UMEANO

UMEANO

"Premenujme spolu umenie na umeano."

Kultúra
Lokálny rozvoj
Vizuálne umenie
UMEANO
Získaná suma
128%

5 100 €

z cieľovej sumy
4 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Zámerom projektu Umeano je vytvoriť priestor pre umenie. Pre začínajúce aj pokročilé. Obyčajné aj výnimočné. Pre malé či veľké. Pre fotografov, výtvarníčky, tanečníčky, hudobníkov, poetov, kameramanov, hercov, grafičky. Nielen pre profesionálov, no najmä pre začínajúcich kreatívnych ľudí. Pre všetkých, ktorí tvoria umenie. Vlastne umeano!

“Premenujme spolu umenie na umeano.”

V projekte Umeano poskytneme priestor pre tvorivých ľudí.

Už v januári 2022 sa môžu do otvorenej výzvy prihlásiť umelkyne a umelci, ktorí si chcú vyskúšať, aké je to predstaviť svoje dielo verejnosti. Môže ísť napr. o výtvarné umenie, sochu, fotografie, priemyselný dizajn, digitálne vizuálne umenie, ale aj rôzne pohybové, hudobné, divadelné, literárne a iné prezentácie. Do otvorenej výzvy sa môže prihlásiť ktokoľvek zo Slovenska či zo zahraničia. Poskytneme priestor a pomoc pri organizácii vlastných výstav, hudobných produkcií, performancií a iných umeleckých aktivít. Projektom Umeano podporíme kreatívnych ľudí nielen po technickej a materiálnej stránke, ale pomoc poskytneme aj s prezentáciou jednotlivých výstav a predstavenia diela smerom k verejnosti.

Príbeh

Volá sa Paja. Stretli sme sa na premietaní krátkeho filmu v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly v Liptovskom Mikuláši. Je študentkou na strednej umeleckej škole, kde tvorí a rozvíja svoju umeleckú osobnosť. V rámci štúdia sa zúčastnila programu, vďaka ktorému sa rozhodla zdokonaliť vo fotografovaní. Výstupom jej ročného snaženia mala byť výstava fotografii. Nič veľké. Stretla sa však s mnohými komplikáciami a oslovené inštitúcie v okolí sa vyjadrili, že nemôžu podporiť neprofesionálnych umelcov.

Takto vznikla myšlienka na vytvorenie miesta, kde sa môže každý, bez ohľadu na vek, umelecké vzdelanie či skúsenosti, realizovať. Paja si výstavu nakoniec predsa len zorganizovala, no chýbala jej pomoc, ktorú sme sa spolu rozhodli v projekte Umeano priniesť ostatným začínajúcim autorom a autorkám.

Kultúrno-komunitný priestor Hory Doly

Neďaleko liptovských pekární a nákupného centra stojí bledá budova postavená v 90. rokoch. Kedysi racionalizačná dielňa dnes slúži aj členom občianskeho združenia Verejnô, ktorí si prenajali vrchné poschodie, aby prispeli ku komunitnému a kultúrnemu životu v meste Liptovský Mikuláš. Už od roku 2019 navštevujú toto poschodie cestovatelia deliaci sa o svoje zážitky; domáci vymieňajúci si oblečenie na pravidelných swapoch alebo umelci predstavujúci svoju tvorbu. Konajú sa tu koncerty, tancovačky, worskhopy, premietania filmov či stretávky po x rokoch. Kultúrno-komunitný priestor Hory Doly je nielen miestom pre kultúru a komunitu, no aj priestorom pre stretnutia, osobné rozhovory, mnohé názory a návštevníci a návštevníčky tu majú možnosť vzdelávať sa, zabávať, alebo sa kreatívne vyžiť.

Foto: APROFO.STUDIO

Počas posledného roka 2021 sa tím, okrem Paji, rozrástol o viaceré výrazné osobnosti. Anička pomáhala ako dobrovoľníčka na aktivite s cieľom znižovať predsudky a stereotypy u stredoškolákov a pomedzi pandémiu rozbieha improvizovaný tanec s názvom 'Strety'. AdamZuzanka preberajú sociálne siete, Janka ekonomické záležitosti. Katarína koordinuje dobrovoľníkov a v budúcom roku vám prinesie pravidelné diskusie a prezentácie. Marek kameruje, Michal píše, Elia hrá, Erika tvorí. Alexandra spája generácie, Mirka komunitu a Matúš je silou priamo v priestore.

Sme pripravení stáť pri rôznych umeleckých projektoch. Zapálime nadšenie pre tvorbu, ktorá v každom nás tlie. Zároveň chceme zapáliť všetky škatuľky, do ktorých ukladáme svoje predstavy o tom, čo je a čo nie je umenie. Každý z nás vníma umenie inak a my pripravíme priestor na to, aby aj začínajúci autori mali možnosť ukázať svoju tvorbu.

Pomôžeme dostať tvorbu z malých domácich ateliérov do verejného priestoru. Kultúrno-komunitný priestor Hory Doly ponúka výnimočne veľa miesta. Je špecifický pre svoj interiér a k dispozícii na kreatívne využitie je približne 400 m2 plochy. Surový dizajn, priestrannosť, hĺbku, prázdne steny a veľké schodiská je možné prispôsobiť potrebám statických prezentácií či dynamických performancií. Ponúka kapacitu približne 100 miest na pohodlné sedenie a 300 miest na státie. 

V projekte Umeano sa stretnú ľudia mladí vekom, či vo svojej tvorbe. Jednotlivé umelecké projekty budú prispôsobené potrebám účinkujúcich a vystavujúcich. Experimentovať budeme s rôznymi žánrami tak, aby bola tvorba ľudí dostupná aj pre publikum, pre ktoré je umenie vnímať umenie.

Finančné prostriedky budú využité takto:

  • materiálne a technické zabezpečenie výstav, prezentácií, hudobných akcií, atď.
  • propagácia užívateľov podľa potrieb
  • prenájom priestoru

Financie vyzbierané nad rámec určeného cieľa využijeme pre úpravu priestorov pre krátkodobé pobyty pre umelcov z celého Slovenska a zo zahraničia.

Premenujme spolu umenie na umeano.

Ďakujeme!

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Bavlnená taška s kresbou
Bavlnená taška s kresbou

Minimálna výška príspevku

12

Kvalitnú bavlnenú tašku s otvoreným hlavným priestorom ponúkame v dvoch farbách - prírodná a čierna. Fotografia je ilustračná. Každá z tašiek je originálna a jedinečná - “plátenky” kreatívne dotvorili deti zo Špeciálnej základnej a materskej školy v Liptovskom Mikuláši. Projektom Umeano chceme predstaviť a podporiť aj tvorbu znevýhodnených detí a zdôrazniť, že aj mladí ľudia so špeciálnymi potrebami dokážu byť kreatívni. Aj týmto deťom chceme pomôcť vyjadriť sa prostredníctvom umenia. ❤️

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

"Less waste" zápisník

Minimálna výška príspevku

15

Zápisník veľkosti A6 alebo A5 bez linajok s minimálnym počtom strán 150. Zápisník je "less waste", keďže naň boli použité obaly zo zjedených bezlepkových kaší, ktoré by sa inak vyhodili a zvyšky nepoužívaných špagátov a šnúr. :) Strany sú spojené technikou coptic stitch. Všetky sú jedinečné a originálne - maľovali a sprejovali ich študentky a študenti umeleckých odborov.

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Bavlnená taška s logom
Bavlnená taška s logom

Minimálna výška príspevku

20

Kvalitnú bavlnenú tašku s otvoreným hlavným priestorom ponúkame v dvoch farbách - prírodná a čierna. Taška je s logom projektu Umeano.

Doručenie: marec 2021 -máj 2021

Kniha + zápisník
Kniha + zápisník

Minimálna výška príspevku

30

Kniha o začiatkoch a koncoch, o balkónoch na ôsmom poschodí, o čerstvo vyvetraných perinách, o ženách a mužoch. Neviazané básne a zápisník, do ktorého si môžete vytvoriť tie vaše (ne)básne.

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Grafika
Grafika

Minimálna výška príspevku

40

Dva svety citlivo spojené prostredníctvom tvorby. Svet detských kresieb a grafické umenie. Deti z mestskej časti Hlboké v Liptovskom Mikuláši, kde žije najmä marginalizovaná rómska komunita a študentky umeleckého odboru vytvorili pre vás zaujímavé grafiky. Projektom Umeano chceme predstaviť a podporiť aj tvorbu znevýhodnených detí a citlivo zdôrazniť krásu a vzájomné pochopenie, ktoré si môžete doma zavesiť na stenu vo forme grafickej ilustrácie. Plagát môžete mať vo veľkosti 50x70 cm. Každá z týchto ilustrácii je originálna a jedinečná - možnosť výberu pred odoslaním. :)

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Bavlnená taška + zápisník
Bavlnená taška + zápisník

Minimálna výška príspevku

50

V tejto odmene dostanete rovno dve. Jednu kvalitnú bavlnenú tašku, ktorú ponúkame v dvoch farbách - prírodná a čierna. A pribalíme do nej jeden "Less waste" zápisník veľkosti A6 alebo A5 bez linajok s minimálnym počtom strán 150.

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Propagácia + vstupy
Propagácia + vstupy

Minimálna výška príspevku

100

V tejto odmene od nás získate propagáciu a voľné vstupy na podujatia na jeden rok. Ako podporovateľa/ku vás budeme propagovať na všetkých podujatiach Umeano a radi vás na nich aj privítame. Ak ste extrovertom, aj vás predstavíme a vaše meno, prezývka alebo firma bude svietiť priamo v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly na viditeľnom mieste. ⭐ (Za predpokladu predĺženia protipandemických opatrení sa automaticky predlžuje aj čas vašej slávy.)

Doručenie: marec 2021 - marec 2022

Propagácia + dar podľa vlastného výberu
Propagácia + dar podľa vlastného výberu

Minimálna výška príspevku

150

V tejto odmene od nás získate propagáciu na jeden rok a dar podľa vlastného výberu. Ako podporovateľa/ku vás budeme propagovať na všetkých podujatiach Umeano a môžete si vybrať, či vám zašleme knihu, zápisník, grafiku alebo tašku. Vaše meno, prezývka alebo firma bude svietiť aj priamo v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly na viditeľnom mieste. ⭐ (Za predpokladu predĺženia protipandemických opatrení sa automaticky predlžuje aj čas vašej slávy.)

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Daruj výstavu
Daruj výstavu

Minimálna výška príspevku

250

Poznáte niekoho, komu by ste radi darovali výstavu, koncert, predstavenie? Alebo nepoznáte, ale radi podporíte neznámeho tvorivého človeka? Darujte Umeano! Podporíte tak umelca alebo umelkyňu po materiálnej a technickej stránke, no zabezpečíte mu/jej tiež kvalitnú propagáciu. A rovno aj sebe. :)

Doručenie: marec 2021 - marec 2022

Podporovatelia

👤 Miška Harmanová

💬 Gratulujem ????

50 €

+ 1 € ?

👤 Ľuboš Drimaj

15 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bavlnená taška s logom

20 €

+ 2 € ?

👤 Alžbeta Matiszová

🎁 Bavlnená taška s logom

💬 Veľa šťastia v projekte. ❤️

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Držím palce

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bavlnená taška s kresbou

20 €

+ 2 € ?

👤 Palo Lacko

🎁 Bavlnená taška s logom

23 €

👤 Erik Gemzický

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Erika Miklášová

🎁 Bavlnená taška s kresbou

💬 Som šťastná, že Vás mám♥️♥️♥️, normálne som omladla????????????, teším sa na to, že sa nám podarilo povedať umeniu ÁNO????????????

17 €

👤 Lukáš Pecko

🎁 Propagácia + vstupy

💬 Je mi cťou :)

100 €

👤 Elia Fiamin

🎁 "Less waste" zápisník

💬 Viac vám nedám vy zdieračskí flákači. Nie že by ste sa lopaty chytili ale žobrete tu peniaze na svoje kávičky a zábavky. Choďte radšej robiť niečo poriadne, nechápem, na čo sú nám títo povaľači. Ľudovky a dychovka…to je to pravé umenie!

22 €

+ 2 € ?

👤 Jana Šolcová

🎁 "Less waste" zápisník

18 €

👤 Miriam Vejová

💬 Prajem projektu veľa úspechov. ❤️

8 €

👤 Jozef Simko

💬 Radi podporime aj koncertom - kapela rizling / redrose_rzlg

10 €

+ 2 € ?

👤 Daniel Devečka

🎁 "Less waste" zápisník

💬 Prajem veľa zdaru

15 €

+ 2 € ?

👤 Dominik Fodora

20 €

👤 Hana Bodáková

🎁 Bavlnená taška s logom

💬 Držím palce! Je to super nápad a krásny štart pre mnohých mladých začínajúcich umelcov, ktorí si zvolili často strastiplnú no vždy krásnu cestu umeleckým životom :)

23 €

👤 Michal Koleják

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

300 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bavlnená taška s kresbou

💬 Pajka this one is for u<3333

12 €

👤 Kristína Haragová

🎁 Bavlnená taška s kresbou

💬 Veľa šťastia v tvorbe prajem ????

12 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 "Less waste" zápisník

15 €

👤 Melánia Göcsová

🎁 "Less waste" zápisník

💬 Škoda toho názvu, ale ľúbim vás vy bitches. ❤

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

200 €

👤 Miroslava VIGLASKÁ

💬 Ume-ANO

10 €

+ 1 € ?

   1 2 3 4 ... 5

Autori

Miesto realizácie projektu

Žilinský kraj

Alexandra Matiszová

Alexandra Matiszová

Alexandra pracuje ako sociálna pracovníčka a je dobrovoľníčkou v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly v Liptovskom Mikuláši.

Paulína Tomková

Paulína Tomková

Jej umením je pretváranie myšlienky alebo príbehu cez rôzne médiá do niečo väčšieho. Rada sa angažuje a tvorí. Umenie pre ňu znamená slobodu vyjadriť sa.

Anna Kotyková

Anna Kotyková

Pre Aničku je umením tanec. Jej životnou teóriou je, že ona tvorí umenie a umenie tvorí ju. Tento pohľad na svet chce zdieľať s ľuďmi.

Zuzana Repáňová

Zuzana Repáňová

Zuzka najlepšie vie, ako zapáliť obraz.

Michal Králik

Michal Králik

Michal píše poéziu. Na tvorbe ho baví to, že môže pretvárať vlastné myšlienky do veršov. Jeho nástrojmi sú pero a papier.

Erika Hrnčiarová Miklášová

Erika Hrnčiarová Miklášová

Erika sa výtvarnému umeniu venuje profesne, no aj vo voľnom čase. Umenie je pre ňu sloboda, relax a láska.

Elia Fiamin

Elia Fiamin

Elia má rád hudbu. Miluje hudbu, rád ju tvorí, rád ju počúva. Umenie preňho znamená túžbu, zmysel a výkrik.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Bavlnená taška s kresbou
Bavlnená taška s kresbou

Minimálna výška príspevku

12

Kvalitnú bavlnenú tašku s otvoreným hlavným priestorom ponúkame v dvoch farbách - prírodná a čierna. Fotografia je ilustračná. Každá z tašiek je originálna a jedinečná - “plátenky” kreatívne dotvorili deti zo Špeciálnej základnej a materskej školy v Liptovskom Mikuláši. Projektom Umeano chceme predstaviť a podporiť aj tvorbu znevýhodnených detí a zdôrazniť, že aj mladí ľudia so špeciálnymi potrebami dokážu byť kreatívni. Aj týmto deťom chceme pomôcť vyjadriť sa prostredníctvom umenia. ❤️

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

"Less waste" zápisník

Minimálna výška príspevku

15

Zápisník veľkosti A6 alebo A5 bez linajok s minimálnym počtom strán 150. Zápisník je "less waste", keďže naň boli použité obaly zo zjedených bezlepkových kaší, ktoré by sa inak vyhodili a zvyšky nepoužívaných špagátov a šnúr. :) Strany sú spojené technikou coptic stitch. Všetky sú jedinečné a originálne - maľovali a sprejovali ich študentky a študenti umeleckých odborov.

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Bavlnená taška s logom
Bavlnená taška s logom

Minimálna výška príspevku

20

Kvalitnú bavlnenú tašku s otvoreným hlavným priestorom ponúkame v dvoch farbách - prírodná a čierna. Taška je s logom projektu Umeano.

Doručenie: marec 2021 -máj 2021

Kniha + zápisník
Kniha + zápisník

Minimálna výška príspevku

30

Kniha o začiatkoch a koncoch, o balkónoch na ôsmom poschodí, o čerstvo vyvetraných perinách, o ženách a mužoch. Neviazané básne a zápisník, do ktorého si môžete vytvoriť tie vaše (ne)básne.

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Grafika
Grafika

Minimálna výška príspevku

40

Dva svety citlivo spojené prostredníctvom tvorby. Svet detských kresieb a grafické umenie. Deti z mestskej časti Hlboké v Liptovskom Mikuláši, kde žije najmä marginalizovaná rómska komunita a študentky umeleckého odboru vytvorili pre vás zaujímavé grafiky. Projektom Umeano chceme predstaviť a podporiť aj tvorbu znevýhodnených detí a citlivo zdôrazniť krásu a vzájomné pochopenie, ktoré si môžete doma zavesiť na stenu vo forme grafickej ilustrácie. Plagát môžete mať vo veľkosti 50x70 cm. Každá z týchto ilustrácii je originálna a jedinečná - možnosť výberu pred odoslaním. :)

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Bavlnená taška + zápisník
Bavlnená taška + zápisník

Minimálna výška príspevku

50

V tejto odmene dostanete rovno dve. Jednu kvalitnú bavlnenú tašku, ktorú ponúkame v dvoch farbách - prírodná a čierna. A pribalíme do nej jeden "Less waste" zápisník veľkosti A6 alebo A5 bez linajok s minimálnym počtom strán 150.

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Propagácia + vstupy
Propagácia + vstupy

Minimálna výška príspevku

100

V tejto odmene od nás získate propagáciu a voľné vstupy na podujatia na jeden rok. Ako podporovateľa/ku vás budeme propagovať na všetkých podujatiach Umeano a radi vás na nich aj privítame. Ak ste extrovertom, aj vás predstavíme a vaše meno, prezývka alebo firma bude svietiť priamo v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly na viditeľnom mieste. ⭐ (Za predpokladu predĺženia protipandemických opatrení sa automaticky predlžuje aj čas vašej slávy.)

Doručenie: marec 2021 - marec 2022

Propagácia + dar podľa vlastného výberu
Propagácia + dar podľa vlastného výberu

Minimálna výška príspevku

150

V tejto odmene od nás získate propagáciu na jeden rok a dar podľa vlastného výberu. Ako podporovateľa/ku vás budeme propagovať na všetkých podujatiach Umeano a môžete si vybrať, či vám zašleme knihu, zápisník, grafiku alebo tašku. Vaše meno, prezývka alebo firma bude svietiť aj priamo v kultúrno-komunitnom priestore Hory Doly na viditeľnom mieste. ⭐ (Za predpokladu predĺženia protipandemických opatrení sa automaticky predlžuje aj čas vašej slávy.)

Doručenie: marec 2021 - máj 2021

Daruj výstavu
Daruj výstavu

Minimálna výška príspevku

250

Poznáte niekoho, komu by ste radi darovali výstavu, koncert, predstavenie? Alebo nepoznáte, ale radi podporíte neznámeho tvorivého človeka? Darujte Umeano! Podporíte tak umelca alebo umelkyňu po materiálnej a technickej stránke, no zabezpečíte mu/jej tiež kvalitnú propagáciu. A rovno aj sebe. :)

Doručenie: marec 2021 - marec 2022