Ženy, ktoré zostali

Ženy, ktoré zostali

Multimediálny projekt o ženách, ktoré zostali vo svojich krajinách, kým ich muži migrujú. V Mexiku sme žili so ženami a pýtali sa na motivácie migrovať, na ich nové povinnosti, výchovu detí, na radosti a starosti, na samotu. Aj vďaka vašej podpore sa chceme vydať do Senegalu a Etiópie a nahliadnuť do životov žien, ktorých muži odišli do Európy.

Vizuálne umenie
Ľudské práva
Ženy, ktoré zostali
Získaná suma
59%

2 211 €

z cieľovej sumy
3 770 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Ženy, ktoré zostali je dlhodobý, globálny multimediálny projekt o životoch žien, ktoré ovplyvňuje migrácia, hoci samy nemigrujú.

Prácu na projekte sme začali v Mexiku, kde sme nazbierali viac ako dvadsať príbehov žien, ktoré zostali v krajine, zatiaľ čo ich muži odišli za prácou do USA.


Lucía nevidela svojich synov viac ako dvadsať rokov, vnúčatá pozná len z fotografií, ktoré jej syn poslal ešte v roku 2009. Migrácia spôsobuje aj rozbitie blízkych vzťahov.


„Ak tento rok nepríde domov, povedala som mu, že sa vydám za ním," tvrdí Luz María. Ženy, ktoré zostali, sa cítia osamelé, môžu trpieť depresiami alebo im migrácia navodí ďalšie zdravotné problémy.


Na svadbe Alicie bolo aj cez dvesto ľudí, šaty mala svoje – mohla si ich dovoliť kúpiť, lebo jej manžel Tony pracoval v zahraničí. Mnohým rodinám sa v dôsledku migrácie zvýši životný štandard. Nie jedna žena však zostane bez muža i bez financií. Ako žijú?


Amáliin syn má v pláne pridať sa k otcovi, ktorý je v USA viac ako dvadsať rokov. Migrácia môže provokovať ďalšiu migráciu.


Raquel rozhoduje na verejných zhromaždeniach v komunite za manžela, niekedy sa nestihnú ani poradiť, ako hlasovať. Podobne ako ona, mnohé ženy vo svete nadobúdajú možnosť rozhodovať, lebo ich muži migrujú.


Zapojte sa do pokračovania projektu!

Chceme v projekte pokračovať a ďalej skúmať, prečo muži migrujú a ako žijú ženy, ktoré zostávajú v Senegale a Etiópii. Prečo?

Migrácia z Afriky do Európy je aktuálna téma a v najbližšom období aktuálna byť neprestane.

Ženy, ktoré na kontinente zostávajú, sa v debate o migrácii v našich médiách takmer nespomínajú. Sú pritom súčasťou migračného procesu a ovplyvňujú výchovu svojich detí – ďalších generácií; ďalší rozvoj svojich komunít a krajín; a potenciálne aj ďalšiu migráciu.

V dnešnom svete, kde médiá zverejňujú veľa článkov najmä preto, aby si získali lajky čitateľov, prinášame témy, ktoré sú zo spoločenského hľadiska dôležité. Čitateľom v strednej Európe priblížime detaily zo životov rodín migrantov. Poďte s nami do toho!

Do afrických krajín sa vydáme vo februári - apríli 2018. Vďaka vášmu príspevku sa príbehy žien, ktoré zostali v Senegale a Etiópii, premenia na:

  • reportáže v médiách (Nota Bene, MONO, Lidé a země či Sedmá generace a iné),
  • výstavy fotografií,
  • prezentácie a diskusie po celom Slovensku (či Českej republike).Pomalá žurnalistika

Ako pracujeme? Tak, ako si dnes veľa novinárov v redakciách nemôže dovoliť pracovať.

Žijeme so ženami, ktoré zostali vo svojich komunitách, ovplyvnené migráciou mužov z ich rodín. Chceme si získať ich dôveru a zachytiť momenty každodennosti, aj ich emócie.

Chodíme do oblastí a vyhľadávame ľudí, s ktorými sa novinár ťažko spojí cez internet. Pracujeme s miestnymi odborníkmi na migráciu i práva žien.

Pomalá žurnalistika nám dáva príležitosť zostať na miestach tak dlho, ako potrebujeme, aby sme porozumeli príbehom ľudí a kontextu prostredia.

Projektu sme sa rozhodli venovať najbližší rok (aj viac). Na to, aby sme mohli priniesť naozaj hlboké príbehy, potrebujeme čas. Ten si však naše médiá nemôžu dovoliť zaplatiť, preto ponúkame vám, aby ste sa podieľali na realizácii projektu.


Ako využijeme vaše príspevky?

Zo sumy, ktorú chceme vyzbierať, uhradíme naše letenky na africký kontinent a honoráre pre ľudí znalých miestnych pomerov. Vďaka nim sa dostaneme na miesta, kam bežní turisti a novinári nechodia. Takisto nám pomôžu s prekladom z kmeňových jazykov a umožnia nám tak dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Každodenné náklady spojené s pobytom v Senegale a Etiópii (ubytovanie, strava, doprava) pokrývame sami, z vlastných zdrojov.

Ak nás podporíte vyššou sumou, použijeme ostatné eurá na náklady na spolupracovníkov, prípadne na letenky do ďalších destinácií, v ktorých chceme v priebehu roka 2018 pracovať.

Chceme vytvoriť globálny projekt a priniesť príbehy žien z viacerých krajín na štyroch kontinentoch. Po Senegale a Etiópii poletíme do Ázie a zaklopeme aj na dvere slovenských a českých žien, ktoré zostali.


Prečo Senegal a Etiópia?

Osudy žien vyhľadávame v krajinách s rôznym kultúrnym, sociálnym, ekonomickým, náboženským i environmentálnym kontextom. Okrem toho sa zameriavame na krajiny, ktoré sú nemálo ovplyvnené migráciou.

Senegal je v prvej desiatke afrických krajín, z ktorých do Európy migruje najviac obyvateľov, pritom patrí medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky na kontinente.

Etiópiu už niekoľko rokov sužujú suchá (a následné prívalové dažde). Chceme sa pozrieť na to, ako klimatická zmena ovplyvňuje situáciu žien, čo zostali, a sú závislé od poľnohospodárstva. Navyše, ak žijú v oblastiach, kde sa pestujú aj plodiny, ktoré sa vyvážajú do Európy.Čo sme zatiaľ urobili v rámci projektu Ženy, ktoré zostali?

Komplexná reportáž vyšla v týždenníku Život a na portáli Aktuality.sk: Dva životy.

Reportáž z Oaxacy v Mexiku uverejnili v Nota Bene: Bez manželov a otcov žijú aj desať rokov.

Naše články vychádzajú v seriáli na portáli Multikulti.sk:

Ženy, ktoré zostali – iný pohľad na migráciu

Kenia: Všetko bude ako predtým, než odišiel

Mexický antropológ: Keď sa žená vzdelá, mení spoločnosť

Predstavenie projektu v relácii Slováci vo svete Rádia Expres.

Rozhovor o tom, čo sme zažili a zistili v Mexiku, pre portál Aktuality.sk: Nikde som nezažila taký silný mačizmus ako v Mexiku.

Rozprávanie o projekte vďaka Voices v rámci debaty Choices 7: O cestovaní s pokorou.

V španielčine o pomalej žurnalistike aj o Mexičankách v relácii Viajamos con (RTVS).


ĎAKUJEME ZA VÁŠ ZÁUJEM A PODPORU!

Nebojte sa šíriť informácie o našom projekte medzi svojich blízkych:)

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Verejné ĎAKUJEME

Minimálna výška príspevku

10

Poďakujeme vám na Facebooku projektu aj na fotovýstave, ktorú plánujeme uskutočniť.

(Táto odmena je súčasťou všetkých ďalších odmien.)

Pripomeňte si staré POHĽADNICOVÉ ČASY

Minimálna výška príspevku

30

Máme pohľadnice s tými najlepšími fotografiami žien, ktoré zostali! Jedna z nich pristane vo vašej schránke (v rámci Slovenska alebo Českej republiky).

Ručne vyrobené ŠPERKY

Minimálna výška príspevku

50

Vyzdobte sa (alebo urobte niekomu radosť) a podporte spoločne s naším projektom aj ženy v Mexiku, Senegale či Etiópii, ktoré ručne vyrábajú šperky.

Naušnice, náramok či náhrdelník vám doručíme na slovenskú alebo českú adresu po návrate z Afriky (najneskôr v priebehu leta 2018).

Zaveste si na stenu ORIGINÁLNU FOTOGRAFIU

Minimálna výška príspevku

70

Môžete si vybrať fotografiu z našich najlepších fotiek. Doručíme vám ju vo veľkosti A4, aj s našimi podpismi. Spoločne s vybraným obrázkom dostanete aj príbeh danej ženy. Môžete sa na ne tešiť vo vašej schránke na Slovensku či v ČR v priebehu leta 2018.

SADA NAJLEPŠÍCH FOTOGRAFIÍ žien, ktoré zostali

Minimálna výška príspevku

100

Šesť najlepších fotografií žien z Mexika, Senegalu a Etiópie, vkusne zabalených.

Radi vám ich aj s príbehmi jednotlivých žien doručíme na vašu adresu v rámci Slovenska a Českej republiky. Môžete sa na ne tešiť v priebehu leta 2018.

ROZPRÁVANIE NAŽIVO na vašom obľúbenom mieste

Minimálna výška príspevku

240

O príbehy žien a naše zážitky a pozorovania z ciest sa s vami radi podelíme aj naživo. Najlepšie fotky si pozriete z bezprostrednej blízkosti a budete sa nás môcť opýtať na to, čo nenájdete v článkoch, ktoré zverejníme. Kam sa vami môžeme prísť?

Nech už je to kaviareň, škola, divadlo či obývačka alebo akýkoľvek iný priestor v rámci Slovenska a Brna (ČR) a okolia, určite v roku 2018 po našej ceste nájdeme spoločný termín našej prezentácie u vás!

TO NAJLEPŠIE v jednom balíčku

Minimálna výška príspevku

320

Ručne vyrobené šperky, fotografia na stenu podľa vlastného výberu s našimi podpismi, aj séria fotografií žien, ktoré zostali.

A k tomu chutná etiópska káva!

Doručíme v rámci Slovenska a Českej republiky.

ZÁKULISNÉ INFORMÁCIE pri večeri

Minimálna výška príspevku

500

Chceme vás pozvať na chutnú večeru, počas ktorej nám môžete položiť akékoľvek otázky a my na ne radi odpovieme (mimo záznam:)).

A, samozrejme, dostanete aj svoju sadu fotografií s podpismi a príbehmi žien!

Pozvánka platí pre dve osoby v Bratislave, Brne, Zvolene alebo Banskej Bystrici.

Novinky

Prekročili sme polovicu!

Update #2, 28.12.2017

Ďakujeme! Prekročili sme polovicu a veľmi nás to teší. Keďže financovanie tejto kampane je flexibilné, aj ak nedosiahneme sumu, ktorú sme si stanovili, čokoľvek prispejete nám pomôže v práci v Senegale a Etiópii.

Letenky do Senegalu sme už kúpili, ďalšie kúpime hneď, ako o pár dní skončí kampaň. A začneme hľadať aj ľudí, ktorí nám na mieste pomôžu. Prípravy na cestu sme oficiálne zahájili článkom pre portál Multikulti.sk, ktorý píšem o tom, čo všetko sa k nám zo Senegalu dováža... Vyjde už čoskoro, už to ale bude v novom roku:)


Už môžeme letieť do Senegalu!

Update #1, 08.12.2017

ĎAKUJEME! Iba päť dní sme potrebovali na to, aby ste nám prispeli na letenky do Senegalu. Okrem toho si v krajine budeme môcť nájsť a zaplatiť miestneho, ktorý nám pomôže dostať sa do oblastí ovplyvnených migráciou a bude pre nás tlmočiť z miestnych jazykov.

Senegal sme vybrali preto, že veľká časť migrantov, ktorí sa vylodili v minulom aj tomto roku na brehoch Talianska, je práve z tejto krajiny. Okrem toho je Senegal moslimská krajina a my sme zvedaví, ako tento fakt ovplyvňuje životy žien, ktoré zostávajú.

Čítali sme napríklad, že matky majú dilemy, či posielať svojich synov do Európy. Na jednej strane vedia, že je to nebezpečné a už nikdy nemusia svojich synov vidieť, na druhej strane - ak sa synovi jednej zo žien podarí do Európy dostať, v niektorých rodinách či komunitách to zvyšuje jej hodnotu. Vďaka vám budeme môcť hovoriť so senegalskými matkami.

Migrácia však nie je len otázkou prestíže. V Senegale má dlhodobú históriu, no v posledných rokoch na ňu vplýva aj klimatická zmena v regióne. Ak budete mať chuť nahliadnuť do toho, čo si pred cestou študujeme my, tu je štúdia "Migration, Climate and Environmental Changes in the Sahel" o sociálnych a ekologických aspektoch migrácie aj v Senegale.

Pekný víkend!

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Emilia Štefanikova

25 €

👤 Jan Neugebauer

💬 Good luck

6 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Pripomeňte si staré POHĽADNICOVÉ ČASY

💬 Držím veľmi palce!

30 €

👤 Veronika Misikova Bardikova

💬 Magdi, drzim palce, krasny projekt :)

30 €

👤 Eva Busova

💬 Drzim palce, Magdi!

10 €

👤 Nina

💬 Držím palce, aby ste mohli dávať hlas tým, ktorých nepočuť.

35 €

👤 Katka Makara

💬 Šťastnú cestu!

15 €

👤 Alena Bastlovä

💬 Držím palce!

30 €

👤 Eva

5 €

👤 Ivan Ježík

💬 Výborný nápad, držím palce :)

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Drzim palce

25 €

👤 Zuzana Mitrová

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

30 €

👤 Viera a Peter

💬 Držíme palce!

15 €

👤 Zuzana Samaj

🎁 Ručne vyrobené ŠPERKY

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Pripomeňte si staré POHĽADNICOVÉ ČASY

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

18 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Nicole

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

35 €

👤 Otília Dobošová

💬 Pozdravujem a rada podporujem:)

50 €

👤 Jana Ondrušová

30 €

👤 Anna Mondekova

🎁 Pripomeňte si staré POHĽADNICOVÉ ČASY

💬 Krásny projekt! Držím palce:-)

30 €

👤 Tereza Stacho

💬 Buena suerte chicos!

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Pripomeňte si staré POHĽADNICOVÉ ČASY

30 €

👤 jana h. hoffstädter

🎁 Verejné ĎAKUJEME

💬 Krásny projekt. Držím palce.

10 €

   1 2

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Magdaléna Vaculčiaková /  Noel Rojo

Magdaléna Vaculčiaková / Noel Rojo

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Verejné ĎAKUJEME

Minimálna výška príspevku

10

Poďakujeme vám na Facebooku projektu aj na fotovýstave, ktorú plánujeme uskutočniť.

(Táto odmena je súčasťou všetkých ďalších odmien.)

Pripomeňte si staré POHĽADNICOVÉ ČASY

Minimálna výška príspevku

30

Máme pohľadnice s tými najlepšími fotografiami žien, ktoré zostali! Jedna z nich pristane vo vašej schránke (v rámci Slovenska alebo Českej republiky).

Ručne vyrobené ŠPERKY

Minimálna výška príspevku

50

Vyzdobte sa (alebo urobte niekomu radosť) a podporte spoločne s naším projektom aj ženy v Mexiku, Senegale či Etiópii, ktoré ručne vyrábajú šperky.

Naušnice, náramok či náhrdelník vám doručíme na slovenskú alebo českú adresu po návrate z Afriky (najneskôr v priebehu leta 2018).

Zaveste si na stenu ORIGINÁLNU FOTOGRAFIU

Minimálna výška príspevku

70

Môžete si vybrať fotografiu z našich najlepších fotiek. Doručíme vám ju vo veľkosti A4, aj s našimi podpismi. Spoločne s vybraným obrázkom dostanete aj príbeh danej ženy. Môžete sa na ne tešiť vo vašej schránke na Slovensku či v ČR v priebehu leta 2018.

SADA NAJLEPŠÍCH FOTOGRAFIÍ žien, ktoré zostali

Minimálna výška príspevku

100

Šesť najlepších fotografií žien z Mexika, Senegalu a Etiópie, vkusne zabalených.

Radi vám ich aj s príbehmi jednotlivých žien doručíme na vašu adresu v rámci Slovenska a Českej republiky. Môžete sa na ne tešiť v priebehu leta 2018.

ROZPRÁVANIE NAŽIVO na vašom obľúbenom mieste

Minimálna výška príspevku

240

O príbehy žien a naše zážitky a pozorovania z ciest sa s vami radi podelíme aj naživo. Najlepšie fotky si pozriete z bezprostrednej blízkosti a budete sa nás môcť opýtať na to, čo nenájdete v článkoch, ktoré zverejníme. Kam sa vami môžeme prísť?

Nech už je to kaviareň, škola, divadlo či obývačka alebo akýkoľvek iný priestor v rámci Slovenska a Brna (ČR) a okolia, určite v roku 2018 po našej ceste nájdeme spoločný termín našej prezentácie u vás!

TO NAJLEPŠIE v jednom balíčku

Minimálna výška príspevku

320

Ručne vyrobené šperky, fotografia na stenu podľa vlastného výberu s našimi podpismi, aj séria fotografií žien, ktoré zostali.

A k tomu chutná etiópska káva!

Doručíme v rámci Slovenska a Českej republiky.

ZÁKULISNÉ INFORMÁCIE pri večeri

Minimálna výška príspevku

500

Chceme vás pozvať na chutnú večeru, počas ktorej nám môžete položiť akékoľvek otázky a my na ne radi odpovieme (mimo záznam:)).

A, samozrejme, dostanete aj svoju sadu fotografií s podpismi a príbehmi žien!

Pozvánka platí pre dve osoby v Bratislave, Brne, Zvolene alebo Banskej Bystrici.