Pozor: Projekty sa na StartLabe zoraďujú podľa posledného prijatého daru. Ten váš je momentálne na úplnom konci. Nebojte sa, v poradí sa posunie hneď, ako získate svoj prvý dar.

O projekte

O projekte

Rozmýšľali ste niekedy nad tým odkiaľ pochádzajú vaše rifle?

Udržateľná móda začína byť čoraz viac preberanou témou a je veľmi dôležité uvedomiť si aký dopad má naše bezhlavé nakupovanie na planétu.

Akú cenu vlastne majú rifle, ktoré si kupujeme v značkových obchodoch alebo „u číňancov"? Myslím si, že v dnešnej dobe je snáď každému jasné, že nič nieje zadarmo. Keď je niečo príliš lacné, považujeme to za podozrivé. Nízka cena nás vždy dobehne, skôr, či neskôr. Čo tak už spomenuté rifle? V prípade riflí to platí v globále. Platíme devastáciu životného prostredia. Necháme platiť iných cenu najvyššiu, cenu trvalého poškodenia zdravia a života.

Predstavte si svoj obľúbený obchod s džínami a to najpodstatnejšie... cenu, za ktorú si tovar obstarávate. Práve z tejto sumy musí obchod zaplatiť fabrike hodnotu, ktorá je vo väčšine prípadov veľmi smiešna. Súčasťou tejto ceny je látka, nite, všetky náklady, mzda robotníkov v neposlednom rade i zisk majiteľa. Pýtate sa ako je to všetko možné? Ešte pri džínsoch, za ktoré platíte pri pokladni necelých 10€?

A to sa dá len za cenu devastácie životného prostredia, nedôstojného života robotníkov, ktorí nemajú inú možnosť živobytia. Ich pracovná doba často presahuje dlhých 15 hodín v nehumánnych podmienkach. Na masovú výrobu lacných výrobkov doplácajú hlavne pracovníci tovární. To však nie je všetko.

Odpad a chemikálie zamorujú okolité rieky a moria, ničí sa tak celá planéta. Masová výroba „lacných" riflí spôsobuje nesmierne škody na životnom prostredí, nehovoriac o tom, ako škodlivo vplývajú tieto látky na naše telo. Dizajn rifiel vzniká farbením pomocou rôznych chemikálií, bielidiel a iných látok.

Aká je teda cena za čínske rifle? Stoja nám za to najnovšie módne výstrelky?

Práve pre tieto dôvody, ktoré sme začali intenzívne vnímať sme sa rozhodli zo starého už viac nenoseného oblečenia vyrobiť originálne a udržateľné kúsky.

Nakupujeme riflovinu zo secondhandov, ktorá by inak skončila v koši, na skládkach či kto vie kde. Vyberáme si predovšetkým materiál, ktorý je kvalitný, nezničený a má potenciál. Venujeme sa premene už viac nepotrebných vecí na nové, často s ešte vyššou úžitkovou hodnotou, akú mal pôvodný produkt.

Najdôležitejším odkazom, ktorý vystihuje našu činnosť je predovšetkým spôsob výroby – nepodporujeme šitie v ázijských krajinách, kde pri ich výrobe trpia chudobní ľudia, ktorí sú doslova zotročovaní v drsných podmienkach.

Našu činnosť taktiež vystihuje pojem slow fashion, no dá sa to nazvať aj starým klasickým šitím.

S veľkým nadšením by sme dôležitosť tejto myšlienky šírili aj ďalej prostredníctvom rôznych verejných eventov.

Vzhľadom na to, že ide o oblečenie z odpadových materiálov teda limitovaných zdrojov, naše kúsky sú unikátne a originálne.


Na čo potrebujeme Vašu podporu

Za finančné prostriedky získané z kampane by sme mohli konkrétne:
  • organizovať kurzy na školách a rôzne workshopy spojené s kreatívnym realizovaním a náučnými prednáškami
  • obstarať si vstupný materiál, ktorý momentálne vykupujeme v rámci spolupráce so secondhandmi (materiály sú predprané, prihliada sa nielen na kvalitu, ale aj na praktickosť dizajnu)
  • rozšíriť našu výrobu o nové, zaujímavé kolekcie;
  • zabezpečiť to aby sa ľudia dozvedeli viac informácií o negatívach odevného priemyslu a o dopade na našu planétu
  • na pokrytie nákladov, vzniknutých pri organizovaní eventov (napr. prenájom priestoru)

Naše upcyklované výrobky budeme ponúkať ako alternatívu komerčným produktom, s ktorými výrobou sa nestotožňujeme a často nespĺňajú ani jeden z aspektov, na ktoré sa zameriavame.

Úvodná finančná podpora má za úlohu pomôcť a uľahčiť našu výrobnú činnosť prepojenú s ekologickou myšlienkou.

Súčasťou našich kurzov by boli zaujímavé prednášky na rôzne témy týkajúce sa textilného priemyslu, módy a dopadu na životné prostredie.

Počas našich kurzov by žiaci mohli zisťovať krajiny pôvodu svojho oblečenia, diskutovať o tom ako spotrebiteľské správanie ovplyvňuje pracovníkov textilného priemyslu, informovať svoje okolie, či v neposlednom rade hromadne vyzvať módne značky s predajňami na Slovensku, aby transparentne ukázali zákazníkom kto, kde a ako vyrába oblečenie, ktoré nosím.

Chceme sa primárne zamerať na mladých teenegerov (prípad. deti) v školskom veku, pretože si myslíme že je nesmierne dôležité aby sa nad touto problematikou zamýšľali od samého začiatku.

V neposlednom rade by sme chceli spomenúť našu ďalšiu činnosť, ktorá by bola predovšetkým cielená pre už spomínanú skupinu mladých - školopovinných. Radi by sme zabezpečili žiakom do okolitých škôl obaly na knihy/zošity vyrobené z rifloviny. Obaly by boli skrášlené výšivkami a rodičia by svojím deťom nemuseli kupovať obaly, ktoré žiadnym spôsobom nepomáhajú našej planéte. Práve naopak.

Premeniť potencionálny odpad na niečo čo prinesie iným úsmev na tvári je krásne a sme šťastní, že môžeme byť súčasťou šírenia upcyklingu.

Podporením nášho projektu budete súčasťou tejto myšlienky aj vy.

Ďakujeme!


StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Poďakovania

Poďakovania

Podporovatelia8

Podporovatelia

O autoroch

O autoroch

Mária Valková

Mária Valková

Krajčírstvom žijem v podstate celý život. Od malička ma tvorenie, prešívanie a vdychovanie starým kuskom oblečenia nový život jednuducho napĺňa. Pre túto príčinu som sa spomínaný odbor rozhodla aj študovať a tak rozšírila svoje znalosti. Preto som sa teraz rozhodla skombinovať hobby s podnikaním.

Meno a priezvisko Mária Valková
Adresa Borovce 129, 92209 Borovce, Slovensko
Telefónne číslo 0940893689

Kontaktujte autoraPoďakovania (perks)

  • Zobraziť ostatné

Platba (payment)5 € 5 000 €

StartLab nie je e-shop

Sme platforma, ktorá pomáha realizovať verejnoprospešné projekty.
Darca podporuje verejnoprospešný projekt darom v ľubovoľnej výške (alebo v minimálnej výške, ak má záujem o konkrétne Poďakovanie) a ako prejav vďaky vyjadrenej Autorom, si môže zvoliť jednu z možností, ktorú Autor ponúka medzi tzv. Poďakovaniami. V prípade úspešnej kampane je autor povinný poskytnúť darcom prisľúbené Poďakovania. V prípade neúspešnej kampane, darcom ich dary vrátime v plnej výške. Viac informácií.

Kontakt