Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Podporte vydanie knihy Anny Gruskovej o odvážnej žene, literárnej vedkyni, historičke a prekladateľke, ktorej posledné roky boli neodmysliteľne spojené s Banskou Štiavnicou, kde žila so svojím manželom, maliarom Edmundom Gwerkom.

Literatúra
Občiansky aktivizmus
História
Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej
Získaná suma
124%

3 722 €

z cieľovej sumy
3 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

Chcela som Vás požiadať, milá pani doktorko, jestli by ste nevedeli o niekom, kto hľadá tichý pobyt pre svoju dovolenú, či v lete, či v zime. Máme tu veľa miesta a môžeme veľmi pohodlne ubytovať dve či tri dospelé osoby. A radi by sme tu mali známych ľudí, ktorí milujú prírodu, kľud, knihy a ktorí sa chcú skutočne zotaviť. Myslím, že ľudia nášho druhu by boli radi, keby o takom mieste vedeli. Usudzujem tak podľa seba. 

Toto pozvanie do Banskej Štiavnice napísala Alžbeta Gwerková-Göllnerová pred vyše osemdesiatimi rokmi. Ktovie, či vtedy niekto dorazil. Po dlhých desaťročiach jej list čítala dokumentaristka Anna Grusková a vykročila na dobrodružnú cestu po stopách odvážnej ženy, literárnej vedkyne, historičky a prekladateľky, ktorej posledné roky boli neodmysliteľne spojené práve so Štiavnicou, kde žila so svojím manželom, maliarom Edmundom Gwerkom.

Pár slov o Alžbete

Alžbeta Gwerková-Göllnerová (1905 – 1944) bola rodáčka z Čierneho Balogu. Pôsobila ako literárna vedkyňa, historička a prekladateľka. Spoločne s Jarmilou Zikmundovou boli autorkami a editorkami vyše šesťstostranovej knihy pre výchovu demokratickej ženy Žena novej doby (1938 a 1939). 

Byť demokratkou nie je ľahká vec, pretože znamená zodpovednosť za všetky skutky, ktoré sa musia konať vedome a dobrovoľne. Takú zodpovednosť nechce si každý človek na seba vziať, lebo je pre málo uvedomelého a nesamostatne mysliaceho človeka ľahšie poslúchať, než sa z vlastnej vôle rozhodovať, píše Gwerková v Žene novej doby.

Tieto slová napĺňala aj vlastným životom. Po štúdiách v Prahe, študijných pobytoch v Kluži a na parížskej Sorbonne bola priekopníčkou tunajšej modernej hungaristiky, venovala sa výskumu slovenskej literatúry a aktívne pôsobila aj v ženských organizáciách. Svoje vedomosti odovzdávala ďalej aj na gymnáziu v Banskej Štiavnici, tamojší študenti a študentky na ňu spomínajú ako na obetavú a inšpiratívnu učiteľku.

Po vypuknutí Slovenského národného povstania na jeseň roku 1944 sa spolu s Edmundom Gwerkom angažovali v antifašistickom odboji. Alžbetu 9. novembra 1944 zatklo gestapo. Neskôr bola zavraždená a pochovaná v masovom hrobe v Kremničke pri Banskej Bystrici.

Na tichom pobyte v Banskej Štiavnici

Umelecká reportáž Anny Gruskovej zachytáva predovšetkým roky 1938 – 1944, keď Alžbeta Gwerková-Göllnerová žila a pôsobila v Banskej Štiavnici, kam sa presťahovala za manželom Edmundom Gwerkom. Do veľkej miery je však svedectvom o jej celoživotnej práci a hodnotách.

Zásadnú rolu v rozprávaní hrá samotné mesto, ktoré Gwerková vnímala ako útočisko pred hlučným svetom, napokon sa jej však tamojšie usporiadanie a pomery stali osudnými. Reportáž modeluje dobový svet, oživuje situácie Alžbetinho vzťahu s maliarom Gwerkom, jej premenu či tvorivú prácu v neľahkých časoch.

Anna Grusková hľadá stopy v archívoch, múzeách, knižniciach, súkromných zbierkach, rozpráva sa s pamätníkmi a vedkyňami. V jej rozprávní síce vznikajú aj nečakané paralely so súčasnosťou, pozvánka na „tichý pobyt“ do Banskej Štiavnice však zostáva v platnosti.

Predstavujem si ju, ako ráno plná energie šliape do kopca a večer, unavená po celom dni v škole, pomaly kráča dolu po Záhradnej, minie našu križovatku a pokračuje po ulici, ktorá dnes nesie jej meno, a tá už klesá len mierne. Na jej konci na ňu v peknej vilke čaká muž s jedným okom, do ktorého sa ako tridsaťročná vášnivo zaľúbila a kvôli ktorému na jeseň 1938 prišla do Banskej Štiavnice. Mala tu prežiť posledných šesť rokov svojho života...

Napriek tomu, že príbeh Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej bol desiatky rokov prehliadaný, v poslednom období sa jej dostáva pozornosti, akú si právom zaslúži. Pred niekoľkými rokmi sa v Banskej Štiavnici uskutočnila výstava Žena novej doby a aktuálne uzrel svetlo sveta aj rovnomenný filmový dokument Anny Gruskovej. Gwerkovej osud v tanečnom spracovaní nedávno predstavilo banskobystrické Divadlo Štúdio tanca v inscenácii Dotyk Alžbety

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová 8. mája 2022 udelila Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej in memoriam vyznamenanie Rád Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Kto na knihe pracuje?

Vôbec prvá kniha o živote tejto výnimočnej ženy vyjde vo vydavateľstve Literárna bašta. Autorka Anna Grusková počas tvorby rukopisu stretla desiatky ľudí, ktorí svojím dielom ovplyvnili šírku Alžbetinho príbehu v knihe. Na finalizácii knihy redakčne spolupracovali Zuzana Bariaková a Laura Klimová, autorkou dizajnu knihy je Ester Mládenková. Fotografie, ktoré sme použili v knihe, pochádzajú z archívu Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici a koloroval ich Matúš Lányi.

Knihu by sme s Vašou podporou radi vydali už v júni. Po vydaní bude k dispozícii v bežnej distribúcii (kníhkupectvá, e-shopy, festivaly). Verejné uvedenie knihy plánujeme v druhej polovici júna v Bratislave a počas leta aj v Banskej Štiavnici a v Banskej Bystrici.

Ďakujeme Vám za podporu!

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej
1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Minimálna výška príspevku

16

Podporte vydanie knihy a dostanete ju medzi prvými.

Doručenie: jún 2022

1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + permanentka na Jeden svet pod Palmou
1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + permanentka na Jeden svet pod Palmou

Minimálna výška príspevku

26

Spolu s knižkou môžete za vašu podporu získať aj päť výhodných permanentiek na festival Jeden svet pod Palmou, ktorý sa bude konať 20. až 23. júna v bratislavskej Novej Cvernovke. Súčasťou programu bude aj uvedenie filmu Anny Gruskovej Žena novej doby, bratislavská premiéra tanečnej inscenácie Dotyk Alžbety a ďalšie gwerkovské prekvapenia.

Doručenie: jún 2022

2x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej
2x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Minimálna výška príspevku

32

Podporte vydanie knihy a obdarujte ňou aj niekoho zo svojich blízkych.

Doručenie: jún 2022

1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + taška s Alžbetou
1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + taška s Alžbetou

Minimálna výška príspevku

32

Ak ste veľký fanúšik alebo fanúšička Gwerkovej-Göllnerovej, okrem knižky musíte mať aj túto plátenú tašku s jej podobizňou.

Doručenie: jún 2022

Silné ženské kombo
Silné ženské kombo

Minimálna výška príspevku

50

Podporte vznik novinky a okrem nej dostanete aj tri ďalšie knihy od zaujímavých autoriek: cestopisné spomienky legendy Marthy Gellhorn, štúdiu Kristen R. Ghodsee o živote žien v krajinách bývalého východného bloku a memoár skvelej poľskej novinárky Pauliny Wilk.

Doručenie: jún 2022

Krátky tichý pobyt po stopách Alžbety
Krátky tichý pobyt po stopách Alžbety

Minimálna výška príspevku

250

Ak túžite v lete spoznať cestičky, ktorými chodila Gwerková-Göllnerová po Banskej Štiavnici, a miesta, na ktorých trávila čas aj s manželom Edmundom, táto odmena je práve pre vás! A k tomu, samozrejme, kniha, ktorá by bez vás nevznikla.

Doručenie: júl-september 2022

Novinky

Gwerková ide do finále!

Update #4, 14.06.2022

Musíme sa s vami podeliť o túto radosť. Košická tlačiareň Vienala nám ohlásila, že naša knižka sa už pomaly (ale isto!) finalizuje. Bez vašej pomoci by sa to nepodarilo.

Ak si chcete v príbehu o živote výnimočnej ženy s krásnymi kolorovanými fotografiami listovať medzi prvými, ešte dva dni môžete podporiť jej vznik priamo tu, na Startlabe.

Týždeň do konca: Máme pre vás prvú ukážku a termín uvedenia knihy

Update #3, 10.06.2022

Takto o týždeň skončí naša crowdfundingová kampaň, a keďže sa nám tento týždeň podarilo vyzbierať základnú sumu potrebnú na jej vydanie, máme pre vás pár radostných a dôležitých noviniek.

Ak stále váhate, či nás podporiť, na vydavateľskom webe Literárnej bašty sme uverejnili prvú ukážku z knihy. Začítajte sa a možno vás ukážka presvečí o tom, že podpora nášho projektu naozaj stojí za to.

Ak ste naozajstní gwerkovskí fanúšikovia a fanúšičky, nezabudnite si do diárov poznačiť 21. jún a festival Jeden svet pod Palmou v bratislavskej Novej Cvernovke. Celý popoludňajší program festivalu bude venovaný práve Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej a práve tam po prvýkrát uzrie svetlo sveta aj naša knižka.

Pokiaľ viete o niekom, koho by príbeh Alžbety Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej mohol zaujímať, určite mu dajte vedieť o našej kampani. Ešte máme pár dní!

Ďakujeme ❤️
Alžbeta Gwerková-Göllnerová
(fotografia je majetkom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici)

Naša kampaň je polovici - a už pred základným cieľom.

Update #2, 01.06.2022

Práve dnes je naša kampaň ku knihe Anny Gruskovej o Alžbete Gwerkovej-Göllnerovej vo svojej polovici. Vďaka vašej podpore sa nám podarilo vyzbierať už takmer kompletnú 100%-nú čiastku potrebnú na vydanie knihy.

Stále nám však ostávajú dva týždne času, ktoré by sme radi využili na oslovenie ďalších potenciálnych darkýň a darcov. V najbližších dňoch preto na našich sociálnych sieťach zverejníme aj prvú ukážku z knihy.

Poteší nás, ak správu o našom projekte budete šíriť medzi svojimi známymi. Ak sa nám podarí základnú čiastku prekonať a sumu podpory navýšiť, knižka a posolstvo Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej sa bude môcť šíriť ešte ďalej.

Ďakujeme ❤️
Alžbeta Gwerková-Göllnerová vo svojej pracovni
(fotografia je majetkom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici)

Po piatich dňoch sme pred polovicou. Ďakujeme.

Update #1, 21.05.2022

Sme úprimne prekvapení z veľkého záujmu o našu knižku venovanú príbehu Alžbety Gwerkovej-Göllnerovej a ďakujeme za každý jeden príspevok, vďaka ktorému bude môcť v júni uzrieť svetlo sveta. Za prvých päť dní kampane sme dosiahli 40% cieľovej čiastky.

Napĺňa nás nádejou, že príbeh Gwerkovej (nielen v knihe Anny Gruskovej) postupne ožíva, a stáva sa po ôsmich desaťročiach od jej smrti nielen varujúcim ale aj veľmi inšpiratívnym. Budeme radi, ak správu o našom knižnom projekte posuniete aj svojim priateľkám, priateľom a známym.

Zo ❤️ vám ďakujeme!

Edmund Gwerk a Alžbeta Gwerková-Göllnerová
(fotografia je majetkom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici)

Podporovatelia

👤 Zuzana Zaťovič

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

7 €

👤 Ondrej Urban

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Anonymný darca.

200 €

👤 Zuzana Bajkaiova

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

💬 Dakujem, velmi sa tesim na citanie, obdivujem inšpirativne a odvažne zeny., ktore napriek narocnym casom ziju to, comu veria.

22 €

👤 Zuzana Medzihorska

🎁 2x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

32 €

👤 Eva Kováčechová

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

16 €

👤 Andrea Pleidel

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

16 €

👤 Jakub Dušan Gallo

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + permanentka na Jeden svet pod Palmou

26 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

16 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

+ 82 € ?

👤 Barbora Kráľová

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Lubica Tomkova

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

16 €

+ 4 € ?

👤 Peter Farárik

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

💬 Teším sa na knižku a ďakujem, že súčasníkom sprístupňujete život a odkaz Alžbety Gwerkovej-Gollnerovej.

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

27 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

+ 2 € ?

👤 Alžbeta Lukáčová

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

20 €

+ 2 € ?

👤 Barbora Gvozdjáková

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

+ 2 € ?

👤 Ida Adolfová

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

💬 Teším sa :)

16 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Karolína Mistríková

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Boris Švirloch

🎁 1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

18 €

👤 Tibor Trulik

22 €

   1 2 3 4 ... 6

Autori

Miesto realizácie projektu

Banskobystrický kraj

Literárna bašta

Literárna bašta

Malé vydavateľstvo živej literatúry z Banskej Bystrice. Na slovenský knižný trh prinášame nové mená svetovej beletrie, non-fiction a objavujeme kvalitné pôvodné príbehy.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej
1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Minimálna výška príspevku

16

Podporte vydanie knihy a dostanete ju medzi prvými.

Doručenie: jún 2022

1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + permanentka na Jeden svet pod Palmou
1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + permanentka na Jeden svet pod Palmou

Minimálna výška príspevku

26

Spolu s knižkou môžete za vašu podporu získať aj päť výhodných permanentiek na festival Jeden svet pod Palmou, ktorý sa bude konať 20. až 23. júna v bratislavskej Novej Cvernovke. Súčasťou programu bude aj uvedenie filmu Anny Gruskovej Žena novej doby, bratislavská premiéra tanečnej inscenácie Dotyk Alžbety a ďalšie gwerkovské prekvapenia.

Doručenie: jún 2022

2x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej
2x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej

Minimálna výška príspevku

32

Podporte vydanie knihy a obdarujte ňou aj niekoho zo svojich blízkych.

Doručenie: jún 2022

1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + taška s Alžbetou
1x kniha Tichý pobyt na ulici Gwerkovej-Göllnerovej + taška s Alžbetou

Minimálna výška príspevku

32

Ak ste veľký fanúšik alebo fanúšička Gwerkovej-Göllnerovej, okrem knižky musíte mať aj túto plátenú tašku s jej podobizňou.

Doručenie: jún 2022

Silné ženské kombo
Silné ženské kombo

Minimálna výška príspevku

50

Podporte vznik novinky a okrem nej dostanete aj tri ďalšie knihy od zaujímavých autoriek: cestopisné spomienky legendy Marthy Gellhorn, štúdiu Kristen R. Ghodsee o živote žien v krajinách bývalého východného bloku a memoár skvelej poľskej novinárky Pauliny Wilk.

Doručenie: jún 2022

Krátky tichý pobyt po stopách Alžbety
Krátky tichý pobyt po stopách Alžbety

Minimálna výška príspevku

250

Ak túžite v lete spoznať cestičky, ktorými chodila Gwerková-Göllnerová po Banskej Štiavnici, a miesta, na ktorých trávila čas aj s manželom Edmundom, táto odmena je práve pre vás! A k tomu, samozrejme, kniha, ktorá by bez vás nevznikla.

Doručenie: júl-september 2022