Prevádzači / Urbex na Slovensku

Prevádzači / Urbex na Slovensku

Kniha „Prevádzači“ je výsledkom dvojročného cestovania po zabudnutých budovách na Slovensku. Spája v sebe netradičný cestopis so záujmom o odchádzajúcu architektúru. Kniha s autentickým textom a kvalitnými fotografiami je historicky prvou publikáciou o fenoméne Urban Exploration (Urbex) na Slovensku.

Lokálny rozvoj
Prevádzači / Urbex na Slovensku
Získaná suma
108%

5 404 €

z cieľovej sumy
5 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Nebavia ťa pekne ilustrovaní turistickí sprievodcovia s informáciami o hradoch, zámkoch a folklórnych festivaloch a radšej ti vonia „Sex, Drugs & Rock'n'Roll"? ...tu hin čítaj.


Mestský prieskum (Urban Exploration, skrátene Urbex) je veľmi komplexná aktivita. Jej definícií existuje asi toľko, koľko po svete pobehuje Urban Explorerov. Vo všeobecnosti sa jedná o vyhľadávanie, návštevu a dokumentáciu opustených budov a lokalít. Táto od legendárneho urbexera z Toronta – Ninjaliciousa je veľmi trefná:

„Urbex v sebe spája rozpoznanie historického významu lokality a jej autentickej krásy s prvkami adrenalínu a kreatívneho riešenia problémov."


Kto sú to "urbexeri"?

Prieskumníci (urban exploreri) trávia najprv hodiny prehrabávaním sa mapami a článkami, aby sa dopátrali ku konkrétnej zabudnutej lokalite, ktorú podľa nich stojí za to objavovať. Ich podrobný výskum sa zúročí, keď navštívia priestory dávno opustenej budovy či areálu, kde sa cítia ako v tom najzaujímavejšom múzeu na svete plnom výlučne autentických artefaktov. Je to veľmi návykový koníček a preto sa často nevedia dočkať návštevy ďaľšieho najlepšieho múzea na svete. Správni prieskumníci nerobia žiadne intervencie do priestorov, nič z neho neodnášajú, chodia tam primárne za estetikou a zážitkom.


Urban Exploration je spoločensky veľmi prínosná aktivita. Prieskumníci bývajú častokrát poslednými návštevníkmi a dokumentaristami významných a podivuhodných lokalít potichučky vyčkávajúcich na svoj zánik.


Prvá kniha o Urbexe na Slovensku

Kníh o Urban Exploringu vyšlo vo svete už pomerne dosť. Prevádzači sú prvou knihou o jednej z jeho podôb na Slovensku. Žijeme v dobe ľahko dostupných zrkadloviek a veľkokapacitných SD-kariet a tak fotografických kníh o Urban Exploringu s minimom textu existujú stovky. Najznámejšie a najuznávanejšie knihy o Urbexe ale ukazujú, že dobrú knihu o Urban Exploringu nerobia krásne fotky ale hlavne dobrodružný a autentický text.

Prevádzači majú preto ambíciu zaujať rovnako adrenalínovými fotografiami z najbizarnejších lokalít Slovenska, ako aj hutným autorským textom od Juraja Floreka. Ten je okrem dobrodružného záznamu jednotlivých prieskumov aj sondou do pocitov mladej generácie na Slovensku a jej vyrovnávania sa so súčasnou post-industriálnou situáciou. Fakty o histórii navštívených miest sa držia na potrebnom minime aby lokality zostali uchránené pred bežným turizmom. Autor sa tak vyhol koncepcii knihy ako „katalógu" opustených miest a neukrátil tým ozajstných zvedavcov o potešenie z ich vlastného výskumu. Text podaný skoro až denníkovou formou zároveň zaznamenáva všetko tak ako sa stalo, bez cenzúry a zbytočých servítok.Prečo Prevádzači?

Úvodné kapitoly si posvietia na objasnenie pojmu Urban Exploration, krátku históriu Urbexu vo svete, ako aj na Slovensku. Stalker aka Prevádzač je novodobý dobrodruh, ktorý rád vstupuje do zakázaných a opustených zón/objektov. Tento pojem pochádza od bratov Strugackích z rovnomennej knihy, ktorá sa neskôr dočkala filmového spodobenia v podaní režiséra Tarkovského, taktiež s názvom Stalker. Označenie Stalker sa v dnešných dňoch často používa ako metafora na novodobého mestského prieskumníka.

Najlepší spôsob, ako prejsť regióny celej našej krásnej krajiny, je poznať v každom regióne niekoho, kto pozná vo svojom meste každú jednu dieru v chodníku a prevedie vás nepoznanými lokalitami. A tak sa aj stalo. Vďaka svojej kamarátskej povahe Juraj postupne navštevoval ľudí – prevádzačov, ktorí ha previedli najbizarnejšími lokalitami svojho regiónu, alebo sa s ním podujali preskúmať nejaký nový.Naozaj celé Slovensko?

Kniha má 23 kapitol, každá je venovaná jednému z tradičných regiónov Slovenska. Ľubozvučné názvy krajov sú doprevádzané poctivou dávkou adrenalínu a priznaním všetkých prieskumníckych úspechov, ale aj zlyhaní. Aj keď v týchto kruhoch prirodzene funguje súťaživosť, my to berieme športovo. Prevádzači sú hlavne o kamarátstve. Knihu nebude treba čítať s atlasom Slovenska, graficky zjednodušená mapa vás zorientuje v každej kapitole. V závere knihy nechýba slovník pojmov, ktorý je kľúčom k žargónu Urban Exploringu, ktorý sa tiahne naprieč celou knihou.

Kniha Prevádzači budem mať vyše 300 strán a takmer 200 fotografí miest o ktorých možno ani neviete, že existujú. Autorom textu aj fotografií je vizuálny umelec a dychtivý prieskumník Juraj Florek. Vydávať ju bude Vydavateľstvo O.K.O. a o jej dizajn sa stará grafická dizajnérka Katarína Czikorová. Ak sa všetko podarí na pultoch knihkupectiev bude kniha stáť približne 30 €. Teraz máte teda jedinečnú mmožnosť získať ju za výhodnejších podmienok.Prečo potrebujeme vašu pomoc?

Väčsina práce na knihe je už za nami. Texty sú napísané, dizajn navrhnutý, stránky zalomené, korektúry v plnom prúde, fotografie čakajú už len na finálne korekcie a pomaly môžeme poslať knihu do tlače. Keďže to nebude žiaden tenký zošit a náklady na jej výrobu v kvalite, v ktorej by sme ju pre vás chceli vyrobiť, sú výrazne vyššie ako sme plánovali, potrebujeme vašu pomoc s jej dofinancovaním. Nechceme ju ale samozrejme len tak. Máme pre vás prichystaných veľa odmien z ktorých veríme, že si určite vyberiete. Ak všetko pôjde ako má, doručíme vám ich do konca novembra 2017. Vopred ďakujeme!Podpor knihu Prevádzači a vydaj sa s ňou na dobrodružnú odyseu naprieč najbizarnejšími a najunikátnejšími, nepoznanými lokalitami Slovenska, o ktorých sa ti nezdalo ani v tých najkrajších, či najhorších snoch.

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha s podpisom autora

Minimálna výška príspevku

25

Získajte knihu aj s podpisom autora za zvýhodnenú cenu. Pošleme ju poštou na Slovensku alebo v Čechách.

Kniha s drobnou ilustráciou

Minimálna výška príspevku

50

Kniha s podpisom a malou ilustráciou priamo na úvodných stranách knihy od autora. Pošleme ju poštou na Slovensku alebo v Čechách.

3 × Kniha

Minimálna výška príspevku

70

Tri knihy s podpisom autora za ešte výhodnejšiu cenu. Potešte okrem seba aj niekoho ďalšieho. Pošleme ich poštou na Slovensku alebo v Čechách.

Kniha + Plenérová kresba

Minimálna výška príspevku

200

Kniha s podpisom + urbánna plenérová kresba (pastel na papieri, formát A4) s mestskou tematikou od autora. Kresby pastelom vznikli vždy v plenéri priamo na zobrazovaných lokalitách. Toto autorove vystúpenie "mimo komfortnú zónu" vás prevedie priamo na miesto. Pošleme ich poštou na Slovensku alebo v Čechách.


Kniha + Kafe s autorom

Minimálna výška príspevku

300

Kniha s podpisom a stretnutie na kafe s autorom knihy, kde si možete voľne podebatiť o urban exploringu, industriálnej architektúre, umení, cenách lístkov vlakov na Slovensku alebo len tak o živote. Kto bude platiť kafe dohodneme na mieste :)

Kniha + Plenérová olejomaľba + Kafe s autorom

Minimálna výška príspevku

1 000

Kniha s podpisom + urbánny plenérový obraz (olej na plátne, rozmery cca 40 × 60 cm) s mestskou tematikou podľa vlastného výberu z portfólia autora. Maľby vznikli vždy v plenéri priamo na zobrazovaných lokalitách. Toto autorove vystúpenie "mimo komfortnú zónu" vás prevedie priamo na miesto. Autor sa dlhodobo venuje urbánnej plenérovej maľbe, aktívne maľuje, vystavuje a absolvuje rezidenčné programy. V roku 2014 získal 1. miesto v súťaži Maľba roka, ktorú organizuje Nadácie VÚB. Viac sa dozviete aj na www.jurajflorek.com


Novinky

KNIHA - DISTRIBUCIA

Update #3, 16.03.2018

Štartovači,

Knihy všetkým podporovateľom boli zaslané poštou tento týždeň po Slovensku a ČR. Očakávať ich môžte už po víkende na vami zadaných adresách. Sme veľmi radi, že ste s nami vydržali až do konca ! Netradičná kniha s netradičným príchodomm na svet.

Príjemné čítanie Vám prajú PREVÁDZAČI !

PREVÁDZAČI - novinky

Update #2, 15.02.2018

Startovači !

Vznik a príchod prvej knihy o fenoméne Urban Exploration na Slovensku nie je ľahký a nás to baví. Jediné čo nás mrzí, je že k Vám štartovačom neprišla včas. Po úplnom utrasení 306 stranovej textovo-obrazovej publikácie, výbere papiera, obálky, tlačiarní a obdržaní ISBN už vieme dátumy. Po tlači a netradičnej väzbe knihy prídu do Bratislavy 05. 03. 2018 a od prvého momentu začíname distribúciu.

Ako poďakovanie za posledné 3 týždne trpezlivosti z vašej strany, ktoré su pred nami, si každý nájde v knihe autentický darček navyše !

Pozdravy J. Florek /autor/

Kniha PREVÁDZAČI

Update #1, 11.12.2017

Vážení štartovači,

našou veľkou ambíciou bolo vytlačiť a distribuovať knihu PREVÁDZAČI ešte pred vianocami. Po skončení crowdfundingovej kampane, ktorá bola úspešná vďaka Vám, sme sa na knihu pozreli opäť a celú sme ju prekopali nanovo. S aktuálnym výberom fotografií sme teraz spokojní a po druhom kole jazykových korektúr sme zistili, že sa nedostaneme do poradovníka tlačiarní, ktoré v predvianočnom čase idú na plné obrátky.

Čo to znamená? Každý z vás bude mať tento rok vianoce 2 krát a to v Januári, kedy k vám príde čerstvo vytlačená kniha PREVÁDZAČI - historicky prvá publikácia o fenoméne Urban Exploringu na Slovensku. Čaká na vás vyše 300 strán textu a fotografií z opustených miest zo všetkých regiónov Slovenska.

Všetkým Vám patrí veľká vďaka za trpezlivosť, kniha k Vám príde v Januári najskôr ako sa len bude dať. Obálka a zadná strana knihy nižšie.

Pozdravy Juraj Florek /autor/

Podporovatelia

👤 Damián Veis

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Marek Dorda

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Roman Vlček

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Edita Kontosova

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Juraj, uz sa na nu velmi tesim...

25 €

👤 Peter Urban

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Tá je premňa ... sused

25 €

👤 Peter Majercak

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Po uspechu SK verize ocakavam aj CZ verziu:)

25 €

👤 Petr Halaška

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Róbert Čapucha

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Sabina Vojtas Fránová

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Hana Klein

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Jana Regulyová

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Radoslav Tomas

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Ľubica Lacinová

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Sorry nevyslo mi

54 €

👤 Jan Sacha

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 3 × Kniha

70 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha + Kafe s autorom

300 €

👤 Marian Gombarcek

5 €

👤 Juraj Martonyik

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Hej Juro, sme spolu pili v Trenčíne raz aj s Ďurom Tomanom, a potom sme spali v Slovakotexe, a dúfam že ti to vyjde s tou knihou

30 €

👤 Lubos Zan (partizan)

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Od "wamadovi" k vazenemu umelcovi Durimu Florekovi ;) nech sa dari a rad podporim!

30 €

👤 Jozef Dodo Gaál

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Matej Mišík

28 €

👤 Dávid Klieščik

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Ondrej

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Dáte to !!!!

25 €

👤 Majo P.

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Brano Mlady

🎁 Kniha s podpisom autora

25 €

👤 Štěpán Mosler

🎁 Kniha s podpisom autora

💬 Už se nemůžu dočkat!

25 €

   1 2 3 4 ... 5

Autori

Juraj Florek

Juraj Florek

Boris Meluš

Boris Meluš

Grafický dizajnér venujúci sa najmä dizajnu kníh a iných kultúrnych udalostí. Niektoré knihy, ktoré navrhuje občas aj vydáva v malom rodinnom vydavateľstve O.K.O., ktoré sa zameriava najmä na vizuálne knihy v kvalitnej úprave.

Katarína  Czikorová

Katarína Czikorová

Sa postará o grafický dizajn knihy. Pracovala na viacerých katalógoch a knihách o výtvarnom umení, momentálne pedagogicky pôsobí na Masarykovej univerzite v Brne. Ponuku graficky spracovať knihu o Urban Exploringu prijala od prvého momentu, kniha PREVÁDZAČI v jej koncepcii bude mať vyčistený dizajn, ktorý nechá vyznieť text a hlavne adrenalínové fotografie.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha s podpisom autora

Minimálna výška príspevku

25

Získajte knihu aj s podpisom autora za zvýhodnenú cenu. Pošleme ju poštou na Slovensku alebo v Čechách.

Kniha s drobnou ilustráciou

Minimálna výška príspevku

50

Kniha s podpisom a malou ilustráciou priamo na úvodných stranách knihy od autora. Pošleme ju poštou na Slovensku alebo v Čechách.

3 × Kniha

Minimálna výška príspevku

70

Tri knihy s podpisom autora za ešte výhodnejšiu cenu. Potešte okrem seba aj niekoho ďalšieho. Pošleme ich poštou na Slovensku alebo v Čechách.

Kniha + Plenérová kresba

Minimálna výška príspevku

200

Kniha s podpisom + urbánna plenérová kresba (pastel na papieri, formát A4) s mestskou tematikou od autora. Kresby pastelom vznikli vždy v plenéri priamo na zobrazovaných lokalitách. Toto autorove vystúpenie "mimo komfortnú zónu" vás prevedie priamo na miesto. Pošleme ich poštou na Slovensku alebo v Čechách.


Kniha + Kafe s autorom

Minimálna výška príspevku

300

Kniha s podpisom a stretnutie na kafe s autorom knihy, kde si možete voľne podebatiť o urban exploringu, industriálnej architektúre, umení, cenách lístkov vlakov na Slovensku alebo len tak o živote. Kto bude platiť kafe dohodneme na mieste :)

Kniha + Plenérová olejomaľba + Kafe s autorom

Minimálna výška príspevku

1 000

Kniha s podpisom + urbánny plenérový obraz (olej na plátne, rozmery cca 40 × 60 cm) s mestskou tematikou podľa vlastného výberu z portfólia autora. Maľby vznikli vždy v plenéri priamo na zobrazovaných lokalitách. Toto autorove vystúpenie "mimo komfortnú zónu" vás prevedie priamo na miesto. Autor sa dlhodobo venuje urbánnej plenérovej maľbe, aktívne maľuje, vystavuje a absolvuje rezidenčné programy. V roku 2014 získal 1. miesto v súťaži Maľba roka, ktorú organizuje Nadácie VÚB. Viac sa dozviete aj na www.jurajflorek.com