skupiny. Detské nosiče dobrovoľníci odviezli priamo na hranice, či do táborov.


Projekt #DOMOVNAMAME je najnovšie v užšom výbere Národnej ceny za dizajn 2017 v kategórii „Dizajn s pridanou hodnotou", ktorú organizuje Slovenské centrum dizajnu.
Veríme, že vám nosič spraví radosť.
Tešíme sa na PRIDE BRATISLAVA a určite #PRIDEme," hovorí Dana Kleinert, dizajnérka a riaditeľka SLOVAK FASHION COUNCIL.
Obraz od Andreja Dúbravského

Minimálna výška príspevku

1 000

Získaš obraz Západ slnka za rohom, rozmery: 40x30 cm, olej.

Andrej Dúbravský je absolvent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislava, kde pôsobil v 4. ateliéri profesora Ivana Csudaia a štúdium dokončil v Ateliéri +-XXI Daniela Fischera. Jeho tvorba plná sexuality istým spôsobom rozvírila vody mladej súčasnej slovenskej maľby. Andrej Dúbravský je gay a maľuje obrazy s (aj) homosexuálnou tematikou. V roku 2012 vyhral cenu VÚB Maľbu roka. Jeho tvorba sa predáva a má komerčný úspech a takisto sa nachádza v zbierke Slovenskej národnej galérie. Úspešne vystavoval v New Yorku, Berlíne či Prahe.

Print od Mareka Menkeho

Minimálna výška príspevku

25

Ilustrácia Bettie vznikla pri príležitosti koncertu kapely Die Selektion. Podnetom mi boli Bettie Page a vintage ilustrácie od Jim of Switzerland. Dvojfarebná risografia v rozmeroch 310 × 440 mm na 250g Munken Pure papieri, signované.

Marek Menke je absolvent vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, kde sa zaoberal históriou slovenského komiksu a vydal občasník pre komiksovú kultúru BÄM! Venuje sa grafickému dizajnu, reklame, ilustrácií a komiksu.
Obraz od Andrey Kopeckej

Minimálna výška príspevku

350

Dočasnosť (čerešne) 90x75cm z roku 2015, akryl na plátne. Zanechaj na seba kontakt, aby sme dohodli spôsob doručenia.

Andrea Kopecká študovala maľbu na VŠVU v Bratislave, výtvarný talent však využíva aj mimo plátna. Patrí k najoriginálnejším tatérom u nás, tetovania z jej dielne často využívajú motívy tradičných ľudových výšivok. V maliarskej tvorbe chápe plátno ako živý materiál, v ktorom deštruktívnymi postupmi zanecháva rôzne štruktúry a stopy. Podobne ako pri tetovaní, aj tu pracuje so záznamom procesu zraňovania a hojenia.

Výšivka od Ivany Šátekovej

Minimálna výška príspevku

300

Dostaneš výšivku, ktorú Ivana Šáteková vyšíva špeciálne pre Dúhový PRIDE Bratislava – Slovenské mamičky pekných synov máte (priemer 20 cm).

Ivana Šáteková je absolventka VŠVU v Bratislave. V roku 2013 sa stala finalistkou Essl Art Award, v roku 2014 získala Cenu Nadácie Tatra banky. Vo svojej tvorbe používa najmä maľbu a kresbu inšpirovanú komiksom a fotografiami nájdenými v knihách či na internete. Typický je pre ňu nekompromisný humor, irónia a nadhľad, pomocou ktorých sa vyjadruje k aktuálnym spoločenským otázkam. Je členkou kresliarskeho tria Dzive.
Print od Juliany Chomovej

Minimálna výška príspevku

30

Print sa volá Totem a je to zo série Čarodejov učeň (Der Zauberlehrung) podľa rovnomennej poviedky od Goetheho. Je to trojfarebná sieťotlač formátu B3 (35x50 cm) na čiernom 300g papieri, ručne tlačená aj signovaná. Zanechaj na seba kontakt, aby sme dohodli spôsob doručenia.

Juliana Chomová odišla po skončení VŠVU do Prahy venovať sa komiksovej ilustrácii. Detskej komiksovej knihe však dalo šancu aj slovenské vydavateľstvo a Juliána tak mohla spolupracovať na knihe Šlabikár päťmestia. Po nej začala riešiť vlastný projekt komiks pre dospelých, Magnus v roku X91, v spolupráci so scenáristkou Klárou Kolářovou z FAMU.