Kniha Cigánka

Kniha Cigánka

Kniha rozpráva autentický osobný príbeh o živote v dvoch svetoch na Slovensku. Snahou Sokratovho inštitútu je ponúknuť knihu všetkým za prijateľnú cenu a časť nákladu distribuovať učiteľom základných a stredných škôl, aby sa kniha dostala k čo najväčšiemu počtu ľudí.

Literatúra
Ľudské práva
Kniha Cigánka
Získaná suma
60%

3 009 €

z cieľovej sumy
5 000 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Ste skvelí! Ďakujeme vám za podporu pri vydaní našej knihy. Vďaka podporovateľom nášho projektu môžeme časť nákladu bezplatne venovať vybraným školám. V prípade záujmu si môžete knižku zakúpiť v niektorých kníhkupectvách (napríklad Artfórum, Martinus, Panta Rhei alebo Denník N).


O projekte

Kniha Cigánka je dialógom medzi rómskym a gadžovským svetom. Úcta a rešpekt by mali byť prejavované a samozrejmé ku každému človeku. A hoci sú v osnovách hodín etiky aj občianskej náuky a deti na nich trávia množstvo času, cez poučky a opisovanie definícií sa ich nik nenaučí. Preto jednou z ciest k tolerancii, pochopeniu, rešpektu, ľudskosti je výchova a vzdelávanie cez príbehy. Kniha Cigánka silný príbeh prináša.

Skutočný príbeh o živote v dvoch svetoch rozpráva Janette Motlová Maziniová. Prečo?

„Keď som pred piatimi rokmi začala písať Cigánku, mala som jasný cieľ. Chcela som, aby gadžovský svet pochopil, čo všetko má v rukách. Ako veľmi dokáže pohľadom potešiť, no aj ublížiť. Ako ľahko odsúdi len preto, že niektorá etnicita v spoločnosti nepatrí medzi lukratívne.

Chcela som, aby rodičia pochopili, že záleží na tom, ako o Rómoch pred svojimi deťmi hovoria.

Áno, chcela som mojou výpoveďou pomôcť stovkám malých Rómčat, ktoré sú ako ja kedysi. Vždy, keď prídem do osady, komunity, geta, vidím koľko by toho mohli, no nemôžu. Pretože ich rodičia im nevedia a nemôžu dať viac, než vedia a majú oni sami."

Kniha pôvodne vyšla v roku 2012 a kvôli jej obrovskému úspechu, silnému príbehu a potenciálu pomôcť zblížiť rómsku a gadžovskú komunitu teraz Sokratov inštitút a Technická univerzita vo Zvolene pripravujú jej aktualizované a doplnené vydanie. To pokračuje v rozprávaní osobného príbehu Janette počas uplynulých 5 rokov.


Ako využijeme získané peniaze?

Vďaka Vašej podpore sa knihy dostanú aj učiteľom základných a stredných škôl, s ktorými spolupracujeme v rámci našich vzdelávacích programov. Časť nákladu bude venovaná školským knižniciam.


Prečo časť kníh pre školy?

Z knihy Cigánka neplánujeme urobiť povinné čítanie. Pre učiteľky a učiteľov je však príležitosťou nahliadnuť do života v dvoch svetoch. Pre žiakov, žiačky, študentov a študentky je výzvou pozrieť sa na osobný príbeh zblízka, vnímať pocity, dilemy, životné križovatky, premýšľať. O tom, že nik z nás neovplyvnil podmienky, do ktorých sme sa narodili. Ako budeme žiť tu a spoločne však ovplyvniť môžeme.


Ako na školy

Vydavateľom knihy Cigánka je Sokratov inštitút, ktorý realizuje nezisková organizácia Živica a Technická univerzita vo Zvolene. K učiteľom a učiteľkám sa knihy dostanú priamo na kurzoch a rôznych vzdelávacích aktivitách, ktoré realizujeme.


O autorke

Janette Motlová (Maziniová)

Autor fotografie: Vladimír Šimíček

Žena, mama, manažérka, ktorá vyrastala v rómskej komunite v Novom Meste nad Váhom. Ako prvá z jej komunity mala ukončenú vysokú školu a vďaka svojim „gadžovským" priateľom z detstva dnes vie žiť v oboch svetoch — v rómskom, aj v nerómskom. Od mamy dostala do života múdrosť, že byť dobrým človekom je niečo, čo sa nedá vyvážiť peniazmi. To ale v súčasnej spoločnosti nestačí, a tak vyštudovala sociálnu prácu na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Borila sa s predsudkami, chudobou a stereotypmi, aby o tom neskôr písala v blogoch aj autobiografickej knihe Cigánka. Celé detstvo sa pokúšala zblednúť, lebo vo svojej farbe videla dôvod odmietania spolužiakmi. Dnes hľadá priestor a riešenia, aby rómske deti a mládež boli menej nápadné a získali väčšiu šancu rásť a byť viditeľné.


Prečo vydáva knihu Cigánka Sokratov inštitút

Sokratov inštitút je vzdelávací program pre vysokoškolákov a mladých ľudí z rôznych odborov. Pre verejnosť organizujeme verejné diskusie na aktuálne témy. Medzi naše základné hodnoty patria dialóg, úcta a rešpekt.

Autorkou obálky je mladá grafička Dana Bubáková, absolventka Sokratovho inštitútu.


Úryvky z knihy

Bola som iná. Teda, aspoň všetci okolo mňa to ho­vorili. Všade som bola, všetko som videla a Žiletku v Bošáci poznal každý. V štyroch som chodila sama autobusom do škôlky aj zo škôlky, v piatich som na­stúpila do školy a o rok neskôr som zistila, že knihy sú pre mňa všetkým, čo mi chýbalo – kamarátmi, čo sa mi vyhýbali, súrodencami, ktorých som dlho-dlho nemala, a aj rodičmi, čo boli stále v robote pri kra­vách.

Keď som ráno vstávala do školy, oni už boli v maš­tali, keď som sa vracala, ešte stále boli v maštali. A keď prišli domov, už som spala. Mamka mi stihla akurát tak vypnúť telku, zobrať knihu z rúk a posťažovať sa tat­kovi, že raz z toľkého čítania určite osprostiem, za­tvoria ma do blázinca alebo minimálne oslepnem. Takto to bolo dlhé roky. Zvykla som si byť sama. Doma aj v škole. Medzi Cigánčatami som bola čiernou ovcou (aj keď tu by skôr sedelo označenie biela ovca), le­bo premýšľam ako Gadžovka, a v škole sa zasa so mnou nekamarátili spolužiaci, lebo som (a aj vyzerám) ako Cigánka.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Časom som pochopila, že zatiaľ čo ma jedni vidia ako príliš bielu, pre tých druhých som ešte stále dosť tmavá, aby ma prijali medzi seba. Často som premýšľala nad tým, kde robím chybu a hľadala som mož­nosť, ako ju napraviť. Z toho „ťažkého" premýšľania mojej desaťročnej hlávky mi vyšlo, že keby som sa vy­bielila, bola by som pre gadžovských spolužiakov dosť dobrá na kamarátenie.

A tak som sa rozhodla vybieliť si pokožku zaruče­nými prostriedkami – pieskom na riad, solvinou, drô­tenkou. Keď to nepomáhalo, použila som kombiná­cie – solvina a drôtenka, soľ a drôtenka, no nič. Bolo to neuveriteľné sklamanie, keď sa mi nepodarilo zbled­núť ani len o pol stupňa…

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Akceptovali sme vašu prihlášku… Skvelý motivačný list… Vidieť, že máte rada Francúzsko. Mám pre vás ponuku. Môžete k nám nastúpiť, ak viete do troch dní vybaviť všetko potrebné a v pondelok nastúpiť na zájazd… Že áno? Super, takže vás zajtra čakám, príďte hneď ráno – som v práci už od deviatej."

Takmer som sa vtedy neudržala na nohách. Zo vzrušenia aj z obáv, či som sa nepustila do niečoho, na čo nemám. No pocit dokázať našim, že vzdelanie má zmysel a dá mi ove­ľa lepší život, ako majú oni, bol silnejší…

Na druhý deň som stála pred budovou, kde sídlila cestovka. Zvonček. O pár sekúnd už trpezlivo tete v informačnej búdke vysvetľujem, že ma čaká osobný pohovor. Veď – nech si to overí. Teta sa nakoniec usmeje (to asi vďaka môjmu šarmu osemnásťročnej žabky) a hovorí: „Tak sa tam zlož. Dám im vedieť, že si tu."

Sadám si vo vestibule na stoličku a obzerám si svoje bu­dúce pracovné prostredie. Je 8.40. Sledujem všetkých, ktorí prichádzajú. Obzerám si ich oblečenie a nebadane ho porovná­vam so svojím kostýmčekom. Samozrejme, každého naokolo poctivo pozdravím. Veď čo ak niekto z nich je môj budúci šéf?

Pol desiatej. Teta z informácií prichádza ku mne. Pevne zovreté pery. Nahodím žiarivý úsmev – vraj búra bariéry, tak si to overujem v praxi. Nezaberá… Po vypočutí jej slov už na úsmev nemám náladu. Rúca sa mi celý svet. Nechápem… Ako mohli dnes už niekoho vybrať, keď som bola prvá? Veď včera mi povedali, že si vybrali MŇA!!! Čo teraz poviem do­ma? Všetkým budem na smiech…

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Čo keď bude tmavšie a vašim sa nebude páčiť?"

Neblázni, bude to ich vnúča, budú ho mať radi rovnako, ako majú radi ségrine decká."

Neupokojilo ma to. Chcela som, ale nedalo sa.

Čím viac sa blížil termín pôrodu, tým častejšie som sa modlila, či sa skôr opäť raz po dlhej dobe rozprávala s TÝM HORE. Prosila som ho, aby mi dal silu dieťaťko donosiť a aby všetko dopadlo dobre. Prosila som ho, aby sa to maličké narodilo zdravé.

A prosila som ho, aby bolo aspoň trochu svetlé.

Áno, hanbila som sa za tú poslednú prosbu dokonca aj sama pred sebou. No verila som, silno som verila, že ON vie, prečo sa modlím aj takto.

Zvláštne. Keď som čakala Mareka, ani mi niečo také nenapadlo. Možno preto, že predpoklad, že by bol svetlý, nebol veľmi reálny - otec Cigán, mamka Cigánka. No teraz… Teraz, teraz to bolo iné. Dalibor je Gadžo. Svetlý, blonďavý Gadžo. Ak ak by maličké zdedilo pokožku po ňom, život na Slovensku by malo o niečo jednoduchší.

Aby som bola úprimná, omnoho, omnoho jednoduchší.

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Knižka Cigánka

Minimálna výška príspevku

12

Ako darček od nás získate knižku, ktorú si môžete vyzdvihnúť osobne na adrese Búdková cesta 22, Bratislava.

Knižka Cigánka + poštovné

Minimálna výška príspevku

15

Knižku Vám zašleme poštou.

Knižka Cigánka pre školu

Minimálna výška príspevku

15

Chcete, aby sa knižka dostala k učiteľom a žiakom? My ju za Vás darujeme škole zapojenej do našich vzdelávacích projektov.

Knižka Cigánka pre Vás + druhá knižka pre školu

Minimálna výška príspevku

28

Jedna knižka pre Vás, druhú knižku darujeme škole zapojenej do našich vzdelávacích projektov.

Knižka Cigánka s podpisom autorky

Minimálna výška príspevku

30

Knižku Vám zašleme aj s podpisom od autorky.

Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

Minimálna výška príspevku

30

Okrem knižky Cigánka dostanete ako darček aj novú knižku Daniela Everetta, významného amerického lingvistu a bývalého misionára, v ktorej rozpráva svoj príbeh o živote s amazonským kmeňom Piraha. Pôvodne sa vybral šíriť kresťanstvo medzi miestnymi obyvateľmi, ktorých pojem o čase, vnímanie smrti a používanie jazyka nakoniec ovplyvnili vnímanie viery jeho samotného. Prvé slovenské vydanie tiež pripravil Sokratov inštitút v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene.

Knižka Cigánka + 2 lístky na Show Trochu inak so Janette

Minimálna výška príspevku

100

Knižku Vám pošleme aj s dvoma lístkami na Show Adely Vinczeovej 8. apríla o 18:00 v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, ktorej hosťom bude Janette Motlová.

Chcem sa stať výnimočným darcom

Minimálna výška príspevku

350

Za Váš výnimočný dar Vám zašleme knižku so špeciálnym venovaním od Janette.

Novinky

Poďakovanie za podporu kampane "Kniha Cigánka"

Update #1, 14.03.2018

Milé darkyne, milí darcovia,

ďakujeme Vám za Váš dar na crowdfundingovú kampaň „Kniha Cigánka", ktorú pripravilo Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA.

Aj vďaka Vašej podpore sa nám podarilo vyzbierať 3009 €.

Váš dar si veľmi vážime – vďaka nemu budeme môcť knižku od budúceho týždňa bezplatne poslať vybraným školám zapojeným do našich programov Komenského inštitút, Zelená škola a do ďalších projektov CEEV Živica.

Ak ste si od nás vybrali darček, doručíme Vám ho v nasledovných dňoch na Vami zadanú adresu. Niektorým z Vás sme už darček odovzdali na festivale Showcrates, veríme, že Vás knižky potešili.

V prípade osobného odberu nás môžete navštíviť v kancelárii Živice na ulici Búdková cesta 22 v Bratislave pondelok – piatok od 9:00 do 16:30. Ak Vám uvedený čas nevyhovuje, ozvite sa nám, dohodli by sme sa individuálne.

S pozdravom,

Jana Ďaďová

Venujte nám svoje 2 % z dane a pomôžte nám meniť rozprávku na skutočnosť.

Viac na: http://2-percenta.zivica.sk/

*************************************************************

Sokratov inštitút

Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA

Búdková cesta 22

811 04 Bratislava

e-mail: dadova@zivica.sk

tel.: 0907739502

www.sokratovinstitut.sk

Podporovatelia

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka pre Vás + druhá knižka pre školu

28 €

👤 Gabriela Rjašková

🎁 Knižka Cigánka pre školu

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka pre Vás + druhá knižka pre školu

28 €

👤 Jaromír Stacho

🎁 Knižka Cigánka

12 €

👤 Beáta Šimurdová

🎁 Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

30 €

👤 Tereza Richterová

🎁 Knižka Cigánka

12 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka

12 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

30 €

👤 Megi

10 €

👤 Viliam Masaryk

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

15 €

👤 Marek

23 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka

15 €

👤 Snežana Ďuricová

🎁 Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

30 €

👤 Ivana Chatterjee

30 €

👤 Adriana Janegová

🎁 Knižka Cigánka

12 €

👤 Stanislava Kubovičová

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

💬 Srdečná vďaka za knhu

15 €

👤 Viera Šefferová

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

15 €

👤 Lenka Hamšíková

🎁 Knižka Cigánka

12 €

👤 Zuzana Révészová

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

15 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka pre Vás + druhá knižka pre školu

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

💬 Ďakujem za to, čo robíte. Je to potrebné.

5 €

👤 Alena

🎁 Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

30 €

👤 Soňa a František

💬 Držíme palce

20 €

👤 Lenka Andová

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

15 €

👤 Tatiana

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

💬 Veľa šťastia v ťažkej, ale zmysluplnej práci

20 €

👤 Dávid Zummer

🎁 Knižka Cigánka

12 €

👤 Jana

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

30 €

👤 Danka Kunstová

🎁 Knižka Cigánka + poštovné

15 €

   1 2 3 4

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

CEEV Živica

CEEV Živica

Juraj Hipš

Juraj Hipš

Vyštudoval filozofiu a estetiku na Filozofickej fakulte UK. Po skončení štúdia pracoval ako kurič a stredoškolský učiteľ. Na niekoľkých základných a stredných školách vyučoval environmentálnu výchovu a náuku o spoločnosti. Pôsobil ako vysokoškolský učiteľ na svojej alma mater. Od svojich pätnástich rokov pôsobí v neziskovom sektore. Rodený Bratislavčan, ktorý sa presťahoval na lazy, kde zakladal prvú komunitnú školu a stál pri zrode Vzdelávacieho centra Zaježová. S manželkou a tromi deťmi žije na Zaježovej. Vo voľnom čase rúbe drevo na zimu Riaditeľ Živice, zakladeteľ Sokratovho inštitútu

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Knižka Cigánka

Minimálna výška príspevku

12

Ako darček od nás získate knižku, ktorú si môžete vyzdvihnúť osobne na adrese Búdková cesta 22, Bratislava.

Knižka Cigánka + poštovné

Minimálna výška príspevku

15

Knižku Vám zašleme poštou.

Knižka Cigánka pre školu

Minimálna výška príspevku

15

Chcete, aby sa knižka dostala k učiteľom a žiakom? My ju za Vás darujeme škole zapojenej do našich vzdelávacích projektov.

Knižka Cigánka pre Vás + druhá knižka pre školu

Minimálna výška príspevku

28

Jedna knižka pre Vás, druhú knižku darujeme škole zapojenej do našich vzdelávacích projektov.

Knižka Cigánka s podpisom autorky

Minimálna výška príspevku

30

Knižku Vám zašleme aj s podpisom od autorky.

Knižka Cigánka + knižka Daniela Everetta: Dobrú noc a pozor na hady

Minimálna výška príspevku

30

Okrem knižky Cigánka dostanete ako darček aj novú knižku Daniela Everetta, významného amerického lingvistu a bývalého misionára, v ktorej rozpráva svoj príbeh o živote s amazonským kmeňom Piraha. Pôvodne sa vybral šíriť kresťanstvo medzi miestnymi obyvateľmi, ktorých pojem o čase, vnímanie smrti a používanie jazyka nakoniec ovplyvnili vnímanie viery jeho samotného. Prvé slovenské vydanie tiež pripravil Sokratov inštitút v spolupráci s Technickou univerzitou vo Zvolene.

Knižka Cigánka + 2 lístky na Show Trochu inak so Janette

Minimálna výška príspevku

100

Knižku Vám pošleme aj s dvoma lístkami na Show Adely Vinczeovej 8. apríla o 18:00 v Slovenskom národnom divadle v Bratislave, ktorej hosťom bude Janette Motlová.

Chcem sa stať výnimočným darcom

Minimálna výška príspevku

350

Za Váš výnimočný dar Vám zašleme knižku so špeciálnym venovaním od Janette.