Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

Odmeny

Odmeny

O projekte

O projekte

Prečo Kapitál?

Motivácia, stojaca za vznikom kultúrno-spoločenského mesačníka Kapitál, sa dá vysledovať už z jeho názvu: chceme zhromažďovať kultúrny, umelecký a intelektuálny kapitál, ktorý sa nám dnes zdá roztrúsený do malých špecializovaných periodík a kultúrnych komunít.
Kapitál vznikol z hladu po periodiku, ktoré by združovalo kvalitnú angažovanú publicistiku, venujúcu sa kultúrnym (literatúra, film, hudba, divadlo, architektúra, výtvarné umenie a iné) i širším spoločenským fenoménom (napr. džentrifikácia miest, feministické reflexie spoločenských otázok, prieniky kultúrnych a politických analýz, postavenie menšín na Slovensku atď) Eseje, recenzie, rozhovory, glosy, úvahy, pôvodná tvorba (poézia i próza) a preklady – to všetko sprevádzané ilustráciami, grafikami a maľbami domácich i zahraničných umelcov. O vizuálnu stránku časopisu sa stará mladé progresívne grafické štúdio

(titulná strana druhého čísla Kapitálu. Celé číslo sprevádzali fotografie oceňovanej českej fotografky Libuši Jarcovjákovej)

Kedy ak nie teraz?

"Svojím zameraním, obsahom, stvárnením aj vnútornou štruktúrou a aktuálnym širokým rozsahom záujmu o súčasné živé myslenie o umení a spoločnosti aj vlastnou nonkonformnou reflexiou literatúry a jednotlivých druhov umenia aj multimediálneho priestoru vychádza tento nový časopis aktuálnej potrebe a dopytu takéhoto kultúrneho média na súčasnej čoraz živšej kultúrnej scéne Slovenska.
Práve takýto druh kultúrnej aktivity v rukách schopných mladých redaktorov aj autorov a spolupracovníkov môže byť, myslím si, tým prepotrebným kultúrnym kapitálom pre súčasnosť aj našu blízku budúcnosť. Je to potrebné.", hovorí o projekte jeho garant spisovateľ Ivan Štrpka.

Redakčný okruh

Kapitál ponúka priestor etablovaným publicistom, spisovateľom a filozofom (do redakčného okruhu patrí napr. kurátor a medzinárodne uznávaný umelec Boris Ondreička, literárna kritička prof. PhDr. Marta Součková, PhD, teoretička umenia Michaela Pašteková, divadelná kritička Martina Mašlárová, spisovateľka Michaela Rosová, občiansky aktivista Laco Oravec, spisovateľ a scenárista Peter Balko, filmový publicista Matej Sotník, hudobný producent a publicista Andrej Kabal, filozof Lukáš Likavčan, literárny kritik Peter F. 'Rius Jílek, výtvarná teoretička Kristína Országhová, politologička Veronika Valkovičová, literárny publicista a básnik Dominik Želinský, historik umenia Ján Kralovič, divadelný režisér a básnik Ondřej Škrabal, hudobný teoretik a spisovateľ Jakub Juhás, hudobník Samuel Szabó a mnohí iní), ale i mladým autorom, ktorí zatiaľ publikovali iba v okrajových periodikách, či na akademickej pôde. Šéfredaktorom je publicista a prekladateľ Tomáš Hučko a za konceptom a vydávaním stojí František Malík.


Podporte kritické myslenie na Slovensku


V roku 2017 sa nám podarilo vydať tri čísla, venovali sme v nich napr. Podzemnej kultúre či Rómskej pamäti. Aby sme vám v roku 2018 mohli prinášať ďalšie témy a stále kvalitnejšiu publicistiku, potrebujeme však vašu pomoc. Zaujímajú vás témy ako Odpad, Virtuálna realita či Slovenská sexualita? Podporte nás objednaním si predplatného a my vás budeme celý rok zásobovať kvalitnými textami!
(fotografia z uvedenia prvého čísla Kapitálu v bratislavskom klube Fuga)


Novinky0
Podporovatelia316

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

František Malík

František Malík

František Malík - organizátor kultúrnych podujatí. Predseda OZ literarnyklub.sk.

Názov organizácie literarnyklub.sk - občianske združenie
Sídlo Bratislava
Adresa Podjavorinskej 3, Bratislava, 811 03, Bratislava
Web kapital-noviny.sk/

Kontaktujte autoraOdmeny (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

Kontakt