Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Kampaň na získanie prostriedkov na založenie Mobilnej záhrady Karpatská je za nami! Grafiky a tašky a všetky odmeny už buď sú doma, alebo putujú ku podporovateľom. A tím Mobilnej záhrady Karpatská usilovne plánuje postup prác na jar 2016. Ak ste nás nestihli podporiť na StartLab.sk, môžete tak kedykoľvek urobiť tu, alebo nám napíšte na info@vnutroblok.sk

_______________________________

Medzi dvoma školami, za ulicou Karpatská a Jelenia, dobre schovaný za vysokými plotmi, je prázdny školský dvor. Urobme z neho mestskú záhradu pre všetkých susedov a deti (nielen) z dvoch miestny škôl.

O čo ide?

Mobilnú záhradu na Sasinkovej sme zakladali v roku 2013. Za pár mesiacov sa nám podarilo priestor upratať, skultivovať a vybudovať na ňom infraštruktúry záhrady. Po troch sezónach, desiatkach piknikov, grilovačiek, po stovkách kíl vypestovanej zeleniny sa záhrada na Sasinkovej končí.

Pomôžte nám pokračovať a priniesť Mobilnú záhradu do ďalšej štvrte, na dvor Špeciálnej základnej školy s materskou školou na Karpatskej ulici v Bratislave.


A čo teda chceme urobiť?

Premeniť s vašou pomocou nevyužívaný školský dvor na Mobilnú záhradu Karpatská.

V súčasnosti je dvor polonevyužívaným parkoviskom, prázdnym vybetónovaným priestorom v strede mestskej štvrte plnej ľudí a detí. V jarných mesiacoch roku 2016 ho chceme v spolupráci so správcom priestoru, riaditeľkou Špeciálnej základnej školy Karpatská, oživiť.

Pestovacie boxy premiestníme zo Sasinkovej, vyrobíme nejaké nové, skonštruujeme pohodlný záhradný mobiliár (lavičky a stoly) a kôlňu na náradie. Na mieru vymyslíme a vyrobíme systém zberu dažďovej vody z okolitých striech a na nespevnené plochy nasadíme stromy a jedlé kríky.

A popri tom všetkom budeme organizovať podujatia a spájať sa s miestnymi aktívnymi ľuďmi pri angažovaní susedov do záhrady. Budeme spolupracovať s pedagógmi zo špeciálnej školy, ktorí môžu záhradu využívať ako terapeutickú a vzdelávaciu pomôcku pre mentálne znevýhodnené deti a tiež s ľuďmi aktívnymi v rôznych kultúrnych, aktivistických a ochranárskych organizáciach sídliacich v tejto štvrti.

Zmeníme dvor na jedinečné miesto, ktoré budú mať deti a susedia radi a ktoré budú využívať naplno.


Prečo chceme presunúť Mobilnú záhradu práve sem?

"Dvor je pre mobilnú záhradu PERFEKTNÝ z dvoch dôvodov. V prvom rade, dnes sa používa ako poloprázdne parkovisko. Takže je vlastne nevyužívaný. A v druhom rade, je v kompaktnej bratislavskej štvrti plnej mladých rodín, starších susedov aj detí z okolitých škôl. Možno budúcich záhradkárov."

Michal Štassel, Vnútroblok

"Pre deti zo špeciálnej školy a škôlky bude práca na záhrade príležitosťou nielen na integráciu do susedstva, ale aj terapeutickým nástrojom a experimentálnym vzdelávaním. Podobné projekty v zahraničí poukazujú na benefity práce na záhrade pre znevýhodnené deti, ako napríklad zvýšené zapájanie zmyslov a zlepšenie motorických zručností, práca v tíme, ale aj zvýšenú trpezlivosť a pocit zodpovednosti."

Ľubica Jägrová, Špeciálna základná škola s materskou školou Karpatská


Pre koho bude Mobilná záhrada Karpatská?

Záhrada vznikne pre celú Bratislavu, pre kohokoľvek, kto si chce vychutnať kúsok zelenej oázy a pokoja v tieni stromov, občasné grilovačky, susedské pikniky či kultúrne podujatia. Obzvlášť sa ale tešíme na žiakov okolitých škôl a škôlky, na miestnu mládež, mamičky s deťmi a staršie dámy či pánov bývajúcich v susedstve.


Prečo podporiť túto kampaň?

  1. Pretože chcete mať viac záhrad v Bratislave. A teraz s tým môžete niečo urobiť.
  2. Pretože máme pre podporovateľov prekrásne grafiky od Daniely Olejníkovej, ktorá prinesie kúsok záhradnej atmosféry ku vám na stenu. Aj veľká aj malá grafika vytlačená risomatom, veľká i s certifikátom.


Kto sme a čo robíme?

Vnútroblok je občianska iniciatíva, ktorá sa zaujímajú o verejný priestor v kontexte občianskej spoločnosti. Veríme, že dobrý verejný priestor je sociálne inkluzívny, dynamický a inovatívny a jeho tvorcovia sú emancipovanými občanmi, ktorí si uvedomujú rovnako demokratické slobody, ako aj k nim patriacu zodpovednosť. Veríme, že zlepšenie kvality verejného priestoru prinesie zlepšenie kvality občianskej spoločnosti a naopak.
Od roku 2013 sa snažíme priniesť do verejného diskurzu aj bratislavského priestoru viac komunitných susedských záhrad.

Ľuba Jägrová - riaditeľka Špeciálnej materskej školy a základnej školy Karpatská, ktorá oslovila Vnútroblok s nápadom záhrady na dvore v jej správe.

Katarína Juríková zbožňuje jedlo a všetko s tým spojené. Jej zameraním je politická ekonómia poľnohospodárstva a v poslednom čase špecificky agroekológia a klimatické zmeny. Pracuje ako mamina a stážuje v Greenpeace Slovensko.

Martina Kalusová má rada ľudí, architektúru, mestá a verejné priestory, ktoré v sebe skrývajú nevyužitý potenciál. V súčasnosti pracuje na menších projektoch ako architekt na voľnej nohe.

Anna Kratochvílová si rada číta, chodí po lese a varí. Vyštudovala dokumentárny film a teraz vychováva malého Mateja. Chcela by, aby susedia v meste spolu sedeli pred domom na lavičke, ako to býva na dedine.

Michal Štassel má rád prírodu a rastliny a zvieratá. Mobilné záhrady sú pre Michala mikroekosystémy mestskej divočiny, ktoré umožňujú aj mestským ľuďom (deťom!) zažiť a inšpirovať sa prírodou. Pracuje ako dizajnér pre Greenpeace.

Sandra Štasselová sa zaujíma o nevyužívaný mestský priestor a jedlo ako potenciálnu pôdu pre rast mestských komunít - aktivistických iniciatív aj "obyčajných" medziľudských vzťahov. Pracuje ako programový koordinátor v Nadácii Pontis


Načo potrebujeme vašu pomoc?

Na boxy, na lavičky a stoly, na výsadbu stromov a na klampiarsku robotu, aby sme polievali záhradu dažďovou vodou, na komunikáciu o záhrade (angažovanie aj tých susedov, čo nemajú facebook či dokonca ani internet) a na zorganizovanie niekoľkých naozaj skvelých vzdelávacio-záhradkársko-podujatí v priebehu sezóny 2016.


Odmeny vám doručíme najneskôr do 30. novembra 2015.

ĎAKUJEME srdečne za každú pomoc.

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky3

Ďakujeme, je po tom. Aj po prázdnote na dvore na Karpatskej.

Update #3, 16.11.2015

Milí priatelia Mobilných záhrad,

pred niekoľkými hodinami sa skončila kampaň, ktorou sme dúfali v pomoc s naštartovaním ďalšej Mobilnej záhrady.

Naše očakávania neboli veľmi skromné, chceli sme vyzbierať 3500€. Aby školský dvor medzi školami na Karpatskej a Jelenej bol od budúceho roka naozaj skvelé miesto.

Vyzbierali sme viac. Omnoho viac. 4693 €.

Už teraz špekulujeme, že systém zachytávania dažďovej vody by sme možno mohli postaviť ešte lepšie. A lavičky urobiť pohodlnejšie. A venovať Karpatskej viac času, aby aj iné prázdne školské dvory chceli byť raz ako ona (len si to predstavte – o pár rokov v každej druhej škole bude na dvore záhrada otvorená pre susedov!)

ĎAKUJEME, že nám veríte a pomáhate. Je pre nás obrovskou zodpovednosťou, že ste nám zverili vaše peniaze. A sľubujeme, že ich premeníme na viac záhrad v Bratislave tak hospodárne, ako len budeme vedieť.

Teraz sa budeme venovať rozosielaniu odmien (grafík, tašiek), hneď potom nás čaká plánovanie a na jar sa to začína naplno. Veľmi sa tešíme, ako sa s vami stretneme na otvorení záhrady, možno na prvom brunchi či pikniku alebo koncerte či workshope stavby lavičiek. Určite o tom budete vedieť! Ako spoluinvestori budete mať VIP lístky do prvej rady.

Ďakujeme ešte raz
Celý tím Mobilnej záhrady Karpatská:

Anka Kratochvílová, Katka Juríková, Kika Zvončeková, Maťa Kalusová, Michal a Sandra Štasselovci

Odpísať môžete napríklad Sandre sem: sandra@vnutroblok.sk
A majte nás radi aj na Facebooku prosím, lebo newslettre posielame len občasne (ale stoja za to!)

Takmer v cieli + 3 dobré dôvody na podporu MZ Karpatská

Update #2, 10.11.2015

Milí,

vďaka Vám, 66 statočným, sme v troch štvrtinách. Ešte necelých 6 dní budeme skúšať získať ostávajúcich asi 850 €, ktoré nám chýbajú do cieľa.

V prvom rade sa chceme poďakovať a hneď v zápätí Vás požiadať o zdieľanie medzi Vašimi známymi:

Tu sú tri dôvody, prečo prispieť na založenie Mobilnej záhrady Karpatská:


1. Pretože sa pričiníte, aby aj Vám bolo v Bratislave lepšie.
Veríme, že ak budeme úspešní, tak toto nebude posledný školský dvor, z ktorého bude mobilná záhrada. Možno ďalšia bude pod vašimi oknami...

2. Pretože sa pričiníte, aby bolo deťom zo Špeciálnej školy v Bratislave lepšie.
Veľmi sa tešíme, že spolupracujeme práve so školou (základnou a materskou), ktorú navštevujú deti s mentálnym hendikepom. Záhrada pre nich nebude "len" rozšírením ich životného priestoru, ale aj terapeutickým nástrojom pre ich pedagógovm, rodičov a hlavne pre deti samé.

3. Pretože ku daru nad 35€ pribalíme grafiku od známej ilustrátorky Daniely Olejníkovej, ktorá túto nádheru vytvorila na mieru pre priateľov Mobilných záhrad (pre vás!). Plus certifikát originálnosti plus naozaj veľké VĎAKA


POPOLUDNIE V ZÁHRADE
Daniela Olejníková
Papier: Olin Rough High White, 170g/m2
Technika tlače: 2 – farebná risografia
Formát A3 +
Séria 80ks

Neodkladajte už podporu na neskôr, pravdepodobne sa vás už neodvážime spamovať do konca kampane (potom až s výsledkom!). A prosím, ak viete o nejakej dobrej duši, ktorá má rada (1) záhrady, (2) Bratislavu alebo (3) deti, tlmočte im našu prosbu o pomoc.

ĎAKUJEME
Sandra a Michal a Anna a Maťa a Kika a Katka
viac info na sandra@vnutroblok.sk alebo nám napíšte na našom Facebooku/VnútroblokBlíženie sa ku záhrade Karpatská

Update #1, 27.10.2015

Aby bol betónový dvor plný živých kvetov a ľudí pozorujúcich cez smog Šancovej ulice hviezdy. Aby Bratislava mala viac pekných miest, na ktorých sa oplatí zastaviť sa. Preto Mobilná záhrada Karpatská, preto táto kampaň, preto Koncert pre záhradu. Ak ste v piatok nemohli byť s nami, posielame pár fotiek a noviniek:

Koncert pre záhradu sme zorganizovali, aby sme zažili niečo pekné na dvore. A aby sme vyzbierali peniaze, ktoré nás priblížia k cieľu. V piatok večer 23. októbra hrali Živé kvety a Hviezda, dve legendárne bratislavské kapely, pre našu záhradu.

Vstupné bolo dobrovoľné a návštevníci štedrí. Vyzbierali sme spolu takmer 1000 eur, po odpočítaní nákladov na zvukárov, tlač plagátov a kúpu jedla a pitia sme spolu získali 700 eur.

Prišlo veľa susedov, detí, fanúšikov kapiel a priateľov mobilných záhrad. Ďakujeme každému, kto bol s nami, priešiel, bol súčasťou tej čarovnej atmosféry a pomohol nám s financiami na založenie záhrady! Ďakujeme tiež pubu U Očka, perfektným dobrovoľníkom Baši, Katke, Kristíte, Peti, Vere a Andrejovi. A ďakujeme Živým kvetom a Hviezde za ich nádhernú hudbu.

Vďaka vám všetkým to bolo kúzelné. A vďaka všetkým vám nám chýba už len 1065 € do cieľa, do záhrady.

A mimochodom! Už niekoľko dní tiež máme vytlačené risografiky od Danky Olejníkovej a vedzte, že sú žiarivejšie a záhradnejšie, než vám táto digitálna interpretácia dokáže povedať:

POPOLUDNIE V ZÁHRADE, Daniela Olejníková,
Papier: Olin Rough High White, 170g/m2
Technika tlače: 2 – farebná risografia
310 × 440 mm, náklad 80 ks

Ak ani vy chcete svoje (alebo darček?) Popoludnie v záhrade, prispejte nám aspoň 35 € a zoberte si odmenu "Veľká grafika (A3+) od Daniely Olejníkovej".
Kto už svoju máte zajednanú, srdečne vám ďakujeme a blahoželáme ku skvelému rozhodnutiu!

ĎAKUJEME!
Anna, Katka, Kika, Ľubica, Maťa, Michal, Sandra
Pre viac otázok a podnetov píšte prosím na info@vnutroblok.sk

Podporovatelia115

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Michal Štassel

Michal Štassel

Mám rád prírodu a rastliny a zvieratá. Mobilné záhrady sú pre mňa mikroekosystémy mestskej divočiny, ktoré umožňujú aj mestským ľuďom (deťom!) zažiť a inšpirovať sa prírodou. Pracujem ako dizajnér pre Greenpeace.

Sandra Štasselová

Sandra Štasselová

Zaujímam sa o jedlo a nevyužívaný mestský priestor ako potenciálnu pôdu pre rast mestských komunít - aktivistických iniciatív aj "obyčajných" medziľudských vzťahov. Pracujem ako programový koordinátor v Nadácii Pontis.

Názov organizácie Vnútroblok
Miesto realizácie projektu Bratislava
Web www.vnutroblok.sk

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt