Pomôžte nám vydať knihu O Uhorských Rusoch (Rusíni)

Pomôžte nám vydať knihu O Uhorských Rusoch (Rusíni)

Ako o. z. molodŷ.Rusynŷ vydávame už svoju druhú publikáciu: O Uhorských Rusoch (Rusíni) v preklade a historickom komentári. Preklad z maďarčiny chceme po viac ako 100 rokoch sprístupniť aj v slovenčine. Potrebujeme na to však Vašu pomoc, aby sme úspešne dokončili našu 3-ročnú prácu. V knihe sa dočítate o situácii Rusínov pred viac ako 100 rokmi, aj o mnohých už zaniknutých ľudových zvykoch.

Kultúra
Literatúra
Pomôžte nám vydať knihu O Uhorských Rusoch (Rusíni)

Kampaň bola

úspešná
Získaná suma
318 % 3 177 €
Cieľ Cieľová suma
Vydanie knihy
1 000 €
Spolufinancovanie tohto projektu a zaplatenie nájmu našej knižnice v Bratislave
2 000 €

O projekte

O knihe

Pôvodné dielo zostavil v roku 1913 Oreszt Szabó pochádzajúci z maďarsko-rusínskej rodiny, ktorému záležalo na Rusínoch (vtedy nazývaných Uhorskými Rusmi). Rusíni sa borili s mnohými sociálnymi problémami, ako bola negramotnosť, exukúcie, či emigrácia do USA. Szabó chcel touto publikáciou poukázať na ich problémy, aby ich vtedajšia maďarská elita lepšie pochopila. Neskôr sa O. Szabó stal v maďarskej vláde ministrom pre rusínske záležitosti.

Z dnešného pohľadu sa mu podarilo zostaviť cenný zdroj pre poznanie Rusínov okolo roku 1913, zachytáva už zaniknuté zvyky, tradície a spôsob života.

Kniha ako výsledok trojročnej práce

V roku 2020 ju preložil Peter Buday z maďarčiny do slovenčiny.

Nasledujúci rok profesor Peter Švorc spracoval úvodnú historickú štúdiu, ktorá objasňuje historický kontext preloženej práce a dobové reálie. Vysvetľuje postoj Maďarov voči Rusínom v závere existencie Rakúsko-Uhorska a porovnáva ho s postojom Čechov v novej Československej republike.

Rusíni, ktorí odišli do USA za prácou, sa domov vracali národne
i kultúrne obrodení, vzdelanejší, skúsenejší a hlavne sebavedomejší.

Tento rok sme knihu zalomili a pripravili do tlače. Chýba nám však posledných 1000 € na to, aby sme dokázali zaplatiť tlač, a to aj napriek tomu, že sme na projekt získali podporu 4500 € z KULT MINOR.

Čo je cieľom projektu?

Sprístupniť knihu v slovenčine pre bežných ľudí, pre Rusínov, pre odborníkov historických vied a predovšetkým pre folklórne skupiny, aby mohli rekonštruovať jednotlivé krásne starobylé zvyky zapísané v tejto knihe.

Ako použijeme Vašu podporu?

Použijeme ju na zaplatenie tlače. Následne 100 kníh budeme distribuovať
na základné a stredné školy, univerzity a vedecké inštitúcie, do knižníc, múzeí, osvetových a kultúrnych stredísk. Ostatné výtlačky budú putovať našim podporovateľom.

Ak by sme vyzbierali viac peňazí, použili by sme ich na spolufinancovanie tohto projektu a zaplatenie nájmu za priestory rusínskej knižnice, ktorú má naše občianske združenie v Bratislave.

Ďakujeme, že nám pomáhate zachovávať a rozvíjať rusínsku kultúru.

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)
Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

Minimálna výška príspevku

23

Za Vašu podporu sa Vám odvďačíme zaslaním 1 knihy (formátu B5, 225 strán). Poštovné a balné v cene 4 € hradíme my :)

Doručenie: január 2023

Bratislava v roku 1913
Bratislava v roku 1913

Minimálna výška príspevku

20

Komentovaná prehliadka Bratislavy, ktorou Vás bude sprevádzať historik umenia Peter Buday - pedagóg FiF UK, lektor bratislavských sprievodcov a spoluautor knihy Storočie Feiglerovcov.

Doručenie: marec 2023 alebo podľa dohody

Zapísník Drevený kostolík v Zboji
Zapísník Drevený kostolík v Zboji

Minimálna výška príspevku

20

Za Vašu podporu sa Vám odvďačíme zápisníkom formátu A5, s 196 čistými stranami. Poštovné a balné hradíme my :)

Doručenie: do Vianoc

Zošit Drevený kostolík v Zboji
Zošit Drevený kostolík v Zboji

Minimálna výška príspevku

10

Za Vašu podporu Vám pošleme zápisník formátu A5, so 60 čistými stranami. Poštovné a balné hradíme my :)

Doručenie: do Vianoc

Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni) + kniha Andersenove rozprávky v rusínčine
Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni) + kniha Andersenove rozprávky v rusínčine

Minimálna výška príspevku

55

Za Vašu podporu Vám pošleme knihu O Uhorských Rusoch (Rusíni) a k tomu aj Г. Х. Андерсен: Приповідкы / H. Ch. Andersen: Prypovidkŷ. Počas zimy budete mať čo čítať nielen vy, ale aj Vaše deti :) Poštovné v hodnote 6 € hradíme my :)

Doručenie: január 2023

Novinky

Naša publikácia ocenená v súťaži Kniha roka PSK 2022

Update #8, 21.09.2023

Milí naši podporovatelia a priaznivci!
Sme radi, že sa môžeme s Vami podeliť s príjemnou novinku :)
Kniha O uhorských Rusoch (Rusíni) v preklade a historickom komentári sa umiestnila v súťaži Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja 2022
na druhom mieste v kategórii náučná literatúra
.

Naše dielo trojročnej práce bolo ocenené, z čoho máme veľkú radosť :)

Predseda nášho o. z. molodŷ.Rusynŷ, Marek Hrebík, bol cenu prevziať 12. septembra 2023 v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove. 

V kategórii Cena verejnosti - náučná literatúra sme získali 108 hlasov, čo nám prinieslo 5. miesto. Za Vaše hlasy veľmi pekne ďakujeme, dali ste nám ich o 8 viac ako minulý rok v rovnakej súťaži s knihou Г. Х. Андерсен: Приповідкы / H. Ch. Andersen: Prypovidkŷ, čo je tiež pekný úspech.

Viac sa dočítate v článku v rusínčine od Petra Medviďa.
https://www.lem.fm/pereklad-istorichnoj-publikatsiyi-o-uhorskykh-rusinakh-medzhi-najlipshyma-knihami-psk/

Zahlasujte za Knihu roka Prešovského samosprávneho kraja 2022!

Update #7, 16.07.2023

Milí naši priaznivci,
Ak sa Vám naša kniha Oreszt Szabó (ed.): O uhorských Rusoch (Rusíni) v preklade a historickom komentári páči, budeme radi, ak za ňu zahlasujete :)

Hlasovať je možné do konca augusta. Stačí uviesť Vaše meno a priezvisko, e-mail a vybrať knihu(y), ktorej chcete dať svoj hlas. 
Naša kniha je nominovaná v kategórii náučná literatúra.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScRbOicKLwB4qNV6PXnCugfBE13CwhNERcjyV856-_sh05oog/viewform

Minulý rok sme sa v hlasovaní verejnosti s knihou
Г. Х. Андерсен: Приповідкы / H. Ch. Andersen: Prypovidkŷ umiestnili na 4. mieste. Dúfame, že tento rok sa nám podarí aj s vašou pomocou dosiahnuť aspoň na tretie miesto :)

Ďakujeme a prajeme príjemné prežitie leta :)

XII. Rusínska vatra

Update #6, 05.07.2023

Milí naši podporovatelia!
Naše občianske združenie molodŷ.Rusynŷ pre Vás chystá už tento víkend od 7. do 9. júla festival Rusínsku vatru.

V sobotu 8. júla o 18.10 bude prezentovaná kniha O uhorských Rusoch (Rusíni) v preklade a historickom komentári editorkou knihy Lýdiou Budayovou.
Všetci ste srdečne pozvaní. Na festivale sme pre Vás v rámci programu nachystali školu ľudového spevu a školu ľudového tanca, koncert Večur rusyňskŷch holosiv, Mozaiku regiónu (program kolektívov a sólistov z regiónu), Vitajte sušide (program hostí), tematický program Voda, verejnú nahrávku Besedy NEV, besedu o špecifikách spišských a šarišských párt, aktivity pre deti s hercami Divadla A. Duchnoviča, večernú zábavu a pálenie vatry. Program začína už tento piatok od 19.00 :)
Tešíme sa na Vás :)

Sprevádzanie Bratislava v roku 1913

Update #5, 19.03.2023

Poslednou "neodovzdanou" odmenou pre našich podporovateľov bolo sprevádzanie s témou Bratislava v roku 1913, ktoré sa konalo v sobotu 19. marca.

Historik umenia Peter Buday nám rozprával, ako sa hľadalo vhodné miesto pre novú Alžbetinská univerzitu, rímskokatolícky a evanjelický cintorín. Bratislava sa chcela stať univerzitným mestom.

V roku 1913 býval v Bratislave Rusín Anton Hodinka, ktorý prednášal históriu na Právnickej akadémii. Aj z jeho rozsiahlej monografie História mukačevského gréckokatolíckeho biskupstva (1909) vydanej na vlastné náklady čerpal O. Szabó vo svojom diele O uhorských Rusoch (Rusíni).

Ale stalo sa aj nešťastie – 17. mája 1913 začalo horieť Bratislavské podhradie so židovským gettom. Požiar sa podarilo zlikvidovať až 28. mája. Práve v čase nášho sprevádzania Banskú Štiavnicu postihlo rovnaké nešťastie...

2 % z daní

Update #4, 19.02.2023

Milí naši podporovatelia, prišiel čas, kedy môžete darovať 2 % z daní.
Podporiť môžete aj naše občianske združenie molodŷ.Rusynŷ, a tým aj naše aktivity, ktorými pomáhame rozvíjať rusínsku kultúru na Slovensku, zapájať do diania mladých ľudí a posilňovať u nich rusínsku identitu.

Budeme Vám veľmi vďační, keď sa rozhodnete darovať vaše 2 % práve nám. Formulár nájdete na našej stránke: https://www.molody.rusyny.org/

Čo máme nového

Update #3, 02.02.2023

Drahí naši podporovatelia.
Kniha vyšla z tlače postupne v decembri až januári 2023, následne sme Vám ju rozoslali, alebo ste si ju boli osobne vyzdvihnúť. Aktuálne by ste ju mali mať všetci. Prosím, ak Vám kniha ešte neprišla, kontaktujte nás na budayova.lydia@gmail.com. 

Teraz rozosielame knihy etnológom, historikom, múzeám, knižniciam a univerzitám, aby zo slovenského prekladu a z novej historickej štúdie mohli vychádzať ďalší odborníci. Knihu posielame aj folklórnym súborom. Dúfame, že preložený text bude inšpiráciou pri tvorbe nových zvykoslovných pásiem.

Ďakujeme Vám za Vašu podporu :)

Srdečne ďakujeme za Vašu podporu!

Update #2, 02.12.2022

Vďaka Vašim finančným príspevkom sa nám podarilo navýšiť náklad kníh. Pôvodne sme uvažovali, že dáme vytlačiť 100 ks, napokon je náklad 250 ks kníh :)

Dobrou správou je, že kniha vyjde už pred Vianocami! Budeme sa snažiť doručiť Vám knihu a ďalšie odmeny už do Vianoc :)

Vďaka Vašim finančným príspevkom dokážeme pokryť spolufinancovanie projektu aj nájom našej rusínskej knižnice v Bratislave počas prvého štvrťroku 2023.
Sto kníh bude putovať základným školám, univerzitám, knižniciam, historikom, etnológom a folklórnym súborom. Sme zvedaví, ktorí zo zvykov zapísaných v knihe bude niektorý folklórny súbor rekonštruovať :)
Ešte raz ďakujeme!
Spolu sa nám darí zachovávať a rozvíjať rusínsku kultúru :)

Navyšujeme náklad knihy

Update #1, 22.11.2022

Milí naši podporovatelia.

Vďaka Vašej podpore môžeme navýšiť náklad o ďalších 50 kusov.
Kniha je už v tlačiarni. 

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 michal gonda

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

💬 Držím palce každému, kto sa zaoberá regionálnou históriou!

23 €

👤 Peter Štefaňák

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

+ 2 € ?

👤 Martin Drienovský

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Aneta Hribova

10 €

👤 Tradičný dom s.r.o.

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

💬 Výborný počin

23 €

+ 2 € ?

👤 Zdenka Citriaková

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anna Kötelesová

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

26 €

+ 2 € ?

👤 Ladislav Jasik

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Peter Turčík

25 €

+ 5 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

+ 2 € ?

👤 Monika Lalak

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Jaro Ivanco

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

💬 Za rodinu za históriu za tradície. Ďakujem

23 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Bratislava v roku 1913

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni) + kniha Andersenove rozprávky v rusínčine

55 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Zošit Drevený kostolík v Zboji

10 €

👤 Jaroslav Kuruc

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Peter Macko

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni) + kniha Andersenove rozprávky v rusínčine

60 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Filip Galanda

5 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

23 €

+ 2 € ?

   1 2 3 4

Autori

Miesto realizácie projektu

Celé Slovensko

molodŷ.Rusynŷ

molodŷ.Rusynŷ

Občianske združenie molodŷ.Rusynŷ už viac ako dvanásť rokov zachováva a rozvíja kultúru Rusínov na Slovensku. Organizuje rôzne kultúrne, spoločenské a športové podujatia: Rusínska zábava (Bratislava, Košice a Prešov), Rusínska vatra na Malom Lipníku (folklórny festival), koncerty Večur rusyňskŷch holosiv, Roždestvenŷj koncert (vianočný koncert), Rusyn cup (medzinárodná futsalová liga). Patrí medzi tri najaktívnejšie združenia pôsobiace v oblasti rusínskej kultúry na Slovensku, v súčasnosti má okolo 30 členov. Má aj vlastnú knižnicu v Bratislave. Dvomi dcérskymi organizáciami je folklórna skupina Ruthenia a internetové rádio Rusyn FM. Minulý rok vydali úspešnú knihu Ilustrovaná kniha Г. Х. Андерсен: Приповідкы / H. Ch. Andersen: Prypovidkŷ s 20 rozprávkami v rusínskom jazyku (v azbuke aj latinke)

Lýdia Budayová

Lýdia Budayová

Architektka-pamiatkarka, Rusínka a dlhoročná členka o. z. molody.Rusyny, ktorej záleží na tom, aby sa Rusíni rozvíjali (nielen) po kultúrnej stránke.

Vyúčtovanie

Pôvodne sme plánovali, že vydáme len 100 ks kníh O uhorských Rusoch (Rusíni), lebo sme vyšší náklad z peňazí zo získaného grantu nedokázali zaplatiť. Napokon sa nám vďaka podpore prostredníctvom StartLabu podarilo vydať až 250 kusov. Prvých 50 kníh sme dostali od tlačiarne tesne pred Vianocami, ostatné v novom roku 2023. Preto sme ich distribuovali aj našim podporovateľom postupne. Posledné zatúlané alebo nevyzdvihnuté zásielky sme poslali vo februári 2023. Aj vďaka Vašej podpore sme poslali 100 ks kníh knižniciam (univerzitným, vedeckým, okresným), múzeám, historikom a etnológom, folklórnym súborom a osvetovým strediskám. Kniha je vydaná aj rozoslaná, a tým je projekt ukončený. Už nám ostáva len sprevádzanie po Bratislave, ktoré mám naplánované na sobotu 18. marca 2023. Hor sa do čítania knihy o Rusínoch v roku 1913 :)

tlač kníh
1 739
výroba odmien
97
nájom rusínskej knižnice v Bratislave, prvý štvrťrok 2023
350
spolufinancovanie projektu KULT MINOR
225
reklama
15
poplatok StartLabu
91
poštovné a balné
660
Náklady spolu
3 177

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)
Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni)

Minimálna výška príspevku

23

Za Vašu podporu sa Vám odvďačíme zaslaním 1 knihy (formátu B5, 225 strán). Poštovné a balné v cene 4 € hradíme my :)

Doručenie: január 2023

Bratislava v roku 1913
Bratislava v roku 1913

Minimálna výška príspevku

20

Komentovaná prehliadka Bratislavy, ktorou Vás bude sprevádzať historik umenia Peter Buday - pedagóg FiF UK, lektor bratislavských sprievodcov a spoluautor knihy Storočie Feiglerovcov.

Doručenie: marec 2023 alebo podľa dohody

Zapísník Drevený kostolík v Zboji
Zapísník Drevený kostolík v Zboji

Minimálna výška príspevku

20

Za Vašu podporu sa Vám odvďačíme zápisníkom formátu A5, s 196 čistými stranami. Poštovné a balné hradíme my :)

Doručenie: do Vianoc

Zošit Drevený kostolík v Zboji
Zošit Drevený kostolík v Zboji

Minimálna výška príspevku

10

Za Vašu podporu Vám pošleme zápisník formátu A5, so 60 čistými stranami. Poštovné a balné hradíme my :)

Doručenie: do Vianoc

Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni) + kniha Andersenove rozprávky v rusínčine
Kniha O Uhorských Rusoch (Rusíni) + kniha Andersenove rozprávky v rusínčine

Minimálna výška príspevku

55

Za Vašu podporu Vám pošleme knihu O Uhorských Rusoch (Rusíni) a k tomu aj Г. Х. Андерсен: Приповідкы / H. Ch. Andersen: Prypovidkŷ. Počas zimy budete mať čo čítať nielen vy, ale aj Vaše deti :) Poštovné v hodnote 6 € hradíme my :)

Doručenie: január 2023