Lavička si hľadá kamošku - 2. ETAPA

Lavička si hľadá kamošku - 2. ETAPA

Prvá ETAPA je úspešne za nami. Vytvorený priestor na oddych a trávenie voľného času využívajú predovšetkým mladí a rodiny s deťmi. Druhá ETAPA bude zameraná na zlepšenie prístupnosti pre seniorov, rodičov s kočíkmi a ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Oddychová zóna bude inkluzívna a vybavená špeciálnymi lavičkami s operadlom a prispôsobenými chodníkmi, aby boli prístupné pre všetkých.

Lokálny rozvoj
Lavička si hľadá kamošku - 2. ETAPA
Získaná suma
102%

5 100 €

z cieľovej sumy
5 000 €

Kampaň bola

úspešná

O projekte

2. ETAPA - oddychová zóna pre všetkých

Prvú etapu projektu Lavička si hľadá kamošku sme úspešne zvládli v roku 2021. Vytvorený priestor na oddych a trávenie voľného času využívajú predovšetkým mladí a rodiny s deťmi. Cieľ premeniť nevyužívané nábrežie rieky Kysuca na modernú a príjemnú oddychovú zónu pre všetkých však nie je naplnený.


Ilustračný obrázok projektu, vľavo 1. ETAPA, vpravo 2. ETAPA

Čo je cieľ druhej etapy projektu?

V reakcii na pozitívnu odozvu z verejnosti, projekt chystá 2. ETAPU, ktorá je zameraná na zlepšenie prístupnosti pre seniorov, mamičky s kočíkmi a ľudí s obmedzenou pohyblivosťou. Oddychová zóna bude inkluzívna a vybavená lavičkami s operadlom a prispôsobeným chodníkom, aby bola prístupná pre všetkých. K projektu sa tiež pridajú vzdelávacie tabule o vodnom vtáctve v lokalite.

O projekte Lavička si hľadá kamošku

Myšlienka na projekt "Lavička si hľadá kamošku" vznikla na jeseň 2020. Keďže KERIC sídli pri rieke Kysuca už 20 rokov, uvedomovali sme si nevyužitý potenciál nábrežia Kysuce. Vypracovali sme projekt, ktorý sme po diskusii s komunitou v Čadci a tiež s relevantnými úradmi rozdelili na tri etapy.
Prvá etapa obsahovala schody ku Kysuci, štyri veľké lavičky a minimólo a zrealizovali sme ju s podporou Nadácie KIA, Nadácie Pontis a StartLabom v lete 2021. Prvá časť už úspešne slúži verejnosti 20 mesiacov. Prichádzajú tu mladí ľudia, rodiny s deťmi a často tu majú hodiny deti so Spojenej špeciálnej školy, ale aj z iných základných škôl.

Počas 20 mesiacov sa tu uskutočnil jeden hudobný festival, viacero vzdelávacích aktivít, napr. Deň Zeme a priestory radi využívajú aj  zahraniční dobrovoľníci z KERICu počas hodín jazykov.


Návšteva zo ZŠ Rázusová

Druhá etapa projektu je cielená na ľudí s obmedzeným pohybom - seniori, vozíčkari, rodičia s deťmi v kočíku. Táto časť je naplánovaná inkluzívne, podporne, ale rozširuje už vzniknutú prvú etapu projektu a rozšíri možnosti využitia nábrežia Kysuce. Nečakaným efektom prvej časti projektu bolo presťahovanie sa vodného vtáctva do tejto oblasti - kačky, volavky. Preto chceme aj osadiť informačné tabule o vtákoch, ktoré tu je možné vidieť a čím ich je možné kŕmiť.

Odlavičkovanie Lavičky - október 2023
KERIC je aktívny v oblasti neformálneho vzdelávania. Už prvú etapu sme pravidelne využívali na workshopy s ekologickými témami pre žiakov základných škôl. Oddychová zóna sa dá využívať ako outdoorová učebňa a viaceré školy ju takto začali využívať. Všimli sme si pravidelné (raz týždenne) návštevy žiakov zo Spojenej špeciálnej školy.

Technické výkresy druhej časti projektu

podorys projektu
pohľad čelný


Ako použijeme vašu podporu?

Finančné príspevky využijeme na nákup materiálu, kovovú konštrukciu, samotné lavičky a prácu. Prístupový chodník a lavičky s operadlom budú upevnené v podloží kovovou konštrukciou.

Financovanie sme rozdelili na dve skupiny:

  1. objednanie kovovej konštrukcie na chodník a lavičky:
    SPOLU: 8 500 €
  2. osadenie konštrukcie do svahu a dokončenie lavičiek s drevom
    - vyvŕtanie dier do podložia v brehu Kysuce: 3 000 €
    - zakúpenie a inštalovanie dreva na lavičky: 1 500 €
    SPOLU: 4 500 €

Čo ak sa nám podarí vyzbierať viac ako cieľovú sumu?

Ak sa podarí vyzbierať vyššiu sumu, budeme môcť zaplatiť aj odborné práce na projekte a zvyšný materiál. Snažíme sa nájsť aj ďalšie spôsoby ako získať financie, napríklad z nadácií a fondov, no podstatne by nám to uľahčilo realizáciu. Do projektu sa zapájajú dobrovoľníci zo Slovenska i zahraničia a postupne ich pribúda. Avšak na tie práce, ktoré nie je v našich silách vykonať, musíme povolať odborníkov.

Kedy a kde bude projekt realizovaný?

Projekt by sme chceli realizovať ešte tento rok a to v auguste, aby sa už po lete mohol priestor pri Kysuci využívať.

Za každé zaslané euro vopred ďakujeme!

Váš KERIC tím

O projekte

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Voucher na Fairtrade Kávu z KERICu
Voucher na Fairtrade Kávu z KERICu

Minimálna výška príspevku

20

Vychutnajte si na novovzniknutej lavičke kvalitnú fairtradovú kávu z KERICu.

Doručenie: September

KERIC zošit

Minimálna výška príspevku

25

Kúlový linajkový A5 zošit na písanie len kúlových informácii.

Doručenie: September 2023

Tričko

Minimálna výška príspevku

50

KERIC tričko

Doručenie: september

Detský kurz angličtiny
Detský kurz angličtiny

Minimálna výška príspevku

150

Detský kurz angličtiny pre deti vo veku 7 až 14 rokov, vedený dobrovoľníkmi z KERICu, zameraný na komunikáciu a osvojenie si slovnej zásoby neformálnymi spôsobom.

Doručenie: september

Komunikačný kurz francúzštiny, španielčiny, taliančiny alebo nemčiny pre dospelých

Minimálna výška príspevku

150

Kurz je vedený našimi dobrovoľníkmi - rodenými hovoriacimi, je zameraný na komunikáciu a spoznávanie kultúry danej krajiny.

Doručenie: september 2023

Kurz angličtiny pre dospelých

Minimálna výška príspevku

270

Kurz anglického jazyka pre dospelých je zameraný na rozvoj komunikácie, hodiny sú raz týždenne, prebieha celý školský rok. Vedie ho Ivka Hrušková.

Doručenie: september 2023

Novinky

Šťastné a Veselé Vianoce

Update #8, 22.12.2023

Milí priatelia,
Prajeme Vám krásne Vianoce v okruhu ľudí, ktorých máte radi.

Tešíme sa na stretnutia v roku 2024.


Mirka, Ivka, Lenka, Lenka, Šimon, Max, Inkeri, Gréta, Nur, Elio, Manus, Soňa a Lisa

KERIC
Nábrežná 1351, 02201
Čadca
SLOVAKIA
Tel.: 00421 908 913 995

Otvorenie Oddychovej zóny Lavička už zajtra o 16:00

Update #7, 19.10.2023

Milý/-á podporovateľ/-ka,

Ak sa to ku tebe ešte nedostalo, tak miesto Radka Hanka nám príde zahrať iný talentovaný spevák a gitarista: Peter Juhás.

Vymyslené to máme tak, že:

o 16:00 otvoríme oficiálne Lavičku. Povie sa pár slov o projekte a decká alebo aj dospelý sa budú môcť zahrať pripravený Lavička hunt v prevedení naších dobrovoľníkov.

o 16:30 na pódium nastúpi Peťo Juhás a vychutnáme si parádny koncertík.

o 17:30 po ňom nastúpi DJ Jahman s jeho DJ setom.

Občerstvenie a horúci nápoj v podaní vareného vína a horúcej 100% jablkovej šťavy bude mať na starosti pekáreň Babuela Čadca. Takže vďaka Babuela by sme zmrznúť nemuseli. :)

K dispozícii budú samozrejme aj nejaké tie deky a vankúše, ale nemáme ich príliš veľa, takže komu býva zima, radšej sa priobleč a dones si z domu aj nejakú deku. 

Tešíme sa na teba. 

Tvoj KERIC tím.

POZÝVAME ŤA NA OTVORENIE LAVIČKY!

Update #6, 29.09.2023

Projekt Lavička sa dostal do finále a my by sme ťa radi privítali na otvorení 2. etapy tohto úžasného komunitného projektu skultúrnenia nábrežia Kysuce.

Pridaj sa k nám 20. októbra o 16:00 na nábreží Kysuce v Čadci pred KERICom.

Čaká na teba skvelý koncert gitaristu Rado Van Hanka a DJ set od DJ Jahmana, spolu s rôznymi sprievodnými aktivitami.

Tešíme sa na teba!

LAVIČKA JE HOTOVÁ.

Update #5, 22.09.2023Na jeseň 2020 sme si v KERICu povedali, že zmeníme nábrežie Kysuce a
dnes môžeme povedať, že sa podarilo.

Čo nás tento projekt naučil?

Je okolo nás veľa ľudí, ktorí chcú pomôcť meniť svet a neboja sa
priložiť ruku k dielu a naozaj pomôcť prácou. Veľká vďaka za každého z Vás, ktorí ste počas týchto troch rokov patrili do tejto skupiny

Je veľa ľudí, ktorí boli o chotní projekt podporiť finančne počas dvoch crowfundigových kampaní a veľká vďaka za Vás.

Je veľa ľudí, ktorí začali oddychovú zónu využívať, oddýchnu si tu,
porozprávajú sa s priateľmi, kŕmia kačky alebo len tak chilujú a hlavne si za sebou nechávajú poriadok. Vďaka za Vás, robíte lavičku živou a dávate zmysel tomuto projektu.

Veľa ľudí nám v dobrom píše správy alebo radí, čo by sme ešte mali urobiť alebo urobiť lepšie. Ďakujeme za záujem a radi Vás privítame medzi nami, a spolu s vami Vám pomôžeme vaše nápady zrealizovať.

Ale sú aj ľudia, ktorí na lavičku prídu a svoje smeti tu nechajú. A týmto ľuďom fakt nerozumieme.

Po dnešnej brigáde, keď sme dokončili dosypanie hliny okolo chodníka a
dorobili posledné úpravy, sme všetci šťastní, že dielo sa podarilo a dúfame, že všetci budeme užívať lavičku, tak aby nám bolo na nej spolu dobre, pekne a čisto

Váš KERIC tím.

Posledné 3 týždne boli frmol. Konštrukcia osadená, betón schne, nasleduje drevo..

Update #4, 08.09.2023

Milí prispievatelia projektu Lavička si hľadá kamošku,

S radosťou vám oznamujeme priebeh prác, ktoré sa uskutočnili za posledné 3 týždne. Vaša podpora nás veľmi teší. Umožnila nám pokračovať v našom sne živého a inkluzívneho nábrežia rieky Kysuca.

Tu je stručný prehľad prác, ktoré boli vykonané:
JP ELEKTRO INŠTALÁCIE vykonali 7 vrtov, do ktorých boli zasadené a zabetónované prúty z betonárskej ocele na úchyt konštrukcie.

• Po dokončení ELLI SLOVAKIA zmontovali a privarili konštrukciu k pripraveným prútom.

• Neskôr po usadení konštrukcie sa JP ELEKTRO INŠTALÁCIE vrátili a v spolupráci s projektantkou Ing. Dagmar Kapustovou vykonali ďalších 8 vrtov potrebných na ukotvenie lavičiek.

• Následne ELLI SLOVAKIA privarili a zabetónovali roxory z vrtov so skeletmi lavičiek.

Bola to pre nás výzva a náš tím je nadšený, že sme mohli sledovať, ako sa projekt začína stávať realitou - aj vďaka Vašej finančnej podpore. Chceli by sme poďakovať chlapom z oboch firiem, ktorý pracovali s ľahkosťou v tak ťažko prístupnom teréne svahu brehu rieky Kysuca.

Tešíme sa z pokroku, ktorý nastal. Po zaschnutí betónu prídu stolári, ktorí dokončia sedenie. Potom už stačí malá úprava terénu a lavičky sa môžu začať používať.

Ďakujeme všetkým za vašu dôveru a podporu.

S úctou,
Tím projektu Lavička si hľadá kamošku

Dobojované. Podarilo sa. Ďakujeme!

Update #3, 04.07.2023

Ste úžasní! Na druhú etapu sa vyzbieralo neuveriteľných 5100€. Ďakujeme. 

Ďakujeme Vám, 113 podporovateľom projektu Lavička si hľadá kamošku za prejavenú dôveru a všetkým ostatným za nespočetné zdieľanie našich príspevkov. Bez vás by to nešlo! 

Máme nesmiernu radosť, že sa v Čadci našlo toľko aktívnych ľudí, ktorým záleží na Čadci.

V auguste plánujeme začať s realizáciou. 

Váš KERIC tím 

Začína ísť do tuhého!

Update #2, 26.06.2023

Ahojte Lavičkári,

Ďakujeme Vám veľmi pekne, že ste prispeli na projekt Lavička si hľadá kamošku.

Začína ísť do tuhého! Máme posledných 7 dní do konca kampane a chýba nám ešte 2300€ z cieľovej sumy. Urobíme všetko preto, aby sa cieľová suma naplnila. Preto by sme aj Vás chceli požiadať o prezdieľanie projektu Vašej rodine a známym.

Váš KERIC tím.

Lavičky sú vybrané a už máme aj statický výpočet pre zhotovenie stavby

Update #1, 14.06.2023

Ďakujeme, že ste podporili kampaň 2. ETAPY!

Zaujíma vás aké lavičky použijeme v 2. ETAPE? Aby vydržali čo najdlhšie, budú vyrobené na mieru z tropického dreva Merbau. Ich životnosť bude viac ako 50 rokov. 

Nákres lavičky položenej do svahu

Ďakujeme aj pani Kapustovej a pánovi Maslíkovi za skvelo urobenú robotu na projekte.

Stačí už len vyzbierať zvyšnú sumu a môžeme ísť do realizácie. Práve teraz je už vyzbieraných 1 565 €, čo je 31% z cieľovej sumy.

Ak sa vám zdá projekt užitočný povedzte o ňom aj svojej rodine a známym nech je v Čadci o jedno pekné miesto viacej.

Váš KERIC tím

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

+ 2 € ?

👤 Marián Capek

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Skvelý nápad. Držte sa!

5 €

👤 PETRAMED, s.r.o.

💬 Ste super, držíme palce a tešíme sa na lavičku! PETRAMED

430 €

👤 Martin Kučerik

🎁 Tričko

💬 Som rád že projekt sa rozširuje a urobí miesto pri Kysuci zase o čosi krajšie. Držím všetkým realizátorom palce a teším sa na ďalšiu otváračku novej časti 🖖😉

50 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Dáte to!!!

25 €

+ 2 € ?

👤 Pavla Jurášek

20 €

👤 Miriam Bzdilíková

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

40 €

👤 Anonymný podporovateľ

15 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

50 €

+ 4 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kurz angličtiny pre dospelých

540 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Nech má lavička veľa kamošov!

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

+ 3 € ?

👤 Marcela Larišová

💬 👍

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Tričko

💬 Drzime palce!

50 €

+ 4 € ?

👤 Ľubomír Špilko

🎁 Voucher na Fairtrade Kávu z KERICu

💬 Super vec ďakujem. Veľmi rád podporím a teším sa na skvelé chvíle so skvelými ľuďmi na lavičke :)

20 €

👤 Miriam Bacmanakova

💬 Riamclinik s.r.o

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

200 €

+ 6 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

💬 ✌️

100 €

👤 Maroš Hanko

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Peter Franek

10 €

+ 1 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Držím palce :), nech sa dobré dielo podarí

300 €

+ 9 € ?

👤 Martin Backa

20 €

+ 2 € ?

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

   1 2 3 4

Autori

Miesto realizácie projektu

Žilinský kraj

KERIC, občianske združenie

KERIC, občianske združenie

KERIC je nezisková mimovládna mládežnícka organizácia, ktorá pracuje s deťmi a mládežou vo veku 7 - 30 rokov, ale i s dospelými z regiónu Kysuce. Ponúkame rôzne aktivity s medzinárodnou dimenziou, ktoré rozvíjajú osobnosť detí a mladých ľudí a líšia sa na základe potrieb jednotlivcov a skupín. Snažíme sa o spojenie nášho regiónu Kysuce s Európou a postupne s celým svetom. KERIC založili vo februári roku 2003 Mirka Petríková a Ivka Hrušková ako reakciu na potreby lokálnej mládeže. Deti tu získali možnosť doplniť si vzdelanie v anglickom jazyku aj alternatívnym spôsobom. Jednou z počiatočných misií bolo aj informovať o výhodách vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie - preto názov Kysucké Európske Informačné Centrum, čiže KERIC. Viac na https://www.keric.sk/sk/co-je-keric

Šimon Mareček

Šimon Mareček

V občianskom združení KERIC sa venujem propagácii naších aktivít a tvorbe obsahu na našu stránku a sociálne médiá.

Miriam Petrikova

Miriam Petrikova

Koordinátorka projektu Lavička si hľadá kamošku, jedna zo zakladateliek občianskeho združenia KERIC a projektová manažérka v organizácii.

Ivana Hrušková

Ivana Hrušková

Jedna zo zakladateliek KERICu. Projektová manažérka a učiteľka jazykov v KERICu.

Lenka Hrušková

Lenka Hrušková

Koordinátorka vysielania dobrovoľníkov do zahraničia v KERICu.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Odmenou mi bude dobrý pocit

Páči sa vám projekt, za vašu podporu nič nečakáte, chcete iba prispieť ľubovoľnou sumou. Ďakujeme

Voucher na Fairtrade Kávu z KERICu
Voucher na Fairtrade Kávu z KERICu

Minimálna výška príspevku

20

Vychutnajte si na novovzniknutej lavičke kvalitnú fairtradovú kávu z KERICu.

Doručenie: September

KERIC zošit

Minimálna výška príspevku

25

Kúlový linajkový A5 zošit na písanie len kúlových informácii.

Doručenie: September 2023

Tričko

Minimálna výška príspevku

50

KERIC tričko

Doručenie: september

Detský kurz angličtiny
Detský kurz angličtiny

Minimálna výška príspevku

150

Detský kurz angličtiny pre deti vo veku 7 až 14 rokov, vedený dobrovoľníkmi z KERICu, zameraný na komunikáciu a osvojenie si slovnej zásoby neformálnymi spôsobom.

Doručenie: september

Komunikačný kurz francúzštiny, španielčiny, taliančiny alebo nemčiny pre dospelých

Minimálna výška príspevku

150

Kurz je vedený našimi dobrovoľníkmi - rodenými hovoriacimi, je zameraný na komunikáciu a spoznávanie kultúry danej krajiny.

Doručenie: september 2023

Kurz angličtiny pre dospelých

Minimálna výška príspevku

270

Kurz anglického jazyka pre dospelých je zameraný na rozvoj komunikácie, hodiny sú raz týždenne, prebieha celý školský rok. Vedie ho Ivka Hrušková.

Doručenie: september 2023