GRÉTA - detská knižka o veľrybe

GRÉTA - detská knižka o veľrybe

Citlivá, krásne ilustrovaná knižka pre deti rozpráva príbeh o podmorskej speváčke, veľrybe Gréte. Zo dňa na deň stratí hlas a nikto nevie prečo. Až v podmorskej ambulancii zvieratká zistia, že choroby spôsobujú odpadky, ktoré do mora nepatria. Rozhodnú sa konať.

Ekológia
Literatúra
GRÉTA - detská knižka o veľrybe
Získaná suma
177%

7 080 €

z cieľovej sumy
4 000 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Sme malé vydavateľstvo Egreš a záleží nám na životnom prostredí. Tvoríme detské knihy, ilustrácie a rôzne darčekové predmety s témou fauny a flóry. Vieme, že nezachránime svet, ale považujeme za dôležité viesť deti k láske a úcte k prírode.

Snažíme sa vzdelávať pozitívnym spôsobom a taká je aj naša nová kniha Gréta. Aby sme knihu mohli vydať, potrebujeme vašu pomoc. Sme naozaj maličké vydavateľstvo a všetky knihy vydávame samy, bez veľkého finančného zázemia.

Pre našich podporovateľov sme ku knižke vymysleli užitočné darčeky. Keďže plasty sú škodlivé voči životnému prostrediu, získať môžete sklenené flašky Drinkit, zabalené v neopréne proti rozbitiu s potlačou z našej knižky. Fľašky sú kompletne vyrobené v Českej republike. Samy také vlastníme a sme s nimi naozaj spokojné.

Ďalším darčekom je plátená taška z pevnej keprovej bavlny vyrobenej na Slovensku. Je ušitá v chránenej dielni v Liptovskom Hrádku a ručne potlačená sieťotlačou.

Okrem toho sme vymysleli grafiku Gréty, vytlačenú na risografickej tlačiarni Risomat v Bratislave. Risografia je ekologická forma tlače, pretože farby sú sójové a matnica je vyrobená z banánových šupiek.

Ďalší plagát pre deti je síce vytlačený digitálne, ale na 100-percentne recyklovaný papier.

Na tvorbu textu sme pozvali skvelú spisovateľku Andreu Gregušovú. Andrejka má za sebou už niekoľko vydaných kníh pre deti, okrem iného pre nás napísala knihu Svetozár o mestských holuboch, ale známa je aj vďaka knižkám ako Operácia orech a iné dedkoviny, Červík Ervín, Ako maliari vidia svet či Nina. Jej texty sú láskavé a pútavé. Inak to nie je ani teraz, príbeh o veľrybe Gréte je svieži, vtipný, bez klišé či moralizovania.

Knihu ilustrovala úžasná Nastia Sleptsova, naša dlhoročná kamarátka z Ukrajiny, ktorá svojim minimalistickým a originálnym štýlom ohúrila aj zahraničné média. Okrem iného ilustrovala aj pre britské vydavateľstvo Ivy Kids.

Knižku graficky upravil dizajnér a typograf Matej Vojtuš, ktorý sa venuje predovšetkým knižnému a editoriálovemu dizajnu. Má za sebou aj iné zaujímavé projekty - vytvoril napríklad logo a vizuálnu identitu pre knižný festival BRaK. V súčasnosti študuje typografiu na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe.

Na záver knihy sme pripravili sumár o tom, ako pomôcť morským zvieratkám: je dobré si nosiť vlastnú fľašku namiesto plastových fliaš, zbierať odpadky, recyklovať a podobne. Okrem toho na konci nájdete aj atlas vybraných druhov veľrýb.

Veríme, že knižka bude pre všetkých čitateľov myšlienkovým i vizuálnym zážitkom.

Do oceánov putuje ročne 8 miliárd ton plastu a hrozí, že v roku 2050 bude v moriach viac plastov ako rýb. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody ubudlo na planéte za posledných 40 rokov 56 % voľne žijúcich živočíchov a do roku 2020 sa tento počet zrejme zvýši o 9 %.

„Nechcem sa pozrieť svojim vnúčatám do očí a povedať im, že som vedel, čo sa s planétou deje, ale nič som neurobil." - David Attenborough, britský prírodovec a popularizátor.

PROSBA NA ZÁVER: Bude to krásny darček pre vás alebo pre vašich blízkych. Ale až po Vianociach. Výroba knižky potrvá približne mesiac, preto bude hotová v januári a vtedy vám ju odošleme aj s ostatnými darčekmi. Aj tak si myslíme, že najlepšie je robiť si radosť po celý rok, nielen jeden deň v roku :)

GRÉTA - knižka pre deti from Egreš on Vimeo.

Ukážka textu z knihy:

Jedného dňa Gréta ochorela. Predstavte si, zachrípla. Stratila hlas. Na úsvite otvorila oči a hneď aj ústa. Chcela spustiť svoju rannú pieseň:

„Wuiiii – wuaaaa – dobrééé ráááno sa želáááá!"

No namiesto sladkých tónov sa jej z hrdla ozvalo len:

„Dobrchhhh, chrrrrk..."

Skúsila si odkašľať, prehltla slanú vodu, nadýchla sa najhlbšie ako vedela, ale nič nepomohlo. Naďalej len chripela a vŕzgala, a to tak príšerne, že zobudila svojho brata Bruna.

„Prečo si si na hlas nedávala pozor?" zlostil sa Bruno.

„Večer, keď som zaspávala, ešte som ho mala. Aha, tu – v hrdle," zaškrípala nešťastná Gréta.„Ja, ja... naozaj neviem, čo sa stalo."

Bruno si poklepal po čele.

„Stavím sa, že si chrápala s otvorenými ústami. Takto," mudroval a vypustil z úst bublinky, nech Gréta vidí, ako ľahko jej mohol hlas z hrdla vyšumieť.

Zronená Gréta lamentovala a zalamovala plutvami, až sa more vlnilo.

Bruno dostal nápad:

„Poďme k prababičke Priscile. Je najstaršia a najmúdrejšia."

Veľryba Priscila býva na okraji koralového útesu. Riadi celú veľrybiu rodinu. Práve ona naučila Grétu spievať. Kto iný by im mohol lepšie poradiť?

Za každú podporu a zdielanie vopred veľmi pekne ďakujeme.

Andrea
Nastia
Zuzana
Matej
a Gréta!

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Knižka Gréta

Minimálna výška príspevku

15

Za túto sumu získate našu veľrybu Grétu. V cene odmeny je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Dve knižky Gréta

Minimálna výška príspevku

30

Dve veľrybie knižky, ak by sa vám jedna málila. V cene odmeny je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta do ČR

Minimálna výška príspevku

20

Za túto sumu získate našu veľrybu Grétu. V cene odmeny je poštovné do Českej republiky. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + plagát

Minimálna výška príspevku

20

Ku knižke dostanete plagát s Grétou a jej bratom Brunom vo formáte A3 vytlačený na recyklovanom papieri. V cene odmeny je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + riso grafika

Minimálna výška príspevku

28

Kvôli veľkému záujmu o riso grafiky pridávame ďalšiu farebnú kombináciu - fialovú na krémovom papieri. Ku knižke teda dostanete grafiku (310 x 440 mm) vytlačenú na risografickej tlačiarni, pričom každá grafika je originál - očíslovaná a osignovaná. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + sklenená fľaška Drinkit tyrkysová

Minimálna výška príspevku

35

Ku knižke dostanete sklenenú fľašku Drinkit 0,5 l, ktorá je vyrobená v Českej republike. Neoprénový oblek, ktorý ju chráni pred rozbitím, je potlačený motívom z knižky. Vrchnáčik je drevený. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Čitateľský balíček

Minimálna výška príspevku

65

V tomto balíčku dostanete 5 veľrybích knižiek, o ktoré sa môžete podeliť s vašmi blízkymi či priateľmi. V cene balíčka je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Malý balíček

Minimálna výška príspevku

50

V tomto balíčku dostanete knižku, fľašku (môžete si vybrať modrú alebo tyrkysovú) a tašku. V cene balíčka je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Veľký balíček

Minimálna výška príspevku

100

Vo veľkom balíčku dostanete dva kusy knižky, fľašku (môžete si vybrať modrú alebo tyrkysovú), plátenú tašku a riso grafiku. V cene balíčka je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + riso grafika

Minimálna výška príspevku

28

Ku knižke dostanete grafiku (310 x 440 mm) vytlačenú na risografickej tlačiarni, pričom každá grafika je originál - očíslovaná a osignovaná. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + plátená taška

Minimálna výška príspevku

30

Ku knižke dostanete nákupnú tašku, ktorú pre nás ušili v chránenej dielni v Liptovskom Hrádku. Potlačená je ručne sieťotlačou. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + sklenená fľaška Drinkit modrá

Minimálna výška príspevku

35

Ku knižke dostanete sklenenú fľašku Drinkit 0,5 l, ktorá je vyrobená v Českej republike. Neoprénový oblek, ktorý ju chráni pred rozbitím, je potlačený motívom z knižky. Vrchnáčik je drevený. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Novinky

Gréta je tuuuu!

Update #4, 16.02.2018

Milí naši podporovatelia, som neskutočne šťastná, že na záver týždňa vám môžem zvestovať úžasnú správu!

Áno, po mnohých problémoch vo výrobe (ani samotní tlačiari nepredpokladali také komplikácie) k nám Gréta konečne doplávala.

Ešte raz vám veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť. Tvorivý a výrobný proces nie je jednoduchý a niekedy veci nejdú, žiaľ, tak, ako by si človek želal. Našťastie všetko dopadlo na jednotku.

Ihneď v pondelok začnem balíčkovať a rozposielať vaše odmeny. Predpokladám, že to bude trvať minimálne týždeň, dva, keďže je viac ako 300 objednávok. Ak by Vám odmena do 2 týždňov neprišla, prosím, neváhajte ma kontaktovať.

Zároveň dávam do pozornosti možnosť osobného odberu v Bratislave v Novej Cvernovke na Račianskej 80, kde sídlime. U našich susedov v ArtAttack shope si viete balíček vyzdvihnúť počas pracovných dní od 12.00 do 19.00 hod. Je však nutné, aby ste sa mi, prosím, ozvali na info@egres.online alebo 0915 500105, aby som vám odmenu na vaše meno zaniesla do ArtAttacku na vyzdvihnutie.

Ďakujem ešte raz a želám vám krásny víkend!

S pozdravom Zuzka.

Gréta bude vo februári.

Update #3, 08.01.2018

Drahí naši podporovatelia. Kamaráti.

Pôvodne sme sa tešili, že vám dnes oznámime šťastnú novinku, že knižka Gréta už je vytlačená a čoskoro bude na ceste k vám. Žiaľ, pri tlači nastali technické problémy a musela sa odložiť. Aby bola Gréta taká, ako sme si ju vysnívali - aby bola krásna.

Znamená to, že knižku vám odošleme vo februári, a nie v januári, ako sme pôvodne avizovali.

Mrzí nás, ak niekomu odklad narušil plány. Sme malé vydavateľstvo a aj pre nás sú tieto komplikácie veľmi, veľmi náročné.

Ďakujeme vám za pochopenie. Nabudúce už prinesieme radostné novinky.

Zuzka

Gréta bude! Ďakujeme vám

Update #2, 20.12.2017

Milí naši podporovatelia,

kampaň na našu knižku Gréta skončila a my sa veľmi tešíme, že vďaka vám sa nám podarilo vyzbierať neuveriteľných 177 %. Úprimne sme v takúto štedrosť ani nedúfali. Veľké ĎAKUJEME ešte raz.

Prípravy na knižku pomaly finišujeme a v priebehu sviatkov poputuje do tlače a výroby. Predpokladáme, že ešte tlačou voňavá k nám dorazí v druhej polovici januára. Následne vám začneme rozposielať balíčky, no keďže vás je 317, vopred prosíme o zhovievavosť. Budeme sa snažiť najviac, ako bude v našich silách, aby sme vás všetkých vybavili čím skôr.

Ďakujeme a želáme vám krásne a pokojné sviatky. Nelúčíme sa však nadobro, lebo vás budeme priebežne informovať o výrobe knižky.

S láskavým pozdravom,

Zuzka, Egreš

Máme už 100 %!! Pokračujeme ďalej.

Update #1, 22.11.2017

Milé naše podporovateľky, milí podporovatelia,

aj vďaka vám sme za necelý týždeň získali 100 % minimálnej potrebnej sumy na vydanie Grétky. Ste super a veľmi vám ĎAKUJEME!

Veľrybia prababička Priscila vám v mene všetkých veľrýb, ktoré nechcú odpadky v mori, posiela takúto dúhovú fontánu.

Ideme však ďalej, kampaň nekončí, čím viac Grét, tým vyššia možnosť, aby sa dostala knižka k väčšiemu počtu detí a rodičov.

Ostávame v kontakte a prajeme vám pekný deň.

Zuzana, Andrea, Nastia, Matej a Gréta

Podporovatelia

👤 Ivana Futrikaničová

🎁 Knižka Gréta + riso grafika

28 €

👤 Tomáš Mikš

🎁 Dve knižky Gréta

30 €

👤 Lenka Michalková

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta do ČR

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta

💬 Uzasna kniha drzim palce milujem vas!!!

15 €

👤 Martin Horsky

🎁 Knižka Gréta + riso grafika

28 €

👤 Petra Valachová

🎁 Dve knižky Gréta

30 €

👤 Peter Lakatos

🎁 Knižka Gréta + riso grafika

28 €

👤 Juraj Hoppan

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta

20 €

👤 Ivana Lauridsen

🎁 Knižka Gréta + sklenená fľaška Drinkit tyrkysová

35 €

👤 Petra Šikulová

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Peter Hudák

🎁 Knižka Gréta + riso grafika

28 €

👤 Václav Němčík

🎁 Knižka Gréta do ČR

22 €

👤 KONŠTANTÍN ROSINA

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta + plagát

20 €

👤 Valeria Knapova

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Jana Šellengová

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Ľubomíra Školová

🎁 Knižka Gréta + riso grafika

28 €

👤 Ivana Smejkalová

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Gabriela Turčanová

🎁 Knižka Gréta do ČR

20 €

👤 Petronela

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Barbora Alexy

🎁 Knižka Gréta + plagát

💬 Drzim palce aby Greta vyplavala do vod knohkupectiev a potom do nasich domacnosti :)

20 €

👤 Barbora Lehocká

🎁 Dve knižky Gréta

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta + riso grafika

28 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Nina Kubašová

🎁 Knižka Gréta

15 €

👤 Martina Novelinkova

🎁 Knižka Gréta + sklenená fľaška Drinkit tyrkysová

35 €

   1 2 3 4 ... 11

Autori

Egreš, o. z.

Egreš, o. z.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Knižka Gréta

Minimálna výška príspevku

15

Za túto sumu získate našu veľrybu Grétu. V cene odmeny je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Dve knižky Gréta

Minimálna výška príspevku

30

Dve veľrybie knižky, ak by sa vám jedna málila. V cene odmeny je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta do ČR

Minimálna výška príspevku

20

Za túto sumu získate našu veľrybu Grétu. V cene odmeny je poštovné do Českej republiky. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + plagát

Minimálna výška príspevku

20

Ku knižke dostanete plagát s Grétou a jej bratom Brunom vo formáte A3 vytlačený na recyklovanom papieri. V cene odmeny je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + riso grafika

Minimálna výška príspevku

28

Kvôli veľkému záujmu o riso grafiky pridávame ďalšiu farebnú kombináciu - fialovú na krémovom papieri. Ku knižke teda dostanete grafiku (310 x 440 mm) vytlačenú na risografickej tlačiarni, pričom každá grafika je originál - očíslovaná a osignovaná. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + sklenená fľaška Drinkit tyrkysová

Minimálna výška príspevku

35

Ku knižke dostanete sklenenú fľašku Drinkit 0,5 l, ktorá je vyrobená v Českej republike. Neoprénový oblek, ktorý ju chráni pred rozbitím, je potlačený motívom z knižky. Vrchnáčik je drevený. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Čitateľský balíček

Minimálna výška príspevku

65

V tomto balíčku dostanete 5 veľrybích knižiek, o ktoré sa môžete podeliť s vašmi blízkymi či priateľmi. V cene balíčka je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Malý balíček

Minimálna výška príspevku

50

V tomto balíčku dostanete knižku, fľašku (môžete si vybrať modrú alebo tyrkysovú) a tašku. V cene balíčka je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Veľký balíček

Minimálna výška príspevku

100

Vo veľkom balíčku dostanete dva kusy knižky, fľašku (môžete si vybrať modrú alebo tyrkysovú), plátenú tašku a riso grafiku. V cene balíčka je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + riso grafika

Minimálna výška príspevku

28

Ku knižke dostanete grafiku (310 x 440 mm) vytlačenú na risografickej tlačiarni, pričom každá grafika je originál - očíslovaná a osignovaná. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + plátená taška

Minimálna výška príspevku

30

Ku knižke dostanete nákupnú tašku, ktorú pre nás ušili v chránenej dielni v Liptovskom Hrádku. Potlačená je ručne sieťotlačou. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.

Knižka Gréta + sklenená fľaška Drinkit modrá

Minimálna výška príspevku

35

Ku knižke dostanete sklenenú fľašku Drinkit 0,5 l, ktorá je vyrobená v Českej republike. Neoprénový oblek, ktorý ju chráni pred rozbitím, je potlačený motívom z knižky. Vrchnáčik je drevený. V cene je poštovné v rámci Slovenska. Odmena bude vyrobená a zaslaná na vašu adresu v januári.