Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Nebavia ťa pekne ilustrovaní turistickí sprievodcovia s informáciami o hradoch, zámkoch a folklórnych festivaloch a radšej ti vonia „Sex, Drugs & Rock'n'Roll"? ...tu hin čítaj.


Mestský prieskum (Urban Exploration, skrátene Urbex) je veľmi komplexná aktivita. Jej definícií existuje asi toľko, koľko po svete pobehuje Urban Explorerov. Vo všeobecnosti sa jedná o vyhľadávanie, návštevu a dokumentáciu opustených budov a lokalít. Táto od legendárneho urbexera z Toronta – Ninjaliciousa je veľmi trefná:

„Urbex v sebe spája rozpoznanie historického významu lokality a jej autentickej krásy s prvkami adrenalínu a kreatívneho riešenia problémov."


Kto sú to "urbexeri"?

Prieskumníci (urban exploreri) trávia najprv hodiny prehrabávaním sa mapami a článkami, aby sa dopátrali ku konkrétnej zabudnutej lokalite, ktorú podľa nich stojí za to objavovať. Ich podrobný výskum sa zúročí, keď navštívia priestory dávno opustenej budovy či areálu, kde sa cítia ako v tom najzaujímavejšom múzeu na svete plnom výlučne autentických artefaktov. Je to veľmi návykový koníček a preto sa často nevedia dočkať návštevy ďaľšieho najlepšieho múzea na svete. Správni prieskumníci nerobia žiadne intervencie do priestorov, nič z neho neodnášajú, chodia tam primárne za estetikou a zážitkom.


Urban Exploration je spoločensky veľmi prínosná aktivita. Prieskumníci bývajú častokrát poslednými návštevníkmi a dokumentaristami významných a podivuhodných lokalít potichučky vyčkávajúcich na svoj zánik.


Prvá kniha o Urbexe na Slovensku

Kníh o Urban Exploringu vyšlo vo svete už pomerne dosť. Prevádzači sú prvou knihou o jednej z jeho podôb na Slovensku. Žijeme v dobe ľahko dostupných zrkadloviek a veľkokapacitných SD-kariet a tak fotografických kníh o Urban Exploringu s minimom textu existujú stovky. Najznámejšie a najuznávanejšie knihy o Urbexe ale ukazujú, že dobrú knihu o Urban Exploringu nerobia krásne fotky ale hlavne dobrodružný a autentický text.

Prevádzači majú preto ambíciu zaujať rovnako adrenalínovými fotografiami z najbizarnejších lokalít Slovenska, ako aj hutným autorským textom od Juraja Floreka. Ten je okrem dobrodružného záznamu jednotlivých prieskumov aj sondou do pocitov mladej generácie na Slovensku a jej vyrovnávania sa so súčasnou post-industriálnou situáciou. Fakty o histórii navštívených miest sa držia na potrebnom minime aby lokality zostali uchránené pred bežným turizmom. Autor sa tak vyhol koncepcii knihy ako „katalógu" opustených miest a neukrátil tým ozajstných zvedavcov o potešenie z ich vlastného výskumu. Text podaný skoro až denníkovou formou zároveň zaznamenáva všetko tak ako sa stalo, bez cenzúry a zbytočých servítok.Prečo Prevádzači?

Úvodné kapitoly si posvietia na objasnenie pojmu Urban Exploration, krátku históriu Urbexu vo svete, ako aj na Slovensku. Stalker aka Prevádzač je novodobý dobrodruh, ktorý rád vstupuje do zakázaných a opustených zón/objektov. Tento pojem pochádza od bratov Strugackích z rovnomennej knihy, ktorá sa neskôr dočkala filmového spodobenia v podaní režiséra Tarkovského, taktiež s názvom Stalker. Označenie Stalker sa v dnešných dňoch často používa ako metafora na novodobého mestského prieskumníka.

Najlepší spôsob, ako prejsť regióny celej našej krásnej krajiny, je poznať v každom regióne niekoho, kto pozná vo svojom meste každú jednu dieru v chodníku a prevedie vás nepoznanými lokalitami. A tak sa aj stalo. Vďaka svojej kamarátskej povahe Juraj postupne navštevoval ľudí – prevádzačov, ktorí ha previedli najbizarnejšími lokalitami svojho regiónu, alebo sa s ním podujali preskúmať nejaký nový.Naozaj celé Slovensko?

Kniha má 23 kapitol, každá je venovaná jednému z tradičných regiónov Slovenska. Ľubozvučné názvy krajov sú doprevádzané poctivou dávkou adrenalínu a priznaním všetkých prieskumníckych úspechov, ale aj zlyhaní. Aj keď v týchto kruhoch prirodzene funguje súťaživosť, my to berieme športovo. Prevádzači sú hlavne o kamarátstve. Knihu nebude treba čítať s atlasom Slovenska, graficky zjednodušená mapa vás zorientuje v každej kapitole. V závere knihy nechýba slovník pojmov, ktorý je kľúčom k žargónu Urban Exploringu, ktorý sa tiahne naprieč celou knihou.

Kniha Prevádzači budem mať vyše 300 strán a takmer 200 fotografí miest o ktorých možno ani neviete, že existujú. Autorom textu aj fotografií je vizuálny umelec a dychtivý prieskumník Juraj Florek. Vydávať ju bude Vydavateľstvo O.K.O. a o jej dizajn sa stará grafická dizajnérka Katarína Czikorová. Ak sa všetko podarí na pultoch knihkupectiev bude kniha stáť približne 30 €. Teraz máte teda jedinečnú mmožnosť získať ju za výhodnejších podmienok.Prečo potrebujeme vašu pomoc?

Väčsina práce na knihe je už za nami. Texty sú napísané, dizajn navrhnutý, stránky zalomené, korektúry v plnom prúde, fotografie čakajú už len na finálne korekcie a pomaly môžeme poslať knihu do tlače. Keďže to nebude žiaden tenký zošit a náklady na jej výrobu v kvalite, v ktorej by sme ju pre vás chceli vyrobiť, sú výrazne vyššie ako sme plánovali, potrebujeme vašu pomoc s jej dofinancovaním. Nechceme ju ale samozrejme len tak. Máme pre vás prichystaných veľa odmien z ktorých veríme, že si určite vyberiete. Ak všetko pôjde ako má, doručíme vám ich do konca novembra 2017. Vopred ďakujeme!Podpor knihu Prevádzači a vydaj sa s ňou na dobrodružnú odyseu naprieč najbizarnejšími a najunikátnejšími, nepoznanými lokalitami Slovenska, o ktorých sa ti nezdalo ani v tých najkrajších, či najhorších snoch.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

KNIHA - DISTRIBUCIA

Update #3, 16.03.2018

Štartovači,

Knihy všetkým podporovateľom boli zaslané poštou tento týždeň po Slovensku a ČR. Očakávať ich môžte už po víkende na vami zadaných adresách. Sme veľmi radi, že ste s nami vydržali až do konca ! Netradičná kniha s netradičným príchodomm na svet.

Príjemné čítanie Vám prajú PREVÁDZAČI !

PREVÁDZAČI - novinky

Update #2, 15.02.2018

Startovači !

Vznik a príchod prvej knihy o fenoméne Urban Exploration na Slovensku nie je ľahký a nás to baví. Jediné čo nás mrzí, je že k Vám štartovačom neprišla včas. Po úplnom utrasení 306 stranovej textovo-obrazovej publikácie, výbere papiera, obálky, tlačiarní a obdržaní ISBN už vieme dátumy. Po tlači a netradičnej väzbe knihy prídu do Bratislavy 05. 03. 2018 a od prvého momentu začíname distribúciu.

Ako poďakovanie za posledné 3 týždne trpezlivosti z vašej strany, ktoré su pred nami, si každý nájde v knihe autentický darček navyše !

Pozdravy J. Florek /autor/

Kniha PREVÁDZAČI

Update #1, 11.12.2017

Vážení štartovači,

našou veľkou ambíciou bolo vytlačiť a distribuovať knihu PREVÁDZAČI ešte pred vianocami. Po skončení crowdfundingovej kampane, ktorá bola úspešná vďaka Vám, sme sa na knihu pozreli opäť a celú sme ju prekopali nanovo. S aktuálnym výberom fotografií sme teraz spokojní a po druhom kole jazykových korektúr sme zistili, že sa nedostaneme do poradovníka tlačiarní, ktoré v predvianočnom čase idú na plné obrátky.

Čo to znamená? Každý z vás bude mať tento rok vianoce 2 krát a to v Januári, kedy k vám príde čerstvo vytlačená kniha PREVÁDZAČI - historicky prvá publikácia o fenoméne Urban Exploringu na Slovensku. Čaká na vás vyše 300 strán textu a fotografií z opustených miest zo všetkých regiónov Slovenska.

Všetkým Vám patrí veľká vďaka za trpezlivosť, kniha k Vám príde v Januári najskôr ako sa len bude dať. Obálka a zadná strana knihy nižšie.

Pozdravy Juraj Florek /autor/

Podporovatelia135

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Juraj Florek

Juraj Florek

JURAJ FLOREK je vizuálny umelec, v roku 2014 absolvoval bystrickú Akadémií umení, taktiež aj vyhral 1.miesto v súťaži VUB Maľba roka.. Dlhodobo a húževnato sa zaoberá urbánnou plenérovou maľbou. Mesto je vo všeobecnosti pre neho materiál na výskum, nečudo že jedným z jeho ďalších projektov je mapovanie a prieskum opustených, zväčša priemyselných komplexov v našej krajine. Akademizmus je mu cuzdí, celou publikáciou sa bude niesť jeho punkový prístup k práci.

Boris Meluš

Boris Meluš

Grafický dizajnér venujúci sa najmä dizajnu kníh a iných kultúrnych udalostí. Niektoré knihy, ktoré navrhuje občas aj vydáva v malom rodinnom vydavateľstve O.K.O., ktoré sa zameriava najmä na vizuálne knihy v kvalitnej úprave.

Katarína  Czikorová

Katarína Czikorová

Sa postará o grafický dizajn knihy. Pracovala na viacerých katalógoch a knihách o výtvarnom umení, momentálne pedagogicky pôsobí na Masarykovej univerzite v Brne. Ponuku graficky spracovať knihu o Urban Exploringu prijala od prvého momentu, kniha PREVÁDZAČI v jej koncepcii bude mať vyčistený dizajn, ktorý nechá vyznieť text a hlavne adrenalínové fotografie.

Meno a priezvisko Juraj Florek
Web www.jurajflorek.com

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt