Mareena café: chuťou k porozumeniu

Mareena café: chuťou k porozumeniu

Neobyčajná kaviareň, v ktorej ochutnáte neobyčajné čaje, dezerty z rôznych kútov sveta a výbornú kávu, ktorú vám pripravia naše skvelé, neobyčajné ženy. Ženy pôvodom zo zahraničia, ktoré našli na Slovensku svoj nový domov, no majú problém nájsť si v ňom dobrú a flexibilnú prácu. Podporte ich s nami v rozvíjaní ich potenciálu a prispejte tak k spoločnosti, v ktorej si rozumieme.

Lokálny rozvoj
Ľudské práva
Mareena café: chuťou k porozumeniu

Kampaň bola

úspešná
Získaná suma
217 % 8 676 €
Cieľ Cieľová suma
Nákup vybavenia pre Mareena café
4 000 €
Zaškolenie zamestnankýň a nákup ďalšieho vybavenie pre Mareena café
5 500 €
Jazyková príprava zamestnankýň pre prácu v kaviarni a nákup ďalšieho vybavenia
7 000 €

O projekte

Čo je Mareena café

Mareena café je sociálna pop-up kaviareň, ktorá poskytuje pracovné príležitosti šikovným ženám, ktoré našli na Slovensku bezpečie a nový domov, no majú ťažkosti nájsť si v ňom zamestnanie. Práca v Mareena café prispieva k ich ekonomickej samostatnosti a sociálnej začlenenosti, rozvíja ich potenciál a zručnosti a rovnako pomáha prehlbovať vzťahy medzi Slovákmi a cudzincami.

Doteraz sa nám v Mareena café podarilo zamestnať 8 žien pochádzajúcich zo Somálska, Afganistanu, Iránu, Kamerunu či Ukrajiny.

Prečo Mareena café

Myšlienka založenia sociálnej kaviarne vznikala dlhodobo počas našej práce s ľuďmi s udelenou medzinárodnou ochranou, ktorí boli nútení odísť zo svojich domovov kvôli vojne alebo prenasledovaniu. Od založenia Mareeny si všímame sťažený prístup na trh práce, ktorý títo ľudia z rôznych dôvodov zažívajú.

Komplikovaný proces uznávania vysokoškolského vzdelania z iných krajín, jazyková bariéra, zvýšená administratívna záťaž pre zamestnávateľa, diskriminácia na základe vierovyznania či etnickej príslušnosti. To všetko a mnohé iné prekážky sú dennou realitou ľudí, ktorí na Slovensku našli bezpečie a nový domov, no uplatnenie v ňom hľadajú len veľmi ťažko.

Pri hľadaní možností, ako túto situáciu systematicky a efektívne riešiť, sa pre nás jednou z alternatív stalo vytvorenie sociálneho podniku. Kaviarne, ktorá ponúka pracovné príležitosti pre zraniteľnú skupinu ľudí – ženy s udelenou medzinárodnou ochranou.

Vďaka príležitosti, ktorú sme dostali od mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, sme si dočasne mohli vyskúšať, ako by prevádzkovanie našej Mareena café mohlo fungovať. Zistili sme, že tento koncept nie je prospešný len pre ženy, ktoré sme mohli zamestnať, ale aj pre návštevníkov kaviarne. Tí sa pri káve či čaji môžu zoznámiť s ľuďmi a kultúrami, ktoré inak spoznajú len ťažko. V tejto iniciatíve by sme radi pokračovali aj naďalej, a preto potrebujeme vašu pomoc.

Kde nájdete Mareena café

V septembri a novembri ste mohli nájsť našu pop-up kaviareň na nábreží Dunaja v priestoroch Café Propeller. Mohli ste u nás ochutnať afganský či somálsky čaj, domáce dezerty alebo Labneh croissant. V koncepte našej sociálnej pop-up kaviarne by sme veľmi radi pokračovali aj naďalej, či už na nábreží Dunaja alebo na iných, nových miestach. Na to však potrebujeme práve vašu pomoc.

Ako plánujeme využiť vašu pomoc

Naša pop-up kaviareň momentálne funguje aj vďaka skvelým ľuďom a organizáciám, ktoré sa rozhodli podporiť nás a požičať nám časť vybavenia. Bez ich pomoci by sme vám nevedeli pripraviť skvelú kávu alebo naservírovať sladké dobroty. Všetky požičané veci ale budeme musieť časom vrátiť. Na to, aby sme našu pop-up kaviareň mohli prevádzkovať naďalej, si potrebujeme zabezpečiť vlastné vybavenie.

Vyzbierané financie použijeme na:

  • nákup chýbajúceho vybavenia do našej pop-up Mareena café (mraznička, ohrievače, prenosná varná doska, poháre, taniere, podnosy na servírovanie, hrnce, stoly a stoličky, osvetlenie, potreby na prípravu čajov, osvetlenie, police a ďalšie potrebné vybavenie)
  • prípravu a zaškolenie žien do práce v kaviarni 
  • jazykovú prípravu žien pre prácu v kaviarni

Zakúpené vybavenie využijeme aj na komunitných podujatiach v Mareene, ktoré pravidelne organizujeme na Jakubovom námestí v Bratislave.

Viac o odmenách

Radi objavujete zaujímavé chute a spoznávate nové miesta? Za podporu našej Mareena café si môžete vybrať lákavé odmeny, vďaka ktorým precestujete krajiny Blízkeho východu aspoň cez vaše chuťové poháriky alebo objavíte obľúbené podniky s kuchyňami z celého sveta v Bratislave (gastromapa Bratislavy). 

Kúpou aktualizovanej gastromapy Bratislavy podporíte sociálnu kaviareň Mareena café.

Už sú to dva roky, odkedy sme pre vás pripravili našu gastromapu Bratislavy. Nastal čas, aby sme ju aktualizovali, doplnili sme ju o nové miesta s medzinárodnými kuchyňami, ktoré sú tu vďaka ľuďom, ktorí na Slovensku našli svoj nový domov. Rozlúčili sme sa s podnikmi, ktoré medzičasom zanikli a pridali sme do nej nové tipy od foodblogera Čoje-ho. Aktualizovanú gastromapu, ktorú ilustrovala Adela Režná, si môžete vybrať ako jednu z odmien a my vám ju doručíme už do Vianoc

Ďalšie odmeny čaje, koláče, brunche si budete môcť prísť vychutnať do konca apríla, podľa vývoja pandemickej situácie. O konkrétnom termíne, kedy si budete môcť vami vybrané odmeny vychutnať, vás budeme vopred informovať. 

Ďakujeme, že podporíte náš projekt a pomôžete nám vytvoriť z Bratislavy nielen chutnejšie, ale aj príjemnejšie miesto pre všetkých.

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Nová gastromapa Bratislavy
Nová gastromapa Bratislavy

Minimálna výška príspevku

10

Objavovanie tajomstiev svetovej kuchyne nebolo nikdy jednoduchšie. Objavte nové miesta a dobroty z celého sveta s našou vynovenou gastromapou Bratislavy.

Doručenie: Posielame poštou do Vianoc.

Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)
Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)

Minimálna výška príspevku

45

Vyberte sa na ochutnávku sladkých zákuskov, skvelých čajov a káv z krajín Blízkeho východu spolu s troma vašimi blízkymi. Pre každého pripravíme chutný koláčik a kávu alebo čaj podľa vlastného výberu. A aby ste sa mohli vydať na objavnú cestu za rozmanitými chuťami Bratislavy, dostanete od nás aj aktualizovanú gastromapu.

Doručenie: Gastromapu Bratislavy posielame poštou do Vianoc. Sladké občerstvenie pripravíme do konca apríla 2022.

Afganské koláče od Nazily s gastromapou v ruke
Afganské koláče od Nazily s gastromapou v ruke

Minimálna výška príspevku

15

Poznáte afganský Khajoor alebo sladučký Rot Afghani? Ochutnajte dva afganské dezerty od najlepšej pekárky v okolí – našej Nazily. Zachutilo vám a v ochutnávke chcete pokračovať ďalej? S našou gastromapou získate množstvo tipov na ďalšie skvelé miesta, na ktorých ochutnáte jedlá svetových kuchýň.

Doručenie: Gastromapu posielame poštou do Vianoc, koláčiky pripravíme do konca apríla 2022.

Cesta Blízkym východom so zákuskami a nápojom v ruke
Cesta Blízkym východom so zákuskami a nápojom v ruke

Minimálna výška príspevku

25

Irán, Afganistan, Irak či Jemen – vydajte sa na cestu krajinami Blízkeho východu so zákuskami a nápojmi z týchto krajín pripravenými ženami z Mareena café. Čaká vás ochutnávka troch koláčikov a troch špeciálnych čajov alebo káv.

Doručenie: do konca apríla 2022

Brunch pre dvoch
Brunch pre dvoch

Minimálna výška príspevku

35

Koncept romantického raňajko-obedu už dávno nie je v Bratislave cudzím pojmom. Spravte si vo dvojici príjemný brunch s medzinárodným nádychom. Pripravíme pre vás lahodné menu pre dvoch – sendviče alebo croissanty, kávu alebo čaj a ako dezert sladkú baklavu.

Doručenie: do konca apríla 2022

Chute sveta s blízkymi
Chute sveta s blízkymi

Minimálna výška príspevku

60

S jedlom sú si ľudia bližší a v Mareena café o tom vieme svoje. Presvedčte sa! S radosťou privítame vašu štvorčlennú skupinku a pripravíme pre vás slané aj sladké dobroty a nápoje, ktorých pôvod bude naším prekvapením pre vás. Môžeme vám však sľúbiť, že domáce jedlo od žien z Mareena café vás nenechá (c)hladnými.

Doručenie: do konca apríla 2022

Večera s príbehom pre dvoch
Večera s príbehom pre dvoch

Minimálna výška príspevku

100

Osudy cudzincov na Slovensku vám nie sú ľahostajné, ale zároveň by ste sa o nich radi dozvedeli aj inak než len zo stránok kníh a z médií? Spojili sme pre vás príjemné s užitočným – v tejto odmene je ukrytá chutná večera pre dvoch, počas ktorej si budete môcť vypočuť zaujímavý výklad o situácii zraniteľných cudziniek na Slovensku.

Doručenie: do konca apríla 2022

Chuťou k porozumeniu v tíme
Chuťou k porozumeniu v tíme

Minimálna výška príspevku

300

Teambuilding môže byť radosťou aj prekliatím, záleží len na tom, či sa vášmu tímu zapáči. Stavte s nami na istotu a zavítajte do Mareena café. Pre 10 ľudí pripravíme jedinečný zážitok vo forme príjemného posedenia s občerstvením a s ochutnávkou čajov z celého sveta.

Doručenie: do konca mája 2022

Novinky

ODMENY MAREENA CAFÉ

Update #3, 07.02.2022

Milí podporovatelia a podporovateľky, 

Ďakujeme za vašu podporu Mareena café. Do vašich mailových schránok ste obdržali inštrukcie a termíny, kedy si môžete odmeny, ktoré ste si za vašu podporu Mareena café v decembri zvolili, vyzdvihnúť či uplatniť. Prosíme všetkých, ktorí si ešte nevybrali dátum uplatnenia svojich odmien, aby tak urobili a vyplnili prihlasovací formulár, ktorý vám prišiel mailom.

Dátumy uplatnenia svojej odmeny si môžete vybrať z nasledovných termínov:

Afganské koláče a Cesta Blízkym východom – 14.2. / 18.2. / 23.2.

Sladké potulky Bratislavou – každý týždeň od utorka do nedele v čase od 10:00-18:00 do 27.2.

Brunch pre dvoch – 12.2. / 20.2. / 26.2.

Chute sveta s blízkymi – 12.2. / 20.2.

Večera pre dvoch – 10.2. / 16.2

Pre vybratie termínu je potrebné vyplniť prihlasovací formulár, ktorý vám bol odoslaný na email. Ak ste podporili Mareena café v decembrovej Startlab kampani a neobržali ste email s informáciami, ozvite sa nám prosím na info@mareena.sk.

Tešíme sa na vás, 
vaša Mareena <3


ĎAKUJEME

Update #2, 20.12.2021

Milí priatelia a priateľky, dokázali sme to! Vďaka vám a vašej neuveriteľnej podpore sme vyzbierali krásnych 8016 euro na chod a vybavenie nášho Mareena café. Sme nesmierne vďační a veľmi sa tešíme, že Mareena café má toľko podpory a bude tak môcť pokračovať v ponúkaní pracovných príležitostí pre ženy s udelenou medzinárodnou ochranou a cudzinky z tretích krajín. 

Vouchre na odmeny, ktoré ste si za svoju podporu vybrali už vám boli mailovo doručené, alebo čoskoro budú. Skontrolujte si preto aj vaše mailové schránky aj priečinok spam-u. Pre tých, ktorí si zvolili doručenie odmeny poštou - vaše odmeny už sú na ceste k vám. 


Všetkým podporovateľom a podporovateľkám patrí obrovské ĎAKUJEME.


Ďakujeme – dosiahli sme prvý cieľ. Naša kampaň pokračuje ďalej.

Update #1, 10.12.2021

Ďakujeme za úžasnú podporu, ktorú ste vyjadrili Mareena café. Ste skvelí! Aj vďaka Vám sa nám podarilo dosiahnuť náš prvý cieľ a náš plán znovu otvoriť Mareena café je tak o kus bližšie.  

Máme však aj ďalšie plány.  

Pomôžte nám vyzbierať ďalších 1 500 eur, ktoré použijeme na profesionálne zaškolenie zamestnankýň do práce v Mareena café a nákup ďalšieho vybavenia do kaviarne (stoly a stoličky do interiéru, samovar na prípravu čaju, svetelné označenie kaviarne).

Máme na to ešte 6 dní.

Ďakujeme!

Podporovatelia

👤 Vanda Hojnošová

5 €

+ 1 € ?

👤 Ivana Fusekova

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Chute sveta s blízkymi

120 €

👤 Veronika Sorkovska

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Večera s príbehom pre dvoch

200 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Večera s príbehom pre dvoch

100 €

👤 Zuzana Kažimírová

🎁 Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)

💬 Verím, že tento projekt bude úspešný a my budeme môcť chodiť k Vám do kaviarne! Držím palce! Skvelé, že ste sa do toho pustili!

45 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

21 €

👤 Zuzana Tužilová

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

💬 Uz teraz sa tesime na zahranicne maskrty :-)

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)

45 €

+ 5 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

20 €

+ 2 € ?

👤 Lucia Záčiková

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

20 €

👤 Zuzana Bargerová

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

💬 Držíme palce a prajeme pekné sviatky!

15 €

👤 Tomáš Hasala

💬 Držím palce!

50 €

+ 4 € ?

👤 Katarína Bratková

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

+ 1 € ?

👤 Radka Babeľová

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

💬 Ste skvelí! Držte sa :)

25 €

👤 Andrea Cocherova

10 €

+ 2 € ?

👤 Anton Hamran

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Lucia Plaváková

🎁 Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)

45 €

👤 Lubica Kalivodova

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

15 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Nová gastromapa Bratislavy

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

+ 1 € ?

   1 2 3 4 ... 10

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Mareena

Mareena

Našou víziou je Slovensko, ktoré je bezpečným a dôstojným domovom pre všetkých bez ohľadu na národnosť, etnickú a náboženskú príslušnosť. Preto v Mareene pomáhame ľuďom, ktorí na Slovensku našli svoj nový domov, pri integrácii do slovenskej spoločnosti. Zároveň vytvárame priateľské prostredie pre Slovákov a cudzincov, ktoré im umožňuje lepšie sa vzájomne spoznať.

Katarína Levčíková

Katarína Levčíková

Katka strávila posledné dni a týždne prípravou kampane a verí, že hodiny strávené jej prípravou stáli za to.

Klára Tihláriková

Klára Tihláriková

Projekt sociálnej kaviarne je pre Kláru srdcovou záležitosťou. A aj vďaka nej má kampaň „Mareena café: chuťou k porozumeniu“ dušu.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Nová gastromapa Bratislavy
Nová gastromapa Bratislavy

Minimálna výška príspevku

10

Objavovanie tajomstiev svetovej kuchyne nebolo nikdy jednoduchšie. Objavte nové miesta a dobroty z celého sveta s našou vynovenou gastromapou Bratislavy.

Doručenie: Posielame poštou do Vianoc.

Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)
Sladké potulky Bratislavou (pre celú rodinu)

Minimálna výška príspevku

45

Vyberte sa na ochutnávku sladkých zákuskov, skvelých čajov a káv z krajín Blízkeho východu spolu s troma vašimi blízkymi. Pre každého pripravíme chutný koláčik a kávu alebo čaj podľa vlastného výberu. A aby ste sa mohli vydať na objavnú cestu za rozmanitými chuťami Bratislavy, dostanete od nás aj aktualizovanú gastromapu.

Doručenie: Gastromapu Bratislavy posielame poštou do Vianoc. Sladké občerstvenie pripravíme do konca apríla 2022.

Afganské koláče od Nazily s gastromapou v ruke
Afganské koláče od Nazily s gastromapou v ruke

Minimálna výška príspevku

15

Poznáte afganský Khajoor alebo sladučký Rot Afghani? Ochutnajte dva afganské dezerty od najlepšej pekárky v okolí – našej Nazily. Zachutilo vám a v ochutnávke chcete pokračovať ďalej? S našou gastromapou získate množstvo tipov na ďalšie skvelé miesta, na ktorých ochutnáte jedlá svetových kuchýň.

Doručenie: Gastromapu posielame poštou do Vianoc, koláčiky pripravíme do konca apríla 2022.

Cesta Blízkym východom so zákuskami a nápojom v ruke
Cesta Blízkym východom so zákuskami a nápojom v ruke

Minimálna výška príspevku

25

Irán, Afganistan, Irak či Jemen – vydajte sa na cestu krajinami Blízkeho východu so zákuskami a nápojmi z týchto krajín pripravenými ženami z Mareena café. Čaká vás ochutnávka troch koláčikov a troch špeciálnych čajov alebo káv.

Doručenie: do konca apríla 2022

Brunch pre dvoch
Brunch pre dvoch

Minimálna výška príspevku

35

Koncept romantického raňajko-obedu už dávno nie je v Bratislave cudzím pojmom. Spravte si vo dvojici príjemný brunch s medzinárodným nádychom. Pripravíme pre vás lahodné menu pre dvoch – sendviče alebo croissanty, kávu alebo čaj a ako dezert sladkú baklavu.

Doručenie: do konca apríla 2022

Chute sveta s blízkymi
Chute sveta s blízkymi

Minimálna výška príspevku

60

S jedlom sú si ľudia bližší a v Mareena café o tom vieme svoje. Presvedčte sa! S radosťou privítame vašu štvorčlennú skupinku a pripravíme pre vás slané aj sladké dobroty a nápoje, ktorých pôvod bude naším prekvapením pre vás. Môžeme vám však sľúbiť, že domáce jedlo od žien z Mareena café vás nenechá (c)hladnými.

Doručenie: do konca apríla 2022

Večera s príbehom pre dvoch
Večera s príbehom pre dvoch

Minimálna výška príspevku

100

Osudy cudzincov na Slovensku vám nie sú ľahostajné, ale zároveň by ste sa o nich radi dozvedeli aj inak než len zo stránok kníh a z médií? Spojili sme pre vás príjemné s užitočným – v tejto odmene je ukrytá chutná večera pre dvoch, počas ktorej si budete môcť vypočuť zaujímavý výklad o situácii zraniteľných cudziniek na Slovensku.

Doručenie: do konca apríla 2022

Chuťou k porozumeniu v tíme
Chuťou k porozumeniu v tíme

Minimálna výška príspevku

300

Teambuilding môže byť radosťou aj prekliatím, záleží len na tom, či sa vášmu tímu zapáči. Stavte s nami na istotu a zavítajte do Mareena café. Pre 10 ľudí pripravíme jedinečný zážitok vo forme príjemného posedenia s občerstvením a s ochutnávkou čajov z celého sveta.

Doručenie: do konca mája 2022