Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Vedeli ste, že až 65,5% zahraničných turistov vidí v rámci svojej návštevy Bratislavy len Staré mesto? A to je škoda! Hovorí sa totiž, že Bratislava je ihriskom socializmu. Stopa v podobe gigantických panelových sídlisk, monumentálnych reprezentatívnych budov, súsoší, či celých mestských štvrtí je dodnes viditeľná vo vyššej miere, ako v iných slovenských, či zahraničných mestách.

Prečo by sme teda nemohli turistom aj domácim ukázať, ako vyzerá mesto poznačené socializmom? Prečo ukazovať turistom len historické centrum, veď Bratislava má výnimočnú vlastnosť, ktorú nevyužíva. Prejdite sa alebo preveďte svojich zahraničných kamarátov po miestach, na ktorých stále cítiť duch socializmu. Našou snahou v žiadnom prípade nie je adorovanie minulého režimu, zameriavame sa len na odhalenie zaujímavostí a budov, ktoré by mohli byť lákadlom pre návštevníkov bažiacich po objavovaní nevšedných a bizarných miest.

Cieľom tejto knihy je práve dokázať, aký potenciál Bratislava má práve v bizarných stavbách z obdobia socializmu, a to formou autorských ilustrácií a textov, ktoré budú návštevníka sprevádzať nielen históriou, technickými detailami, ale odhalí aj mnohé zaujímavosti. A nielen to! Máme radi pekné knihy a chceme, aby sa BLOK stal jednou z nich - preto v nej nájdete viac než 40 autorských ilustrácií, farbičky vytiahnuté zo starých socialistických plagátov, krásne fonty od slovenských a českých dizajnérov, kvalitný papier a kartón drsný ako petržalské paneláky :-)

Info o knihe:

Počet strán: 160

Papier: Olin 120g, Olin 150g

Použité fonty v knihe: KOMU (autor: Jan Filípek), RePublic (autori: Tomáš Brousil, Stanislav Maršo)

Náklad: 500 ks

A aké texty v knihe nájdete?

KAMZÍK

Na Kamzíku bol každý, koho rodina obýva Bratislavu aspoň 1 a pol generácie. Vidieť ho z každého kúta, ani v noci neujdete pred jeho svetielkami. Nikto nevie, prečo sa vrch volá podľa tatranského skokana, no fakt je, že jeho meno je známe na celom Slovensku. Televízna veža Kamzík stojí na rovnomennom vrchu už od roku 1975 a je vysoká 194m. Dlhé roky kraľovala najvyšším stavbám v Československu, dnes jej toto prvenstvo ostalo v rámci Bratislavy. V samotnej veži sa môžete najesť s kráľovským výhľadom vo výške 70m nad zemou. Máte pocit, že sa vám trošku točí svet? Nie, nie je to slivovica, ale otočná plošina, na ktorej sa reštaurácia nachádza a vy tak máte celé mesto pod kontrolou. Do roku 1997 ste sa mohli dokonca poprechádzať po vonkajšej plošine, kvôli silným vetrom však bola uzavretá. Veža doteraz patrí medzi dominantu bratislavskej panorámy a málokto by jej tipoval taký vysoký vek. Napohľad pusté lesy skrývajú viac tajomstiev, ako by ste čakali. Bobová dráha, lezecké centrum, fitko v prírode, cyklo cesty, turistické chodníky, lúky, púšťanie šarkanov, opekačky, pagáče, varené víno, klobáska a veľa veľa psíkov. A lanovka. Premáva od roku 1972 a stále vyzerá rovnako. Môžete sa vyviesť na Kamzík zo Železnej studničky, alebo naopak zakončiť svoju túru a zísť do bratislavských nížin práve lanovkou. Kto ju zažil vie, že sedenie v nej pripomína školské lavice a po každom prudkejšom pohybe môže skončiť nosom v prachu. Nenechajte sa odradiť, jazda rozkošnou sedačkovou lanovkou cez les je zážitok a príjemný oddych. Na Kamzík sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Keďže je súčasťou mestského lesoparku a mesto ho priam obkolesuje, máte možnosť vybrať si zo 4 turistických značkovaných trás. Prípadne využite MHD č. 203 priamo od hlavnej stanice, ktorá vás dovezie k filmovým ateliérom Koliba. Odtiaľ ste na vrchu za pár minút. V prípade, že máte viac času, odporúčame trasu cez mestskú štvrť Ahoj. Od internátu Mladá garda prejdete cez koľaje a pustíte sa po Horskej ulici a potom už len do kopca, až kým nenarazíte na chatu Ahoj. Choďte za nosom, k chate totiž patrí aj farma, ktorú by ste v hlavnom meste rozhodne neočakávali. Pri chate vojdite do lesa, akýmkoľvek chodníčkom sa pustíte, každý vás dovedie až na vrchol. Nebojte sa stratiť, chodníčky sú plné bežcov a psíčkarov, ktorí vás spoľahlivo dovedú späť do civilizácie.

TIP: V samotnom „centre" diania na Kamzíku pri bobovej dráhe sú dva bufety. Nevynechajte Bufet Kamzík, ktorý sa nachádza nad asfaltkou. Rozhodne majú najlepšie pivo v okolí. Ríbezľové varené víno, podľa mnohých dní strávených s bolesťou hlavy prisaháme, že neriedené. Drinky, o akých sa vám ani nesníva. Na stole Kamzíček či Lavína v plastovom pohári, lokša s makom do ruky, klobáska do druhej. Usmievavá stará pani, ktorá vám príde prikúriť do kachlí, ak sa trochu ochladí. Tento bufet je priateľský raj so skvelými cenami a atmosférou. Oplatí sa vystáť si dlhší rad. Kamzík je skvelé miesto, kde je stále čo objavovať, rozhodne ho neobíďte :-)

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky4

Bude krst!

Update #4, 04.12.2017

Priatelia, knižka bude najbližšie dni hotová, a chcela by som, aby ste ju mali čo najčerstvejšiu (a samozrejme sa aj vyhli vianočným stresom :-)). A keďže máme naozaj veľa osobných odberov, rozhodla som sa spojiť prevzatie s krstom. Všetkých, ktorí by si chceli knihu prevziať medzi prvými, alebo len pokecať o podstate vesmíru v krásnych priestoroch Luna baru v Bratislave (súčasť legendárneho Hotela Kyjev) pozývam na krst knihy v pondelok 11.12.

Od 18:30 si budete môcť knižku či inú odmenu prevziať priamo v Lune a ak budete mať chuť s nami ostať, o 20:00 ju aj pokrstíme. Krstným otcom bude Peter Uličný. Čerstvé informácie a prípadné zmeny môžete sledovať na evente:

https://www.facebook.com/events/1813006242075266/

Všetci, ktorí si knižky objednali s poštovným by ich mali dostať v priebehu budúceho týždňa (odosielame cez víkend), uvidíme, ako sa pošta posnaží :-)

Všetkým ešte raz veľmi ďakujem za podporu a verím, že sa uvidíme na krste! :-)

Michaela, BLOK


Ďakujeme!

Update #3, 08.11.2017

Priatelia, stalo sa niečo, čo som pred mesiacom považovala za takmer nemožné. Projekt BLOK Sprievodca socialistickou Bratislavou dosiahol viac než 300 predobjednávok knihy a podarilo sa vyzbierať až 178% požadovanej cieľovej sumy, vďaka čomu bude možné zaplatiť vydanie knihy aj vo väčšom náklade (700 ks).

Som veľmi vďačná každému, kto projekt vydania knihy podporil aj v záplave iných skvelých projektov a knižku si týmto spôsobom predobjednal :-) A tiež ďakujem za všetky povzbudivé odkazy!

A čo sa bude teraz diať?

Kniha je už v tlači a ak všetko pôjde podľa plánu, hotová by mala byť už začiatkom decembra. O presnom dátume vydania aj rozposielania vás budem informovať a posnažím sa, aby ste svoje knižky mali čo najskôr doma.

Kým je knižka v tlači, budem v priebehu novembra posielať ostatné odmeny. Ak ste mali objednanú knižku aj odmenu, tieto balíčky budem posielať spolu po vydaní knihy.

Tých, ktorí si zaznačili osobný odber v BA budem kontaktovať mailom a dohodneme sa na prevzatí :-)

Ak máte akékoľvek otázky, chceli by ste zmeniť adresu doručenia alebo čokoľvek iné, smelo mi dajte vedieť na blokguide@gmail.com alebo na kompanikovam@gmail.com.

Poznáte niekoho, kto y chcel knihu ale nestihol si ju objednať cez Startlab? Posuňte mu kontakt prípadne sledujte facebook.com/blokguide, kde budem pridávať čerstvé info o tom, ako sa knižke darí :-)

Ešte raz ďakujem všetkým za podporu!

Michaela

"Predpredaj" pokračuje!

Update #2, 23.10.2017

Priatelia, už za necelý týždeň sa podarila skvelá vec - vyzbierať celú cieľovú sumu, za čo som vám veľmi vďačná :-) Do konca kampane ostáva ešte 14 dní, kedy je možné projekt podporiť a ako poďakovanie získať knižku. A to za menej, ako v kníhkupectve. Ak teda viete o niekom, koho by mohol projekt zaujať, zdieľajte, lajkujte a posúvajte info ďalej, nech sa dostane k čo najviac milovníkom bizarných stavieb Bratislavy.

O pár dní ideme do tlače, držíme si palce, aby (nielen) knižka stihla dostatočne včas prísť ku svojim majiteľom.

Ak chcete sledovať, čo máme nové, ťuknite na facebook.com/blokguide

Ďakujem za vašu podporu a verím, že sa čoskoro uvidíme na krste :-)

Michaela Kompaníková

Máme polovicu!

Update #1, 10.10.2017

Priatelia, ďakujem všetkým, ktorí zatiaľ prispeli a získali tak knižku. Teším sa, keď vám ju odovzdám osobne, alebo pošlem aj s pekným venovaním :-)

Podporovatelia336

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Michaela Kompaníková

Michaela Kompaníková

Volám sa Michaela Kompaníková a som človek, ktorý sa neustále potrebuje obklopovať inšpiratívnymi ľuďmi, predmetmi a príbehmi. Prešla som si obdobím fotografie, výtvarného umenia, literatúry a dokonca žurnalistiky. Skončila som však pri grafickom dizajne, ktorý začal ovládať môj profesný život, môj voľný čas a stal sa mojou vášňou. Pred rokom som skončila vysokú školu so zameraním na marketingovú komunikáciu, no už veľmi dlho sa môj život (najmä profesný) točí okolo literatúry a kníh. Knihy ma živia, som v ich neustálom obklopení a sú mojou celoživotnou inšpiráciou. Čo je však v mojom živote najdôležitejšie, je tvorba. Som človek aktívny, ktorému záleží na tom, ako vyzerá jeho okolie, akými vecami a ľuďmi sa obklopuje a aké myšlienky, či produkty púšťa do sveta. Už dlho som presvedčená, že mojím celoživotným "prekliatím" je pocit, že musím neustále niečo tvoriť. Práve preto som sa pred dvomi rokmi pri výbere diplomovej práce rozhodla, že nechcem stráviť čas písaním práce, ktorá nikomu neprinesie úžitok a skončí zabudnutá v polici. Že chcem vytvoriť produkt, o ktorom si niekto povie "wow" a ktorý neskončí iba v mojich myšlienkach. A viem, že ak sa mi projekt BLOK podarí dotiahnuť do úspešného konca, ihneď po jeho dokončení sa pustím do niečoho nového. Myslím si totiž, že snaha o vytváranie čohokoľvek pekného, prínosného, či zaujímavého je to, čo mi pomáha učiť sa a nezaostávať.

Meno a priezvisko Michaela Kompaníková

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt