Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.
Už tri roky cestujeme po Slovensku a pomáhame priemyselným pamiatkam. Podarilo sa nám vytvoriť komunitu tisícov čitateľov. Teraz vydávame mapu Prešova so 46 objektmi, za ktorú najviac vďačíme samotným Prešovčanom. Všetok zisk z predaja venujeme na ďalšiu pomoc pamiatkam.
Sú ich desiatky, sú neznáme a ďalšie generácie ich možno už neuvidia. Chátrajú, niekedy chránené zákonom, niekedy nie. Často o nich nikde nie je ani zmienka. Hovoríme im čierne diery.
Slovensko je krajinou zabudnutých priemyselných pamiatok. V cestovateľských brožúrach ukazujeme svoje hrady, kaštiele, vily, ale skutočné pomníky technologického pokroku zostávajú na okraji záujmu.
Ako nadšenci cestujeme vo voľnom čase po Slovensku a dokumentujeme priemyselné dedičstvo a rôzne zabudnuté miesta. Tvoríme články pre tisíce čitateľov. Tvoríme umelecké grafiky. Tvoríme mapy.
Po úspešných mapách Bratislavy a Trnavy teraz prichádza mapa Prešova so 46 objektmi, slovensko-anglickými popismi a GPS súradnicami. O vznik mapy sa najviac zaslúžili sami Prešovčania – združenie Ta Take Town a odborníci na pamiatkovú ochranu.
V Prešove stojí jedna z najvýznamnejších technických pamiatok na území Slovenska – Solivar. Ťažba kamenej soli a čerpanie soľanky, z ktorej sa varila soľ, sa začali v roku 1571 hĺbením šachty Leopold, pôvodne nazývanej Cisárska. Dosahuje hĺbku 155 metrov. Po takmer sto rokoch ťažby nad ňou vznikol konský gápeľ, ktorý pomáhal dopraviť vyťaženú soľ na povrch.
Neďaleko sa nachádzajú drevené zásobníky, takzvané četerne, alebo varňa František. Najznámejší je zrekonštruovaný hlavný sklad soli, ľudovo sa mu hovorilo Komore. Celý areál tvorí až 17 zachovaných pamiatkových objektov, vrátane kostola a dvoch kaplniek.
V Prešove je čo objavovať aj mimo Solivaru. Hoci mesto obišla veľká vlna industrializácie v 19. storočí, Prešov a jeho okolie skrývajú viacero pozoruhodných technických stavieb. Turisti navštevujú opálové bane, ale možno sa teraz viac dozvedia aj o chátrajúcom mlyne vo Veľkom Šariši či o vodárni v Ľuboticiach. Práve v tom má mapa pomôcť – upriamiť pozornosť na objekty našej histórie, ktoré často prehliadame.
Autorom dizajnu mapy je Ondrej Gavalda
Mapu vytvorili: Čierne diery a Ta Take Town
Na tvorbe textov sa podieľali: Kristína Šebejová, Slavo Capek, Slávka Hudáková, Darina Petranská, Marek Duchoň, Patrik Derfiňák, Ľubor Suchý, Archív Krajského pamiatkového úradu Prešov
Podkladové fotografie: Peter Jurčo
Jazyková úprava: Ľubica Schmarcová
Preklad do anglického jazyka: Daniel Feranec
Projekt finančne podporila Oblastná organizácia cestovného ruchu Región Šariš.
Grafiky Prešova vytlačené na risografickej tlačiarni Risomat:
Mapa Bratislavy, Trnavy a 60-stranový časopis:
Čierne diery sú: Martin Lipták, Andrej Sarvaš a Miroslav Beňák
Dosiaľ splnené úlohy:
- desiatky zverejnených článkov o zabudnutých miestach Slovenska
- najčítanejší článok na Denníku N mal 200.000 čitateľov
- vytvorenie máp Bratislavy, Trnavy a Prešova
- vytvorenie desiatok grafík vytlačených na risografickej tlačiarni
- grafiky boli vystavené v budove Rady EÚ v Bruseli
- cena Most za projekt roka
- fotky boli vystavené v historických objektoch v Jelšave či Gelnici
- exkurzie na Gemeri pre hostí z rôznych kútov Európy
- pripomienkovanie územných plánov, týkajúcich sa pamiatok
...
Plány:
- vydanie novej knihy
- publikovanie ďalších desiatok článkov a časopisov
- vytvorenie open-source mapy všetkých pamiatok na Slovensku
- vytvorenie cestovateľskej aplikácie priemyselných pamiatok
- postavenie bezplatnej verejnej sauny v odľahlom regióne
- exkurzie za pamiatkami Gemera, so zapojením komunít
- vytvorenie máp Banskej Bystrice, Žiliny, Trenčína
...
Priatelia. Padla nám sánka, že sme v podstate 2x zverejnili, že chystáme mapu Prešova, a vyzbieralo sa 179 percent potrebnej sumy.
Ďakujeme veľmi pekne za vašu podporu. Mapa je hotová. Vaše balíčky pripravíme a odošleme na vašu adresu koncom tohto týždňa.
Radi by sme vás pozvali na krst mapy v prešovskom Libresse v sobotu 27. januára o 19:00. Prihlásiť sa môžete cez Facebook.
Ako Čierne diery vám povieme viac o našej činnosti. Prinesieme nové mapy a grafiky Prešova, ale aj naše časopisy a grafiky pamiatok z celého Slovenska. A samozrejme naše vlastné pivo, uvarené s drevom z vyrúbaných Nízkych Tatier.
O obsah mapy Prešova sa najviac zaslúžili sami Prešovčania. Kristína Šebejová a Slavo Capek zo združenia Ta Take Town vám porozprávajú o prešovských pamiatkach a spolupráci na tvorbe mapy s pamiatkarmi.
Tešíme sa na vás.
StartLab Vám popri zverejnení novinky umožňuje aj jej zaslanie všetkým Vašim doterajším podporovateľom a podporovateľkám na ich emailovú adresu. Pri výbere tejto možnosti však dobre zvážte, či ide naozaj o dôležitú informáciu.
Prílišné "bombardovanie" e-mailami môže niektorých podporovateľov totiž nahnevať. Vhodné je túto možnosť využiť pri dôležitom míľniku, ako je dosiahnutie 50% či 80% cieľovej sumy, alebo deň či dva pred koncom kampane. Najmä ak je cieľová suma blízko a oplatí sa doterajších podporovateľov požiadať o opakovanú podporu či o pomoc pri propagácií vášho projektu.