Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

Odmeny

Odmeny

O projekte

O projekte

Slovenská dedina Bystrany leží sedemnásť kilometrov za mestom Spišská Nová Ves. Známa je tým, že si miestni Rómovia v strede osady postavili námestie, ktoré nazvali Šefildské. Na počesť mesta, do ktorého dochádzajú za prácou tisíce bystrianskych obyvateľov.

Podľa oficiálnych britských štatistík z roku 2011 je v Sheffielde 1244 slovenských Rómov. Podľa britských lekárov je ich v súčasnosti až šesťtisíc, pričom sa predpokladá, že väčšinu tvoria práve Bystranci. Na porovnanie, v slovenských obciach s veľkými rómskymi komunitami ako Lomnička, Žehra či Rudňany ich žije okolo dve- až tritisíc.

Nadväzujeme na reportáž Andreja Bána z júla 2016 Zo Sheffieldu do Šefildu. Chceme sa ísť pozrieť priamo do Sheffieldu do štvrti Page Hall a chceme priniesť reportáž, v ktorej popíšeme, ako si tam dokážu nájsť prácu, ako sa rómske deti učia v anglickej škole a ako sa celkovo integrujú.

  • Zaujímať nás bude pohľad britského profesora Marka Payna z University of Sheffield, ktorý každý rok cestuje do Bystrian, aby sledoval Rómov, ktorí prichádzajú do jeho krajiny.
  • V Londýne sa chceme stretnúť s politickými predstaviteľmi, ktorí v minulosti tvrdili, že prílev Rómov spôsobí v krajine veľký problém. Ako podľa nich zasiahne do rómskej komunity brexit?
  • Cestovať budeme opäť aj do Bystrian, aby sme sa podrobnejšie pozreli na to, s akými výzvami sa stretávajú deti aj učitelia v bystrianskej škole.

Vyzbierané prostriedky použijeme na dopravu do Londýna a Sheffieldu a späť na Slovensko, ubytovanie počas pobytu redaktorov a ďalšie náklady spojené s prípravou reportáže. Na reportáž vyšleme našu redaktorku Denisu Gdovinovú a redaktora Filipa Olšovského.

Novinky2

Čo na reportážnu cestu do Sheffieldu hovorí riaditeľka ZŠ v Bystranoch?

Update #2, 14.05.2018

Ďakujeme, že ste nám pomohli naplniť výzvu, veľmi sa tešíme, že vďaka vám môžete urobiť veľkú reportáž z Anglicka. Opýtali sme sa Júlie Čurillovej, riaditeľky základnej školy v Bystranoch, čo by sa rada v reportáži dozvedela ona.

Už sme vyzbierali 2/3 potrebnej sumy na reportáž do Sheffieldu

Update #1, 10.05.2018

Milí naši podporovatelia,

veľmi vám ďakujeme za podporu, už sa nám podarilo vyzbierať 64 % potrebnej sumy. Do konca kampane máme 4 dni a budeme radi, ak nám pomôžete aj zdieľaním, aby sme dosiahli 100 %.

Denisa Gdovinová v krátkom videu vysvetľuje, ako sa o komunite v Sheffielde dozvedela a v tomto dlhšom článku to vysvetľuje aj podrobnejšie.

Ešte raz ďakujeme a držte nám palce, aby sme výzvu úspešne naplnili.

Podporovatelia60

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Časopis .týždeň

Časopis .týždeň

Časopis .týždeň vznikol v roku 2004 a poskytuje slobodný priestor pre názor a diskusie. .týždeň však nie je iba tlačený časopis. Robíme slobodné televízne diskusie .pod lampou, vydávame knihy, organizujeme Mediálnu školu, náš stan a diskusie sú súčasťou festivalu Pohoda. .týždeň je priestor pre tvorivých ľudí.

Denisa Gdovinová

Denisa Gdovinová

Píše o civilizačných, o školských a zdravotníckych témach. Ako mladá nadšená študentka spoluzaložila web pre mladých novinárov MIRROR, ktorý rýchlo zanikol, ale zanechal hlbokú stopu. Fascinujú ju veci, ktorým nerozumie, okrem ekonomiky - je schopná pomýliť si miliardu s miliónom. Nešportuje, ale aspoň všade chodí pešo. Miluje seriál MASH.

Názov organizácie .týždeň - fond pre kvalitnú žurnalistiku
Sídlo Bratislava
Adresa Partizánska 2, 81103 Bratislava, Bratislava
Web https://www.tyzden.sk

Kontaktujte autoraOdmeny (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

Kontakt