Kniha Post Bellum SK: "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Ambíciou knihy "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" je zdokumentovať osudy pamätníkov/čiek kľúčových udalostí 20. storočia, ktorí žijú (žili) v domove pre obete holokaustu, v Ohel David, v Bratislave. Sú to ľudia, ktorí napriek tragickým skúsenostiam z obdobia vojny mali možnosť byť šťastní. Cieľom knihy je zachovať autentické spomienky na obdobie Slovenského štátu.

Literatúra
História
Kniha Post Bellum SK:
Získaná suma
113 %
5 638 €
z cieľovej sumy
5 000 €
flexibilné financovanie
Kampaň bola
ukončená
O projekte

Vydanie knižnej publikácie "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" reaguje na: 20 ročnú existenciu domova seniorov pre obete holokaustu, Ohel David, v Bratislave; na radikalizáciu spoločnosti, ktorá so sebou prináša vzrastajúcu podporu fašizmu, krajne pravicového násilia, rasizmu, antisemitizmu a ďalšie prejavy nenávisti.

Zámerom je vytvoriť komplexné dielo (literárne faktografické texty, umelecké fotografie) v bilingválnej (slovensko - anglickej) publikácii. Ďalším prínosom projektu je aj to, že dokumentaristi Post Bellum sa pri rozhovoroch s pamätníkmi spytujú na paralely ich životných príbehov s aktuálnou situáciou.


Grafický dizajn: Katarína Balažíková

"Hrala som sa s vyberaním písmen v názve, čo má jasný odkaz k tomu, čo sa dialo. Selekcia občanov, koncentračné tábory, deti oddelené od rodičov... Základom vizuálneho konceptu je hra s písmenami: prebal ako aj obálka majú výseky, po otvorení obálky sa objavia znova tie vybraté písmená, vyberám ich priamo v texte. Anglické strany sú označené na boku modrým pásom, takže po otočení knihy to bude vidieť zboku."


K uvedeniu publikácie a jej ďalšej propagácii plánujeme v roku 2019: kultúrne aktivity, diskusie s koncertmi. Pravidelne realizujeme celodenné zážitkové workshopy na ZŠ a SŠ, komunikujeme s pedagógmi. V roku 2017 sme zrealizovali 61 workshopov. Od začiatku roka do júna 2018 je ich počet už 38. Prostredníctvom vzdelávacích aktivít budeme ďalej iniciovať komunikáciu s pedagógmi na využitie knihy vo vyučovacom procese. Odborníci, historici, môžu ďalej dopĺňať svoj výskum spojený s prvým Slovenským štátom aj v súvislosti s výpoveďami ľudí, ktorí toto obdobie prežili. Veríme, že čitatelia publikácie sa aj vďaka skutočným príbehom ľudí z obdobia vojny, stanú lepšími občanmi v súčasnosti.

Fotografia je ilustračná. Autorom fotografií v knihe bude Tomáš Halász, ktorý zachytí portréty ľudí z Ohel David. Fotografie sú spojené s príbehmi osôb, ktoré stihlo zaznamenať priamo občianske združenie Post Bellum.

Ukážka príbehu v slovenskej a anglickej verzii:

Ľudia, ktorí prežili hrôzy nacistického režimu, sa o tejto etape života s najbližšou rodinou výrazne nerozprávajú. Pravidelne dostávame spätnú väzbu od rodín, že sa vďaka dokumentárnemu materiálu dozvedeli množstvo detailov, z ich pamäti rodiny. Aj preto má vydanie publikácie má ľudský a hodnotový rozmer.

Financie získané v kampani Startlab.sk použijeme na:

- honoráre redaktorkám publikácie; jazykovej redaktorke; odbornej spolupráci v oblasti histórie; fotografovi, autorovi umeleckých portrétov osôb preživších holokaust; grafickej dizajnérke; tlač publikácie.

Ďakujeme za Vašu podporu.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

Minimálna výška príspevku
40

Získajte medzi prvými knihu v decembri 2018, pred jej oficiálnym uvedením do života a súčasne podporte jej vydanie darom.

Slavka Prevendarčíková: keramická Hamsa so židovskými motívmi

Minimálna výška príspevku
100

"Som Slavka Prevendarčíková a moje indiánske meno by mohlo byť „tá, čo vytŕča z davu". Mám 43 rokov a dve úžasné deti - dvanásťročného Matúša a osemročnú Grétu. Žijem s nimi sama v domčeku obklopenom vinohradmi na okraji mestečka Levice na juhu Slovenska. Odkedy si pamätám, vždy som tvorila – kreslila, maľovala, šila... Som zamestnaná v kultúrnej inštitúcii ako divadelná metodička – organizujem kultúrne podujatia. Keramická Hamsa od Slavky v počte 10 kusov je špeciálne vytvorená pre kampaň na Startlabe. Slavka pravidelne pracuje so židovskými motívmi. Pred pár týždňami odosielala Hamsy špeciálne pre slovenskú židovskú komunitu v Austrálii a v Kanade.


Nechajte sa odfotiť Tomášom Halászom

Minimálna výška príspevku
150

Tomáš Halász je profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie.

Fotografovať začal ako 13 ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda. Od roku 2010 pracuje ako nezávislý fotograf.

Tomáš Halász je čestným členom Kolégia Pamäti národa. Pre knihu "Stretnutie tých, čo prežili shoah" vytvorí umelecké portréty ľudí, aktuálne žijúcich v Ohel David.

V kampani Startlab.sk ponúka pre 3 osoby profesionálne fotenie v ateliéri Holubník. Bežná cena fotenia je 250 €.


Matúš Maťátko: "Bojovník proti fašizmu"

Minimálna výška príspevku
250

Autorská grafika M. Maťátka v limitovanom počte 15 ks:

"Bojovník proti fašizmu";

technika: linoryt; Rozmer: 51 x 36 cm

+ čierny hliníkový rám, rozmer v Pasparte 50 x 40 cm: 270 €

Možnosť výberu čísla grafiky (okrem č.1)

Matúš Maťátko: „Keby som nebol výtvarník, bol by som archeológ alebo historik," hovorí grafik Matúš Maťátko. Minulosť ho zaujíma, fakt však je, že trochu iným spôsobom než historikov a archeológov. In: https://dennikn.sk/24830/dielo-dna-matus-matatko/

Viac Maťátkovej tvorby: https://www.instagram.com/matatko.matus/

autor fotografií: Tomáš Halász

Richard Stanke & odkaz Príbehov 20. storočia pre súčasnosť

Minimálna výška príspevku
350

Richard Stanke je čestným členom Kolégia Pamäti národa, československého spoločenstva ľudí, pre ktorých sú veľmi dôležité odkazy svedectiev osôb nedemokratických režimov pre súčasnú spoločnosť.

Ak sa rozhodnete pre túto odmenu, prežijete večer v jeho spoločnosti, spolu s Martinou Kotúčkovou a Sandrou Polovkovou, symbolicky, na Námestí slobody v Bratislave, v reštaurácii Savage Garden.

Prioritnou témou večera bude spoločenská zodpovednosť s ohľadom na odkazy ľudí, ktorí prežili hrôzy totalít.

Robert Hromec: "David's star I"

Minimálna výška príspevku
500

Umelec, Robert Hromec, sa rozhodol podporiť kampaň Post Bellum obrazom s obrazom: "David's star I"

Obraz vznikol v roku 2017 a vystavený bol v lete toho istého roku v Benátkach, v židovskom ghette (Il Ghetto Nuovo).

Rozmer: 30 x 30 cm; plátno

Špeciálna odmena // Ľubica Lintnerová: "Ako sa motýľ snažil slzy vysušiť"

Minimálna výška príspevku
1 500

Vydanie knihy príbehov sa rozhodla podporiť aj výtvarníčka Ľubica Lintnerová.

Do kampane na Startlabe venovala obraz s názvom "Ako sa motýľ snažil slzy vysušiť"

Technika: olejomaľba; rozmer: 134 x 74 cm

Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Minimálna výška príspevku
25

Získajte medzi prvými knihu v decembri 2018, pred jej oficiálnym uvedením do života.

Novinky

Nedovoľme, aby boli príbehy skutočných ľudí umlčané

Update #2, 30.05.2018

Fotograf Tomáš Halász v krátkom videu vraví:

"Obzvlášť v dnešnej dobe, kedy rôzni ľudia spochybňujú udalosti 2. svetovej vojny, lebo že vraj nie sú 'historici', je dôležité, aby sme príbehy ľudí, ktorí ich zažili na vlastnej koži, zaznamenali čo najviac. Tieto udalosti už nebudem môcť nafotografovať. Ale tváre ľudí, na ktorých sa odzrkadlili hrôzy holokaustu, budú zaznamenané v tejto knižke, spolu s ďalšími, vyše 200, príbehmi."

Vyjadrenie Tomáša Halásza vnímame ešte akútnejšie po udalostiach posledných dní v súvislosti s výstavou v Rimavskej Sobote, po včerajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva, kedy sa poslanec Hazucha vyjadril, že ide o "minoritnú históriu" (viac sa dočítate tu: https://bit.ly/2H4CjzX Ak by ste mali záujem aj o audiovizuálny zážitok, video nájdete na stránke TV Rimava).

Pomôžte nám aj vy pri vzniku knihy "Stretnutie tých, čo prežili Shoah". Nedovoľme, aby boli príbehy skutočných ľudí umlčané.

1. deň kampane máme za sebou :)

Update #1, 23.05.2018

Ďakujeme za všetky príspevky a podporné slová počas prvého dňa kampane.

Veľmi sa tešíme zo 16 % úspechu počas prvých 24 hodín. Radi by sme vás poprosili o zdieľanie kampane na vašich sieťach.

Michael Szatmary:

"Ak niekto zomrie alebo ho zabijú a zabudne sa naňho, zomrel navždy. Stratí sa niekde v temnote. Jeho skutky, činy, spomienky už nebudú osväcovať náš život. A nám sa bude robiť svet lepším omnoho ťažšie. A to je predsa aj našou úlohou. Ak na niekoho zabudneme, ako keby sme ho sami zabili. Tí, ktorí prežili holokaust, hovoria o krutosti, zverstvách a bolesti za tých, čo zahynuli. Hovoria to nám, hovoria to našim deťom, tým, čo prídu po nás a deťom našich detí. Pamäť je fakľa tmy. A pamäť je vlastne štafeta života. A preto je dôležité podporiť tento projekt Post Bellum."

Aj s vašou pomocou môžeme zachovať príbehy, ktoré by nemali ostať zabudnuté. www.startlab.sk/knihapostbellum Ďakujeme za podporu.

Podporovatelia
Anonymný podporovateľ 20 €
Roman Taborsky 40 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

Juro Bakoš 15 €
Anonymný podporovateľ 20 €
Miroslava Košťálová 10 €
Katarína Blaškovičová 10 €
Anonymný podporovateľ 20 €
Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Zuzana Kyselicová 40 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

Boris Belan 20 €
Zuzana Šebeková 100 €
František Malík 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Jozef Magat 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Katka Makara 10 €
Juraj Skalicky 20 €
Anonymný podporovateľ 20 €
Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

✏ Ďakujem, že udržiavate našu históriu pri živote aj pre ďalšie generácie.

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Matej Forgáč 40 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

martin horvath 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Anonymný podporovateľ 250 €

🎁 Matúš Maťátko: "Bojovník proti fašizmu"

✏ Držím prsty. Dnešné dni potrebujú počuť príbehy z nedávnej minulosti!

Matúš Mikšík 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Michal Bitarovský 14 €
Silvia Fishbaum 250 €
Adriana Zvarová 40 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

✏ Ďakujem, že nezabúdate na to, čo sa stalo a robíte všetko preto aby aj ďalšie generácie vedeli a nezabudli..

Anonymný podporovateľ 25 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Anonymný podporovateľ 15 €
Katarína Bartovičová 40 €

🎁 Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

✏ Teším sa, že sa vydanie knihy blíži

Michaela Lenartova 5 €
Anonymný podporovateľ 5 €
Autori
Miesto realizácie projektu

Bratislavský kraj

Post Bellum SK

Post Bellum SK

Katarína  Bartovičová

Katarína Bartovičová

Filip  Pavčík

Filip Pavčík

Absolvoval som magisterské štúdium odboru história na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre a v súčasnosti som interným doktorandom na Historickom ústave SAV. V občianskom združení Post Bellum SK pracujem od roku 2015, najprv som začínal ako dokumentarista príbehov pamätníkov a aktuálne pôsobím ako vedúci koordinátor dokumentaristického tímu.

Martin Hnát

Martin Hnát

Absolvent réžie hraného filmu bratislavskej VŠMU. V Post Bellum je od roku 2017 dokumentaristom a od marca má na starosti aj PR komunikáciu a produkciu.

Tomáš  Halász

Tomáš Halász

Tomáš Halász (*1984) je profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie. Fotografovať začal ako 13ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda. Od roku 2010 pracuje ako nezávislý fotograf. Jeho fotografie boli publikové v hlavných slovenských médiách. Dlhodobo spolupracuje s radou mimovládnych organizácii ako Nadácia Orange, Nadácia otvorenej spoločnosti, Dakujeme.sk, Greenpeace a iné. Bol niekoľkokrát ocenený v medzinárodných súťažiach novinárskej fotografie Czech press photo a Slovak Press Photo. Jeho fotoesej “Cesta do Paláca” zachytávajúca prezidentskú kampaň Andreja Kisku získala prestížne ocenenia Foto roka 2014, Novinárska cena 2014, Czech Press photo 2014. Je člen Kolégia Pamäti národa OZ Post Bellum.

Kontaktovať autora

Máte otázku k projektu či odmenám? Napíšte priamo autorom kampane. Vaša správa z formulára im príde ako email.

Odmeny

Chcem podporiť!

Nepotrebujete odmenu? Tak darujte sumu podľa svojho uváženia a získajte aspoň našu vďaku.

Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah" + dar

Minimálna výška príspevku
40

Získajte medzi prvými knihu v decembri 2018, pred jej oficiálnym uvedením do života a súčasne podporte jej vydanie darom.

Slavka Prevendarčíková: keramická Hamsa so židovskými motívmi

Minimálna výška príspevku
100

"Som Slavka Prevendarčíková a moje indiánske meno by mohlo byť „tá, čo vytŕča z davu". Mám 43 rokov a dve úžasné deti - dvanásťročného Matúša a osemročnú Grétu. Žijem s nimi sama v domčeku obklopenom vinohradmi na okraji mestečka Levice na juhu Slovenska. Odkedy si pamätám, vždy som tvorila – kreslila, maľovala, šila... Som zamestnaná v kultúrnej inštitúcii ako divadelná metodička – organizujem kultúrne podujatia. Keramická Hamsa od Slavky v počte 10 kusov je špeciálne vytvorená pre kampaň na Startlabe. Slavka pravidelne pracuje so židovskými motívmi. Pred pár týždňami odosielala Hamsy špeciálne pre slovenskú židovskú komunitu v Austrálii a v Kanade.


Nechajte sa odfotiť Tomášom Halászom

Minimálna výška príspevku
150

Tomáš Halász je profesionálny fotograf špecializujúci sa na reportážnu fotografiu a projekty pre mimovládne organizácie.

Fotografovať začal ako 13 ročný a už počas štúdia fotografie na strednej škole sa zameral na fotožurnalistiku. Pracoval v tlačových agentúrach ČTK, TASR a v denníku Pravda. Od roku 2010 pracuje ako nezávislý fotograf.

Tomáš Halász je čestným členom Kolégia Pamäti národa. Pre knihu "Stretnutie tých, čo prežili shoah" vytvorí umelecké portréty ľudí, aktuálne žijúcich v Ohel David.

V kampani Startlab.sk ponúka pre 3 osoby profesionálne fotenie v ateliéri Holubník. Bežná cena fotenia je 250 €.


Matúš Maťátko: "Bojovník proti fašizmu"

Minimálna výška príspevku
250

Autorská grafika M. Maťátka v limitovanom počte 15 ks:

"Bojovník proti fašizmu";

technika: linoryt; Rozmer: 51 x 36 cm

+ čierny hliníkový rám, rozmer v Pasparte 50 x 40 cm: 270 €

Možnosť výberu čísla grafiky (okrem č.1)

Matúš Maťátko: „Keby som nebol výtvarník, bol by som archeológ alebo historik," hovorí grafik Matúš Maťátko. Minulosť ho zaujíma, fakt však je, že trochu iným spôsobom než historikov a archeológov. In: https://dennikn.sk/24830/dielo-dna-matus-matatko/

Viac Maťátkovej tvorby: https://www.instagram.com/matatko.matus/

autor fotografií: Tomáš Halász

Richard Stanke & odkaz Príbehov 20. storočia pre súčasnosť

Minimálna výška príspevku
350

Richard Stanke je čestným členom Kolégia Pamäti národa, československého spoločenstva ľudí, pre ktorých sú veľmi dôležité odkazy svedectiev osôb nedemokratických režimov pre súčasnú spoločnosť.

Ak sa rozhodnete pre túto odmenu, prežijete večer v jeho spoločnosti, spolu s Martinou Kotúčkovou a Sandrou Polovkovou, symbolicky, na Námestí slobody v Bratislave, v reštaurácii Savage Garden.

Prioritnou témou večera bude spoločenská zodpovednosť s ohľadom na odkazy ľudí, ktorí prežili hrôzy totalít.

Robert Hromec: "David's star I"

Minimálna výška príspevku
500

Umelec, Robert Hromec, sa rozhodol podporiť kampaň Post Bellum obrazom s obrazom: "David's star I"

Obraz vznikol v roku 2017 a vystavený bol v lete toho istého roku v Benátkach, v židovskom ghette (Il Ghetto Nuovo).

Rozmer: 30 x 30 cm; plátno

Špeciálna odmena // Ľubica Lintnerová: "Ako sa motýľ snažil slzy vysušiť"

Minimálna výška príspevku
1 500

Vydanie knihy príbehov sa rozhodla podporiť aj výtvarníčka Ľubica Lintnerová.

Do kampane na Startlabe venovala obraz s názvom "Ako sa motýľ snažil slzy vysušiť"

Technika: olejomaľba; rozmer: 134 x 74 cm

Kniha "Stretnutie tých, čo prežili Shoah"

Minimálna výška príspevku
25

Získajte medzi prvými knihu v decembri 2018, pred jej oficiálnym uvedením do života.