Pomôžte nám zistiť, koľko metánu uniká na Slovensku

Pomôžte nám zistiť, koľko metánu uniká na Slovensku

Znižovanie oxidu uhličitého je dôležité, ale pomalé. Planétu výrazne otepľuje aj metán. Je síce agresívnejší ako CO2, no dá sa ho rýchlejšie zbaviť. Podporte nás a v spolupráci s Denníkom N vám ukážeme, ako na to a vytvoríme tlak na zodpovedných.

Ekológia
Pomôžte nám zistiť, koľko metánu uniká na Slovensku
Získaná suma
108%

4 309 €

z cieľovej sumy
4 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Okrem oxidu uhličitého zohrieva planétu aj metán. Má na klímu až 84-krát silnejší vplyv a je zodpovedný za pätinu oteplenia, no nedostáva sa mu toľko pozornosti.

Navyše, aj keby sme CO2 prestali produkovať hneď, z atmosféry ho nedostaneme ešte stovky rokov. Naopak, menej metánu sa pomerne rýchlo vypláca. Ak by sme v tejto dekáde znížili jeho objem o 45 percent, pomohlo by to udržať otepľovanie pod kritickou hranicou.

Ak by sme v tejto dekáde znížili objem metánu
o 45 %, podarilo by sa nám udržať otepľovanie pod kritickou hranicou.

Na Slovensku - no nielen u nás - sa pritom emisie tohto skleníkového plynu zvlášť neregulujú. Kým s oxidom uhličitým sa obchoduje cez povolenky a je prísne sledovaný, neviditeľný metán uniká z plynových potrubí, skládok odpadu či veľkochovov bez toho, aby sme o ňom vedeli dosť.

Pomôžte nám zistiť, koľko metánu produkujeme na Slovensku a pritlačiť tak na zodpovedných, aby situáciu riešili. Upratať čierne skládky, utesniť staré potrubia či regulovať veľkochovy je rýchlym a ľahkým riešením, ktoré sa môže sčasti zaplatiť samo a prispeje k spomaleniu zmeny klímy.

Čo vďaka vašej podpore pripravíme?

Dôkladne zmapujeme emisie metánu na Slovensku, poradíme sa o tom s odborníkmi a pôjdeme aj do terénu. Vo výsledku prinesieme pútavo napísané články doplnené o infografiky a video, ktoré ponúknu momentku dnešného stavu aj možné riešenia.

Investigatívnu sériu pripravíme v spolupráci s Denníkom N, vďaka čomu si ju prečítajú tisícky ľudí, ktorí sa tak stanú súčasťou tlaku na zmenu. Články uvidíte na webe najneskôr v júli 2022.

Investigatívno-analytická práca je náročná na čas, preto potrebujeme vašu podporu, aby sme sa jej mohli venovať naplno. Nemusí vás to stáť viac než šálka kávy, nám to však veľmi pomôže zaplatiť prácu tímu.

Nemusí vás to stáť viac než šálka kávy, nám to však veľmi pomôže zaplatiť prácu tímu.

Na projekte bude pracovať environmentálna novinárka Kristína Serafin Hudeková, skúsený investigatívec Palo Lacko a editor Denníka N Juraj Koník

Prečo my?

Čierna labuť je portál Centra environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA, ktoré na Slovensku už 21 rokov pracuje v oblasti environmentálnej výchovy a vzdelávania.

Širokej verejnosti ponúkame články, rozhovory a podcasty o životnom prostredí, inováciách vo vzdelávaní, spoločenskej zodpovednosti či duchovnom raste

S investigatívou sme začali vlani, keď sme sa pozreli na to, čo sa deje s odpadom, ktorý vytriedia Bratislavčania. Zistili sme, že hoci má hlavné mesto modernú triediacu linku, jeho dodávateľ zrecykluje len 30 percent plastov. Po zverejnení našich textov si magistrát vzal od súkromníka triedený zber späť pod kontrolu.

Vďaka vašej podpore spolu získame prehľad a praktický návod, ako lepšie chrániť klímu.

Svojím príspevkom a zdieľaním tejto kampane pomáhate šíriť povedomie
o tejto - doslova horúcej - téme. Ďakujeme!

Za grafiku ďakujeme ilustrátorovi Ďurovi Baloghovi a video natočil a zostrihal Dominik Jursa.

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Článok mailom ako prvý!
Článok mailom ako prvý!

Minimálna výška príspevku

10

Chceš mať informácie o našich zisteniach čo najskôr? Podpor nás a my ti výstupy pošleme mailom skôr, ako ich ukážeme zvyšku sveta,

Doručenie: jún 2022

Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou
Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

Minimálna výška príspevku

20

Čarovar je vegetariánska kuchárska kniha rovnomennej kuchyne vo Vzdelávacom centre Zaježová, ktorá spravuje Živica. Varením bezmäsitej stravy ukazujeme ľuďom nenáročnú cestu, ako účinne znížiť svoju uhlíkovú (ale aj metánovú) stopu :) Vyskúšajte naše overené recepty!

Doručenie: marec

Hrnček KeepCup na dobrú kávu
Hrnček KeepCup na dobrú kávu

Minimálna výška príspevku

30

Dopraj si kávu alebo čaj ku čítaniu článkov zo štýlového hrnčeka, ktorým svetu ukážeš, že si labuť a klímu nemáš na háku. Zároveň ušetríš zdroje potrebné na jednorazové (aj kompostovateľné) kelímky.

Doručenie: apríl 2022

Buď labuť tričko + nálepky.
Buď labuť tričko + nálepky.

Minimálna výška príspevku

30

Ukáž svetu, že klímu nemáš na háku. Buď labuť! V tričku z certifikovanej organickej bavlny s GOTS certifikátom a eko potlačou.

Doručenie: apríl 2022

Máš eko dilemu? Opýtaj sa Vedátora
Máš eko dilemu? Opýtaj sa Vedátora

Minimálna výška príspevku

40

Ako sa dá merať uhlíková stopa? Prečo kravy grgajú metán? Napíš nám eko dilemu, ktorú ti zodpovie sám Vedátor na svojom Instagrame.

Doručenie: apríl 2022

Webinár Kritické myslenie alebo Eko domácnosť s autormi projektu
Webinár Kritické myslenie alebo Eko domácnosť s autormi projektu

Minimálna výška príspevku

200

Vyber pre seba a svojich kolegov či priateľov webinár s autormi projektu. Pavol Lacko vás naučí, ako sa zorientovať v mori informácií a zdrojov a ako rozpoznať pravdu od manipulácie. Kristína Serafin Hudeková vám zas pomôže neutopiť sa v mori greenwashingu a nastaviť svoje fungovanie s ohľadom k životnému prostrediu.

Doručenie: podľa dohody

Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa
Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa

Minimálna výška príspevku

15

Ako môže dopadnúť krajina závislá na fosílnych palivách? Prečítaj si v reportážnej knihe od Tomáša Forróa z vydavateľstva Denníka N.

Doručenie: marec 2022

Kniha Utópia pre realistov: Ako vytvoriť ideálny svet od Rutgera Bregmana
Kniha Utópia pre realistov: Ako vytvoriť ideálny svet od Rutgera Bregmana

Minimálna výška príspevku

15

Univerzálny základný príjem. Pätnásťhodinový pracovný týždeň. Otvorené hranice. Jeden z najvýznamnejších mladých európskych mysliteľov v knihe z vydavateľstva Denníka N ukazuje, ako môžeme budovať ideálny svet.

Doručenie: marec 2022

Novinky

Uuuuuuž to bude!

Update #5, 12.04.2023


Milí naši priaznivci,

ozývame sa po dlhšom čase, lebo ako sa hovorí, človek mieni, život mení. Náš projekt sa natiahol pod vplyvom nečakaného zistenia po skončení kampane - že naša Kika čaká bábo :)

Kým sa bábo narodilo, nestihli sme všetko dokončiť vo dvojici. Písanie ostalo už len na Palovi, a teda to trvá o niečo dlhšie.

Ale máme dobré správy! V týchto dňoch už dáva Palo dokopy prvý draft, ktorý po editovaní a autorizáciách uverejníme, ako sme sľúbili.

Prosíme vás preto ešte o kúsoček trpezlivosti.


Ďakujeme!

Kika a Palo (a Fabi)

Nezaspali sme, pracujeme na tom

Update #4, 11.08.2022

Milí priatelia a podporovatelia,

čas letí a uletel už aj pôvodne sľubovaný júlový termín na publikovanie príspevkov. Chceme vám len dať vedieť, že na téme intenzívne pracujeme, len sme v kampani úplne neodhadli množstvo údajov a ich komplexnosť. Tešíme sa ale, že sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s odborníkmi z Clean Air Task Force, ktorí nás k projektu inšpirovali. Prosíme vás teda ešte o trpezlivosť, keď budeme hotoví, dáme vám vedieť :)

Pripomíname tak isto odmeny, ktoré v našej kancelárii stále čakajú na svojich majiteľov. Ak ste si zvolili osobný odber, sledujte prosíme emaily, v ktorých pravidelne dostávate informácie o možnostiach prevzatia.

Veríme, že máte príjemné leto!

Kristína a Palo

Ďakujeme, presiahli sme cieľovú sumu!

Update #3, 22.03.2022

Milí priatelia,

našej kampani sa vďaka vašej podpore podarilo presiahnuť stanovený cieľ. Peniaze vyzbierané naviac posunieme organizácii Červený kríž na pomoc Ukrajine.

Ďakujeme všetkým za príspevky aj zdieľanie našej kampane. Tá by neuzrela svetlo sveta nebyť kolektívu a vydavateľstva Denníka N, grafika Ďura Balogha, režiséra Dominika Jursu a ambasádora Samuela Kováčika alias Vedátora.

V najbližších týždňoch budeme pracovať na príprave a distribúcii odmien, k čomu od nás dostanete informácie mailom. A začíname už pracovať aj na samotnom obsahu projektu.

Veľmi si vážime, že ste ochotní podporiť kvalitnú žurnalistiku a budeme sa snažiť, aby sme naplnili vaše (aj naše) očakávania.

Sledujte čiernu labuť na Facebooku alebo Instagrame a dozviete sa o našej práci viac :)

S vďakou

Kristína a Palo

Všetko nad cieľovú sumu venujeme na pomoc Ukrajine

Update #2, 10.03.2022

Milí priatelia,

s veľkým smútkom a znepokojením sledujeme vývoj u našich susedov a vnímame silnú potrebu im pomôcť. Dohodli sme sa preto so Startlabom, že všetky prostriedky vyzbierané nad cieľovú sumu venujeme organizácii Červený kríž na pomoc Ukrajine.

Používanie zemného plynu teda nielen zhoršuje stav klímy, ale robí nás závislými od vojenského agresora Putina. Veríme, že aj náš projekt prispeje k tomu, že našu závislosť na plyne znížime.

Budeme vďační, ak nám pomôžete dosiahnuť a presiahnuť cieľ zdieľaním našej kampane.

Ďakujeme, že pomáhate!

Kristína a Palo


Pridali sme novú odmenu

Update #1, 10.02.2022

Milí priatelia,
ďakujeme za vašu podporu, podarilo sa nám už dosiahnuť takmer 20 % cieľa.

Medzi odmenami sme navýšili počet kníh, ktoré nám venovalo vydavateľstvo nášho partnerského Denníka N a pridali sme novinku - eko hrnček na kávu či čaj KeepCup, vďaka ktorému ušetríte zdroje potrebné na výrobu jednorazových pohárikov. Tie sú teraz počas sezóny terás a predaja cez okienko veľmi používané.

Lepšie ako ktorákoľvek reklama funguje priame odporúčanie, preto by sme vás chceli poprosiť, aby ste šírili slovo o našej kampani medzi svojich známych a pomohli nám tak dosiahnuť cieľ.

Ďakujeme a nazdravie!

Kristína a Palo

Podporovatelia

👤 Tomáš Kravec

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

25 €

+ 2 € ?

👤 Ľubica Trubíniová

🎁 Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

💬 Silne držím palce. A nech prestaneme používať fosílne palivá čím skôr!

28 €

+ 2 € ?

👤 Marián Čavojský

🎁 Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

54 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

50 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

20 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa

50 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

+ 1 € ?

👤 Miroslav Beblavy

56 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Buď labuť tričko + nálepky.

32 €

+ 8 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

💬 Keby sme sa snažili priblížiť aj k metánovej neutralite - to mi napadlo keď som si prečítala Váš projekt. Doma sa snažíme obmedziť spotrebu mäsa, takže táto kuchárka nám v tom určite pomôže. Vďaka! ????

25 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

15 €

+ 2 € ?

👤 Michal Valkovic

10 €

+ 2 € ?

👤 Ľudmila Pastuchová

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa

15 €

+ 5 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Marián Búlik

25 €

👤 Zuzana Bernáthová

🎁 Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa

17 €

👤 Peter Laubert

5 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Článok mailom ako prvý!

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

20 €

👤 Jana Ftáčnik Pastorková

🎁 Článok mailom ako prvý!

💬 Diky, ze ste sa tohto chopili! Je to skvely enviro projekt, navyse uz aj s politickym kontextom.

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa

20 €

👤 Nikola Gurgoľová

🎁 Článok mailom ako prvý!

10 €

   1 2 3 4 ... 8

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica

Živica je občianske združenie, ktorá sa už od roku 2000 na Slovensku venuje environmentálnej výchove, vzdelávaniu a osobnému rozvoju. Čierna labuť je jedným z jej projektov, v ktorom vzdeláva verejnosť prostredníctvom mediálnych výstupov.

Kristína Hudeková

Kristína Hudeková

V Živici som spoluzakladala a vediem mediálny projekt čierna labuť, na ktorom prinášame širokej verejnosti inšpirácie zo oblasti ochrany životného prostredia, ale aj inovácií vo vzdelávaní či občianskej angažovanosti. S kolegom Palom Lackom a editorom Denníka N sme v roku 2021 v rámci investigatívneho projektu skúmali, kde končí odpad, ktorý vytriedia bratislavské domácnosti. V tomto projekte chceme na našu investigatívu v oblasti životného prostredia nadviazať a pozrieť sa na to, kde a koľko emisií metánu produkujeme na Slovensku.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Článok mailom ako prvý!
Článok mailom ako prvý!

Minimálna výška príspevku

10

Chceš mať informácie o našich zisteniach čo najskôr? Podpor nás a my ti výstupy pošleme mailom skôr, ako ich ukážeme zvyšku sveta,

Doručenie: jún 2022

Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou
Šetrite emisie s vegetariánskou kuchárkou

Minimálna výška príspevku

20

Čarovar je vegetariánska kuchárska kniha rovnomennej kuchyne vo Vzdelávacom centre Zaježová, ktorá spravuje Živica. Varením bezmäsitej stravy ukazujeme ľuďom nenáročnú cestu, ako účinne znížiť svoju uhlíkovú (ale aj metánovú) stopu :) Vyskúšajte naše overené recepty!

Doručenie: marec

Hrnček KeepCup na dobrú kávu
Hrnček KeepCup na dobrú kávu

Minimálna výška príspevku

30

Dopraj si kávu alebo čaj ku čítaniu článkov zo štýlového hrnčeka, ktorým svetu ukážeš, že si labuť a klímu nemáš na háku. Zároveň ušetríš zdroje potrebné na jednorazové (aj kompostovateľné) kelímky.

Doručenie: apríl 2022

Buď labuť tričko + nálepky.
Buď labuť tričko + nálepky.

Minimálna výška príspevku

30

Ukáž svetu, že klímu nemáš na háku. Buď labuť! V tričku z certifikovanej organickej bavlny s GOTS certifikátom a eko potlačou.

Doručenie: apríl 2022

Máš eko dilemu? Opýtaj sa Vedátora
Máš eko dilemu? Opýtaj sa Vedátora

Minimálna výška príspevku

40

Ako sa dá merať uhlíková stopa? Prečo kravy grgajú metán? Napíš nám eko dilemu, ktorú ti zodpovie sám Vedátor na svojom Instagrame.

Doručenie: apríl 2022

Webinár Kritické myslenie alebo Eko domácnosť s autormi projektu
Webinár Kritické myslenie alebo Eko domácnosť s autormi projektu

Minimálna výška príspevku

200

Vyber pre seba a svojich kolegov či priateľov webinár s autormi projektu. Pavol Lacko vás naučí, ako sa zorientovať v mori informácií a zdrojov a ako rozpoznať pravdu od manipulácie. Kristína Serafin Hudeková vám zas pomôže neutopiť sa v mori greenwashingu a nastaviť svoje fungovanie s ohľadom k životnému prostrediu.

Doručenie: podľa dohody

Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa
Kniha Zlatá horúčka od Tomáša Forróa

Minimálna výška príspevku

15

Ako môže dopadnúť krajina závislá na fosílnych palivách? Prečítaj si v reportážnej knihe od Tomáša Forróa z vydavateľstva Denníka N.

Doručenie: marec 2022

Kniha Utópia pre realistov: Ako vytvoriť ideálny svet od Rutgera Bregmana
Kniha Utópia pre realistov: Ako vytvoriť ideálny svet od Rutgera Bregmana

Minimálna výška príspevku

15

Univerzálny základný príjem. Pätnásťhodinový pracovný týždeň. Otvorené hranice. Jeden z najvýznamnejších mladých európskych mysliteľov v knihe z vydavateľstva Denníka N ukazuje, ako môžeme budovať ideálny svet.

Doručenie: marec 2022