Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Kto je to ten Laki?

Laki je malý čierny psík, ktorý doma chvíľu neposedí. Stále ho to ťahá von, kde ale padá do jedného dobrodružstva za druhým. A pretože Lakiho Mestečko je knižka neobyčajná, vy jeho príbehy môžete prežívať spoločne s ním! Hovoríte si, čo je na tom neobyčajného?


Zdá sa vám Mestečko povedomé?

Pozorne sa zahľaďte do knižky. Nezdá sa vám kostol, do ktorého veže Laki vyliezol za holúbikmi Hr a Kú povedomý? Máte pocit, že ste si minulý rok v lete v potravinách Dubák kupovali nanuk? Mestečko je totiž na chlp podobné historickej Banskej Štiavnici a všetky miesta Lakiho lapajstiev by ste v nej tiež našli.

Otvorte knihu na začiatku jedného z príbehov, pozrite sa na mapku, ktorá sprevádza každú kapitolu, zbaľte do batohu desiatu pre vaše drobce a vyrazte do ulíc Štiavnice po Lakiho stopách. Zažijete popoludnie pretkané príbehmi, fantáziou, smiechom, ale hlavne spoločne a na čerstvom vzduchu.


Urbanistická knižka pre malých objaviteľov

Či už ste rodič zo Štiavnice, ktorý nemá nové nápady, ako svoje malé ratolesti zabaviť počas týždňa, alebo jazdíte s deťmi do Štiavnice cez víkendy načerpať niečo z miestnej atmosféry, potúlajte sa s Lakim úzkymi uličkami a tajuplnými zákutiami mesta.

Dobrú spoločnosť vašim deťom ale môže knižka robiť, aj keď ku Štiavnici tak blízko nemáte. Vďaka ilustráciám s prepracovanými detailmi historických stavieb a urbanistického prostredia sa môžete spoločne vrátiť v čase a zoznamovať svojich potomkov so slávnou banskou históriou tohto kúta Slovenska.


Šikovní štiavnickí tvorcovia

Lakiho Mestečko je projekt malého nezávislého štiavnického vydavateľstva Altamika. Chceme, aby sa na jej vzniku podieľalo čo najviac šikovných miestnych ľudí. K jej vzniku sme prizvali miestnu knihársku dielňu Chytrô, ktorá pre nás ručne vyrobí sieťotlačovú obálku a väzbu. Tlačiť budeme v neďalekej Krupine, žiadna Čína.


Aj my z Altamiky žijeme a tvoríme v Štiavnici. Texty napísala Verona Hajdučíková, zapálená etnologička, ktorá odovzdáva deťom lásku k tradíciám v modranskom detskom folklórnom súbore Magdalenka. Sama má doma dve malé deti, na ktorých Lakiho príbehy testuje.

Marcel Mészáros zase vytvoril všetky tie nádherné ilustrácie, ktoré vás čakajú na každej stránke. Pre staršieho čitateľa do obrázkov ukryl dokonca malé srandičky.

Petra Sopoušková dáva knižke finálnu grafickú podobu a stráži, aby všetko klapalo a knižka vás čakala už pod vianočným stromčekom.


Pomôžte nám dostať Lakiho na svet

Lakiho Mestečko podporil aj slovenský Fond na podporu umenia. K tomu, aby sme ju dokončili, ale potrebujeme aj vašu pomoc. Pozrite sa, na čo peniaze z kampane použijeme.


Ďakujeme, že Lakimu fandíte a pomáhate nám splniť náš sen.

Marcel

Verona

Petra


Začítajte sa do Lakiho príbehu

"Z lesa sa vynorila skupinka chalanov s ohnutými palicami, ktoré sa volajú hokejky.
Idú hrať. To bude zábava. Aspoň si skrátim chvíľu čakania na korčule. S chlapcami prišiel aj môj kamoš Koko.
Na ľade sa strhla trma vrma. Úplne som zabudol na korčuľovanie. Viac ma zaujala tá malá čierna vecička, do ktorej sa udiera hokejkami. Zrazu Koko hokejkou odrazil tu čiernu vec, letela rovno smerom ku mne.
"Chytaj puuuuuk!" zakričal Koko.Nevedel som, že to zakričal svojmu kamarátovi Dodovi a nie mne. Rozbehol som sa.
Koko odpálil puk naozaj veľkou rýchlosťou a priamo smerom do Mestečka . Ja, s pukom medzi zubami, som sa začal gúľať dole a o chvíľku som to už nebol ja.
Stávala sa zo mňa stále väčšia a guľa.
Cestou sa na tú guľu nabaľovalo všetko a všetci, čo sa dostali do jej dráhy.
Turisti aj s turistickými palicami, ktorí si vyšli vychutnať zimný slnečný deň v horách,srnka, ktorá len náhodou prebehla cez lesnú cestu,malý smrek, veľká plastová odhodená fľaša.
Guľa je väčšia a väčšia, blíži sa k prvým domčekom blízko námestia. Tam na seba nabalí aj ničnetušiacu smutnú Marcelu, ktorá sa práve rozišla s frajerom.
Gulisko sa valí ďalej a kysne ako po sóde bikarbóne.
Na začiatku námestia sa ju márne snažia zastaviť aj samotní policajti. " V mene zákona stáááááť!", ale guľa nemá rešpekt ani pred nimi. Nabali a zahalí do bielej aj policajtov.
Keď to z diaľky videli prichádzajúci hasiči, len sa zvrtli na päte a rýchlo preč.
O sneh tento rok veru nebola núdza. Guli už bolo tesno , pomaly bola taká široká ako námestie Tretej svätice.
Už to vyzeralo, že pohltí aj morový stĺp, keď tu zrazu : Stop. A Nič. Guľa sa ani nepohla. Zaplnila svojou šírkou naozaj celé námestie.
Pomaly sme sa začali vyhrabávať a zisťovať, koľkí sme sa tam vlastne postretali.
Smiali sme sa všetci okrem namosúrených policajtov a smutnej Marcely, ktorá sa práve rozišla s tým frajerom.
Ešte som si ani nestihol z uší vytriasť všetok sneh a už som počul Kokov hlas: " Lakii, vráť mi môj puuuuuk!"
Takto dopadla moja korčuľovačka na Červenom jazierku o ktorej sa ešte dlho písalo v Mestečkovských novinách v rubrike: Z denníka mestskej polície.

Haf!"

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania pre darcov

Poďakovania pre darcovStartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Novinky1

Už aj vaša zubárka vie, kto je Laki?

Update #1, 20.08.2018

Nám tu v Lakiho Mestečku nedá spať jedna vec - naozaj o ňom vedia už všetci, ktorí by knižku chceli mať vo svojej poličke? My si myslíme, že určite nie!

Pomôžte vašim kamarátom a známym objaviť Lakiho. Pošlite im odkaz na stránku kampane www.startlab.sk/lakihomestecko , zverejnite ho na svojom facebooku alebo ho spomeňte známym, ktorí so svojimi ratolesťami radi trávia čas vonku.

Ináč! Cez festival 4 živly sme organizovali pre decká s rodičmi workshop mapkovania a veľmi sme si ho užili. Až tak, že sme sa rozhodli túto sobotu urobiť Lakiho čítačku. Bude to na milej akcii Haraburdy alebo bazár (ne)potrebných vecí v Kammerhofe tu v Banskej Štiavnici. Chápete? Psík Laki na blšáku ;)

Event: https://www.facebook.com/events/665191987185314/

Podporovatelia178

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Sarka Hurdalkova

Sarka Hurdalkova

Pochádza z Čiech, ale hneď po škole odišla žiť do Banskej Štiavnice, ktorá ju drží doteraz. Živí sa perom. Baví ju copywriting a branding, ktoré dopĺňa každú chvíľu novou vášňou. Najnovšie je to strih videí a šitie oblečenia. Hlavne pestro!

Dva roky spoluvlastnila v Štiavnici coworking, venovala sa vzdelávaniu malých podnikateľov a na smrť rada rozbieha nové projekty. Žije v baníckom domčeku pod lesom, má psa a mačku.

Andrej Minárik

Andrej Minárik

Je freelancer, ktorý prepadol UX a tvorbe webov. Neúnavne hľadá nové cesty riešení problémov, a to nielen stránok. Pri svojej práci nasiakol marketingom, tvorbou videí a strategickým plánovaním.

Jeho životnou témou je hľadanie work-life rovnováhy. Miluje jazdu na bicykli, treky do neznáma a Šárku.

Marcel  Meszaros

Marcel Meszaros

Je štiavnický ilustrátor a grafik. Jeho prácu poznáte na prvý pohľad – prepája v nej svoju vášeň pre akvarely a architektúru. Bol to on, kto rozhýbal celý projekt Lakiho Mestečka, dal dohromady tím ľudí a nakreslil desiatky ilustrácií, ktoré v knižke nájdete.

Hoci je Marcel pôvodom zo Šalanty, srdcom je pravý Štiavničan. Založil tu ateliér a vydavateľstvo Altamika a ako ilustrátor spolupracoval na viacerých knihách o Štiavnici. Má rád gitaru, záhradu, svoju Peťu a ich dcéru Dorotku.

Petra Sopoušková

Petra Sopoušková

Prišla do Štiavnice pred pár rokmi na leto a už tu zostala. Je to systematik a hybný stroj celého projektu. Je to ona, kto riadi všetkých kreatívcov a stráži rozpočet a termíny. Zároveň je na jej bedrách aj grafická podoba Lakiho Mestečka. Je to žena tisícich remesiel!

Okrem práce na Lakim sa venuje i svojim autorským knihám. Pripravuje urbanistickú knihu z brnenského prostredia Naša ulica krížová, ktorá vyjde tiež pod hlavičkou Altamiky. Má rada hru na bicie, svojho Marcela a ich dcéru Dorotku.

Verona Hajdučíková

Verona Hajdučíková

Verona Hajdučíková
Tradície aj inovácia tradícií, to je živná
sila pre Veronu. Etnologičku a inštruktorku spevu a ľudového tanca zaujímá všetko, čo sa vzťahuje k tradičnej aj súčasnej kultúre. Fascinovaná je všakovakými formami scénického umenia a ako matku dvoch malých fafrnkov , skautku a umeleckú vedúcu detského folklórneho súboru Magdalénka,ju to ťahá aj do detského sveta (nielen) literatúry.

Je autorkou Lakiho príbehov. Stretnúť ju môžte v Modre , ale najmä v štiavnických uličkách. Napríklad so svojimi ďeťmi, keď sú Lakimu na stope.

Meno a priezvisko Sarka Hurdalkova

Kontaktujte autoraPoďakovania pre darcov (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami pre darcov. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania pre darcov. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt