Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

Odmeny

Odmeny

O projekte

O projekte

Siahajú korene fašizmu, ktorý sa u nás v posledných rokoch šíri, až do medzivojnového Československa? Pochádza z neho dnešná podoba nášho priemyslu, školstva, siete ciest, či štátnych inštitúcií? Čo ďalšie nám zanechala 1. ČSR, ktorá v októbri oslavuje storočnicu?

Denník N vydal v posledných dvoch rokoch už tri vzdelávacie príručky pre stredné školy – prvú o Facebooku a konšpiračných teóriách, druhú o kritickom myslení a tretiu o fungovaní médií. Vďaka podpore tisícov ľudí sa dostali k desaťtisícom študentov. Teraz prichádzame so štvrtým náučným magazínom, v ktorom sa zameriame na Československo. A opäť by sme vás chceli poprosiť o podporu.

Časopis vysvetlí, ako vtedajšia éra ovplyvňuje tieto aspekty nášho dneška:

 • Systém štátnych orgánov,
 • Ekonomiku a priemysel,
 • Školstvo,
 • Hranice,
 • Štátne symboly,
 • Politický radikalizmus,
 • Železnice, cesty, diaľnice,
 • Menšiny,
 • Interpretáciu dávnejšej histórie.

Publikácia bude mať najmenej 76 strán formátu A4.

Celý dokument bude zdarma dostupný na stiahnutie na internete.


Reakcie učiteľov

Magazíny, ktoré sme v minulosti dodali do škôl, sa stretli s výbornou odozvou medzi žiakmi aj učiteľmi. Tu sú niektoré z ich reakcií:


"Chcem srdečne poďakovať v mene svojom aj v mene mojich študentov a kolegov za prácu, ktorú robíte a ktorá je veľmi náročná a nedocenená, obzvlášť v dnešnej dobe. Držím vám palce a prajem veľa odvahy a nadšenia celej vašej redakcii a všetkým odvážnym novinárom, pre ktorých je sloboda a nezávislosť jednou z najdôležitejších hodnôt v živote. Sme hrdí, že máme absolventov našej školy aj vo vašej redakcii (p. Tóda)"
Mgr. Martina Szilágyiová, Gymnázium Trebišovská, Košice


"Ďakujeme za objednané príručky, poštár sa veľmi čudoval, vraj nerozumie, čo sa deje. Všade po školách roznáša takéto balíky!"
Gabriela Futova, Knižnica P. O. Hviezdoslava, Prešov


"Príručky prišli v poriadku a sú úžasné. Veľa ďalších skvelých nápadov!"
Mgr. Štefánia Piliarová, ZŠ Jaroslava Simana, Valaská


"Veľmi pekne ďakujeme za pomoc pri výučbe nie len mediálnej výchovy."
Mgr. Magdaléna Bobeková, ZŠ Milana Mravca, Raková


"Teším sa, že môžeme prostredníctvom vášho denníka sprostredkovať žiakom informácie, ku ktorým sa v škole ani vo voľnom čase až tak ľahko nedostanú."
Mgr. Mária Abrahámová, ZŠ M. R. Štefánika, Piešťany


"Zásielku príručiek o Médiách som rozdala kolegom a štvrtákom. Máme z nej veľkú radosť. Veľa ďalších dobrých nápadov a ďakujeme."
PaedDr. Ľuboslava Husárová, Súkromné gymnázium Kremnica


Interaktívna prednáška na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre, so spoluautorom príručky o Kritickom myslení Ondrejom Gažovičom. Foto: Mgr. Vladimír Ondrejka


O autoroch

Príručku zostavuje tím novinárov Denníka N, ktorí sa dlhodobo venujú histórii, československým vzťahom, politike a ekonomike – Tomáš Gális, Roman Pataj a Peter Morvay.


Rozpočet

 • Tlač a distribúcia jedného kusu: 85 centov
 • Počet tried: 100
 • Odhadovaný celkový náklad: 3000 ks
 • Suma spolu: 2550 eur


Ak vyzbieraná suma prekročí 100 percent, ďalšie peniaze sa v plnom rozsahu použijú na zapojenie väčšieho počtu žiakov a tried. Napríklad ak vyzbierame 5100 eur, budeme môcť rozoslať 6000 časopisov do 200 tried, za 10tisíc eur 12-tisíc časopisov do 400 slovenských tried.

Na základe doterajších skúseností je o vzdelávacie materiály na školách obrovský záujem. Prihlasovanie škôl do tohto projektu sme spustili 6. septembra. Za prvých šesť dní sa prihlásilo vyše 230 škôl.


Čo platí Denník N

Denník N zabezpečí na vlastné náklady redakčnú prípravu časopisu a príručky (ktoré budú aj vo voľnom predaji), aj propagáciu projektu. Vyzbierané peniaze tak budú použité na tlač, administráciu projektu a prepravu.


Časový plán

V priebehu septembra zostavíme časopis a umožníme školám prihlasovať sa do projektu. V priebehu októbra sa dostane do škôl a bude dostupný aj v novinových stánkoch. Ak budú mať školy záujem, budeme následne chodiť na diskusie a prednášky na školy.


Podporiť

Novinky0
Podporovatelia124

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Lukáš Fila

Lukáš Fila

Vyštudoval právo na UK v Bratislave. Rigoróznu skúšku zo správneho a ústavného práva zložil na Trnavskej Univerzite, na UK získal PhD. z logiky. S novinárčinou začínal v The Slovak Spectator, pre denník Pravda pripravoval informačnú kampaň pred vstupom do EÚ. Vo vydavateľstve Petit Press pracoval ako projektový manažér a neskôr riaditeľ marketingu. Od roku 2007 do roku 2014 bol zástupcom šéfredaktora denníka Sme.

Marianna Varjanova

Marianna Varjanova

Baví ma robiť užitočné veci. A príručka proti konšpiráciám Denníka N je teda fest užitočný projekt! :)

Názov organizácie N Press, s.r.o.
Sídlo Jarošova 1, 831 03
Web www.dennikn.sk

Kontaktujte autoraOdmeny (perks)

 • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

Kontakt