Stop schránkovým firmám

Stop schránkovým firmám

Už rok ubehol od času, keď politici začali prisahať, že nás zbavia schránkových firiem v štátnych tendroch. Prijali zákony, sľubovali zmenu. Pred voľbami sa už chvália, ako s nimi zatočili. Je čas skontrolovať, ako sa firemným schránkam naďalej u nás darí.

Občiansky aktivizmus
Stop schránkovým firmám
Získaná suma
140%

8 394 €

z cieľovej sumy
5 990 €

flexibilné financovanie

Kampaň bola

ukončená

O projekte

Schránkovým firmám sa u nás darí dlho. Posledný rok boli na očiach verejnosti asi viac než dúfali, no výsledky nepotešia. Váhostav spájaný s Jurajom Širokým stále neukázal, komu patrí, drobných veriteľov pripravil o peniaze a dnes opäť veselo súťaží o verejné zákazky. Hospital Catering Solutions zo stravovacích tendrov, ktorá je spoluvlastnená cez Luxembursko, sa z rodinného domu v Marianke presťahovala do Starého mesta, no v trenčianskej nemocnici bude zrejme variť ďalších deväť rokov. Medical Group blízka Pavlovi Paškovi nakoniec nedodala predražené CT-éčko piešťanskej nemocnici, ale v štátnych tendroch sa jej darí naďalej.

Aby politici odpojili schránky od verejných peňazí, musia vidieť, že nám to nie je jedno. A aby sme na politikov mohli tlačiť, potrebujeme fakty.

POMôŽTE NÁM SKONTROLOVAŤ, AKO SA SCHRÁNKAM NA SLOVENSKU ĎALEJ DARÍ!

Čo vďaka vašej podpore urobíme:

  • Spočítame, aká časť vládnych tendrov putovala tento rok do schránok. Zhodnotíme celkové zmeny v tendroch za 4 roky vlády Roberta Fica. Obzvlášť sa zameriame na elektronické trhovisko, podľa Roberta Kaliňáka vraj najväčšiu protikorupčnú reformu za desaťročie. Čo za firmy na ňom vyhrávajú tendre? Pripravíme interaktívnu vizualizáciu výsledkov trhoviska aj s možnosťou ľahkého vyhľadávania víťazov.
  • Prelustrujeme aj vlastníkov nehnuteľností a ukážeme, koľko zo Slovenska vlastnia schránky z Belize, Cypru či Britských Panenských ostrovov. Ktoré mestá sú takýmito firmami vlastnené najviac?
  • Ako ukázal nedávny miliónový spor o majetok štátnej lotériovej firmy Tipos, schránky si často vedia nájsť kamarátov aj na súdoch. Pozrieme sa na všetky rozhodnutia súdov o takýchto sporoch so schránkami.
  • Spojenie schránok, eurofondov a štátnych tendrov je toxická kombinácia. Sme na stope jedného takéhoto prípadu v oblasti životného prostredia.

Aby sme toto všetko vedeli v nasledujúcich mesiacoch do volieb spraviť, potrebujeme VAŠU POMOC. Pomôžte nám priniesť viac svetla do fungovania schránok na Slovensku a vyžadovať zodpovednosť od politikov.


Na čo pôjdu peniaze?

Kúpenie dát od Katastrálneho úradu, programovacie práce na webe o štátnom trhovisku, analýza dát z verejného obstarávania, cestovné a réžie pre analytickú prácu.


Čo bude výsledkom?

Nové fakty o pôsobení schránkových firiem na Slovensku. Iba ak budeme vedieť, kde schránky pôsobia a ako fungujú, budeme môcť tlačiť na riešenia. Politikov, ale aj pokútnych majiteľov skôr zatlačíme do kúta. Pred voľbami sú náchylnejší počúvať občanov viac.Odmeny

Veríme, že najlepšou odmenou pre nás všetkých je Slovensko, kde verejné peniaze netečú do schránkových firiem. Vašu podporu, akúkoľvek malú či veľkú si ale mimoriadne ceníme a poďakujeme Vám na našom Facebooku aj portáli, ktorý nám pomôžete vytvoriť.

Aby sme chránili našu nezávislosť, vyhradzujeme si právo odmietnuť podporu od ľudí, ktorí konajú v rozpore so základnými princípmi TIS vyjadrenými v našom Etickom kódexe, alebo u ktorých existujú dôvody domnievať sa, že konajú v rozpore s týmito princípmi.


Transparency a schránkové firmy

Schránkové firmy pre nás nie sú noví známi. Na peniaze, ktoré tečú do schránok upozorňujeme dlhodobo a tlačíme na politikov aby zabezpečili transparentné a efektívne narábanie s daňami nás všetkých.

Tému firiem z daňových rajov, ktoré bodujú v slovenských tendroch sme otvorili už v lete 2013. Zistili sme, že dominujú najmä v zdravotníctve.

No veľké peniaze schránkam tečú aj v iných oblastiach a my sme presvedčení, že tí, ktorí ich získavajú, by sa nemali skrývať za schránky. Preto sme v marci tohto roka v spolupráci s dátovou firmou Bisnode odkryli vlastnícku štruktúru Váhostavu.

V tej dobe premiér Fico tvrdil, že „štát nebude platiť schránkovej firme niekde nejaké peniaze." My sme však následne odkryli aj vlastnícku štruktúru nášho najväčšieho hokejového klubu HC Slovan Bratislava. Klub Juraja Širokého je vlastnený cez schránky a štátne firmy do neho bežne lejú peniaze nás všetkých. Len od vstupu Slovana do KHL to bolo minimálne 1,5 milióna EUR.

Schránky sú úspešné nielen v tendroch a štátnych dotáciách. Darí sa im aj pri získavaní zmlúv so zdravotnými poisťovňami. V máji sme upozornili na to, že poskytovanie CT a MR vyšetrení je na Slovensku mimoriadne lukratívne. Najviac vyšetrení na Slovensku spraví skupina firiem, ktoré patria pod Pro Diagnostic Group. Tá bola ešte v máji spoluvlastnená cez Cyprus. Medzičasom nás majitelia firmy upozornili, že cyperské akcie previedli na slovenských majiteľov Rastislava Daniška, Roberta Barteka a Miroslava Vestera.

Nekončíme. Schránkové firmy, do ktorých tečú verejné peniaze, budeme sledovať aj ďalej.

PRIDAJTE SA K NÁM!

O projekte

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Chcem podporiť

Minimálna výška príspevku

5

Veríme, že najlepšou odmenou pre nás všetkých je Slovensko, kde verejné peniaze netečú do schránkových firiem. Vašu podporu, akúkoľvek malú či veľkú si ale mimoriadne ceníme a poďakujeme Vám na našom Facebooku aj portáli, ktorý nám pomôžete vytvoriť.

Schránky sú vážny problém!

Minimálna výška príspevku

25

Nezabúdajme aj na školstvo, zdravotníctvo, životné prostredie a podporu regiónov. Ale tie schránky treba riešiť

Schránky ma seriózne štvú

Minimálna výška príspevku

45

Schránkové firmy sú všade. Ročne sa v nich stratia desiatky miliónov eur, ktoré potom chýbajú inde. Takto to ďalej nejde!

Schránky ma totálne vytáčajú!!!

Minimálna výška príspevku

100

Nielenže cez ne tečú peniaze pofidérnym podnikateľom, ale tí sú určite ruka v ruke aj s politikmi. Potom jasné, že nemáme peniaze ani na lepšie školy, nemocnice, parky ani opravené cesty. Bojovať so schránkami je kľúčom k tomu, by bolo menej korupcie a viac peňazí na veci, ktoré najviac potrebujeme.

Novinky

Pozrite sa, čo sme spolu dokázali

Update #7, 28.03.2017

Dovoľte mi ešte raz poďakovať za Vašu podporu boja Transparency proti schránkovým firmám. Spolu s Vami nás podporilo 220 ľudí v sume 8400 eur. Veľkú väčšinu plánovaných aktivít sme spravili, a tie, ktoré nám nevyšli sme nahradili inými.

Za ostatný rok sme aj vďaka tejto podpore dosiahli nasledovné:


Problém schránkových firiem nenechávame ležať ladom ani po vyčerpaní vašej podpory. V spolupráci s mimovládkami v 10tich krajinách EÚ tlačíme na prijatie verejných registrov vlastníkov firiem vo všetkých krajinách únie. Zároveň analyzujeme kvalitu dát nášho registra.

Výsledky dáme čoskoro vedieť :)

Taktiež spoločne so Zuzanou Hlávkovou práve spúšťame náš nový projekt, do ktorého sa môžete opäť zapojiť aj vy. Tentokrát sa zameriame na mladých ľudí v štátnej správe a podporu ich odolnosti voči korupcii. Viac o projekte sa dozviete priamo na StartLabe.


Pekný deň Vám praje,

Gabriel Šípoš a tím Transparency

Podarilo sa nám protischránkový register sprístupniť občianskej

Update #6, 23.08.2016

Milí priatelia,

aj počas leta sa nám podarilo postúpiť v plnení nášho záväzku – vyhnať schránky z podnikania so štátom. Zavedenie registra vlastníkov firiem obchodujúcich so štátom koncom minulého roka vyzerá síce ako dobrá iniciatíva, no sotva v súčasnom prevedení – počnúc nedostatočnou prístupnosťou registra a končiac chybnými údajmi, ktoré obsahuje. Preto sme sa ho rozhodli pracne premeniť na plne prehliadateľnú databázu dostupnú pre každého. Viac očí, viac kontroly, no nie?

Viac informácií, ako aj link na samotnú databázu nájdete v našom najnovšom blogu:http://transparency.blog.sme.sk/c/430433/register-vlastnikov-firiem-obsahuje-aj-falosnych-verejnych-funkcionarov.html

Držte nám palce aj naďalej, ešte nekončíme!

Tím Transparency International Slovensko

OLAF začína vyšetrovanie cyperskej schránky!

Update #5, 26.05.2016

Milí priatelia,

opäť sa Vám hlásime s novinkami, tentoraz ide naozaj o veľkú vec!

Ešte v januári tohto roku sme podali podnet na európsky protikorupčný úrad OLAF na prešetrenie tendra za takmer 12 miliónov eur. Za eurofondy sa nakupovali recyklačné stroje napriamo od novozaloženej cyperskej schránkovej firmy. Tá stroje nakupovala od výrobcov a za násobky trhových cien ich dodávala Slovensku za eurofondy. Slovenskí kontrolóri na tendri nič podozrivé nenašli.

OLAF nám práve oznámil, že OFICIÁLNE ZAČAL VYŠETROVANIE a my veríme, že slovenským kontrolným orgánom konečne niekto ukáže, ako vyzerá dôkladné vyšetrovanie a vinníci budú potrestaní.

Veci sa konečne hýbu práve vďaka Vašej podpore, ktorú si nesmierne ceníme. Veríme, že našu prácu budete aj naďalej sledovať a podporovať, či už na našom blogu, Facebooku alebo prostredníctvo daru.

Za tím Transparency International Slovensko

Gabriel Šípoš

Schránkové firmy sa zľakli a sťahujú sa – na Slovensko

Update #4, 02.05.2016

Milí priatelia,

mnohé schránkové firmy si v minulosti vyskúšali podnikanie v utajení z Lichtenštajnska, Cypru alebo Belize. No už takmer šesť mesiacov musia firmy súťažiace v štátnych tendroch zverejňovať mená svojich skutočných vlastníkov v spoločnom registri.

Na to, za akých okolnosti odkryli známe zdravotnícke schránky svojich vlastníkov a ako ku kontrole vlastníckeho pozadia firiem pristupujú obstarávatelia a samotné ÚVO sme sa aj vďaka Vašej podpore a grantu z takzvaných nórskych fondov pozreli v najnovšej analýze Transparency.

Za Vašu podporu Vám ešte raz ďakujeme a veríme, že našu prácu budete aj naďalej sledovať a podporovať, či už na našom blogu alebo Facebooku.

V mene Transparency International Slovensko

Gabriel Šípoš

Tentokrát o realitách vlastnených schránkami, opäť vďaka Vám!

Update #3, 10.03.2016

Milí priatelia,

prešli necelé dva mesiace a opäť sa hlásime s ďalšími výsledkami práce, ktoré vznikli len vďaka Vašej podpore!

V našom ďalšom výstupe sme sa zamerali na nehnuteľnosti na Slovensku, ktoré vlastnia schránkové firmy z daňových rajov. Podľa našich zistení firmy a fyzické osoby z daňových rajov vlastnia alebo spoluvlastnia na Slovensku až 1,3 milióna metrov štvorcových, čiže plochu dvesto futbalových ihrísk. Podarilo sa nám tiež odhaliť vlastnícke vzťahy za najväčšou z nehnuteľností vlastnených schránkami, známym komplexom Bonaparte: http://transparency.blog.sme.sk/c/406181/ktore-nehnutelnosti-vlastnia-firmy-z-danovych-rajov-na-slovensku-pozrite-si-zoznam.html

Touto štúdiou rozhodne nekončíme, keďže pre úspešný boj so schránkovými firmami potrebujeme najmä fakty, zoči-voči ktorým bude dôsledkom zas o čosi ťažšie uniknúť.

Preto Vám ešte raz ďakujeme a veríme, že našu prácu budete aj naďalej sledovať a podporovať, či už na našom blogu alebo Facebooku.

V mene Vašich bojovníkov proti korupcii

Gabriel Šípoš

Pozrite si prvú štúdiu schránok, ktorá vznikla vďaka Vašej podpo

Update #2, 11.01.2016

Milí priatelia,

Rád by som sa Vám ešte raz veľmi pekne poďakoval za Vašu podporu, vďaka ktorej budeme môcť na stráženie schránkových firiem a ich biznisu so štátom v najbližších mesiacoch vynaložiť viac ako 8 tisíc eur!

Nezaháľame a prvú štúdiu sme vydali už minulý týždeň: prečítajte si náš článok o cyperskej schránke, ktorá sa nabalila na eurofondoch a štátnej podpore. Našli sme prepojenia na starých známych zo stravovacích tendrov či z prostredia ľadového hokeja: http://transparency.blog.sme.sk/c/396504/ako-nam-cyperska-schranka-chrani-zivotne-prostredie.html

Vašu podporu si veľmi vážime a dáme si záležať, aby sme s jej pomocou dali schránkam čo najviac zabrať. Aby politici odpojili schránky od verejných peňazí, musia vidieť, že nám to nie je jedno. A na to potrebujeme fakty.

Ďakujeme ešte raz a budeme radi, ak budete našu prácu sledovať a podporovať aj naďalej, napríklad na našom Facebooku.


Za tím Transparency International Slovensko

Gabriel Šípoš

Ďakujeme za podporu! Kampaň pokračuje, my môžeme urobiť viac.

Update #1, 03.12.2015

Minimálne potrebnú sumu pre začatie intenzívneho boja proti schránkovým firmám sa nám podarilo získať v rekordne krátkom čase! Počas prvého týždňa od spustenia našej crowdfundingovej kampane sa k nám pridalo viac ako 140 ľudí a venovali nám vyše 6000 eur.

Táto silná podpora je jasným dôkazom, že schránkové firmy sú skutočne vážny problém, ktorý trápi slovenskú verejnosť. Preto cítime zodpovednosť ísť ďalej a nad rámec pôvodného zámeru a strážiť "schránkarov" aj po voľbách. Prosíme, šírte preto našu kampaň aj medzi svojimi známymi a pomôžte nám robiť našu prácu na 150 %.

Ak sa nám podarí získať viac podpory, dokážeme sa zvlášť venovať schránkam v zdravotníctve. Naviac teda dokážeme:

  • Zostaviť rebríček schránkových firiem, ktoré žijú zo štátnych zdravotníckych peňazí od roku 2010. Iba ak budeme vedieť, kde schránky pôsobia a ako fungujú, môžeme politikov, ale aj pokútnych majiteľov zatlačiť do kúta.
  • Strážiť, ktoré zdravotnícke schránkové firmy budú úspešné po voľbách.

Spusti video


Váš dar, akýkoľvek veľký alebo malý, nám pomôže bojovať proti schránkovým firmám na 150 %!

Ďakujeme!


Podporovatelia

👤 Daniel Pavlik

50 €

👤 Mária Makytová

💬 Držim palce :-)

54 €

👤 Július Kovács

10 €

👤 Dasa Molnarova

💬 Dakujem za Vasu pracu!

20 €

👤 Martin Kuzela

💬 Len tak dalej

20 €

👤 Peter Capko

🎁 Schránky ma seriózne štvú

45 €

👤 Anonymný podporovateľ

15 €

👤 Martin Mendros

🎁 Chcem podporiť

5 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Schránky ma seriózne štvú

50 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Chcem podporiť

3 €

👤 Pavel FILIP

💬 Podpora

5 €

👤 Roman Bíro

💬 Nevzdávajte to.

8 €

👤 Michal Kiša

30 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Schránky ma totálne vytáčajú!!!

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

🎁 Schránky sú vážny problém!

25 €

👤 Igor Močko

20 €

👤 Anonymný podporovateľ

25 €

👤 Martin Sako

🎁 Chcem podporiť

💬 Uznanie

10 €

👤 Robo

25 €

👤 Tomas Kratky

20 €

👤 Tomas

🎁 Schránky ma totálne vytáčajú!!!

100 €

👤 Anonymný podporovateľ

10 €

👤 drahotin

20 €

👤 Bronka

🎁 Schránky sú vážny problém!

25 €

👤 Martin Suster

55 €

👤 Daniel Harman

🎁 Schránky sú vážny problém!

25 €

👤 Božena Vašková

23 €

👤 Vladimír Mikolaj

💬 Lebo občan tak chce

20 €

👤 Milan Hošek

💬 Baby a chlapi makajte, rad čítam vašu prácu

30 €

👤 Pavel Slovak

5 €

   1 2 3 4 ... 8

Autori

Transparency International Slovensko

Transparency International Slovensko

Gabriel  Šípoš

Gabriel Šípoš

Riaditeľ Transparency

Martina Kormanová

Martina Kormanová

Martina sa v Transparency stará o komunikáciu a budovanie vzťahov s podporovateľmi a darcami. Práve ľudia, ktorí zdieľajú hodnoty našej organizácie nám pomáhajú presadzovať toľko potrebné zmeny, aby verejné financie viac netiekli do schránkových firiem.

Martin Turček

Martin Turček

Pracujem v Transparency International Slovensko a venujem sa hlavne verejnému obstarávaniu. Od môjho nástupu do Transparency odhaľujem pozadie schránkových firiem v tendroch a vyhodnocujem protischránkovú legislatívu.

Eduard Marček

Eduard Marček

Martin pôsobí ako fundraiser v Transparency International Slovensko.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Chcem podporiť

Minimálna výška príspevku

5

Veríme, že najlepšou odmenou pre nás všetkých je Slovensko, kde verejné peniaze netečú do schránkových firiem. Vašu podporu, akúkoľvek malú či veľkú si ale mimoriadne ceníme a poďakujeme Vám na našom Facebooku aj portáli, ktorý nám pomôžete vytvoriť.

Schránky sú vážny problém!

Minimálna výška príspevku

25

Nezabúdajme aj na školstvo, zdravotníctvo, životné prostredie a podporu regiónov. Ale tie schránky treba riešiť

Schránky ma seriózne štvú

Minimálna výška príspevku

45

Schránkové firmy sú všade. Ročne sa v nich stratia desiatky miliónov eur, ktoré potom chýbajú inde. Takto to ďalej nejde!

Schránky ma totálne vytáčajú!!!

Minimálna výška príspevku

100

Nielenže cez ne tečú peniaze pofidérnym podnikateľom, ale tí sú určite ruka v ruke aj s politikmi. Potom jasné, že nemáme peniaze ani na lepšie školy, nemocnice, parky ani opravené cesty. Bojovať so schránkami je kľúčom k tomu, by bolo menej korupcie a viac peňazí na veci, ktoré najviac potrebujeme.