Kniha o paralelnej histórii mesta Prešov

Kniha o paralelnej histórii mesta Prešov

Kniha Ta Take Mesto – sprievodca paralelnou históriou mesta Prešov, sa zaoberá minulou, súčasnou aj budúcou podobou tohto mesta. Kniha obsahuje kapitoly o architektúre a verejnom priestore mesta, ktoré by ste v bežných mestských sprievodcoch nenašli. Okrem toho v nej nájdete rozhovory s ľuďmi, ktorí pôsobia v kultúrnej sfére mesta a svojím špecifickým spôsobom ovplyvňujú jeho súčasnú podobu.

Literatúra
Lokálny rozvoj
História
Kniha o paralelnej histórii mesta Prešov
Získaná suma
117%

5 285 €

z cieľovej sumy
4 500 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekteKniha Ta take mesto


Našli sa myslitelia, ktorí sa pokúšali „objať" svet v zrnku piesku... Je to nesplniteľná úloha, hoci tušíme, čo je tým povedané.
Takýmto prešovským zrnkom piesku by chcela byť aj táto publikácia, ktorá má ambíciu sprostredkovať aktivity kreatívnych ľudí v Prešove a poukázať na doposiaľ menej známe zaujímavosti a osobnosti tohto – prinajmenšom „zvláštneho" – mesta.
V tomto „zrnku" prešovských snáh sa tiež svojím spôsobom zrkadlí celý svet, niekedy nezrozumiteľne a indiferentne, inokedy suverénne a jasne.Prešovčania, akí vlastne sme? Kto sme?


Pre väčšinu ľudí na Slovensku sme my Prešovčania dedičmi a reprezentantmi diskurzu známeho z filmu Pásla kone na betóne. Pre nezasvätených v ňom nie je jasné, kde sa končí groteska a melodráma a začína sa existenciálna dráma...
Vo všeobecnosti sme vnímaní najmä ako burani, ktorí vysedávajú v krčmách, pijú lacnú pálenku, bijú sa a vulgárne sa vyjadrujú. Gadžove...

Tí vzdelanejší „koňari" majú povedomie aj o hlbších dimenziách našej histórie, napríklad o:


 • prešovskej filozofickej škole (1667 – 1711) spájanej s prvým obdobím rozkvetu Evanjelického kolégia, keď bol zaužívaný pojem „Atény nad Torysou" (dnes sú tu už len antény).
 • lekárovi Jánovi Adamovi Raymanovi a jeho prvenstve v očkovaní proti ovčím kiahňam,
 • prvej hvezdárni v horných Uhrách,
 • Karolovi Divaldovi (1830 – 1897), jednom z prvých fotografov a svetlotlačiarov,
 • slávnych maliaroch Jakubovi Bogdanovi (1658 – 1724), Jánovi Rombauerovi (1782 – 1849), Maxovi Kurthovi (1869 – 1962), Paulovi Szinyei Merseovi (1845-1920),
 • významnej obchodnej ceste vedúcej z Balkánu cez Uhorsko a Poľsko až do Pobaltia, ktorá úzko súvisela s ložiskami soli a ktorá bola „nad zlato", alebo
 • odvážnom „pankáčskom" odboji miestnych protestantských stavov proti Habsburgovcom...

Dá sa na nás pozerať cez oba tieto kontrastné filtre a budeme pôsobiť vždy presvedčivo...Ale záleží na tom, čo bolo?
Akí sme dnes?
Čo sme si z toho všetkého vzali?


Už dlho vajatáme. Hlavne v ponovembrových časoch.

Máme svoje obľúbené výhovorky – ten dobre známy „vychodňarsky" truc – plač. Ako sa dozviete v krčmách pri lokálpatriotských rozhovoroch, za všetko ako vždy môže tá „skúpa" Bratislava či progresívne a „neprajné" Košice a ich dlhý tieň, pre ktorý nás nevidno... A peňežoch nit ani na zakladne veci, ta nacodajakakultura?

To sú však zacyklené schémy a úbohé výhovorky obľúbené u tých, ktorí hľadajú, ako sa to nedá, a zamilovali sa do svojej zatrpknutosti.

Najlepšie to ilustruje naša emblematická „sociálna" balada „A od Prešova". Všetci to iste dobre poznáte, keď na svadbách a oslavách odznejú všetky krásne piesne, príde na rad táto strašidelná, ktorú hádam ešte nikto nikdy nespieval triezvy, ale opilecké falošné intonácie dokonale akcentujú jej tragikomický obsah. Jej refrén už pred niekoľkými desiatkami rokov dokonale anticipoval, ako sa bude žiť v tomto kúte severovýchodného Slovenska:


„Ajaševéra, ajaševéra, ajaševéraňévracim, račej svuj život, šerdečkomójoútracim..."


Áno – ajaševéra – prešovsko-nihilisticko-hinduistická mantra alebo japonské duševné harakiri: kecšeňeda, tašeňeda.Ešte aj za iných okolností krásny parabolický oblúk vestibulu autobusovej stanice – v mene čara nechceného a symbolického jazyka kolektívneho nevedomia mesta – komunikuje s cudzincami jasnou rečou: „SAD PREŠOV"
Skratka známej inštitúcie zostavená z počiatočných písmen absenciou bodiek nechtiac oznamuje: Smutný (je) ten náš Prešov. Akoby naschvál.


Toľko dôkazov, aby sme už nehľadali a nič neskúšali. No napriek tomu tu fungujú aj opačné extrémy. Sú tu ľudia, ktorí snívajú, lebo nám nič iné neostáva, lebo nemáme mnohé veci, ktoré iné krajské mestá majú. A tak snívame, čo by bolo keby, a stávame sa mestom SNOV. PREŠOV: MESTO SNOV, aký krásny slogan...A potom sú tu tí, o ktorých je táto publikácia: extrémisti vytrhnutí zo sna, tí, ktorí túto miestnu „ajaševéra" realitu ignorujú a rozhodli sa v extrémnom vypätí všetkých síl v intenciách „do it yourself", navzdory všetkému a všetkým (hejterom) robiť niečo pre toto mesto v oblasti, v ktorej vynikajú.Rozhodli sme sa teda predstaviť formou rozhovorov aktivity konkrétnych ľudí, ktoré nemajú práve mainstreamový charakter a pomáhajú budovať miestne podhubie kreatívnej a alternatívnej kultúry.Súčasne s tým sme sa pokúsili predstaviť stručný profil tých prešovských budov, ktoré nie sú súčasťou doposiaľ vydaných oficiálnych prešovských bedekrov, no napriek tomu významne dotvárajú celkový kolorit mesta.
Nevedia o nich ani zahraniční turisti, ktorí majú Prešov spojený len s Hlavnou ulicou, a málo alebo vôbec nič o nich nevedia ani mnohí domáci „lokálpatrioti".Druhá časť knihy pozostáva z rozhovorov s osobnosťami, ktoré tvoria paralelnú súčasnú kultúru/históriu nášho mesta.
Tieto osobnosti nie sú súčasťou mainstreamu, no napriek tomu zanechávajú za sebou výrazné tvorivé stopy. Výber osobností určite nie je úplný.


Nevenovali sme sa napríklad protagonistom zo širších alternatívnych kruhov a klubovej scény, pretože to by si zaslúžilo samostatnú publikáciu. Vieme aj o mnohých ďalších ľuďoch z iných podnetných sfér, ktorí by tu mohli a mali dostať priestor, preto nevylučujeme, že kniha bude mať časom aj svoje pokračovanie.Kniha je rozdelená na 4 kapitoly, ktoré sa venujú týmto témam:V knihe je aj rozhovor s Mišom Hudákom z Východného pobrežia, ktorý síce nie je z Prešova, ale téme mesta sa venuje už dlhé roky a vydal sprievodcu Košicami KSC Kód/Code. Plány Východného pobrežia na premenenie Prešova na vodnú nádrž boli po dlhých vyjenávaniach a pádnych argumentoch zrušené, preto sme si dovolili zaradiť rozhovor s ním aj do našej knihy.Knihu si môžete nechať zaslať na vlastnú adresu, alebo si ju môžete za výhodnejšiu cenu vyzdvihnúť na týchto výdajných miestach:

 • ArtMap Praha
 • ArtMap Brno
 • 82 Bøok & Design Shõp Bratislava
 • Artforum Košice
 • Libresso Books & Coffee Prešov
 • Bašta Bardejov


Pri objednávaní knihy prosím napíšte, kde si chcete knihu vyzdvihnúť.O autoroch knihy
Odmeny


Ak podporíte vydanie knihy, môžete si k nej vybrať zaujímavú odmenu, ktorá nás dostane o krôčik bližšie ku vydaniu tejto publikácie.
Prvou odmenou je tričko Ajaševéra, ktoré je v rôznych farebných prevedeniach.

Ak si vyberiete toto tričko, nezabudnite prosím uviesť písmeno, ktoré označuje farbu trička a jeho veľkosť (pánske: S –5XL, dámske: S – 2XL).Ďalšou odmenou sú grafiky, ktoré pre nás vytvorili umelci z Prešova, Košíc, Kežmarku, Sobraniec či z Budapešte.
Za grafiku dostane autor 30 percent z predajnej sumy, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami digitálnou tlačou na papiere Munken – formát A3.

Ak si vyberiete túto odmenu, uveďte prosím číslo grafiky. Počet grafík nie je obmedzený.

Grafiky si môžete pozrieť aj 23. marca na výstave v Libresse (Hlavná 29, Prešov), kde budeme prezentovať chystanú knihu.Ďalšou odmenou je fotografia (300 × 200 mm), ktorá vznikla počas dlhých vianočných večerov v roku 2016. Autor inštalácie je anonymný, autorkou fotografie je Kristína Šebejová.Poslednou odmenou ku zakúpeniu knihy je elektronická verzia všetkých čísel novín Ta Take Town, ktoré vám zašleme na e-mailovú adresu.Ďakujeme za vašu podporu!
Na zrealizovanie tohto projektu je nevyhnutná, preto si ju veľmi vážime.


O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha Ta Take Mesto

Minimálna výška príspevku

17

Knihu si môžete vyzdvihnúť na týchto výdajných miestach: Libresso Books & Coffee (Hlavná 29, Prešov), Artforum (Mlynská 4, Košice), Bašta (Na hradbách 3, Bardejov), 82 Bøok & Design Shõp (Štefanovičova 10, Bratislava), ArtMap (Moravské náměstí 1a, Brno), ArtMap (Vojtěšská 196/18, Praha 1).

Kniha Ta Take Mesto zaslaná na adresu

Minimálna výška príspevku

20

Knihu vám doručíme na vami uvedenú adresu.

Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra

Minimálna výška príspevku

27

Knihu a tričko si môžete vyzdvihnúť na týchto výdajných miestach: Libresso Books & Coffee (Hlavná 29, Prešov), Artforum (Mlynská 4, Košice), Bašta (Na hradbách 3, Bardejov), 82 Bøok & Design Shõp (Štefanovičova 10, Bratislava), ArtMap (Moravské náměstí 1a, Brno), ArtMap (Vojtěšská 196/18, Praha 1)

Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra zaslané na adresu

Minimálna výška príspevku

23

Knihu a tričko vám doručíme na vami uvedenú adresu.


Kniha Ta Take Mesto + grafika

Minimálna výška príspevku

37

Grafiku vytvorili umelci na tému architektúry a verejných priestorov mesta Prešov. 30 percent z predajnej sumy ide autorovi grafiky, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami na papiere Munken.

Kniha Ta Take Mesto + grafika zaslané na adresu

Minimálna výška príspevku

42

Grafiku vytvorili umelci na tému architektúry a verejných priestorov mesta Prešov. 30 percent z predajnej sumy ide autorovi grafiky, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami na papiere Munken.

Grafika

Minimálna výška príspevku

20

Grafiku vytvorili umelci na tému architektúry a verejných priestorov mesta Prešov. 30 percent z predajnej sumy ide autorovi grafiky, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami na papiere Munken.

Grafika na adresu

Minimálna výška príspevku

25

Výhodná kúpa – 3 knihy naraz

Minimálna výška príspevku

45

Výhodná kúpa – 3 knihy naraz na adresu

Minimálna výška príspevku

50

Výhodná kúpa – 5 kníh naraz

Minimálna výška príspevku

75

Výhodná kúpa – 5 kníh naraz na adresu

Minimálna výška príspevku

82

Kniha Ta Take Mesto + fotka

Minimálna výška príspevku

27

Kniha Ta Take Mesto + fotka na adresu

Minimálna výška príspevku

30

Sponzorský dar

Minimálna výška príspevku

100

Ak nám venujete 100 Eur, ste pre nás svätec a vaše meno bude (ak si to budete priať) uvedené v poďakovaní knihy.

Kniha Ta Take Mesto + elektornické verzie novín Ta Take Town

Minimálna výška príspevku

20

Kniha Ta Take Mesto + elektornické verzie novín Ta Take Town na adresu

Minimálna výška príspevku

23

Podporovatelia

👤 Romana Hricková

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Jakub Gavornik

10 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Majka Macej

🎁 Kniha Ta Take Mesto + elektornické verzie novín Ta Take Town

20 €

👤 Simona Mathiová

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Daniel Rochlitz

🎁 Kniha Ta Take Mesto zaslaná na adresu

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Ta Take Mesto zaslaná na adresu

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Grafika

💬 :)

40 €

👤 Dominik Fotta

85 €

👤 Jakub Gavornik

🎁 Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra

💬 Ahoj :)

30 €

👤 Ondrej Urban

🎁 Kniha Ta Take Mesto + grafika zaslané na adresu

42 €

👤 Dana Turlikova

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Ta Take Mesto + elektornické verzie novín Ta Take Town

20 €

👤 Zuzana Grosaftova

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Klára Hudáková

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Ta Take Mesto + grafika

37 €

👤 Valéria Lenďáková

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Roman Šimon

🎁 Kniha Ta Take Mesto + grafika

💬 Teším sa a ďakujem, supko!:)

37 €

👤 Kamila Babjakova

🎁 Grafika

20 €

👤 Fero Talarovic

🎁 Grafika

20 €

👤 Tom

🎁 Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra

💬 Viac takýchto projektov!

30 €

👤 Jan Bidovský

🎁 Výhodná kúpa – 3 knihy naraz

60 €

👤 Katarína Burgrová

🎁 Kniha Ta Take Mesto + grafika

37 €

👤 Tomáš Urban

🎁 Grafika

20 €

👤 Jindřich Doubrava

🎁 Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra

27 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Kniha Ta Take Mesto

17 €

👤 John Lambert-Smith

🎁 Sponzorský dar

100 €

👤 Martin Murín

🎁 Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra zaslané na adresu

23 €

👤 Michal Frank

🎁 Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra

28 €

   1 2 3 4 ... 7

Autori

Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Ta Take Town

Ta Take Town

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha Ta Take Mesto

Minimálna výška príspevku

17

Knihu si môžete vyzdvihnúť na týchto výdajných miestach: Libresso Books & Coffee (Hlavná 29, Prešov), Artforum (Mlynská 4, Košice), Bašta (Na hradbách 3, Bardejov), 82 Bøok & Design Shõp (Štefanovičova 10, Bratislava), ArtMap (Moravské náměstí 1a, Brno), ArtMap (Vojtěšská 196/18, Praha 1).

Kniha Ta Take Mesto zaslaná na adresu

Minimálna výška príspevku

20

Knihu vám doručíme na vami uvedenú adresu.

Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra

Minimálna výška príspevku

27

Knihu a tričko si môžete vyzdvihnúť na týchto výdajných miestach: Libresso Books & Coffee (Hlavná 29, Prešov), Artforum (Mlynská 4, Košice), Bašta (Na hradbách 3, Bardejov), 82 Bøok & Design Shõp (Štefanovičova 10, Bratislava), ArtMap (Moravské náměstí 1a, Brno), ArtMap (Vojtěšská 196/18, Praha 1)

Kniha Ta Take Mesto + tričko Ajaševéra zaslané na adresu

Minimálna výška príspevku

23

Knihu a tričko vám doručíme na vami uvedenú adresu.


Kniha Ta Take Mesto + grafika

Minimálna výška príspevku

37

Grafiku vytvorili umelci na tému architektúry a verejných priestorov mesta Prešov. 30 percent z predajnej sumy ide autorovi grafiky, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami na papiere Munken.

Kniha Ta Take Mesto + grafika zaslané na adresu

Minimálna výška príspevku

42

Grafiku vytvorili umelci na tému architektúry a verejných priestorov mesta Prešov. 30 percent z predajnej sumy ide autorovi grafiky, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami na papiere Munken.

Grafika

Minimálna výška príspevku

20

Grafiku vytvorili umelci na tému architektúry a verejných priestorov mesta Prešov. 30 percent z predajnej sumy ide autorovi grafiky, zvyšok ide na tlač knihy. Grafiky sú tlačené kvalitnými farbami na papiere Munken.

Grafika na adresu

Minimálna výška príspevku

25

Výhodná kúpa – 3 knihy naraz

Minimálna výška príspevku

45

Výhodná kúpa – 3 knihy naraz na adresu

Minimálna výška príspevku

50

Výhodná kúpa – 5 kníh naraz

Minimálna výška príspevku

75

Výhodná kúpa – 5 kníh naraz na adresu

Minimálna výška príspevku

82

Kniha Ta Take Mesto + fotka

Minimálna výška príspevku

27

Kniha Ta Take Mesto + fotka na adresu

Minimálna výška príspevku

30

Sponzorský dar

Minimálna výška príspevku

100

Ak nám venujete 100 Eur, ste pre nás svätec a vaše meno bude (ak si to budete priať) uvedené v poďakovaní knihy.

Kniha Ta Take Mesto + elektornické verzie novín Ta Take Town

Minimálna výška príspevku

20

Kniha Ta Take Mesto + elektornické verzie novín Ta Take Town na adresu

Minimálna výška príspevku

23