Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

Odmeny

Odmeny

O projekte

O projekte

Sme malé vydavateľstvo Egreš a záleží nám na životnom prostredí. Tvoríme detské knihy, ilustrácie a rôzne darčekové predmety s témou fauny a flóry. Vieme, že nezachránime svet, ale považujeme za dôležité viesť deti k láske a úcte k prírode.

Snažíme sa vzdelávať pozitívnym spôsobom a taká je aj naša nová kniha Gréta. Aby sme knihu mohli vydať, potrebujeme vašu pomoc. Sme naozaj maličké vydavateľstvo a všetky knihy vydávame samy, bez veľkého finančného zázemia.

Pre našich podporovateľov sme ku knižke vymysleli užitočné darčeky. Keďže plasty sú škodlivé voči životnému prostrediu, získať môžete sklenené flašky Drinkit, zabalené v neopréne proti rozbitiu s potlačou z našej knižky. Fľašky sú kompletne vyrobené v Českej republike. Samy také vlastníme a sme s nimi naozaj spokojné.

Ďalším darčekom je plátená taška z pevnej keprovej bavlny vyrobenej na Slovensku. Je ušitá v chránenej dielni v Liptovskom Hrádku a ručne potlačená sieťotlačou.

Okrem toho sme vymysleli grafiku Gréty, vytlačenú na risografickej tlačiarni Risomat v Bratislave. Risografia je ekologická forma tlače, pretože farby sú sójové a matnica je vyrobená z banánových šupiek.

Ďalší plagát pre deti je síce vytlačený digitálne, ale na 100-percentne recyklovaný papier.

Na tvorbu textu sme pozvali skvelú spisovateľku Andreu Gregušovú. Andrejka má za sebou už niekoľko vydaných kníh pre deti, okrem iného pre nás napísala knihu Svetozár o mestských holuboch, ale známa je aj vďaka knižkám ako Operácia orech a iné dedkoviny, Červík Ervín, Ako maliari vidia svet či Nina. Jej texty sú láskavé a pútavé. Inak to nie je ani teraz, príbeh o veľrybe Gréte je svieži, vtipný, bez klišé či moralizovania.

Knihu ilustrovala úžasná Nastia Sleptsova, naša dlhoročná kamarátka z Ukrajiny, ktorá svojim minimalistickým a originálnym štýlom ohúrila aj zahraničné média. Okrem iného ilustrovala aj pre britské vydavateľstvo Ivy Kids.

Knižku graficky upravil dizajnér a typograf Matej Vojtuš, ktorý sa venuje predovšetkým knižnému a editoriálovemu dizajnu. Má za sebou aj iné zaujímavé projekty - vytvoril napríklad logo a vizuálnu identitu pre knižný festival BRaK. V súčasnosti študuje typografiu na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe.

Na záver knihy sme pripravili sumár o tom, ako pomôcť morským zvieratkám: je dobré si nosiť vlastnú fľašku namiesto plastových fliaš, zbierať odpadky, recyklovať a podobne. Okrem toho na konci nájdete aj atlas vybraných druhov veľrýb.

Veríme, že knižka bude pre všetkých čitateľov myšlienkovým i vizuálnym zážitkom.

Do oceánov putuje ročne 8 miliárd ton plastu a hrozí, že v roku 2050 bude v moriach viac plastov ako rýb. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody ubudlo na planéte za posledných 40 rokov 56 % voľne žijúcich živočíchov a do roku 2020 sa tento počet zrejme zvýši o 9 %.

„Nechcem sa pozrieť svojim vnúčatám do očí a povedať im, že som vedel, čo sa s planétou deje, ale nič som neurobil." - David Attenborough, britský prírodovec a popularizátor.


PROSBA NA ZÁVER: Bude to krásny darček pre vás alebo pre vašich blízkych. Ale až po Vianociach. Výroba knižky potrvá približne mesiac, preto bude hotová v januári a vtedy vám ju odošleme aj s ostatnými darčekmi. Aj tak si myslíme, že najlepšie je robiť si radosť po celý rok, nielen jeden deň v roku :)


GRÉTA - knižka pre deti from Egreš on Vimeo.

Ukážka textu z knihy:

Jedného dňa Gréta ochorela. Predstavte si, zachrípla. Stratila hlas. Na úsvite otvorila oči a hneď aj ústa. Chcela spustiť svoju rannú pieseň:

„Wuiiii – wuaaaa – dobrééé ráááno sa želáááá!"

No namiesto sladkých tónov sa jej z hrdla ozvalo len:

„Dobrchhhh, chrrrrk..."

Skúsila si odkašľať, prehltla slanú vodu, nadýchla sa najhlbšie ako vedela, ale nič nepomohlo. Naďalej len chripela a vŕzgala, a to tak príšerne, že zobudila svojho brata Bruna.

„Prečo si si na hlas nedávala pozor?" zlostil sa Bruno.

„Večer, keď som zaspávala, ešte som ho mala. Aha, tu – v hrdle," zaškrípala nešťastná Gréta.„Ja, ja... naozaj neviem, čo sa stalo."

Bruno si poklepal po čele.

„Stavím sa, že si chrápala s otvorenými ústami. Takto," mudroval a vypustil z úst bublinky, nech Gréta vidí, ako ľahko jej mohol hlas z hrdla vyšumieť.

Zronená Gréta lamentovala a zalamovala plutvami, až sa more vlnilo.

Bruno dostal nápad:

„Poďme k prababičke Priscile. Je najstaršia a najmúdrejšia."

Veľryba Priscila býva na okraji koralového útesu. Riadi celú veľrybiu rodinu. Práve ona naučila Grétu spievať. Kto iný by im mohol lepšie poradiť?

Za každú podporu a zdielanie vopred veľmi pekne ďakujeme.

Andrea
Nastia
Zuzana
Matej
a Gréta!

Podporiť

Novinky1

Máme už 100 %!! Pokračujeme ďalej.

Update #1, 22.11.2017

Milé naše podporovateľky, milí podporovatelia,

aj vďaka vám sme za necelý týždeň získali 100 % minimálnej potrebnej sumy na vydanie Grétky. Ste super a veľmi vám ĎAKUJEME!

Veľrybia prababička Priscila vám v mene všetkých veľrýb, ktoré nechcú odpadky v mori, posiela takúto dúhovú fontánu.

Ideme však ďalej, kampaň nekončí, čím viac Grét, tým vyššia možnosť, aby sa dostala knižka k väčšiemu počtu detí a rodičov.

Ostávame v kontakte a prajeme vám pekný deň.

Zuzana, Andrea, Nastia, Matej a Gréta

Podporovatelia296

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Zuzana Mitošinková

Zuzana Mitošinková

Zuzana sa venuje vydateľskej činnosti od roku 2014. Publikovala tlačený magazín Egreš, no v roku 2015 prešla na detskú literatúru, ku ktorej ako nadšená zberateľka zaujímavých detských kníh mala vždy silný vzťah. Ideovo vedie vydavateľstvo Egreš a spolupracuje s autormi zo Slovenska i zahraničia.

Nielen láska k ilustrácii a detskej knihe, ale aj k prírode a zvieratám ju motivuje k tomu, aby sa Egreš aktívne zapájal aj do tém ochrany životného prostredia. Aj preto v Egreši vznikla napríklad brožúra o prvej pomoci voľne žijúcim zvieratám s mapou všetkých záchranných staníc na Slovensku. Vtáčí ilustrovaný kalendár z roku 2017 pomáhal zas organizácii SOS/BirdLife Slovensko.

Názov organizácie Egreš, o. z.
Sídlo Bratislava
Adresa Hálova 20, 851 01 Bratislava, Bratislava
Telefónne číslo 0915500105
Web www.egres.online

Kontaktujte autoraOdmeny (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)


5 € 5 000 €

Potvrdením údajov súhlasíte s pravidlami používania StartLab.sk

Kontakt